Комплексно-тематична седмица в предучилищно образователно заведение „Моето семейство. Комплексно-тематично планиране за седмицата мама, татко Аз съм приятелско семейство Взаимодействие с родителите

"Моето семейство"

резюме на урока в старша група

Цел:

Да формират у децата правилната представа за семейството, ролята на майка, баща, дядо, баба, сестра, брат, които живеят заедно, обичат се, грижат се един за друг.

задачи:

    Да затвърди идеята за работните отговорности на всички членове на семейството.

    Упражнявайте децата в способността да отговарят правилно на въпроси, правилно да избират прилагателни и глаголи за думи.

    Развивайте съгласувана реч, логическо мислене, внимание, познавателен интерес.

    Насърчавайте положителни семейни отношения, уважение, взаимопомощ, любов към всички членове на семейството.

Предварителна работа:

    Затвърждаване на знанията за фамилията, името, бащината и професията на родителите.

    Разглеждане на семейни снимки.

    Наблюдаване и запомняне какви отговорности и каква работа вършат членовете на семейството у дома.

    Затвърждаване на знанията за пословици за семейството.

    Четене на поезия и семейни истории.

Материал:

Семейни снимки, картички на слънцето и облаците.

Ход на урока:

1. Организационен момент.

възпитател: Здравейте момчета! Какво е настроението ти днес? В какво настроение се събуди? Какви са привързани мили думичу ли се с мама, татко тази сутрин? Какви думи казахте в отговор?

2. Основна част

възпитател : Днес ще говорим за най-важното нещо на земята – за семейството. Какво е семейство и защо човек има нужда от семейство. Но първо ви предлагам да помислите и да отговорите на въпроса: "Какво имат всички хора, но всеки човек има своето?"

деца : Име.

възпитател б: Как се различават хората от различни семейства?

деца : Фамилия.

възпитател : Момчета, кой може да се представи? (Отговори 2 - 3 деца .)

деца: Името ми е..., фамилията ми е....

възпитател : Благодаря ти.

възпитател : Момчета, знаете ли как наричат ​​хората, живеещи в една къща, апартамент?

деца : Семейство.

възпитател : Момчета, какви роднини са обединени от семейството? С кого живееш?

( Отговори на децата.)

възпитател : Семейството обединява роднини: родители, деца, дядовци, баби, братя, сестри. Това са нашите роднини, роднини. Момчета, слушайте внимателно стихотворението, което се нарича "Сродни", написано от Яков Аким.

Мама и татко са мои роднини,

Нямам по-скъпи роднини,

И сестра и брат,

И кученце с късо уши Тишка.

Много обичам близките си,

Скоро ще купя подаръци за всички тях.

Татко ще има моторна лодка

Мама в кухнята - вълшебна четка,

Истински чук за брат,

Топка за сестриче, бонбони - Тишка.

И аз също имам приятел

Моят приятел Серьога също ми е свързан.

Тичам при него сутринта.

Без него играта не е игра за мен.

Казвам му всички тайни

Ще му дам всичко на света.

възпитател : Мислите ли, че всички герои на поемата са едно семейство? Избройте ги.(Отговори на децата.)

възпитател : Приятелю Серьожа, той член на семейството ли е?
деца : Не, той не е член на семейството или роднина.

възпитател : Какво общо има той с героя на стихотворението?

деца : Той е приятел.

възпитател : Момчета, много е важно всеки човек да има не само роднини, но и приятели.

възпитател : Може ли кученце на име Тишка да се счита за член на семейството?

деца : Той не е човек, а домашен любимец, следователно не е роднина на героя на стихотворението.

възпитател б: Всички семейства еднакви ли са или различни?

Точно така, всички семейства са различни: има големи семейства, има и малки. И без значение кое семейство - голямо или малко - основното е семейството винаги да има мир и уважение.

възпитател : Родителите ви интересуват ли се от вас? Как се проявява тяхната загриженост, какво правят?

( Отговори на децата.)

възпитател: Така е, момчета, родителите обичат децата си и се грижат за тях.

възпитател: Сега да си починем малко. Предлагам ви да правите гимнастика на пръстите.

Гимнастика с пръсти— Кой е пристигнал?

/пръстите на двете ръце са сгънати с върховете заедно/

Кой е пристигнал? / палци /

Ние сме, ние сме, ние сме / с 4 пръста, с изключение на палците /

Мамо, мамо, ти ли си? / палци /

Да, да, да / с показалец/

Тате, тате, ти ли си? / палци /

Да, да, да /със средни пръсти/

Брат, брат, ти ли си? / палци /

Да да да / безименни пръсти/

О, малка сестриче, ти ли си? / палци /

Да, да, да / мизичко

Заедно сме едно голямо Приятелско семейство/ палци /

Да да да. /с всички пръсти/

възпитател : А сега, момчета, слушайте внимателно стихотворението и познайте за кого пише...

1. „Влажно, мрачно отвън на прозореца, вали дъжд.

Ниско сиво небе надвисва над покривите.

И къщата е чиста и удобна.

Тук имаме собствено време.

Усмихва се ... ясно и топло.

Слънцето вече изгря в стаята."

Разбира се, познахте за кого става дума, това е мама.

Кажете най-много добри думиза мама, каква е тя? (Грижливи, трудолюбиви, нежни,

нежна, внимателна...)

2. Който е сериозен, не се шегува

Ще ни научи ли пиронът как да чукаме?

Кой ще научи на смелостта да бъдеш? Точно така, татко.

Какви са отношенията ти с татко?

Деца: Син, дъщеря.

Кажете най-добрите думи за баща си. какъв е твоят татко? (Смел, симпатичен, мил, силен, смел, трудолюбив ...)

3. Ароматно сладко, Пайове за лакомства, Вкусни палачинки, на любимия ви...

Точно така: баби.

И какво нежни думиБаба ти се обажда?

4. Той не работеше от скука,

Има мазоли в ръцете си

И сега той е стар и сив,

Скъпа моя, любима ... (дядо)

Как приличаш на дядо си?

Деца: Внук, внучка.

5. Който обича и мен, и брат ми,

Но той обича да се облича повече?

Много модерно момиче

Най-малката ми ... (малка сестра)

Каква е връзката на сестра ти?

възпитател : Какво сте вие, радвате ме със знанията си.

възпитател : - Момчета, как да изразим любов към любимите си хора?(Отговори на деца).

Точно така! Ние също правим добри неща и никога не правим лоши неща, за да не разстроим родителите си. Какво мислите, че е радостта (тъгата) - като слънце или като облак?(Слънце и облак за всяко дете).

Д/ и "Радост и тъга"

възпитател: Ще назова делата. Ако смятате, че това действие ще разстрои майка ви, вдигнете облака, ако желае, слънцето.

Нарисува красива картина;

Карал се с приятел;

Яли каша от грис;

Поставете играчките обратно на място;

Разкъса книгата;

На разходка си изцапаха якето;

Разби чашата;

Отстъпиха място на баба в автобуса;

Помогна на мама с почистването;

Намериха изгубените от бабата очила;

Разби чашата;

Помогна на мама с почистването...

възпитател: Днес открихме изложба от фотографии, в която много от вас бяха заснети с родителите си. Мисля, че ще бъде интересно за всички нас да чуем истории за вашите семейства.

(Кажете на 2-3 деца: кой е показан на снимката; майка ми се казва ..., баща ми се казва ..., Ф.И. баба и дядо, които са на снимките; къде си, какво правиш, обичаш ли семейството си? и др.)

възпитател : Момчета, когато гледате снимките си, говорите за семействата си, какви са чувствата ви?

деца : радост, добро настроение, любов.

възпитател: Защо?

деца : Защото аз обичам родителите си, и родителите ми обичат мен.

възпитател: Така е, момчета, домът, семейството е мястото, където човек се чувства защитен, необходим, обичан. Всички членове на семейството са тясно свързани помежду си и живеят заедно и щастливо. Семейството е най-ценното нещо, което човек има, затова по всяко време руският народ съставя поговорки и поговорки за семейството. Нека си ги припомним:

— Съкровището не е необходимо, ако семейството е наред.

„Да цениш семейството си означава да си щастлив“.

"Цялото семейство е заедно и душата е на мястото си."

„Топло е на слънце, добре в майката“.

"Добрите деца растат в добро семейство."

"Златото и среброто не остаряват, баща и майка нямат цена"

— Кашата е по-гъста в семейството.

"В къщата им и стените помагат."

3. Резюме на урока

Възпитател: Колко добре, момчета, че всички имате семейства! Вие сте най-щастливите деца на света, защото семействата ви се обичат и живеят заедно.

Благодаря ви, че днес разказахте толкова много нови неща за семействата си, интересни и необходими.

Деца: Семейството е щастие, любов и късмет.

Семейството е лятно пътуване до страната.

Семейството е празник, семейни срещи,

Подаръци, покупки, приятно харчене,

Раждането на деца. Първа стъпка, първо бърборене.

Мечти за добро, вълнение и страхопочитание.

Семейството е работа, грижа един за друг.

Семейството е много домашна работа.

Семейството е важно! Семейството е трудно!

Но е невъзможно да живееш щастливо сам

Винаги бъдете заедно, грижете се за любовта,

Искам приятелите да говорят за теб:

Какво добро семейство сте!

възпитател:

момчета!

Обичайте и ценете щастието!

То се ражда в семейство

Какво може да бъде по-скъпо от него?

На тази приказна земя.

Виктория Ушкалова

Заключително събитие по проект „Моето семейство“.

Родителска среща с деца в средна група"Моето семейство - какво може да бъде по-скъпо".

Напредък на забавленията:

Родители и деца влизат в залата под „Химна на семейството“

Вода 1: Здравейте - това означава добър ден, значи да сте здрави и щастливи, това означава да сте в добро настроение. Радваме се да ви приветстваме на нашата родителска семейна среща. Днес ние не просто правим родителска среща, ние се събрахме заедно с децата, за да поговорим за семейството, за нашите дела и да направим равносметка на годината и нашия проект. Присъства и на нашата среща музикален директор F.I.O. и физически. инструктор F.I.O.

Водещ 2: Семейството е най-важното нещо в живота за всеки от нас. Семейството са близки и скъпи хора, тези, на които желаем добро и щастие, които обичаме, с които даваме пример, за които ни е грижа. Семейството е свят, в който царят любов, преданост и взаимно разбирателство. Това е едно за всички радости, скърби, навици и традиции.

Водещ 1:

В семейния кръг ти и аз израстваме,

Основата на основите е родителският дом.

В семейния кръг всичките ви корени са

И влизаш в живота от семейство

Вода 2: Днес се събрахме в тази зала с причина,

Днес ще ви кажем колко важно е семейството за нашите деца.

деца:

1. Ще ви разкажем за семейството

Моята! Моята! Моята!

Няма по-сладко на земята

По-скъпо, по-близо и по-скъпо.

2. Семейството е мама, татко и дядо,

Баба ни приготвя вкусен обяд.

В семейството има и братя и сестри.

3. Семейството съм аз,

И ми викат:

Коте и мед, заек, птица.

Някой ми е брат, а някой ми е сестра.

Семейство - където всички ме обичат и галят,

И няма нищо по-хубаво от СЕМЕЙСТВО!

4. Баща ми е най-добрият!

Той е много приятелски настроен с майка си!

Да, и признавам на всички,

Почти никакъв проблем.

А мама е нежна и нежна!

И ден и нощ имам нужда!

Вода 1: Ако едно семейство има забавен живот, това означава, че е забавно и да пее.

Песен за куче (В двора зад бъчва)

Вода 2: Мисля, че мнозина ще се съгласят с мен, че семейството започва с любов, доброта, грижа един за друг и, разбира се, от дома. Въпреки факта, че мнозина искат да бъдат независими, семейството ще остане приоритет в живота на всеки човек.

Всяко семейство има собствена къща, но не всеки знае, че думата къща не е руска. Произлиза от латинската дума "dominium" - притежание. Думата къща означава не само сграда, но и самия живот под нейния покрив, в кръга на близките и обичащи хората... Тяхното единодушие, приятелство, подкрепа, съгласие, способност да се разбират един с друг - това е силата на къщата.

Къщата е различна. Децата ни имат и втори дом, в който прекарват по-голямата част от деня. И за каква къща говорим, сега ще разберете.

(Децата четат стихотворение за детската градина)

1. В света има прекрасен дом

Децата в тази къща се обучават

Струва ми се, че тази къща

Най-добрият на света

2. Ходя тук всеки ден

Учене, израстване, израстване

И си тръгвам от тук

Винаги малко по-умен

3. Ако влезете в тази къща

Ще влезете в магически свят

Ще се смеете весело, ще бъдете тъжни и притеснени

Този празник ще живее в душата ви много дни!

Водещ 1: Познайте за каква къща говорите? Разбира се, за детската градина. И ние ходим на детска градина, а нашата група е и нашето семейство.

Танцова детска градина

Водещ 2:Предлагаме на вашето внимание малка презентация за живота на нашите деца в детската градина.

Мултимедийна презентация за живота на децата в детската градина

Вода 1: Семейството е родители, близки хора, дом. Това са общи радости и грижи, съвместни дела. Това е щастие и любов. А сега нашите семейства ще разкажат за своите семейни традиции, (брой деца и родители)

Водещ 2:Е, сега ще поиграем ли малко?

ИГРА "Да сглобим пирамидата"

Вода 2: А сега ще разберем как децата ни познават добре задълженията на родителите си в семейството. Момчета, ще назова различни видоверабота, а вие в хор отговаряте кой върши тази работа татко или мама и покажете как го правят:

ИГРАТА "ПАНТОМИМА"

мие, кара кола, готви обяд, ремонтира телевизор, мие пода, оре градината, събира деца в детската градина, полива цветя, почива на дивана, плете, цепе дърва, седи на компютъра.

Водещ 1:Виждам, че сте уморени, време е да си опънете краката, каним ви на танци

Танц "Скарани-помирени" (танц с родителите)

Водещ 1:През цялата година всички вие участвахте в живота на групата и детска градина... Всеки се опита да даде своето и днес наградата намери най-активните, най-отзивчивите родители (дипломи).

Децата рецитират стихотворение

Семейството сме ние. Семейството съм аз.

Семейството са баща ми и майка ми.

Семейството е Димка, скъпи братко.

Моето семейство е моята пухкава котка.

Семейството е боговете-лели и чичовци.

Семейството е коледно дърво в красиво облекло.

Семейството е празник на кръгла маса.

Семейството е щастие, семейството е дом.

Където обичат и чакат и не помнят за злото.

Водещ:Днес вие и аз видяхме, че всички семейства на нашите деца са силни, приятелски настроени и любящи. Народна мъдростгласи: „Детето научава това, което вижда в дома си. Родителите са му пример! Не забравяйте за това." Грижете се за семействата си, грижете се един за друг, помагайте на близките си! И децата ще последват вашия пример! Нека всички са здрави и щастливи! Но не забравяйте, че детската градина също е голямо приятелско семейство и ние ще се опитаме да осигурим мир и хармония да царуват в нашата къща.

абстрактно последното събитиев средната група

"Заедно едно приятелско семейство."

Цел: създават условия за формиране на представите на децата за семейството, за членовете на тяхното семейство.

задачи:

  • Когнитивни - да формират представите на децата за семейството (неговите членове, родствени отношения, че семейството е всеки, който живее с детето);
  • Социално-комуникативна- насърчаване на децата да се включат в съвместна игрова ситуация с възрастен по темата на деня. Развийте емоционална отзивчивост, доброжелателност. Насърчавайте чувство на любов, уважение и привързаност към членовете на вашето семейство;
  • Реч - овладеят уменията за вербална комуникация. Насърчаване на инициатива и независимост в речевата комуникация с другите. Обогатете речника на децата;
  • Физически - продължават да се формират двигателна активностдеца, формиране на ценности за здравословен начин на живот, развитие на въображаеми движения чрез игра, способност за навигация в пространството.

Оборудване и материали:семейни снимки, топка, отпечатъци от ръце силуети.

Методи : вербален, информационно-възприемчив.

FOD : през страниците на семейния албум.

УДАР OD:

Момчета, вижте тази снимка. Кого разпознахте на него? (Владика)

Владик, кажете ни, моля, кой друг е показан на тази снимка? (Историята на Владик)

Как можете да назовете всички тези хора с една дума? (Семейство). Показвам още няколко снимки, разказват децата.

възпитател: И така, какво е семейство? (Списък с деца). Така е, момчета, семейството са близки хора.

Как живеят членовете на едно и също семейство: заедно или поотделно? (Може заедно, може поотделно)

възпитател: Момчета, опитайте се да разрешите гатанката:

Пет и пет са братя,

Така всички ще се родят заедно.

Ако изкопаят градинско легло -

Дръжте всички по една лопатка.

Не се отегчавайте, а играйте

Заедно, всичко в една играчка,

А през зимата цялата тълпа

Крият се в топла къща.

Това са "пет и пет".

Познайте как се казват? (Децата предполагат)

възпитател: Как познахте, че това са пръсти? (Отговори на деца)

възпитател: Момчета, обичате ли да играете с пръсти? Каква игра знаеш?

деца:

Този пръст е дядо

Този пръст е баба

Този пръст е татко

Този пръст е мама

Този пръст съм аз.

Едно приятелско семейство заедно.

възпитател: Искате ли да научите друга игра?

Гимнастика с пръсти Е. Савелиева "Моето семейство".

знам, че имам (вдигнете ръцете си нагоре с дланта на ръката си

Приятелско семейство у дома:към себе си, изправете пръстите си)

Това съм мама, това съм аз, (редувайте се да броите пръсти)

Това е моята баба

Това е татко, това е дядо.

И нямаме разногласия! (разклатете получената камера положително)

За какво е тази игра? (За семейството)

възпитател: Имам тази длан (показва силуета на дланта). Покажете на него най-много Малък пръст... Как се нарича? (Малък пръст). Кой е най-малкият във вашето семейство? Как вие или вашите сестри и братя ви наричат ​​любовно в семейството?

Игра с топка „Кажи го любезно“.

Цел: способността да се образуват думи с помощта на суфикси, обогатяване на речника на децата, желанието да се обадите на членовете на вашето семейство с нежни думи.

Дъщеря - дъщеря, дъщеря.

Син - син, син, син.

Сестра си е сестра.

Брат си е брат.

Татко си е татко, татко.

Дядо – дядо, дядо.

Баба е баба, баба.

Внукът е внучка.

Внучката си е внучка.

Момчета, можете ли да решите други гатанки?

Без какво на този свят

Не могат ли да оцелеят възрастните и децата?

Кой винаги ще те подкрепя?

Вашият приятелски ... (Семейство).

Работил си много, уморен си

И изобщо не си почина,

ще попитам слънцето

Не светете през прозорците сутрин:

Не ставайте толкова рано

Не те събуждай ... (мама)

Коя е трудната работа

Мога ли да го правя в събота? -

С брадва, трион, лопата

Нашият строи, работи ... (татко).

Който не се уморява от любов,

Той пече пайове за нас,

Вкусни палачинки?

Това е нашият ... (баба).

Той не работеше от скука,

Има мазоли в ръцете си.

И сега той е стар и сив -

Скъпа моя, любима ... (дядо).

Кой е смешният малък

Пълзи бързо по корем?

Невероятно момче -

Това е най-младият ми ... (Брат).

Който обича и мен, и брат ми,

Но той обича да се облича повече?

Много модерно момиче -

Най-голямата ми ... (сестра).

Браво, момчета, свършихте работата. Сега да си починем малко. Да играем на играта "Вода". (Децата "доплуват" до учителя - водния и го дразнят):

"Вода, вода,

Не ми се обаждай с теб

обичам семейството си

Ще тичам при баща ми и майка ми!

(Децата бягат, учителят настига).

възпитател: Момчета, искам да ви дам такива длани и предлагам да нарисувате цялото си семейство върху тях. ( Творческа работадеца под ръководството на учител).

Да видим какво стана.

Анализ на произведенията.

Резултат : всички имаме семейство.

Някой има голям, някой малък. Но всяко семейство те обича и се грижи за теб. Вие сте най-щастливите деца на света.

отражение: за какво говорихме днес? Какво ти хареса?


Анна Николаенко
Заключително събитие на тема: "Моето семейство" (старша група)

Цел:да формира у децата представа за семейството като хора, които живеят заедно, обичат се, грижат се един за друг, привличат вниманието на детето към половата разликаот хора. Развийте съгласувана реч, когато съставяте истории от опит от снимки. Подобряване на способността на децата да си спомнят и изразяват факти по обсъжданата тема. Активирайте речника мъж, жена, дете. Подобрете реалната позиция на детето в средата на връстниците, семейството. Допринасят за намаляване на психоемоционалния стрес при децата. Допринасят за опазването на здравето на децата.

Материал:кутия със семейни снимки на деца. Снимки, изобразяващи отговорностите на членовете на семейството. Маркери.

Демо материал:сюжетни картини, базирани на приказките "Три мечки", "Семейството на петел". Силуети на мъж, жена, дете от картон. Статив.

част I. (на килима, дивана, възглавниците).

Възпитател: Момчета, толкова сте красиви днес, имате такива мили, топли и привързани усмивки. Когато те видя такава, веднага си спомням за себе си като малко момиченце и семейството си. Имате ли семейства?

Деца: (отговор) Да!

Възпитател: Много ми е интересно да чуя за вашето семейство. Имаме ценна кутия в групата и тя съдържа вашите семейни снимки. Да ги вземем. (вземете кутията). Разгледайте внимателно снимките си.

Кой иска да говори за семейството си?

1 дете.

2 дете.

3 дете.

Възпитател: Момчета, чуйте гатанката:

Кой ви обича деца

Който съжалява и се целува

Който го е гали

Разтърсва нежно в ръцете й

Пее хубави песни

Води сутрин на детска градина?

Деца: МАМО!

Възпитател: Альоша, имаш прекрасна майка, разкажи ни за нея.

Альоша: (говори за мама).

Възпитател: Може би някой друг иска да разкаже за мама?

1 дете.

2 дете.

3 дете.

Възпитател: Лиза, много харесвам баба ти, разкажи ни за нея.

Лиза: (говори за баба си).

Възпитател: Кой иска да разкаже за татко?

1 дете.

2 дете.

3 дете.

Възпитател: Колко добре познавате близките си. Кутията ни е затворена, сложете вашите снимки.

Да играем на играта "Кой съм аз?"

Аз съм мама, а ти, Кристина, кой? (дъщеря)

Аз съм дъщеря, а ти за мен? (майка)

Аз съм внук, а ти за мен, Дима, кой? (дядо) и др.

Част II. Прожекция на картината по приказката "Три мечки".

Възпитател: Момчета, помните ли приказката "Три мечки?"

Разгледайте картината.

Възпитател: Кой е това?

Деца: Татко мече. Казва се Михайло Иванович.

Мама е мечка. Тя се казва Настася Петровна и мечката.

Възпитател: Можем ли да кажем, че това е приказка за едно семейство?

Възпитател: Защо?

Деца: Има татко. майка и син. Всички се грижат един за друг, обичат се.

Показване на снимка на петел.

Възпитател: Какво виждате на тази снимка?

Деца: Петел, пиле, пиле.

Възпитател: А това приказка за семейство ли е?

Деца: Да. Има мама, татко, дете.

Възпитател: Точно така, не само хората имат семейства, но и животните и птиците.

Физическо възпитание.

През есента, през пролетта,

Лято и зима

Излизаме на двора

Приятелско семейство.

Нека застанем в кръг и в ред

(застанете в кръг)

Всички правят упражнения.

Мама вдига ръце

Татко кляка весело.

Завива наляво и надясно

Брат ми Сева го прави.

Е, аз бягам

И поклащам глава.

Част III. На масите.

Възпитател: Влезте, момчета, седнете на масите. Ето снимки, които изобразяват мама и татко и отговорностите на семейството. Нарисувайте себе си в празния овал и след това свържете отговорностите на татко, мама и себе си с линии.

Отговорности: печелене на пари, готвене, отглеждане на деца, миене на чинии, пране, почистване на апартамента, грижи за болни и др.

Възпитател: призиви към децата. Използвайте снимките, за да опишете отговорностите във вашето семейство у дома (3-4 души).

Част IV. Разглеждане на силуети, разграничаване на мъж, жена, дете. (на статива).

Възпитател: Момчета, как можете да наричате баща си по различен начин? (мъж и майка? (жена).

Художникът е изобразил някои фигури, просто не мога да отгатна на кого принадлежат.

Ще ми помогнеш ли?

Възпитател: Кой е това?

Деца: Мъж, жена, дете.

Възпитател: Как познахте?

Деца: Мъжът е висок, широки рамене, къса прическа, мускулите се виждат.

Тънка жена дълга коса, тясна талия, тоник за ръце.

Детето е малко, тялото е квадратно, няма талия.

Възпитател: Днес говорихме за семейството. И така, какво е семейството?

Деца: детски отговори.

Възпитател: Благодаря ви момчета, днес говорихте много и интересно за вашите семейства

Оксана Веснина

"Мамо, татко, аз съм сплотено семейство"

Цел: Организиране на съвместно свободно време на родители и деца; покажи стойност семейни отношения, значението на приятелското семейство.

задачи:Подобряване на качеството на работата в детската градина във взаимодействие с родителите. Включете родителите в съвместни дейности с децата. Развийте креативността на възрастните и децата в процеса съвместни дейности... Да се ​​култивира взаимно разбирателство, доброжелателно отношение един към друг.

Напредък на събитието:

Възрастните и децата знаят

Кое е най-важното в света.

Мамо, татко, ти и аз -

Заедно - едно приятелско семейство!

Семейството е щастие, любов и късмет,

Семейството е лятно пътуване до страната.

Семейството е празник, семейни срещи,

Подаръци, покупки, приятно харчене.

Раждането на деца, първата стъпка, първият бърборене,

Мечти за добро, вълнение и страхопочитание.

Семейството е работа, грижа един за друг,

Семейството е много домашна работа.

Семейството е празник на кръгла маса.

Семейството е щастие, семейството е дом.

Семейството е важно! Семейството е трудно!

Но е невъзможно да живееш щастливо сам!

Винаги бъдете заедно, грижете се за любовта,

Искам приятели да говорят за нас:

Какво добро семейство сте!

Водещи

Който е сериозен, не се шегува

Ще ни научи ли пиронът как да чукаме?

Кой ще научи на смелостта да бъдеш?

Като падна от страхотно, не хленчи,

И чеше коляното си,

Да не плачеш? разбира се (татко)

Водещи.

Кой ви обича повече деца,

Кой те обича толкова много

И се грижи за теб,

Без да затваряте очите си през нощта?

Водещи.

Ароматно сладко,

Лекувайте пайове

Вкусни палачинки

При любимата.

(баби)

Водещи.

Той не работеше от скука,

Има мазоли в ръцете си

А сега той е стар и сив

Скъпа моя, любима.

Водещи.

Не съм сама с майка си,

Тя все още има син

Аз съм твърде малък до него,

За мен той е по-голям (брат)

Водещи

Ако вземеш любов и вярност,

Към тях добавете чувство на нежност,

Умножете всичко по години

Какво става ...

Всички: Семейство!

Здравейте скъпи родители. Днес се събрахме с вас, за да обобщим нашето работим заедно... Цяла седмица разговаряхме, четехме приказки, приказки, поговорки и поговорки, решавахме гатанки, гледахме анимационни филми, рисувахме картинки на една много важна тема „Семейство“. Най-скъпото, важното за един човек, от което започва животът на всеки от нас, разбира се, е семейството.

В началото на седмицата, в дейности по проекта, поканихме всяко семейство да създаде свой собствен герб, герба на своето семейство. И днес всички заедно ще се възхищаваме на вашите фамилни гербове и ще ви дадем възможност да ги представите.

представяне на гербове.

Водещ:

Благодаря, беше много интересно.

Сега се запознайте с нашите участници (семейство Зонови и др.)

Състезания….

"Обличам се"

Водещият трябва да подготви аксесоарите и да ги увие поотделно в хартиени или непрозрачни торби. Майки, татковци и деца дърпат пачките на случаен принцип. Кой какво получи? (Зърна на връв, мъжки вратовръзки, дамски кърпички, детски панами, папийонки, лигавници, смешни дунапренени уши, перуки, носове, рога, мъниста, гривни, кухненски престилки).

Участниците трябва да поставят всичко това върху себе си. Смешно е, когато татко с наднормено тегло с лигавник и петгодишно бебе с мъжка вратовръзка.

Водещият изгражда всичко, дава възможност на публиката да се възхищава и да се смее, кани семейства ...


"оскверни"

Веда: сега има специална задача за всяко семейство. Няма да имаме само дефиле на сцената!

Необходимо е да се изобрази походката на жена на токчета с тежки чанти, да се разхожда във войнишка формация, да се изобрази походката на едногодишно бебе, да се прескача локви. Накарайте някой да върви по въжето, някой назад и т.н.

Всички семейства се разхождат от едната страна на сцената до другата с весела музика.

"Либмо или танц" с препятствия ""

Тук можете да предложите традиционно латиноамериканско забавление - преминаване под въже с танцови движения. Въжето, ако си спомняте, трябва да се спусне на 10 см след всяко преминаване.


"най-добър дизайнер на костюми"

Възрастните създават костюм за детето си

От балонис помощта на тиксо (пригответе 10-15 топки различни размери, нека си фантазират).

Страхотен материал за изработка на костюм - обемен торби за боклукна рула, -

Голям страници на списания(като "7 дни",

Празен пластмасови шишетаи т.н.

Най-добрата мумия от тоалетна хартия.

"Въздушна битка"

Надуйте 10 кръгли балона (по 5 всеки различни цветове). Създайте два отбора. Разделете стаята на 2 равни части с тебешир, поставете отборите един срещу друг. Разпределете по 5 топки на всеки отбор. Задача: докато свири музиката, трябва да хвърлите топките на страната на противника. Не е толкова лесно, защото противниците връщат победните топки! Щом музиката спре, децата замръзват. Ние броим. Това забавно състезаниеза деца се извършва на няколко етапа.

Отборът с най-малко топки на страната си печели.

"мускетари"

В това състезание участва един човек от отбора.

Бием се на мечове от дълги тънки топки (трябва да принудите врага да излезе от кръга, начертан с тебешир)

"бъчва"

Опитайте се да си представите ... Отрежете долните ъгли в огромна торба за боклук. Това ще бъдат дупките за краката. Накарайте един член на екипа да се качи в чантата (за възрастни - 240 литра). поставя краката си в дупките и държи горния ръб на чантата с ръце и гръб. Трябва да вземеш бъчва. Сега събираме дини за мариноване в бъчва. Победител е отборът с най-голям брой дини.


"Музикално състезание"

Избираме 5-7 човека за участие. Пред тях на масата слагаме парчета вестници (те могат да бъдат разкъсани, шумолещи торби, празни железни кутии от напитки и дреболии (дрънкане, чаша вода и лула (можете да бълбукате, звънци, свирки, пищялки, ренде) ). (Народна песен)

"Скулптура" Щастливо семейство ""

Честно казано, организирам този конкурс заради сантиментални снимки. Давате възможност на семействата да се консултират за минута, след което вашите асистенти покриват семейството от любопитни очи за няколко секунди с екран на красиво каре(държа се от двата края). През това време участниците създават скулптура. Когато всичко е готово, спуснете „екрана“, а всички зрители се радват на прегърнатите родители и деца. Някои проявяват изключителна креативност, изграждат истински живи пирамиди, където най-много малък пишкасемейството стои на раменете на татко.

(Коментирайте какво се случва зад екрана в микрофона, за да не омръзне публиката).


Вода 1.

Последният вид състезание,

Свършихме и сега,

Резултатът от всички наши състезания

Обобщаваме заедно за вас.

Вода 2.

Днес няма губещи

Има просто най-добрите от най-добрите.

Нека има светлина във всяко сърце на приятелството

Ще запали лъч добри дела.

Водещ:

Междувременно журито обобщава резултатите от нашето състезание, ние ще танцуваме с вас.

(песента на Барбарика)

Резултати. Журито ще обяви имената на семействата и номинацията.

"Семейно дърво"

Това вече не е състезание, а лирично заключение на празника.

Водещият трябва предварително да прикрепи лист хартия Whatman към стената и да нарисува ствола и клоните на дървото. Отделно правим заготовки - зелени листа според броя на възрастните участници в празника и червени ябълки според броя на децата. Може от обикновена хартия, може и от самозалепваща се.

Сега, под красивата музика на мами и татковци, те залепват листата и си тръгват. Децата идват и залепват ябълките.


Желаем ви мир и добро!

Нека пътят е светъл!

Нека семейството бъде приятелско!

И ще има много щастие!

Вед: На тази вълнуваща нота нашето събитие приключва. Благодарим на нашите прекрасни деца и родители, гости, които бяха с нас. Благодаря! Чао!


Презентация. (1 слайд - семейна снимка + снимани гербове)

1. Химн на семейството

2. Пакети с костюми за ревюта

4. За конкурса за дизайнер на костюми: балони, обемисти торби за боклук на ролки, големи страници от списания, празни пластмасови бутилки, тоалетна хартия... (скоч)

5. "Въздушна битка" (надуйте 20 балона и поставете в торба)

6. "Мускетари" - надуват дълги топки за мечове.

8. "Бъчва" - чували за боклук за 240 литра и много топчета

9. „Музикално състезание“ – парчета вестници (можете да ги разкъсате, шумолещи торбички, празни железни кутии от напитки и дреболии (дрънкане, чаша вода и лула (можете да бълбукате, звънци, свирки, пищялки, рендета). (народна песен)

10. Скулптура "Щастливо семейство" - голямо парче плат по ширината на залата.

11. Родословно дърво – нарисувайте голямо дърво с клони върху ватман. нарязани листа и ябълки.

12.Награди

номинации: най-креативните, гъвкав, креативен, музикален, приятелски, забавен, бърз, модерен.