Sažetak sata zimska zabava 2 mlađa grupa. Scenarij zimske zabave "Zimska zabava"
Sažetak lekcije o razvoju govora u drugom mlađa grupa
"Zimska zabava"
Cilj.
1.Vježbajte djecu u dijaloškom govoru, naučite sastavljati minijaturne priče iz rečenica na temelju dječjih ideja.
2.Učiti djecu da pogađaju zagonetke, dovršite kreativni zadatak učitelj, nastavnik, profesor.
3. Nastavite učiti naglašavati glasove u riječi, birati riječi za određeni zvuk.
4. Razvijati kod djece osjećaj za ritam, sposobnost kretanja u ritmu poetskih linija.
5. Razvijati kreativnu maštu djece.
6. Poticati ljubav prema rodnoj prirodi, prema ruskoj zimi.
Razvojno okruženje: slike koje prikazuju zimski krajolik, zimska zabava: dječak skija, djevojčica kliže, djeca prave snjegovića, djeca se igraju grudvama.
Tijek lekcije
Odgajatelj: Pozivam djecu da razmotre sliku sa zimskim krajolikom, odgovore na pitanja:
Odgajatelj: - Koje je godišnje doba na slici?
Na temelju čega ste pogodili da je zima?
(Djeca - Snijeg).
Kakav snijeg?
(Djeca - Bijela, pahuljasta, sjajna, hladna, srebrna).
Imenujte snijeg od milja. (Djeca - Snowball).
Kako nazivamo prirodni fenomen kada pada snijeg? (Djeca - Snježne padavine).
A kad bi snijeg prekrio golemu hrpu. Kako ćemo to nazvati? (Djeca - Snježni nanos).
A kad padne snijeg i puše vjetar, kako nazvati ovu pojavu? (Djeca - mećava, mećava).
Što se događa sa snijegom zimi? (Djeca- Pada, vrti se, leti, leprša, lije, topi se).
Kakav se odmor događa zimi? (Djeca - Nova godina).
Volite li ovaj praznik? Kako? (Dolaze djeca - heroji iz bajke, Djed Mraz i Snjegurica donose darove, oblače se lijepe kostime itd.)
Zašto inače voliš zimu?
(Djeca počinju maštati o tome što će raditi zimi, unatoč mrazu i hladnoći, a kao rezultat toga ispada da je zima najzanimljivija i najzabavnija od svih godišnjih doba.
Pozivam djecu da razmotre slike:
- "dječko skija";
- "djevojka kliže";
- "djeca prave snjegovića";
- "djeca igraju grudve snijega"
- "djeca se voze niz brdo"
Uzorci pitanja:
Koga vidimo na slici?
Što ovaj lik radi?
Kada možete klizati, skijati, praviti snjegovića, igrati grudve, voziti tobogan?
Što djeca nose? Zašto se ne možete toplo odjenuti kada klizate ili skijate?
Pozivam djecu da skladaju kratke priče za svaku od slika.
Primjer priče
Slika prikazuje dječaka. On skija. Najbolja stvar
učinite to zimi, kada ima mraza i pahuljastog snijega. Dječak nosi laganu jaknu i pleteni šešir... Kad bi nosio bundu, bilo bi mu jako vruće i bilo bi mu neugodno kretati se.
Tjelesna i zdravstvena kultura.
"Zimska zabava".
Stavili smo skije
(Djeca slijede jedno drugo)
I idemo se provozati.
(Imitira pokrete skijaša)
Pogledajte kako su
Možete brzo požuriti.
Ledene sanjke
(Upariti)
Brzo žure sami.
(Jedno dijete stoji ispred, drugo straga.)
Pred nama je veliki snježni nanos -
(Drugaju se za ruke i trče jedan za drugim.)
Prasak! - saonice su zapele.
(Stani i čučni)
Odgajatelj: A sada ćemo s vama riješiti zagonetke:
Bijeli pokrivač se ne izrađuje ručno.
Nije bila tkana ni krojena,
Pao je s neba na zemlju. (Snijeg)
Bez dasaka, bez sjekire
Most je spreman preko rijeke.
Most je poput plavog stakla
Sklizak, zabavan, lagan. (Led)
Da se ne smrznu, pet momaka
Sjede u pletenu peć. (prsti u rukavici)
Dolazim s darovima
Sjajim sjajnim svjetlima
Pametan, duhovit,
U novogodišnjoj noći ja sam glavni!
Neka bude kao bodljikavi jež
Ali za dečke sam najbolji! (Božićno drvce)
Svake večeri idem
Na ledu nacrtajte krugove
Ne olovkama
I sjajna ... (Klizaljke)
Djeca su izašla u šetnju.
Djeca su počela valjati snijeg.
Ugljen, mrkva, gruda -
Sve je postalo ... (Snjegović)
Igra prstima "Skuliraj zečića"
Napravili smo grudvu snijega
(simulacija kretanja)
Uši su kasnije napravile predstavu
(Pokaži uši)
I samo umjesto očiju
(Dodirom kažiprsta)
Kod nas se našao ugljen
(uglovi očiju)
Zeko je izašao kao da je živ!
(Sklopite ruke na prsa, ruke dolje)
Ima rep i glavu!
(Pokažite rep, zatim obje ruke
stavi na glavu)
Ne vuci brkove -
(tresti prstom)
Od slame su!
Dugačak, sjajan
(Raširite ruke od nosa u stranu)
Točno stvarno!
(Protresi glavom)
Odgajatelj: Dečki, slušajte riječi: ssnieg, ssniezhinka, ssniezhok, ssnogovik. Koji je zvuk u ovim riječima? Koje još riječi postoje sa zvukom S? (Snježna djevica, ledenica, sanjke, bibr, sinica.) Zvuk s je u riječi šuma. Šuma, šuma ... noa, šuma ... ok, šuma ... nadimak, starac-šuma ... ovca.
Sažetak lekcije: Dečki, recite mi o čemu smo danas razgovarali.
(Djeca – o zimi, zimskim zabavama – skijanju, igranju snježnih gruda, klizanju, izradi snjegovića. Pogađanje zagonetki, smišljanje mini priča.)
Sinopsis sata o razvoju govora u drugoj mlađoj skupini "Zimska zabava"
Tema: « Zimska zabava »
Cilj: Dajte predodžbu o znakovima zime i zimske zabave.
Zadaci:
1. obrazovne:
Naučite djecu pogađati pjesme zagonetke o zimi.
Energizirajte i obogatite vokabular imenice zima, mraz, snijeg, pahulja, snježna padalina, mećava, tvoriti pridjeve od imenice, odgovoriti na pitanja o sadržaju slike, sastaviti opisnu priču.
2. Razvijanje:
3. obrazovne:
Razvijati stalni interes za nastavu, želju za snažnom aktivnošću, želju da se pomogne Lavčiću.
Preliminarni rad:
Promatranje vremena, snježne pahulje; zimske igre.
Oprema: pahulje; slike zapleta; igračka - lav; soundtrack za mećavu, glazbeni stupac, praznine grudica snjegovića, škrinja.
Tijek lekcije.
U posjet nam je došao mali Lav. Živi u Africi, gdje je uvijek ljeto, a nikad zima. Ljudi, zašto mislite da je tako tužan. Tako je, jer nikad nije vidio snijeg, i ne zna što je zima...
Pomozimo laviću da nam kaže kakvu zimu imamo?
Pogodi zagonetku:
Napudrao tragove
I ukrasio prozore
Dao sam radost djeci
I provozao sam ga na sanjkama.
Koje je godišnje doba? (Zima).
Kojim riječima možete opisati zimu?
Zimi je hladno. Dakle, možemo reći što je zima? (hladno, (mrazno).
Zimi ima dosta snijega. Pa kakva zima (snježno).
Dečki, pogledajte kroz prozor na naš prozor, doletjele su takve pahulje, pogledajte ih i recite mi što su? (lagano, prozračno, lijepo)... Kako se zove takav fenomen kada mnogo, mnogo snježnih pahulja padne na zemlju? (snježne padavine)... A ako pada snijeg i puše jak vjetar, zove li se ova pojava? (Mećava)... A sad ćemo slušati kako zavija mećava.
Isprva tiho zavija: oo-oo-oo, zatim se pojačava, jače zavija. Pokušajmo prikazati mećavu. (Djeca refrenom izgovaraju onomatopeju).
Odrasli i djeca vole zimu. Budući da se možete zabaviti šetajući ulicom, idemo i mi ćemo prošetati!
Fizminutka:
Jedan dva tri četiri,
Napravili smo grudvu snijega
Bacit ćemo ga jednom, uhvatit ćemo ga dvaput,
Baci jednom, uhvati dva, i otpuhni kao povjetarac.
Kako zimi veselo hodati da se svi zainteresiraju?
(ići nizbrdo, sanjkati se, skijati, igrati grudve i naravno praviti snjegovića).
Bravo dečki! Želite li vidjeti kako druga djeca provode vrijeme zimi? (Da).
(učitelj pokazuje sliku « Zimska zabava » ).
Razmotrite sliku koju vidite na njoj, recite nam (djeca se sanjku niz brdo, djevojčica kliže po ledu, nekoliko djece pravi snjegovića).
Kakav je bio snijeg onog dana kad su djeca hodala? (bijelo, čisto, ljepljivo).
Kakva su lica djece? (smiješno, veselo).
Mislite li da je djeci hladno hodati? (ne, svi imaju crvene obraze, djeca se puno kreću, odjevena su u toplu odjeću, zimska odjeća ).
Kakvo je raspoloženje djece? (dobro, smiješno, veselo).
Pokažimo kako se djeca glasno smiju (Ha-ha-ha, a ako se tiho smiju (hee hee hee).
Gledajte, dečki, naš Lav još nije veseo, što da radimo?
Želite li napraviti poklon za Lava? Hoćemo li napraviti snjegovića? Od gruda snijega (pamuk) položi lik snjegovića.
Odgajatelj: snjegović je izašao vrlo lijep i smiješan.
Ishod razreda: Gledajte, dečki, on više nije tužan na Lionu, jako mu se svidio naš snjegović, priča o zimi i zimske zabave.
Lavić je za vas pripremio i slatko iznenađenje.
Tema: "Zimske igre i zabava" od 12.12.2016 do 16.12.2016Cilj: Proširivanje dječjih ideja o zimi.Formiranje kod djece ideja o zimskim prirodnim pojavama, zabava.
Završni događaj - zabava "Zimska zabava sa snjegovićem!"
Dan u tjednu /datum
Zadružna djelatnost odrasle i djecu, uzimajući u obzir integraciju
Organizacija razvojnog okruženja za samostalne aktivnosti djece (centri aktivnosti )
Interakcija s roditeljima/socijalnim partnerima (kazališta, sport, umjetničke škole...)
Organizirane partnerske aktivnosti
Obrazovne aktivnosti ponekad
Obrazovna područja
Ponedjeljak 12.12.16
8.50-9.05
Tjelesna i zdravstvena kultura
"Obojeni automobili"
- Hodanje na gimnastičkoj klupi
Puzanje ispod luka bez dodirivanja poda rukama.
P / i "Semafor i automobili u boji"
ja pola:
Jutarnje vježbe: "Sunce", uz audio zapis
Individualni rad « Rukavice u boji". (Učiti djecu odabrati predmet po boji i veličini) Kolya, Taisiya, Lyosha.
Razgovor "Došla je zima - djeca se zabavljaju!"
(Proširiti predodžbu djece o karakterističnim značajkama zimske prirode, o zimskim zabavama; razvijati govorni jezik).Razmatranje zapletnih slika o zimi.
Pjevanje uz dječje pjesme za praznik – "U posjetu božićnom drvcu", "Malo božićno drvce"
( podučavati vyp(izvoditi pokrete uz pjevanje pjesama).
P / igra: "Mali bijeli zeko sjedi"
(Razvijati želju kod djece za igranjem igara na otvorenom)
Hodati: Gledajući snježne pahulje
(formiranje vještina sagledavanja ljepote okolne prirode)
Tjelesni razvoj
Uvođenje ilustracija na temu „Zima. Zimska zabava".
Fonogrami glazbenih djela.
Osigurati opremu za sportski kutak za organizaciju igre "Bijeli zeko sjedi"
Stvaranje uvjeta za s/r igre
Konzultacije "Zimska zabava", "Vikend ruta".
Uključite roditelje da naprave razne snježne strukture na mjestu
Predložite popis knjiga na tu temu za čitanje
IZO broj 27 crtež
"Plutajući oblaci"
Cilj: formiranje vještina ispunjavanja lista papira tonskim mrljama različitih veličina
Zadaci:
Učiti djecu radnji zamjene stvarnih predmeta i pojava;
radna aktivnost: Čišćenje snijega s igrališta
P / i "Zečevi i vuk", "Lovac i zečevi"
(razvijaju koordinaciju pokreta)
Eksperimenti sa snijegom "Određivanje ovisnosti svojstva snijega o temperaturi"
(Nastaviti upoznavati djecu sa svojstvima snijega; razvijati znatiželju; poticati interes za iskustva)
Individualni rad Vježba "Peta"
Akupresura
II pola:
Aktivnosti stvrdnjavanja
Čitanje umjetnička književnost : Čitanje bajke "Rukavichka", "Zayushkina koliba"
(Nastavite učiti pažljivo slušati, odgovarati na pitanja; razvijati govor; njegovati ljubav prema bajkama)
C/R igra: "Kupovina za darove."
(Formirati sposobnost izvođenja nekoliko radnji s jednim predmetom i prijenos poznatih radnji s jednog predmeta na drugi. Razvijati interes za različite vrste igara)
Gimnastika prstiju « Naši prijateljski prsti »
( )
Hodati: nastavio s radom u jutarnjoj šetnji
Utorak 13.12.16
9.30-9.45
Razvoj muzikalnosti
- slušanje "Winter"
-Pjevanje "Božićno drvce", "U posjetu božićnom drvcu"
- Ples "Kids Pencils"
Okrugli ples "Malo božićno drvce"
Individualni plesovi.
ja pola:
Jutarnje vježbe: "Sretne pahulje"
Individualni rad : D/ i „Trezeni riblja kost"
( Nastavite upoznavati djecu s geometrijski oblici , naučiti pravilno postavljati gotove forme, aktivirati govor uvrijeme i nakon završetka zadatka)
Razgovor o slici: "Dobro je zimi."
(Pobuditi želju djece samoinicijativno ili na zahtjev učitelja da pričaju o onome što je prikazano na slici, razvijati govor djece; potaknuti zanimanje za zimsku zabavu)
CTG: Situacija iz igre "Nauči zečića koristiti pribor za jelo"
(rad na njegovanju kulture ponašanja za stolom)
Priprema za novogodišnju zabavu
P. i. – Čuvaj se, smrznut ću se.
( razvijati želju za prijateljskom i zabavnom igrom)
Čitanje pjesme S. Marshaka "Slijeva, lije snijeg".
(razvijati želju za slušanjem pjesme o zimi; odgojiti ljubav prema zimi)
Hodati: « Promatranje ponašanja ptica kod hranilice »
( razviti sposobnost uspostavljanja veza između ponašanja ptica i promjena u nežive prirode; razvijati opažanje)
Radna aktivnost
Čišćenje hranilica od snijega i nadopunjavanje raznolikom hranom.
( educirati naporan rad)
Kognitivni razvoj
Razvoj govora
Društveno-komunikacijski razvoj
Umjetnički estetski razvoj
Tjelesni razvoj
Ponuda društvenih igara:"Loto" "Godišnja doba"
Upoznavanje s ilustracijama na temu "Zimska zabava".
Stvaranje uvjeta za igru po izboru djece
Ponudite djeci bojanke na temu "Zimska zabava"
Omogućite različite konstruktore za razvoj konstruktivnih vještina
Napunite kutak knjiga knjigama na temu zime
Savjetovanje: "Odjeća i obuća za dijete u zimskoj šetnji."
Podsjetite roditelje da provode kreativnonatječaj za izradu Božićne igračke obrta.
RR: Razvoj govora #7
Tema: "Sastavljanje priče o igračkama - mačić, zec"
Cilj: razvoj koherentnog govora
Zadaci:
Naučite sastavljati kratke priče uz pomoć učitelja;
Naučite tvoriti umanjene nazive za bebe životinja u jedinicama. i mnogi drugi. broj.
Izgovor čiste fraze sa zvukom Y.
Igre na otvorenom : "Mraz je crveni nos"
(učiti jasno izgovoriti tekst u igrici;pridržavati se pravila igre).Igre na snijegu. Oblikovanje grudvi snijega i igranje snježnih gruda
Pojedinac. Raditi Vježba "Pogodi metu snježnom grudom".
(poboljšanje osnovnih pokreta (bacanje)
Akupresura
II pola:
Wellness vježbe nakon spavanja
Aktivnosti stvrdnjavanja
D / i " Što volimo zimi?"
(Učiti djecu imenovati zimske zabave i razonode; razvijati interes za zimsku zabavu)
Konstruktivne igre "Tvornica Djeda Mraza" izrada vijenca
(razvijati konstruktivnu sposobnost)
Hodati:
Srijeda 14.12.16
9.00-9.15 9.25-9.40
OL: Senzorno obrazovanje # 13
Tema: "Sakrij miša"
Cilj: formiranje senzornih standarda
Zadaci:
Razviti ideje o osnovnim bojama spektra;
Razvijati početne oblike međusobne suradnje djece;
ja pola:
Jutarnje vježbe: kompleks "Smiješne pahulje"
Individualni rad: d / i "Kada se to događa?"
( učvrstiti pojam zimskih pojavada, aktiviranje rječnika na temu)
Razgovor – Kad je vani mraz, možeš smrznuti nos.
(Nastavite educirati djecu o zimskoj sigurnosti i rukovanju predmetima. zdrav načinživot)
Igra okruglog plesa: "Kod božićnog drvca".
(Učiti djecu da izvode pokrete prema tekstu; razvijaju slušnu percepciju; njeguju prijateljstvo)
Hodati: "Gledam iza drveća i grmlja pod snijegom"
(proširiti znanje o stablima, njihovim različitim dijelovima)
Radna aktivnost Modeliranje rođendanske torte od snijega.
(učiti kako se pravilno koristiti lopatom, razvijati maštu)
Igre na otvorenom: "Tko je viši?", "Vrapci i mačka."
( naučiti lako skakati, igrati se, strogo poštujući pravila)
Individualni rad: « Bijele pahulje."
( naučite se kretati glatko)
Akupresura
Kognitivni razvoj
Razvoj govora
Društveni i komunikacijski razvoj
Umjetnički i estetski razvoj
Tjelesni razvoj
Pokupite slike snježnih pahuljica
Predložite djeci l papiri različitih veličina i boja, kistovi, boje, flomasterry, plastelin, forslike pahuljica
Stvaranje uvjeta za igru po izboru djece
Stvaranje uvjeta za slušanje glazbe
Osigurajte bojice, olovke u boji, papir za provedbu kreativnih ideja na temu: "Ukrasite kuću"
Individualni razgovori na zahtjev roditelja
Savjetovanje "Igre na otvorenom zimi s djecom u šetnji"
15.55-16.10
tjelesni razvoj:
Tjelesna i zdravstvena kultura
"Obojeni automobili"
Cilj: razvoj motoričkih sposobnosti
Zadaci:
Vježba za održavanje ravnoteže dok hodate na gimnastičkoj klupi
Naučite doskočiti na savijene noge u skoku
P / i "Semafor i automobili u boji". Razvijati koordinaciju pokreta i spretnost.
II pola:
Wellness vježbe nakon spavanja
Aktivnosti stvrdnjavanja
Produktivna aktivnost: crtež "Ukrasimo kućicu od rukavica"
(poboljšati sposobnost pravilnog držanja olovke, četke tijekom pokreta)
CTG: (formirati sposobnost održavanja čistoće u igraonici)
Hodati: nastavio s radom u jutarnjoj šetnji
Četvrtak 15.12.16
9.00-9.15 9.25-9.4 0
Umjetnički i estetski razvoj:
IZO Modelarstvo
"Kećenje božićnog drvca"
Cilj:
Zadaci:
Razvijati govor, mišljenje, maštu, fantaziju;
Njegujte odgovornost i ljubaznost
ja pola:
Jutarnje vježbe: kompleks "Smiješne pahulje"
Individualni rad "jedan-mnogo"
(učvrstiti znanje o predmetimaodjeća, njezini detalji, poučavaju obrazovanje plural. (šešir - kape, rukavice - rukavice itd.)
Razgovor – Zimi na brdu.
( Formirati elementarna pravila ponašanja u šetnji; razviti želju za brigom o svom zdravlju)
D / i "Škrinja sa zagonetkama"
(vježbati u sposobnosti pogađanja zagonetki o zimskim pojavama i zabavi)
Ruska narodna igra "Zvončići"
(naučite se kretati u prostoru, stvoriti radosno raspoloženje)
Hodati: " Promatranje vremena"
(formiranje vještina za samostalno prepoznavanje i imenovanje zimskih pojava u neživoj prirodi)
radna aktivnost:
Izrada tobogana za lutke, udaranje snijega lopatom.
( naučiti raditi zajedno, dobiti radost od ostvarenograd i njegov rezultat)
Igre na otvorenom : zimska zabava "Bježi i ne udaraj"
(razvoj spretnosti)
"Snježna žena"
(razvoj motorička aktivnost)
Individualni rad "Pravim putem na jednoj nozi."
(razvoj motoričkih sposobnosti)
Akupresura
Kognitivni razvoj
Razvoj govora
Društveni i komunikacijski razvoj
Umjetnički i estetski razvoj
Tjelesni razvoj
Osigurajte bojice, olovke u boji, papir za realizaciju kreativnih ideja na temu: "Zima - zima"
Navedite ilustracije pravila ponašanja zimi na otvorenom
Slušati muziku
Stvaranje uvjeta za igru po izboru djece
Stvaranje uvjeta za dramatizaciju bajke
Konsultacije: „Kako napraviti zimska šetnja ugodno i korisno za dijete?"
15.40-15.55
Umjetnički i estetski razvoj:
Razvoj muzikalnosti
Slušanje "zime"
- - pjevanje "Jele", "U posjetu jeli"
Md: Božićno drvce-pokret
"Božićno drvce je ljepotica" u paru.
Individualni plesovi.
II pola:
Wellness vježbe nakon spavanja
Aktivnosti stvrdnjavanja
Uprizorenje bajke: "Zajuškinova koliba".
(Učite djecu da slušaju bajku u insceniranoj verziji; njegujte ljubav prema životinjama)
Rad u kutku prirode: Promatranje„Što nslikao nam mraz na staklu"
( razvijati znatiželju, proširivati i produbljivati znanja o neživoj prirodi, formirati interes za prirodni fenomen )
CGN ( Nastavite educirati djecu o urednosti, navici brige o svom izgledu)
Hodati: nastavio s radom u jutarnjoj šetnji
Radna aktivnost
Čišćenje staza, klupa od snijega.
Petak 16.12.16
9.00-9.15 9.25-9.4 0
Kognitivni razvoj:
Razvoj ideja o okolišu №7
« Pozitivan stav prema sebi i svom imenu"
Cilj: formiranje pozitivnog stava prema sebi i svom imenu.
Zadaci:
Razjasniti ideje o grupi, pripadnosti. Njoj;
Razvitisposobnost razumijevanja svojih osjećaja i osjećaja drugih; nastaviti razvijati empatiju, maštu, izražajnost govora, izraza lica i pokreta
Spomenutiljubaznost, suosjećanje.
10.00-10.1 5
tjelesni razvoj:
Tjelesna i zdravstvena kultura u šetnji
15.15-15.30
Razvoj govora:
Čitati ne fikcija №13
Dijagnoza br. 3
Igranje bajke Svrha: identificiranje razine razvoja radnji za konstrukciju i korištenje motoričkog modela bajke
ja pola:
Jutarnje vježbe: kompleks "Smiješne pahulje"
Individualni rad "Složite pahulje u različite košare"
(nastavitinaučiti djecu birati predmete po boji, veličini) Zhenya, Alina, Diana
Razgovor "Mraz i sunce - divan dan!"
(Nastaviti upoznavati djecu s posebnostima zime; razvijati govorni jezik)
Gimnastika prstiju "Zima"
( razviti fine motoričke sposobnosti ruke, govor)
Hodati: zabava "Zimska zabava"
( stvaranje povoljnih emocionalno stanje kroz igre i vježbe igre na svježem zraku)
CGN (kultura ponašanja za stolom)
Akupresura
II pola:
Poboljšajte svoju gimnastiku nakon spavanja
Aktivnosti stvrdnjavanja
Emisija crtića: Smeshariki: zimska serija
(Stvorite radosno raspoloženje kod djece gledanjem crtića)
Hodati: nastavio s radom u jutarnjoj šetnji
Kognitivni razvoj
Razvoj govora
Društveni i komunikacijski razvoj
Umjetnički i estetski razvoj
Tjelesni razvoj
Omogućite djeci igre koje imaju za cilj razvijanje finih motoričkih sposobnosti ruku
D / i "Napravi uzorak"
Ponudite djeci crtiće na novogodišnje teme
Predložite različite vrste kazališta za igranje poznatih bajki.
Stvaranje uvjeta za igru po izboru djece
Uključite djecu u izradu pahuljica od papira u boji i salvete
Najava teme za sljedeći tematski tjedan
Klizna mapa: "Kako pomoći pticama zimi?"
Scenarij zimske zabave"Zimska zabava"
Cilj:
stvaranje povoljnog emocionalnog stanja kroz igru i igranje vježbi na svježem zraku
Zadaci:
-usavršiti motoričke vještine i sposobnosti;
- razvijati spretnost, sposobnost djelovanja na signal učitelja, pažnju, domišljatost;
- usaditi interes za zabavne igre zimi.
Fondovi:
grudve snijega ili medicinke bijelim(po broju djece),
rukavica velika veličina,
slatkiši (po broju djece),
kasetofon s uključenim snimkama glazbe zimska tema.
Metode:
igre na otvorenom, natjecanje, korištenje zagonetki i pjesama o zimi, trenutak iznenađenja.
Sudionici:
voditelj, Snjegović, djeca.
Napredak zabave:
/ djeca zajedno s učiteljem idu u šetnju, okupljaju se oko učiteljice /
Vodeći
Evo mraza, pa mraza,
Čak je i nos postao crven.
Zabijelio snijeg kod kuće
Došao je...
(zima)
Vodeći
Ljudi, volite li zimsko doba? (Da)
Vodeći
Što podijeliti? (možete igrati grudve snijega, praviti snjegoviće, voziti se s ledene planine)
Vodeći
Nestašna zima
Eh, nestašna djevojko,
Ona nas smrzava
Također zadirkuje.
Nestašna zima
snježni kaput,
Iako izgleda hladno
U mojoj duši nježna.
E. Šalamonova
I odrasli i djeca vole zimu. Ruska zima je poznata po mrazu i hladnom vremenu. Kada hodate zimi, svakako se pomaknite kako se ne biste smrzli. Predlažem da igrate.
/
u ovom trenutku na stranici uz pjesmu iz filma "Mystery Snježna kraljica"Snjegovićeva pjesma" tekst V. Korostylev, glazba M. Minkov uključujući Snjegovića
/
snjegović
Čekaj čekaj. Koje igre mogu biti bez mene? Zaslijepio si me, ali si me zaboravio.
Vodeći
Dečki, stvarno smo zaboravili na Snjegovića. Oprosti, Snjegoviću. Rado ćemo se igrati s vama.
Igra na otvorenom "Freeze"
/ djeca se redaju u 2 reda jedan nasuprot drugome, Snjegović stoji između njih u sredini. Na signal voditelja: "Nemojte stajati, dečki, inače ćete se smrznuti", djeca počinju trčati s jedne strane na drugu. U ovom trenutku, Snjegović s riječima "Smrzni!" hvata djecu koja trče. Domaćin okuplja svu uhvaćenu djecu oko sebe. Zatim voditelj i Snjegović pomažu djeci da se "odmrznu". Djeca čitaju pjesme o zimi, dok ih Snjegović miluje po glavi. Djeca se smatraju "odmrznutom" i vraćaju se ostalim sudionicima /
Pjesme o zimi
1
Došla je vesela zima.
S klizaljkama i sanjkama
Sa napudranom skijaškom stazom,
S čarobnom starom pričom.
I. Chernetskaya
2
Snježna pahulja maslačak
Donijet će zimu na vaše usne
Samo udarci - i pahuljice
Sjeme će se raspršiti.
T. Shorygina
3
Snijeg vijori, kovitla,
Na ulici je bijelo.
I lokve su se okretale
U hladno staklo.
3. Aleksandrova
4
Bijeli snijeg, pahuljast,
Vrti se u zraku
I tiho na zemlju
Padne, legne.
I. Surikov
snjegović
Dobro napravljeno! Znaš puno pjesama o zimi. Ali sada ću provjeriti možete li pogoditi zagonetke.
1
Ako snijeg leži uokolo
Ako je rijeka pod ledom,
Dakle, posjetite nas i sama
Tko je došao, reci mi?
(zima)
2
Ako je dim stup,
Snijeg škripi pod nogama
Ako su ti obrazi, nos hladni,
Što je na ulici?
(smrzavanje)
3
Ako u kućama ima božićnih drvca
U svijetlim perlama i svjetlima,
Ako plešemo u krugu
Što se sastajemo?
(Nova godina)
T. Gusarova
snjegović
Dobro napravljeno! I zimske zagonetke su se pogodile. Što još igrati s tobom?
Vodeći
Snjegoviću, igrajmo se grudve snijega.
Zabavna igra "Borba grudvama"
/
djeca stoje u krugu, a svako drži grudvu snijega. Na znak domaćina: „Jedan ili dva! Nemojte odgoditi! I brzo bacajte snježne grudve!" djeca počnu bacati grude snijega jedni na druge. Može se koristiti ritmička glazba /
snjegović
Zabavite se igrajući! Čak mi je postalo vruće.
Vodeći
Zar se ne topiš, Snjegoviću?
snjegović
Pa ne. Vani je mraz.
Vodeći
Čeka nas sljedeći zadatak.
Natjecanje "Tko će skupiti najviše grudvi snijega"
/
voditelj zove po 2 djece. Na znak: “Jedan-dva-tri! Sakupi što više snježnih gruda!" djeca počinju skupljati grudve snijega u naručje. Zatim se zbrajaju rezultati: zajedno broje grudve snijega. Tko ima više je pobjednik. Natjecanje se može ponoviti 2-3 puta
/
snjegović
Bravo dečki! Vi ste spretni!
Vodeći
Sada se svi zajedno vozimo na snježnoj vrtuljci.
Igra na otvorenom "Vrtuljak"
/ svi zajedno stanite u krug, uhvatite se za ruke, izgovorite riječi:
Jedva, jedva
Vrteli su se vrtjeli.
I onda, onda, onda
Sve teče, trči, trči.
Tiho tiho
Ne žuri se.
Zaustavite vrtuljak.
Izvode pokrete u skladu s tekstom: isprva hodaju polako, zatim sve brže, zatim zastaju. Igra se može ponoviti. U ovom slučaju možete se kretati u drugom smjeru // tijekom igre Snjegović krije jednu od rukavica u njedra /
snjegović
Zabavite se vozeći se snježnim vrtuljkom! Doista mi se svidjelo.
Vodeći
Snjegoviću, gdje si izgubio rukavicu? Zaista, dok se vozite na vrtuljku?
snjegović
I, doista, izgubljen. ne znam gdje.
Vodeći
Ne brini. Dečki i ja ćemo vam pomoći pronaći rukavicu.
/
trčite po mjestu, pronađite veliku rukavicu
/
snjegović
Hvala što ste pronašli rukavicu. A rukavica nije jednostavna. Uz iznenađenje.
/
pogledaj u rukavicu, pronađi slatkiše, pozdravi se sa Snjegovićem i idi u grupu /
Gimnastika prstiju "Ugrijmo prste"
Skupljali smo snijeg rukama,
Naši prsti su umorni
Trljat ćemo ih,
Mi ćemo ih grijati
Da postane vruće
Snažno mijesiti.
Integracija obrazovnih područja:„Komunikacija“, „Razvoj govora“, „Umjetničko stvaralaštvo“, „Spoznaja“.
Vrste dječjih aktivnosti: igra, komunikativna, kognitivna, produktivna, čitalačka.
Cilj:
- Razvijati aktivnost i znatiželju mlađe djece predškolske dobi u procesu kognitivne aktivnosti.
- Stvorite interes za rad koristeći nekonvencionalna tehnologija crtanje "zgužvanim papirom", te stvaranje kompozicije tehnikom kolaža.
Zadaci:
Obrazovni:
Proširiti znanje djece o godišnjem dobu – zimi.
Učvrstiti predodžbu da su zimske aktivnosti karakteristične samo za zimu.
Naučite pogađati pjesme zagonetke.
Kroz umjetničku riječ aktivirati govor djece.
Nastavite učiti kako odgovarati na pitanja.
Razvijanje:
Razviti fine motoričke sposobnosti ruku;
Razviti i poboljšati komunikacijske vještine.
Obrazovanje:
Odgajati urednost;
Poticati samostalnost u izvršavanju zadatka.
Rad na rječniku: mraz, hladno, vjetrovito, snježno.
Oprema: Pahulja, slike umjetnika o zimi, ilustracije sportska oprema i zimske zabave, albumske listove za crtanje, te listove za grudvice - marke, tanjure s bojama, izrezane ilustracije djece koja se igraju u zimskim zabavama, ljepilo, salvete.
Pripremni radovi: gledanje slika i ilustracija o zimi. Čitanje beletristike. Razgovori o zimskim zabavama. Izrada zagonetki. Crtež "Zima-Zima".
Tečaj izravno - obrazovne aktivnosti
Djeca su uključena u grupu koja sjede na stolicama. Nakon toga, pahulja uleti u grupu.
Ja sam bijela pahulja
Letim, letim, letim.
Šetalište i staze
pokrivam sve.
Dečki, u koje doba godine snježne pahulje lete na ulici? (odgovori djece)
Točno zimi.
Gledajte, pahulja nam je donijela slike umjetnika. Djeca gledaju slike zime.
Što je prikazano na slikama? (Odgovori djece.)
Da, slike prikazuju godišnje doba "zimu".
Reci nam što se događa s prirodom zimi; drveće, biljke, ptice? (Odgovori djece.)
Reci mi kakva je zima ako je vani:
puno snijega - snježna zima;
mraz - mrazna zima;
vjetar je vjetrovita zima;
hladna - hladna zima.
Dobro napravljeno! Dečki, pahulja se želi igrati sa snovima. Spreman si?
Tjelesna i zdravstvena kultura
Djeca izvode imitativne pokrete ispod teksta.
Djeca sjede na stolicama.
Dečki, pita pahulja, znate li kakvu zimsku zabavu možete igrati vani zimi? (Odgovori djece.)
Sada pogodite zagonetke koje će vam postaviti pahulja. Dok učitelj pogađa zagonetke, ilustracije se stavljaju na štafelaj.
Dva breza konja
Nose me kroz snijeg.
Ovi konji su crveni,
A njihova imena su...
Jurim kao metak naprijed
Samo led škripi
Da, svjetla trepere.
Tko me nosi? ...
Odvukao ih uz brdo
Da dogovorimo utrku.
Napravili smo grudvu snijega
Napravili su šešir na njemu,
Nos je bio pričvršćen, i to u trenu
Ispostavilo se ... (Snjegović.)
Zimi je samo jedna zabava.
U njoj je svima potrebna točnost i spretnost.
A kako se zove "školjke"
Što vajaš i dobacuješ prijateljima?
Ljudi, naša pahulja uskoro će odletjeti. Nacrtajmo joj snijeg, mećavu i zalijepimo ilustracije djece koja se igraju zimske zabave. Djeca uzimaju obojene listove za crtanje i bijele listove papira kako bi napravili grudvicu – pečat. Bijeli lim se zgnječi u grudicu, i dobije se gruda - kocka. Umaču grudice papira u tanjuriće s bojom i crtaju snježnu oluju, nanoseći otiske na obojeni papir. Nakon toga djeca biraju svoje omiljene izrezane ilustracije djece koja se igraju zimskih zabava. I zalijepljeni su za svoj krajolik. Na kraju rada, učitelj nudi da položi rad na tepihu i divi mu se.
Pahuljica: Oh, kakva ljepota !!! To me razveselilo! Ali moram ići, zbogom djeco!
Djeca se opraštaju od pahuljice. Pahulja odleti.
Refleksija: Djeco, je li vam se svidjelo putovanje pahulje da nas posjeti?
Što nam je donijela pahulja?
Kakva je zima?
Koje se zimske zabave sjećate?
Što smo dali snježnim pahuljama?
Elena Machekhina
Sažetak GCD u mlađoj skupini "Zimska zabava"
Softverski sadržaj:
1. Učiti djecu slušati umjetničku riječ, rješavati zagonetke, odgovarati na pitanja.
2.povećati znanje djece o zimski pogledi sportske i zimske zabave.
3. Pojačati znanje o svojstvima snijega kod djece, razjasniti kod djece ideje o zimi.
4. Naučite djecu gledati sliku, vidjeti zaplet na slici, odgovarati na pitanja o njezinom sadržaju.
5. Učite djecu skladati pripovijetka (od 2 rečenice) na otvorena pitanja.
6. Razvijati kod djece maštu, percepciju, voljno pamćenje i pažnju, zapažanje, verbalno-figurativno mišljenje.
7. Njegovati interes za prirodne pojave.
8. Obogatite dječji rječnik novim pridjevima, glagolima, imenicama (klizalište, hokej, klizaljke, zabava, baršunasti, pahuljasti, sjajni, srebrni, svjetlucavi).
9. Učvrstiti i aktivirati dječji vokabular.
Materijal za lekciju:
Slika « Zimska zabava» , papirnate grudve snijega, košare, lutka. Preliminarni Raditi:
Čitanje pjesama o zimi; provođenje pokusa sa snijegom; pogađanje zagonetki; gledanje slika zapleta serije " Zimska zabava"; igra" Završi rečenice.
Tijek lekcije:
Na vratima se kuca.
Djeci dolazi lutka Katya zimska odjeća... Donijela je snijeg s ulice, te poziva djecu da ga pregledaju i dodirnu.
Odgajatelj: Dečki, snijeg dolazi od pahulja. Kada padne puno pahuljica, pojavljuju se snježni nanosi.
Odgajatelj: Djeco, kakav snijeg? Hladna, bijela, pahuljasta, sjajna. Snijeg je blistav i srebrn.
Odgajatelj: Slušajte ljudi, pjesma:
Pahulje padaju s neba
Poput bijelih pahuljica.
Pokriva sve oko sebe
Mekani baršunasti tepih.
Odgajatelj: Zapamtite momci. Kad se snijeg otopi, u što se pretvara? U vodi. Pravo. A kad se voda smrzne, što se događa? Led. Za klizanje i igranje hokeja potrebno vam je klizalište. A ako se snijeg polije vodom, dobijete klizalište (zborsko ponavljanje riječi: klizalište, led, hokej) .
Odgajatelj: Dečki, sada pažljivo slušajte zagonetku i pokušajte riješiti nju:
Snijeg u poljima
Led na rijekama
Mećava šeće
Kada se to događa?
Djeca: Zimi
Odgajatelj: A koje znakove zime poznajete? Snijeg pada, vani je hladno, drveće je bez lišća, ljudi su se počeli toplo odijevati. Pravo. Dobro napravljeno! Ljudi, svi volimo zimu. Zimi je jako lijepo. A zimi se jako volimo igrati vani. Pogledajmo sliku.
Razmatranje slike radnje « Zimska zabava» .
Odgajatelj: Pao je bijeli snijeg. Bijele staze, bijele kuće. Na drveću umjesto lišća bijeli snijeg na granama. Pogledajte kakvo je lijepo božićno drvce. Na njegovim zelenim granama također leži bijeli pahuljasti snijeg. Umjesto lišća na stablu su zelene iglice koje u jesen ne otpadaju. Stigla je prava zima! Djeca su na dlanove navukla bunde, hlače, rukavice, a na noge nove čizme i čizme. Dečki se spuštaju niz brdo. Djeca se voze nizbrdo na sanjkama, na skijama, na ledinama. Djevojčice na klizalištu idu na klizanje, a dječaci s palicama u rukama igraju hokej. O, kakvog su snjegovića djeca zaslijepila! Umjesto nosa - mrkva, umjesto kape - kanta, šal oko vrata i metla u ruci.
Učitelj čita rimu:
Snjegović, snjegović
Pojavio se u dvorištu
Nos je mrkva
Usta - krumpir
I kanta na mojoj glavi.
Odgajatelj: Ovako je djeci zimi zanimljivo igrati se vani. Stvarno momci? Još jednom pažljivo pogledajte sliku.
Odgajatelj:
Što djeca rade? (Hodanje)
Gdje idu djeca? (vani)
Koje godišnje doba? (Zima)
Kako su djeca odjevena? (Srdačno)
Što djeca rade? (Skijanje, sanjkanje, klizanje)
Što su djeca radila u dvorištu? (Zaslijepio snjegovića)
Poslušajte pjesmu:
Snijeg se bijeli na ulici, pripremite se uskoro
Stavite rukavice na ruke, zavežite šal oko vrata,
Zakopčajte bravu na sakou i požurite na ulicu.
Ali ne zaboravite uzeti sanjke i skije.
Ako ne želiš, napravit ćeš snježnu ženu.
Lump dok jedan rolat, i drugi, i treći.
Stavite ih jedno na drugo, izašla je žena - ljupka!
Jeste li umorni? Sjetite se kako ste igrali grudve snijega na ulici. Želite li sada igrati? Igranje u "Snježne kugle"?
Odgajatelj: Pogledajte koliko snježnih loptica od bijelog papira. Zamislimo da su to prave grudve snijega. Sad ćemo ti i ja bacati snježne grudve u koš (učiteljica pokazuje djeci kako se igraju)... Pobijedit će onaj koji najviše ubaci grudve snijega u koš. Počelo (djeca se igraju) .
Odgajatelj: Sada idemo igrati igru "Dovršite rečenicu":
Došao je... (zima) .
ide... (snijeg) .
Zimi postoje... (mrazevi) .
Djeca se voze... (skijanje, klizanje, sanjkanje) .
Dječaci hodaju s palicama za golf... (do klizališta) .
Dječaci se igraju na klizalištu... (u hokeju) .
Djeca se također igraju... (snježne kugle) .
Djeca vajaju od snijega (snjegović, snježna žena, tvrđave, snježne grudve) .
Pravo. Bravo dečki.
A sada ćemo, djeco, gledati slajdove i naučiti rješavati zagonetke.
Zvijezde lete s neba
I zasjati na suncu.
Kao ples balerine
Pahulje kovitlaju zimi... (pahulje) .
Možete napraviti snježnu kuglu,
Uopće nije teško!
Ne vajamo pite
Za igranje trebate... (Snježne grudve).
Spretno smo ga oslijepili
Tu su oči i nos - mrkva.
Malo toplo - odmah će zaplakati.
I otopit će se... (Snjegović).
Jež liči na nju,
listove uopće nećete naći.
Kako je lijepa vitka
A za Novu godinu - treba nam! (Božićno drvce).
S prijateljima smo na mraznom danu,
Sipajte snijeg iz crijeva.
Kako se pojavi led
Dakle, sve je spremno... (klizalište).
imam momke
Dva srebrna konja.
vozim oboje odjednom,
Kakve konje imam? (Skije).
Pak se ovdje tjera snagom i glavnom,
I bacaju sve na kapiju.
Posvuda je led na terenu,
Drago nam je zbog ovakve utakmice! (Hokej).
Ponekad nije lako
Popnite se tamo.
Ali lako je i ugodno
Odvezite se natrag! (Snježno brdo).
Oni sami lete niz brdo,
I ne žele ići na brdo.
Za konop se potrebno popeti na brdo,
Svaki put povucite natrag. (Sanke).
Bravo dečki! Učili smo jako dobro i zanimljivo. Je li ti se svidjelo?
Da. O čemu smo danas razgovarali na satu? O zimi, o zimske igre i zabava... Što ste još radili? Igrali su se grudve snijega, rješavali zagonetke. Pravo. A sada je vrijeme da se oprostimo od lutke Katya. Je li ti se svidjelo, Katya, u našem razredu? Lutka Katya kaže da je bilo jako zanimljivo i da su dečki dobro išli. I kaže da se za šetnju trebamo toplo obući, jer je tamo zima. Zbogom, Katya!