За какво са ръцете? Резюме на урок по художествена литература в старшата група

Вера Пермякова
Резюме на урока за измислица v старша група... Преразказ на историята на Е. Пермяк "За какво са ръцете?"

Цели:

Учете децата преразказвамблизо до текста малък текст по роли, предават директна реч.

Подобряване на уменията на децата в интонационната изразителност на речта.

Развийте чувство за език.

Да възпитаваш любов към художествено слово.

Ход на урока

Момчета, днес като се събудихте си потъркахте очите (с ръце)

И когато си миеха зъбите, отколкото четка за зъбипази?

На закуска с какво държахте чаша чай?

С какво се закопчаваха копчетата?

Колко важни неща са нашите ръце... Слушам история Е. Пермякза момчето Петя и трудния въпрос, който му зададе дядо му.

Четене история.

Хареса ли ти история?

за кого става дума история? Какъв въпрос зададе дядото на внука си?

Петя отговори ли? Петя отговаряше цяла вечер. Какво още каза той, какво мислите?

Как бихте отговорили, ако дядо ви попита?

И ако Петя дядо попита: "За какви ръце ви трябваткакво би отговорил на този въпрос?

Многократно четене.

физ. минута (по тази тема)

Преразкази на деца по роли... Момчета, Петя правилно ли отговори на дядо си?

(Точно така, само отговорите бяха детски, той прецени всички ръце със собствените си ръце, а не с труда.)

Как разбираш какво е "Труд ръце» ? И как може целият свят да се държи за ръце? (Работници ръце; ръцеТова е всичко направи: строят къщи, лекуват хора, шият дрехи, пекат хляб, правят коли)

Момчета, бихте ли искали вашите ръцете се обадиха"Труд"?

За това ръцете трябва да се тренират за работа всеки ден.

Свързани публикации:

Резюме на урок по валеология в логопедична група "За какво са очите"Резюме на урок по валеология в логопедична група„ЗА КАКВО ВИ ТРЯБВАТ ОЧИТЕ?“ Цел: да продължите да предизвиквате интерес към даден човек. Задачи: .

Резюме за развитието на речта в старшата група. Преразказ на разказа на Л. Толстой "Коте"Тема: Преразказ на разказа на Л. Толстой "Коте" Цели: Корекционно-възпитателни: - да формират у децата умение за изграждане на съгласуван монолог.

Резюме на урока по GCD по валеология във втора младша група "За какво ни трябват носове?"Цел: формиране на основите при децата здравословен начинживот, необходимостта да поддържат здравето си. Задачи: 1. Образователни: - да формират.

Резюме на урок по художествена литература в средна групаТема: „Литературна викторина” Програмно съдържание: С помощта на разн.

Резюме на урок по художествена литература в средната група "Литературна викторина"Резюме на урок по художествена литература в средна група Тема: „Литературна викторина“ Програмно съдържание. Учебни задачи:

Резюме на урок по художествена литература в старшата група "Запомняне на стихотворението на П. Воронко" Няма по-добра родина "ПЛАН-ПРЕДСТАВЯНЕ занимания по художествена литература в старша група по комбинирана насоченост

Резюме на урока за четене и развитие на речта

тема: E. Permyak "За какво са ръцете?"

клас: 4


Целта на урока: насочват учениците към уважение към труда на хората, показват стойността трудова дейностВ човешкия живот

Цели на урока:

Образователни:

    да се запознаят с творчеството на Е. Пермяк,

    научете да оценявате действията на героите,

    систематизират знанията в раздел „За труда и усърдието”;

Корекция и развитие:

    развиват способността за анализиране на текст,

    научете да влизате в разговор в урока,

    възпитават способността за съпоставяне и групиране на думите в зависимост от значението;

    коригиране и развитие на съгласувана устна реч

    корекция и развитие личностни чертиученици, емоционална и волева сфера

Образователни:

    насърчаване на уважение към професиите, към работещите хора,

    развиват способността за сътрудничество със съученици.


Продължителност на урока
: 40 минути

По време на часовете:

аз ... Организационен етап.

1. Поздрави

Да започнем нашия урок по четене.

Всички ме погледнаха

Те се усмихнаха и седнаха тихо.

Те седнаха правилно

Гърбовете бяха изправени.

2. Психологическа нагласаученици за урок.

Очите гледат и виждат

Ушите слушат и чуват

Първо мисля и после казвам

Спомням си, че не съм сам в клас

Знам как да слушам мнението на другите.

3. Проверка на къщата. обратно.

II .Главна сцена.

1. Запознаване нова тема

Какъв е разделът на урока, с който работим?

Какви произведения си спомняте? Защо?

Днес ще се срещнем с нов писател от този раздел, чието име е Е. Пермяк, и неговия разказ "За какво са ръцете?"- Е.А. Пермяк пише мъдри книги за читатели от всички възрасти. Добри хора, на които симпатизира писателят, са трудолюбиви, честни, мили и скромни хора, радват ни със своето умение, умение да правят добро и в голямото, и в малкото.

Писателят каза: "Само работата прави малкия човек голям, само работата трябва да идва на децата радостни и щастливи, защото работата става и със сигурност ще стане радост за човека." (На бюрото)

Е. Пермяк посвети много истории и приказки на темата за труда и трудещите се хора.

Прочетете заглавието на историята, която ще четем днес.

2. Работа по темата на урока

    Учител чете приказка

Слушайте внимателно историята

    Четене на история, учене

3. Физика " Това е ябълка"

Това е ябълка! (Станаха.)

То (ръцете встрани.)

Сладкият сок е пълен. (Ръцете върху колана.)

Протегнете ръката си, (Изпънете ръцете си напред.)

Вземете ябълката (Ръцете нагоре.)

Вятърът започна да люлее клонка, (Ние се люлеем на върха с ръце.)

Трудно е да вземеш ябълка. (Дръпнахме нагоре.)

Ще скоча, ще протегна ръката си (Скочи.)

И бързо ще откъсна ябълка! (Плеснете с ръце над главата си.)

Това е ябълка! (Станаха.)

То (ръцете встрани.)

Сладкият сок е пълен. (Ръцете на колана си.)

4. Разговор по съдържанието.

Основните герои

Каква история?

Кои думи не са ясни?

Учител: Помислете за илюстрацията как представихте дядо и Петя?

Характеристика

дядо

Петър

настроение

Приятелски

Приятелски

Състояние на душата

Тревожно

Замислен

Спомени

Мъдрият

Свързани с играта

(децата попълват таблицата с учителя на черната дъска).

Открийте и прочетете в основната част на разказа как авторът нарича дядо и Петя(селективно четене).

(Петя и дядо му бяха големи приятели.)

Кой беше основният въпрос, който дядото зададе на внука си?

(А защо, Петенка, хората имат нужда от ръце?)

Прочетете как внукът отговори на въпроса.

(Да играеш на топка, да държиш лъжица, да галиш котката, да хвърляш камъчета в реката.)

- Защо дядо зададе същия въпрос на внука си? Какво искаше да чуе дядо?

Отговори на децата за ролята на работата в живота на всеки човек.

Можем ли да помислим за продължение на разговора между Пети и дядо?

Децата измислят продължение на разговора (работете по двойки).

Да чуем какво направи.

(Слушане на деца).

5. Четене на финалната част на разказа (самостоятелно, на глас).

“…Петя отговаряше на дядо цяла вечер. Той отговори правилно. Той съди всички останали само със собствените си ръце, а не с ръцете на труда, с който се държи целият живот, целият свят..."

Да се ​​върнем към характеристиките на героите. Какво душевно състояние е имал дядо ви, когато е говорил с внука си? Какво е на Петенка?

(Дядото се тревожеше, защото се страхуваше, че внукът му е мързелив човек.)

(Петя се замисли, защото разбра, че ръцете са необходими не само за игра, но и за нещо повече, необходимо, което може да помогне на себе си и на друг човек. Без работа няма да учиш перфектно и няма да станеш добър човек.)

6. Рефлексия „Целият свят се държи в трудни ръце“

7. Препрочитане на историята със задача, работа по двойки.

Четене по роли (2 пъти)

III ... Крайният етап.

1. Закотвяне

С кой писател се срещнахте днес?

За кого и за какво пише Е. Пермяк в книгите си?

Защо историята е озаглавена "За какво са ръцете?"

Какво учи тази история?

2. Домашна работа

    П.

    Научете и обяснете поговорки за труда

    Трудът храни и облича.

    Който обича да работи, не седи без работа.

    Не можете да извадите риба от езерото без затруднения.

    Трудно е за тези, които бягат от работа.

Между другото, точно днес имахме урок с деца в предучилищна възраст. По програмата - Чуковски. Но ние го четем в уроците по ограмотяване, научаваме откъси. Знаете ли кой отговор ме прави особено щастлив, въпреки че е грешен?
- Това е стихотворение на Чайковски!
Чайковски, разбираш ли? тоест детето някъде е чуло името на композитора и може би дори е слушало неговите блестящи произведения?
Дори чакам този грешен отговор. Веднага включвам на таблета малък откъс от Лешникотрошачката или Лебедовото езеро, нещо, което чувам. И повтарям, xy от xy.
В една група имам едно момче, което много добре помни, че има такъв писател - Чуковски. И все още нямам време да завърша с думите "кой е авторът на това произведение?" - както вече стреля: "Корней Иванович Чуковски." И често удря, да. Както казах, програмата :)
Затова не бъдете мързеливи да прочетете на детето не само името на приказката, но и автора. Дори приказката да е народна, кажете я все пак, тя е руска (татарска, ненецка...) народна приказка. Защото това момче ми отговаря за Колобок - "Корнейиваниччуковски!"

Следващият автор, чийто малки историиБих посъветвал за четене и дискусия с деца - Евгений Пермяк.
И веднага имам добра новина – издателство „Нигма“ през 2014 г. преиздаде сборник с разкази на Пермяк с красноречиво заглавие „Касичката на дядото“. Това наистина е касичка, дори съкровище, склад на мъдрост. Приказки и истории, които ще ви накарат да се замислите за доброто и вечното не само вашето дете, но и себе си.

Въз основа на една от тези истории предлагам днес да проведа урок.

За какво са ръцете?

Петя и дядо му бяха големи приятели. Говореха за всичко. Веднъж дядото попита внука си:

- А за какво, Петенка, трябват ръцете на хората?

- Да играя на топката - отговори Петя.

- И за какво друго? – попита дядото.

- Да държи лъжица.

- Да погалиш котка.

- Да хвърлям камъчета в реката...

Петя отговаряше на дядо цяла вечер. Той отговори правилно. Всички други той е преценил само със собствените си ръце, а не с ръцете на труда, на който се държи целият живот, целият свят.

Помолете детето си да ви разкаже за какво е чуло историята. Задайте водещи въпроси:
- кои са главните герои?
- за какво попита дядото?
- какво отговори Петя?

Говорете с детето си за фрази, които може да има трудности да разбере:
- страхотни приятели (истински, добри приятели)
- бяла светлина (земята, светът с всичко, което съществува върху нея)
- работни ръце, работници (ръце на работещ човек)

Образователен момент:

- покажете на детето си снимки или плакат с професии. Попитайте да кажете какви ръце са необходими за готвач, лекар, учител. Разкажете ни за вашата професия и професиите на семейството и приятелите.

- Ако преди няколко години сте имали късмет в fixprice да закупите изрязани карти от три части на "професията" - време е да ги вземете. ако не, опитайте да ги направите сами - просто нарежете снимките на трети.

Задайте въпрос на детето си - така че за какво се нуждаят хората от ръцете? да бъде полезен, да върши важна и необходима работа.
Попитайте детето - какви са ползите от ръцете му? каква друга работа можеха да вършат ръцете му?

Развитие на въображението:

И кои ръце се наричат злато?(ръцете на квалифициран човек, който знае как да направи нещо умело, да бърника и т.н.)

А има и вълшебни ръце! и сега ръцете ви ще станат магия!

Помогнете на детето си да кръжи ръката си. Представете си в какво можете да превърнете "пръстовия отпечатък"? в пуйка? в дърво с буйна корона? в кошница с гъби? до коралов риф? Насърчете детето си да използва бои, моливи, пластилин или хартия, за да осъществи идеята.

Белкина Милан
Урок за четене на историята „За какво са ръцете?“ От Е. Пермяк

Задачи: 1) Запознайте учениците с история.

2) Развийте уменията за съзнателно, правилно, изразително четене, четене по роля.

3) Правилно мислене, зрителна памет.

4) Възпитавайте уважително отношение към семейни ценности, на работещите хора, на работещите ръце на обслужващия персонал в образователна институция.

Оборудване: компютър, мултимедиен проектор, презентация до урок, речник на С. Ожегов, пликове с пословици.

По време на часовете:

I. Организационен момент:

Е, провери го, приятел. Готови ли сте да започнете урок?

Всичко е на мястото си, всичко е на мястото си добре:

Химикал, книга и дневник?

Всички ли седят правилно?

Всички ли гледат внимателно?

Всеки иска да получи

Само оценка "5".

II. Проверка на домашната работа.

Какво беше попитано вкъщи? ( Кратък преразказтекст В. Сутеев "Кораб").

Въпрос към разказвачът: Добре ли е да се смеем на тези, които не знаят как да правят нещо? (Попитайте другите деца за тяхното мнение. За да обобщите казаното.)

III. Актуализиране на основни знания.

Днес на урокще продължим да се запознаваме с творчеството на Е. Пермяк... Ще се запознаете с ново история.

Разгледайте тази снимка. (показва снимка на писателя).

Съобщение на учителя: Евгений Андреевич Пермяк е живял 80 години... Написа стотици деца истории и приказки, в което той утвърждава голямото значение на труда.

Какво "работа", момчета? (Отговори на деца)... Нека се обърнем към речника на С. Ожегов.

Труд - 1) работа, занятие. 2) усилие за постигане каквото и да е.

Писателят проговори: "Само работата трябва да идва на децата радостни и щастливи, защото работата става и със сигурност ще стане радост за човека."

IV. Изучаване на нов материал.

1) Разговор с ученици.

Разгледайте тази снимка. Кого виждаш на него? (Изображение на дядо и внук)... Какво правят? (Те имат приятелски разговор)... Какво прави внукът? (Той оглежда малките му ръчички) ... Какво може да се предположи от фигурата към текста?

Какво е името на история? (Отговори на деца)

2) Отчитане на задачите на урок: 1) Разберете съдържанието на текста. 2) Вземете активно участие в работата. 3) Научете се да четете текста експресивно по роли.

И накрая урокопитайте се да отговорите въпрос: "За какви ръце ви трябват

3) Основен четене на историяучител със стопове (продуктивен четене) ... А) Очакване. (След второто изречение спирам и питам ученици:

За какво според вас могат да говорят дядо и внук? Дайте пример от семеен животкойто има дядо. (Учениците дават примери).

Б) Продължение четене на текст в думи: "Да хвърлям камъчета в реката".

Какво друго би могъл да отговори внукът на дядото? (Отговори на учениците).

V) Четенефиналната част история.

4) Проверка на възприемането на текста от учениците.

Хареса ли ти история? Какво ново научихте от творчеството на писателя?

5. Физически минути.

Вдигнете ръцете си нагоре, а след това ги пропускаме.

И тогава ще ги разделим и бързо ще ги притиснем към себе си.

(ръцепоставете пред гърдите, с длани към вас)

И тогава по-бързо, по-бързо

(движения на ръцете като при бягане с бързо темпо)

Пляскайте, пляскайте по-забавно (пляска).

6. Работа с учебника. (Страница 113.)

Независим ученици четат приказка(Бръмчене четене) .

(Отпред чрез четенедадено на учениците упражнение: подчертайте за себе си онези думи, които не разбирате по значение)

Обяснение на новите думи:

На бюрото: болка - шими приятели - ми, време - го - ва - ри - ва - дали, преценено - аргументиран... (Работа вдясно чрез четенеи ударения в думите).

Какво означава думата "осъден"в текста? (Позовавайки се на речника на С. Ожегов - "осъден"- осъден, упрекнат, обвинен.

7. Четенетекст от ученици по верига (Изискване за спазване на интонацията в гласа, когато четене на предложения).

8. Разглеждане на илюстрации... Разговорът е включен снимки:

Какво виждате на снимките? Чие е ръце? (Страница 114.)Имайте ключарзатягане на гайката; от водача, който върти волана; от готвача, който прави супата.

9. Въпроси и задачи към текста.

Намерете и прочетете в текста:

Кой беше основният въпрос, който дядото зададе на внука си?

Прочетете как внукът отговори на въпроса?

Защо дядо зададе същия въпрос на внука си?

Какво искаше да чуе дядо?

Можем ли да помислим за продължение на разговора между Пети и дядо?

V Затвърдяване на изучавания материал.

Изразителен четене на историята по роли... Какво означават препинателните знаци? (.) i) Как да четем такива изречения?

Работете по двойки. Упражнение: събирайте пословици. Двойката има плик на масата с поговорки, разрязани на 2 части.

1. Без затруднения не можете да извадите риба от езерце.

2. Трудът на човек храни, а мързелът разваля.

(Ученици обясняват значението на поговорките)

VI Рефлексия.

Какво ново научи днес в урок по четене... Харесаха ли ви героите история? Отговорете на въпрос: За какви ръце са необходими?

Резултати урок... Оценки за работа. Домашни упражнение: стр. 114. Прочетете история, отговори на въпросите. Научете всяка поговорка.

Свързани публикации:

За какво са уроците по музика в детската градина?За какво са уроците по музика? детска градина... Уроците по музика включват всички части на мозъка в сложна работа, осигурявайки развитие.

Пряка образователна дейност "За какво са стихотворенията?"Преки образователни дейности. За какво са стихотворенията? Форма на организация: подгрупа. Интегриране на образователни области:

Консултация "За какво са часовете с логопед?"Логопедът е квалифициран специалист, който се занимава с идентифициране на нарушения на звуковото произношение в речта и тяхното коригиране. Родителите не винаги са.

Резюме на интегрирания урок в условията на Федералния държавен образователен стандарт "Защо имаме нужда от ръце" в старшата групана тема: "Защо имаме нужда от ръце" (старша група) Цел: развитие на творческите способности на децата чрез запознаване с нетрадиционните.

Резюме на GCD "За какво са ръцете". Когнитивни изследователски дейности в средната групаАбстрактирайте директно образователни дейности— За какво са ръцете?