Sinopsis organiziranih aktivnosti „Ne želimo biti lijeni, radit ćemo. Lekcija na temu „Rad hrani čovjeka, a lijenost kvari Marljivost i lijenost u bajkama sažetak lekcije

INTERNET-ČASOPIS "TALENTIRANI UČITELJ" br.4 (2013.)

Shelomentseva Olga Ivanovna - učiteljica MBDOU d/s br. 25 "Mozaik", Korolev, Moskovska regija. Iskustvo u nastavi 4 godine. Autorica internetskog časopisa "Talentirani učitelj".

O vrijednim i lijenim. Sinopsis lekcije o duhovnom moralni odgoj djeca pripremna grupa

Cilj: odgoj duhovne i moralne kulture djece kroz fikcija.
Zadaci:

- proširiti dječje ideje o radu;

- njegovati vrijednosni odnos prema vlastitom radu, radu drugih ljudi i njegovim rezultatima;

- odgajati pažnju na druge ljude, želju da im se ugodi;

- razvijati kreativnu maštu;

- odgajati ljubav prema klasičnoj glazbi;

- nastaviti formirati sposobnost analize rezultata svog rada i rada svojih vršnjaka.

Metode i tehnike:

- igranje igara;

- vizualni (emisija, demonstracija);

- verbalni (umjetnička riječ, razgovor);

- dramatizacija basne;

- umjetničko stvaralaštvo;

- Slušanje klasične glazbe.

Tehnologije:

- igra;

- očuvanje zdravlja;

- orijentiran na osobnost.

Integracija obrazovnih područja: "Spoznaja", "Komunikacija", "Čitanje beletristike", "Rad", " Tjelesna i zdravstvena kultura“, “Socijalizacija”, “Glazba”, “Umjetničko stvaralaštvo”. Prethodna priprema: upoznavanje s basnom I.A. Krylov "Vilini konjic i mrav". Oprema: šabloni, materijali za izradu aplikacija.

H O D A N I T I A

U o p i t a t e l. Dečki, pročitat ću vam pjesmu zagonetku "Bez čega ne možete živjeti?" (Čita pjesmu V. Viktorova). Znaju majke, znaju djeca, Znaju odrasla osoba i dijete: Na stolici bez nogu nikad nećeš mirno sjediti; Ne možeš kola bez kotača pomaknuti, Pa i konja u nju upregneš, Od mraza se nećeš spasiti Ako nema vatre u peći. Igla je od male koristi, Ako u igli nema konca. Dakle, ruke bez poteškoća nisu prikladne nigdje. Tko je već shvatio bez čega čovjek ne može živjeti? (Odgovori djece: „Bez rada“). Dobro napravljeno. Već ste pogodili da ćemo danas nastaviti razmišljati o teškom radu i lijenosti. Hajdemo raspraviti. Poslušajte poslovicu: mrav je mali, a planine kopa. Zašto mali mrav može prevladati težak posao? (Odgovori djece: „Vrijedan je, nije lijen i sl.) Tako je. Evo sad ću vam reći o takvom mravu. (Čita priču "Uporni mrav").

“Mali crni mrav je trčao. Požuri kući. Svojim je mravima nosio malo makovo zrno. Odjednom vidi: na cesti leži sjemenka bundeve - velika, slatka, mirisna. Mrav je odložio mak. Stavio je bundevu na leđa, ali je nije držao. Otpao je. Tako je više puta dizao žito, ali ono je stalno padalo i padalo. Odjednom je Mrav čuo: netko se tiho smije. Pogledao sam oko sebe: Vilin konjic sjedi kraj ceste. "Već si tisuću puta podigao žito", rekao je Vilin konjic. - Zar nisi umoran od toga? Uostalom, nećete dobiti ništa. Ostavi žito, neka leži samo sebi. "Onaj tko broji neuspjehe neće uspjeti", odgovori Mrav. I opet uzeo žito. Stavio ga je na leđa i odnio kući. Nije više zrno otpadalo.

U o p i t a t e l. Dečki, već ste rekli da je mrav vrijedan, a koje druge riječi mogu opisati mrava?

Djeca. Uporan, strpljiv.

U o p i t a t e l. Pravo. Sada se igrajmo. Fizkultminutka Djeca idu na tepih.

U o p i t a t e l. Dečki, posegnimo za oblakom. Podignimo ruke i dotaknimo ga, kako je mekana i pahuljasta. Sad ga baci! Tko je viši? Još jednom, još jednom Sada ćemo biti povjetarac! Dunem na našem oblaku desno, tu je jug. Sad udari lijevo - tu je Sjever. Dobro napravljeno.

U o p i t a t e l. Predlažem reprodukciju slika uživo. Želim? Već smo naučili basnu I. Krylova. Tko će zapamtiti njezino ime? Tako je - "Vilini konjic i mrav". Nacrtali smo čak i vrijednog Mrava i lijenog Vilin konjica. Tko želi pamtiti basnu po ulogama? Pa, Sasha će biti mrav, a Irochka će biti vilin konjic. Pročitat ću riječi autora. Izađi van da te vide. Zamislite loše vrijeme, hladno. Vilin konjic puzi prema Mravu. ja sam Ne ostavljaj me, dragi prijatelju! Daj mi snage da se saberem I do proljeća samo dani Nahrani i zagrije!

Sasha. Trače, ovo mi je čudno: Jesi li radio ljeti?

U o p i t a t e l. Mrav joj kaže. ja sam Prije toga, draga moja, je li? U mekim mravima imamo - Pjesme, razigranost svaki čas, Pa da mi je okrenula glavu. Sasha. Ah, pa ti... I ra. Bez duše sam pjevala cijelo crveno ljeto.

Sasha. Jeste li svi pjevali? Ovaj slučaj: Pa hajde, pleši!

U o p i t a t e l. Sasha i Ira izvrsno su se nosili sa svojim ulogama. Dobro napravljeno. Dečki, zašto nam ne bi bilo žao Vilin konjica? (Odgovori djece). Tako je, nije radila, bila je lijena, pa je zaslužila kaznu. (Pitanje djeci). Želite li biti poput mrava? Potrudimo se i zajedno ćemo napraviti panel za zbirnu aplikaciju, na kojem ćemo prikazati kako Vilin konjic leprša nad cvijećem. Prema predlošcima djeca izrezuju cvijeće, travu, vretenca i lijepe ga na zajedničku pozadinu. Glazbena pratnja: Zvuči "Jesenska pjesma" P. I. Čajkovskog iz ciklusa "Godišnja doba". Rasprava o općem radu Djeca izražavaju svoje mišljenje, iznose svoje dojmove stečene tijekom sata.

U o p i t a t e l. Kako ste vrijedni, susretljivi, strpljivi! I vaš je cjelokupni rad ispao lijep i uredan! Naporno ste radili, možete plesati. Možete napustiti stol i opustiti se, vrtjeti se uz glazbu. (Zvuči "Valcer cvijeća" iz baleta P. I. Čajkovskog "Orašar", djeca plešu

Nije dio ovog članka
ne može se ponovno tiskati bez pozivanja na ovaj izvor
Želite li postati naš autor?
Zatim nam pišite na [e-mail zaštićen]

(PRIPREME ZA ŠKOLSKU GRUPU)

Viša odgajateljica: Rusakova Yu.P. M.o. Voskresensk MDOU dječji vrtić kombiniranog tipa br. 18 "Osmijeh"

Nastava uključuje 4 obrazovna područja:

  • Čitanje beletristike
  • Umjetničko stvaralaštvo (Slika)
  • Socijalizacija (kazališne igre)

Sadržaj programa:

Odgojno-obrazovni zadaci: formiranje pozitivnog stava prema radu; upoznavanje s radom I.A. Krylova kroz basnu "Vilini konjic i mrav" .

Razvojni zadaci: razvijanje kreativnih sposobnosti djece u likovnim i kazališnim aktivnostima; razvoj radnih vještina.

Odgojni zadaci: odgoj vrijednosnog odnosa prema vlastitom radu, radu drugih ljudi; poboljšanje moralni razvoj djecu odgojem vještina marljivosti; konsolidacija pojmova "rad je dobar" , "lijeno-zlo" .

Rad na vokabularu: uvođenje sljedećih riječi u aktivni rječnik djece: marljivost, lijenost, nerad-tuga-kazna.

Materijali i oprema: čitanka s basnama; listovi albuma; olovke; Kostimi mrava i vilinog konjica; kuća; metle; Grablje.

Prethodno djelo: Govor o marljivim i lijenim

Plan učenja:

Ja se rastajem - u grupi

II dio - u šetnji

Napredak lekcije

Odgajatelj: Dečki, danas ćemo s vama nastaviti razgovarati o radu i marljivosti. Reci mi, molim te, da li često sjediš kod kuće i ne radiš ništa ili uvijek nađeš nešto za raditi? (odgovori djece).

Dobro napravljeno! Kod kuće si uvijek zauzet nečim korisnim, pomažeš mami, tati, baki, djedu, svom mlađa braća i sestre. Kako ljudi govore o osobi koja vrijedno radi? (odgovori djece). Tako je, vrijedna osoba. Prisjetimo se s vama poslovica i izreka o poslu.

  1. dijete: Strpljenje i rad sve će samljeti
  2. dijete: Ne možete bez poteškoća izvaditi ribu iz ribnjaka
  3. dijete: Tko voli raditi, ne može sjediti besposlen
  4. dijete: Ptica se prepoznaje u letu, a osoba je na poslu

Učiteljica: Hvala momci! Djeco, mi već znamo da svako živo biće ima mjesto svojih trudova. I sva stvorenja na zemlji moraju raditi, i ljudi, i životinje, i kukci, i ptice. Ali događa se i da ne rade svi. Čak i među kukcima može se susresti i marljivi i lijeni. S takvim junacima basne I.A. Krylova, želim vas upoznati.

Dragonfly i Ant

Jumper Dragonfly “Prije toga, draga moja?
Crveno ljeto pjevalo je u našim mekim mravima -
Nisam imao vremena da se osvrnem, Pjesme, razigranost svaki sat,
Dok zima koluta u očima. Tako mi se zavrtjelo u glavi."

Polje je mrtvo; "Oh, pa ti..." - Ja sam bez duše
Nema više onih svijetlih dana, Crveno ljeto je pjevalo cijelo vrijeme, ”-
Kako si sve pjevao ispod svakog lista?
I stol i kuća bili su spremni. Zato idi i pleši!”

Sve je nestalo: s hladnom zimom
Potreba, glad dolazi.
Vilin konjic više ne pjeva:
I kome padne na pamet

Na trbuh da pjevam gladan!
Zla melankolija potištena
Ona dopuže do mrava:
„Ne ostavljaj me, dragi kume!

Daj mi snage da se saberem;
A do proljeća samo dani
Nahraniti i ugrijati!" -
“Trače, ovo mi je čudno:

Jeste li radili tijekom ljeta? -
Mrav joj kaže

Odgajatelj: Dečki, o kome je bajka? (odgovori djece). Točno za Dragonfly i Ant.

Što je mrav radio? (odgovori djece). Da, Mrav je radio cijelo ljeto, pripremajući se za zimu.

Što je mrav rekao vretencu? (odgovori djece). Mrav je odgovorio Dragonfly „Jesi li pjevao zajedno? Ovo je slučaj: pa idi i pleši!”

A što je Vilin konjic radio cijelo ljeto? (odgovori djece). Tako je, Dragonfly cijelo ljeto ništa nije radio, samo je pjevao.

Dečki, kako možete okarakterizirati mrava? (odgovori djece). Tako je, Mrav je vrijedan.

A Dragonfly, što je to? (odgovori djece). Tako je, lijena je.

Djeco, što onda dovodi do lijenosti? (odgovori djece). Tako je, lijenost vodi u tugu - "Ljuta melankolija utučena" i za kaznu - naš vreten konjic ostao je za zimu bez tople kuće i hrane. Naravno, Vilin konjicu je malo žao, a može se čak i osuditi Mrava što nije bio milostiv prema Dragonfly-u, ali očito, prema I.A. Krylova je to zaslužila.

Djeco, pustimo ovu basnu, ali našu vretenicu učinite grubom, nevaspitanom, da je publika ne bi sažalila.

Igranje skeča "Vilini konjic i mrav"

likovi:

  • Čitatelj-odgajatelj
  • Vilin konjic - dijete
  • Mrav je dijete

Čitatelj: Vilin konjic skače
Ljetna crvena pjevala
Nisam imao vremena da se osvrnem
Dok zima koluta u očima.

Polje je mrtvo;
Nema više svijetlih dana,
Kao ispod svakog lista
I stol i kuća bili su spremni.

Sve je nestalo: s hladnom zimom
Potreba, glad dolazi.
Vilin konjic više ne pjeva:

Izlazi vreten konj, umotan u šal, Čitatelj suosjećajno stavlja ruku na rame Vilin konjica. Dragonfly neočekivano vrlo grubo odgovara Čitatelju.

Vilin konjic: A tko mi pada na pamet

Na trbuh da pjevam gladan!

Čitatelj i dalje suosjeća s Vilin konjic i znakovima pokazuje na Mravu kuću, savjetujući mu da pokuca. Desno je kuća, blizu nje Mrav pili balvan. Vilin konjic odlazi u kuću i počinje grubo razgovarati s Mravom.

Vilin konjic: Ne ostavljaj me kume dragi!
Daj mi snage da se saberem
A do proljeća samo dani
Nahraniti i zagrijati

I pokušava odgurnuti mrava, ući u kuću. Mrav je odgurne.

Mrav: Trače, ovo mi je čudno
Jeste li radili tijekom ljeta?
Dragonfly drsko odgovara
Vilin konjic: Je li to bilo prije toga, draga moja?

U mekim mravima imamo -
Pjesme, razigranost svaki sat
Tako mi se zavrtjelo u glavi."
Mrav joj iznenađeno odgovori

Mrav: Oh, pa ti...
Dragonfly prekida Ant
Vilin konjic: Nemam dušu
Ljetna crvena sva pjevala

Mrav joj poučno odgovara
Mrav: Jesi li pjevao? Ovaj slučaj
Zato idi i pleši!

Odgajatelj: Hvala našim umjetnicima, za Dobar posao. Vidite kako je naša vretenca ispala bezobrazna i bezobrazna, a vama je uopće nije žao, stvarno dečki.

A sada vas pozivam da nacrtate crteže na temelju radnje basne.

(Proizvodne aktivnosti djece)

Odgajatelj: Dečki, pogledajmo vaš rad. Sve su jako lijepe. Radili ste s ljubavlju, zato su ispali tako divni. Dobro napravljeno! Prisjetimo se još jednom o čemu smo danas razgovarali. (odgovori djece).

Tako je, pričali smo o radu, o teškom radu, o tome da svi trebaju raditi. Taj posao je dobar, ali lijenost je loša, a iz besposlice uvijek dolazi tuga i kazna. Svi ste jako vrijedni dečki, trudili ste se u grupi, a mi se još moramo truditi na stranici. Pozivam te u šetnju.

Odgajatelj: Djeco, pogledajte koliko lišća ima u našem kraju, moramo ih ukloniti. Imam spremne metle i grablje za tebe. Hajde da radimo zajedno s vama, dovedemo našu stranicu u red, a onda ćemo igrati zanimljive igrice i biti sretni što smo danas učinili puno korisnih stvari, a ne besposleni.

(Kolektivni rad djece na stranici)

Bravo dečki! Kako je naša stranica postala čista i lijepa. To je zato što ste radili s ljubavlju. Hvala vam puno. A tko se dobro potrudio može se dobro odmoriti, pozivam te na utakmicu.

Korekcijski i razvojni

Razred Učiteljica: Shurova Elena

Anatolijevna

Srednja škola MBOU №4, Kyzyl

Težak rad i lijenost.

Cilj: - razviti kod djece negativan stav prema lijenosti;

Poticati i oblikovati želju za radom, u

Pojedinosti za studiranje.

Zadaci : - pokazati razornu moć takvog čovjeka

Porok, poput lijenosti;

Formirati kreativne vještine djece, sposobnost

Samoizražavanje;

Formirati estetsku percepciju djece;

Potaknuti učenikovo samootkrivanje

Želja da bolje pogledate sebe.

Oprema:

  1. Računalo;
  2. Projektor;
  3. CD s prezentacijom;
  4. Zaslon;
  5. Magnetna ploča;
  6. poslovice;
  7. Memo "Recept iz LENIA";
  8. disk bajke
  9. Slike - savjeti s likom bajkovitih likova;
  10. DVD čitač;
  11. Televizor;
  12. Markeri i olovke;

Napredak lekcije

Učiteljica: Pozdrav momci!

Drago mi je što vam mogu poželjeti dobrodošlicu na moju lekciju, a prvo što ću vas zamoliti je da se nasmijete jedni drugima kako biste se već od prvih minuta napunili dobrom, pozitivnom energijom.

Pa, sad možete započeti lekciju... čekajte, netko kuca. Dečki su poslali telegram, čitajmo ga, odjednom ima nešto važno.

Telegram: Momci, lijenost, dosada i besposlica došli su na vlast u našoj zemlji, zarazili su sobom sve stanovnike zemlje. Okupili smo najhrabrije i odletjeli na daleki Planet blaga po recept za ove bolesti. Na putu su nas čekala iskušenja, nismo se mogli nositi s njima, bili smo zarobljeni. Spasi nas, pomozi nam da se vratimo kući!Stanovnici vilinske zemlje.

Učitelj, nastavnik, profesor:

Ljudi, možda im možemo pomoći?

(odgovori djece)

Tada se lekcija otkazuje, morate pomoći svojim prijateljima, a time i mi

Posvetimo svoj put borbi protiv lijenosti, nerada i dosade.

A kamo idemo? Poslušajte zagonetku:

Bez perja, bez krila

I brži od orla. (raketa)

(slajd)

Dobro napravljeno! Udobno se smjestite. Letimo!

Evo nas u svemiru, gledaj naprijed imamo planet, držimo kurs ravnomjernije. Mi smo na licu mjesta – ovo je planet Mudraca. Ovdje imamo susret s mudracima i misliocima. Oni će nam pomoći da shvatimo što je Lijenost, a da bismo se borili protiv Lijenosti, moramo znati sve o njoj.

Okrenimo se rječniku V.I.Dala iz kojeg saznajemo što je LIJENOST:

(Predlažem da se djeca pretvore u mudrace i da naizmjence čitaju definicije iz rječnika V.I. Dahla)(slajd)

LIJENOST - nevoljkost za rad, odbojnost od posla, od posla, zanimanja; sklonost besposlici, parazitizmu.

Od davnina ljudi su primijetili da svi rade istu stvar na različite načine. Netko se maksimalno trudi, posluje s dušom, a neki rade "traljavo".

Stoljetno iskustvo čovječanstva, njegova mudrost našli su svoj izraz u poslovicama, ali znate li poslovice o lijenosti? (odgovori djece)

(slajd)

Lijeni spinner nema košulju za sebe.

Lijeni uvijek imaju odmor.

Tko je lijen, taj je pospan.

(slajd)

Gledajte, mudraci vam nude odgovor na pitanje:

Znate li suprotnost lijenosti?

(odgovori djece)

Učitelj, nastavnik, profesor:

Tako je, okrenimo se ponovno rječniku V.I. Dahl i pogledajte kako definira rad:

(slajd)

RAD - rad, zanimanje, vježba, posao;

Sve što zahtijeva trud, marljivost i brigu;

Svaka napetost tjelesnih ili mentalnih snaga;

Sve je to zamorno.

Učitelj, nastavnik, profesor:

Znate li poslovice o poslu?

(odgovori djece)

Mudraci vas pozivaju da ispunite sljedeći zadatak. Poslovice su pomiješane jedna s drugom, pokušajmo to odgonetnuti i pravilno zbrojiti poslovice.

(djeca redom izvršavaju zadatak:

Na magnetsku ploču pričvršćuju početak poslovice i na nju pronalaze i pričvršćuju njezin kraj)

Sada provjerimo jeste li ispravno sakupili poslovice.

(slajd)

Tko voli posao, ljudi ga poštuju.

Ptica se prepoznaje u letu, a osoba na poslu.

Zemlju oslikava sunce, a čovjekovo djelo.

Radno vrijeme, zabavni sat.

Učitelj, nastavnik, profesor:

Pa, dečki, nosili smo se sa zadacima na ovoj planeti, letjeli dalje?

(slajd)

Učitelj, nastavnik, profesor:

Pred nama je novi planet – planet bajki.

(slajd)

Gledajte, dočekaju nas fantastični stanovnici, koje su zadatke pripremili? Jeste li ih spremni ispuniti?

(odgovori djece)

Ispada da je s nama trebalo ići još nekoliko bajkovitih likova, ali prema različitih razloga nije mogao, ali je poslao telegrame. Dakle, nudi nam se da nakon čitanja telegrama saznamo tko bi još trebao biti u našem timu.

(slajd)

1 brzojav „Nisam mogao doći, lijen sam i općenito, moja peć neće stati u raketu ...(Emelya iz bajke "Po zapovijedi štuke")"(slajd)

2 telegram “Volio bih doći, ali ne mogu. Stalno sanjam o slatkom, bajnom životu u kojem ne možeš ništa, nego samo jesti sladoled, tortu na oba obraza... ali za sada pokušavam nadmudriti ova dva velika čovjeka iz lijesa, koji neće cak da i ja probam..(Vovka iz Daleka)"

Dečki, što je zajedničko ovim likovima iz bajke? Koja ih ljudska kvaliteta spaja?

(odgovori djece)

Tako je, lijenčina.

Ljudi, što mislite, živi li u vama ovo čudno stvorenje zvano lijenost? (odgovori djece)

Sada ću vas zamoliti da flomasterima nacrtate "lijenost" koja živi u vama.

(slajd)

(djeca rade zadatak)

Dječji radovi objavljeni su na magnetskoj ploči.

Učitelj, nastavnik, profesor:

A sada vam predlažem da vidite u kakvom obliku lijenost još može doći i što se događa onima kojima dolazi. Razmislite, želite li da vam LIJENI dođe u posjet i živi s vama? Dakle, pogledajmo - "Priča o lijenosti".(pogledajte odlomak iz priče)

Ljudi, gledali ste odlomak iz bajke, što ste razumjeli?

Želite li da takva “djevojka” LIJENA živi pored vas? Čime su se junaci bajke morali nositi s LJENOŠĆU? (odgovori djece)

Tako je, snaga volje.

Nakon što smo pogledali ulomak iz bajke, vidjeli smo da LIJENA ne dolazi sama, s njom se namiruju njeni vjerni prijatelji DOSADA i INTERVENCIJA.

Danas smo naučili koliko je loše biti lijen:

Lijeni prijatelji neće priskočiti u pomoć, poput naših bajkovitih junaka koji su trebali letjeti s nama;

Nakon što ste pogledali bajku, vidjeli ste što se događa ako LIJENOM date slobodu.

Da biste se borili protiv neprijatelja, morate ga poznavati iz viđenja, a za to smo izvukli svoju LIJENOST i svaki dan ćemo je tjerati od sebe.

A kako ćemo to otjerati od sebe, kako ćemo se boriti protiv toga? (odgovori djece)

Tako je, idemo raditi. Još jednom ćemo svoju pozornost usmjeriti na činjenicu da će nam samo rad pomoći da se nosimo s lijenošću. Napor volje, stalni rad na sebi pomaže čovjeku u borbi protiv lijenosti.

Dobro je ako imate pred očima pozitivan primjer u borbi protiv LJENOSTI, da u teškom trenutku, kada vas LIJENOST obuzme, možete sebi reći:

On je to učinio – i ja mogu, on je svladao poteškoće – i ja mogu. Možda će se nekima od vas svidjeti sljedeći primjeri:(slajd)

Aleksandar Vasiljevič Suvorov od rođenja bio je slab, boležljiv dječak. I samo težak svakodnevni rad na sebi pomogao mu je da postane nepobjediv.(slajd)

Valentina Vladimirovna Tereškova, iscrpljujućim treningom, uspjela je postati prva žena kozmonaut na svijetu.

Naporan rad je ljudska vrlina.

Svi veliki ljudi bili su izvanredno vrijedni i marljivi.

Koji je vaš glavni posao u ovoj fazi života?

Naravno, učite. Mora se uložiti napor da se uči konačni rezultat bio visoko ocijenjen.

Naše putovanje se bliži kraju, planet blaga na koji smo doletjeli već je blizu. Ali naš put nije bio uzaludan.

Svi smo završili zadatke, što znači da će našim prijateljima biti dopušteno da odu kući,(slajd)

a nama je ostao posljednji let za blagom. Krenimo na put!(slajd)

Gledajte, evo kakvog je planeta s blagom! Kakvo blago ona krije? Idemo pogledati.

Recept za lijenost
1. Svaki dan od samog jutra popijte natašte piće osmijeha, dobro

Raspoloženje i nekoliko kapi eliksira marljivosti.

2. Tijekom dana, sat vremena nakon jela, protegnite se nekoliko puta i glasno

3. Prije spavanja, morate se sjetiti svega što je učinjeno tijekom dana i sastaviti

Planirajte za sljedeći dan.

4. Zatim trebate popiti čašu toplog napitka užitka s nekoliko

Metvice za dobar san.

Učitelj, nastavnik, profesor:

Ovaj ćemo recept dati našim prijateljima kako bi mogli izliječiti svoju zemlju od lijenosti, da im više ne prijeti dosada i dokolica.(slajd)

- I idemo kući. Na povratku se možete opustiti. Udobno se smjestite, zatvorite oči, razmislite o sebi, kako skupljate snagu, jačate, sada ste spremni za borbu protiv LIJENOSTI u sebi. Evo nas doma.

Što smo danas naučili? (odgovori djece)

Želim završiti naše putovanje pjesmom:

Nikada ništa ne izlazi samo od sebe.
Ni samo pismo ne dolazi u kuću;
Sam ne zna kuhati džem;
Sama pjesma neće biti napisana.
Sve ovo moramo sami učiniti -
Svojom glavom i rukama.

I svakom od vas dajem dopis s receptom za lijenost.

prijepis

1 Ciljevi: Tema sata: "O lijenosti i lijenostima." razotkrivanje pojma "lijenost" upoznavanje s metodama suzbijanja lijenosti; formiranje svjesnog moralno ponašanje; promicanje atmosfere prepoznavanja, prijateljstva i međusobnog poštovanja. razvijati pažnju, pamćenje, maštu, sposobnost mišljenja, rasuđivanja; proširiti vokabular: marljivost, veselje, raspoloženje, želja, marljivost, parazit, lofer. Oprema: olovke u boji. Listovi A4 po broju djece. Bajka "Vredni i lijeni", pjesme "Lijeni Kolya", multimedijski projektor "Seryozha-asistent", laptop. Obrazac ponašanja: bajkovito putovanje. Napredak tečaja. Uvodni dio: Odgajatelj: Pozdrav dečki! Predlažem da našu lekciju započnemo prekrasnom, dobro poznatom pjesmom o Antoški (stihovi Entin, glazba M. Shainsky) (slajd 2). Antoška, ​​Antoška! Idemo kopati krumpire. Antoška, ​​Antoška! Idemo kopati krumpire. Tili-tili, tali-wali, Nismo prošli kroz ovo, To nas nije pitalo. Antoška, ​​Antoška! Pripremite žlicu za večeru. Antoška, ​​Antoška! Pripremite žlicu za večeru. Tili-tili, trali-vali, Ovo je, braćo, u mojoj moći, jedva mogu sada odbiti. (Razgovor o sadržaju pjesme): - Dečki, što mislite zašto Antoshka ne želi kopati krumpir?

2 -Kako se zove osoba koja ne želi i ne voli raditi? Kakva se osoba može nazvati vrijednom? (Odgovori djece). Glavni dio: Odgajatelj: (slajd 3) Kolenka se probudila ujutro. Ispružio se, okrenuo, Pogledao oko sebe, opet legao, Bio je lijen da ustane. “Pola dana si u krevetu”, kaže mu sestra, “Ako si tako lijen, kako možeš učiti? Možete prespavati sve u životu i izgubiti sve svoje prijatelje. Nećete primijetiti kako će proći dan, tjedan, mjesec, godina! (Razgovor o sadržaju pjesme): - Kako se treba nazvati Koljino stanje? (Djeca odgovaraju: Lijenost) - Kako se zove osoba koja je cijelo vrijeme lijena, ne želi ništa raditi? (Odgovor djece: Lijeno, lijeno) - Razmislite kako će dan proteći lijencu? (Odgovor djece) - Jeste li uvijek spremni pomoći rodbini i prijateljima? Kako im pomažete? (Odgovor djece) narodna mudrost: "Lijen i lijen previše lijen" (slajd 4). Odgajatelj: Smislimo bajku o lijenosti. Ja ću početi, a ti ćeš nastaviti (“The Invisible Man Sloth” je priča o postojanju podmuklog malog stvorenja po imenu Sloth). -Dečki, s vremena na vrijeme svakome od nas dođe malo stvorenje po imenu Len, koje polako skače u džep, pa u olovku, pa u uši učenika, onemogućujući ih da razmišljaju, slušaju, pišu. - A onda dečki, što se onda događa? (Djeca smišljaju svoje). - Ima li ljudi koji nikada nisu bili lijeni? (Odgovori djece. Ali dolazimo do zaključka da je svaka osoba u svom životu barem jednom bila lijena). I ja se ponekad ulijenim! Ali na vrijeme kažem sebi: "STANI, vrijeme je da se bacimo na posao!" (slajd 5). - Može li se složiti s Lenjom? (Odgovori djece). Odgojitelj: (Rad s bajkom (slajd 6)) “Vrijedan i lijen” Živjela jednom jedna vrijedna osoba, a u susjedstvu jedna lijena. Radišni je jako volio raditi, a lijen je cijeli dan ležao na peći. Jednog dana jedna starica zamoli lijenog čovjeka da prenoći, a on mu odgovori: - Pusti me na miru! Ako želiš prenoćiti, idi kod susjeda. I zatvorio vrata. Starica je otišla do marljivog čovjeka. -Pusti me da spavam! - Hajde, sjedni za stol.

3 Starica mu zahvali i sjedne za stol. Vrijedni gost ga je počeo častiti večerom. Starica je pojela i legla. Ujutro se baka počela spremati na put i rekla vrijednim: - Sve što počneš raditi ujutro, radit ćeš do večeri. Zatim mu je zahvalila i otišla. Vrijedan čovjek je počeo žeti, ali žetva ne prestaje. Tek kasno navečer vrijedan čovjek se vratio iz vrta. Istoga dana dogovorio je večeru i pozvao lijenčina. Kako je lijenčina doznao odakle vrijednom toliko hrane, odmah je otrčao kući. Brzo je pripremio večeru i sjeo na prozor da pričeka staricu. Tako je ugledao staricu i pozvao je u kuću, nahranio je, dao joj piće, stavio je u krevet. Ujutro mu starica kaže: - Sve što počneš raditi ujutro, radit ćeš do večeri. Rekavši to, pozdravila se i otišla. Lijenčina brzo otrča u polje i sjedne da se odmori, i tako sjedi do večeri, ne skupljajući ništa. (Razgovor o sadržaju bajke): -Kakav je bio jedan od susjeda? -A drugo? Što je učinio marljivi susjed? - Jesi li lijen? - Kako je starica zahvalila vrijednom susjedu? - Lijenčina? Što nas ova priča uči? (Odgovori djece) Tjelesni odgoj (Videozagrijavanje se uključuje, djeca ponavljaju pokrete (slajd 7)). Odgajatelj: O kojoj bajci govore ove riječi? (slajd 8). Živio je pijetao, kažem vam, imao je prijatelje. Provodili smo vrijeme zajedno, Išli smo dalje od periferije. Samo što se sada njegovi prijatelji ne žure na posao, I žele prvi sjesti za stol. ("Slajd") -Poslušajte bajku (slajd 9-17). (Razgovor o sadržaju pripovijetke). -Što se može reći o postupcima pijetla? -A govore li o akcijama? Je li pijetao uvijek vrijedan, a miševi lijeni? Odgajatelj: Danas smo upoznali lijene ljude, ali ima ljudi koji se dobro nose s lijenošću (slajd 18). Seryozha nije previše lijen za rad na selu, s njim je posao u punom jeku cijeli dan. Ili je pomogao tati da završi kućicu za ptice, ili je s mamom isprala donje rublje poslijepodne na rijeci,

4 Ili baki treba voda za sadnice, ili djedu grablje, bjelilo za vrt. "Pomagač raste - svi okolo govore - Pouzdan drug i odani prijatelj. (Razgovor o sadržaju pjesme): Odgojitelj: Po kojim se znakovima može razumjeti da čovjek radi u radosti? (Veselog je pogleda, lice mu je koncentrirano, ali zadovoljno). - Možete li se nazvati vrijednim? - Reci nam kako pomažeš svojoj obitelji. (Dječja priča). Poslušajte poslovice (slajd 19): Rad hrani, a lijenost kvari! Kad postaneš lijen, vući ćeš se s torbom. Završni dio: Odgajatelj: (slajd 20-21) Danas smo na satu govorili o ljudskim osobinama marljivog rada i lijenosti. Obje ove kvalitete su vrlo jake. Lijenost sprječava čovjeka da čini dobra djela, a marljivost pomaže ugoditi Bogu i bližnjima. Važne riječi: marljivost, radost, raspoloženje, želja, marljivost. -Sjetite se ovih riječi i otjerajte lijenost od sebe. -Postoje dvije važne riječi "MOGU" i "TREBA"! (slajd 22). (Crtež “Kako izgleda moja Lijenost?”) - Razmislite o tome kako izgleda Lijenost, koja vam ponekad trči u posjet? Na koga liči? Zamislite Lijenost i nacrtajte je na svojim pejzažnim listovima. Odgajatelj: (nakon što su djeca nacrtala slike) A sada ću uzeti olovku boje koja vam se najviše sviđa, a na listu iznad lijenosti napisat ću sljedeću rečenicu: „NAKUŠATI ĆU SE NE BITI LIJEN!“ - Ovako smo već malo pobijedili Lijenost, ona ne voli vrijedne i vrijedne ljude (slajd 23). (Svi crteži su objavljeni na ploči i o njima se raspravlja). - Sad mislim da će te tvoja Lijenost izbjegavati i neće te često posjećivati. - Bravo dečki! Hvala na radu (slajd 24). Ministarstvo socijalnog razvoja i obiteljska politika Ustanova državne riznice Krasnodarskog teritorija socijalna služba Krasnodarski teritorij "Slavenski socijalno-rehabilitacijski centar za maloljetnike"

5 Nacrt otvoreni razred na temu "O lijenosti i lijenim ljudima" Odgajateljica Kateneva Svetlana Viktorovna Slavyansky okrug sela. državna farma


Varganova Elena Yurievna Općinska predškolska ustanova obrazovna ustanova « Dječji vrtić opći razvojni tip 54 Kirovsk "SAŽETAK INTEGRIRANIH OBRAZOVNIH AKTIVNOSTI" OTVORI SRCE DOBROSTI"

MINISTARSTVO RADA I SOCIJALNOG RAZVOJA KRASNODARSKOG KRAJA

Sinopsis integrirane lekcije o razvoju govora (skup ranoj dobi) Tema: „Čestitamo našim majkama“ Pripremila: učiteljica Andreeva Tatyana Vasilyevna Vrste dječjih aktivnosti: igrive, komunikativne,

Zabava "Moj omiljeni vrtić!" Zabavu su održali: Kachkina L.Yu. Medvedeva E.V. Tijek zabave: Voditelj: - Pozdrav dečki! Danas smo se okupili da razgovaramo o našoj najdražoj djeci

Nominacija: "Sažetak neposrednih odgojno-obrazovnih aktivnosti učitelja predškolske odgojne ustanove."

Nacrt lekcije. Institucija: MKOU "OOSH 26", Korkino, regija Čeljabinsk. Predmet: svijet oko njih Razred: 1 Tema sata: KAKO ŽIVI OBITELJ? PROJEKT "MOJA OBITELJ" Nastavnik: Kuzmina S.V. CILJEVI: 1. Promicati

KEI "Specijalni (popravni) internat Petra i Pavla VIII tipa" Igra - putovanje "Prijateljstvo počinje osmijehom" Svrha: uspostavljanje prijateljskih odnosa. Sastavio edukator:

Sinopsis izravnih obrazovnih aktivnosti za kognitivni razvoj u pripremnoj skupini "Nastava i marljivost" Tsurkan Svetlana Sergeevna, odgajatelj MBDOU 14 Obrazovni zadaci:

Sažetak teme sata: "Nevjerojatan broj sedam" u pripremnoj skupini Otvoreni sat matematike s elementima TRIZ-a. "Nevjerojatan broj sedam" Svrha: Učvrstiti znanje djece o broju i broj sedam,

"Prijateljska obitelj" sažetak nastave s djecom i roditeljima srednja grupa u sklopu programa "Društveno i kulturno podrijetlo" (rujan) Svrha: upoznavanje sa obiteljske vrijednosti i obiteljske tradicije. Zadaci: - Nastaviti predstavljati

Nacrt integriranog sata na temu: "Moja obitelj". Pripremio: odgojiteljica Aleshchenko T. V. Svrha: učvrstiti ideju o tome što je obitelj, o rođacima, rođacima

Sinopsis otvorenog sata moralnog odgoja Tema: “Dobra vila nas posjeti” Pripremila: Titova JI. N. Sinopsis sata o moralnom odgoju u starijoj skupini vrtića. Tema: "Vila

1 TEST IZ RUSKOG KAO STRANOG JEZIKA OSNOVNA RAZINA Subtest ČITANJE Upute za test Vrijeme testa je 45 minuta. Prilikom izvođenja testa možete koristiti rječnik. Primio si

Općinska predškolska obrazovna ustanova Centar za razvoj djece Dječji vrtić 5 "Pepeljuga" Sažetak nastave u 2. mlađa grupa u sklopu programa "Dijete i svijet oko njega". Tema: „U redu

Učionički sat.topic: "Što je dobro, a što loše?" Svrha: učenicima otkriti pojmove "loše" i "dobro"; Zadaci: formirati sposobnost uspostavljanja kontakta s drugima; njegovati pozitivno

1 Svrha projekta je organizirati razne vrste dječjih aktivnosti na temu obitelji, ljubavi prema majci. Ciljevi projekta: 1. Razjasniti odnos između članova obitelji (majke i djeteta). 2. Kreirajte

Sinopsis otvorenog sata o FEMP-u "Putovanje s omiljenim likovima" u starijoj skupini. Odgajateljica: Ivanova S.E. 16. prosinca 2014. Integracija obrazovnih područja: Spoznaja. Razvoj govora. obrazovne

Zabavni scenarij "Dan obitelji, ljubavi i vjernosti" Odgajateljica Semyonova M.D. Svrha: Svečanom priredbom stvoriti uvjete za zbližavanje i okupljanje vrtićkih skupina. Zadaci

Općinska predškolska obrazovna ustanova dječji vrtić općeg razvojnog tipa 2 "Zvono" grada Volžska RME Sažetak izravnih obrazovnih aktivnosti u starijoj skupini Tema: "Obitelj

"Ovo je sve moje ...." Zadaci: Proširiti znanje i ideje djece o obitelji, kao o ljudima koji žive zajedno. Aktivirajte vokabular djece pridjevima koji karakteriziraju obitelj i određuju

Općinska predškolska obrazovna ustanova "Dječji vrtić 180" Sovjetskog okruga Volgograd Sažetak lekcije o pravnom obrazovanju u drugoj mlađoj skupini "Nema ništa dragocjenije od života" Pripremljen sažetak

Razredna skripta na temu "Pravila ponašanja u školi" (1. razred). Ciljevi sata: - formiranje navike pravilnog ponašanja u školi. - ujedinjenje dječje skupine. -razvoj zapažanja, mentalnog

OBITELJSKI DAN ODMOR GRUPE 12 "KAPITOSHKA" Za formiranje osnovne vrijednosne ideje o obitelji, obiteljskim tradicijama, odgovornostima; ujediniti djecu i roditelje. Roditelji i djeca ulaze u dvoranu pod „Himn

Sažetak lekcije (GCD) za pripremnu skupinu "Vaša prava, djeco". Ciljevi: 1. Uopćiti i sistematizirati znanje djece o njihovim pravima: sva djeca su zaštićena Zakonom. 2 Naučite prepoznati dječja prava iz odlomka

Sinopsis integriranog sata u 2. mlađoj skupini Dan "Obitelji" 2. mlađoj skupini Svrha: formirati predodžbu o obitelji i njezinim članovima; o prijateljskim odnosima; njegovati ljubav i poštovanje

Projekt: "Moje obiteljsko stablo". Učiteljica 2. razreda: Yurovskaya Natalya Yurievna Projekt: "Moje obiteljsko stablo." Svrha: istražiti obiteljsko stablo svoje obitelji. Prezentacija zbroja zajednički rad s roditeljima za stvaranje

ODJEL ZA OBRAZOVANJE GRADA MOSKVE JUGOISTOČNI OKRUŽ ODJEL ZA OBRAZOVANJE DRŽAVNA OBRAZOVNA USTANOVA SREDNJA OPĆA ŠKOLA 1987. (predškolska strukturna jedinica 4)

Sinopsis organiziranih obrazovnih aktivnosti za razvoj elementarnih matematičkih predstava "Prijatelj je poznat u nevolji" na ruskom narodna priča"Geese Swans" Popova Oksana Alexandrovna MBDOU

Pinocchio u posjetu djeci Svrha: stvaranje svečane, vesele atmosfere. Zadaci: - razviti emocionalnu reakciju - razviti kreativne sposobnosti djece - postići jasan i razgovijetan izgovor

Općinska proračunska predškolska obrazovna ustanova "Dječji vrtić kombiniranog tipa 223" gradske četvrti Samara Sažetak GCD-a o razvoju govora u starijoj skupini: "Nastava pričanja priča" Svrha:

GBOU d/s 1758 Otvoreni sat: "Na pragu škole" (Za djecu pripremne skupine) Pripremila: Učiteljica-psihologinja Belova O.V. Moskva 2014 (29.04.14) Otvoreni sat: "Na pragu škole"

Državna javna obrazovna ustanova za siročad i djecu bez roditeljske skrbi, s invaliditetom Chapaevsk Sinopsis korektivnog i razvojnog

Sažetak plana neposredno odgojne aktivnosti "Znanje" s predškolcima 2 mlađa grupa Tema: "Država vremena" Zadaci: "Znanje" Formirati privremene pojmove o dijelovima dana u organizaciji

Općinska proračunska predškolska obrazovna ustanova 1 "Kolokolchik", Aznakayevo Sažetak otvorene lekcije o upoznavanju s vanjskim svijetom u starijoj skupini 7 Tema: "U svijetu stakla" Odgajatelj:

Općinska proračunska predškolska obrazovna ustanova "Kindergarten 96 Botanical" 660030 Krasnoyarsk, ul. 3. botanička, 7 tel.: 246 76 08 Sinopsis NOD-a o umjetničkom i estetskom razvoju

Igranje slobodnog vremena" Obiteljske tradicije". Oblik izvođenja: slobodno vrijeme online; Sudionici: djeca od najstarijih predškolske dobi; Svrha: nastaviti razvijati kod djece razumijevanje važnosti obitelji i vrijednosti obiteljske tradicije.

Sinopsis organiziranih edukativnih aktivnosti o kognitivnom razvoju na temu "Moja obitelj" u pripremnoj grupi za školu. Zadaci: 1. Razjasniti znanja i ideje djece o obitelji kao ljudima,

Sažetak zabave prema prometnim pravilima u starijoj skupini "Putovanje u zemlju prometnih znakova". Svrha: usaditi vještine sigurnog ponašanja na cestama. Zadaci: Obrazovni: razjasniti dječje ideje o ulici,

Igre i vježbe za razvoj privremenih reprezentacija (4-5 godina). Vježba sa slikama "Posložite slike u red." (Jutro, popodne, večer, noć) Mama (tata): Stavit ću sliku gdje je nacrtana

Općinska proračunska predškolska obrazovna ustanova dječji vrtić "breza" Sažetak otvorenog psihološko zanimanje za roditelje s djecom podskupine pripremne za školu Tema: “Uskoro u školu”

DRŽAVNI PRORAČUN PREDŠKOLSKA ODGOJNA USTANOVA VRTIĆ 46 PUŠKINSKOG OKRUGA SANKT PETERBURG Sažetak GCD-a o društvenom i komunikacijskom razvoju djece viša grupa na temu „KUĆA

Općinska proračunska predškolska obrazovna ustanova okruga Beloyarsky "Centar za razvoj djece - dječji vrtić" Skazka "Beloyarsky". Lekcija o prometnim pravilima s elementima crtanja "Putovanje u zemlju

Sažetak odgojno-obrazovnih aktivnosti "Vodena čarobnica" (viša predškolska dob) Tema: "Kruženje vode u prirodi." Vrsta zanimanja: Spoznavanje okolnog svijeta. Obrazovno područje: kognitivni razvoj.

Khanty-Mansiysk autonomni okrug Yugra Oktyabrsky okrug pos. Općinska predškolska odgojno-obrazovna ustanova Unyugan "Dječji vrtić općeg razvojnog tipa" Pinocchio " PROJEKT Projekt su izradili odgajatelji

GCD o razvoju govora na temu: "Majčin dan" u srednjoj skupini. Obrazovno područje: "Razvoj govora" (integracija s obrazovna područja"Kognitivni razvoj", "Socijalni i komunikacijski razvoj"

Sažetak nastave o razvoju govora. Tema: „Usmeno narodna umjetnost. Pjesme "(2. grupa rani razvoj) Svrha: Upoznavanje djece osnovne predškolske dobi s usmenim folklorom u nastavi

Sat komunikacije "Dobrota je kao sunce" za učenike 1. razreda učiteljica: Mikhaleva L.I. Ciljevi: 1. Formirati stav prema dobroti kao duhovnoj vrijednosti. 2. Razvijati vještine prijateljske komunikacije. 3. Naučite procjenjivati

Općinska proračunska predškolska odgojno-obrazovna ustanova Dječji vrtić 3 "Erudite" Sinopsis izravnih odgojno-obrazovnih aktivnosti po programu "Poreklo" i "Sociokulturni odgoj" u skupini

Državna proračunska posebna (popravna) obrazovna ustanova za učenike, učenike s teškoćama u razvoju specijalna (popravna) općeobrazovna škola

Nastavni sat "Dobrota čini čuda" Khomich S.V. Svrha: osvijestiti djecu da je dobrota jedna od najboljih osobina osobe. Zadaci: - naučiti djecu vidjeti i osjetiti ovaj svijet; osjetiti pojam dobrote;

Karamalkina Vera Nikolaevna, odgojiteljica, MBDOU "CRR-dječiji vrtić 134" Zhemchuzhinka ", Čeboksari Radno obrazovanje kao jedan od faktora sveobuhvatan razvoj Sažetak osobnosti. Članak predstavlja

Scenarij praznika "Sva talentirana djeca žive sretno na svijetu", posvećena Danu znanja u sklopu sveruske akcije "Ja sam talentiran!" za predškolce 3-7 god Glazbeni direktor MBDOU CRR za djecu

Lekcija o okolnom svijetu 1. razred EMC "Ruska škola" 1 Tema sata: Kako živi obitelj? Vrsta lekcije: ONZ Oprema: udžbenik " Svijet» A. A. Pleshakov, radna bilježnica, emotikoni 2 Svijet oko nas 1. razred TMC

Općinska proračunska predškolska odgojno-obrazovna ustanova „Centar za razvoj djece – Dječji vrtić 55“ Zlatni ključ „SAŽETAK zajedničkog slobodnog vremena „Carlsonov rođendan“ pripremila je učiteljica Kaplina

Općinska proračunska predškolska obrazovna ustanova grada Kostrome "Dječji vrtić 30" Sažetak lekcije o programu Sociokulturno porijeklo "Prijateljska obitelj" (srednja grupa) Kostroma 2016. Tema: "Prijateljski

Nikolaeva Tatyana Ivanovna, učiteljica; Rybakova Alevtina Leonidovna, učiteljica; MBDOU "Dječji vrtić 125 "Dubok" OV s prioritetnom provedbom aktivnosti za kognitivni i govorni razvoj djece",

Scenarij Novogodišnja zabava u mlađoj skupini 27. prosinca 2016. Učitelj: Vdovenko T.A. Dvorana je svečano ukrašena plakatima, snježnim pahuljama, vijencima, serpentinom, božićno drvce je elegantno ukrašeno. Uz glazbu „Novo

Općinska proračunska obrazovna ustanova "Izluchinskaya Općeobrazovna osnovna škola»Organizirano obrazovne aktivnosti na temu: „Životni put“ Odgajatelj: Kamina O.V. Izlučinsk,

Državna proračunska obrazovna ustanova grada Moskve "Škola 1874" predškolske skupine Sažetak otvorene lekcije na domoljubni odgoj s djecom srednje skupine 5. “Ja i moja Prijateljska obitelj»

– Nastavljamo s recenziranjem knjiga na našoj izložbi (djeca prilaze drugom stalku).

Koje knjige vidite ovdje? ( djeca čitaju naslove knjiga: "Pepeljuga", "Vovka u tridesetom kraljevstvu", "Kod štuke", "Vilini konjic i mrav", "Morozko", "Moroz Ivanovič").

Što mislite, što je zajedničko svim ovim knjigama? (Odgovor: u ovim knjigama ima vrijednih i lijenih junaka).

Koje nevjerojatne lijenčine poznajete? (Odgovori djece).

Je li dobro biti lijen? Što misliš? (Odgovori djece).

Djeco, poslušajte što je sveti Joasaf rekao u svojoj pjesmi o lijenosti, on je to nazvao lijenošću.

Dijete čita pjesmu

Lijenost je prokleti grijeh

Otišao neopranog lica

kudlat kosa,

Nevezan, nošen

Prašnjave stranice knjige

Gdje moljac nije prožderao,

Mould se zabavlja.

Odgajatelj:Što razumiješ iz ove pjesme? (Odgovori djece).

Koje je izraze koristio sveti Joasaf kada je opisivao lijenost? (Odgovori djece).

Zauzmite mjesto u kreativnom polju (svira glazba).

Zamislite lijenost, kakva je to?

Kako ona miriše?

Kako se ona osjeća?

Što mislite, koji su ljudi vrijedniji ili lijeni? (Odgovori djece).

Je li u redu biti lijen i petljati se? Zašto? ( Ništa nećete naučiti, ništa nećete znati i moći, bit će dosadno, nezanimljivo živjeti, čak se možete i razboljeti).

Djeco, otjerajte lijenost od sebe! (Djeca pomiču ruke).

6. Zadatak "Pronađi suprotne parove."

Djeca slažu složene rečenice s vezom "a" prema slikama. (Ovaj dječak je vrijedan, a ovaj lijen. Ova djevojka je vrijedna, a ova je lijena.)

Učitelj predlaže razmišljanje o tome koje vrste rada postoje:

Rad na duši- ovo je molitveni poziv Bogu, Majci Božjoj, svecima, anđelima, a također - to su djela milosrđa, dobra djela.

fizički rad- kada osoba koristi sposobnosti svog tijela, snagu mišića.

Intelektualni rad- kada osoba koristi sposobnosti uma.

Najvažniji posao za čovjeka je rad za dušu.

7. Etida "Spasi pile".

Odgajatelj: Mnogo je situacija u životu kada nekome treba pomoć, podrška, suosjećanje.

Mnoge životinje trebaju našu pomoć.

Zamislite da u rukama imate malu bespomoćnu pile.

Ispružite ruke dlanovima prema gore. A sada ga zagrijte, polako, jedan po jedan prst, savijte dlanove, sakrijte pile u njih, dišite na njega, zagrijavajući ga svojim ujednačenim, mirnim disanjem, stavite dlanove na svoja prsa, dajte piletu toplinu svoje srce i dah. Sada otvorite dlanove i vidjet ćete da je pile radosno poletjelo, nasmiješite mu se i ne budite tužni, ipak će doletjeti do vas!

8. Priča o odgajatelju.

Svake godine 8. svibnja u svijetu se obilježava Dan Crvenog križa i Crvenog polumjeseca. (Slajd 6).

Crveni križ postao je simbol društva koje pruža pomoć žrtvama nesreća, prirodnih katastrofa, epidemija i ratova.

Ovo je znak iskrenog i nesebičnog služenja ljudima.

Dijete čita pjesmu:

praznik crvenog križa

Ne bez razloga.

Negdje će iznenada biti tsunami,

Erupcija,

Dolazi Crveni križ

Zbog planina i oceana.

9. Zaključak.

Odgajatelj: Tijekom tjedna u grupi smo proveli akciju „Čini dobro – daj radost“.

Reci mi kako je bilo?

(Djeca kažu da su svi zajedno s roditeljima sudjelovali u ovoj akciji skupljajući stvari i igračke za sirotište).

Učitelj pokazuje paket i kaže da će nakon lekcije poslati paket Sirotište.

Djeca čitaju pjesmu "Šteta":

1. Hranite štene sa strane-

Patio je od gladi

Dobio sam mačića sa drveta

Netko ga je zlo tjerao.

2. Slaba, bolesna starica

Donesite mlijeko i kruh

i omiljene igračke

Odnijela sam ga s majkom u sirotište.

3. Neka živi u tvom srcu

Šteta za one koji su sami

Riječ čeka utjehu, -

To nas Bog uči!

E.Ekimova

Odgajatelj: Nadam se da ćete odrasti ljubazni i milosrdni ljudi.

Takshina S. V., pedagog

Dječji vrtić MBDOU

kombinirano

vrsta br. 86 iz Belgoroda

Tema lekcije