Резюме на организираните дейности „не искаме да бъдем мързеливи, ще работим здраво. Урок на тема „Трудът храни човек, а мързелът разваля Трудолюбието и мързелът в приказките обобщение на урока

ИНТЕРНЕТ СПИСАНИЕ "ТАЛАНТАЛЕН УЧИТЕЛ" № 4 (2013)

Шеломенцева Олга Ивановна - преподавател на MBDOU d/s № 25 "Мозайка", Королев, Московска област. Преподавателски стаж 4 години. Автор на интернет списание "Талантлив учител".

За трудолюбивите и мързеливите. Резюме на урок по духовно морално възпитаниедеца подготвителна група

Цел: възпитаване на духовно-нравствената култура на децата чрез измислица.
задачи:

- да се разширят представите на децата за работата;

- да възпитава ценностно отношение към собствения труд, към труда на другите хора и към резултатите от него;

- да възпитава вниманието към хората наоколо, желанието да им се хареса;

- развиват творческо въображение;

- да възпитават любов към класическата музика;

- продължават да развиват способността да анализират резултатите от своята работа и работата на своите връстници.

Методи и техники:

- игри;

- визуални (показване, демонстрация);

- словесна (художествено слово, разговор);

- драматизация на баснята;

- художествено творчество;

- слушане на класическа музика.

Технологии:

- игра;

- здравеопазване;

- ориентиран към личността.

Интегриране на образователни области: "Познание", "Комуникация", "Четене на художествена литература", "Труд", " Физическо възпитание"," Социализация "," Музика "," Художествено творчество ". Предварителна подготовка: запознаване с баснята от И.А. Крилова "Водно конче и мравка". Оборудване: шаблони, материали за изработка на апликацията.

Х О Д З А Н И Т И З

Въпросник Момчета, ще ви прочета стихотворение с гатанка "Без какво не можете?" (Чете стихотворение от В. Викторов). Майките знаят, децата знаят, Възрастен и бебе знаят: Никога няма да седнеш на табуретка без крака; Без колела не можеш да движиш каруцата, Макар че можеш да впрегнеш кон в нея, Не можеш да избягаш от слана, Ако няма огън в печката. Иглата е от малка полза, ако в иглата няма конец. По същия начин ръцете не работят без затруднения. Кой вече е разбрал без какво човек не може? (Отговори на децата: „Без труд“). Много добре. Досещате се, че днес ще продължим да разсъждаваме върху упоритата работа и мързела. Нека да спекулираме. Чуйте поговорката: мравката е малка, но копае планини. Защо една малка мравка може да преодолее трудна работа? (Отговори на децата: „Той е трудолюбив, не е мързелив и т.н.) Така е. Сега ще ви разкажа за такава мравка. (Чете разказа „Упорита мравка“).

„Малка черна мравка тичаше. Бързах вкъщи. Той донесе малко маково зърно на мравките си. Изведнъж вижда: на пътя лежи тиквено семе – голямо, сладко, уханно. Мравка остави маковото семе настрана. Той сложи тиква на гърба си, но не успя да я задържи. То падна. Така той много пъти вдигаше зърното, но то продължаваше да пада и да изхвърля. Изведнъж Мравка чу: някой се смее тихо. Огледах се: водно конче седеше край пътя. „Вдигнахте зърното вече хиляда пъти“, каза водното конче. - Не ти ли писна? В крайна сметка нищо няма да излезе от теб. Оставете зърното, оставете го да си лежи. „Няма да работи за някой, който брои провала“, отговори Мравка. И отново взе зърното. Сложих го на гърба си и го занесох вкъщи. Повече зърно не беше изхвърлено."

Въпросник Момчета, вече казахте, че мравката е трудолюбива и какви други думи можете да използвате, за да опишете мравка?

деца. Упорит, търпелив.

Въпросник правилно. Сега да играем. Физическо възпитание Децата излизат на килима.

Въпросник Момчета, нека посегнем към облака. Повдигнете дръжките и го докоснете колко е меко, пухкаво. Сега го хвърли! Кой е по-висок? Още веднъж, още веднъж. Сега ще бъдем на вятъра! Да духаме на нашия облак вдясно, там е Юг. Сега да духаме наляво - там е Север. Много добре.

Въпросник Предлагам да пуснем "снимки на живо". Искам да? Вече научихме баснята на И. Крилов. Кой ще запомни нейното име? Точно така – „Водно конче и мравка“. Дори нарисувахме трудолюбивата Мравка и мързеливото водно конче. Кой иска да си спомни ролята на баснята? Е, Саша ще бъде Мравка, а Ира ще бъде Dragonfly. Ще прочета думите на автора. Излезте, за да се виждате. Представете си лошо време, студ. Водното конче пълзи към Мравката. аз съм Не ме оставяй, скъпи куме! Нека събера сили И до пролетните дни Само Храни и топли!

Саша. Клюки, това ми е странно: Работил ли си през лятото?

Въпросник Мравка й казва. аз съм Преди това, скъпи мой приятел, нали? В меките мравки имаме - Песни, игривост всеки час, Така че главата ми се обърна. Саша. О, значи ти... И r a. Изпях всичко червено без душа.

Саша. Всички ли пеехте? Това е така: Идете и танцувайте!

Въпросник Саша и Ира се справиха чудесно с ролите си. Много добре. Момчета, защо да не съжаляваме за Dragonfly? (Отговори на деца). Точно така, тя не работеше, мързелуваше, значи заслужаваше да бъде наказана. (Въпрос към децата). Искате ли да бъдете като Мравка? Нека се потрудим и заедно ще направим колективна апликация пано, където ще изобразим водно конче, пърхащо над цветята. Децата режат цветя, трева, водно конче по шаблони и ги залепват върху общ фонов лист. Музикално оформление: Звучи "Есенна песен" на Чайковски от цикъла "Сезони". Обсъждане на обща работа Децата изразяват мнението си, споделят впечатленията си, получени по време на урока.

Въпросник Какъв трудолюбив, приятелски настроен, търпелив сте! И цялостната ви работа се оказа красива и спретната! Направихте страхотна работа, можете да танцувате. Можете да напуснете масата и да се отпуснете, да се вихрите под музиката. (Звучи „Валс на цветята“ от балета на П. И. Чайковски „Лешникотрошачката“, децата танцуват

Няма част от тази статия
не може да бъде препечатано без връзка към този ресурс
Искате ли да станете наш автор?
След това ни пишете на [защитен с имейл]

(ПРЕДУЧИЛИЩНА ГРУПА)

Старши възпитател: Ю.П.Русакова М.О. Воскресенск MDOU детска градина комбиниран тип №18 "Усмихни се"

Урокът включва 4 образователни области:

  • Четене на художествена литература
  • Художествено творчество (Живопис)
  • Социализация (театрални игри)

Софтуерно съдържание:

Образователни задачи: формиране на положително отношение към труда; запознаване с творчеството на И.А. Крилов с помощта на басня "Водно конче и мравка" .

Развиващи задачи: развитие на творческите способности на децата в изобразителни и театрални дейности; развитие на трудовите умения.

Възпитателни задачи: възпитаване на ценностно отношение към собствения труд, труда на другите хора; съвършенство морално развитиедецата чрез развиване на уменията за упорит труд; консолидиране на понятията "Работата е добра" , "Мързел-лош" .

Работа по речника: въвеждане на следните думи в активния речник на децата: упорит труд, мързел, безделие-тъга-наказание.

Материали и оборудване: четец с басни; албумни листове; моливи; Костюми на мравка и водно конче; къща; метли; рейк.

Предишна работа: Разговор за трудолюбивите и мързеливите

План на урока:

I част - в група

II част - на разходка

Ход на урока

Възпитател: Момчета, днес ще продължим да говорим с вас за работа и упорита работа. Кажете ми, моля, често ли седите вкъщи без работа или винаги намирате нещо за правене? (Отговори на деца).

Много добре! Вкъщи винаги си зает с нещо полезно, помагаш на мама, татко, баба, дядо, твоята по-малки братяи сестри. Как хората говорят за човек, който работи усилено? (Отговори на деца)... Точно така, трудолюбив човек. Нека си припомним с вас пословиците и поговорките за труда.

  1. дете: Търпението и работата ще смелят всичко
  2. дете: Не можеш да извадиш риба от езерце без затруднения
  3. дете: Който обича да работи, не може да седи без работа
  4. дете: Птица се разпознава в полет, а човек на работа

Възпитател: Благодаря ви момчета! Деца, ние вече знаем, че всяко живо същество има място за своите трудове. И всички същества на земята трябва да работят, и хората, и животните, и насекомите, и птиците. Но също така се случва, че не всеки работи. Дори сред насекомите можете да намерите както трудолюбиви, така и мързеливи. Тук с такива герои от баснята I.A. Искам да ви запозная с Крилов.

водно конче и мравка

Скачащо водно конче „Беше ли преди, скъпа моя?
Червено лято пееше В меки мравки с нас -
Нямах време да погледна назад, Песни, ловкост на всеки час,
Докато зимата се търкаля в очите ти. Така че това ми обърна главата."

Чистото поле умря; "О, значи ти..." – „Аз съм без душа
Вече няма тези светли дни, Червеното лято изпя всичко ", -
Как изпя всичко под всяко листо?
И масата, и къщата бяха готови. Така че върви и танцувай!"

Всичко отмина: със студена зима
Нужда, глад идва.
Водното конче вече не пее:
И кой идва на ум

Пейте гладни по корем!
Ядосан копнеж унил
Тя пълзи до мравката:
„Не ме оставяй, скъпи куме!

Нека събера сили;
И до пролетта само дни
Нахранете и загрейте!" -
„Клюки, това ми е странно:

Работихте ли лятото?" -
Мравка й казва

Възпитател: Момчета, за кого е историята? (Отговори на деца)... Точно за водното конче и мравката.

Какво правеше мравката? (Отговори на деца)... Да, Мравка работеше цяло лято, подготвяйки се за зимата.

Какво каза мравката на водното конче? (Отговори на деца)... Мравката отговори на водното конче „Всичко ли изпяхте? Такъв е случаят: така че отивайте и танцувайте!"

И какво правеше водното конче цяло лято? (Отговори на деца)... Вярно, водното конче не правеше нищо цяло лято, само пееше.

Момчета, как можете да характеризирате мравка? (Отговори на деца)... Точно така, Мравката е трудолюбива.

И Dragonfly, каква е тя? (Отговори на деца)... Точно така, тя е мързелива.

Деца, до какво води мързелът? (Отговори на деца)... Точно така, мързелът води до тъга - "Тъжен, тъжен" и за наказание - нашето водно конче остана за зимата без топла къща и храна. Разбира се, малко ми е жал за водното конче и дори може да се обвинява Мравка за това, че не е бил милостив към водното конче, но е ясно, според И.А. Крилов, тя го заслужаваше.

Деца, нека изиграем тази басня, но нека направим нашето водно конче грубо, невъзпитано, за да не стане публиката, съжалявам за нея.

Разиграване на сцената "Водно конче и мравка"

герои:

  • Читател-възпитател
  • Водно конче - дете
  • Мравката е дете

Читател: Скачащо водно конче
Лятно червено пееше
Нямах време да погледна назад,
Докато зимата се търкаля в очите ти.

Чистото поле умря;
Вече няма тези светли дни
Като под всяко нейно листо
И масата, и къщата бяха готови.

Всичко отмина: със студена зима
Нужда, глад идва.
Водното конче вече не пее:

Излиза водно конче, увито в шал, Читателят съчувствено слага ръка на рамото на водното конче. Водното конче отговаря на Читателя неочаквано много грубо.

Водно конче: И кой идва на ум

Пейте гладни по корем!

Читателят продължава да се отнася със симпатия към водното конче и посочва със знаци къщата на Мравката, като го съветва да почука. Вдясно има къща, до нея Мравката реже дънер. Водното конче отива в къщата и започва да говори грубо с Мравката.

Водно конче: Не ме оставяй, мили куме!
Нека събера сили
И до пролетта само дни
Нахранете и затоплете

И се опитва да отблъсне мравката, да влезе в къщата. Мравката я отблъсква.

Мравка: Клюки, това ми е странно
Работихте ли лятото?
Водното конче отговаря нахално
Водно конче: Беше ли преди, скъпа моя?

В меките мравки имаме -
Песни, игривост на всеки час
Така че това ми обърна главата."
Мравката й отговаря изненадано

Мравка: О, значи ти...
Водно конче прекъсва Мравка
Водно конче: Аз съм без душа
Лятно червено всичко пееше

Мравката й дава поучителен отговор
Мравка: Всичко ли изпя? Този случай
Така че върви и танцувай!

Възпитател: Благодарим на нашите художници за Добра работа... Виждате колко грубо и грубо се оказа нашето водно конче и изобщо не я съжалявам, наистина момчета.

А сега ви каня да нарисувате рисунки въз основа на сюжета на баснята.

(Производствена дейност на децата)

Възпитател: Момчета, нека да разгледаме вашата работа. Всички са много красиви. Работили сте с любов, затова са толкова прекрасни. Много добре! Нека още веднъж си припомним за какво говорихме днес. (Отговори на деца).

Точно така, говорихме за работа, труд, че всеки трябва да работи. Тази работа е добра, а мързелът е лош, а тъгата и наказанието винаги идват от безделието. Всички сте много трудолюбиви момчета, работихте в групата, а ние все още трябва да работим по сайта. каня те на разходка.

Възпитател: Деца, вижте колко листа има на нашия сайт, трябва да ги премахнем. Приготвил съм метли и гребла за вас. Нека работим заедно с вас, да подредим нашия сайт и след това ще играем интересни игри и ще се радваме, че днес сме направили много полезни неща, а не бездействия.

(Колективен труд на децата в обекта)

Браво момчета! Колко чист и красив стана нашият сайт. Това е така, защото сте работили с любов. Благодаря ти много. А този, който се е потрудил, може да си почине добре, каня те на играта.

Поправително - развиващо

клас Учител: Шурова Елена

Анатолиевна

MBOU Средно училище № 4, Кизил

Упорита работа и мързел.

Цел: - развиват у децата негативно отношение към мързела;

Насърчавайте и формирайте желанието за работа, в

Подробности за изучаване.

Задачи : - показват разрушителната сила на такъв човек

Порок, като мързел;

Да се ​​формират творческите умения на децата, способността за

Себеизразяване;

Формиране на естетическо възприятие на децата;

Насърчаване на саморазкриването на учениците,

Появата на желание да погледнете по-отблизо себе си.

Оборудване:

  1. Компютър;
  2. Проектор;
  3. CD с презентация;
  4. Екран;
  5. Магнитна дъска;
  6. Притчи;
  7. Бележка "Рецепта от МЪРЗИВ";
  8. Диск с приказка
  9. Картинки - улики с образа на приказни герои;
  10. DVD плейъри;
  11. Телевизия;
  12. Маркери и моливи;

Ход на урока

Учител: Здравейте момчета!

Радвам се да ви приветствам в моя урок и първото нещо, което ще ви помоля да направите, е да се усмихнете един на друг, така че от първите минути да се заредите с добра, положителна енергия.

Е, сега можете да започнете час... чакайте, някой чука. Момчетата изпратиха телеграма, нека я прочетем, изведнъж има нещо важно.

Телеграма: Момчета, мързел, скука и безделие дойдоха на власт в нашата страна, те заразиха всички жители на страната със себе си. Събрахме най-смелите и отлетяхме до далечната планета на съкровищата за рецепта за тези болести. По пътя ни очакваха изпитания, не можахме да се справим с тях, бяхме пленени. Спаси ни, помогни ни да се върнем у дома!Жители на една приказна страна.

учител:

Момчета, може би можем да им помогнем?

(отговори на децата)

Тогава урокът се отменя, трябва да помогнете на приятелите си и следователно, ние

Нека посветим нашето пътуване на борбата с мързела, безделието и скуката.

И къде отиваме? Чуйте гатанката:

Без перо, без крило

И по-бърз от орел. (ракета)

(пързалка)

Много добре! Настани се удобно. Хайде да летим!

Тук сме в космоса, гледайте напред към нашата планета, дръжте курса си по-равномерно. Ние сме на мястото си – това е планетата на мъдреците. Тук ще се срещнем с мъдреци и мислители. Те ще ни помогнат да разберем какво е Мързел и за да се преборим с МЪРЗЕЛЯ, трябва да знаем всичко за него.

Нека се обърнем към речника на V. I. Dahl, от който научаваме какво е LAZY:

(Предлагам децата да се превърнат в мъдреци и да прочетат дефинициите от речника на V.I. Dahl едно по едно)(пързалка)

МЪРЗИВ - нежелание за работа, отвращение от работа, от бизнес, професия; склонност към безделие, към паразитизъм.

От дълго време хората са забелязали, че всеки прави едно и също нещо по различен начин. Някой полага максимални усилия, прави бизнес със сърце, а някои работи "подхлъзгаво".

Вековният опит на човечеството, неговата мъдрост са намерили своя израз в пословиците, а знаете ли поговорките за мързела? (отговори на децата)

(пързалка)

Мързеливият спинер няма риза за себе си.

Мързеливият винаги е празник.

Който е мързелив, е сънлив.

(пързалка)

Вижте, мъдреците ви канят да отговорите на въпроса:

Знаете ли противоположните качества на мързела?

(отговори на децата)

учител:

Точно така, нека още веднъж се обърнем към речника на V.I. Дал и вижте какво определение на труда е дадено в него:

(пързалка)

ТРУД - работа, занимание, упражнение, бизнес;

Всичко, което изисква усилия, старание и грижа;

Всяко напрежение на телесната или психическата сила;

Всичко, което ви уморява.

учител:

Знаете ли поговорките за труда?

(отговори на децата)

Мъдреците ви канят да изпълните следващата задача... Пословиците се смесват помежду си, нека се опитаме да разберем и да поставим поговорките правилно.

(децата изпълняват задачата на свой ред:

На магнитна дъска те прикачват началото на поговорка и намират и прикрепват края към нея)

Сега нека проверим дали сте събрали пословиците правилно.

(пързалка)

Тези, които обичат работата, са почитани от хората.

Те разпознават птица в полет и човек в работа.

Слънцето рисува земята, а човешкия труд.

Работно време, час за забавление.

учител:

Е, момчета със задачи на тази планета, ние се справихме, летяхме по-далеч?

(пързалка)

учител:

Отпред е нова планета - планетата на приказките.

(пързалка)

Вижте, приветстват ни приказни обитатели, какви задачи са подготвили? Готови ли сте да ги изпълните?

(отговори на децата)

Оказва се, че с нас е трябвало да тръгнат още няколко приказни герои, но скоро различни причинине можа, но изпрати телеграми. И така, ни се предлага, след като прочетем телеграмата, да разберем кой друг трябва да бъде в нашия екип.

(пързалка)

1 телеграма „Не можах да дойда, мързелив съм и като цяло фурната ми няма да се побере в ракета ...(Емеля от приказката „По заповед на щуката“)(пързалка)

2 телеграма „Бих се радвал да дойда, но не мога. Продължавам да мечтая за сладък, приказен живот, в който не можеш да правиш нищо, а само да ядеш сладолед, торта... но засега се опитвам да надхитрим тези две големи момчета от ковчега, които дори не пускат пробвам го..(Вовка от далечното кралство)"

Момчета, какво общо имат тези приказни герои? Какво човешко качество ги обединява?

(отговори на децата)

Точно така, мързел.

Момчета, мислите ли, че това странно същество, наречено мързел, живее във вас? (отговори на децата)

Сега ще ви помоля да нарисувате с флумастери „мързела“, който живее във вас.

(пързалка)

(децата изпълняват задачата)

Детските творби са поставени на магнитна дъска.

учител:

А сега ви каня да видите по какъв начин все още може да дойде мързелът и какво се случва с тези, на които идва. Помислете, искате ли МЪРЗИВ да ви дойде на гости и да се настани при вас? И така, вижте – „Приказката за мързела“.(преглеждане на откъс от приказка)

Момчета, видяхте откъс от приказката, какво разбирате?

Искате ли такъв „приятел” МЪРЗЕЛ да живее до вас? Какво трябваше да използват героите от приказката, за да се справят с МЪРЗЕЛИ? (отговори на децата)

Точно така, усилие на волята.

След като разгледахме откъс от приказката, видяхме, че МЪРЗИЛ не идва сам, с нея ще се настанят нейните верни приятели СКУКА и БАДДИ.

Днес научихме колко лошо е да си мързелив:

Мързеливите приятели няма да се притекат на помощ, като нашите приказни герои, които трябваше да летят с нас;

След като изгледахте приказката, видяхте какво се случва, когато дадете воля на ЛЪЗИ.

За да се борите с врага, трябва да го познавате лично и за това ние сме привлякли нашия МЪРЗИВ и ще го прогонваме от нас всеки ден.

И как ще го прогоним от себе си, как ще се борим с него? (отговори на децата)

Точно така, ще работим здраво. Още веднъж, нека се съсредоточим върху факта, че само работата ще ни помогне да се справим с мързела. Усилието на волята, постоянната работа върху себе си помага на човек в борбата с мързела.

Хубаво е, ако в борбата с МЪРЗИВ имаш положителен пример пред очите си, за да можеш в труден момент, когато МЪРЗЕЛИЯ те завладее, да си кажеш:

Той се справи - и аз мога, той преодоля трудностите - и аз мога. Може би някои от вас могат да използват следните примери:(пързалка)

Александър Василиевич Суворов беше крехко, болнаво момче от раждането. И само упоритата ежедневна работа върху себе си му помогна да стане непобедим.(пързалка)

Валентина Владимировна Терешкова, чрез изтощително обучение, успя да стане първата жена-космонавт, известна на целия свят.

Трудолюбието е човешко достойнство.

Всички велики хора бяха необикновено усърдни и трудолюбиви.

Коя е основната ви работа на този етап от живота?

Разбира се, учи. Трябва да положите всички усилия да учите така краен резултатбеше високо оценен.

Пътуването ни е към своя край, планетата на съкровищата, до която летяхме, вече е близо. Но нашето пътуване не беше напразно.

Всички сме изпълнили задачите, което означава, че нашите приятели ще бъдат допуснати вкъщи,(пързалка)

и имаме последния полет за съкровища. Да тръгваме на път!(пързалка)

Вижте, това е планетата на съкровищата! Какво съкровище крие тя? Да видим.

Рецепта за мързел
1. Всеки ден от самата сутрин на празен стомах пийте напитка от усмивки, добре

Настроение и няколко капки от еликсира на упоритата работа.

2. През деня, час след хранене, разтягайте се няколко пъти и силно

3. Преди да си легнете, трябва да запомните всичко, което е направено през деня, и да направите

Планирайте за следващия ден.

4. След това трябва да изпиете чаша топла напитка за удоволствие с няколко

Ментовите сладки за добър сън.

учител:

Ще представим тази рецепта на нашите приятели, за да излекуват страната си от мързела, за да не ги заплашва вече никаква скука и безделие.(пързалка)

- Прибираме се вкъщи. Можете да се отпуснете на връщане. Отпуснете се, затворете очи, помислете за себе си, как събирате сили, ставате по-силни, сега сте готови да се преборите с МЪРЗЕЛИЯ в себе си. Ето ни у дома.

Какво научихме днес? (отговори на децата)

Искам да завърша нашето пътуване със стихотворение:

Нищо никога не излиза от само себе си.
Писмо не идва в къщата от само себе си;
Самият не знае как да готви сладко;
Самото стихотворение няма да бъде написано.
Ние сме длъжни да направим всичко това сами -
С главата си и с ръцете си.

И на всеки от вас давам бележка с рецепта за мързел.

Препис

1 Цели: Тема на урока: „За мързела и мързеливите хора“. разкриване на понятието "мързел" запознаване с методите за справяне с мързел; формиране на съзнание морално поведение; насърчаване на атмосфера на признание, приятелство и уважение един към друг. развиват внимание, памет, въображение, способност за мислене, разсъждение; разширяване речник: упорита работа, радост, настроение, желание, старание, паразит, отказващ. Оборудване: цветни моливи. А4 листове по брой деца. Приказка "Работлив и мързелив", стихотворения "Мързелив Коля", мултимедиен проектор "Серьожа-асистент", лаптоп. Форма на провеждане: приказно пътешествие... Ходът на урока. Уводна част: Възпитател: Здравейте момчета! Предлагам да започнем нашия урок с прекрасна, добре позната песен за Антошка (думи на Ентин, музика на М. Шаински) (слайд 2). Антошка, Антошка! Да отидем да копаем картофи. Антошка, Антошка! Да отидем да копаем картофи. Тили-тили, трал-вали, Не минахме това, Не ни попитаха онова. Антошка, Антошка! Пригответе лъжица за вечеря. Антошка, Антошка! Пригответе лъжица за вечеря. Тили-тили, трал-вали, Това, братя, е моята сила, едва ли ще откажа сега. (Разговор по съдържанието на песента): - Момчета, защо мислите, че Антошка не иска да копае картофи?

2 -Как се казва човек, който не иска и не обича да работи? -Какъв човек можеш да наречеш трудолюбив? (Отговори на деца). Основна част: Възпитател: (слайд 3) Сутринта Коля се събуди. Изпъна се, обърна се, огледа се, пак легна, Той беше твърде мързелив да стане. „Лъжеш от половин ден“, казва сестра му, „Ако си толкова мързелив, как можеш да учиш? Можете да проспите всичко в живота и да загубите всички приятели. Няма да забележите как ще мине денят, седмицата, месецът, годината!" (Разговор по съдържанието на стихотворението): - Как да наречете състоянието на Коля? (Отговор на децата: Мързел) ​​– Как се казва човек, който е мързелив през цялото време, не иска да прави нищо? (Отговор на децата: Мързелив, мързелив) – Помислете как ще мине денят на един мързелив човек? (Отговор на децата) - Винаги ли сте готови да помогнете на близки и приятели? С какво настроение им помагате? (отговор на децата) Народна мъдрост: „Мързелив и мързелив мързелив“ (слайд 4). Възпитател: Нека измислим приказка за мързел. Аз ще започна, а вие ще продължите („Мързелът на невидимия човек“ е приказка за съществуването на малко коварно създание на име Мързел). -Момчета, от време на време при всеки от нас идва малко същество на име Мързел, което бавно скача в джоба си, после в писалка, после в ушите на учениците, като им пречи да мислят, слушат, пишат. - И тогава момчета, какво става тогава? (Момчетата сами го измислят). - Има ли хора, които никога не са били мързеливи? (Отговори на деца. Но стигаме до извода, че всеки човек в живота си поне веднъж е бил мързелив). - И аз понякога съм мързелив! Но с времето си казвам: "СПИ, време е да се захващаме за работа!" (слайд 5). - Възможно ли е да се съглася с Мързел? (Отговори на деца). Възпитател: (Работа с приказка (слайд 6)) „Работлив и мързелив“ Имало едно време един трудолюбив човек, а съседът бил мързелив. Трудолюбивият много обичал да работи, а мързеливият по цял ден лежал на печката. Веднъж една възрастна жена помоли да пренощува с един мързелив, а той отговаря: - Остави ме на мира! Ако искаш да пренощуваш, иди при съседа си. И затвори вратата. Старицата отиде при трудолюбивата. -Оставете ме да пренощувам! - Влезте, седнете на масата.

3 Старицата му благодари и седна на масата. Трудолюбив гост започна да го почерпи с вечеря. Възрастната жена хапна и си легна. На сутринта бабата започнала да се готви за път и казала на трудолюбивите: - Всичко, което започнеш да правиш от сутринта, ще правиш до вечерта. Тогава тя му благодари и си тръгна. Стана трудолюбив за прибиране на реколтата, но реколтата не свършва дотук. Едва късно вечерта работливият се върна от градината. В същия ден той уредил вечеря и поканил мързеливия. Като разбрал мързеливият, откъде толкова храна на трудолюбивия, той веднага хукнал към къщи. Той бързо приготви вечеря и седна до прозореца да чака старицата. И така, той видя една възрастна жена и я покани в къщата, нахрани, напои и я сложи да спи. На сутринта старицата му казва: - Всичко, което започнеш да правиш от сутринта, ще правиш до вечерта. След като каза това, тя се сбогува и си отиде. Мързеливият хукнал бързо в полето и седнал да си почине, и така седял до вечерта, без да събира нищо. (Разговор по съдържанието на приказката): -Какъв беше единият от съседите? -И второ? -Какво правеше трудолюбивият съсед? -И мързелив? -Как старицата благодари на трудолюбивата си съседка? -И мързелив? - На какво ни учи тази приказка? (Отговори на децата) Физическо възпитание (Включва се видео за загряване, децата повтарят движенията (слайд 7)). Възпитател: За коя приказка са тези думи? (слайд 8). Живееше един петел, казвам ви, той имаше приятели. Прекарахме време заедно, Излязохме извън покрайнините. Само сега приятелите му не бързат да работят и искат първи да седнат на масата. ("Колоче") -Слушайте приказката (слайд 9-17). (Разговор за съдържанието на приказката). -Какво можете да кажете за действията на петела? -А за действията на малките мишки? -И петелът винаги е трудолюбив, а мишките са мързеливи? Възпитател: Днес се срещнахме с мързеливи хора, но има хора, които са добри в справянето с мързела (слайд 18). Серьожа не е твърде мързелив да работи в дачата, работата е в разгара си с него през целия ден. Или помогна на татко да завърши къщичката за птици, После изплакна бельото си с мама следобед на реката,

4 Тая баба има нужда от вода за разсад, Тоя е гребло за дядо, вароса за градината. „Помощникът расте – казват всички наоколо Надежден спътники предан приятел." (Разговор по съдържанието на стихотворението): Възпитател: По какви признаци може да се разбере, че човек работи в радост? (Той изглежда весел, съсредоточен, но доволен). - Можеш ли да се наречеш трудолюбив? -Разкажете ни как помагате на семейството си. (Детски разказ). Чуйте поговорките (слайд 19): Трудът храни, а мързелът разваля! Като станеш мързелив, ще влачиш с чантата си. Заключителна част: Възпитател: (слайд 20-21) Днес в урока говорихме за човешките качества на трудолюбието и мързела. И двете качества са много силни. Мързелът пречи на човек да върши добри дела, а упоритата работа помага да се угоди на Бога и другите. Важни думи: упорит труд, радост, настроение, желание, старание. - Запомнете тези думи и прогонете мързела от себе си. -Има две важни думи "МОЖЕ" и "ТРЯБВА"! (слайд 22). (Рисунка „Как изглежда моят Мързел?“) – Помислете как изглежда Мързелът, който понякога ви идва на гости? на кого прилича тя? Представете си Мързел и го нарисувайте върху листовете си с лексикон. Възпитател: (след като децата нарисуват рисунките) А сега ще взема един молив от цвета, който ви харесва най-много, и на листа над мързел ще напиша следната фраза: „ОПИТВАМ СЕ ДА НЕ БЪДА МЪРЗИЛ! " - Ето как вече малко спечелихме Мързел, тя не обича усърдни и трудолюбиви хора (слайд 23). (Всички чертежи са публикувани на дъската и се обсъждат). - Сега си мисля, че вашият Мързел ще ви избягва и няма да ви посещава често. - Браво момчета! Благодаря ви за работата (слайд 24). Министерството на социалното развитие и семейна политикаДържавна съкровищна институция на Краснодарския край социална услугаКраснодарски край "Славянски социален и рехабилитационен център за непълнолетни"

5 Очертание на контура открит класна тема "За мързела и мързеливите хора" възпитател Катенева Светлана Викторовна Славянски район на селото. Държавна ферма


Варганова Елена Юриевна Общинска предучилищна градина образователна институция « детска градинаобщоразвиващ тип 54, Кировск "ИНТЕГРИРАНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ДЕЙНОСТИ" НЕКА ОТВОРИМ СЪРЦЕТО НА ВИДА

МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНОТО РАЗВИТИЕ НА КРАСНОДАРСКА РАЙОН

Резюме на интегриран урок по развитие на речта (група ранна възраст) Тема: „Честито на нашите майки“ Изготвил: възпитател Андреева Татяна Василиевна Видове детски дейности: игрови, комуникативни,

Забавление "Моята любима детска градина!" Забавлението се проведе от: Качкина Л.Ю. Е. В. Медведева Ходът на забавлението: Водещ: - Здравейте момчета! Днес сме се събрали, за да поговорим за нашата любима детска стая

Номинация: „Резюме на преките образователни дейности на учителите на предучилищно образователно заведение“.

Резюме на урока. Институция: MKOU "OOSH 26", Коркино, Челябинска област. Предмет: светът около клас: 1 Тема на урока: КАК ЖИВЕЕ СЕМЕЙСТВОТО? ПРОЕКТ "МОЕТО СЕМЕЙСТВО" Учител: С. В. Кузмина ЦЕЛИ: 1. Да популяризира

КОУ "Петропавловск специално (поправително) общообразователно училище-интернат VIII тип" Игра - пътуване "Приятелството започва с усмивка" Цел: формиране на приятелски отношения. Съставено от възпитател:

Резюме на преките образователни дейности за когнитивно развитие в подготвителната група "Преподаване и упорита работа" Цуркан Светлана Сергеевна, възпитател MBDOU 14 Образователни задачи:

Резюме на темата на урока: "Удивителното число седем" в подготвителната група Открит урок по математика с елементи на ТРИЗ. „Удивителното число седем“ Цел: Да се ​​затвърдят знанията на децата за числото и номер седем,

"Приятелско семейство" обобщение на урока с деца и родители средна групапо програма „Социокултурен произход” (септември) Цел: въведение в семейни ценностии семейните традиции. Задачи: - Продължете да представяте

Конспект на интегриран урок на тема: „Моето семейство“. Подготвен от: Възпитател на предучилищна група Алещенко Т.В. Цел: да се консолидира идеята за това какво е семейство, за роднини, роднини

Реферат от открит урок по нравствено възпитание Тема: "Феята" Доброто "е наш гост" Изготвил: Титова Й.И. Н. Конспект на уроците по нравствено възпитание в старшата група на детската градина. Тема: „Фея

1 ТЕСТ ПО РУСКИ ЕЗИК КЪМ ЧУЖДИН ЕЗИК НАЧАЛНО НИВО Субтест ЧЕТЕНЕ Инструкции за провеждане на теста Време за изпълнение на теста 45 минути. Когато извършвате теста, можете да използвате речника. Получихте

Общинска предучилищна образователна институция център за развитие на детето детска градина 5 "Пепеляшка" Резюме на урока в 2 по-млада групав раздела на програмата „Детето и околният свят”. Тема: „Добър в

Класен час. тема: "Какво е добро и кое е лошо?" Цел: да разкрие на учениците понятията „лошо” и „добро”; Задачи: формиране на умение за установяване на контакт с другите; възпитавайте положително

1 Целта на проекта е да организира различни видове детски занимания на тема семейство, любов към мама. Цели на проекта: 1. Да се ​​изясни разбирането за взаимоотношенията между членовете на семейството (майка и дете). 2. Създайте

Резюме от открит урок по FEMP „Пътуване с любимите си герои“ в по-старата група. Възпитател: Иванова С.Е. 16 декември 2014 г. Интегриране на образователни области: Познание. Развитие на речта... Образователни

Развлекателен сценарий "Ден на семейството, любовта и вярността" Педагог Семьонова М.Д. Цел: Създаване на условия за сближаване и сплотяване на детски градински групи чрез празнично събитие. Задачи

Общинска предучилищна образователна институция детска градина от общоразвитие тип 2 "Колоколчик", Волжск RME Резюме на преките образователни дейности в старша група Тема: "Семейство

"Всичко това е скъпа моя .." Цели: Разширяване на знанията и представите на децата за семейството, както за хората, които живеят заедно. Да се ​​активира речника на децата с прилагателни, които характеризират семейството и обозначават

Общинска предучилищна образователна институция "Детска градина 180" на Съветския окръг Волгоград Резюме на урок по правно образование във втора младша група "Няма нищо по-ценно от живота" Резюме е подготвено

Сценарен класен час на тема „Правила за поведение в училище” (1 клас). Цели на урока: -формиране на умение за правилно поведение в училище. - сплотяване на детската група. -развитие на наблюдателността, мисленето

ПРАЗНИК „ДЕН НА СЕМЕЙСТВОТО” 12 ГРУПА „КАПИТОШКА” Формуляр първичен ценностни репрезентациисемейство, семейни традиции, отговорности; да събере деца и родители. Родители и деца влизат в залата на „Химна

Резюме на урока (GCD) за подготвителната група „Вашите права, деца“. Цели: 1 Да се ​​обобщят и систематизират знанията на децата за техните права: всички деца са защитени от закона. 2 Научете се да идентифицирате правата на децата чрез пасаж

Резюме на интегриран урок във 2-ра младша група Ден на 2-ра младша група "Семейство" Цел: формиране на представа за семейството и неговите членове; за приятелски отношения; култивирайте любов и уважение

Проект: "Моето родословие". Учител 2 клас: Юровская Наталия Юриевна Проект: "Моето родословие". Цел: да проучите родословието на вашето семейство. Представяне на резултатите работим заеднос родителите за създаване

ОТДЕЛ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ НА МОСКВА ЮГОИЗТОЧЕН ОКРЪГ ОТДЕЛ НА ОБРАЗОВАНИЕТО ДЪРЖАВНА ОБРАЗОВАТЕЛНА ИНСТИТУЦИЯ СРЕДНО ОБРАЗОВАТЕЛНО УЧИЛИЩЕ 1987 г. (предучилищна структурна единица 4)

Резюме на организирани образователни дейности за развитие на елементарни математически понятия "Приятел е известен в беда" на руски език народна приказка"Гъски лебеди" Попова Оксана Александровна MBDOU

Пинокио ​​посещава деца Цел: създаване на празнична, весела атмосфера. Цели: - развиване на емоционална отзивчивост - развиване на креативността на децата - постигане на ясно и отчетливо произношение

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция "Детска градина от комбиниран тип 223" на градския район на Самара Резюме на GCD За развитие на речта в старшата група: "Обучение на разказване на истории" Цел:

GBOU d/s 1758 Открит урок: „На прага на училище“ (За деца от подготвителната група) Изготвил: Педагог-психолог Белова О.В. Москва 2014 (29.04.14) Открит урок: „На прага на училище“ С кого:

Държавно съкровищно учебно заведение за сираци и деца, останали без родителска грижа, с увреждания Чапаевск Синопсис на корекция и развитие

Планирайте синопсис на преките образователни дейности "Познание" с деца в предучилищна възраст 2-ра младша група Тема: "Страна на времето" Задачи: "Познание" Да се ​​формират представи за времето за частите от деня в организацията

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция 1 "Колоколчик", знакаево Резюме на открит урок за запознаване с външния свят в старша група 7 Тема: "В света на стъклото" Възпитател:

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция "Детска градина 96 ботаническа" 660030 Красноярск, ул. 3-та ботаническа, 7 тел.: 246 76 08 Резюме на GCD за художествено и естетическо развитие

Свободно време на игри" Семейни традиции". Форма на дейност: онлайн свободно време; Участници: деца на старейшината предучилищна възраст; Цел: да продължи да формира у децата разбиране за значението на семейството и стойността на семейните традиции.

Конспект на организирани образователни дейности по когнитивно развитие на тема "Моето семейство" в подготвителна група за училище. Цели: 1. Да се ​​изяснят знанията и представите на децата за семейството, както за хората,

Резюме на забавление по правилата за движение в старша група „Пътуване до страната на пътните знаци“. Цел: възпитаване на умения за безопасно поведение на пътя. Задачи: Образователни: Изясняване на представите на децата за улицата,

Игри и упражнения, насочени към развитие на темпорални представи (4-5 години). Упражнение с картинки „Подредете картините в ред“. (сутрин, ден, вечер, нощ) Мама (татко): Ще сложа картинката там, където е нарисувана

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция детска градина "Бреза" Резюме отворено психологическа професияза родители с деца от подготвителна подгрупа за училище Тема: "Скоро на училище"

ДЪРЖАВЕН БЮДЖЕТ ПРЕДУЧИЛИЩНА ОБРАЗОВАТЕЛНА ИНСТИТУЦИЯ ДЕТСКА ГРАДИНА 46 НА ПУШКИНСКИ ОКРЪГ НА САНКТ-ПЕТЕРБУРГ Резюме на NOD за социално и комуникативно развитие на децата старша групана тема „КЪЩА

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция на Белоярска област "Център за развитие на детето - детска градина "Сказка", Белоярски". Урок по правилата за движение с елементи за рисуване „Пътуване до страната

Резюме на образователни дейности "Магьосник на водата" (старша предучилищна възраст) Тема: "Водният кръговрат в природата." Вид на професия: Познание за околния свят. Образователна област: Когнитивно развитие.

Ханти-Мансийски автономен окръг Югра Октябрски окръг Общинска предучилищна образователна институция Унюган "Детска градина от общоразвиващ тип" Буратино "ПРОЕКТ Проектът е изработен от възпитатели

GCD за развитие на речта на тема: "Ден на майката" в средната група. Образователна област: "Развитие на речта" (интеграция с образователни области"Когнитивно развитие", "Социално и комуникативно развитие"

Резюме на урока за развитие на речта. Тема: „Устно Народно творчество... Детска стая "(2-ра група ранно развитие) Цел: Запознаване на децата от начална предучилищна възраст с устния фолклор в класната стая

Един час за общуване „Добротата е като слънцето“ за ученици от 1 клас учител: Михалева Л.И. Цели: 1. Формиране на отношение към доброто като духовна ценност. 2. Развийте умения за придружаване. 3. Научете се да оценявате

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция ОДЗ 3 "Ерудит" Конспект на преките образователни дейности по програма "Произход" и "Социокултурно възпитание" в групата

Държавно бюджетно специално (поправително) образователно заведение за ученици, ученици с увреждания специално (поправително) общообразователно училище

Класен час "Добротата прави чудеса" Хомич С.В. Цел: да донесе на съзнанието на децата, че добротата е едно от най-добрите качества на човек. Цели: - да научат децата да виждат и усещат този свят; усетете концепцията за доброта;

Карамалкина Вера Николаевна, възпитател, MBDOU "CRR-детска градина 134" Жемчужинка ", Чебоксари Трудово образованиекато един от факторите цялостно развитиеличностен абстракт. Статията представя

Сценарий на празника „Всички талантливи деца по света се забавляват“, посветена назнания в рамките на общоруската кампания "Аз съм талантлив!" за деца в предучилищна възраст 3-7 години Музикален директор MBDOU CRR за деца

Урок от света около нас 1 клас Образователен комплекс "Училище на Русия" 1 Тема на урока: Как живее едно семейство? Тип урок: ONZ Оборудване: учебник " Светът»A.A. Плешаков, работна тетрадка, емотикони 2 Около света 1 клас EMC

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция „Център за развитие на детето – ЦДГ 55 „Златен ключ”

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция на град Кострома "Детска градина 30" Бележки за лекции по програмата Социално-културен произход "Приятелско семейство" (средна група) Кострома 2016 Тема: "Приятелски

Николаева Татяна Ивановна, възпитател; Рибакова Алевтина Леонидовна, възпитател; МБДОУ „ЦДГ 125” Дубок „ОВ с приоритетно изпълнение на дейности за познавателно и речево развитие на децата”,

Сценарий Новогодишно партив по-младата група на 27 декември 2016 г. Възпитател: Вдовенко Т.А. Залата е празнично украсена с плакати, снежинки, гирлянди, серпентин, коледната елха е елегантно украсена. На музика „Нова

Общинска бюджетна образователна институция „Излучинская общообразователна Начално училище"Организиран образователни дейностина тема: „Житейски път” Възпитател: О.В.Камина Излучинск,

Държавна бюджетна образователна институция на град Москва "Училище 1874" предучилищни групиРезюме от открит урок по патриотично възпитаниес деца от средна група 5. „Аз и моят Приятелско семейство»

- Продължаваме да разглеждаме книгите на нашата изложба (децата отиват на втория багажник).

Какви книги виждате тук? ( децата четат заглавията на книгите: „Пепеляшка“, „Вовка в тридесетото царство“, „По заповед на щуката“, „Водно конче и мравка“, „Морозко“, „Мороз Иванович“).

Какво според вас е общото между всички тези книги? (Отговор: Тези книги имат трудолюбиви и мързеливи герои.)

Какви приказни ленивци познавате? (Отговори на деца).

Добре ли е да си мързелив? Какво мислиш? (Отговори на деца).

Деца, чуйте, както каза св. Йоасаф в стихотворението си за леността, той я нарече мързел.

Детето чете стихотворение:

Мързелът е проклет грях,

Вървях с немито лице

къдрици за коса,

Препасана, носена

Прашни книжни страници -

Където молецът не е ял

Мухъл се забавлява.

възпитател:Какво разбрахте от това стихотворение? (Отговори на деца).

Какви изрази използва свети Йоасаф, когато описва леността? (Отговори на деца).

Седнете на творческата поляна (музикални звуци).

Представете си мързел, какво е това?

на какво мирише тя?

Какво е усещането?

Кои хора според вас са по-трудолюбиви или мързеливи? (Отговори на деца).

Добре ли е да си мързелив, да се бъркаш? Защо? ( Няма да научите нищо, няма да знаете и можете да правите нищо, ще бъде скучно, не е интересно да живеете, дори можете да се разболеете).

Деца, прогонете мързела от себе си! (Децата правят движение с ръце).

6. Задача „Намерете противоположни двойки“.

Децата правят сложни изречения със съюза "а" от картинки. (Това момче е трудолюбиво, а това е мързеливо. Това момиче е работливо, а това е мързеливо.)

Учителят предлага да помислите какви видове работа съществуват:

Труд на душата- това е молитвен призив към Бог, Божията майка, светци, ангели, а също и - това са дела на милосърдие, добри дела.

Физически труд- когато човек използва способностите на тялото си, мускулната сила.

Интелектуален труд- когато човек прилага силите на ума.

Най-важната работа за човека е работата за душата.

7. Скица "Спаси мацката".

възпитател:Има много ситуации в живота, когато някой има нужда от помощ, подкрепа, съчувствие.

Много животни се нуждаят от нашата помощ.

Представете си, че имате малка безпомощна мацка в ръцете си.

Изпънете ръцете си с дланите нагоре. Сега го загрейте, бавно сгънете дланите си един по един, скрийте пилето в тях, дишайте върху него, затопляйки го с равномерния си, спокоен дъх, сложете дланите си на гърдите си, дайте на пилето топлината на сърцето си и дъх. Сега отворете дланите си и ще видите, че мацката щастливо е излетяла, усмихнете му се и не бъдете тъжни, все пак ще лети към вас!

8. Разказът на възпитателя.

Всяка година на 8 май по света се чества Денят на Червения кръст и Червения полумесец (Слайд 6).

Червеният кръст се превърна в символ на обществото, което оказва помощ на пострадали от аварии, природни бедствия, епидемии и войни.

Това е знак за искрено и безкористно служене на хората.

Дете чете стихотворение:

Фестивал на Червения кръст

Празнуват го с причина.

Някъде изведнъж ще има цунами

изригване,

Червеният кръст ще пристигне там

Заради планините и океана.

9. Резултат.

възпитател:През седмицата в групата проведохме акция „Прави добро – подари радост”.

Разкажи ни как беше?

(Децата казват, че всички заедно с родителите си са участвали в тази акция, събирали са вещи и играчки за сиропиталището).

Учителят показва пратката и информира, че след урока ще изпрати пратката Сиропиталище.

Децата четат стихотворението "Жалко":

1.Храни кученцето отстрани-

Той страдаше от глад,

Извадих котенце от дървото -

Някой зъл го подкара.

2 слаба, болна старица

Донесе мляко и хляб

И любими играчки

Занесох го с майка ми в сиропиталището.

3. Нека живее в сърцето ти

Жалко за тези, които са сами

Една дума очаква утеха, -

Бог ни учи на това!

Е. Екимова

възпитател:Надяваме се, че ще пораснете като мили и милостиви хора.

Такшина С.В., възпитател

МБДОУ детска градина

комбинирани

тип No 86 на Белгород

Тема на урока