Zhrnutie hodiny zimné radovánky 2 mladšia skupina. Scenár zimných radovánok „Zimné radovánky“
Zhrnutie hodiny o rozvoji reči v druhej mladšia skupina
"Zimné radovánky"
Cieľ.
1. Cvičte deti v dialogickej reči, naučte ich zostavovať miniatúrne príbehy z viet podľa myšlienok detí.
2. Naučte deti hádať hádanky, vystupujte kreatívna úloha učiteľ.
3. Pokračujte v učení sa zvýrazňovať zvuky v slove, vyberať slová pre daný zvuk.
4. Rozvinúť u detí zmysel pre rytmus, schopnosť pohybovať sa do rytmu poetických čiar.
5. Rozvíjajte tvorivú predstavivosť detí.
6. Pestovať lásku k rodnej prírode, k ruskej zime.
Rozvojové prostredie: obrazy zobrazujúce zimnú krajinu, zimné radovánky: chlapec lyžuje, dievča korčuľuje, deti vyrábajú snehuliaka, deti hrajú snehové gule.
Priebeh hodiny
Pedagóg: Pozývam deti, aby zvážili obrázok so zimnou krajinou, odpovedzte na otázky:
Vychovávateľ: - Aké ročné obdobie je na obrázku?
Na základe čoho ste tipovali, že je zima?
(Deti - sneh).
Aký sneh?
(Deti - biele, nadýchané, lesklé, studené, strieborné).
Sneh pomenujte láskyplne. (Deti - snehová guľa).
Čo nazývame prírodným javom, keď padá sneh? (Deti- sneženie).
A keby sneh pokryl obrovskú hromadu. Ako to nazveme? (Deti - závej).
A keď padá sneh a fúka vietor, ako by ste mali tento jav nazvať? (Deti - Blizzard, blizzard).
Čo sa stane so snehom v zime? (Deti- Pády, víry, muchy, trepotanie, leje, topí sa).
Aké prázdniny sa konajú v zime? (Deti - Nový rok).
Máte radi tento sviatok? Ako? (Deti- prichádzajú rozprávkoví hrdinovia, Santa Claus a Snehulienka prinášajú darčeky, obliekajú si krásne kostýmy atď.)
Prečo inak milujete zimu?
(Deti napriek mrazu a chladu začínajú fantazírovať o tom, čo majú robiť v zime, a v dôsledku toho sa ukazuje, že zima je zo všetkých ročných období najzaujímavejšia a najzábavnejšia.
Pozývam deti, aby zvážili obrázky:
- „chlapec lyžuje“;
- „dievča korčuľuje“;
- „deti robia snehuliaka“;
- „deti hrajú snehové gule“
- „deti jazdia z kopca“
Ukážkové otázky:
Koho vidíme na obrázku?
Čo robí táto postava?
Kedy môžete korčuľovať, lyžovať, vyrobiť snehuliaka, hrať snehové gule, jazdiť na šmykľavke?
Čo majú deti oblečené? Prečo sa nemôžete veľmi teplo obliecť, keď korčuľujete alebo lyžujete?
Pozývam deti, aby skladali poviedky pre každý z obrázkov.
Ukážkový príbeh
Obraz zobrazuje chlapca. On lyžuje Najlepšia vec
urobte to v zime, keď je mráz a nadýchaný sneh. Chlapec má na sebe ľahkú bundu a pletená čiapka... Ak by mal na sebe kožuch, bolo by mu veľmi teplo a tiež by mu bolo nepohodlné sa hýbať.
Telesná výchova.
„Zimné radovánky“.
Obúvame lyže
(Deti idú za sebou)
A poďme sa previezť.
(Napodobňovanie pohybov lyžiarov)
Pozrite sa, ako sa majú
Môžete sa rýchlo ponáhľať.
Ľadové sane
(Spárovať)
Rýchlo sa ponáhľajú sami.
(Jedno dieťa stojí vpredu a druhé vzadu.)
Pred nami je veľký závej -
(Podajú si ruky a bežia za sebou.)
Bang! - zasekli sa sane.
(Zastavte sa a drepnite)
Pedagóg: A teraz s vami vyriešime hádanky:
Biela prikrývka nie je vyrobená ručne.
Nebolo tkané ani strihané,
Spadlo to z neba na zem. (Sneh)
Žiadne dosky, žiadne sekery
Most je pripravený cez rieku.
Most je ako modré sklo
Šmykľavé, zábavné, ľahké. (Ľad)
Aby nezamrzlo, päť chlapov
Sedia v pletenej peci. (Prsty v rukavici)
Prídem s darčekmi
Žiarim jasnými svetlami
Inteligentný, zábavný,
Na Silvestra mám na starosti!
Nech je ako pichľavý ježko
Ale pre chlapcov som najlepší! (Vianočný stromček)
Každý večer idem
Nakreslite kruhy na ľade
Nie s ceruzkami
A lesklé ... (Korčule)
Deti vyšli na prechádzku.
Deti začali váľať sneh.
Uhlie, mrkva, hrudka -
Všetko sa stalo ... (Snehuliak)
Prstová hra „Vyrezať zajačika“
Vytvorili sme snehovú guľu
(Imitácia pohybu)
Uši urobili show neskôr
(Zobraziť uši)
A len namiesto očí
(Dotýkajte sa ukazovákmi)
Našli sa u nás uhlie
(kútiky očí)
Zajačik vyšiel ako živý!
(Priložte ruky k hrudníku, ruky nadol)
Má chvost a hlavu!
(Ukáž chvost, potom obe ruky
nasadiť si hlavu)
Neťahajte fúzy -
(Potriasť prstom)
Sú zo slamy!
Dlhé, lesklé
(Roztiahnite ruky od nosa do strán)
Presne skutočné!
(Potras hlavou)
Vychovávateľ: Chlapci, počúvajte slová: ssneg, ssniezhinka, ssniezhok, ssnogovik. Aký je zvuk v týchto slovách? Aké ďalšie slová tam sú so zvukom? S? (Snehulienka, cencúľ, sane, hýl, sýkorka.) Zvuk s je v slove les. Les, les ... noah, les ... ok, les ... nick, starec-les ... ovečky.
Zhrnutie lekcie: Chlapi, povedzte mi, o čom sme sa dnes rozprávali.
(Deti - o zime, zimné radovánky - lyžovanie, hranie snehových gúľ, korčuľovanie, výroba snehuliaka. Hádali hádanky, vyrábali minipríbehy.)
Synopsa hodiny o rozvoji reči v druhej juniorskej skupine „Zimné radovánky“
Téma: « Zimné radovánky »
Cieľ: Dajte predstavu o znakoch zimy a zimné radovánky.
Úlohy:
1. Vzdelávacie:
Naučte deti hádať hádanky o zime.
Nabite energiou a obohaťte slovná zásoba podstatné mená zima, mráz, sneh, vločka, sneženie, snehová búrka, tvorí prídavné mená od podstatného mena, odpovedajte na otázky o obsahu obrázku, zostavte popisný príbeh.
2. Rozvíja sa:
3. Vzdelávacie:
Pestovať stály záujem o triedy, túžbu po dynamickej aktivite a túžbu pomôcť leviemu mláďaťu.
Prípravné práce:
Pozorovanie počasia, snehové vločky; zimné hry.
Zariadenie: snehové vločky; plotové obrázky; hračka - lev; blizzardový zvukový záznam, hudobný stĺp, prázdne hrudky snehuliaka, hruď.
Priebeh hodiny.
Prišiel nás navštíviť malý lev. Žije v Afrike, kde je vždy leto a nikdy nie zima. Chlapci, prečo si myslíte, že je taký smutný. To je pravda, pretože nikdy nevidel sneh a nevie, čo je zima ...
Pomôžeme leviemu mláďaťu povedať, akú máme zimu?
Hádajte hádanku:
Práškové stopy
A vyzdobil okná
Deťom som rozdával radosť
A dal som tomu jazdu na saniach.
Aké je ročné obdobie? (Zima).
Akými slovami môžete opísať zimu?
V zime je zima. Môžeme teda povedať, čo je zima? (chladný, (mrazivý).
V zime je veľa snehu. Tak aká zima (zasnežený).
Chlapci, pozrite sa z okna na naše okno, takéto snehové vločky leteli, pozrite sa na ne a povedzte mi, čo sú zač? (ľahký, vzdušný, krásny)... Ako sa nazýva taký jav, keď padá na zem veľa, veľa snehových vločiek? (Sneženie)... A ak sneží a fúka silný vietor, nazýva sa tento jav? (Snehová búrka)... A teraz budeme počúvať, ako chumelica zavyje.
Najprv jemne zavýja: oo-oo-oo, potom zosilnie, zavyje hlasnejšie. Skúsme vykresliť snehovú búrku. (Deti vyslovujú onomatopoeia v zbore).
Dospelí a deti milujú zimu. Pretože sa môžete zabávať na ulici, poďme na to a my sa ideme prejsť!
Fizminutka:
Jeden dva tri štyri,
Vytvorili sme snehovú guľu
Raz to hodíme, dvakrát to chytíme,
Raz to hodíme, dvakrát to chytíme a odfúkneme to ako vánok.
Ako môžete v zime veselo chodiť, aby to každého zaujímalo?
(choďte z kopca, sánkujte, lyžujte, hrajte snehové gule a samozrejme robte snehuliaka).
Dobre chlapci! Chcete vidieť, ako ostatné deti trávia čas v zime? (Áno).
(učiteľ ukáže obrázok « Zimné radovánky » ).
Uvažujte o obrázku, ktorý na ňom vidíte, povedzte nám (deti sa sánkujú z kopca, dievča korčuľuje na ľade, niekoľko detí robí snehuliaka).
Aký bol sneh v ten deň, keď deti kráčali? (biele, čisté, lepkavé).
Aké sú tváre detí? (vtipné, radostné).
Myslíte si, že je deťom zima chodiť? (nie, každý má červené líca, deti sa veľa pohybujú, sú oblečené v teple, zimné oblečenie ).
Aká je nálada detí? (dobrý, zábavný, radostný).
Ukážme, ako hlasne sa deti smejú (Ha-ha-ha, a či sa smejú aj potichu.) (Hee hee hee).
Pozrite, chlapci, náš lev ešte nie je veselý, čo robiť?
Chcete urobiť darček pre leva? Urobíme snehuliaka? Zo snehových gúľ (bavlna) vyložiť postavu snehuliaka.
Vychovávateľ: snehuliak vyšiel veľmi krásny a zábavný.
Výsledok triedy: Pozrite, chlapci, už nie je smutný za Lionom, veľmi sa mu páčil náš snehuliak, príbeh o zime a zimné radovánky.
Levie mláďa si pre teba pripravilo aj sladké prekvapenie.
Téma: „Zimné hry a zábava“ zo dňa 12.12.2016 do 16.12.2016Cieľ: Rozširovanie predstavy detí o zime.Formovanie myšlienok u detí o zimných prírodných javoch, zábava.
Záverečná udalosť - zábava „Zimné radovánky so snehuliakom!“
Deň v týždni /dátum
Kooperatívna činnosť dospelí a deti, berúc do úvahy integráciu
Organizácia rozvíjajúceho sa prostredia pre nezávislé činnosti detí (centrá aktivít )
Interakcia s rodičmi / sociálnymi partnermi (divadlá, šport, umelecké školy ..)
Organizované partnerské činnosti
Vzdelávacie aktivity občas
Vzdelávacie oblasti
Pondelok 12.12.16
8.50-9.05
"Farebné autá"
- Chôdza na gymnastickej lavičke
Plazenie pod oblúkom bez toho, aby ste sa rukami dotýkali podlahy.
P / a „Semafor a farebné autá“
Ja polovica:
Ranné cvičenia: „Slnko“, so zvukovým záznamom
Individuálna práca « Farebné palčiaky “. (Naučiť deti vyberať predmet podľa farby a veľkosti) Kolya, Taisiya, Lyosha.
Konverzácia „Prišla zima - deti sa zabávajú!“
(Rozviňte predstavy detí o charakteristických črtách zimnej prírody, o zimných radovánkach; rozvíjajte hovorenú reč).Zváženie obrázkov sprisahania o zime.
Spev s detskými pesničkami na prázdniny – „Na návšteve vianočného stromčeka“, „Malý vianočný stromček“
( učiť vyp(vykonávajte pohyby pri spievaní piesní).
P / hra: „Malý biely zajačik sedí“
(Rozvinúť u detí túžbu hrať hry vonku)
Prechádzka: Sledovanie snehových vločiek
(formovanie schopností vidieť krásu okolitej prírody)
Fyzický vývoj
Predstavenie ilustrácií na tému „Zima. Zimné radovánky “.
Zvukové záznamy hudobných diel.
Poskytnite vybavenie pre športový kútik na organizovanie hry „White Bunny Sits“
Vytvorenie podmienok pre s / r hry
Konzultácie „Zimné radovánky“, „Víkendová trasa“.
Zapojte rodičov, aby na mieste vytvorili rôzne snehové stavby
Navrhnite zoznam kníh na prečítanie na túto tému
27 kresba IZO č
„Plávajúce mraky“
Cieľ: formovanie zručností vyplniť list papiera tonálnymi škvrnami rôznych veľkostí
Úlohy:
Naučte deti akciu nahradzovania skutočných predmetov a javov;
Pracovná činnosť: Odpratávanie snehu z detského ihriska
P / a „Zajace a vlk“, „Lovec a zajac“
(rozvíjať koordináciu pohybov)
Pokusy so snehom „Stanovenie závislosti vlastností snehu od teploty“
(Pokračujte v oboznamovaní detí s vlastnosťami snehu; rozvíjajte zvedavosť; rozvíjajte záujem o zážitky)
Individuálna práca Cvičenie „päta“
Akupresúra
II polovica:
Otužovacie činnosti
Čítanie umeleckej literatúry : Čítanie rozprávky „Rukavichka“, „Zayushkina chata“
(Pokračujte v učení pozorne počúvať, odpovedajte na otázky; rozvíjajte reč; rozvíjajte lásku k rozprávkam)
C / R hra: „Nakupujte darčeky“.
(Rozvinúť schopnosť vykonávať niekoľko akcií s jedným predmetom a prenášať známe akcie z jedného objektu na druhý. Rozvíjať záujem o rôzne typy hier)
Prstová gymnastika « Naše priateľské prsty »
( )
Prechádzka: pokračovala v práci na rannej prechádzke
Utorok 13.12.16
9.30-9.45
Rozvoj muzikality
- počúvanie „zimy“
-Spievanie „vianočného stromčeka“, „na návšteve vianočného stromčeka“
-Tanec „Detské ceruzky“
Okrúhly tanec „Malý vianočný stromček“
Jednotlivé tance.
Ja polovica:
Ranné cvičenia: „Veselé snehové vločky“
Individuálna práca : D / a „Triezvya rybia kosť “
( Pokračujte v predstavovaní detí geometrických tvarov , naučte sa správne umiestňovať hotové formuláre, aktivovať reččas a po dokončení úlohy)
Rozhovor k obrazu: „V zime je dobre.“
(Vzbudiť túžbu detí z vlastnej iniciatívy alebo na žiadosť učiteľa hovoriť o tom, čo je znázornené na obrázku, rozvíjať reč detí; podporovať záujem o zimné radovánky)
CTG: Herná situácia „Naučte zajačika používať príbory“
(práca na podpore kultúry správania pri stole)
Príprava na novoročnú párty
P. a. „Pozor, zmrazím.“
( vzbudiť túžbu hrať priateľsky a zábavne)
Čítanie básne S. Marshaka „Naleje, naleje sneh“.
(vyvinúť túžbu počúvať báseň o zime; vychovať lásku k zime)
Prechádzka: « Pozorovanie správania sa vtákov pri podávači »
( rozvíjať schopnosť vytvárať súvislosti medzi správaním vtákov a zmenami v nich neživá príroda; rozvíjať pozorovanie)
Pracovná činnosť
Čistenie podávačov od snehu a ich dopĺňanie rôznymi krmivami.
( vychovávať tvrdú prácu)
Kognitívny vývoj
Rozvoj reči
Sociálno-komunikačný rozvoj
Umelecky estetický vývoj
Fyzický vývoj
Ponuka stolných hier:„Lotto“ „Ročné obdobia“
Predstavenie ilustrácií na tému „Zimné radovánky“.
Vytváranie podmienok pre hry podľa výberu detí
Ponúknite deťom omaľovánky na tému „Zimné radovánky“
Poskytnite rôznych konštruktérov na rozvoj konštruktívnych schopností
Knižný kútik doplňte knihami so zimnou tematikou
Konzultácia: "Oblečenie a obuv pre dieťa na zimnej prechádzke."
Pripomeňte rodičom, aby boli kreatívnisúťaž o výrobu Vianočné hračky remeslá.
RR: Rozvoj reči # 7
Téma: „Vypracovanie príbehu o hračkách - mačiatko, zajac“
Cieľ: rozvoj koherentnej reči
Úlohy:
Naučte sa skladať krátke príbehy s pomocou učiteľa;
Naučte sa vytvárať zdrobnené názvy pre malé zvieratá v jednotkách. a veľa ďalších. číslo.
Výslovnosť čistej frázy so zvukom Y.
Vonkajšie hry : „Mráz je červený nos“
(naučte sa jasne hovoriť textom v hre;dodržiavajte pravidlá hry).Hry na snehu. Formovanie snehových gúľ a hranie snehových gúľ
Individuálne. Práca Cvičenie „Zasiahnite cieľ pomocou snehovej gule“.
(zlepšenie základných pohybov (hod)
Akupresúra
II polovica:
Wellness gymnastika po spánku
Otužovacie činnosti
D / a " Čo máme radi v zime? "
(Naučte deti pomenovať zimnú zábavu a zábavu; rozvíjať záujem o zimné radovánky)
Konštruktívne hry na výrobu tovární na Santa Clausa
(rozvíjať konštruktívnu schopnosť)
Prechádzka:
Streda 14.12.16
9.00-9.15 9.25-9.40
OL: Senzorické vzdelávanie # 13
Téma: „Skryť myš“
Cieľ: tvorba senzorických štandardov
Úlohy:
Rozvíjajte predstavy o základných farbách spektra;
Rozvoj počiatočných foriem spolupráce detí navzájom;
Ja polovica:
Ranné cvičenia: komplex „Zábavné snehové vločky“
Samostatná práca: d / a „Kedy sa to stane?“
( posilniť koncepciu zimných javovhej, aktivácia slovníka k téme)
Konverzácia „Keď je vonku mrazivo, môžeš si zamraziť nos.“
(Pokračujte vo vzdelávaní detí o zimnej bezpečnosti a manipulácii s predmetmi. zdravým spôsobomživot)
Okrúhla tanečná hra: „Na vianočný stromček“.
(Naučte deti vykonávať pohyby podľa textu; rozvíjajte sluchové vnímanie; kultivujte priateľskosť)
Prechádzka: "Sledujem za stromami a kríkmi pod snehom “
(rozšíriť znalosti o stromoch, ich rôznych častiach)
Pracovná činnosť Modelovanie narodeninovej torty zo snehu.
(naučte sa správne používať lopatu, rozvíjajte predstavivosť)
Hry v prírode: „Kto je vyšší?“, „Vrabci a mačka“.
( naučte sa skákať ľahko, hrať sa a prísne dodržiavať pravidlá)
Samostatná práca: « Biele snehové vločky. "
( Naučte sa hladko pohybovať)
Akupresúra
Kognitívny vývoj
Rozvoj reči
Sociálny a komunikačný rozvoj
Umelecké a estetické rozvoj
Fyzický vývoj
Vyzdvihnite obrázky snehových vločiek
Navrhnite deťom l papieriky rôznych veľkostí a farieb, štetce, farby, fixkyry, plastelína, preobrázky snehových vločiek
Vytváranie podmienok pre hry podľa výberu detí
Vytvorenie podmienok pre počúvanie hudby
Poskytnite pastelky, farebné ceruzky, papier na implementáciu kreatívnych nápadov na tému: „Ozdobte dom“
Individuálne rozhovory na žiadosť rodičov
Konzultácia „Vonkajšie hry v zime s deťmi na prechádzku“
15.55-16.10
Fyzický vývoj:
Telesná výchova
"Farebné autá"
Cieľ: rozvoj motorických schopností
Úlohy:
Cvičenie na udržanie rovnováhy pri chôdzi na gymnastickej lavici
Naučte sa pristáť na pokrčených nohách vo výskoku
P / a „Semafor a farebné autá“. Rozvíjajte koordináciu pohybov a obratnosť.
II polovica:
Wellness gymnastika po spánku
Otužovacie činnosti
Produktívna činnosť: kresba „Vyzdobme si palčiaku“
(zlepšiť schopnosť správne držať ceruzku, kefku počas pohybov)
CTG: (formovať schopnosť udržiavať čistotu v herni)
Prechádzka: pokračovala v práci na rannej prechádzke
Štvrtok 15.12.16
9.00-9.15 9.25-9.4 0
Umelecký a estetický vývoj:
IZO Modeling
„Zdobenie vianočného stromčeka“
Cieľ:
Úlohy:
Rozvíjajte reč, myslenie, predstavivosť, fantáziu;
Podporujte odozvu a láskavosť
Ja polovica:
Ranné cvičenia: komplex „Zábavné snehové vločky“
Individuálna práca "Jeden-veľa"
(upevnenie znalostí z predmetovodev, jeho detaily, vyučovať vzdelávanie v množnom čísle. (klobúk - klobúky, palčiaky - palčiaky atď.)
Konverzácia „V zime na kopci.“
( Vytvorte základné pravidlá správania sa pri prechádzke; vyvinúť túžbu starať sa o svoje zdravie)
D / a „Hrudník s hádankami“
(cvičenie v schopnosti uhádnuť hádanky o zimných javoch a zábave)
Ruská ľudová hra „Zvony“
(naučte sa navigovať vo vesmíre, vytvorte radostnú náladu)
Chôdza: " Pozorovanie počasia "
(formovanie schopností samostatne identifikovať a pomenovať zimné javy v neživej prírode)
Pracovná činnosť:
Konštrukcia šmýkačky pre bábiky, pleskanie snehu lopatou.
( naučte sa spolupracovať, získajte radosť z dosiahnutýchpráca a jej výsledok)
Vonkajšie hry : zimné radovánky „Utekajte a nebite“
(rozvoj obratnosti pohybu)
"Snehová žena"
(vývoj motorická aktivita)
Individuálna práca „Po rovnej ceste na jednej nohe.“
(rozvoj motoriky)
Akupresúra
Kognitívny vývoj
Rozvoj reči
Sociálny a komunikačný rozvoj
Umelecký a estetický vývoj
Fyzický vývoj
Poskytnite pastelky, farebné ceruzky, papier na implementáciu kreatívnych nápadov na tému: „Zima - zima“
Poskytnite ilustrácie pravidiel správania sa v zime vonku
Počúvanie hudby
Vytváranie podmienok pre hry podľa výberu detí
Vytvorenie podmienok pre dramatizáciu rozprávky
Konzultácia: „Ako si vyrobiť zimná prechádzka príjemné a užitočné pre dieťa? "
15.40-15.55
Umelecký a estetický vývoj:
Rozvoj muzikality
Počúvanie „zimy“
- -Spievanie „jedle“, „návšteva jedle“
Md: Rybí pohyb
„Vianočný stromček je nádhera“ vo dvojici.
Jednotlivé tance.
II polovica:
Wellness gymnastika po spánku
Otužovacie činnosti
Inscenácia rozprávky: „Zayushkinova chata“.
(Naučte deti počúvať rozprávku v inscenovanej verzii; pestovať lásku k zvieratám)
Práca v kúte prírody: Pozorovanie„Čo nnamaloval nám mráz na sklo “
( rozvíjať zvedavosť, rozširovať a prehlbovať znalosti o neživej prírode, prejavovať záujem prirodzený fenomén )
CGN ( Pokračujte vo vzdelávaní detí o úhľadnosti a zvyku starať sa o svoj vzhľad)
Prechádzka: pokračovala v práci na rannej prechádzke
Pracovná činnosť
Upratovanie snehu od cestičiek, lavičky.
Piatok 16.12.16
9.00-9.15 9.25-9.4 0
Kognitívny vývoj:
Rozvoj myšlienok o životnom prostredí №7
« Pozitívny prístup k sebe a svojmu menu "
Cieľ: formovanie pozitívneho vzťahu k sebe a svojmu menu.
Úlohy:
Ujasnite si predstavy o skupine, spolupatričnosti. Jej;
Rozvinúťschopnosť porozumieť svojim pocitom a pocitom ostatných; naďalej rozvíjať empatiu, predstavivosť, expresivitu reči, mimiku a pohyby
Vychovávaťláskavosť, súcit.
10.00-10.1 5
Fyzický vývoj:
Telesná výchova na prechádzke
15.15-15.30
Vývoj reči:
Čítať nie fikcia №13
Diagnostika č. 3
Hranie rozprávky Účel: identifikovať úroveň rozvoja akcií na stavbu a používanie motorického modelu rozprávky
Ja polovica:
Ranné cvičenia: komplex „Zábavné snehové vločky“
Individuálna práca „Usporiadajte snehové vločky do rôznych košov“
(ďalejnaučte deti vyberať predmety podľa farby, veľkosti) Zhenya, Alina, Diana
Konverzácia „Mráz a slnko - nádherný deň!“
(Pokračujte v oboznamovaní detí so zvláštnosťami zimy; rozvíjajte hovorenú reč)
Prstová gymnastika „zima“
( rozvíjať dobré motorové zručnosti ruky, reč)
Prechádzka: zábava „Zimné radovánky“
( vytváranie priaznivých citový stav prostredníctvom hier a cvičení na čerstvom vzduchu)
CGN (kultúra správania sa pri stole)
Akupresúra
II polovica:
Zlepšite svoju gymnastiku po spánku
Otužovacie činnosti
Kreslená šou: Smeshariki: zimná séria
(Vytvorte deťom radostnú náladu sledovaním karikatúry)
Prechádzka: pokračovala v práci na rannej prechádzke
Kognitívny vývoj
Rozvoj reči
Sociálny a komunikačný rozvoj
Umelecký a estetický vývoj
Fyzický vývoj
Poskytnite deťom hry zamerané na rozvoj jemnej motoriky rúk
D / a „Vytvoriť vzor“
Ponúkame detské karikatúry na novoročné témy
Navrhnite rôzne druhy divadla na hranie známych rozprávok.
Vytváranie podmienok pre hry podľa výberu detí
Zapojte deti do výroby snehových vločiek z farebného papiera a obrúskov
Oznámenie témy na ďalší tematický týždeň
Posuvný priečinok: „Ako pomôcť vtákom v zime?“
Scenár zimné radovánky"Zimné radovánky"
Cieľ:
vytváranie priaznivého emočného stavu prostredníctvom hier a herných cvičení na čerstvom vzduchu
Úlohy:
-zlepšiť motoriku a schopnosti;
- rozvíjať obratnosť, schopnosť pôsobiť na signál učiteľa, pozornosť, vynaliezavosť;
- vzbudiť v zime záujem o zábavné hry.
Fondy:
snehové gule alebo medicinbaly biely(podľa počtu detí),
rukavica veľká veľkosť,
sladkosti (podľa počtu detí),
magnetofón s nahrávkami hudby na zimná téma.
Metódy:
hry v prírode, súťaženie, používanie hádaniek a básní o zime, moment prekvapenia.
Účastníci:
moderátorka, snehuliak, deti.
Priebeh zábavy:
/ deti spolu s učiteľom idú na prechádzku, zhromaždia sa okolo učiteľa /
Vedúci
Tu je mráz, tak mráz,
Dokonca aj nos sčervenal.
Bielenie snehu doma
Prišiel ...
(zima)
Vedúci
Chlapci, máte radi zimné obdobie? (Áno)
Vedúci
Zdieľať čo? (môžete hrať snehové gule, vyrábať snehuliakov, jazdiť z ľadovej hory)
Vedúci
Zlomyseľná zima
Ach, nezbedné dievča,
Zamrazí nás
Tiež škádli.
Zlomyseľná zima
Snehový kabát,
Aj keď to vyzerá chladne
V mojej duši, nežná.
E. Shalamonova
Zimu milujú dospelí aj deti. Ruská zima je známa mrazom a chladným počasím. Pri prechádzkach v zime sa uistite, že sa hýbete, aby ste nezmrazili. Odporúčam vám hrať.
/
v tejto dobe na webe k piesni z filmu „Mystery Snežná kráľovná Texty piesne „Snehuliaka“ od V. Korostyleva, vrátane hudby M. Minkova Snehuliak
/
snehuliak
Počkať počkať. Aké hry môžu byť bezo mňa? Oslepil si ma, ale zabudol si na mňa.
Vedúci
Chlapi, na Snehuliaka sme naozaj zabudli. Ospravedlňte nás, snehuliak. Radi si s vami zahráme.
Outdoorová hra „Freeze“
/ deti sa zoradia do 2 radov oproti sebe, medzi nimi stojí v strede Snehuliak. Na signál moderátora: „Nestojte, chlapci, alebo zmrazíte,“ začnú deti behať z jednej strany na druhú. V tejto dobe snehuliak so slovami „zmraziť!“ chytá behajúce deti. Hostiteľ zhromažďuje všetky chytené deti okolo seba. Potom moderátorka a snehuliak pomôžu deťom „rozmraziť“. Deti čítajú básne o zime, zatiaľ čo snehuliak ich hladí po hlave. Deti sú považované za „nezmrazené“ a vrátené ostatným účastníkom /
Básne o zime
1
Prišla veselá zima.
S korčuľami a sánkami
S lyžiarskou dráhou zaprášenou,
S kúzelnou starou rozprávkou.
I. Černetskaja
2
Púpava snehová vločka
Prinesie zimu na vaše pery
Iba údery - a vata
Semená sa rozptýlia.
T. Shorygina
3
Sneh sa chveje, víri,
Na ulici je biele.
A kaluže sa obrátili
Do studeného skla.
3. Alexandrová
4
Biely sneh, nadýchaný,
Točí sa vo vzduchu
A potichu k zemi
Padne, ľahne si.
I. Surikov
snehuliak
Dobre! Viete veľa básní o zime. Teraz však skontrolujem, či uhádnete hádanky.
1
Ak okolo leží sneh
Ak je rieka pod ľadom,
Navštívte nás teda sama
Kto prišiel, povedz mi to?
(zima)
2
Ak je dym stĺpikom,
Sneh vŕzga pod nohami
Ak sú tvoje líca, nos chladný,
Čo je na ulici?
(zmrazenie)
3
Ak sú v domoch vianočné stromčeky
V jasných korálkach a svetlách,
Ak tancujeme v kruhu
S čím sa stretávame?
(Nový rok)
T. Gusarová
snehuliak
Dobre! A hádanky zimy boli uhádnuté. Čo ešte s vami hrať?
Vedúci
Snehuliak, poďme hrať snehové gule.
Zábavná hra „Boj o snehovú guľu“
/
deti stoja v kruhu, každé drží snehovú guľu. Na signál hostiteľa: „Jeden alebo dvaja! Neodkladať! A rýchlo hádzajte snehové gule! “ deti na seba začnú hádzať snehové gule. Je možné použiť rytmickú hudbu /
snehuliak
Bavte sa hraním! Dokonca mi bolo horúco.
Vedúci
Neroztopíš sa, snehuliak?
snehuliak
No nie Vonku je mrazivo.
Vedúci
Čaká nás ďalšia úloha.
Súťaž „Kto nazbiera najviac snehových gúľ“
/
moderátorka volá po 2 deťoch. Na signál: „Jeden-dva-tri! Nazbierajte čo najviac snehových gúľ! “ deti začnú zbierať snehové gule do náručia. Potom sa zhrnú výsledky: spočítajú snehové gule. Kto má viac, je víťaz. Súťaž je možné opakovať 2-3 krát
/
snehuliak
Dobre chlapci! Šikovný ty!
Vedúci
Teraz sa poďme všetci spoločne povoziť na snežnom kolotoči.
Vonkajšia hra „Kolotoč“
/ všetci spolu stojte v kruhu, spojte sa za ruky a vyslovte slová:
Sotva, sotva
Kolotoče sa roztočili.
A potom, potom, potom
Všetko beží, beží, beží.
Ticho ticho
Neponáhľaj sa.
Zastavte kolotoč.
Vykonávajú pohyby v súlade s textom: najskôr idú pomaly, potom rýchlejšie a rýchlejšie, potom sa zastavia. Hru je možné opakovať. V takom prípade sa môžete pohnúť opačným smerom // počas hry snehuliak skryje jednu z palčiakov vo svojom lone /
snehuliak
Bavte sa jazdou na snežnom kolotoči! Naozaj sa mi to páčilo.
Vedúci
Snehuliak, kde si stratil palčiaky? Naozaj, počas jazdy na kolotoči?
snehuliak
A skutočne stratené. Neviem kde.
Vedúci
Neboj sa. Chlapci a ja vám pomôžeme nájsť palčiaky.
/
behajte po webe, nájdite veľkú rukavicu
/
snehuliak
Ďakujem za nájdenie rukavice. A rukavice nie sú jednoduché. S prekvapením.
/
pozri sa do palčiaka, nájdi sladkosti, rozlúč sa so snehuliakom a choď do skupiny /
Prstová gymnastika „Zahrejme si prsty“
Zhromažďovali sneh rukami,
Naše prsty sú unavené
Potrieme ich,
Uchováme ich v teple
Aby sa oteplilo
Prudko premiešajte.
Integrácia vzdelávacích oblastí:„Komunikácia“, „Rozvoj reči“, „Umelecká tvorba“, „Poznávanie“.
Druhy aktivít pre deti: hra, komunikačné, kognitívne, produktívne, čítanie.
Cieľ:
- Rozvíjajte aktivitu a zvedavosť mladších detí predškolský vek v procese kognitívnej činnosti.
- Vytvorte záujem o prácu pomocou netradičná technológia kresba „pokrčeným papierom“ a vytváranie kompozície technikou koláže.
Úlohy:
Vzdelávacie:
Rozšírte znalosti detí o ročnom období - zime.
Posilniť predstavu, že zimné aktivity sú charakteristické iba pre zimu.
Naučte sa hádať hádanky.
Aktivovať reč detí výtvarným slovom.
Pokračujte v učení, ako odpovedať na otázky.
Vývoj:
Rozvíjajte jemné motorické schopnosti rúk;
Rozvíjať a zlepšovať komunikačné schopnosti.
Vzdelávanie:
Vychovávať úhľadnosť;
Podporovať nezávislosť pri plnení úlohy.
Práca so slovníkom: mrazivé, studené, veterné, snehové.
Vybavenie: Snehová vločka, obrazy výtvarníkov o zime, ilustrácie športové vybavenie a zimné radovánky, albumové albumy na kreslenie a listy na hrudky - pečiatky, taniere s farbami, vystrihnuté ilustrácie detí hrajúcich sa v zimných radovánkach, lepidlo, obrúsky.
Prípravné práce: prezeranie obrázkov a ilustrácií o zime. Čítanie beletrie. Rozhovory o zimných radovánkach. Vytváranie hádaniek. Kresba „Zima-Zima“.
Kurz priamo - vzdelávacie aktivity
Deti sú zahrnuté v skupine, ktorá sedí na stoličkách. Potom do skupiny vletí snehová vločka.
Som biela snehová vločka
Letím, lietam, lietam.
Chodník a cesty
Zakryjem všetko.
Chlapci, v akom ročnom období lietajú snehové vločky na ulici? (odpovede detí)
Správne v zime.
Pozrite sa, snehová vločka nám priniesla obrazy od výtvarníkov. Deti si prezerajú obrázky o zime.
Čo je zobrazené na obrázkoch? (Odpovede detí.)
Áno, obrazy zobrazujú sezónu „zima“.
Povedzte nám, čo sa deje s prírodou v zime; stromy, rastliny, vtáky? (Odpovede detí.)
Povedzte mi, aká je zima, ak je vonku:
veľa snehu - zasnežená zima;
mráz - mrazivá zima;
vietor je veterná zima;
zima - studená zima.
Dobre! Chlapci, snehová vločka sa chce hrať so snami. Si pripravený?
Telesná výchova
Deti vykonávajú pod textom napodobňujúce pohyby.
Deti sedia na stoličkách.
Chlapi, pýta sa snehová vločka, viete, aké zimné radovánky si môžete v zime zahrať vonku? (Odpovede detí.)
Teraz hádajte hádanky, ktoré sa vás snehová vločka pýta. Ako učiteľ háda hádanky, ilustrácie sú umiestnené na stojane.
Dva brezové kone
Nesú ma snehom.
Tieto kone sú červené,
A ich mená sú ...
Ponáhľam sa ako strela dopredu
Iba zmrzliny
Áno, svetlá blikajú.
Kto ma nesie? ...
Vliekli ich do kopca
Na usporiadanie pretekov.
Vytvorili sme snehovú guľu
Na to urobili klobúk,
Nos bol pripevnený a o chvíľu
Ukázalo sa ... (Snehuliak.)
V zime je zábava len jedna.
V ňom presnosť, obratnosť potrebuje každý.
A čo nazývate "škrupiny"
Čo vyrezávate a hádžete po priateľoch?
Chlapci, naša snehová vločka čoskoro odletí. Nakreslime pre ňu sneh, snehovú búrku a prilepte ilustrácie detí hrajúcich si zimné radovánky. Deti si vezmú tónované listy na kreslenie a biele listy papiera, aby vytvorili hrudku - pečiatku. Biely list sa rozdrví na hrudku a získa sa hrudka - matrica. Hrudky papiera namáčajú do tanierov farby a kreslia snehovú búrku, pričom nanášajú výtlačky na tónovaný papier. Potom si deti vyberú svoje obľúbené vystrihnuté ilustrácie detí hrajúcich si zimné radovánky. A sú prilepení k svojej krajine. Na konci práce sa učiteľ ponúkne vyložiť prácu na koberec a obdivovať ju.
Snehová vločka: Ach, aká nádhera !!! To ma potešilo! Ale už musím ísť, zbohom deti!
Deti sa lúčia so snehovou vločkou. Snehová vločka odletí.
Reflexia: Deti, páčila sa vám cesta snehovej vločky k nám?
Čo nám priniesla snehová vločka?
Aká je zima?
Aké zimné radovánky si pamätáte?
Čo sme dali snehové vločky?
Elena Machekhina
Zhrnutie GCD v juniorskej skupine „Zimné radovánky“
Obsah softvéru:
1. Naučte deti počúvať výtvarné slovo, lúštiť hádanky, odpovedať na otázky.
2. rozšíriť znalosti detí o zimné výhľadyšport a zimné radovánky.
3. Upevniť znalosti o vlastnostiach snehu u detí, objasniť predstavy o zime u detí.
4. Naučte deti pozerať sa na obrázok, vidieť zápletku na obrázku, odpovedajte na otázky o jeho obsahu.
5. Naučte deti skladať krátky príbeh (z 2 viet) na otvorené otázky.
6. Rozvíjať u detí predstavivosť, vnímanie, dobrovoľnú pamäť a pozornosť, postreh, verbálne-obrazové myslenie.
7. Pestovať záujem o prírodné úkazy.
8. Obohaťte slovnú zásobu detí o nové prídavné mená, slovesá, podstatné mená (klzisko, hokej, korčule, zábava, zamat, nadýchané, lesklé, strieborné, trblietavé).
9. Upevniť a aktivovať slovnú zásobu detí.
Materiál na lekciu:
Maľovanie « Zimné radovánky» , papierové snehové gule, košíky, bábika. Predbežné Práca:
Čítanie básní o zime; vykonávanie experimentov so snehom; hádanie hádaniek; prezeranie zápletiek zo série " Zimné radovánky"; hra" Dokončite vety.
Priebeh hodiny:
Ozve sa klopanie na dvere.
Bábika Katya prichádza k deťom zimné oblečenie... Priniesla sneh z ulice a pozýva deti, aby ho preskúmali a dotkli sa ho.
Vychovávateľ: Chlapci, sneh pochádza zo snehových vločiek. Keď napadne veľa snehových vločiek, objavia sa záveje.
Vychovávateľ: Deti, aký sneh? Studené, biele, nadýchané, lesklé. Sneh sa leskne a je strieborný.
Vychovávateľ: Počúvajte chlapci, báseň:
Snehové vločky padajú z neba
Ako biele chumáče.
Pokrývajúci všetko naokolo
Mäkký zamatový koberec.
Vychovávateľ: Pamätajte si chlapci. Keď sa sneh roztopí, na čo sa zmení? Vo vode. Správny. A keď voda zamrzne, čo sa stane? Ľad. Na korčuľovanie a hranie hokeja potrebujete klzisko. A ak sneh zalejete vodou, získate klzisko (zborové opakovanie slová: klzisko, ľad, hokej) .
Vychovávateľ: Chlapci, teraz pozorne počúvajte hádanku a pokúste sa vyriešiť ju:
Sneh na poliach
Ľad na riekach
Blizzard kráča
Kedy sa to stane?
Deti: V zime
Vychovávateľ: A aké známky zimy poznáte? Padá sneh, vonku je zima, stromy sú bez lístia, ľudia sa začali teplo obliekať. Správny. Dobre! Chlapci, všetci milujeme zimu. V zime je veľmi krásne. A v zime sa veľmi radi hráme vonku. Pozrime sa na obrázok.
Zváženie obrázku zápletky « Zimné radovánky» .
Vychovávateľ: Napadol biely sneh. Biele cesty, biele domy. Na stromoch je namiesto listov na konároch biely sneh. Pozrite sa, aký krásny vianočný stromček. Na jeho zelených konároch leží aj biely nadýchaný sneh. Namiesto listov na strome sú zelené ihličie, ktoré na jeseň neopadáva. Prišla skutočná zima! Deti si obliekli na dlane kožuchy, nohavice, palčiaky, na nohy nové čižmy a čižmy. Chlapi idú dole kopcom. Deti jazdia z kopca na saniach, na lyžiach, na ľadových kryhách. Dievčatá na klzisku sa korčuľujú a chlapci s palicami v rukách chodia hrať hokej. Ach, aký snehuliak deti oslepili! Namiesto nosa - mrkva, namiesto klobúka - vedro, šatka na krku a metla v ruke.
Učiteľ číta riekanku:
Snehuliak, snehuliak
Objavil sa na dvore
Nos je mrkva
Ústa - zemiaky
A vedro na mojej hlave.
Vychovávateľ: Takto je zaujímavé, aby sa deti v zime hrali vonku. Naozaj chlapci? Znova sa pozorne pozrite na obrázok.
Vychovávateľ:
Čo robia deti? (Chôdza)
Kam chodia deti (Vonku)
Akú sezónu? (Zima)
Ako sú deti oblečené? (Vrelo)
Čo robia deti? (Lyžovanie, sánkovanie, korčuľovanie)
Čo robili deti na dvore? (Oslepený snehuliak)
Vypočujte si báseň:
Sneh na ulici belí, pripravte sa čoskoro
Na ruky si dajte palčiaky, na krk uviažte šatku,
Zapnite si zámok na bunde a vybehnite na ulicu.
Nezabudnite si však vziať sane a lyže.
Ak nechcete, postavíte snehovú ženu.
Hrčkujte, kým jeden valíte, druhý a tretí.
Dajte ich na seba, vyšla žena - nádhera!
Ste unavení? Pamätajte si, ako ste hrali snehové gule na ulici. Chcete hrať teraz? Hrá sa v "Snehové gule"?
Vychovávateľ: Pozrite sa, koľko snehových gúľ z bieleho papiera. Predstavme si, že ide o skutočné snehové gule. Teraz hodíme snehové gule do koša (učiteľ ukazuje deťom, ako sa majú hrať)... Kto hodí do košíka snehové gule najviac, vyhrá. Spustené (deti sa hrajú) .
Vychovávateľ: Teraz si zahrajme hru "Dopln vetu":
Prišiel ... (zima) .
Ide ... (sneh) .
V zime sú tu ... (mrazy) .
Deti jazdia ... (lyžovanie, korčuľovanie, sánkovanie) .
Chlapci kráčajú s palicami ... (na klzisko) .
Chlapci sa hrajú na ihrisku ... (v hokeji) .
Deti sa tiež hrajú ... (snehové gule) .
Deti vyrezávajú zo snehu (snehuliak, snehuliak, pevnosť, snehové gule) .
Správny. Výborne chlapci.
A teraz, deti, budeme sledovať šmýkačky a naučíme sa riešiť hádanky.
Hviezdy lietajú z neba
A svietiť na slnku.
Ako baletný tanec
V zime víria snehové vločky ... (Snehové vločky) .
Môžete si vyrobiť snehovú guľu,
Nie je to vôbec ťažké!
Nekreslíme koláče
Na hranie potrebujete ... (Snehové gule).
Šikovne sme ho oslepili
Existujú oči a nos - mrkva.
Trochu teplo - okamžite bude plakať.
A roztopí sa ... (Snehuliak).
Ježek vyzerá ako ona,
listy nenájdete vôbec.
Ako krásne je štíhle
A na Nový rok - potrebujeme to! (Vianočný stromček).
Sme s priateľmi v mrazivom dni,
Nalejte sneh z hadice.
Ako sa objaví ľad
Takže všetko je pripravené ... (Klzisko).
Mám chlapov
Dva strieborné kone.
Jazdím obaja naraz,
Aké kone mám? (Lyže).
Puk sa tu poháňa silou a mocou,
A všetko hodia na bránu.
Na ihrisku je ľad všade,
Sme radi za takú hru! (Hokej).
Nie je to niekedy ľahké
Vylezte tam hore.
Ale je to ľahké a príjemné
Choďte späť! (Snow Hill).
Sami lietajú z kopca,
A do kopca sa im nechce.
Na lano je potrebné vyliezť na kopec,
Zakaždým sa odtiahnite. (Sánky).
Dobre chlapci! Študovali sme veľmi dobre a zaujímavo. Páčilo sa ti to?
Áno. O čom sme sa dnes rozprávali v triede? O zime, oh zimné hry a zábava... Čo iné si robil? Hrali snehové gule, lúštili hádanky. Správny. A teraz je čas rozlúčiť sa s Katya bábikou. Páčilo sa ti, Katya, v našej triede? Panenka Katya hovorí, že to bolo veľmi zaujímavé a chalanom sa darilo. A hovorí, že by sme sa mali teplo obliecť na prechádzku, pretože je tam zima. Zbohom, Katya!