Резюме на урок за емоционално развитие в старшата група на детската градина. Обобщение на урока за емоционално развитие на деца от старша група от предучилищна възраст Пътуване до страната "Емоции" Урок за старша група по емоционално възпитание

цели:

· Осъзнаване на детето за емоционалните състояния на другите;

· Способност за разбиране и приемане на други хора;

· Актуализиране на опит и знания, свързани с емоционалната сфера.

задачи:

· Развитие на способността да предавате емоциите си с помощта на цвят;

· Развитие на въображението и фантазията;

· Създаване на мотивация за себепознание;

· Усъвършенстване на механизмите за саморегулиране;

· Развитие на способността да изразявате чувствата си с помощта на визуални средства;

· Стабилизиране на психичните процеси, облекчаване на стреса;

· Развийте способността да определяте изражението на лицето на човек.

Изтегли:


Визуализация:

Държавна бюджетна образователна институция на Самарска област Основно общообразователно училище № 9 на град Новокуйбишевск, градски район Новокуйбишевск, Самарска област структурно звено "Детска градина" Родничок "

Резюме на урок за развитието на емоционалната сфера на по-големите деца в предучилищна възраст

"Земя на емоциите"

Провежда се от учител-психолог

Усова Ирина Викторовна

ж. Новокуйбишевск, 2014 г

"Земя на емоциите"

цели:

  • Осъзнаване от детето на емоционалните състояния на другите;
  • Способност за разбиране и приемане на други хора;
  • Актуализиране на опит и знания, свързани с емоционалната сфера.

задачи:

  • Развитие на способността да предавате емоциите си с помощта на цвят;
  • Развитие на въображението и фантазията;
  • Създаване на мотивация за себепознание;
  • Подобряване на механизмите за саморегулация;
  • Развитие на способността да изразявате чувствата си с помощта на визуални средства;
  • Стабилизиране на психичните процеси, облекчаване на стреса;
  • Развийте способността да определяте изражението на лицето на човек.

Необходими материали:

  • Записване на спокойна музика;
  • Карти, изобразяващи различни емоции от поредицата „Вълшебен сандък” на Мария Лебедева;
  • Форми с нарисувана човешка фигура;
  • Моливи, маркери, восъчни пастели.

Ход на урока:

1. Поздрави. Създаване на емоционално настроение.

Педагог-психолог: „Здравейте, момчета! Радвам се да те видя. Нека всички се хванем за ръце, да се усмихнем един на друг и да кажем "Добро утро"! Много добре! Моля, кажете ми в кой свят бяхме последния път? На последния урок с вас посетихме вълшебната земя на чувствата.

Днес искам да ви поканя да тръгнете на ново пътешествие, в страната на емоциите. Обитателите на света на емоциите, обръщайки се един към друг, изричат ​​името си с любов. Нека опитаме по този начин.

Упражнение "Любовно име"

Учителят-психолог пита името на детето, останалите искат да го кръстят в хор с любов. Ако децата не могат да измислят нежно име, психолог помага.

Преди да тръгнем на ново пътешествие, ще отговорим на обитателите на света на Емоциите какво е настроението ни днес.

Упражнение "Торба с настроения"

Учителят-психолог кани децата да определят какво настроение имат в клас днес, с което може да се сравни. Например; — Моето настроение е като бял пухкав облак, а твоето? Участниците в кръг казват кое време на годината, природен феномен, времето като тяхното текущо настроение. След това психологът обобщава – какво е настроението на цялата група днес: тъжно, смешно, смешно и т.н. и показва на децата чантата и казва, че е вълшебна и че в нея могат да се сложат всички ненужни чувства, например негодувание, гняв, страх и т.н. Ако детето е в лошо настроение, то е поканено да направи това, имитирайки сгъващи движения. Тогава психологът завързва чантата и кани децата да изхвърлят лошото си настроение в кошчето за боклук.

2. Основната част на урока.

Педагог-психолог: „Момчета, жителите на този свят са много заинтересовани да ви видят. И за да ви помогнат да ги запознаете, те предадоха карти, изобразяващи обитателите на света на емоциите. Винаги ли знаем как да разберем друг човек? Възможно ли е да се разбере настроението на човек от лицето на човек? Нека сега се опитаме да отгатнем в какво настроение са тези лица."

Игра Познай настроението

Психологът показва на децата карти с нарисувани изображения на различни емоционални състояния на лицето на човек. „Ето лицата на хора с различни настроения. Какво настроение според вас е изобразено тук? Какво се случва с веждите, когато сме ядосани или щастливи? Когато се страхуваме, изненадани, ядосани? Ами устните? Как устата изразява нашите емоции, нашето настроение? Разговорът се провежда.

„Браво, момчета, наистина можете да познаете какво е настроението на другия човек по лицето му. Сега нека се опитаме да приложим „магическите“ средства за разбиране, които вече сме срещнали.

Играта "Повтаря"

Обитателите на света на емоциите играят една вълнуваща игра, в която ви канят да играете. На децата се дават карти с различни емоции и те питат детето кой е изобразен на тях и каква емоция изпитва този герой. Помолете детето да покаже тази емоция на лицето си.

А сега трябва да си починем. Седнете удобно и затворете очи. Поемете три дълбоки вдишвания и издишвания..."

Релаксиращо упражнение "Усмивка"

Педагог-психолог: „По време на всяко издишване усещате как лицето ви се отпуска все повече и повече. Нека устата, носа, ушите, челото, очите ви се отпускат при всяко издишване. Сега поемете дълбоко, дълбоко въздух и задръжте дъха си. Хвърлете главата си назад, издишайте силно, издухвайки въздуха възможно най-високо, така че да стигне до тавана. Направете това още веднъж. Сега вдишайте отново. И когато издишате сега, опитайте се да се усмихнете. Почувствайте как устните ви се разтягат, докато се усмихвате и как мускулите на бузите ви се стягат. Направете го отново и се опитайте да се усмихнете по-широко. Представете си, че виждате красиво слънце пред себе си на рисунката, чиято уста се разтваря в широка приятелска усмивка.

Важно е да видите усмивката на лицата на всички деца. Когато се усмихнете отново, почувствайте как усмивката отива в ръцете ви, достига до дланите ви. Дишайте и се усмихвайте... и почувствайте как ръцете и дланите ви са изпълнени с усмихнатата сила на слънцето. Когато се усмихнете отново, почувствайте как усмивката ви потъва все по-ниско, надолу до краката ви, до самите върхове на краката ви. Усетете топлината на слънцето под стъпалата на краката си. Почувствайте усмивката по цялото си тяло. Усмихвайки се, вие се чувствате добре от главата до петите, изпитвате радост с всички клетки на тялото си. Обичате и приемате себе си. Сега се разтегнете малко и се изправете. Отворете очи и се озовете отново с нас в тази стая.

Упражнение „Изследване на настроението си“

Педагог-психолог: Момчета, в магическата земя на емоциите, живейте радост, удоволствие, страх, вина, негодувание, тъга, гняв и интерес. Жителите на вълшебната земя обичат да се посещават, да разказват различни истории и да правят общи неща. Те ви канят да мечтаете и да се опитате да се научите как да изследвате себе си.

За да направите това, затворете очи и почувствайте къде живеят вашите чувства: радост, гняв, гняв, негодувание и т.н. На готови форми с образа на мъж

децата са поканени да се прегледат и да нарисуват с цветни моливи къде какви чувства живеят, с кого съжителстват? Децата изпълняват задачата. Отражение. Беше ли ви трудно или лесно да изпълните задачата? Какво беше трудно? Какво е лесно? Хареса ли ви да изследвате себе си? Беше ли хубаво или не? Провежда се колективна дискусия, по време на която децата споделят своите впечатления.

Крайният етап. Обобщавайки.

Педагог-психолог. Момчета, нашето пътуване свършва. Нека подарим за спомен на жителите на страната на емоциите обща снимка с нашите усмивки.

Упражнение "Пожелания в кръг"

Децата са поканени да изразят своите желания за бъдещия урок, както и да разкажат какво им е харесало и какво не е харесало на участниците в урока. Посетихме различни магически светове, срещнахме невероятни обитатели. А сега нека се усмихнем, да си благодарим за работата и да се сбогуваме със следващата среща.


клас"радост"

(за развитието на емоционалната сфера при по-възрастните деца в предучилищна възраст)

(с помощта на иновативни технологии)

Цел:

1. Развитие на емоционалната сфера на по-възрастните деца в предучилищна възраст. 2. Да запознае децата с чувство на радост, да научи да изразяват емоционално състояние с помощта на мимики, жестове. 3. Да се ​​развива способност за разбиране на емоционалното състояние на друг човек и способност да се изразява с мимики, скици, жестове.
4. Разширете представите на децата за емоциите на радостта, формирайте положителни чувства и емоции чрез усмивка.

задачи:

Насърчаване на сплотяването на детския екип и създаване на положително емоционално настроение в групата.

Оборудване : слънце, плик със задача, картина "Радост", празни листове (формат А4), цветни моливи.

Ход на урока

I Въведение

1. Упражнение "Слънцето в кръг"

Добро утро деца! Да застанем в кръг. Имам играчка "слънце" в ръцете си. Слънцето е светлина, топлина, радост, добро настроение. Предлагам да го предадем и да си подарим най-красивата усмивка. Много се радвам, че подарихте усмивка един за друг, защото когато човек се усмихва, той също иска да се усмихне в замяна. И това кара душата ми да се чувства по-топло. Слънцето се върна при мен.

Психолог: Деца, темата на нашия урок, една гатанка ще ви каже, чуйте я и кажете отговора.

Така е, това е радост, днес деца ще се срещнем и ще говорим за радост. Чувствата ни помагат да разберем себе си и са част от нас. Някои чувства като любов, радост, щастие ни карат да се чувстваме топло. Други чувства като страх, тъга, гняв, срам ни карат да се чувстваме безпомощни и тръпки преминават през телата ни. Много е важно да се научим да ги разпознаваме и да разбираме какво ни казват.

II Основна част.

1. Упражнение "Съберете слънцето" (за запознаване на децата с емоцията на радост, картина на слънцето с емоцията на радост)

Момчета, вижте, днес слънцето грее на улицата и това ни кара да сме в добро настроение. Но има дни, в които навън е облачно и вали, а на всички ни наистина не достига топлина и усмивки. Получих писмо по пощата. Нека го отворим и да видим какво има в него. (Кръг с емоцията на радост и ивици, лъчи). Деца, нека се опитаме да го съберем сега, скъпи. Трябва да вземете лъч и да кажете желанието си. Вижте какво слънце имаме. Как се почувствахте, когато изпълнихте задачата? Нека изобразим емоция на радост и да се усмихнем един на друг.И това, че "Мрачен ден е по-светъл от усмивка!" - това е вярно, наистина! Вие, всички малки слънца, които греят и излъчват доброта.Браво, много добра работа!

2. Разговор

Предлагам да седнем на столовете в кръг и да продължа изреченията:

Когато съм щастлив, аз... (усмихване, скачане, смях, танци, пеене ...)

Радвам се, когато видя... (подаръци, лицето на мама, торта, сладки, клоуни ...)

Какво е радостта?... (Радостта е като фойерверки, фойерверки, като празник, радостта е, когато всички са щастливи, когато видиш майка си, плуваш в реката и т.н.)

Как можеш да угодиш на човек? (дава подарък и др.)

Психолог. Браво, деца, усетихте: когато заговорихме за радостни моменти, и душите ни се зарадваха.

3. Проучване "Коте, което искаше да зарадва майка си"

Учителят обръща внимание на децата, че човек може да се усмихва и да се радва не само когато му подариха нещо или изпълниха някое негово желание, но и когато самият той направи нещо добро за друг. В подкрепа на думите си учителят чете приказка:

„Имало едно време малко котенце. Имаше всичко: много играчки, сладки, моливи, бои и дори компютър. По цял ден тичаше, играеше, без да забелязва нищо наоколо. И тогава му омръзна. Всичко беше уморен и нищо не беше доставено.Той спря да се усмихва и мама се притесняваше дали синът й е болен.

Веднъж котето чакаше мама от работа и, като нямаше какво да прави, се скиташе из къщата. Влязох в кухнята и видях много мръсни чинии в мивката. „Мама ще дойде уморена от работа и пак ще трябва да мие тази планина от чинии“, помисли си хлапето. - "Може би ще се справя с тази работа?" И той го опита. Когато майка ми дойде, радостното коте я завлече в кухнята. „Виж, мамо, подарих ти“ и посочи чиста мивка. Мама се усмихна: "Какъв си добър човек, благодаря!" И котето също се усмихна - оказва се, че е толкова хубаво да донесеш радост на някого."

След като прочете приказката, учителят кани всяко дете да изобрази коте на свой ред, а самият той влиза в ролята на майка-котка. Важно е децата да изпитват радостта да помагат на майка си. В края на упражнението можете още веднъж да привлечете вниманието на децата колко е приятно да направите нещо за другия човек.

4. Упражнение "Радост"

Сега си представете, че сме художници и трябва да нарисуваме картина на тема: „Радост“. С какъв цвят можете да рисувате радост.

Вземете листа и моливи и оставете всеки да нарисува радостта както иска. Разкажете ни за вашата радост: кой беше до вас или кого бихте искали да видите в радостен момент; какво са чувствали и какво са правили, когато са били щастливи. Може би някой би искал да нарисува "Портрет на радостта". Разкажете ни за вашата радост: къде живее, с какво се занимава, обича ли да посещава или често седи сама вкъщи, има ли приятели, а може би и врагове

III Заключителна част

    Упражнение „Подарете усмивка“

Психолог: Затворете очи и се усмихнете на себе си. Срещнете радостта си в тялото си, намерете я, това място трябва да излъчва топлина. Запомнете това място. А, сега отворете очи и се усмихнете един на друг. И подарете на своя съквартирант най-красивата усмивка.

Психолог:

Днес научихме за радостта.

Кажи ми хубаво ли е или лошо да си щастлив?

Как можете да създадете добро настроение за себе си?

(Припомнете си лицето на любим човек, весел герой от приказка, измислете история за някакво радостно събитие, нарисувайте го). Децата помнят какво са правили, какво са научили.

Психологът хвали децата за приятно занимание, отбелязва положителни моменти, изказва пожелания към цялата група: „Нека се усмихваме по-често и светът ще стане по-светъл от нашите усмивки“.

Урокът е насочен към развитието на емоционалната сфера на по-възрастните деца в предучилищна възраст: способността за разпознаване и изразяване на емоции, емоционални състояния в израженията на лицето, развитие на саморегулация чрез слушане на музикални произведения, създаване на комфортен психологически микроклимат в групата, запазване на здравето на учениците чрез психогимнастика, формиране на положително отношение към другите, баланс на емоциите.

Изтегли:


Визуализация:

Обобщение на урока за емоционалното развитие на децата

по-стара група в предучилищна възраст:

Пътуване до страната "Емоции".

Цел: Развитие на емоционалната сфера на по-възрастните деца в предучилищна възраст.

задачи:

Засилване на способността за разпознаване и изразяване на емоции, емоционални състояния в израженията на лицето.

Развиване на саморегулация на учениците чрез слушане на музикални композиции.

Създайте комфортен психологически микроклимат в групата, весело и радостно настроение;

Поддържане на здравето на учениците чрез психогимнастика и релаксация.

да формира положително отношение към другите, баланс на емоциите;

да формира приятелски и равноправни отношения между връстниците;

упражнявайте в способността да поддържате разговор, участвайте в групов разговор.

Състав на групата:

Възраст на участниците: 5 - 6 години.
Брой деца в група: 6-8 човека
Продължителност на урока: 30 минути.

Материал за урока:

"Вълшебна топка";

Икони и снимки на емоции: страх, радост, гняв и др.

Магнитна дъска; Емоционални хора;

Хартия за рисуване, моливи;

Детски столчета според броя на децата;

Огледало;

Малка пясъчник, пясъчни рамки; четки;

Използвани технологии в урока:

CD музикален съпровод: Магнетофон и CD с тиха музика; Аудиозапис "Радост" от селекцията на T.D. Зинкевич-Евстигнеева; музи. Е. Григ „Шесия на джуджетата“ или „В пещерата на планинския крал“;

Здравоспасяващи технологични елементи

Игри с пясък.

Психогимнастика.

Методически техники:разговор, групово обсъждане на различни чувства; въпроси за деца; икони на емоционални състояния; Преглед; показване; обяснение; практически дейности на децата.

Предварителна работа:

- запознаване с основни емоции: страх, радост, гняв, тъга

- слушане на музика

- провеждане на психологически игри и упражнения

Ход на урока:

Поздравления. "Вълшебна топка".

- Здравейте момчета. Радвам се да те видя!

Деца, какво е в ръцете ми?(отговори на децата) Но това не е обикновена плетеница, а магическа. Предавайки "магическата топка", нека се поздравим.

Психологът подава кълбото конец на детето, той навива конеца около пръста си и нежно нарича седящото до него дете по име или произнася „вълшебната учтива дума“, след което подава топчето на друго дете и т.н.

- Момчета, днес ще отидем на пътешествие с вас. А в коя държава ще отидем, ще ми кажеш, след като ти прочета стихотворението.

Зверовете имат чувства
В риби, птици и хора.
Без съмнение засяга всички
Ние сме в настроение.
Кой се забавлява!
Кой е тъжен?
Кой се уплаши!
Кой е ядосан?
Разсейте всички съмнения
Азбуката на настроението.

(кратко обсъждане на стихотворението, повтаряне на имената на емоциите)

Настроението ни зависи от нашите действия, от това какво правим и как. От своя страна настроението ни влияе върху настроението на хората около нас и те изпитват различни емоции.

Момчета, знаете ли какво са емоциите? (отговори на децата)

- Какво мислиш, че ще правим днес? за какво ще си говорим?(отговори на децата)

- Момчета, сега ще отидем на пътешествие в страната на „Емоциите“. За да пътуваме, имаме нужда от транспорт. С какъв транспорт пътувахте? Нека построим страхотен влак. Застанете един след друг, вземете този пред този, който стои до колана. Нашият влак ще може да се движи с помощта на магически думи:

Нашият вълшебен влак
Той води всичките си приятели напред...

(Децата произнасят думите и вървят в кръг, имитират ремаркета)

1 спирка. „Поляната на радостта“ (звучи аудиозапис "Радост" от селекцията на Т.Д. Зинкевич-Евстигнеева)

Кого виждате на тази поляна? (Човек-радост)

Какво е настроението му?

Деца, какво е радост?"(отговори на децата)

Например:

"Радостта е, когато всички са щастливи, всички се забавляват."

„Има голяма радост, има и малка. Малко е, когато един човек го има, а голямо е, когато всички го имат."

"Радостта е, когато всички имат празник."

„Радостта е, когато никой не плаче. Никой".

"Радостта е, когато няма война."

"Радостта е, когато всички са здрави."

„Радостта съм аз, защото майка ми казва: „Ти си моята радост“.

- Какво правиш, когато се забавляваш?(Отговори на децата.)

Етюд "Кой как се радва"Децата стоят в кръг. Психологът ги кани да изобразят, да покажат без думи колко са щастливи, когато срещнат майка си, когато срещат гости на рождения си ден, когато се разхождат заедно с родителите си или когато отидат в зоопарка или цирка.

Изразителни движения: прегръдки, усмивки, смях, възклицания на радост.

Упражнение „Нарисувай емоция“

Сега си представете, че сме художници и трябва да нарисуваме картина на тема – „Радост“. Вземете листа и моливи и оставете всеки да нарисува радостта както си иска.

(След това децата се канят да седнат в кръг и да говорят за това, което са нарисували. След това психологът, заедно с децата, залепват рисунките върху голям лист хартия - провежда се изложба (дискусия, избор на най-оригиналните рисунка, отговори на въпроса „Какво е радост?“ И най-интересните истории).

Психогимнастика "Поток от радост"(звучи спокойна музика)

Децата седят на пода в кръг, държат се за ръце, отпускат се.

момчета, мислено си представете, че във всеки от вас се е настанил мил, весел поток. Водата в потока е чиста, прозрачна, топла. Поточето е много малко и много палаво. Не може да седи дълго време на едно място. Нека си поиграем с него и мислено си представим как чиста, прозрачна, топла вода тече през ръцете ви един към друг в кръг.

Децата мислено предават радост един на друг.

2 стоп. "Островът на тъгата"

Какво е тъга?

Момчета, кой живее на този остров? (Човек-тъга)

Вижте това момче. Какво е изражението на лицето му... Какво се е случило с устата му? Вежди? Какво е изражението в очите? Каква е тази емоция?(отговори на децата)

- Как позна? (на лицето, на очите, веждите са събрани, устните са надолу)

Момчета, вие също вероятно имате тъжно настроение? Кажи ни.(детски приказки)

На острова може да живее не само човек, но и животно. И сега ви предлагам да изобразите животно.

Играта "Мило животно".Застанете в кръг и се хванете за ръце. Сега ще проверя как можете да дишате заедно. Ще се превърнем в едно голямо, мило животно.(Започва спокойна музика.)Да чуем как диша.

Сега нека дишаме заедно. Вдишайте - всички заедно направете крачка напред. Издишайте - отстъпете назад.

Нашето животно диша много равномерно и спокойно. Сега нека си представим и чуем как бие голямото му сърце. Почукайте - направете крачка напред. Почукайте - отстъпете назад.

3 стоп. "Пещерата на страха"

Стигнахме до пещерата.(Психологът включва музика.)

Упражнение "Страшни звуци"(музика звучи. Е. Григ „Процесия на джуджетата“ или „В пещерата на планинския крал“)

- Познайте какви звуци чуваме?(отговори на децата)

- Чуваме много звуци, някои от които са страшни. Ще слушаме звуци и ще гадаем кои са плашещи, страшни и кои са успокояващи или радостни.(обсъждане на деца)

Звукът винаги ли е бил страшен? Звукът на влака също ви звучи страшно, но ако си спомните пътуването с влак на почивка, което беше забавно и интересно, тогава страхът си отива.

Какъв човек живее тук. (Човек - Страх)

Как позна?(отговори на децата)

Игра "Не се страхувам от истории на ужасите, ще се превърна в когото искаш"

Децата вървят в кръг, хванати за ръце, и произнасят тези думи в хор. Когато шофьорът (първоначално може да е психолог) назове някакъв страшен герой (Кошчей, вълк, лъв и т.н.), децата трябва бързо да се „превърнат“ в него и да замръзнат. Водещият избира най-ужасния и той става шофьор и продължава играта.

Упражнение "Страхът има големи очи"

Сега нека си поиграем със страха. Представете си, че имате голям, огромен страх.(Децата разперват широко ръце встрани).Всички, които се страхуват, имат големи очи от страх.(Изобразете големи, кръгли очи с ръце.)Но сега страхът намалява.(Децата движат ръцете си.)

И след това изчезва напълно.(Свиват рамене и вдигат ръце в недоумение.)

Погледнете се и се уверете, че никой друг няма големи очи и затова никой от вас не се страхува от нищо, тъй като страхът е изчезнал. Усмихнете се един на друг.

4 стоп. "Планината на гнева"

Кой живее на тази планина? (Мъж-Гняв)

Как позна?

Какво се случва с устата? Покажи! Устата е отворена, зъбите са свързани. Устата може да бъде изкривена в злия човек.

Какво се случва с веждите? Покажи! Веждите са спуснати, между тях има гънки. Носът се сбръчка.

Какво се случва с очите? Покажи! Очите станаха тесни като цепки.

- Деца, в какви случаи изпитват такива емоции?(да измислят житейска ситуация с децата).

Упражнение "Огледало"

Децата се насърчават да изобразяват гнева пред огледалото.

Децата седят на столове в полукръг. Водещият задава въпрос, който децата трябва да тъпчат, ако искат да отговорят с „да“. Ако "не", тогава краката са на мястото си.

Ще ви кажа, когато майките се ядосват и ще познаете дали го казвам правилно.

Майките се ядосват, когато закъсняват за работа.

Майките се ядосват, когато ядат сладолед.

Майките се ядосват, когато им викат.

Майките се ядосват, когато получат подаръци.

Майките се ядосват, когато закъснеят с детето си на детска градина.

Майките се ядосват, когато кажат „лошо“ за майките.

Майките се ядосват, когато вземат личните им вещи, без да искат разрешение.

Майките се ядосват, когато са обичани.

Браво момчета. Познахте какви събития обича Гневът.

Упражнение „Завършете изречението“.

Помислете внимателно и завършете изречението „Радвам се, когато ...“ (записват се изявленията на децата).

Ядосвам се, когато ... и т.н.

- Момчета, вижте какви са емоциите и какви пиктограми отговарят на тях. (снимки и пиктограми)

Пиктограмите са схематично представяне на емоциите.

Отражение. Чат с деца:

И сега е време да се върнем в детската градина.

Какво научихте в клас днес?(отговори на децата)

Какво ви хареса най-много?(отговори на децата)

Браво момчета! Бяхте приятелски настроени, активни, справихте се с всички задачи!

На мен също много ми хареса пътуването ни. Пожелавам ви добро настроение и да си казвате само добри и мили думи.

Наистина искам да знам какво настроение ви остава след нашето пътуване. И ви предлагам да нарисувате настроението си върху пясъка с четка!

И за да се запомни нашата среща, нека направим снимка за спомен.

Това завършва нашия урок. Благодаря! Чао.


Цел- развитие на емоционалната сфера на по-големите деца в предучилищна възраст.

Форма на провеждане- групов урок, 6-8 човека.

Материали (редактиране): Грамофон; аудиозаписи на В. Шаински - Ю. Ентин "Чунга-чанга", звуци от природата, музика за релакс; кутия, картини, изобразяващи емоции; карти от 8 цвята (червено, синьо, жълто, зелено, пурпурно, сиво, кафяво, черно), заплитане, тактилни следи.

Ходът на урока.

аз Въведение.

1. Поздрав „Весела песен”.

Цел: положително отношение, развитие на чувство за единство.

Имам топка в ръцете си. Сега ще навия конеца около пръста си и ще предам топката на съседа си вдясно и ще изпея песен за това колко се радвам да го видя - „Много се радвам, че (име) е в групата“, а сега всички заедно „Радваме се, че (име) групата има "

Който получи топката, навива конеца около пръста си и го предава на следващото дете, седящо вдясно от него, и заедно (всеки, който има конеца в ръцете си) му пеем радостна песен. И така, докато топката се върне при мен. Глоба!

Топката се върна при мен, той тичаше в кръг и ни свърза всички. Приятелството ни стана още по-силно.

2. Игра „Разноцветно настроение“.

Целта е да проследите вашето емоционално състояние, настроение.

Едно, две, три, четири, пет - започваме да играем!

Сега ще ви науча да оцветявате настроението си. Ще ви кажа тази тайна. Оказва се, че всяко настроение има свой цвят. Вижте - имам многоцветни карти. Ще ги подредим в кръг. Резултатът е осемцветно цвете – цвете на настроенията. Всяко венчелистче е различно настроение:

  • червено - весело, активно настроение - искате да скачате, да бягате, да играете игри на открито;
  • жълто - весело настроение - искате да се насладите на всичко;
  • зелено - общително настроение - искате да бъдете приятели с други деца, да говорите и да играете с тях;
  • синьо - спокойно настроение - искате да играете спокойно, погледнете през прозореца;
  • пурпурен - трудно ми е да разбера настроението си, и не твърде добро, и не твърде лошо;
  • сиво - скучно настроение - не знам какво да правя;
  • кафяво - гневно настроение - ядосан съм, обиден съм;
  • черно - тъжно настроение - тъжен съм, разстроен съм.

Ще изпратим топка в кръг и всеки от вас ще каже какъв цвят е настроението му сега. Аз ще започна и ти ще продължиш.

Децата оцветяват настроението си.

Благодаря ви, много се радвам, че много от вас вече са в добро настроение. И за тези момчета, които не го имат много добре, сега ще помогнем.

II. Главна част.

3. Проучване "Танцът на радостта".

Звучи аудиозапис на музиката на В. Шаински - Ю. Ентин "Чунга-чанга"

Всички заставаме в кръг, хващаме се за ръце, сега скачаме като радостни врабчета в слънчево време (децата танцуват 1-2 минути) Сега заменяме страните си със слънцето, като радостни котенца (децата танцуват за 1-2 минути) са добри в това! И сега скачаме като весели момчета на слънчева разходка (децата танцуват 1-2 минути) Добре! Хора, влизате ли в настроение? Децата отговарят.

4. Игра "Кутия с емоции"

Целта е да се овладеят уменията за управление на емоционалната им сфера: развитие у децата на способността да разбират, да осъзнават своите и чужди емоции на радост, да ги изразяват правилно и пълноценно.

Момчета, вижте, ето "Кутията с емоции", която предлагам да си поиграя с нея. Вътре има набор от карти, изобразяващи различни емоции. Всеки взема една карта за себе си, без да я показва на останалите. След това всички се редуват, опитвайки се да покажат емоциите, нарисувани на картите. Останалата част от публиката трябва да отгатнат каква емоция им се показва и да обяснят как са определили каква емоция е.

Дискусия: Кои емоции се показват по-лесно? Кои са по-трудни? Защо?

Отговорите на децата.

5. Упражнение "Музика и емоции"

Целта е да се насърчи развитието на разбиране за предаването на емоционално състояние чрез музиката и развитието на въображаемо мислене.

Сега ще чуем музикални откъси и след това ще опишем настроението на музиката.

Дискусия: Какво беше настроението на всяка музика? Какви чувства предизвиква? (весел - тъжен, доволен, ядосан, смел - страхлив, празничен - ежедневен, искрен - отстранен, мил - уморен, топъл - студен, ясен - мрачен)

Децата слушат музика и отговарят.

6. Упражнение "Вълшебни следи"

Целта е да се допринесе за развитието на разбиране за предаването на емоционално състояние чрез усещания, докосване (меки, бодливи, твърди и др.)

Сега ще следваме вълшебните пътеки. Защо мислите, че песните са вълшебни?

Отговорите на децата

(Пътеките са вълшебни, защото са различни - има меки, приятни, има трънливи, твърди, шумолещи)

Какви чувства, усещания предизвиква у вас всяка песен? Какъв вид докосване имаме в живота си? Отговорите на децата.

III. Заключение.

7. Упражнение за релаксация.

Целта е да се преподават методите за саморегулация, облекчаване на психо-емоционалния стрес.

Релаксацията помага за радостно настроение.

Седнете по-удобно. Разтегнете се и се отпуснете. Затворете очи, помислете за приятното.

Представете си прекрасна слънчева сутрин. Вие сте близо до тихо, красиво езеро. Дишането ви едва се чува. Вдишай издишай. Слънцето грее ярко и се чувствате все по-добре и по-добре. Усещате как слънчевите лъчи ви стоплят. Вие сте абсолютно спокоен. Слънцето грее, въздухът е чист и прозрачен. Усещате топлината на слънцето с цялото си тяло. Ти си спокоен и неподвижен. Чувствате се спокойни и щастливи. Наслаждавате се на спокойствието и топлината на слънцето. Вие почивате... Вдишайте, издишайте. Сега отворете очите си. Те се протегнаха, усмихнаха се и се събудиха. Вие сте добре отпочинали, в весело и весело настроение сте и приятните усещания няма да ви напуснат през целия ден.

име:Резюме на урок за психокорекция на емоционалното развитие на по-възрастните деца в предучилищна възраст на тема "Страна на емоциите"
номинирани:Детска градина, Методически разработки за предучилищни образователни институции, Педагог-психолог, 6-7 години, подготвителна група

Длъжност: учител-психолог
Място на работа: МБДОУ No248
Местоположение: Красноярска територия, град Красноярск

Резюме на урок за психокорекция на емоционалното развитие на по-възрастните деца в предучилищна възраст по темата "Земя на емоциите"

Цел:актуализират знанията на децата в областта на емоциите и чувствата, усъвършенстват уменията им в областта на отразяването и идентифицирането на собствените и чуждите емоции, като гарантират запазване на психичното здраве на учениците, тяхното психологическо и психосоматично благополучие, насърчаване създаване на положително емоционално настроение във всяко дете и положителен емоционален климат в групата, психокорекционни прояви на агресивност, импулсивност, страх, несигурност при по-големи деца в предучилищна възраст.

задачи:да допринесе за формирането на положителни черти на характера при децата, да научи децата в предучилищна възраст на техниките за саморелаксация, да развие способността да разграничават емоционалните състояния на човек по външната му проява и изразяване чрез изражения на лицето, пантомима, интонация, да формират при децата уменията за самоконтрол на собственото си емоционално състояние.

Възраст на децата: 6-7 години. Оптималният брой участници е 6-8 души.

материали:декорация на музикална зала - дъждовни капки с изображение на емоции, цветни моливи, листове А4, снимки с изображения на различни емоции по лицата на хората, картини с костенурка, чадър, музика: релакс, C. Saint-Saens "Лебед" , кълбо конци, огледало, лаптоп.

Ход на урока:

Психолог:Здравейте момчета!

деца:Здравейте!

Психолог:Пожелавам добро утро на всички

Не говоря прости думи

Говоря, защото знам:

Добро утро - напред за деня! (О. Верникова)

Психолог:Деца, какво е настроението ви днес?

Упражнение "Моето настроение"

Упражнението може да се прави както в началото, така и в края на сесията.

Цел:да се определи с помощта на асоциации състоянието на настроението на членовете на групата, да се направи заключение за качеството на извършената психокорекционна групова работа.

В кръг момчетата продължават фразата: "Моето настроение е подобно на ..., а твоето?" Например: "Моето настроение е като бял пухкав облак в спокойно синьо небе, но твоето?"

В края на историята можете да обобщите настроението на групата, какво е то – тъжно, спокойно, смешно, забавно и т.н.

Упражнение „Предайте усмивка и добро настроение“

Децата, които са в кръг, се хващат за ръце, гледат в очите на съседа отдясно и му дават усмивка. Така се върти усмивката.

Психолог:Момчета, искам да ви предложа нещо. Каня ви да отидете с мен на пътешествие в Страната на емоциите, съгласни ли сте?

деца:Да!

Психолог: Тогава след минута ще помоля всички в нашата група да си затворят очите и ще ви заведа със себе си на въображаемо фантастично пътешествие. Когато го завършим, ще отворите очите си и ще нарисувате някои от нещата, които се случват по време на пътуването. Сега бих искал да се разположите възможно най-удобно и да затворите очи.

Упражнение „Неочаквано пътуване“.Такива фантазии изискват разказ с подходящ глас. Историята върви бавно, с много паузи, за да се даде възможност на участниците да си представят нещата, които ги моля да направят в историята.

Цел:психотерапевтичен разговор, интроспекция.

Психолог:Когато затворите очи, има пространство, в което се намирате. Това е вашето пространство. Със затворени очи можете да усетите това пространство, тялото и въздуха около вас са в него. Това е приятно място, защото е вашето пространство. Обърнете внимание какво ще се случи с тялото ви. Ако усетите напрежение в която и да е част от тялото си, не се опитвайте да се отпуснете. Просто го празнувайте. Гледайте цялото си тяло
от глава до пети. Как трябва да дишате? Поемете дълбоко въздух или дишайте плитко и бързо? Бих искал да поемете няколко дълбоки вдишвания сега. Издишайте силно: "Хаааааа." Глоба.

Сега ще ви разкажа една малка история и ще ви поканя на въображаемо пътешествие. Представете си, че вървим заедно. Представете си в ума си какво ви казвам и забележете как ще се чувствате, докато го правите. Обърнете внимание дали ще ви е приятно да направите това малко пътешествие или не. Ако не ви харесва нито една част от пътуването, не е необходимо да го продължавате. Просто слушайте гласа ми, последвайте ме, ако искате, и гледайте какво се случва. Искам да си представиш, че се разхождаш из гората. Около вас има дървета и пеещи птици. Слънчевите лъчи преминават през листата. Много е приятно да се разхождаш из такава гора. Наоколо има цветя и диви растения. Вървите по пътека.
От двете му страни има камъни и от време на време виждате да тича малко животно, вероятно заек. Продължавате напред и скоро забелязвате
че пътят води нагоре. Сега разбираш, че се изкачваш на планина.
Когато стигнете до върха на планината, сядате на голяма скала за почивка. Оглеждаш се около себе си. Слънцето грее, птици летят около теб. Точно през долината се издига друга планина. Виждате, че в планината има пещера и искате да отидете в тази планина. Виждате, че птиците летят лесно там и искате да станете птица. Изведнъж, тъй като това са вашите фантазии,
но в сънищата всичко се случва, осъзнаваш, че можеш да се превърнеш в птица.
Започвате да опитвате крилата си и се уверявате, че можете да летите.
Излиташ и летиш лесно на другата страна. (Пауза, за да оставите време за полет). От другата страна кацате на камък и веднага се трансформирате обратно в човек. Изкачваш се на планина и търсиш вход на пещерата,
и виждаш малка врата. Приближаваш се до нея и се оказваш в пещера. Когато влезете вътре в пещерата, вие се разхождате, разглеждайки стените,
и изведнъж забелязвате проход-коридор. Вървите по коридора и скоро виждате много врати, всяка с изписано име. Идваш до вратата с името си. Стоиш пред вратата си. Знаеш, че скоро ще го отвориш и ще се окажеш от другата страна. Знаете, че това ще бъде вашето място, вашият дом. Това може да бъде място, което ще запомните, място, което ще разпознаете отново, място,
за което мечтаете, място, което харесвате или не харесвате, място, което никога не сте виждали, място вътре или извън пещера. Ти това
няма да разбереш, докато не отвориш вратата. Но каквото и да е,
това ще бъде вашето място. И така, завърташ копчето и прекрачваш прага. Огледай се на твое място. Изненадан ли си? Огледайте се добре. Ако не виждате нищо, представете си го веднага. Вижте какво има наоколо. Кой е тук? Има ли тук хора, които познавате, или непознати? Има ли животни тук? Или тук няма никой? Как се чувстваш на това място. Обърнете внимание как се чувствате. Чувствате ли се добре или не се чувствате добре? Огледайте се, разходете се. (Пауза).
Когато се огледате, ще отворите очи и ще се озовете отново в общата ни стая.

Бих искал, когато отвориш очи, да вземеш хартия, моливи
и нарисува къде си бил, твоето място. Моля те,
не говорете, докато рисувате. Ако трябва да кажете нещо, моля, направете го шепнешком. Ако ви липсва желаният цвят, отидете тихо и вземете това, от което се нуждаете, или го вземете назаем от някого. Начертайте мястото, което си представяте, възможно най-добре. Ако желаете, можете да отразите чувствата си по отношение на това място с помощта на цвят, различни форми, линии. Определете къде е най-добре да се изобразите на това място, къде и как – с помощта на форма, цвят и символи.
Може да не знам нищо за вашето място, като гледам снимката ви, но трябва да сте готови да ми обясните. Разчитайте на това, което сте видели, когато сте отворили вратата, дори и да не ви е харесало. Ще имате около 10 минути. След като се почувствате готови, можете да започнете.

Дискусия:участниците в майсторския клас говорят за това, което е показано на техните рисунки, за чувствата си.

Психолог:Ето, момчета, стигнахме до вас от Страната на емоциите.

Игра: "Вълшебна топка"

Цел:формирането на емпатия, визуализация на невидима връзка между хората.

Децата седят в кръг, подават топка един на друг, като последователно викат добра дума и навиват конец около пръста си.
Психолог:Тази тема ни свърза. Всеки от нас е необходим на този свят. Вижте, имаме верига от мили, искрени думи. Промени ли се настроението ви от тези думи? Например на сърцето ми беше приятно и топло. А ти? Нека навием нашата добра топка и да я запазим в група. И ако някой изведнъж стане тъжен или се нуждае от добри думи, трябва да държите топката в ръцете си - той веднага ще си спомни всички мили и искрени думи.

Психолог:Деца, но въпреки факта, че си говорихме само добри думи, в Страната на емоциите има и такива емоции като страх, негодувание, лошо настроение, безразличие.

Разговор с деца "Как можете да разберете настроението на човек?"

Психолог:Винаги ли сте в добро настроение? Вижте тези снимки и ми кажете, с какво се различават?

- Защо хората са тъжни?

- Ако се чувстваш зле, тъжен, как се държиш?

- А ако майка ти е в лошо настроение, откъде знаеш?

- Какво е лицето на тъжен човек?

- Как да се развесели?

- Как можете да попитате за причината за лошото си настроение?

Как да разберете дали човек е в добро настроение? от какво се получава?

- Как времето влияе на настроението на човек?

- Ако вкъщи има гости, весела атмосфера, а вие сте в лошо настроение, ще го покажете ли на другите? Мислите ли, че това ще ги засрами?

Психолог:Да се ​​хванем за ръце и да се погледнем в очите, да кажем думите: "Нека всички имат добро настроение!"

Приказка "Полезен страх"

Цел:тренирайте психомоторните функции, коригирайте страховете.

В една къща живееше малка сива мишка с дълга опашка. Всичко беше добре за мишката: беше топло и го хранеха с вкусна храна. Всички, но не всички. Малката мишка имаше една голяма неприятност, наречена Страх. Повече от всички котки, мишката се страхуваше от тъмното.

Щом настъпи нощта, той започна да тича из къщата и да търси къде е по-светло. Но жителите на къщата изключиха светлината през нощта. Така мишката тичаше до сутринта.

Минаха седмици и месеци, а мишката продължаваше да тича и да тича всяка вечер. И той беше толкова уморен, че един ден седна на вратата и заплака. Едно куче мина и попита:

- Защо плачеш?

- Искам да спя - отговаря мишката.

- Тогава защо не спиш? – изненада се кучето.

- Не мога, имам Страх.

Какво е страх? – не разбра кучето.

- СТРАХ, - извика още повече мишката.

- Какво прави той?

- Цяла нощ не го оставя да спи, държи си очите отворени.

- Това е късмет, - завиждаше кучето, - щях да имам твоя Страх.

- Вие? - Мишлето спря да плаче. - Защо ти е нужен той?

- Остарях. С настъпването на нощта очите се затварят. И не мога да спя по никакъв начин: аз съм куче пазач. Моля те, мишле, дай ми страх.

Мишлето се зачуди: може би на самия него му трябва такъв Страх? Но той реши, че ще бъде по-полезен на кучето, и му го даде.

Оттогава мишката спи спокойно през нощта, а кучето продължава да защитава фермата.

Игра "Представете своя страх"

Психолог- голям пазач и деца- малки мишки. Всяка мишка дава своя Страх (говори за това от какво се страхува), а „кучето“ вместо Страх дава на „мишките“ нещо вкусно.

Разговор "Съберем се заедно"

Психолог:Всички често се тревожим, не можем да се концентрираме върху нещо, тревожим се, тревожим се. Затова трябва да се научите да си помагате.

Веднага щом почувствате, че сте ядосани, има желание да ударите някого, да хвърлите нещо, можете да използвате много прост начин да докажете силата си: прегърнете лактите си с длани и притиснете ръцете си плътно към гърдите си - това е позата на сдържан човек.

Техника "Костенурка"

Цел:учат методи за саморегулация в различни житейски ситуации, учат да преодоляват двигателната скованост.

Психолог:Момчета, седнете и се преструвайте, че сте костенурка. Необходимо е силно, силно да напрегнете всички мускули - те трябва да станат твърди, като черупка.

Психолог нпроверява, докосва дръжката, краката, гърба, корема, пръстите и т.н. момчета. "Еха! Колко са трудни! Можете ли да го направите още по-трудно?! Направо стават още по-трудни! Ти си истинска костенурка с твърда черупка!" Трябва да държите детето в напрежение за 10 секунди ... непрекъснато да проверявате напрежението на различните части на тялото и да го успокоявате, насърчавате.

И сега - слънцето изгря и костенурките се стопляха под лъчите му. Сега са горещи, така че махнаха черупките си и станаха меки-меки като масло.

След това проверяваме дали всички части на тялото са меки. Оставете бебето да се "отцеди" от стола или дивана. Възхищавайте се на това колко е мек и го насърчавайте да се отпусне още повече.

Обърнете внимание на мускулите на шията и лицето !!! Обикновено те се забравят и е особено важно да ги напрягате и отпускате.

Затова по време на проверката не забравяйте да докосвате често бузите и челото си и ги насърчавайте да се напрягат и отпускат.

„Но какво ще кажете за лицето ни? Също и с черупка? О, трябва да бъдеш още по-твърд!"

Игра "Няма трафик"

Днес ще отидем в приказката на Г.-Х. Грозното пате на Андерсен. ще те заведа там. Но първо искам да знам дали сте внимателни, деца.

Застанете в кръг, нека изиграем игра на внимание „Без движение“. Повтаряте всички движения след мен и няма да повторите забраненото движение - ръце на колана (2-3 пъти).

Играта "Мухи - не лети"

Цел:учат да различават и изразяват емоции (страх, негодувание), развиват умения за съпричастност, насърчават децата да проявяват съчувствие към болните, които са били обидени, да ги защитават, да насърчават самоизразяването чрез визуална дейност.

Психолог:Още едно предизвикателство. Сега ще проверим кой от вас е най-внимателен. Когато назовавам предмети и животни, които могат да летят, вие ще размахвате ръцете си като с криле. И когато назова нещо, което не лети, ще скриеш ръцете си зад гърба си. (Пеперуда, пчела, гъба, оса, славей, дърво, лодка, самолет, хеликоптер, катерица, чадър, врабче, калинка, мравка.)

Вие, деца, бяхте много внимателни, така че е време да отидем на приказката. Стъпете под вълшебния ми чадър и ще се озовете в двора за птици. (Психологът отваря чадъра си, завърта го под музиката.)

Тук сме.

Психогимнастика "Птичи двор"

Гъски (напрежение). Първи при нас излязоха гъските. Започнаха да съскат, защото видяха грозното патенце. Вратът беше изтеглен, раменете бяха повдигнати, крилцата бяха изтеглени назад и изсъскаха - шшшш... Вратът е напрегнат, гъските са ядосани. Крилата-ръцете са напрегнати, дърпайки ги назад. Как съскат! Какво зло!

(Релаксация) Гъските прогониха патето и се успокоиха. Започнаха свободно да пляскат с криле, шията беше права, отпусната, мека.

Турция (замръзва). Щом патето избяга от гъските, той се натъкна на помпозна и ядосана пуйка. Пуйчето се надули от гняв и суета, отметна главата си назад и я дръпна в раменете си, намръщи вежди, присви очи и извика: „Топки“.

(Разбъркване) Пуйката поклати глава: „Топка, точки, точки, махай се!“ Патето се уплашило и избягало.

Петел (тичащ, движещ се из стаята). Горкото патенце още не беше дошло на себе си след нападението на пуйката, когато над него прелетя петел, който започна да тича из двора, да размахва силно криле и да вика силно: „Ку-ка-ре-ку!“ . Почти изкълнах патица!

Котка (замръзване, напрежение). Горкото патенце! Тъкмо се успокоих, когато видях котка, която иска да я изяде! Тя застана на меките си лапи, изви гръб, напрегна се, приготви се за скока.

(Разбъркване) Тогава, едва чуто, котката започна да пълзи до патенцето, мекото става нейни лапи. Промъква се тихо. Исках само да го хвана, но тогава кучето се събуди и излая: "Уу-у-у-у!" Котката се изплаши и се качи на оградата.

Патици (напрегнато, ритмично). Помпозните патици се връщаха от реката. Покажете как вървят, като вървят бавно (ходят едно след друго, в полуклек).

(Релаксация) Уморени след дълго пътуване, седнахме, направихме крилцата отзад, облегнахме се на тях и нека движим лапите си, отпуснете се. Помръднаха лапите си, видяха патенце и извикаха: „Кук-к-к, колко грозно! Изобщо не като нас! ".

Това беше последната надежда на патето. Избягал от двора и започнал да живее сам. И в края на приказката той се превърна в красив лебед.

Застанете около езерото. Спуснете първо дългия си врат, след това едното крило, след това другото. Да пляскаме с криле във водата. Какви красиви лебеди сме! Покажете, че сте щастливи да видите патето.

Упражнение „Предаваме емоциите на страх, негодувание“

Психолог:Сега можете да си починете. Грозното патенце се е превърнало в красив лебед, от който всички са във възторг.

Сега всеки от вас на свой ред ще изобрази красив лебед, а ние ще му кажем за нашето отношение: „Колко си красива, снежнобяла! Каква дълга шия! Колко гордо я държите! Какви прекрасни крила!"

А сега нека послушаме музиката на К. Сен-Санс "Лебедът" и да се опитаме да се движим по начина, по който се движат истинските лебеди. (Децата се движат на музика)

Помните ли как в началото всички прогониха патицата и го нарекоха грозен? Колко обидно беше!

Застанете в кръг, един по един, който ще представлява уплашено патенце, а други - ядосани птици от птичаря: „Ако котката ви изяде! Колко си грозен и грозен, изобщо не приличаш на нас! Долу двора, не искаме да сме приятели с теб!“

Горкото патенце, уплашено е, сви се целият, покри главата си с криле. Какво ще стане с него сега?

Разговор за правилата на поведение

Психолог:Деца, мислите ли, че можете да унижавате и обиждате някого, ако не е като другите?

- Можете ли да съдите за човек по външния му вид?

- Красивите хора винаги ли са добри и мили?

- И ако детето не е като всички останали, но не е виновно за това (и така страда). Как се отнасяте към децата с увреждания?

- Какво означава да си милостив? (сладко сърце.) След като птиците нападнаха патето, той беше много разстроен.

Да се ​​смилим над него, да го заведем в нашето приятелско семейство, да кажем нежни думи, така че патето гордо да вдигне главата си и да не го крие от страх и негодувание (трениране със смяна на ролите).

Вижте, деца, от мили думи всички вие станахте прекрасни лебеди, които имат не само красив външен вид, но и добро сърце и душа.

Огледална техника

Цел:формиране на отношение към себе си, самочувствие

Психолог:Нека, красиви горди птици, да се погледнем във водата на езерото ( психолограздаване на малки огледала на децата). Вижте какви прекрасни очи имат лебедите, те блестят от доброта като звезди. Какви тънки шии имат, какви силни и меки крила! Летете, лебеди, над езерото, нека всички видят какви красиви и мили птици сте. (Децата се движат по музиката на К. Сен-Санс „Лебедът”.)

Сега застанете под чадъра, ще ви заведа на детска градина (децата се "връщат").

Ритуал за край на класа

Упражнение „Благодаря, че бяхте с мен днес“

Библиография:

  1. Белобрикина О.А. Реч и комуникация. - М., 2000 г.
  2. Н. В. Клюева, Ю. В. Касаткина "Ние учим децата да общуват" - Ярославл: Академия за развитие, 1996 г

3. Крюкова С.В., Слободняк Н.П. "Изненадан съм, ядосан, уплашен, хваля се и се радвам" - М .: "Генезис", 1999 г.

4. Оуклендер В. Прозорци в света на детето. –М., Издателство: Независима фирма „Клас” 2005г.

5. Панфилова М.А. „Игротерапия на общуването: тестове и коригиращи игри”. - М .: Издателство GNOM и D, 2001