Резюме на урока за околния свят в първата младша група „Играчки. Олга дибина уроци по запознаване с външния свят във втората младша група от детската градина бележки към урока Бележки към урока извън света втора по -млада група

ирина чернова
Резюме на урока за външния свят в първия по -млада група"Играчки"

Тема: « Играчки»

Цел: Насърчаване на сетивното възприемане на обекти.

Задачи: Насърчете децата да посочат размера и цвета играчки, съпоставят обектите по размер. Развийте независимост. Култивирайте чувство на съпричастност към вашия характер.

Начините: изненадващ момент, въпроси, игра, художествена дума.

Финансови средства: топки с различни размери и цветове, плюшено мече, играчка-зайче, големи и малки кошници.

Удар класове... Учителят обръща внимание на децата, че някой чука на вратата. (Донася плюшено мече с кошница) ... Момчета, кой дойде при нас? (мечка)... Какво е той? (Той е голям, пухкав)... Да видим какво ни е донесла мечката. (Изважда топката)... Какво е? (топка)... Какво е той? (Кръгла е, червена.)Как можете да играете с него? Топката може да се търкаля. Той може да скочи. Вземи топката, Владик. Какъв цвят е топката? Каква форма? Как можеш да играеш с топката? " Учителят получава топки за всяко дете и пита кой каква топка има. Учителят насочва вниманието на децата към факта, че някой друг се крие в кошницата. „Кой се крие там? (Това е зайче)... Какво е той? (малък, сив)... Момчета, вижте какво се случи с мечката? (лапата на мечката е превързана)... Хайде да седнем на столовете и ще ви разкажа стихотворение за Мечката. "

Те пуснаха мечката на пода.

Лапите на мечките бяха откъснати.

Няма да го оставя така или иначе,

Защото е добър.

„Какво стана с мечката? Каква мечка? Няма да го оставим. Какво ще правим. Ще излекуваме мечката и ще играем с него. " Децата дават хорови и индивидуални отговори. Учителят кани децата да погалят, разклатят, съжалят мечката.

Момчета, нещо като мечка и зайче е тъжно. Те искат да играят с вас. Искате ли да играете с тях? Вижте, мечката има голяма кошница и трябва да събере големи топки, докато зайчето има малка. Той ще събира малки топки. Нека помогнем на мечката и зайчето да съберат топки. (Децата слагат топките си в кошници под музиката)... За тези, които не са сигурни в коя кош да поставят топката, учителят помага.

Браво момчета! Помогнахме на мечката и зайчето да съберат всички топки. Вижте, сега се усмихват. И те казват благодаря и довиждане!

Свързани публикации:

Обитатели на водоеми, езера, реки, морета. Предназначение: -Да се ​​формира у децата представата за рибите като живи същества, живеещи във вода. - Формуляр.

Обобщение на GCD за света наоколо в младшата група "Чиста вода се излива"Обобщение на GCD за околния свят в по -младата група. Тема: „Чиста вода се излива“. Преподавател: Тулеуова Г. К. I квалификационна категория.

Обобщение на GCD за света наоколо във втора младша група Тема: "Иглики" Цел: да даде представа за ранните цветя - иглики. Задачи :.

Конспект на организираните образователни дейности по външния свят в младшата група „Витамини“Синопсис на организираното образователни дейностипо целия свят в младша група номер 7: "Витамини". Предназначение: за формиране на по -малко дете.

Се проведе 6 февруари тематичен урокс деца в първа младша група. Учителят Мокроусова Т.И. представи децата на урока.

Задачи: - да обобщи представите на децата за типични пролетни събития в живо и неживата природа; -установяване на причинно-следствени връзки;

Конспект на урока във втората младша група на външния свят. Елена Владимирова. Тема: „Домашни птици“ Цел: Да се ​​формират представителства.

Обяснителна бележка

« Когнитивно развитиевключва развитието на детските интереси, любопитството и когнитивната мотивация; формиране на познавателни действия, формиране на съзнание; развитие на въображението и творческата активност; формирането на първични представи за себе си, други хора, обекти на околния свят (форма, цвят, размер, материал, звук., ритъм, темпо, количество, брой, част и цялост, пространство и време, движение и почивка), за малко Родина и Отечество, идеи за социално-културните ценности на нашия народ, за битовите традиции и празници, за планетата Земя като общ дом за хората, за особеностите на природата. Разнообразие от държави и народи по света ". (Стр. 2.6. FGOS DO)

Предучилищното детство е начален етап във формирането на личността на човека, неговата ценностна ориентация в света около него. През този период се залага положително отношение към природата, към „създадения от човека свят“, към себе си и хората наоколо.

Работата за запознаване на децата на 3-4 години със света около тях е изградена в съответствие с тяхната възраст психологически характеристики, се избират адекватни форми, средства, методи и техники на взаимодействие с бебета.

Тази работна програма е съставена на базата на „Образец на общообразователна програма Предучилищно образование"От раждането до училище" изд. Н. Е. Веракси, Т. С. Комарова, М. А. Василиева.

Цел на програмата:

    Запознаване с предметната среда

    Запознаване със света на природата

Задачи:

    Продължете да запознавате децата с обектите на непосредствената среда (играчки, битови предмети, видове транспорт), техните функции и предназначение.

    Разширете представите на децата за свойствата (здравина, твърдост, мекота) на материала (дърво, глина, хартия, плат).

    Предложете групиране и класифициране на познати елементи.

    Да се ​​формира концепцията, че човек създава предмети, които са необходими за неговия живот и живота на други хора.

    Да се ​​запознае с театъра чрез мини спектакли и представления, както и чрез драматизационни игри по произведения на детската литература.

    Да се ​​запознае с непосредствената среда (основните обекти на града): къща, улица, магазин, клиника, фризьор.

    Разкажете на децата за професиите, които разбират, разширете и обогатете представите за трудовите действия, резултатите от труда.

    За формиране на интерес към малка родина, първични представи за нея.

    Разширете разбирането за растенията и животните, птиците и насекомите.

    Научете се да различавате и наименувате външен вид: зеленчуци, плодове и плодове.

    Покажете как растат стайните растения.

    Да се ​​запознаят с характерните черти на сезоните, които следват един след друг.

    Дайте представа за свойствата на водата, пясъка, снега.

    Научете се да отразявате получените впечатления в речта и продуктивните дейности.

    Да се ​​формира способността да се разбират най -простите взаимоотношения в природата.

    Въведете правилата за поведение в природата.

Работна програмавзема предвид опита практическа работа, трансформиран в съответствие с изискванията на Федералния държавен образователен стандарт за предучилищно образование (В. И. Мустафаева, М. Н. Павлова, И. А. Осина, Е. В. Горюнова).

Период на изпълнение на програмата: 2015-2016.

Работната програма определя видовете интеграция на образователни области и цели за предучилищното образование.

Диагностиката се извършва съгласно образователния план на образователната институция: 2 пъти годишно: уводна (октомври), заключителна (май).

Работната програма е „отворена“ и предвижда променливост, интеграция, промени и допълнения като професионални нужди.

Работната програма е предназначена за деца на 3-4 години (втора младша група) и е предназначена за 35 седмици (4 урока на месец с продължителност не повече от 15 минути), което съответства бъдещо планиранепо програма за предучилищно образование „От раждането до училище“, изд. НЕ. Веракси, Т.С. Комарова, М.А. Василиева.

Средства за възпитание

    Предметни и сюжетни картинки, илюстрации по темата на урока.

  • Елементи за показване по темата на урока.

    Художествена литература за деца (детски стихове, стихотворения, песни, гатанки и др.).

    TSO (магнетофон, лаптоп).

    Демо материал:

    Фланелграф, магнитна дъска

    Теми и сюжетни снимки

  • Елементи или оформления

    Подготовка:

    Карти с две ивици

    Изображения на животни, предмети

    Обекти на естествения и създаден от човека свят

Запознаване със социалния свят

Запознаване със света на природата

Календарно и тематично планиране

Моето семейство

Играчки

Съдове

Домашни любимци

Декември

Диви животни

Аз и моето тяло (Какво знам за себе си?)

Зимата

Нова година

Януари

Аз съм в обществото

Зимно забавление

Момчета и момичета

Февруари

Светът на животните и птиците

Домашни птици

Нашите татковци. Защитниците на Отечеството

Транспорт

Март

Семейство Ние сме помощници. Какво можем да направим?

Народна играчка.

Професии

април

Растем здрави, силни, весели

Пролетта е червена

Седмица на безопасността (OBZH)

Аз съм добър, ти си добър. Да се ​​научим да бъдем приятели.

Може

Насекоми

Зелени приятели (растения)

Лятото идва скоро

Светът около нас

Педагогическа диагностика учебен процес

Познава предметите на непосредствената среда (играчки, домакински предмети, видове транспорт)

То има

идеи за свойствата (здравина, твърдост, мекота) на материала (дърво, глина, хартия, плат).

Знае как да групира и класифицира познати обекти.

Различава и наименования по външен вид: зеленчуци, плодове и горски плодове.

То има

идеи за свойствата на водата, пясъка, снега

Разбира най -простите взаимоотношения в природата

Запознат с правилата за поведение в природата

Библиография

    Приблизителна общообразователна програма на предучилищното образование "От раждането до училище", изд. Н. Е. Веракси, Т. С. Комарова, М. А. Василиева

    Методическо ръководство „Класове за запознаване с околния свят“ О.В Дибина, 2008 г.

    „Четец за по -малки деца предучилищна възраст„Р.И. Жуковская, 1983 г.

    „Обективният свят като източник на познание на социалната реалност“ О.В. Дибин, 1997 г.

    "Светът на предметите като средство за формиране на творчество у децата" О.В. Дибин, 2002 г.

    „Моят свят: Участие на детето в социалния свят“ С.А. Козлова, 2000.

Резюме на GCD за запознаване с външния свят във втората младша група "Пътуване към слънцето".

Минилбаева Марина Борисовна, учител на MBDOU No 17 "Белочка", Сургут.
Описание на материала:Предлагам на вашето внимание резюме на GCD за запознаване с околната среда за децата от втората младша група на тема „Пътуване до слънцето“. Развитието може да заинтересува предучилищните учители. Урок по играможе да се използва при закрепване на темата „Пролет“.
Тема: „Пътуване към слънцето“.
Цел:затвърждават познанията на децата за пролетните знаци.
Задачи:
1. Изяснете знанията на децата за пролетта, за нейните знаци (топене на сняг, размразени петна, капки);
2. Развивайте способността да съпоставяте знакови символи с изображения;
3. Да развиват психичните процеси: памет, внимание, визуално - образно мислене;
4. Да се ​​затвърди способността да се чертаят прави линии при изобразяване на слънчевите лъчи;
5. Образовайте уважениеза оживена и неодушевена природа.
Интеграция на образователните области:
1. "Когнитивно развитие".
2. "Художествено и естетическо развитие".
Предварителна работа:
1. Разговор за пролетта
2. Четене и изучаване на стихотворения за пролетта (В. Рождественски
"Пролет", Й. Аким "Пролет", Г. Виеру "Пролетен ден", И. Токмакова "Пролет").
3. Разглеждане на сюжетни снимки за пролетта.
Материали за урока:
1. Демонстрация: мека играчка "Таралеж", картина "Ранна пролет", мнемонична песен "Пролет", картина на Слънцето без лъчи.
2. Подръчници: четки, гваш жълт цвят, листове хартия с изображение на Слънцето без лъчи.

Ход на урока:

Педагог:Момчета, днес при нас дойде гост, но за да разберем кой е този гост, трябва да решим загадка:
Той живее в гората под дървото,

Носи остри игли.
Разходки-скитания по пътеките
Всички трънливи брат ... (таралеж)
Педагог:Точно така момчета, това е таралежът. (Учителят показва мека играчка). Таралежът казва, че Слънцето го е поканило на гости, а той ни кани да отидем с него, за да посетим Слънцето. Да отидем да посетим Слънцето? И ние ще отидем на посещение по тази тясна пътека, по която трябва да вървите внимателно, да не я напускате (тясна пътека от плат).
Педагог:Момчета, чувам някои звуци, какво мислите, че е? (фонограма със звук на капки звуци)
Деца: Капещи капки вода.
Педагог:Вижте снимката, откъде капят тези капчици?

Деца:Капки, капещи от ледениците на покрива.
Педагог:Как се казва този природен феномен?
Деца:Капки.
Педагог:Какво още виждате на снимката?
Деца:На снимката виждаме, че снежният човек е започнал да се крие, няма листа по дърветата, тревата все още не е пораснала.
Педагог:Кажи ми, кое време на годината е показано тук?
Деца:Пролет.
Педагог:Точно така момчета, пролет е. Но нашият таралеж не знае какво е пролетта и изобщо не е запознат с пролетните знаци, затова Слънцето ни дава такива снимки, за да можем да разкажем на таралежа за пролетните знаци.


Учителят показва картината, а децата назовават пролетните знаци.
- през пролетта слънцето започва да загрява повече;
- снегът се топи, на покривите се появяват ледени буци;
- потоци текат;
- тревата става зелена;
- дърветата разтварят листата;
- птици пристигат от топли страни.

Педагог:Благодаря момчета, сега таралежът знае всички пролетни знаци.
О, момчета, погледнете през прозореца, ето го, слънцето, весело ни се усмихва.
Нека поздравим нашето слънце и да си поиграем с него!
Игра с пръсти"Слънце"
Стихотворение на А. Барто:
Слънцето гледа през прозореца (децата стискат ръце в юмруци)
Поглежда в стаята ни. (и ги разкарах отново)
Ние пляскаме с ръце, (пляскаме с ръце)
Много се радваме на слънцето! (пляскат с ръце)

Педагог:О, вижте, момчета, слънцето има проблем - изгуби лъчите си и ни моли да му помогнем и да ги нарисуваме. Можем ли да помогнем на Слънцето да върне лъчите си?
След това елате на масите, заемете местата си.
Педагог:(показващ начина на рисуване). Вижте, слънчевите лъчи са прави, те са навсякъде на слънцето: отстрани, отгоре и отдолу. Лъчите могат да бъдат къси или дълги. Слънцето се нуждае от много лъчи, за да затопли всички - всички.
Педагог:Да вземем няколко четки и да нарисуваме няколко лъча за него. Момчета, какъв цвят е слънцето? Тогава с какъв цвят ще рисуваме лъчите?
Деца:В жълто.
Извършване на работа от деца.
Педагог:- Нека да разгледаме нашата рисунка. Какво слънце получихме?
Деца:Ярко, топло, вълшебно, мило ...
Педагог:Кажете ми, ако такова слънце грее на улицата, какво ще бъде настроението на всички?
Нека покажем нашите работи на таралеж, за да има и той добро настроение.
Обобщение на урока.Таралежът беше много доволен от вашите рисунки, а Слънцето ви благодари за помощта. Но нашето пътуване приключи и е време да се върнем в групата.
Хареса ли ви пътуването?
Какво ви се стори интересно по време на нашето пътуване?

Библиотека "Програми за образование и обучение в детска градина" под общата редакция на М. А. Василиева, В.В. Гербовой, Т.С. Комарова

Въведение

Това ръководство ще помогне на учителите да организират успешно работа за запознаване на децата от втората младша група със света около тях (предметна среда и явления от околния живот).
Ръководството включва класове, игри-класове, дидактически игри за деца на 3-4 години.
За да улесним учителите при планирането на работа, за да запознаят децата със света около тях, представяме съдържанието на работата по теми. За разкриване на всяка тема се предлага приблизителен ход на урока, игра-урок или игра. Това дава възможност на учителите да проявяват креативност при планиране на часовете, да включват променлива игра, проблемни ситуации... Препоръчително е да завършите изучаването на всяка тема с финална задача, в която можете да използвате ребуси, гатанки, фигурни отговори и пр. Подобни игрови задачи са представени в ръководството на О.В. Дибина "Аз разпознавам света": Работна тетрадка за деца на 3-4 години. - М.: TC Sphere, 2005.
Учителите трябва да обърнат специално внимание на факта, че когато запознавате децата със света около тях, не можете:
ограничете се само до монолог -история за предмети, явления от реалността - необходимо е да включите възможно най -много действия в часовете (седнете на стол, диван, облечете се и се разходете из тях, поканете майка, почерпете баба, и др.);
затрупват децата с много въпроси;
използвайте в работата само формата на познавателни дейности.
Работата по запознаване на децата на възраст 3-4 години със заобикалящия ги свят трябва да бъде изградена в съответствие с техните възрастови психологически характеристики, като се избират адекватни форми, средства, методи и техники за взаимодействие с бебета и стремеж да се направи този процес по-достъпен и ефективен.
Наръчникът предоставя допълнителен материал - опции за игри, занимания, упражнения, които могат да се използват при работа с деца извън клас, по време на разходка.
Да се ​​запознаят децата на втория най -малък възрастова групас външния свят (предметна среда и явления от околния свят) се разпределят 3 урока на месец.
Педагогическият персонал на предучилищна образователна институция No 179 "Кокиче" на град Толиати, ръководител - Паленова Надежда Петровна, методист - Кузнецова Наталия Григориевна, участваха в разработването и тестването на класове по запознаване с работата на възрастните.

Разпределение на материал за учебната година

Септември

Урок 1

Транспортна тема
Софтуерно съдържание.Научете децата да идентифицират и разграничават транспорта, видовете транспорт, основните характеристики (цвят, форма, размер, структура, функция и т.н.)

Сесия 2
(подраздел „Предметна среда“)

Мебелна тема
Софтуерно съдържание.

Сесия 3

Тема „Татко, мамо, аз съм семейство“
Софтуерно съдържание.

Октомври

Сесия 4
(подраздел „Предметна среда“)

Тема за облекло
Софтуерно съдържание.

Сесия 5
(подраздел „Предметна среда“)

Прекрасна тема за торбичка
Софтуерно съдържание.За да се даде на децата идеята, че някои предмети са направени от човешка ръка, други обекти са създадени от природата.

Сесия 6
(подраздел „Феномени на живота наоколо“)

Темата "Кой живее в къщата?"
Софтуерно съдържание.

Ноември

Сесия 7
(подраздел „Предметна среда“)

Тема „Помощ не знам“
Софтуерно съдържание.

Сесия 8
(подраздел „Предметна среда“)

Тема на Теремок
Софтуерно съдържание.

Сесия 9
(подраздел „Феномени на живота наоколо“)

Темата "Варварска красота, дълга плитка"
Софтуерно съдържание.Да запознае децата с работата на майката, да даде представа, че майката се грижи за семейството си, за любимото си дете. Изградете уважение към мама.

Декември

Сесия 10
(подраздел „Предметна среда“)

Тема „Намерете обекти от изкуствения свят“ Съдържание на програмата.Насърчавайте децата да идентифицират, разграничават и описват обекти от естествения свят и света, създаден от човека.

Сесия 11
(подраздел „Феномени на живота наоколо“)

Темата „Хубаво е в нашата детска градина“
Софтуерно съдържание.Научете децата да се ориентират в някои стаи предучилищна... Да се ​​култивира доброжелателно отношение, уважение към служителите в предучилищна институция.

Сесия 12
(подраздел „Феномени на живота наоколо“)

Темата "Нашето зайче се разболя"
Софтуерно съдържание.Дайте на децата идея, че майка се грижи за семейството си, за любимото си дете; Мама може да прегледа гърлото, кожата, да сложи термометър, да измери температурата, да сложи горчични мазилки. Изградете уважение към мама.

Януари

Сесия 13
(подраздел „Предметна среда“)

Тема от дървен блок
Софтуерно съдържание.Продължете да запознавате децата с някои от свойствата на дървото; научете се да подчертавате знаците на дърво.

Сесия 14
(подраздел „Феномени на живота наоколо“)

Тема за приключенска стая
Софтуерно съдържание.Продължете да запознавате децата с работата на майката у дома (почиства, мие чинии, почиства килими, килими, грижи се за стайни растения, избърсва прах, измива и глади бельо). Да формира уважение към мама, желание да й помогне с домакинската работа.

Сесия 15
(подраздел „Предметна среда“)

Радио тема
Софтуерно съдържание.Насърчавайте децата да съставят истории за обект въз основа на алгоритъм (конвенционални символи: материал, цел, компоненти, принадлежащи към естествения или създадения от човека свят), за да определят обобщаваща дума за група обекти.

Февруари

Сесия 16
(подраздел „Предметна среда“)

Смешна тема за рисуване
Софтуерно съдържание.Да запознае децата със свойствата на хартията, със структурата на нейната повърхност.

Сесия 17
(подраздел „Феномени на живота наоколо“)

Моята родна тема
Софтуерно съдържание.Научете децата да назовават родния си град (село). Дайте основни идеи за родния си град (село). Накарайте децата да разберат, че в града има много улици, многоетажни сгради и различни автомобили. Да възпитава любов към родния град (село).

Сесия 18
(подраздел „Феномени на живота наоколо“)

Темата "Това е, мамо, злато направо!"
Софтуерно съдържание.Продължете да запознавате децата с работата на майките и бабите, да показвате техните бизнес качества; да се формира уважение към мама и баба, желание да се говори за тях.

Март

Сесия 19
(подраздел „Предметна среда“)

Тема „Златна мама“
Софтуерно съдържание.Да запознае децата със свойствата на тъканта, със структурата на нейната повърхност.

Сесия 20
(подраздел „Феномени на живота наоколо“)

Тема „Как с Фунтик транспортирахме пясък“
Софтуерно съдържание.Дайте на децата идеята, че татко се грижи за семейството си; татко знае как да кара кола, да превозва стоки и хора - той е шофьор в къщата си. Изградете уважение към татко.

Сесия 21
(подраздел „Феномени на живота наоколо“)

Тема „Какво правим в детската градина“
Софтуерно съдържание.Продължете да запознавате децата с работата на предучилищните работници - възпитатели, да ги научите да наричат ​​възпитателите с тяхното име, бащино име и да ги наричат ​​„вие“. Възпитавайте уважение към педагога, към работата му.

април

Сесия 22
(подраздел „Предметна среда“)

Тема от глинени плочи
Софтуерно съдържание.Да запознае децата със свойствата на глината, със структурата на нейната повърхност.

Сесия 23
(подраздел „Феномени на живота наоколо“)

Темата „Нянята мие чиниите“
Софтуерно съдържание.Продължете да запознавате децата с работата на предучилищните работници - помощници на учители; научете се да ги наричате по име, отчество, да се обръщате към тях на „вие“; показват отношението на възрастен към работа. Възпитавайте уважение към помощника на болногледача и към работата му.

Сесия 24
(подраздел „Предметна среда“)

Тема "Кое е по -добре: хартия или плат?"
Софтуерно съдържание.Укрепване на знанията на децата за хартията и тъканите, техните свойства и качества; научете да установите връзката между материала, от който е направен обектът, и начина, по който обектът се използва.

Може

Сесия 25
(подраздел „Предметна среда“)

Тема "Подаръци за мечка"
Софтуерно съдържание.Укрепване на знанията на децата за свойствата различни материали, структурата на тяхната повърхност. Да се ​​подобри способността на децата да правят разлика между материали, да извършват различни действия с тях.

Сесия 26
(подраздел „Феномени на живота наоколо“)

Тема „Подарък за крокодила Гена“
Софтуерно съдържание.Да запознае децата с работата на готвача, да покаже значението на положителното отношение на възрастен към работата му. Култивирайте интерес към трудова дейноствъзрастни.

Сесия 27
(подраздел „Предметна среда“)

Тема „Опишете темата“
Софтуерно съдържание.Да се ​​подобри способността на децата да изолират съществените характеристики на даден обект, да установят елементарни причинно-следствени връзки между обектите.

Примерни бележки за клас

Септември

Урок 1

Транспортна тема
Софтуерно съдържание.Научете децата да идентифицират и разграничават транспорта, видовете транспорт, да подчертават основните характеристики (цвят, форма, размер, структура, функция и т.н.).
Материал.Снимки, изобразяващи самолет, кола, автобус; фланелграф, играчки - самолет, кола, автобус.

Ход на урока

Кити идва да посети момчетата (дете подготвителна групана училище в костюм на котка). Котката дойде с подаръци: той донесе гатанки, снимки на обекти.
Педагог... Нашата котка обича да прави гатанки. Опитайте се да ги отгатнете.
Котка.


Не лети, не бръмчи,
Бръмбар тича по улицата.
И те горят в очите на бръмбара.
Две блестящи светлини.
(Автомобили)
Учителят кани децата да намерят решение сред картините на обектите, изложени пред тях, и да вдигнат желаната картина... Децата намират решение, едно дете поставя снимка на кола на фланелеграф.

Какво чудо - синя къща
В него има много деца.
Носи гумени обувки
И се храни с бензин.
(Автобус)
Учителят кани децата да намерят отговора и да повдигнат желаната картина. Децата намират решение, едно дете поставя снимка на автобус върху фланелграф.
Котето прави следната загадка:

Смело плува в небето
Полет на изпреварващи птици.
Човекът го контролира.
Какво е това?
(Самолет)
Учителят кани децата да намерят отговора и да повдигнат желаната картина. Децата намират решение, едно дете поставя снимка на самолет на фланелграф.
Котката и учителят канят децата да разкажат за колата, автобуса, самолета, но първо Кити моли децата да слушат как може да говори за транспорта: „Това е автобус, син е, има колела, кабината, прозорците, вратите и шофьор управляват автобуса. " След това всяко дете говори за видовете транспорт, които харесват. Котката и учителят хвалят децата и им дават снимки на транспорт (децата имат право да правят снимки у дома).

Сесия 2

Мебелна тема
Софтуерно съдържание.Научете децата да идентифицират и разграничават мебели, видове мебели, да подчертаят основните характеристики на мебелните елементи (цвят, форма, размер, структура, функция и т.н.); групирайте елементи според характеристиките.
Материал.Кутия за колети, мебели за кукли (стол, маса, легло, диван, гардероб); стая за кукли, кукла Катя в яслите; манекени от зеленчуци (краставица, моркови, ряпа) и плодове (ябълка, круша, банан), 2 тави.

Ход на урока

Учителят привлича вниманието на децата към елегантната кукла Катя, казва, че куклата днес има рожден ден. Чува се врата. Пощальонът идва и носи пакет за куклата на Катя - подарък за рожден ден от приятели. Куклата Катя и децата разглеждат пратката. Кутията за колети съдържа мебели за кукли и лакомства за празнична трапеза.
Куклата Катя моли децата да й помогнат да подреди нови мебели в стаята на куклата и да сложи храна на поднос.
Децата разделят всички предмети на групи, придружавайки действията си с обобщаващи думи („това са мебели“, „това са зеленчуци“, „това са плодове“). Децата подреждат мебели в стаята за кукли, назовавайки всички представени видове мебели. След това сложете зеленчуците в едната тава, а плодовете в другата.
Учителят кани децата да говорят за мебел (например легло, маса), за нейния цвят, форма, размер, структура и начин на използване. Например: „Това е легло, тя бял, има гръб, крака, матрак. "
Тогава децата слагат масата и поздравяват куклата Катя за рождения й ден. По-нататък по желание на децата се разгръща ролевата игра „Рожден ден“.

Сесия 3

Тема „Татко, мамо, аз съм семейство“
Софтуерно съдържание.Формирайте първоначални представи за семейството. Повишавайте интереса на детето към собственото му име.
Материал.Кукла Катя, фотоалбум със семейни снимки на децата от групата.
Предварителна работа.Индивидуални разговори с деца на тема „Вашето семейство“ (С кого живеете? Имате ли баба, дядо? Как се казва мама, татко? Имате ли брат, сестра?)

Ход на урока

Създава се игрова ситуация: децата, заедно с учителя, разглеждат фотоалбума „Моето семейство“ със семейни снимки на децата от групата. Куклата Катя "влиза" в групата и поздравява момчетата.
Учителят привлича вниманието на децата към куклата Катя, нейният разстроен глас. Децата, заедно с учителя, питат Катя за какво е разстроена.
Куклата Катя информира децата, че е ядосана на мама и татко, защото не са й купили желаните играчки.
Учителят кани децата да попитат куклата Катя за нейните мама и татко, да попитат за имената на нейните родители. Куклата Катя казва на децата имената на родителите си и моли децата да назоват имената на техните майки и бащи.
Децата намират снимки на своите близки във фотоалбума, показват куклата на Катя и ги наричат ​​(„На снимката майка ми, тя се казва Валентина“, „Това е баща ми, казва се Михаил“ и т.н. ).
Куклата Катя кани децата да си припомнят ситуации, когато родителите им не са могли да им купят желаните играчки, и да им каже как са постъпили в тази ситуация. Децата, с помощта на учител, говорят за ситуации (обидени са, плачат, крещят, тропат с крака, ако родителите им не купуват играчки и т.н.).
Учителят ги кани да помислят дали децата постъпват правилно, като изискват играчки, и ги кара да разберат, че родителите се грижат за тях, а когато дойдат празниците, майките и татковците зарадват децата си с подаръци за играчки.
Куклата Катя разказва, че когато имала рожден ден, мама и татко й купили комплект детски мебели. Поздравявайки я, те нарекоха Катя „дъщеря, Катюша, Катя“. Учителят кани децата да си спомнят какво са им подарили родителите за рождения им ден и как нежно, с любов те ги поздравиха (например „Дадоха ми красива кукла, и ме нарекоха „дъщеря, Машенка, слънце“ “).
Учителят, заедно с децата, разглежда техните семейни снимки. Иска да назове всички членове на семейството, техните имена. Води децата да разберат, че мама, татко, дъщеря, син са семейство; че има семейства, малки и големи. Учителят моли всяко дете да запомни и да определи какво семейство има - малко или голямо, да нарича всички членове на семейството по име. Например: „Имаме голямо семейство: мама Таня, татко Коля, аз - Света, брат Олежек, баба Нина и дядо Серьожа “,„ Имаме малко семейство: мама Ирина, татко Саша и аз, Денис “.
След това учителят провежда игра „Чии неща?“, В която децата трябва да идентифицират предмети, които принадлежат на техните близки. Децата разглеждат предмети, донесени от вкъщи: огърлици, чаши, топки, книги, салфетки и др. По сигнал на учителя: „Света, намери нещата на баба ти“ или „Денис, намери нещата на баща ти“ - децата намират нещата, от които се нуждаят. Победител е този, който бързо и правилно намери нещата на членовете на семейството си.
В края на урока учителят води децата до заключението: татко, майка, деца, баби, дядовци са семейство, всички членове на което се обичат, грижат се и си помагат.
Педагог. Момчета, нашите кукли също имат собствено семейство кукли, което имат и днес семеен празник- рожден ден на най -малката дъщеря на Катя. Поканиха ни на парти.

Октомври

Сесия 4

Тема за облекло
Софтуерно съдържание.Упражнявайте децата в способността да идентифицират и различават дрехите, да подчертават основните характеристики на предметите на облеклото (цвят, форма, структура, размер); групирайте елементи според характеристиките.
Материал.Кутия за колети, дрехи за кукли (риза, рокля, кожено палто, пола, яке, панталон), зеленчукови манекени (моркови, домати, краставици, ряпа), поднос, кутия, снимки на предмети (мебели, облекло, транспорт).

Ход на урока

Пощальон идва в групата, носи на децата колет и писмо от Dunno. В писмото Dunno моли момчетата да му помогнат да организира обектите в две групи: „Зеленчуци“ и „Дрехи“. Учителят отваря пратката, кани децата да разгледат предметите и да ги вземат.
Децата разделят всички предмети на групи, придружавайки действията си с обобщаващи думи („това са дрехи“, „това са зеленчуци“). Децата разпределят дрехите си, назовавайки всички видове дрехи на показ; поставете зеленчуци, като ги назовете.
Учителят кани децата да говорят за част от облеклото (например яке, рокля, риза), за нейния цвят, форма, размер, структура и начин на използване. Например: „Това е риза, тя е бяла, има яка, ръкави, копчета, изработена е от плат, носи се по тялото и т.н.“
Учителят провежда игра: „Кой е по -бърз?“, В която децата упражняват способността да комбинират обекти в групи според начина, по който се използват. Учителят раздава на всички играчи обективни картини, изобразяващи мебели, облекло, транспорт и т.н. Той предлага да разгледате снимките на снимките. Въвежда правилата на играта - по сигнал: „Едно, две, три“ деца трябва да изпълняват посочените действия:
"Едно, две, три" - всеки, който има мебели, тичай при мен!
"Едно, две, три" - всеки, който има дрехи, бягай при мен! ",
"Едно, две, три" - всички, които имат транспортни средства, тичайте при мен! "

Сесия 5

Прекрасна тема за торбичка
Софтуерно съдържание.За да се даде на децата идеята, че някои предмети са направени от човешки ръце, други са създадени от природата.
Материал.Чанта с предмети: ястия за кукли (тенджера, тиган, черпак, нож, лъжица, вилица) и манекени със зеленчуци (моркови, краставици, репички, домати); две тави със символи „свят, създаден от човека“ и „свят на природата“.

Ход на урока

Учителят показва на децата вързания чувал и казва: „Вижте какъв чувал ни е изпратил зайчето. Бъни ни помоли да му помогнем. Това се случи с него. Дядо караше от пазара през гората. Носеше в чувал някои покупки за старицата си, но не забеляза как изпусна чувала. Под един храст има чувал, а зайче минава в галоп. Зайчето е любопитно: какво има в чантата? Разгледах го и реших: ще взема за себе си това, което е пораснало в градината, и това, което съм купил в китайски магазин, нека остане в чантата. Дядото ще търси загубата, ще я намери и ще я занесе на баба. Тя не може без тези предмети в кухнята. Какво мислите, че е имало в чантата? (Зеленчуци, ястия.)Защо мислиш така? Откъде дойдоха зеленчуците в базара? (Те израснаха в градината, бяха донесени за продажба.)Защо зайчето реши да вземе това, което расте в градината? (Това е годно за консумация.)За какво са зеленчуците? (Отговори на деца.) Момчета, предмети, които човек получава от природата и не прави със собствените си ръце, могат да се нарекат „обекти, създадени от природата“. Те могат да бъдат приписани на естествения свят.
Защо зайчето не се нуждаеше от ястия? (Той е звяр, живее в гората, не готви храна, яде сурови зеленчуци.)За какво са чиниите? Откъде дойде в магазина? (Изработен е от занаятчии от метал и е донесен за продажба.)Момчета, предмети, които човек прави със собствените си ръце, могат да се нарекат „обекти, създадени от човешки ръце“. Те могат да бъдат приписани на света, създаден от човека.
Ето една торба, която зайче намери в гората. Нека му помогнем да разбере какво има в торбата и да разделим предметите по следния начин: поставяме предметите от естествения свят - зеленчуците - на една тава, тоест оставяме зайчето, а предметите на света, създаден от човека - чинии - слагаме на друга тава, а след това ги прибираме обратно в чантата за бабите ”.
Децата се редуват да се приближават към чантата, да спускат ръка в нея, да опипват предмета, докато изброяват идентифицираните знаци, назовават предмета, определят на кой свят той принадлежи: създаден от човека или естествен.
Учителят задава водещи въпроси, за да улесни децата да определят размера на обекта, неговата форма: „Кой предмет: твърд или мек? Дълги или къси? Малка или голяма? Този елемент кръг ли е? Какви части има? Какво можете да направите с този елемент? За какво е? Как се казва? Този обект принадлежи ли на естествения или създадения от човека свят? "
Детето изважда предмета, уверява се, че го е кръстило правилно и го поставя на съответната тава.
След като всички елементи са наименувани и поставени върху тавите, учителят обобщава: „Какво сме сложили в тази тава? Това обекти от естествения свят или от създадения от човека свят? Защо мислиш така? Какъв поднос ще оставим на зайчето? Какъв поднос ще дадем за баба? " (Отговори на деца.)

Сесия 6

Темата "Кой живее в къщата?"
Софтуерно съдържание.Научете децата да запомнят имената на другари, обърнете внимание на техните черти на характера, особености на поведение.
Материал.Къща, кукла Катя.

Ход на урока

Учителят насочва вниманието на децата към къщата, която стои в груповата стая. Пита дали децата искат да знаят кой живее в тази къща. Момчетата проявяват интерес към къщата, опитайте се да я разгледате.
Учителят предлага, без да поглежда вътре в къщата, според описанието на външния вид, да назове името на този, който е в нея. Например: „В къщата има кукла; руса коса, червена рокля, тя често идва на часовете ни. Как се казва куклата. " (Кейт.)
Освен това учителят предлага на децата едно по едно да се скрият в къщата. По сигнала „излезте“ детето излиза от къщата, останалите деца го наричат ​​по име (можете да предложите да наричате детето привързано име).
Учителят предлага подгрупа деца, които да се скрият в къщата. След това той моли другите деца да се обадят последователно на всяко дете от подгрупата от къщата, назовавайки неговите черти на характера, поведенчески черти. Например: „Игорек живее ли в къщата? Той знае няколко стихотворения и ако го попитате, той със сигурност ще ги прочете "," Танечка не живее ли в къщата, която знае как да се облича на разходка по -бързо от всеки друг? " И т.н.
Учителят води децата до разбирането, че всеки от тях има име, необходимо е да запомните имената на децата от групата, да ги наречете по име, можете да го наречете привързано (Игорек, Олежек, Наташенка и др.) .

Ноември

Сесия 7

Тема „Помощ не знам“
Софтуерно съдържание.Насърчавайте децата да идентифицират, разграничават и описват обекти от естествения и създаден от човека свят.
Материал.Снимки, изобразяващи цветя (глухарче, лайка, роза, камбана, момина сълза), дрехи (палто, рокля, риза, пола, кожено палто), един голям плик; два малки плика с конвенционални символи: „създаден от човека свят“ - човек и „естествен свят“ - дърво).

Ход на урока

Чува се вратата, влиза Незнай, поздравява децата.
Не знам... Дойдох да ви посетя с подарък: донесох нещо, което растеше в градината ми на цветна леха. Те са много красиви и ароматни. Какво е? (Цветя.)Точно така, това са цветя. Погледни.
Не знам показва снимки на децата, като ги изважда от голям плик. Поставя три картини, изобразяващи цветя на стойката една по една. За всяка снимка Dunno задава на децата въпроси: „Какво е това? Къде расте? Обект ли е на създаден от човека свят? "
Тогава Dunno изважда снимка със снимка на дреха и без да я гледа, я поставя на стойка.
Не знам... Ето още едно красиво цвете в моята леха ... О, какво е това? Нещо, което не забелязах в цветната леха ...
Педагог... Момчета, нека кажем на Dunno: цвете ли е? (Това не е цвете.)
Не знам... Какво е? За какво е? Откъде идва този елемент? Предмет ли е на естествения свят? Как мога да поставя елементите, за да не се обърка отново?
Педагог... Не знам, нека разположим обекти от естествения свят от едната страна, и обектите на създадения от човека свят от другата.
Останалите снимки се разглеждат по същия начин. Децата разпределят всички снимки в две групи: създаденият от човека свят - дрехи, естественият свят - цветя.
Не знам... Благодаря ви момчета, колко добре споделихме: естествения свят и създадения от човека. Но как мога да взема снимките със себе си сега и да не ги смесвам отново?
Педагог... Нека сложим снимките в различни пликове.
Децата поставят всички снимки в два малки плика със символи: създаденият от човека свят - човек, естественият свят - дърво. Не знам още веднъж благодари на момчетата, сбогува се с тях и си тръгва.

Сесия 8

Тема на Теремок
Софтуерно съдържание.Да запознае децата със свойствата на дървото, със структурата на повърхността му. Материал.Дървени блокове.

Ход на урока

Децата стоят по двойки един срещу друг, като се хващат дясна ръка, имитирайки движенията, извършвани при рязане на трупи с трион (движете се със затворени ръце напред -назад), рецитирайте стихотворение:


Сега ще режем трупа.
Трион, трион,
Едно-две, едно-две!
За зимата ще има дърва за огрев.
Е. Благинина
Учителят насочва вниманието на децата към масите, върху които има дървени блокове (за всяко дете), предлага да се докоснат до блоковете, да ги почука на масата. Задава въпроси: „Кое дърво? (Силно, силно, чука, не бие.)Какво е направено от дърво? "
Тогава учителят кани всички деца да построят обща къща от блоковете.
В заключение учителят задава на децата въпроси: „Какъв материал сте срещнали? Какво е той? Какво сме построили? " (Дървена къща.)

Край на безплатния пробен фрагмент

Гледате: Начало> Педагогически и методически дейности> Резюме на GCD за запознаване с външния свят във 2 -ра младша група на тема: "Как Мишутка и Зайка научиха, че детската градина е нашият втори дом."

Цел:покажете, че детската градина е като семейство; както в семейството, тук има възрастни, те се грижат за децата.

Z Задачи:

- да се научи да разбира смисъла на загадката и да намери решение;

- прави разлика емоционални състояния(весел, ядосан);

- продължават да формират положително отношение към детската градина;

- да обобщим знанията на децата за професиите на служителите детска градина(възпитатели, бавачка, готвач, медицинска сестра); -

- да възпитава любов към детската градина, уважение към работата на възрастните, добри отношенияедин на друг (да се наричаме нежно, нежно, весело);

- развивам положителни емоциипри деца общи и фини двигателни умения.

Предварителна работа:

Тематични екскурзии в детската градина (запознаване с работата на медицинска сестра, пералня, готвач); разглеждане на илюстрации; четене измислица: „Хипопотамът, който се страхуваше от ваксинации“, „Децата за професиите“; ролеви игри: „Готвене на вкусен обяд“, „Болница“, „Семейство“, „Детска градина“; дидактическа игра: „Кой от какво има нужда за работа“, разделено лото: „Професии“.

Оборудване:статива.

Материал за урока:

лист хартия ватман със снимка на къща; Пълнени играчки(мечка и зайче); снимки на груповите възпитатели и бавачката; цветна кутия; плик със снимка на готвач; комплект играчки: тенджера, тиган, печка, зеленчуци, пиктограми за настроение; гваш, памучни тампони за боядисване.

GCD ход:

(Децата стоят в кръг на килима).

Педагог:

„Всички деца се събраха в кръг.

Аз съм твой приятел, а ти си мой приятел.

Нека се държим здраво за ръце

И ще се усмихваме един на друг. "

Педагог:

„Вижте момчета,

Животни дойдоха да ни посетят! "

Момчета, кой дойде да ни посети днес? (Мишутка, зайче).

Мишутка:

Здравейте момчета! Колко от вас са в детската градина! Бъни и аз наистина искаме да се опознаем, затова ви каним да играете игра с нас.

Игра: "Да се ​​опознаем!"

(Децата застават в кръг, минават Мишка надясно, а Бъни отляво, като се редуват, наричайки името им нежно „Полина“, „Дима“ и т.н.).

Педагог:

Е, тук сме, просто Миша, Бъни, защо си толкова тъжен?

За какво си разстроен?

Мишутка:

„Просто седим на рафтовете,

Разглеждаме детските игри

Искаме да бъдем като момчетата

Детска градина, те са животни за нас ”.

Педагог:

Оказва се, че момчетата са тъжни животни, защото нямат детска градина и толкова искат да бъдат заедно, като вас. Те дори не знаят какво е детска градина. Мишутка, зайче, не тъжи, нашите момчета сега ще ти разкажат какво всъщност представлява детската градина.

Педагог:(привлича вниманието на децата и животните към образа на къщата).

Вижте какво е? (Къща). Къщата голяма ли е или малка? (Голям). Това означава, че в тази къща живеят много хора. Каква е тази къща?

Чуйте загадката:

„Всичко в тази къща е за нас -

Приказки, песен и история

Шумни танци, тих час,

Всичко в тази къща е за нас!

Каква хубава къща!

Ние растем в него всеки ден,

И когато пораснем,

Да отидем заедно на училище. (Детска градина).

Педагог:

Браво, познахте. Разбира се, това е нашата собствена детска градина. Ние идваме на детска градина всеки ден.

„Всички обичаме детската градина,

Пълно е - пълно с момчета.

Едно две три четири пет…

Може би сто от тях, може би двеста,

Хубаво е, когато сме заедно! "

„Нашата детска градина е добра,
Не можете да намерите по -добра градина.
Обиколете цялата област
Той ще бъде най -добрият! "

Но какво правим в детската градина, сега ще ви покажем.

Игра "Как си?"

(Децата имитират движение): Как тренирате сутрин? Как танцуваш? Как рисувате? Как се пере? Как очаквате обяд? Как махаш след това? Гледаш ли в далечината? Как си палав?

Педагог:

Това са страхотни момчета, не се отегчавате в детската градина. И така, какво правите тук? (Играем, четем книги, ходим, ходим на часове по музика и т.н.) Обичате ли да ходите на детска градина? (Да). Но в края на краищата детската градина е не само дом, но и възрастни, които се грижат за децата, за вас, така че да се чувствате добре и да се забавлявате тук.

- Аз ще измисля гатанки, а вие погледнете и познайте за кого говоря, просто слушайте внимателно.

Първа загадка:

„Кой ще те научи да рисуваш,

Вайте, изграждайте и играйте

Поставяйки момчетата в кръг,

Прочетете им рима?

Кой ще го разбере в момента

Защо Антон се бие?

Много обича всички момчета,

Кой е това? ... ”(Възпитатели).

Браво, как се наричат ​​вашите учители? (Олга Григориевна и Олга Михайловна). (Децата намират снимка, която съответства на пъзела, и я поставят в къщата на детската градина).

Следващата загадка:

„Кой ще ни сложи масата,

Почистване, вакуум?

Ще почиства ли прозорци, стени, подове?

Прах на масата?

Ще се уверя, че тук и там

Всичко на място ли беше? ... ”(Няня).

Точно така, това е нашата бавачка. Какво е нейното име? (Олга Николаевна). (Децата намират снимката и я поставят в къщата на детската градина).

Какви момчета, страхотни сте! Вижте, животните донесоха нещо със себе си.

Зайче:

Донесохме ви този плик от нашите горски приятели. Да видим какво има в него.

(Отварят плика, вадят снимка, показваща готвачите, и я закачват на статива).Тъй като не отиваме на детска градина, просто не можем да разберем кой е нарисуван на тази снимка. Можете ли да ни помогнете? (Да).

Педагог:

Момчета, погледнете внимателно, кой е нарисуван на снимката? (Готвач).

Как позна? (Готви, нарязва зеленчуци, има бяла шапка ...)

Точно така, браво.

„Има готвач в шапка

С черпак в ръка.

Той ни приготвя обяд

Овесена каша, зелева супа и винегрет ”.

А как се казват нашите готвачи, които тук в детската градина ни приготвят вкусна храна всеки ден? (Галина Николаевна и Светлана Юриевна) (Децата поставят картина със снимка на готвач в къщата на "детската градина").

Педагог:

Е, зайче и Мишутка, сега разбирате кой е привлечен тук и какво правят в детската градина? (Да). (Децата седят на столове в полукръг).

Педагог:

О, момчета, вижте, Бъни и Мишутка донесоха този красива кутия... Животни и какво има в него?

Зайче:

Тази кутия е необичайна. Той съдържа елементи, които са толкова необходими за готвача. Заведохме ги във вашата детска градина, за да ви ги дадем. Но толкова бързахме да ви посетим, че Мишутка, която носеше кутията, падна и всички предмети се разпръснаха и объркаха. Сега се нуждаем от вашата помощ, за да разберем кой какъв елемент се нуждае, за да работи. Момчета, можете ли да ни помогнете? (Да).

Педагог:

Нека изберете необходимите елементи и ги поставете по предназначение.

Дидактическа игра „Вълшебна кутия“.(Децата изваждат предмети от кутията, назовават ги, обясняват предназначението им. Всеки предмет се поставя на този, който се нуждае от него - готвача: печка, тенджера, тиган)

Мишутка:

Много добре! Направихте всичко както трябва, така че Бъни и аз ви даваме тези играчки.

Педагог:

Благодаря ви, приятели, и ние също искаме да ви кажем, че за да бъдат всички щастливи и щастливи, трябва да живеете в хармония. Нали момчета? Нека покажем как играем.

Игра с пръсти "Приятелство".

„Момичетата и момчетата са приятели в нашата група (пръстите на двете ръце са свързани в ключалка)


Ще се сприятелим с малки пръсти - (ритмично докосване на пръстите на двете ръце)

(алтернативно огъване на пръстите на дясната ръка)

Едно две три четири пет - (алтернативно огъване на пръстите на лявата ръка)

Ето колко сме приятелски настроени. Основното е, че в нашата детска градина винаги има мир, приятелство, усмивки.

Психогимнастика:

Случва се да се караме, а след това настроението се влошава, става тъжно, а когато се гримираме, веднага всички стават весели и ние се усмихваме. (Пиктограми).

Що за лице е това? Как позна? И това е какво? Защо решихте така? Покажи ми какво е изражението на лицето, когато сме ядосани? (Децата показват). Сега покажете весело изражение. (Децата показват).

Игра за внимание „Ядосан, весел“.

(Децата тропат с крака, когато видят картина с ядосано изражение и пляскат с ръце, когато видят „весело“ лице).Момчета, нека нарисуваме смешни усмивки на тези лица и да ги поставим в детската градина. Нека винаги има доброта и весели усмивки в общия ни дом. (Снимките показват очите и носа.)Децата рисуват усмивка върху тях памучни тампонии поставен в къща в детска градина.

Браво, това е една приятелска детска градина и нашите деца. Обичайте детската градина - вашият втори дом!

„Децата живеят в детската градина,

Те свирят и пеят тук

Тук намират приятели,

Те излизат на разходка с тях.

Спорят и мечтаят заедно

Израствайте неусетно.

Детската градина е вашият втори дом,

Колко топло, уютно е!

Обичате го деца

Най -милата къща в света! "

Мишутка:

Ето, зайче, виждаш колко много научихме днес от децата: какво всъщност представлява детската градина, какво правят там, колко е забавно и красиво. Нека се върнем в гората, при нашите майки, и да им разкажем за това. Нека и те уредят за нас, животни, горска детска градина. И тогава ще поканим момчетата да ни посетят. Сбогом момчета, благодаря ви за това интересна история. (Животните си тръгват).

Педагог:

Момчета, мислите ли, че Мишутка и Бъни са харесали нашата история?

За какво беше особено интересно да говорите? (Отговори на деца).Браво, днес всички се постарахте много, а сега нека си поиграем с играчките, които ни подариха нашите приятели.

Дискусията е затворена.