Осеева „Бисквитки. GCD за запознаване с художествена литература

Тема:"Който почита родителите си, никога няма да загине."

В. Осеева „Бисквитки“.

Цел:

    запознаване на децата с общочовешките ценности (доброта, любов и уважение към близките, добросъвестност);

    подобряване на уменията за съзнателно, плавно, изразително, правилно четене;

    развитие на креативността и асоциативното мислене.

ПО ВРЕМЕ НА УРОКОВЕТЕ

1. Организационен момент.

Приятели, много се радвам

Влезте в нашия приятелски клас

И за мен вече има награда

Внимание към умните ви очи

Знам, че всички в класа са гении.

Но без труд талантът не е за бъдещето,

Ще съставим урок заедно!

Сигурен съм, че ще ми помогнете. И за да се получи всичко, трябва да работим усилено.

2. Подготвителни упражнения.

а) Загряване на дишането:

"Охладете чая" "Миришете на цветето" "Издухайте прашинката."

б) Звуково загряване:

Работа на помпата …… f-f-f-

Шумът на гората ... шшшшш

Бягането на коня ... clink-clink-clink ...

Рев на тигър ... rrr

Полетът на пчелата ...

v) Литературна загрявка.

(слайд с антоними)

Свържете думите с думи, които са противоположни по значение.

Учител... Може ли човек да бъде само добър или само лош?

- Всеки човек може да има добри и лоши черти на характера. Всеки човек има две половини: бяла и черна. Важно е само кой човек открива повече в себе си.

Сега нека да работим по поговорките. Свържете началото към края.

Студенти... Това са поговорките за семейството.

- Семейство, какво е според вас, какви асоциации ви идват на ум?

(Това са близки, най -скъпите хора, които се уважават, помагат. Семейството е любов, приятелство, топлина, уют в къщата, взаимопомощ и разбиране, съвместна работа, общи интереси и т.н.)

Тема на урока

Учител... Момчета, всичко, за което току -що говорихме, се учи от историите на Валентина Александровна Осеева.

История вза биографията на В. А. Осееева.

През 1902 г. писателят В.А. Осеева. Осеева Валентина Александровна в младостта си мечтаеше да стане актриса, но след като дойде в трудова комуна за деца на улицата, тя осъзна, че истинското й призвание е да отглежда деца. Тя прекарва шестнадесет години в отглеждане на улични деца и непълнолетни престъпници. Работейки като учител в детски институции, в свободното си време Осеева съчиняваше разкази, приказки, стихотворения за деца, тя сама пишеше пиеси и ги поставяше с децата. През 1940 г. излиза първата й книга „Джинджифиловата котка“. А ето и някои по -известни творби на В. Осеева.

(слайдшоу с книги)

Сега прочетете мотото на нашия урок (мото слайд)

И знаете ли, майката на Валентина Осеева каза тази фраза! Когато Валя беше малка, тя обичаше да чете кратки историибез помощта на възрастни. Един ден майка ми попита: "Хареса ли ви историята?" Малката Валя отговори, че не знае, не е мислила за това. Тогава майка ми се разстрои: „Не е достатъчно да можеш да четеш, трябва да можеш да мислиш“. Валя помни думите на тези майки до края на живота си. И разказите на В. Осеева, макар и малки, са много поучителни. Историята, която ще четем днес, също ще ви накара да се замислите.

    Физическа минута.Преди да прочетем, нека се отпуснем малко.

Изморен ли си?
Е, тогава всички се изправиха в унисон.
Тръпнаха с крака: едно, две, три.
Те потупаха ръцете си: едно, две, три.
Наведете се надясно по -долу.
Наведете се и наляво.
Предеше, въртеше
И всички седнаха на бюрата си.
Затваряме плътно очи
Броим заедно до пет.
Едно две три четири пет.
Отваряме го. Мигайте
И започваме да четем.

5. Първично възприемане на текста (прочетено от учителя)

Парчето, което ще чуете, се нарича „Бисквитка“.

(слайд със снимка)

Слушали сте историята. Чувствахте ли се забавни или тъжни? Покажи защо?

Кои са героите на историята?

Как можете да ги наречете с една дума? (семейство)

Харесвате ли това семейство? Покажете със сигнални карти.

Виждам, че не ми хареса. Е, нека разберем.

6. Работа с текст според учебника

Нека сега го прочетем заедно и поговорим малко за всяка част. Бъди внимателен. Докато четете, ще се натъкнете на трудни думи. Нека да ги поговорим.

(слайд с трудни думи)

1) Препрочитане и анализиране на прочетеното :

1 -ва част(Първи параграф)

Къде се развива действието?

Защо семейството се събра? (чаено парти)

За кого мама донесе бисквитките?

Покажете какво настроение имаше в семейството в началото на историята? (бяло)

2 -ра част (преди думите "ронлив, сладък")

Какви думи каза Миша на Вова? (Делхи един по един, каза строго)

Какви думи каза Миша на баба си?

Промени ли се настроението на мама и баба? (ако първоначално бабата звънеше весело с чаши, сега авторът пише "масата е станала тиха")

3 -та част (до края)

Така че големият въпрос е: Момчетата правилно ли са разделили бисквитките? (Не, те само споделиха бисквитките помежду си и не мислеха за другите членове на семейството)

Правиш ли същото?

Така че нека сравним как започна и как завърши вечерният чай за цялото семейство?

(Започна весело, всички се събраха на масата, всички добро настроение... И завърши с това, че майка и баба седяха и мълчаха, баба получи парче черен хляб, а майката дори не докосна чая. Разбира се, те са много обидени и неприятни, че децата се държаха по този начин)

Момчетата постъпиха грешно, държаха се лошо. Как растат Вова и Миша? Намерете думи, за да опишете героите в историята.

Писане на дъската:

Вежлив невнимателен егоист

Алчен Добър Безсрамник

- Кой е егоист? (Егоистът е егоист, който пренебрегва интересите на другите, мислейки само за себе си)

Запознаване със значението на думата егоист според обяснителния речник на Д. Ушаков

- Бихте ли искали да имате такива приятели?

- Може ли тази история да се нарече поучителна? На какво учи тя? (уважение към старейшините, уважение към родителите)

Нека се обърнем отново към тези поговорки. Подхождат ли на историята „Бисквитка“?

Който почита родителите си, никога няма да загине.

(слайд: уважавайте, третирайте с любов)

Мили момчета! Съвсем наскоро празнувахме красив празникМеждународен ден на жената 8 март. Поздравихме нашите майки, баби, сестри. Но трябва да ги обичаш не само по празниците. Ако искате да зарадвате майка си, направете така, че тя да е щастлива всеки ден и да може с гордост да каже: "Знаеш какви добри деца имам!" Не тъгувайте по майките си, не обиждайте бабите, винаги помагайте и помнете, че майка ви ви е дала живот, кърмила ви с млякото си. Запомнете това особено, когато пораснете. И без значение на колко години е човек на 5 или 50, той винаги се нуждае от майка.

(музикална презентация за мама)

8. Завършване на работата

Нека се върнем отново към историята. Довършвайки работата по текста, искам да ви предложа интересна задача. Разделих историята на части и залепих всяка част върху лента от цветна хартия. Не ви ли напомнят за нищо?

Да, това са цветовете на дъгата. Задание: подредете части от текста, така че да получите история. И ако съберем частите правилно, получаваме дъга. И така, откъде започва дъгата?

Децата отиват на дъската, четат пасажи и от лентите се образува дъга.

Сега на дъската се появи дъга. В душите ни стана по -весело.

Само последният ред е празен. Може би трябва да измислим щастлив край на тази история?Мислите ли, че Вова и Миша имат шанс да се подобрят, а не да станат напълно безчувствени, невнимателни, бездушни? Помислете и напишете добър завършек на тази история. Това ще бъде ваше домашна работа.

Обобщение на урока

- Имаше ли нещо в урока, което те трогна?
- С какво напускате този урок, какво взехте в главата и душата си?

Мама изсипа бисквити в чиния. Баба щрака весело чашите. Всички седнаха на масата. Вова бутна чинията към него.

- Делхи един по един - каза строго Миша.

Момчетата извадиха всички бисквити на масата и ги подредиха на две купчини.

- Точно? - попита Вова.

Миша премери групата с очи.

- Точно. Бабо, налей ни чай!

Баба сервира чай. Масата беше тиха. Купчините бисквити намаляха бързо.

- Разхлабено! Сладка! - каза Миша.

- Да! - отвърна с пълна уста Вова.

Мама и баба мълчаха. Когато всички бисквитки бяха изядени, Вова пое дълбоко въздух, потупа се по корема и се измъкна от масата.

Миша довърши последната хапка и погледна майка си - тя разбъркваше чая с лъжица. Той погледна баба - тя дъвчеше коричкачерен хляб ...

Маршрутизиране(общ план)

урок литературно четене,

се провежда в 3 "В" клас

MBOU SOSH №14

начален учител

Власова Анастасия Александровна

дата17.02.2017 Име на учителяВласова А.А.

Клас3 "В"

Технологична карта на урока

Вещ:литературно четене

Целеви блок

Тема на урока:

"Който почита родителите си, никога няма да загине"

Целта на урока:

Запознаване на децата с разказите на В. А. Осеева „Бисквитки“ и „Медицина“

Планирани резултати:

Тема UUD:

- запознаване с творчеството на В.А. Осеева „Бисквитки“

Запознаване с творчеството на В.А. Осеева "Медицина"

Формиране на умения за работа с текст

Формиране на система за четене и речеви умения

Личен UUD:

Формиране на чувство за естетическо удоволствие

Развитие на въображението, емоционалната чувствителност и мислене

Метасубект UUD:

* Нормативно:

1. Способност за характеризиране и анализ

2. Способност за сравнение

3. Определете и формулирайте целта на дейността в урока с помощта на учителя.
4. Научете се да казвате мнението си

5. Саморегулиране на вашето поведение

Комуникативна:

1. Готовност за получаване на информация

2. Способност за участие в колективно обсъждане на творбата

3. Използвайте текста на произведението за сравнение, сравнение и анализ
4. Прочетете изразително произведението

* Когнитивно:

1. Установете причинно -следствени връзки

2. Способност за използване на придобитите по -рано знания
3. В резултат на това направете заключения работим заедноцелият клас

Инструментален блок

Тип на урока:

Урок по изучаване на литературно произведение

Форми, техники и методи

Формата: урок за връстници

Методи на преподаване:

Вербални, визуални, практически;

Разговор;

Средства за възпитание:

Печатни;

Демонстрация;

Аудиовизуални;

Образователни ресурси:

Учебник

TSO (компютър, проектор, презентация, проектирана от учители)

Дъска, тебешир

Илюстрации

План на урока.

1. Организация на началото на урока.

3. Постановка на проблема.

4. Физически минути

6. Обобщение на урока. Отражение

По време на часовете

1. Организация на началото на урока.

1 слайд

Днес имаме необичаен урок, гости са дошли при нас. Поздравете ги, обърнете се и им дайте най -искрената си усмивка.

Те тихо седнаха на бюрата си. Проверихме прилягането ви: гърбът ви е изправен, двата крака са на пода, нищо не ви притеснява. Готови сте да работите ползотворно.

2 слайд

Добър ден! - казаха ти.

Добър ден! - отговорихте.

Как бяха завързани две нишки -

Топлота и доброта

Здравейте! -

Ще кажете на човека.

Здравейте - ще му се усмихне той.

И вероятно няма да отиде в аптеката

И ще бъде здраво много години.

Кажи ми, какви думи са скрити имената в това стихотворение? (Учтив)

Защо хората трябва да разказват учтиви думи? (Отговори на учениците)

Разбира се, учтиви думи са необходими, за да поздравим, да пожелаем добър ден, щастливо пътуване и просто да покажем своята доброта и добри обноски.

3 слайд

Днес момчетата по целия свят празнуватШоуто на Деня на добротата ... На този ден хората правят добро, безкористно си помагат един на друг и на животните. Не забравяйте, че ако човек очаква нещо в замяна от доброто си дело, това вече не е искрена доброта.

Кажете ми, само на този ден хората трябва да бъдат мили? (отговори на учениците)

Точно така, всеки ден трябва да се опитвате да направите добро дело, да речем приятни думиили просто се усмихнете искрено.

2. Актуализиране на знанията с проверка на домашните.

Кажи ми какво добро дело си направил главният геройпарчето, което изучавахме в предишните уроци? (той спаси момиче от горяща къща)

Запомнете заглавието на това произведение. (Историята на непознат герой)

4 слайд

Може ли постъпката на главния герой да се нарече смела и смела? (Да)

Защо? (Човекът рискува живота си)

Очакваше ли награда за своя подвиг? (Не)

Какво се случи с главния герой, когато спаси момичето? (Тръгна в трамвая)

Намерете този фрагмент в текста.

Защо никой не можа да го намери? Намерете описание на този човек.

И какво означава знакът TRP? (Готов за труд и отбрана)

Мислите ли, че човекът оправда значката си с постъпката си? (Да, обосновано)

3. Постановка на проблема.

Кажете ми, към кого децата трябва да се отнасят с доброта и уважение? (На старейшините, на родителите, на животните, един на друг)

5 слайд

Имате пословични пликове на бюрата си. Трябва да съберете поговорка.

Каква поговорка получихте? (Ако не уважавате родителите си, тогава никой няма да уважава вас)

Мисля, че всички са събрали правилно поговорката.

6 слайд

Погледнете черната дъска. (Ако не уважавате родителите си, никой няма да уважава и вас.)

Помислете какво означава тази поговорка? (отговори на учениците)

Опитайте се да формулирате темата на нашия урок. (Отговори на учениците)

7 слайд

Преминаваме към изучаването на нов раздел, наречен „Който почита родителите си, никога няма да загине“.

8 слайд

Работата на Валентина Александровна Осеева ще ни помогне да се потопим в тази тема. (Демонстрация на портрет)

Срещали ли сте творчеството на този детски писател преди? (Отговори на учениците)

Какво нейно произведение сте чели по -рано? ("Защо?")

Разказите на Валентина Осеева за добрите и лошите дела на децата. Нейните герои размишляват върху своите и чужди действия, научават се да анализират и да правят правилни изводи. Тези истории-притчи учат на учтивост, честност, уважение към хората.

4. Физически минути

Хайде да си починем малко. Моля, застанете, оставете бюрата. Сега ще проведем речево упражнение, придружено от движения. Повтаряй след мен.

Царят вървеше през гората, през гората, през гората,

Намерих си принцеса, принцеса, принцеса

Да скочим с теб, да скочим, да скочим

И ние ритаме, ритаме, ритаме краката си

Да пляскаме с теб, пляскаме, пляскаме

И ние ще потънем с краката си, ще потънем, ще потънем.

Нека още веднъж просто се опитаме да направим движенията по -бързи и да произнесем думите ясно.

5. „Откриване“ на нови знания от децата.

Отворете уроците. Прочетете заглавието на парчето „Бисквитки“. Кажете ми, свързано ли е името по някакъв начин с темата на нашия урок? (отговори на учениците)

И сега ще разберете какъв дълбок смисъл се съдържа в това произведение.

Сега ще слушате аудиозаписа, пригответе се да отговорите на въпроса "Приказка ли е това произведение или история?"

„Бисквитки“ V.A. Осеева

Мама изсипа бисквити в чиния. Баба щрака весело чашите. Вова и Миша седнаха на масата.

- Делхи един по един - каза строго Миша.

Момчетата извадиха всички бисквити на масата и ги подредиха на две купчини.

- Точно? - попита Вова.

Миша премери групата с очи.

- Точно. Бабо, налей ни чай!

Баба сервира чай. Масата беше тиха. Купчините бисквити намаляха бързо.

- Разхлабено! Сладка! - каза Миша.

- Да! - отвърна с пълна уста Вова.

Мама и баба мълчаха. Когато всички бисквитки бяха изядени, Вова пое дълбоко въздух, потупа се по корема и се измъкна от масата.

Миша довърши последната хапка и погледна майка си - тя разбъркваше чая с лъжица. Погледна баба си - тя дъвче коричка хляб ...

9 слайд

Момчета, това приказка ли е или история? (отговори на учениците)

Докажете, че това е история.

Възможно ли е подобни събития да са се случили в Истински живот? (Да, биха могли)

Има ли магия в това парче? (Не)

Има ли борба между доброто и злото в това произведение? (Не)

Има ли тройно повторение в това парче? (Не)

Много добре! Вие сте доказали, че това произведение е история.

За да се подготвите за четене, кажете ми как разбирате израза „измерено с очите си“? (сравнено)

- Смятате ли, че историята се развива по време на закуска, обяд или вечеря?
- Как започна вечерята? Прочети го.
- Защо историята се казва така? (отговори на учениците)

Кой действа в историята? (Вова, Миша, майка и баба)

Какво казват другите герои за момчетата: мама и баба? (Те мълчаха)

- Защо майка и баба мълчаха? Какво имаше в душите им? (отговори на учениците)

- Каква е връзката според вас в това семейство?
- Как растат момчетата? (Егоистично)

10 слайд
- Кой е егоист?(Егоистът е егоист, който пренебрегва интересите на другите)

Какви качества бихте избрали да характеризирате тези момчета?

доброта нечувствителност измама алчност съвест егоизъм любов безсърдечие

безчувствено уважение

Мислите ли, че Вова и Миша имат шанс да не станат отявлени егоисти, безчувствени, невнимателни, бездушни? (отговори на учениците)

Вярвам, че никога няма да направите това и определено бихте го споделили със семейството си.

Кажете ми, само момчетата могат ли да направят това на възрастните хора? (отговори на учениците)

Сега ще разберете за това, като прочетете следната история на Валентина Осеева. Заглавието на това произведение ни казва нещо за съдържанието му? (отговори на учениците)

Подгответе се след прочитането ми, за да отговорите на въпроса кои са главните герои в тази история?

11 слайд

Кои са главните герои в тази история? (Мама, дъщеря и лекар)

- Кое изречение е основната, според вас, мисъл? (Докато дъщерята не излезе от навика да командва, мама няма да се възстанови)

- Защо Осеева нарече историята така? (отговори на учениците)
- Помислете, на шега или сериозно трябва да вземете думите на лекаря? (отговори на учениците)

Според вас как би могла да приключи тази история?

Нека прочетем тази история отново с нисък глас. (Мъчно четене)

Лекарство

Майката на малкото момиченце се разболя. Докторът дойде и видя, че мама държи главата си с едната ръка, а с другата подрежда играчките. А момичето седи на стола си и заповядва:

- Донесете ми кубчетата!

Мама взе кубчетата от пода, сложи ги в кутия и ги даде на дъщеря си.

- А куклата? Къде е моята кукла? - вика отново момичето.

Докторът го погледна и каза:

- Докато дъщерята не се научи да подрежда играчките си, мама няма да се възстанови!

6. Обобщение на урока. Отражение

Кажете ми, по какво си приличат тези две произведения? Какви съвети бихте могли да помогнете на момчетата? (отговори на учениците)

- Нека се върнем към нашата поговорка „Този, който почита родителите си, никога няма да загине“.

Днес работехте чудесно, всички реагираха активно и се опитваха да четат изразително. Благодаря ви за урока!

Общинска образователна институция за сираци и деца, останали без родителски грижи "Дом за сираци-училище No 95"

"Дом на детството"

Град Новокузнецк

Резюме логопедични занятияза деца предучилищна възраст

подготвени

логопеди

Олга Шипицина,

Олга Шеянова

Новокузнецк 2010 г.

Тема: „В.А. Осеева „Бисквитки“

Цел: преподаване на творческо разказване.

Корекционна образователна задача: научете да изграждате цялостно изявление; упражнение при подбора на синоними; научете се да измисляте своя край на историята.

Задача за поправяне и развитие: да развие способността за навигация в предложения текстов материал, разчитайки на първоначалните данни и съществени подробности при съставянето на собствената си история, фини двигателни умения.

Корекционна образователна задача:да се внуши интерес към литературата с помощта на собственото творчество, да се формират моралните качества на учениците.

Оборудване: аудио запис на разказа „Бисквитки“, герои от разказа, човечета - усмихнати и тъжни, боя, салфетки.

Ход на урока

    Организиране на времето.

    Съобщение на темата.

Логопед.Днес ще слушате история, която има вкусно сладко име „Бисквити“. Авторът на разказа е В.А. Осеева. (Вижте прикачения файл)

Логопед.Какво е сложила мама в чинията си?

Деца... Бисквити.

Логопед... Кой седеше на масата?

Деца.Витя и Миша седяха на масата.

Логопед.Как момчетата разделиха бисквитките?

Деца. Бисквитките бяха разделени по равно помежду си.

Логопед.Правилно ли разделиха бисквитките Витя и Миша?

Деца.Бисквитките бяха разделени неправилно, момчетата забравиха за майка си и баба си.

Логопед... Какво мислите за действията на момчетата?

Отговорите на децата се изслушват.

Логопед... Как бихте разделили бисквитките?

    Дидактическо упражнение „Разчупете бисквитките“.

На децата се дават фигурки на героите от разказа и се предлага да разделят бисквитките помежду си.

Логопед.Момчета, успяхте правилно да разделите бисквитките, вашите майки и баби няма да се срамуват от вас.

    Физическа минута.

Рисуване "бисквитки" (кръг, квадрат, овал) във въздуха с длани последователно.

    Настройка да измислите своя край на историята.

Логопед. Представете си, че сте писатели, имате възможност да продължите историята, да разрешите тази трудна ситуация, да измислите края на историята.

    Децата измислят своя край на приказката „Бисквитки“.

Чуване на отговорите на децата.

1 -во дете.Отидох в магазина и купих още бисквити, дадох чай на майка ми и баба си.

2 -ро дете.Щях да изпека палачинки, да сложа вкусна заквасена сметана върху чинийка.

3 -то дете.Бих изпекъл вкусни, ронливи бисквитки.

Логопед. Момчета, харесах финалите на вашите истории. А ти?

Отговорите на децата се изслушват.

    Скициране на бисквитка.

Логопедът предлага да нарисувате „бисквитка“. Рисуване с бои с пръст. „Бисквитки“ с различни геометрични форми. След края на урока ще бъдете помолени да дадете „бисквитки“ на членовете на групата.

    Игра за добри дела.

Логопед.Ще прочета изречението, а вие решавате за какво действие става дума, ако е добро, след това поставете усмихнатия човечец отдясно, ако лошото - тъжният човечец отляво.

Момчето къса книгата.

Момичето мие чиниите.

Момче до дървото с прашка.

Момичето разхожда кучето.

Момичето чете книга.

Детето дразни кучето.

Момчето храни котката.

Логопед.Кои действия са изброени повече?

Деца.Изброени са още добри положителни дела.

Логопед.Какви добри дела сте направили?

Отговорите на децата се изслушват.

    Работа върху синонимични думи. Игра „Кажи го по различен начин“.

Логопед.Хората имат много положителни качества, например честност, смелост. Какво знаеш?

Деца.Трудолюбие, честност, доброта.

Логопед.Как можете да се обадите любезен човек?

Деца.Хубаво, не алчно.

Логопед.Какво можеш да наречеш смел човек?

Деца.Смел, смел.

Логопед... А честен човек?

Отговорите на децата се изслушват.

От древни времена положителните качества на руския народ са възхвалявани в приказки, епоси.

Логопед... Кои герои бихте нарекли смели?

Деца.Иван Царевич и Иля Муромец бяха смели.

Логопед.Кой беше трудолюбивият?

Деца... Настя от приказката "Фрост", Пепеляшка, Малката Ховрошечка.

    Резултатът от урока, оценка на дейностите на децата.

Резюме индивидуални уроципо темата: "Sound Sh"

сценаавтоматизация на звука в думи.

Цел:формирането на звуковата страна на речта.

Възпитателно -възпитателна задача:научете изпълнението на артикулационни упражнения в пълен, автоматизиран звук NSс думи, за подобряване на граматическата структура на речта (използването на съществителни имена под формата на родовото единствено число), за формиране на умения за ориентация в пространството.

Задача за поправяне и развитие:развиват внимание, памет, артикулационни, фини двигателни умения, сила на гласа.

Възпитателно -възпитателна задача:развиват положително отношение към професията, трудолюбие, контрол върху собствената си реч.

Оборудване:играчка гном, конфитюр, гевреци, палачинки, чаша чай, шапка от хартия „Невидим“, самолетни изображения на парченца сирене, илюстрация на песен с мишка, кутия с изображения на обекти за звук NS, боя.

Ход на урока

Логопед.Джуджето Шик дойде при вас днес.

Кажи му здравей.

Детето поздравява гнома.

    Съобщение на темата на урока.

Логопед. Gnome Chic ще се научи да произнася звук заедно с вас NSв думи.

    Звукова артикулация

Логопед.Нека си припомним каква форма имат устните при произнасяне на звук. NS, и каква форма приема езикът?

Нека издадем звук NSзаедно с гнома.

Детето издава звук NS.

    Звукова характеристика.

Логопед.Кажете на гнома всичко, което знаете за звука NS.

Дете.Звук NSсъгласен, беззвучен, твърд.

    Дихателни упражнения.

Логопед.Когато гномът отиде да ви посети по улицата, той имаше магическа шапка Невидим човек на главата си.

Показване на големи букви.

Логопед.А по улицата по това време духаше силен вятър.

Вятърът откъсна шапката на гнома и той отлетя. Джуджето хвана шапката и я сложи на главата си.

Нека покажем как духа силен вятър.

Детето духа върху хартиена шапка.

    Артикулационна гимнастика.

Логопед. Gnome Chic не дойде с празни ръце. Вижте какво е донесъл: сладко, гевреци, палачинки, чаша.

Нека покажем какви гевреци донесе гномът

Изпълнява се упражнението „Пръстен“.

Логопед.Вижте колко са вкусни палачинките.

Изпълнява се упражнението "шпатула".

Логопед.Ще покажем с език красива чаша чай, ще се погрижим чаят да не се излее от чашата ни.

Изпълнява се упражнението "Купа".

Логопед.Вижте колко е красиво сладкото.

Изпълнява се упражнението "Delicious Jam".

    Зареждане на реч.

SHA-SHA-SHA

ШУ-ШУ-ШУ

ШИ-ШИ-ШИ

    Развитие на фонематичен слух.

Дидактическа игра"Вдигни или скрий."

Логопед.Гномът иска да играе с вас играта „Повдигнете или скрийте“.

Сега ще произнася думите, а вие ги слушайте внимателно. Ако чуете любимия звук на джуджето в думата, вдигнете магическата му шапка над главата си и ако не чуете звука в думата NS, след това скрийте шапката под масата.

Думи: шипка, галоши, морж, магазин, котка, шапка, торта, бръмбар.

    Упражнение за формиране на форми на родовия падеж.

На масата има кутия, в която има обектни снимки за звук NS.

Логопед.Вижте, каква интересна кутия, вероятно и Шик я е донесъл. Да видим какво има в него.

Детето вади карти и извиква думи със звук NS.

Логопед.Нашият гном е голям шегаджия. Той много обича да крие различни неща и да играе играта "Какво е отишло?"

Сега ще покрия картината с невидима шапка и вие ще посочите какво е изчезнало.

    Развитие на фините двигателни умения.

Логопед.Джуджето ми каза, че мишка, която обича сирене, се е заселила в къщата му.

Илюстрация, показваща.

L
огопед.
Погледнете снимката и с пръст насочете мишката през лабиринта към сиренето. След това потопете пръста си в боята и използвайте пръста си, за да проследите пътя от мишката до сиренето.

Детето, потапяйки пръста си в боята, води пътеката от мишката към сиренето, след което рисува цветята с пръст.

Дидактическа игра „Тихо - силно“.

Логопед.Вижте какво имам, но това са парчета сирене! Единият е голям, а другият е малък.

Показване на самолетни изображения на две парчета сирене.

L
огопед.
Мишката ви ги подари. Тя ви е благодарна, че я заведохте при сиренето.

Логопед.Нека си поиграем с вълшебни парченца сирене.

Сега ще говоря думи със звук NSи покажете парчета сирене. Ако кажа дума и покажа голямо парче сирене, тогава ще повторите думата силно, а ако кажа дума и покажа малко парче сирене, тогава ще повторите думата с тих глас.

Думи: котка, мишка, мушица, кожено палто, тръстика, хижа.

    Обобщение на урока. Оценка на активността на детето.

Логопед.Време е нашият гном да се върне у дома. Той наистина се радваше на вашето посещение.

Какъв звук научихте да произнасяте красиво в час?

Дете.Звук NS.

Библиография

    Гризик Т.И. Забавна граматика. - М.: Образование, 2008. -32s.

    Развитието на речта при деца на възраст 4-5 години: Инструментариумза предучилищни учители образователни институции/ Т.И. Гризик, Л.Е. Тимощук. - М: Образование, 2004. - С. 156.

Интернет ресурси

. яндекс . ru (Снимки)

Приложение

Историята на В.А. Осеева „Бисквитки“. Мама изля върху чиния бисквити... Баба звънна чаши... Вова и Миша седнаха на масата. - Делхи един по един - каза строго Миша.Момчетата изгребаха всички бисквити на масата и ги подредиха две купчини. - Точно? - попита Вова. Миша премери групата с очи. - Точно! Бабо, налей ни чай!Бабата сервира чай и на двамата. На масата имаше тихо... Купчини бисквити бързо намалена. - Разхлабено! Сладка! - каза Миша. - Да! - отвърна с пълна уста Вова.Мама и баба мълчаха... Когато всички бисквитки бяха изядени, Вова пое дълбоко въздух, потупа се по корема и се измъкна от масата. Миша завърши последното парчеи погледна мама - тя бъркаше с лъжица незапочен чай... Погледна баба си - тя дъвчеше коричка от кафяв хляб.

Наталия Гриненко
GCD за запознаване с измислица... Четене на разказа на В. Осеева „Бисквитки“

Софтуерно съдържание:

Научете децата да слушат внимателно и с интерес истории, разбират и правилно оценяват действията на героите;

Насърчавайте казвамза вашето възприемане на конкретен акт литературен персонаж;

Научете децата да бъдат креативни история(нов завършек история)

Укрепване на уменията за писане на предложения по въпроси

Развийте слуховото внимание и възприятие;

Да възпитава грижовно отношение към близките у децата.

Словникова работа: захарна купа, чаено парти, тракащи чаши, ронлив, по равно

Ход на урока:

1ч Мотивация. Групата е определила маса за "Пиене на чай": чаши и чинийки, „сладкиши, « бисквити» върху чинии.

Учителят кани децата на чай, лакомства "Сладкарски изделия"всички един по един, но бисквитките не са достатъчни за всички... Какво да правя? Децата предлагат варианти как да излязат от ситуацията. За да може всеки да има достатъчно, можете да споделите половин бисквити.

На време "Пиене на чай"учителят предлага да играе r / игра

"Кажи обратното", поправя имената на посудата за чай.

В. - Колко е забавно за всички нас да пием чай и да говорим заедно. Каня ви да слушате история, за това как се е провеждало чаено парти в едно семейство.

2 ч Четене на разказ Б. Осеева« Бисквити» .

3ч Разговор за съдържание.

Какво мислите, че са харесали мама и баба бисквити?

Защо мама и баба бяха тъжни?

Как се казваха момчетата?

Какво направи мама? Баба?

Какво предложи Миша да направи?

Колко разделено Бисквитки Vova?

Кога бисквитките свършихакакво направи мама? А бабата?

4ч Физминутка "КЕТЪЛ".

Ето един голям стъклен чайник, Надут корем. Едната ръка на колана, другата сгъната

Много важно като шеф. като чучур за чайник

Тук са порцеланските чаши, Седнете, едната ръка е на колана, другата надолу

Много крехки, бедни неща.

Ето ги порцелановите чинии, въртящи се, нарисуващи кръг с ръце

Просто почукайте - ще се счупят.

Тук сребърни лъжици, Протегна ръка, стисна ръце над главите си

Главата е на тънка дръжка.

Ето пластмасова тава, легнала върху килима, опъната

Той ни донесе чиниите.

5ч Творчески разказвач

В. - Момчета, какъв характер мислите история« Бисквити» ?

Нека да измислим различен край на това историяза да не е тъжен (слуша отговорите на децата)

Учителят кани децата да играят с новата ситуация.

Семейството щеше да направи чаено парти. Мама сложи бисквити в чинията. Баба с радост помогна да подреди масата. Всички седнаха. Вова му бутна ястието с бисквити.

Братът на Вова Миша му каза да сподели бисквитките за двама. Сложиха бисквитките на масата и ги разделиха на няколко парчета. След като се увериха, че купчините са равни, момчетата помолиха баба си за чай. Старицата наля чай на внуците си.

На масата настъпи тишина. Бисквитките постепенно изчезнаха. Момчетата изядоха лакомството до общите бузи, възхвалявайки вкуса му. Жените просто мълчаха. Когато от бисквитките не остана и трохичка, Вова с чувство за постижение го погали по стомаха и напусна масата.

Миша, дъвчейки последното парче бисквити, погледна майка си. Жената мълчаливо разбъркваше чай с лъжица, от която още не беше отпила глътка. Момчето погледна баба си, тя хруска с коричка черен хляб.

Тази история е за лошо възпитани момчета, които мислят само за себе си. Те дори не осъзнаха, че семейството им също няма да се откаже от бисквитките. Това е вина на родителите, че по едно време не са обяснявали на децата какво да правят, да споделят със съседите си. Сега виждат резултата от грешката си.

Тази работа ви учи да бъдете внимателни към другите, съвестни и не алчни.

Бисквитки за рисуване или рисуване

Други преразкази и рецензии за дневника на читателя

  • Резюме Три години Чехов

    Творбата отразява някои моменти от живота на московския бизнесмен Лаптев. В самото начало нашият главен герой се появява пред нас, чакащ в градината на пейка Юлия Сергеевна от църковна служба

  • Резюме Без език Короленко

    Тази работа разказва за необичайните приключения на заселниците в Америка. Един човек на име Осип, родом от село Лозищи, което се намира във Волинска област, решава да замине за Америка

  • Обобщение на вредните съвети на Остър

    Книгата, адресирана към непослушните деца, предоставя оригинални съвети в поетична форма как да се държат в различни ситуации. Например, за рожден ден трябва да дойдете без подарък, опитайте се да седнете на масата по -близо до тортата

  • Резюме Пушкин Малки трагедии

    Малките трагедии се състоят от 4 истории: Скъперният рицар Сюжетът на драматичното произведение се развива през Средновековието. Главните герои на трагедията са възрастен рицар и неговият син Алберт

  • Резюме Катаев На вилата

    Историята се основава на сюжет, взет от военното време на 1941 година. Руско семейство с две малки деца, тригодишната Женя и петгодишния Павлик, изживяха истински ужас поради внезапна атака на вражеските военновъздушни сили.