Светът около средната група на дау. Резюме на GCD за запознаване с външния свят в средната група „Насекоми

Резюме на урок за околния свят с деца от средната група на детската градина на тема „Запознаване с канарчето“.

Резюмето на този урок ще бъде полезно за учители от средни групи от детски градини, които провеждат уроци по света около тях по програма Веракса. Резюмето е интересно с това, че децата участват в ролева игра с възрастен и научават нова информация по време на играта. Дейността насърчава децата да имат домашни любимци и да се грижат за тях, което допринася за моралното им развитие.
Цел:Да дадат на децата представа за декоративната птица канарче. Покажете характеристиките на съдържанието на декоративните птици. Да формират желание за наблюдение и грижа за декоративни птици и всичко живо.
Материал:Презентация със снимки, фрагменти от видео филм за канарчетата; празна клетка за птици, костур, поилка, хранилка.

Ход на урока:


Включвам аудиозаписа на песента "Птичи пазар" за децата (Птичи пазар, птичи пазар, правим добре!
възпитател:Момчета, днес също ще отидете за птица, не на пазара за птици, а в зоомагазина. Вижте тази снимка, разпознавате ли тази птица? Как се нарича?
деца:канарче.
възпитател:Така че отиваш в зоомагазина за канарче, а аз ще те срещна тук - продавачът на зоомагазина. Здравейте момчета!
деца:Здравейте!
възпитател:Тук живеят различни декоративни птици. Каква птица искаш да си вземеш?
деца:Моля, разкажете ни за канарчето.
възпитател:В моя зоомагазин има много птици. Много често им се възхищавам и слушам как невероятно пеят. Обикновено канарчетата са много малки птици жълт цвят, те са донесени у нас от друга страна, която се нарича Канарските острови, за това птицата е наречена така - канарче.
Показвам на децата снимки на канарче, видео клип "Красива песен на канарче" (канарче пее песнички).
възпитател:Искате ли да имате канарче у дома? Знаеш ли къде живее в апартамента?
Провеждам дидактическа игра "Чия е тази къща?" (от снимките, изложени на масата, децата избират жилище за куче, риба, хамстер и канарче)

Възпитател: Прав си, канарчето живее в клетка. Какво мислите, че е необходимо една птица да живее във вашия дом? (отговори на децата)
възпитател:Разбира се, за да може птицата да живее във вашия дом, трябва правилно да се грижите за нея. Знаете ли как правилно да се грижите за канарче?
деца:Не.
възпитател:На закрито птиците се държат в клетка. Клетката трябва да бъде така, че слънцето да я удари добре, така че вятърът да не духа там (няма течение). Защо птицата не може да живее в течение?
деца:Тя може да се разболее.
възпитател:Прав си, и птиците, като хората, също се разболяват.
възпитател:А сега момчета, нека си починем малко с вас. Нека се преструваме, че сме красиви канарчета, нека гледаме видеото и да повторим след птицата (физическо възпитание, правете като птица)
Показвам на децата клетката за канарчета, кацалките в нея).
възпитател:Момчета, защо птиците в клетката се нуждаят от кацалки?
деца:Да седна на тях.
възпитател:Всичко е правилно. И това е палет, тук се изсипва пясък. Пясъкът трябва да се сменя 2-3 пъти седмично. И защо трябва да сменяте пясъка в палета?
Деца: За да поддържате клетката чиста. А с какво трябва да храните канарчето?
възпитател:Канарчетата много обичат семената. Канарчето се нуждае от зелена храна през цялата година: листа от маруля, разсад от овес. Плодовете и зеленчуците са много полезни за канарчетата. Какъв вид плод познавате?
деца:Портокали, мандарини, ябълки, банани, киви, круши и др.
възпитател:Много добре! Канарчетата обичат ябълки, круши, банани. А от зеленчуците ядат пресни краставици, моркови, цвекло. (В хода на разказа показвам на децата презентация за храненето на канарчетата).
възпитател:В коритото се налива храна (показвам истинско корито за клетката), а в поилката се налива вода (показвам поилката на децата).
деца:Какво още можете да ни кажете за канарчето?
възпитател:Ако искате да имате канарче, то трябва да знаете, че канарчето се страхува от силни звуци, шум, особено когато свикне на ново място.
деца:Ами ако канарчето се разболее?
възпитател:Ако канарчето се разболее, тогава трябва да я заведете във ветеринарната клиника. Знаеш ли какво е то?
деца:Ветеринарната клиника е специална болница за животни.
възпитател:Прав си. Но също така трябва да знаете, че преди да вземете канарче у дома, все пак трябва да го заведете на ветеринар, за да го ваксинира, защото канарчетата, както и хората, също могат да се разболеят. Сега, момчета, искам да проверя дали сте готови да имате канарче. Отговори на въпросите ми. Къде ще поставите канарчето в къщата?
деца:В клетка.
възпитател:Как ще се грижиш за нея?
деца:Ще почистим клетката, ще я нахраним.
Възпитател: Добре. Сега ще играем играта „Нахрани канарчето“ и ще видя дали си спомняш с какво трябва да нахраниш птицата. (От картите на масата децата избират само тези продукти, които могат и трябва да се хранят с птицата).
възпитател:Ти си страхотен! Какво още е много важно да знаете, за да получите канарче?
деца:Много е важно да я ваксинираш! И не можете да вдигате силен шум!
възпитател:Страхотни сте момчета! Сега всъщност сте готови да имате птица. И ако все пак купите канарче с родителите си, опитайте се да се грижите добре за него!

От няколко години работя в МБДОУ No1 „Березка“ по проблема „Възпитание на екокултура и екологична информираност на децата в предучилищна възраст чрез игрови форми на дейност“.
Избрах това направление, защото една от основните задачи на възпитанието и образованието е формирането на екологична култура и екологично съзнание, в основата на които са надеждни познания по екология и практически умения, насочени към опазване на природата.
За реализиране на този проблем е съставен дългосрочен работен план средна групада се запознаете със света около вас, който включва такива раздели от Програмата за образование и обучение в детска градина/ изд. М. А. Василева, В. В. Гербова, Т. С. Комарова, като:

Дългосрочно планиране на часовете в раздел "Детето и светът":

Предметна среда. Феномените на обществения живот.
Естествена среда. Екологично образование
в средната група на детската градина

СЕПТЕМВРИ

Седмица

Подраздел на програмата

Тема

Софтуерно съдържание

II седмица Живеем в града Засилване и разширяване на знанията на децата за града, развиване на любопитство; насърчавайте внимателно, грижовно отношение към вашия град
III седмица Разходка в града Разширете представите на децата за разнообразието природен феномен, развиват знанията на децата за транспорта. Култивирайте отзивчивост.
IV седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот Да отидем на гости (моето семейство) Изяснявайте знанията на децата за семейните връзки, развивайте речта, насърчавайте любовта и уважението към техните близки
V седмица Предметна среда. Екологично образование "Улицата е пълна с изненади" (Как да се държим на улицата) Да научи децата на правилата за поведение в двора и на улицата, да затвърди идеите за сезонните промени в природата, да възпитава умения за тяхното здраве
Седмица

Подраздел на програмата

Тема

Софтуерно съдържание

II седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот Какви сме ние? Научете децата да виждат признаци на прилики и разлики; развивайте речта, култивирайте внимателно отношение един към друг
III седмица Предметна среда. Екологично образование "Домашни любимци" (който живее с нас) Засилване на знанията на децата за домашни любимци; развиват способността да подчертават признаци на прилики и разлики, култивират хуманно отношение
IV седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот Какви сме ние? Научете децата да назовават части от лицето, развивайте способността да определят емоционалното състояние, възпитавайте грижа
V седмица Предметна среда. Екологично образование Есента пуска злато Научете се да намирате самостоятелно признаци на есента, развивайте знания за причинно-следствените връзки на природата
Седмица

Подраздел на програмата

Тема

Софтуерно съдържание

I седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот В гората за гъби и горски плодове Да запознае децата с някои от свойствата на дървото; разширяване на представите на децата за горски гъбии горски плодове; възпитай уважениекъм природата
II седмица Предметна среда. Екологично образование Как се подготвят животните за зимата? Разширете представите на децата за начина на живот на горските врати и заседналите птици през есента, развивайте речта, насърчавайте любовта към природата
III седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот И отново в градината Научете децата да класифицират обекти според типичните характеристики, развивайте речта, възпитавайте учтивост
IV седмица Предметна среда. Екологично образование Къде са зеленчуците в магазина Научете се да различавате зеленчуците по външния им вид, развивайте знания за зеленчуците, култивирайте добра воля
V седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот Какво за какво? (Помагаме на мама да готви) Научете се да разпознавате зеленчуци и плодове, развивайте знания за храната, развивайте любопитство
Седмица

Подраздел на програмата

Тема

Софтуерно съдържание

I седмица Предметна среда. Екологично образование Плодове по рафтовете на магазините Да се ​​научим да правим разлика между плодове и градински плодове на външен вид, да развием знания за плодовете и горските плодове, да насърчим отзивчивостта
II седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот Всички работни места са добри (човешки професии) Научете хората да назовават правилно своите професии, развивайте знанията на децата за професиите, насърчавайте уважението към хората от всяка професия
III седмица Предметна среда. Екологично образование Откъде дойде хлябът Да запознае децата с това как се е отглеждал хлябът в старите времена; развивайте знанията на децата за хляба, възпитавайте уважително отношение към хляба
IV седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот Зимата в града Научете се самостоятелно да намирате признаци на зимата, анализирайте, сравнявайте, правете заключения, развивайте способността да наблюдавате, насърчавайте любовта към природата
Седмица

Подраздел на програмата

Тема

Софтуерно съдържание

II седмица Предметна среда. Екологично образование Зимата пее - аукети, косматата гора затихва (екскурзия до зимния парк) Да научи да говори за зимни явления в живота на природата, да развие речта, да възпитава любопитство
III седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот Горските обитатели - зверове Научете децата да говорят за подготовката на горските животни и птици за зимата, да анализират, да правят заключения, да развиват речта, възпитават наблюдение
IV седмица Предметна среда. Екологично образование Обитатели на Barnyard Научете се да намирате приликите и разликите между домашните животни от селото и дивите животни, развивайте речта, възпитавайте любопитство
Седмица

Подраздел на програмата

Тема

Софтуерно съдържание

I седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот За тези, които могат да летят (птици) Научете се да намирате признаци на прилики и разлики между птиците; развивайте речта, култивирайте грижовност
II седмица Предметна среда. Екологично образование Обитатели на птицеферма Научете се да намирате признаци на прилики и разлики между птиците; развиват речта, възпитават грижовно отношение към природата
III седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот Обитатели на водата - риби Научете се да говорите за риба, развивайте способността за наблюдение, култивирайте отзивчивостта
IV седмица Предметна среда. Екологично образование Отиваме в зоологическата градина Да научим децата да говорят за животни от нашата и друга страна; развиват речта, възпитават култура на поведение
V седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот "Празници" Ден на защитника на Отечеството Разказвайте за военните, развивайте желание за защита на Родината, насърчавайте чувство на гордост за родината си
Седмица

Подраздел на програмата

Тема

Софтуерно съдържание

II седмица Предметна среда. Екологично образование Почивни дни Продължете да запознавате с празника 8 март - Международен ден на жената .. Събудете желанието да зарадвате майки и баби с подарък. Възпитавайте любовта и грижата към мама и баба.
III седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот Как да бъде домакин Научете децата да се държат правилно на парти, как да приемат гости, да развиват логическото мислене и да възпитават уважение към хората.
IV седмица Предметна среда. Екологично образование Времето и настроението Научете децата на положителна поддържаща комуникация с връстници, като им помагате да разберат каква е ролята на домакина при приемане на гости.
V седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот Вашето любимо занимание Заедно с децата определяйте техните предпочитания в игрите и заниманията, сравнявайте любопитството, култивирайте дружелюбие
Седмица

Подраздел на програмата

Тема

Софтуерно съдържание

II седмица Предметна среда. Екологично образование Пролетта дишаше през прозореца Да научи да намира характерните признаци на пролетта, да развие способността да анализира, сравнява, прави заключения, възпитава любопитство
III седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот Как да се държим на масата Научете децата да използват форми на учтивост, да благодарят за предоставената услуга. Развийте способността да се грижите за всичко, култивирайте скромност
IV седмица Предметна среда. Екологично образование Ние ще пазим, пазим природата Да научим как да се държим правилно в природата, да развием представа кои действия вредят на природата, развалят я и кои допринасят за възстановяването. Да възпитава у децата екологично съзнание у децата.
V седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот За тези, които могат да летят Да научи да говори за птици, да активира имената на птиците в речта, да определи цвета, формата, размера на птиците. Култивирайте емоционално положително отношение към птиците
Седмица

Подраздел на програмата

Тема

Софтуерно съдържание

I седмица Предметна среда. Екологично образование Пролетно събуждане на природата (Екскурзия в горския парк) Научете се да намирате характерните признаци на пролетта; развиват способността да наблюдават, описват, установяват най-простите причинно-следствени връзки; възпитават уважение към природата
II седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот Шестоноги майки Разширете познанията на децата за характеристиките, развивайте способността да виждат признаци на прилики и разлики; култивирайте уважение към всичко живо
III седмица Предметна среда. Екологично образование Сезони Да се ​​консолидират идеите на децата за основните знаци на всички сезони, да се развие способността да ги намират самостоятелно и да се изразяват в реч, да се възпитава вниманието
IV седмица Предметна среда. Феномените на обществения живот Пролет в селото (засаждане на растения) Да се ​​разширят представите на децата за живота на домашните животни през пролетта, за труда на хората в селото през пролетта. Да възпитава любов към родната земя
V седмица Предметна среда. Екологично образование Повторение Насърчавайте историята на птиците, пристигащи на мястото, консолидирайте знанията за дърветата. Култивирайте емоционално положително отношение към птиците

Използвани книги:

1. Авдеева Н.Н., Князева О.Л., Стеркина Р.Б.Сигурност: Урокза основите на безопасността на децата и жизнените функции на по-големите деца предучилищна възраст/ Н. Н. Авдеева Р. Б., О. Л. Князева, Р.Б. Стеркин. - М .: LLC Издателска къща AST-LTD. - 1998 .-- 160 с.
2. Вахрушев А.А., Кочемасова Е.Е., Акимова Ю.А., Белова И.К.Здравей свят! Светътза деца в предучилищна възраст. Насокиза възпитатели, учители и родители - М .: Балас, 2006 .-- 304 с ..
3. Князева О. Л.Аз, ти, ние: Социално-емоционално развитие на деца от 3 до 6 години: Учебник-методическо ръководство за учители от предучилищни образователни институции / О.Л. Князева, Р.Б. Стеркин. - М .: Образование, 2004 .-- 93 с .: ил.
4. Т. А. НосковаПрограма. Екологично възпитание на деца в предучилищна възраст. Практическо ръководство за възпитатели и методисти на предучилищното образователно заведение. - Киров: "ЛОНА-ПЛЮС" - 2008 - 232 с.

номинирани:резюме на урок за запознаване с другите в средната група.

Обобщение на урока за когнитивно развитие в средната група.
тема:"Интересни открития"

Цел.Овладяване на методите и средствата на въображението на базата на решаване на познавателни задачи в игра.

Задачи.

Образователни.Продължете да учите децата да подчертават свойства и качества естествени материали(пясък, глина).

Развиващи се.Развийте способността да разсъждавате, да обосновавате заключенията си въз основа на резултатите от експериментирането.

Образователни.Насърчавайте любопитството, познавателната активност.

Оборудване.Играчката е дядо Кузма. Предмети от пясък и глина, 2 тави. Лъжици според броя на децата, пясък и глина, буркани с пясък и глина, затворени с капак, в отвора на който се вкарва гумена крушка. Вода, контейнери. Мокри кърпички.

Предварителна работа.Запознаване на децата с различни материали, дидактически игри за запознаване с предмети от различни материали.

Ходът на урока.

Дядо Кузма дойде да посети децата от селото и донесе различни предмети ( пясъчен часовник, стъклени предмети, глинени играчки, съдове ...). Той ги кани да отидат в света на невероятните открития.

Децата идват до масата, върху която са поставени предмети от пясък и глина върху различни подноси, разглеждат ги и ги назовават.

Защо мислите, че тези артикули са в различни тави?

- На единия предмети от глина, а на другия - от пясък.

- Какво е пясък?

- За какво е?

- За какво е глина?

- За какво е глината?

- За извайване на играчки, чинии ...

Децата сядат около маса с оборудване за експериментални дейности.

- Да вземем лъжица пясък, а после глина и да видим как ще се изсипят.

Децата извършват експеримента сами. Учителят ги довежда до извода, че пясъкът се изсипва, което означава, че е свободно течащ, но глината не се излива много добре.

- Какво е по-добре?

- Защо пясъкът тече по-добре?

- Нека погледнем пясъка през лупа.

Децата разглеждат и обсъждат видяното.

- Пясъкът се състои от зърна с различен цвят и еднакъв размер.

- Сега нека разгледаме още един естествен материал през лупа – глината.

- Глината се състои от бучки и прах. Прахът е много малки частици, които се придържат един към друг, така че глината се излива по-зле от пясъка. Нека намерим диаграма на забавни хора, върху която е нарисуван пясък (глина).

Демонстрационен опит. Показвам какво се случва с пясъка (глината) в буркан, когато върху него въздейства въздушна струя от круша, фиксирана в дупка в капака на буркана.

Децата заключават: пясък се движи, глина - много малко.

Физическо възпитание "Козунак".

Децата извършват движения върху текста.

Загребахме пясъка

В дупката беше събрана глина.

Варени, омесени,

Внимателно разточена.

Прави торти

За себе си и за гостите.

Децата сядат на маси и продължават да експериментират с пясък и глина.

Опитайте да забиете пръчка в пясъка.

- Как е попаднала в пясъка?

Опитайте да забиете пръчка в глината.

- Как попадна в глината?

- Не е много лесно.

- Защо мислиш?

- Заради бучките е трудно да се счупят.

- Да налеем вода в пясъка.

- Къде отиде тя?

- Влязъл в пясъка, напоен. Попива много добре в пясъка.

- Сега да налеем вода в глината.

- Къде е водата?

- На повърхността на глината.

- Как глината пропуска водата?

- Много лошо, водата минава трудно през глината.

- Защо мислиш?

- Защото е по-трудно да се намокрят малки прахови частици, които са плътно долепени една до друга.

- Къде беше по-лесно да засадите клоните: в сух или мокър пясък?

- Клонът влиза лесно в сух пясък, но се държи по-добре във мокър пясък.

Същият опит се провежда със суха и мокра глина.

- В коя глина беше по-лесно да се засадят клоните: сухи или мокри?

- В мокро, там клонът влезе добре.

- Направихме правилните изводи! Засаждането на растения е по-лесно във влажна почва. Ето защо, през пролетта, в страната или в градината, е важно да имате време да засадите всички култури във влажна почва, така че да растат по-бързо и да дадат добра реколта.

- Предлагам да търкаля топка от мокър пясък.

- Коя топка се оказа: силна или не?

- Топката се чупи, не е силна.

- Какво ще стане с него, когато пясъкът изсъхне?

- Ще се разпадне.

- Точно така, пясъчната топка не е силна.

Децата търкалят топка от мокра глина, опитайте я за сила.

- Как се получи глинената топка?

- Издръжлив, не се чупи.

- Разбира се, все пак глината е вискозен материал, нейните частици са много плътно свързани помежду си. Когато глиненият продукт изсъхне, той ще стане още по-силен. И за допълнителна здравина такива продукти се сушат в специални фурни и след това се боядисват. Нищо чудно, че има една поговорка за глината: „Ако се срещнеш на пътя, краката ти веднага ще затънат“.

- Значи нашите открития приключиха. Нека подсушим ръцете си с мокри кърпички.

Децата благодарят на дядо Кузма за нова, интересна информация за познатите природни материали. Дядо Кузма им дава джобни календари и се сбогува.

номинирани:урок за запознаване с външния свят в средната група.

Длъжност: възпитател от най-висока квалификационна категория
Място на работа: МБДОУ ДС No 71 "Почемучка"
Местоположение: Белгородска област, град Стари Оскол

Резюме открит класза запознаване с външния свят в средната група на детската градина.

тема:Професия лекар (лекар)

Цел:Запознаване с професии (шофьор, продавач, фризьор, треньор, портиер, лекар (лекар)); да разшири знанията за труда на възрастните, да научи да уважава труда на възрастните, да прилага знанията си в играта; да се запознае с работата на лекар (лекар); активиране на пасивния речник.

материали:снимки с изображения на професии, къщи от меки модули, чадър, телефон; бяло палто и шапка, очила, стетоскоп за лекар; плик със снимки - страници за оцветяване.

Речник:професия, ветеринарен лекар, УНГ, офталмолог, педиатър.

Ход на урока:

I. PPN
- Момчета, днес ще отидем на пътешествие до града на майсторите. Този град има много строги правила: не можем да бъдем палави и да говорим високо. Гледайте и слушайте внимателно, за да не пропуснете забавлението.
- Имам вълшебен чадър (отваря елегантен чадър). Нека всички заедно да минем под него (децата минават под чадър).
- Тук се озоваваме в един приказен град. Вижте колко светли са къщите! (къщите са изработени от меки модули).
- Искате ли да знаете кой живее в тези къщи? (отговор на децата)
- Ще разберете, ако познаете моите гатанки (както отгатнете гатанки, учителят окачва картини с изображението на посочената професия върху къщите):
Завъртам волана сутрин,
Защото рано през деня
Хората отиват на работа.
И някой трябва да ги носи (шофьор)
Стоя зад щанда
Продавам продукти:
Мляко, извара, кефир,
Масло, хляб, бисквити, сирене.
Ще го опаковам, ще го претегля вместо теб.
Ще се усмихна и ще дам ресто. (Продавач)
Фиби, ножици, гребени,
подстригване, модерни прически,
Лакове, бои за коса...
Съжалявам, какво се случи?
Не харесвате работата си?
Ще го повторя за нула време! (фризьор)
Няма по-мила мен на света
Тренирам животни
И на лъвове и на тигри в клетки
Влизам смело, деца!
Лео е послушен и за това
Лео ще вземе бонбона! (треньор)
Четкам улиците
Обичам чистотата
Повярвайте ми, много съм щастлив
Измийте и почистете всичко
На двора и на работа
Няма да намерите петънце (чистачката)
Ако някой не е здрав,
Обадете се ... ... ... (Доктори)
- Чакай, скъпа, не плачи!
Предписано лекарство ... ... ... (доктор)

(Окачете снимка на лекар (лекар) на най-голямата къща)

II. Основната част на урока.

- В тази къща живее лекар, момчета. Да отидем да го посетим. (Учителят се крие зад къщата и се превръща в лекар)
- Здравейте момчета! (отговор на децата)
- Много се радвам, че ми дойде на гости! Аз съм лекар, наричат ​​ме и доктор.
- Да те послушам, да погледна коремчетата, шията. Имате ли температура? (той слуша със стетоскоп, гали си коремчетата, гледа във врата).
- НС! Да, всички сте здрави! Колко добре! Здрави деца много рядко идват при мен.
- Професията на лекар (лекар) е много необходима и важна! Лекарите помагат на хората да бъдат здрави и силни като вас.
- Лекарите са различни. Хора като мен се отнасят към хора: деца и възрастни. И тогава има други лекари. Познайте кого лекуват:
„Добър доктор Айболит,
Той седи под едно дърво.
Ела при него за лечение
И кравата, и вълчката
И буболечка и червей,
И мечката.
Излекувайте всички, излекувайте
Добър доктор Айболит!"

(отговори на децата)

- Да момчета! Такива лекари лекуват животни. И ги наричат ​​ВЕТЕРИНАРИ. (публикувайте снимка със снимка на ветеринар)
- Лекари (лекари), които лекуват хора имат различни имена.
Лекарят, който лекува очите, се нарича окулист. (публикувайте съответна снимка)
Лекарят, който лекува гърлото се нарича УНГ (публикувайте снимка)
Лекар, който лекува деца от настинка, се нарича ПЕДИАТОР (публикувайте снимка)
- И ето ме, точно такъв лекар! Лекувам деца.
- Лекарите (лекари) в работно време са в клиниката и в болницата. Майки или бащи, а може би и баби ви водят в клиниката. Лекарите ви преглеждат и назначават срещи или препоръки, ако е необходимо.
В болницата лекарите лекуват хора: правят инжекции, процедури, операции.
- Когато някой се разболее вкъщи, лекарят се вика вкъщи. Кой знае как да се обади на лекар? (По телефон)
- Какъв номер да набера? (номер 103)
- Точно така, номер 103.

Телефонът звъни.

- Съжалявам момчета, телефонът ми звъни, трябва да отговоря, някой има нужда от моята помощ.
- Здравей Здравей. Вашето дете болно ли е? Него топлина? Боли ли ви гърлото и ви се вие ​​свят? Тръгвам веднага!
- Момчета, трябва да отида при болно дете.
- Радвам се, че бяхте в града на майсторите и ми дойде на гости. За да не забравите за нашата среща, ще ви дам този плик. Отворете го във вашата група! Довиждане! (Децата казват сбогом)

Излезте от лекаря. (Учителят се преоблича и се връща при децата)

III. фиксиране на материала.

- Момчета, добре, че всички сте тук. Докторът (докторът) отиде при болното бебе и ви остави плик с изненада.

Време е да се върнем. Да се ​​сбогуваме с града на майсторите и да се върнем в нашата група, а после ще видим каква изненада има тук.

(показва плик)

Учителят отваря чадъра, всички деца минават под тях и застават до чиновете си.

Физическа минута

- Момчета, лекарите препоръчват децата да правят физически упражнения по-често. А сега ще загреем малко.
Играхме в професията (ходене на място)
След миг станахме пилоти (прави ръце встрани)
Летяхме в самолета (кръг около вас)
И шофьорите станаха (вървят на място)
Воланът вече е в нашите ръце (ръцете пред нас "държат волана")
Вървим бързо, само клас! (тичат около себе си)
И сега сме на строителната площадка. (ходене на място)
Полагаме тухли равномерно (ръцете са огънати пред нас в лактите)
Едно е тухла и две и три (вдигнете ръцете си нагоре)
Ние строим къща, вижте! (свържете прави ръце над главата си)
Играта свърши! (ръцете надолу)
Време е да седнем на бюрата си! (седят на техните бюра)

Учителят отваря плика:

- Какво има тук? Ооо, това са снимки на лекар! Но не са оцветени. Да ги оцветим, да ги направим цветни и красиви. И все пак, нарисувайте бебе до лекаря, ако лекарят ви е ПЕДИАТОР, или каквото и да е животно, ако лекарят е ВЕТЕРИНАР (децата вземат книжки за оцветяване, моливи и рисуват).
- Момчета, справихте се много добре добри рисунки... Да направим изложба.

Когато всички рисунки са поставени на дъската, децата ги разглеждат и казват каква работа им харесва. Кратка дискусия.

IV. Резюме на урока.

- Добре момчета! Хареса ли ви нашето пътуване? (отговор на децата)
- Къде бяхме днес? (отговор на децата)
- Какво видяхме в града на майсторите? (отговор на децата)
- Моля, кажете ми как ще наречем с една дума: шофьор, продавач, фризьор, треньор, лекар - това ли е...? (професии)
- Все още ли искате да се върнете в града на майсторите? (отговор на децата)
- Кого бихте искали да посетите? (отговор на децата)
- Глоба! Следващия път ще отидем на гости...

Общинско автономно предучилищно заведение образователна институция

"Детска градина No74"

План - програма за запознаване с външния свят

средна група

за учебната 2017-2018г.

Педагози: Грачева Н.В.

Березники

2017 г

СЕПТЕМВРИ

ООД

Кооперативна дейност

Самостоятелна дейност

Попълване на развиващата се среда

2 седмици

тема:Целева разходка « Какво е улица."

Софтуерно съдържание:Формирайте елементарни представи за улицата; да привлече вниманието на децата към къщи, сгради с различно предназначение, тротоар, пътно платно. Да се ​​затвърдят знанията за името на улицата, на която се намира детската градина; насърчавайте момчетата, които назовават улицата, на която живеят. Обяснете колко е важно всяко дете да знае адреса си.

литература:

1. Целена разходка до пешеходната пътека.

2. Отгатване на гатанки за транспорта.

1. Разглеждане на снимки с гледки към града.

2. Разглеждане на албума "Березники".

1. Снимки с гледки към града.

2. Албум "Березники".

3 седмица

тема:— Какво ни донесе есента?

Софтуерно съдържание

1. Разширете представите на децата за зеленчуци и плодове. Консолидирайте знанията за сезонни променив природата. Да дадем представа за ползите от естествените витамини.

литература: OA Solomennikova "Уроци по FEED", стр.28

1. Четене и постановка на руски език народна приказка"Ряпа".

2. Рисуване и моделиране на зеленчуци и плодове.

1. Разглеждане на илюстрации, изобразяващи зеленчуци и плодове.

2. Игри с манекени зеленчуци и плодове.

1. Илюстрации, изобразяващи зеленчуци и плодове.

2. Манекени от зеленчуци и плодове.

СЕПТЕМВРИ

ООД

Кооперативна дейност

Самостоятелна дейност

Попълване на развиващата се среда

4 седмица

Тема. « Нашият d/s е толкова добър - няма да намерите по-добра градина."

Софтуерно съдържание:Изясняване на знанията на децата за детската градина. (Голяма красива сграда, в която има много уютни групи, има две зали (музикална и спортна), просторна кухня, където готвачите приготвят храна, медицински кабинет, където се помага на децата. Детската градина напомня голямо семействокъдето всички се грижат един за друг.) Разширете знанията за хора от различни професии, работещи в детската градина.

литър.О.В.

Дибина „Класове на базата на с обк.",

1. Запомняне на поезия за детската градина (индивидуално).

2. Екскурзии до офисите на работниците в детските градини.

1. Разглеждане на снимки, изобразяващи живота в детската градина.

2. Разглеждане на снимки на служители на детската градина на работните места.

3. Ролева игра "Детска градина"

1. Снимки, изобразяващи живота на една детска градина.

2. Снимки на служители на детската градина на работните им места.

3. Атрибути за ролева игра "Детска градина"

ОКТОМВРИ

клас

Кооперативна дейност

Самостоятелна дейност

Попълване на развиващата се среда

2 седмица

Тема."Къща за четката".

Софтуерно съдържание:да даде на децата представа за гората като екосистема, да покаже връзката на животинските организми в природата.

литър.Вижте развитие.

1. Разговор „Къде живеят катериците?“

2.D / и "Чи сте деца?"

3.D / и "Диви животни"

1. D / и "Познай кой е?"

2. Разглеждане на албума "Къща на дивите животни".

1. Д/ и "Чи сте деца?"

2.D / и "Диви животни"

3. D / и "Познайте кой е?"

4. Албум "Къща на дивите животни".

3 седмица

Тема."Пътуване в миналото на стола."

Софтуерно съдържание:Да се ​​затвърдят знанията за предназначението на предметите от бита (табуретка, стол, фотьойл); Развийте ретроспективен поглед върху обектите. Научете се да идентифицирате някои от характеристиките на обектите (части, форма).

литър.О.В. Дибина „Класове на базата на с обк.",

1. Разговор "Историята на стола"

2. Четене на приказката „Три мечки”.

3. Отгатване на гатанки за мебели.

1. Разглеждане на албума "Мебели"

2. D / и "Какво е излишно?"

1. Албум "Мебели"

2. D / и "Какво е излишно?"

ОКТОМВРИ

клас

Кооперативна дейност

Самостоятелна дейност

Попълване на развиващата се среда

4 седмица

Тема. « Нека помогнем на Dunno да оформя съдовете."

Софтуерно съдържание:Разширете представите на децата за свойствата на естествените материали. Научете се да сравнявате свойствата на пясъка и глината. Формирайте идеята, че глина може да се използва за извайване на играчки и съдове. Укрепване на способността за извайване от глина.

литър. O.A.

1. Четене на приказката "Скръб Федорино" от К. И. Чуковски.

2. Експерименти с мокър и сух пясък.

1. Разглеждане на албума "Ястия"

2. Разглеждане на играчките Димково и Филимонов.

1.Албум "Ястия"

2 пластилин

НОЕМВРИ

клас

Кооперативна дейност

Самостоятелна дейност

Попълване на развиващата се среда

Седмица 1

Тема.Чудесна торбичка - разглеждане на плодове и зеленчуци.

Софтуерно съдържание:запознайте с имената на плодовете, научете как да описвате плодове, развийте логическото мислене, развийте нуждата да създавате нещо със собствените си ръце; затвърдете знанията за цветовете; възпитавайте независимост, желанието да донесете радост на героя.

литър.Вижте развитие.

1. Четене на стихотворения за зеленчуци и плодове.

2. Отгатване на гатанки за зеленчуци и плодове.

3. Д/ и "В градината, в полето, в градината"

3.D / и "Обаждане с една дума"

1. Отчитане на естествените зеленчуци.

2. Разглеждане на албуми "Зеленчуци", "Плодове".

1. Д/ и "В градината, в полето, в градината"

2. D / и "Обаждане с една дума"

3. Албум "Зеленчуци"

4. Въведете натурални плодове.

4 седмица

Тема.„Разкажете ни за любимите си теми.“

Софтуерно съдържание:Укрепване на способността на децата да намират в околната среда предмети от света, създаден от човека. Научете се да описвате предмети, произнасяйки тяхното име, детайли, функции, материал.

литър.О.В. Дибина „Класове на базата на с обк.",

1.D / и "Опишете предмета"

2. Отгатване на гатанки за играчки.

3. Четене на стихотворенията на А. Барто "Играчки"

1. Преглед на играчки.

2. Разглеждане на албума "Играчки"

1. Добавете албума „Играчки“.

2. Поставете в ъгъла на книгата илюстрирани книги със стихове на А. Барто "Играчки"

НОЕМВРИ

клас

Кооперативна дейност

Самостоятелна дейност

Попълване на развиващата се среда

5 седмица

Тема."Майка ми е прекрасен лекар."

Софтуерно съдържание:Да формират понятия за значението на работата на лекар и медицинска сестра, техния бизнес и лични качества... Развийте емоционална връзка с тях.

литър.О.В. Дибина „Класове на базата на с обк.",

1. Индивидуални и групови разговори с деца за професията на техните родители.

2. Четене на стихотворения за различни професии.

3. Отгатване на гатанки за професии.

4. Лото за развитие "Кой да бъде"

1. Ролева игра "Болница"

2. Разглеждане на албума "Професии"

1. Разработване на лото "Кой да бъде"

2. Албум "Професии"

3. Добавете атрибути за ролевата игра "Болница"

ДЕКЕМВРИ

клас

Кооперативна дейност

Самостоятелна дейност

Попълване на развиващата се среда

2 седмица

Тема.„Пътуване в миналото на облеклото“.

Софтуерно съдържание:Дайте концепцията, че човек създава предмети за живота си; разработете ретроспективен поглед върху тези артикули (научете се да навигирате в миналото и настоящето на дрехите)

литър.О.В. Дибина „Класове на базата на с обк.",

1. Разговор "Историята на облеклото"

2.Г/ и "Кажи ми какви дрехи".

3. Отгатване на гатанки за дрехи.

1. Разглеждане на албума "Дрехи"

2. D / и "Какво е излишно?"

1. Албум "Дрехи"

2. D / и "Какво е излишно?"

3 седмица

Тема: "Ято снеди по клоните на планинската пепел "

Софтуерно съдържание

1. Разширете разбирането на децата за разнообразието от птици.

2. Да се ​​научат да подчертават характерните черти на снедьор.

3. Развийте любопитство.

4. Да се ​​култивира желанието да се наблюдават пристигащите на обекта птици и да се хранят.

литература:О.А.Соломенникова "Уроци по FEEP", с.48

1. Наблюдение на птици.

2. Хранене на птиците.

3.P / и "Врабчетата и колата"

1. Разглеждане на албума "Птици".

2. Рисуване и моделиране на птици.

1. Албум "Птици".

ЯНУАРИ

клас

Кооперативна дейност

Самостоятелна дейност

Попълване на развиващата се среда

3 седмица

Тема.— Магданозът отива на работа.

Софтуерно съдържание:Научете се да групирате обекти по предназначение (задоволяване на потребността от трудови действия); насърчаване на желание за помощ на възрастните.

литър.О.В. Дибина „Класове на базата на с обк.",

1. Разказът на учителя за това какви са инструментите и за какво са.

1. Разглеждане на албума "Инструменти на труда"

1. Албум "Инструменти на труда"

ФЕВРУАРИ

клас

Кооперативна дейност

Самостоятелна дейност

Попълване на развиващата се среда

2 седмица

Тема.— За какво са тези неща?

Софтуерно съдържание:Да формират представа на децата за предмети, които улесняват работата на хората; учат как да се произнасят имената на инструментите, техните части, действия с тях; извършват класификацията на инструментите. Да възпитава положително отношение към работата на възрастните и уважително отношение към нещата.

литър.Вижте развитие.

1.Отгатване на гатанки за инструменти.

2. Разговор за професията дърводелец.

1. Разглеждане на инструменти с обяснение на предназначението им.

2. Разглеждане на илюстрации, изобразяващи различни инструменти.

1. Добавете различни инструменти.

2.Илюстрации на различни инструменти.

3 седмица

Тема."Здравни тайни"

Софтуерно съдържание:да научат децата самостоятелно да наблюдават здравето си, да познават прости методи за самолечение, да могат да си осигурят елементарна помощ; затвърдете знанията на децата за предмети за лична хигиена: четка за коса, сапун, кърпа, Четка за зъби, кърпа за пране, носна кърпа и умения в използването им; да възпитава децата да се грижат за здравето си.

литър.Вижте развитие.

1. Разговори за здравето.

2. Четене на стихотворения за спорт и спортно оборудване.

3. Д/ и "Полезно - вредно."

1. Разглеждане на спортно оборудване.

2. Преглед на албуми " Зимни гледкиспорт".

1. Изпратете спортна екипировка.

2. Албуми "Зимни спортове".

4 седмица

Тема."Защитници на Отечеството".

Софтуерно съдържание:да дадат на децата знания за армията, да формират първите им представи за видовете войски, зазащитници на Отечеството; обогатявам речникизползване на нови съществителни и прилагателни: парашутист, танкист, пилот; култивирайте чувство на гордост към армията си, събудете желание да бъдете като силни, смели воини, любов към Родината, към близките, култивирайте доброта, способността да бъдете приятели.

литър.Вижте развитие

1. Изучаване на физически минути "Да станеш силен и сръчен."

2 Отгатване на гатанки за военно оборудване.

3.S / r игра "Гранична охрана"

1. Разглеждане на албума с представители на различни родове на въоръжените сили.

2.Разглеждане на илюстрации, картини с военни професии.

1.Албум с представители на различни видове войски.

2.Илюстрации, снимки с военни професии.

5 седмица

Тема."Моите приятели".

Софтуерно съдържание:Формирайте понятията "приятел", "приятелство"; насърчаване на положителни отношения между децата, насърчавайки ги да правят добри неща. Научете се да си сътрудничите, да проявявате съпричастност, да проявявате грижа и внимание един към друг.

литър.О.В. Дибина „Класове на базата на с обк.",

1. Изучаване на пословици, поговорки за приятелството,

2. Четене на приказки и истории за приятелството, приятел.

3. Игра "Комплименти"

1. Рисуване на тема "Моят любим приятел".

1. Аудиозапис на песента на В. Шаински „Когато приятелите ми са с мен“.

МАРТ

клас

Кооперативна дейност

Самостоятелна дейност

Попълване на развиващата се среда

2 седмица

Тема."Нашата Масленица".

Софтуерно съдържание:Да запознае децата с историята, традициите на руския народ, с руските народни игри.

Създайте положително емоционално отношение.

Продължавайте да обогатявате речника (масленица, буфонада, забавление и др.).

литър.Вижте развитие.

1. Четене на руски фолклор (пословици, скороговорки, детски стихчета, песнопения).

2. Народна игра „Вороц”.

3. Слушане на руски народни песни.

1. Разглеждане на илюстрацията на Масленица.

2. Разглеждайки албума „Руси народни носии».

1. Илюстрация на масленица

2. Албум "Руски народни носии".

3 седмица

Тема."Моят град".

Софтуерно съдържание:Продължете да затвърждавате името на родния град (село), ​​да се запознавате с неговите забележителности. Насърчете чувство на гордост във вашия град (село)

литър.О.В. Дибина „Класове на базата на с обк.",

1. Разглеждане на албума "Березники, мои Березники ..."

1. Фиксирайте името на родния град, познаването на домашния адрес.

2. Да развива внимание, памет.

3. да възпитават у децата чувство на любов към своя град.

1. Албум "Березники, мои Березники ..."

2. Пощенски картички с гледки към град Березники.

4 седмица

Тема.„Мигриращи птици“.

Софтуерно съдържание:Разширете разбирането на децата за птиците, техния начин на живот и външен вид, продължете да разграничавате понятията "зимуващи" - "прелетни" птици.

Развивайте мисленето, съгласуваната реч, слуховото и зрителното внимание, фините двигателни умения. Разширете и засилете речника по темата.

литър.Вижте развитие.

1. Наблюдение на птици.

2. Отгатване на гатанки за птици.

1. Разглеждане на албума "Птици"

2. Разглеждане на илюстрации, изобразяващи прелетни птици.

1. Албум "Птици".

2. Илюстрации, изобразяващи прелетни птици.

АПРИЛ

клас

Кооперативна дейност

Самостоятелна дейност

Попълване на развиващата се среда

2 седмица

Тема."Космос".

Софтуерно съдържание:Обобщение на детските представи за космоса, запознаване на децата с историята на възникването на празника Ден на космонавтиката, даване на първоначална информация за планетите от Слънчевата система. За активиране на детския речник с думите: космос, планета, космонавт.

литър.Вижте развитие.

1. Разговор за космоса.

2. Отгатване на гатанки за космоса.

3. Игра на открито "Космонавти"

1. Разглеждане на планетите от Слънчевата система.

2. Рисуване на звездното небе.

1.Играчки на планетите от Слънчевата система.

3 седмица

тема:На посещение при господарката на поляната

Софтуерно съдържание

1. Разширете разбирането на децата за разнообразието от насекоми.

2. Да се ​​затвърдят знанията за устройството на насекомите.

3. Да възпитава уважение към околната среда.

4. Да развият способността да отгатват гатанки за насекоми.

литература: OA Solomennikova "FEP уроци", стр.59

1. Разглеждане на албума "Насекоми", "Безопасност сред природата".

1. Албум "Насекоми", "Безопасност сред природата".

4 седмица

Тема.„Екологична пътека през пролетта”.

Софтуерно съдържание:Разширете представите на децата за сезонните промени в природата. Покажете обектите на екологичната пътека през пролетта. Формиране на уважително отношение към заобикалящата природа. Да даде елементарни представи за връзката между човека и природата.

литър. O.A.

Соломенникова "Запознаване с природата в д/с",

1. Отгатване на гатанки за сезоните.

2. Повторение на стихотворения за пролетта.

3. Работа с календара на природата.

1. Разглеждане на албуми "Пролет", "Дървета".

1. Албум "Пролет", "Дървета".

2. Д/ и "Сезони"

МОЖЕ

клас

Кооперативна дейност

Самостоятелна дейност

Попълване на развиващата се среда

1 седмица

Тема.„Животни от горещите страни“.

Софтуерно съдържание:Консолидиране на идеи за животни от горещи страни и техните характеристики, имена на малки.

Повторение на схемата за съставяне на история-описание на животно.

Развитие на способността за сравняване на животните по съществени характеристики.

Развитие на съгласувана реч, фини двигателни умения, внимание.

Култивиране на познавателен интерес към фауната на горещите страни.

литър.Вижте развитие.

1. Разговор за животни от горещите страни.

2.D / и "Чи сте деца?"

3.D/ и "Животните от горещите страни"

1. D / и "Познай кой е?"

2. Разглеждане на албума "Animals of hot country".

1. Д/ и "Чи сте деца?"

2.Д / и "Животните от горещите страни"

3. D / и "Познайте кой е?"

4. Албум "Животни от горещите страни".

3 седмица

Тема."В страната на насекомите."

Софтуерно съдържание:Изясняване на знанията на децата за насекомите, техните характерни особености, приспособимост към условията на живот; учат да изразяват чрез изражение на лицето, жестове и пластичност на движенията си; развитие на вниманието. Действайте според алгоритъма, базиран на схемата. Действайте според устните инструкции;
да възпитава уважение към насекомите, любов към природата.

литър.Вижте развитие.

1. Отгатване на гатанки за насекоми.

2. Инспектиране на насекоми за разходка.

1. Разглеждане на албума "Насекоми".

2. Разглеждане на илюстрации с изображения на насекоми.

1. Албум "Насекоми".

2. Илюстрации, изобразяващи насекоми.

МОЖЕ

клас

Кооперативна дейност

Самостоятелна дейност

Попълване на развиващата се среда

4 седмица

Тема.„Пътуване до гората“.

Софтуерно съдържание:разширяване на разбирането на децата за гората; да възпитават любов към родния край, животните на гората; обогатяват и активизират речника на децата; да формира способност за прехвърляне на правилата за безопасно поведение в играта с участието на възрастен; формират навик за здравословен начин на живот;

литър.Вижте развитие.

1. Разговор за диви животни.

2.Отгатване на гатанки за диви животни, о здравословен начинживот.

3.П/ и „Зайци и вълкът”.

1. D / и "Разберете кой е?"

2.Г/ и "Къде е чия къща?"

3. Разглеждане на албума "Диви животни".

1. D / и "Разберете кой е?"

2.Г/ и "Къде е чия къща?"

3. Албум "Диви животни".

литература:

1. Програмата за възпитание и обучение в детската градина. Редактирано от M.A. Василиева, В. В. Гербовой, Т. С. Комарова. - М. Мозайка-Синтез, 2006г.

2. Дибина О.В. „Запознаване с предмета и социалната среда”. (Средна група). М .: Мозайка-Синтез, 2014 .-- 80 с.

3. Соломенникова O.A. „Часове за формиране на начални възгледи за околната среда... Бележки от лекциите. - М .: Мозайка-Синтез, 2009 .-- 80 с.