Urob si svojpomocne neštandardné športové potreby v MŠ. Kútik telesnej kultúry "Ostrovček zdravia"

Rastúci organizmus potrebuje pohyb. Preto je hlavnou úlohou materskej školy zlepšovanie zdravia, poskytovanie všestranného fyzický vývoj dieťa.

Pohyb tvorí základ takmer každej detskej činnosti. Lekári však teraz hlásia výrazné zníženie objemu motorická aktivita deti. Pri pozorovaní detí je možné zaznamenať pokles záujmu detí o organizovanú motorickú aktivitu: ich nečinnosť, neochota zúčastniť sa vonkajších hier a cvičení. Preto je potrebné:

  • Zvýšiť záujem detí o rôzne druhy pohybových aktivít.
  • Zvýšte emocionálnu náladu detí.
  • Povzbudzujte deti k samostatnej motorickej aktivite.

Všetky uvedené úlohy je možné riešiť na hodinách telesnej kultúry a samostatnej motorickej činnosti s využitím netradičných pomôcok. Neštandardné vybavenie stimuluje záujem detí, túžbu pohybovať sa, zúčastňovať sa hier; spôsobuje radosť a pozitívne emócie.

Používanie neštandardných príručiek prináša spestrenie pohybových aktivít a účinky novosti, umožňuje viac využívať známe cvičenia. Neštandardné vybavenie spája telesnú výchovu s hrou, čo vytvára podmienky pre čo najkompletnejšie sebavyjadrenie dieťaťa v motorickej činnosti.

Používanie jasných farebných príručiek zvyšuje záujem detí o hodiny, dodáva im potrebné emocionálne zafarbenie.

Ponúkame neštandardné vybavenie, ktoré je možné vyrobiť ručne a použiť na hry, herné cvičenia a outdoorové aktivity.

Použite

Cieľ:

Materiál: lenolium

MASKOVÉ KLOBÚKY (MAČKA, PES, LÍŠKA, VLK, MEDVEĎ, ZAJAK)

Použite pre hry vonku

Cieľ: aby sa deti chceli zúčastniť hier vonku

Materiál: vlákno, vaša túžba.





Môcť použitie za preskok cez „potok“.

Cieľ:, skákacie schopnosti, obratnosť, posilňovanie svalov nôh.

Materiály: Linoleum, farba, samolepiaci papier

Možno použiť v triede na krokovanie, beh s hadom.

Účel: Rozvíja stabilitu pri pohyboch a v statickej polohe, koordináciu pohybov.

Materiál: kávové dózy, samolepiaci papier, penový klobúk


Použite vykonať otvorenie rozvádzača, preskočiť, preskočiť

Cieľ: Cvičenie rozvíja koordináciu pohybov, schopnosť skákania, obratnosť, posilňuje svaly nôh.

Materiál: papier-mache, kvaš.

VČELA "MAYA"

Použitie: odraziť sa

Cieľ: naučiť sa skákať, rozvíjať skákacie schopnosti.

Materiál: nite, háčik, syntetický zimný prípravok

Použitie: na prešľapovanie, preskakovanie, stavanie do radu, stĺpca, kruhu, na hry a zábavu.

Cieľ: Rozvíja svaly trupu, koordináciu pohybov, obratnosť, pozitívne emócie.

Materiál: Kapsuly s prekvapením Kinder, uzávery plastových fliaš.

Použitie: Had chodiaci pomedzi snehové gule, hádzanie do diaľky pravou či ľavou rukou, prešľapovanie loptičiek, hádzanie loptičiek k sebe z rôznych pozícií.

Cieľ: Rozvíja koordináciu pohybov, oko, obratnosť, schopnosť hrať vo dvojici, pozitívne emócie.

Materiál: Penová guma.

Použite na realizáciu rozvádzača

Cieľ: Cvičenie rozvíja koordináciu pohybov

Použite na realizáciu rozvádzača

Cieľ: Cvičenie rozvíja koordináciu pohybov

Materiál: igelitové tašky iná farba, škótska

Použite na masáž chodidiel, chôdza, aby sa zabránilo plochým nohám.

Cieľ: stimuluje prácu vnútorné orgány... Rozvíja koordináciu pohybov, rovnováhu.

Materiály: linoleum, korky, lepidlo

POTLAČENÉ GULIČKY - 0,5 - 1kg

Použite

Cieľ:

Materiál: tkanina, syntetický zimný prípravok.

(snehuliak, šteniatko Tobik, petržlen, nešikovná Máša)

Použitie: na organizovanie detí mladší vek v triede. Deti v strednom veku učia týchto hrdinov vykonávať rôzne cvičenia, vysvetľujú prečo a ako na to.

Materiál: nite, háčik, syntetický zimný prípravok.

Použite vykonávať rozvádzač, preskakovať, prekračovať, behať s „hadom“

Cieľ: Cvičenie rozvíja koordináciu pohybov, schopnosť skákania, obratnosť, silu.

Materiál: tkanina, syntetický zimný prípravok.

STOPY ZDRAVIA

Na prevenciu plochých nôh.

Materiál: 1) linoleum, kolesá z detského auta; 2) linoleum, hrubé lano, na ňom sú viazané uzly

DIVADLO
"ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL"
(vreckovka, špongia, mydlo, uterák, mikrób)

Použitie: naučiť deti, ako správne používať toaletné potreby.


Použitím netradičných pomôcok na telesnú prípravu, hry a herné cvičenia, štafetové behy, outdoorové aktivity zvyšujeme záujem detí o rôzne druhy pohybových aktivít, zväčšujeme objem pohybových aktivít, zvyšujeme emocionálnu náladu.

Samolovskich Natalia Igorevna
inštruktor telesnej výchovy
Mestská autonómna materská škola vzdelávacia inštitúcia
"Materská škola č. 369" Perm Rusko, Perm

V našom materská škola, používame neštandardné telovýchovné náčinie vlastnoručne vyrobené, pretože nové športové náčinie je vždy ďalším stimulom k aktivizácii telovýchovných a zdraviu prospešných prác.

"Viacfarebné laná"

Cieľ: zlepšenie schopnosti preskočiť predmet

Môžete použiť: na prešľapovanie, preskakovanie, plazenie pomedzi laná, prehadzovanie predmetov cez lano natiahnuté na stojanoch.

Vyrobené z viacfarebných plastových korkov, ktoré sú navlečené na vlasec alebo šnúru. Môžu byť rôzne dĺžky od 50 cm do 2-3 m.

"prepojky"

Cieľ: zlepšenie schopnosti skákať s napredovaním, posilnenie svalov nôh.

Môžete použiť: na skokové cvičenia (skok okolo štvorca, kruhu; skok a skok do kruhu, štvorca); vo vonkajších hrách (domy sú okrúhle, štvorcové, vagóny sú okrúhle, štvorcové atď.); pri behaní okolo predmetov.

Takéto kruhy a štvorce môžu byť vyrobené z hrubého farebného kartónu alebo plátna. Stred je odrezaný 5 cm od okraja.

Priemer kruhu je 40-50 cm, strana štvorca je 40-50 cm.

"pasca"

Cieľ: zlepšenie schopnosti vyhodiť predmet alebo ho chytiť; vyvinúť oko, rýchlosť reakcie.

Môže byť použitý vo voľnej hre, v samostatnej práci, v súťažiach.

Vyrobené: vrchná časť je odrezaná z plastovej fľaše. Zástrčky sú pripevnené na lane na oboch stranách. Jedna zátka je priskrutkovaná k "krku". Lovishka je pripravená!

Výška "pasce" je 15 cm Dĺžka lana je 25-30 cm.

"navíjačky"

Cieľ: rozvíjať dobré motorové zručnosti ruky, zručnosť, rýchlosť pohybu.

Môže byť použitý vo voľných herných aktivitách, v súťažiach. Šnúru s uviazaným kinderkom deti namotávajú na palicu.

Vyrobené: na jeden koniec šnúry sa priviaže palička a na druhý plastový korok alebo vajíčko z kinderka.

"vzdušný futbal"



Cieľ: rozvíjať dýchanie, silu výdychu.

Môže byť použitý pri herných aktivitách.

Vezmeme akúkoľvek krabicu a prilepíme ju samolepiacou fóliou. Bránu vyrábame z ľubovoľných pohárov. Bok štadióna zdobíme reklamnými nápismi a divákmi. Vyrábame guličky z fólie a vyzbrojujeme sa trubičkami.

Priebeh hry:

Hra je pripravená na stôl. Na oboch stranách je 1 hráč vyzbrojený trubicami. Loptičky sú umiestnené v strede ihriska. Úlohou hráčov je skórovať najväčší počet smeruje do súperovej brány. Zároveň by sa nemali dotýkať lopty rukami, ale môžu na ňu fúkať iba cez rúrky.

Ak sa hráč dotkne lopty rukou alebo fajkou, súper dostane jeden bod navyše. Po dohode môžu hráči zaviesť niektoré pravidlá futbalu.

Autori-prekladači:
Molchanova Svetlana Vladimirovna,
vychovávateľka 1. kvalifikačnej kategórie
Galina Anatolyevna Kostromina,
vychovávateľka najvyššej kvalifikačnej kategórie
Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia
"Materská škola číslo 27"
G. Kamen-na-Obi, Altajské územie, Rusko
Článok je uverejnený v autorskom vydaní.

G. Semey

KGDU "Záhrada škôlky č. 3"

Umírová Z.S.

(učiteľ telesnej výchovy,

Netradičné športové vybavenie v škôlke.

Jedna z prioritných úloh formácie zdravým spôsobomživot u detí predškolskom veku je vytvárať motiváciu, tréning a vštepovanie zručností zdravého životného štýlu u detí predškolského veku.

Dôležitým smerom pri formovaní základov zdravého životného štýlu u detí je správne organizované subjektovo-priestorové prostredie, v prvom rade je to motorické subjektovo rozvíjajúce prostredie. Mal by mať rozvojový charakter, byť rôznorodý, dynamický, transformovateľný, multifunkčný. K tomu v našej materskej škole „KGDU Materská škola č. 3“ používame neštandardné športové pomôcky, ktoré si sami vyrábame, pretože nové športové pomôcky sú vždy ďalším podnetom k aktivizácii telesnej kultúry a zdraviu prospešnej práci.

Je možné aktualizovať herné vybavenie v telocvični bez zvláštnych nákladov, ak existuje túžba a malá predstavivosť. Používanie neštandardných príručiek prináša rozmanitosť pohybových aktivít a účinky novosti, umožňuje širšie využitie známych cvičení, obmieňanie úloh. Neštandardné vybavenie spája telesnú výchovu s hrou, čo vytvára podmienky pre čo najkompletnejšie sebavyjadrenie dieťaťa v motorickej činnosti. Používanie jasných farebných príručiek zvyšuje záujem detí o hodiny, dodáva im potrebné emocionálne zafarbenie.

Pedagogickí zamestnanci našej MŠ venujú mimoriadnu pozornosť výchove a vyučovaniu detí spolutvorby učitelia, deti a rodičia. S vedomím, že pozitívne výsledky možno dosiahnuť len tým, že sa rodičia stanú našimi spojencami, sme sa snažili vzbudiť v nich záujem o telesnú výchovu a podporu zdravia detí, ukázať, ako veľmi stúpa ich záujem o hodiny pri používaní neštandardného vybavenia. Rodičia, ktorí sa starajú o zdravie svojich detí, obohatili športový kútik o prívlastky , ručne vyrobený. Na prvé želanie vychovávateľov priniesli rodičia našich žiakov z domu rôzny odpad. Predškoláci veľmi radi vyrábajú hračky s dospelým. Dieťa sa môže stať spoluautorom kreativity už vo veku 3 - 4 rokov. Po prvé, dieťa pozoruje prácu dospelého, dáva potrebnú časť, starší predškoláci sami môžu lepiť, vyberať diely, navrhovať akýkoľvek dizajn. V stredná skupina, pre deti 4-5 ročné sme v našej materskej škole otvorili tvorivú dielňu "Remeslá z odpadového materiálu." Spolu s pedagógmi tvoria deti rôzne remeslá a hračky, pomôžte vyrobiť neštandardné športové vybavenie do športového kútika spoločenskej miestnosti. Prirodzene, pedagógovia ponúkajú deťom kreatívne aktivity, ktoré sú dostupné pre ich vek. Deti si vyberú obrázky, ktoré sa im páčia a prelepia nimi škatuľky, ozdobia športové potreby samolepiacim farebným papierom, navlečú nylonovú niť do uzáverov plastových fliaš, nasypú cereálie do fliaš od milších prekvapení atď. Spoločný tvorivá práca uspokojuje potrebu dieťaťa po energickej činnosti, dáva skutočné stelesnenie myšlienky, fantázie. V procese práce s prírodným a odpadovým materiálom sa deti učia o vlastnostiach týchto materiálov, učia sa tieto materiály navzájom porovnávať. Ich znalosti o štandardoch formy a farby sú konsolidované, túžba je vychovávaná k dosiahnutiu pozitívny výsledok... Vytvorenie neštandardného vybavenia je vždy kreativita, vynález niečoho nového: v dizajne, v spôsobe konania. Takéto vybavenie prispieva k realizácii nových zaujímavých a vzrušujúcich hier v triede. To umožní deťom "oddýchnuť si" od neustále sa opakujúcich cvičení a učiteľovi - implementovať nové nápady a vzdelávacie ciele s minimálnymi výdavkami peňazí. Neštandardné vybavenie pomáha zvyšovať pohybovú aktivitu detí, vytvára stály záujem o vyučovanie telesnej kultúry chlapci aj dievčatá. Používanie neštandardného vybavenia a pomôcok prináša spestrenie hier a telovýchovných aktivít v prírode, umožňuje širšie využívať rôzne cvičenia, obmieňať úlohy, robiť zmeny, spestriť prázdniny a zábavu v interiéri aj exteriéri. Používanie týchto pomôcok a zariadení zvyšuje počet cvičení pre rôzne svalové skupiny a tiež umožňuje aplikovať diferencovaný spôsob práce s deťmi s rôznymi patológiami.

Pohyb je životne dôležitá potreba, prostriedok na posilnenie tela. Dieťa je od prírody činiteľ a jeho činnosť sa prejavuje v pohybe. Čím sú pohyby rozmanitejšie, tým viac informácií vstupuje do mozgu, tým intenzívnejšie to ide intelektuálny rozvoj... Pre plnohodnotný rozvoj dieťaťa je potrebné, aby sa v pohybovej činnosti zoznámilo s čo najväčším počtom rôznych telovýchovných pomôcok a predmetov. Existuje známy vedecky podložený záver, že ani napodobňovanie, ani obrázky nedávajú taký pozitívny výsledok pri vykonávaní motorických úloh, ako sú zariadenia a pomôcky.
Úspešnosť hodín telesnej výchovy a efektívnosť telesnej výchovy detí vo všeobecnosti závisí od foriem, metód a techník, individuálneho prístupu k deťom a vo veľkej miere aj od dostupnosti potrebného materiálno-technického vybavenia. základňu. Prostredie predmetu má veľký význam pre rozvoj aktivity detí, formovanie ich iniciatívneho správania a tvorivosti.
Nedostatočné materiálnu podporu nedostatok príležitostí na nákup drahého vybavenia, vrúcna túžba, napriek všetkému, robiť telovýchovné aktivity zábavnými a efektívnymi, rôznorodými a vzrušujúcimi, čo mnohých učiteľov vedie k hľadaniu nových foriem práce.

Ide skôr o telovýchovné a herné náčinie, ktoré dieťaťu umožňuje voľný prechod od čisto motorickej činnosti k hre a naopak.
Vytvárajú sa tak podmienky pre čo najkompletnejšie sebavyjadrenie dieťaťa.
Spolu s továrenskými simulátormi naša materská škola široko využíva svoje vybavenie z odpadu a prírodný materiál(masážne prístroje, vychádzkové a bežecké dráhy, prístroje na rozvoj agility, koordinácie a pod.). Toto zariadenie je obzvlášť účinné pri rozvíjaní záujmu detí o telesnú výchovu. Okrem toho vám umožňuje robiť bez významných nákladov na materiál, čo je veľmi dôležité v podmienkach nedostatočného financovania. predškolských zariadení.
Pomôcky na cvičenie a neštandardné vybavenie boli vyrobené rukami pedagógov - jednoduché, lacné, no do každej hodiny vnášajú prvky nevšednosti, vzbudzujú u detí záujem. Túžba hrať sa s atribútmi, ktoré sú pre nich nové. Použitie týchto pomôcok a zariadení zvyšuje počet cvičení pre rôzne svalové skupiny a tiež umožňuje aplikovať diferencovanú metódu práce s deťmi s rôznymi patológiami, pripraviť ich na vykonávanie ďalších zložitejších pohybov, cvičení a úloh.
Je potrebné, aby vybrané zariadenie a jeho umiestnenie spĺňali nasledujúce požiadavky:

  • multifunkčnosť (pre hry, pohyby, aktivity);
  • schopnosť ľahko sa transformovať, sila, bezpečnosť;
  • možnosť uskladnenia na dostupnom vhodnom mieste, aby sa dal ľahko preniesť do miestnosti alebo odstrániť.

Počas ranného príjmu by motorická aktivita detí mala byť pokojná, mierna. Učiteľka je zaneprázdnená prijímaním detí a nemôže venovať náležitú pozornosť jej priamemu vedeniu. Preto vopred vytvára podmienky pre jednoduché, dobre známe pohyby pre deti, ktoré nevyžadujú poistenie: na podlahu kladie ploché cesty, šnúry, krúžky, niekoľkokrát mení ich umiestnenie, rýchlo niečo, niečo odstraňuje do jedného komplexu.
Toto všetko sa robí preto, aby sa deti, ktoré prišli do škôlky skoro ráno, mohli zapojiť do zmysluplných a pestrých pohybových aktivít a s radosťou reagovať na hernú situáciu vytvorenú učiteľkou.

Zoznam neštandardného vybavenia.

Masér "Lano - zdravie"
Skladá sa z kapsúl "kinder-prekvapení" pevne navlečených na vlasci (dĺžka - 21 cm), po stranách sú dve rukoväte (použité fixky).
Je vhodný na masáž krku, hlavy, horného ramenného pletenca, chrbta, hrudníka, nôh.

Cesta "Oranžová"
Skladá sa z hustej tkaniny (šírka -35 cm), (dĺžka 1,5 m), k nej prišitá vnútorný povrch nahor s plastovými uzávermi z plastových fliaš.

Tréner "Chyťte loptu pomocou pasce".
Vyrobené z vrchnej časti plastovej fľaše. Pomocou veka je k fľaši pripevnená rybárska šnúra s kapsulou "kinder-surprise" na konci.
Cieľ: hodiť kapsulu do koša.
Rozvíja obratnosť, presnosť. Náročnosť prevedenia je regulovaná dĺžkou vlasca.

Tréner „uhodil do prsteňa“
Raketa z Babintonu. Na jeden okraj bolo priviazané lano, na konci kapsula z „kinder-prekvapenia“.

Serso.
Materiál: Plastová fľaša, šnúra, uzávery fliaš, alebo „kinder prekvapenie“.
Použitie: na zasiahnutie cieľa.
Rozvoj: obratnosť, pozornosť, oko, rýchlosť reakcie, schopnosť regulovať a koordinovať pohyby, formovanie sebaovládacích schopností.

Bilbock.
Materiál: hustá látka s vyrezanými otvormi - kruhy, paličky, guľa
Použitie: na hádzanie a zasiahnutie cieľa.
Rozvoj: oko, pozornosť, rýchlosť reakcie, manuálna zručnosť, koordinácia pohybov.

Lyžiarska trojka.

Materiál: drevené dosky s tromi lyžiarskymi viazaniami alebo hustým elastickým pásom.
Použitie: pre športové hry, štafetový beh.
Rozvoj: koordinácia pohybov pri spoločnej pohybovej aktivite, obratnosť, rýchla reakcia, schopnosť tímovej práce.

Lepkavá guľa.
Materiál: kuchynské palčiaky na suchý zips.
Použitie: na tenis.
Rozvoj: koordinácia pohybov, vzdialenosť odhodu, oko, obratnosť, schopnosť hrať v tíme.
Uskutočnil sa pohybový tréning, ktorý bol zameraný na rozvoj dýchania, využíval novú príručku.

Prievan vo fľaši.
Materiál: Otvory sú vyrobené v plastovej fľaši. Nalejte nadrobno nakrájané vnútro farebný papier, fólie, konfety. V otvore v zátke je ponechaná dýchacia trubica.
Použitie: na dychové cvičenia (dieťa fúka do hadičky vloženej do zátky)
Vývoj: dýchacie orgány.

Mäkké poleno.
Materiál: kusy látky, penová guma, plátno (dermantín), hustá látka na čalúnenie.
Použitie: na chôdzu, lezenie, prešľapovanie, preskakovanie.
Rozvoj: obratnosť, rovnováha, posilňovanie svalov nôh, sebavedomie.

Trať so stopami.
Materiál: kus hrubého papiera.
Použitie: na chôdzu po prstoch, pätách, celých chodidlách.
Rozvoj: rozvaha, precíznosť, sebavedomie.

Posuvná dráha.
Materiál: penová guma, hustá tkanina, plátno (dermantín), lano.
Použitie: na chôdzu s vysokými kolenami, prešľapy, preskoky.
Rozvoj: náročnosť prevedenia cviku, dĺžka je nastaviteľná.

Kvet-list
Materiál: hrubá tkanina, hrášok, pohánka, ryža atď.
Použitie: na chôdzu po špičkách, podpätkoch.
Vývoj: rovnováha, oko.

Obruče.
Materiál: drôt, uzávery fliaš, do uzáveru urobte dieru a navlečte drôt a upevnite.
Použitie: skákanie, hádzanie, hádzanie.
Rozvoj: oko, presnosť, zručnosť.

Pekná reťaz.

Materiál: uzávery fliaš, hrubé nite, všetky uzávery pri výrobe kvetov navlečte na niť.
Použitie: chôdza po špičkách, pätách, masáž.
Vývoj: presnosť pohybu, eliminuje ploché nohy.
Použitie simulátorov zvyšuje svalový tonus, zlepšuje krvný obeh, aktivuje redoxné procesy vo svaloch, kĺboch ​​a tkanivách.
Masážne prístroje môžu byť použité v procese vykonávania všeobecných vývojových cvičení.


Používanie simulátorov a neštandardného vybavenia pri práci s predškolákmi.

Fyzická aktivita je prirodzenou požiadavkou ľudského tela. Využívanie simulátorov a neštandardného vybavenia prispieva k zvýšeniu fyzickej aktivity.

Cvičenia na nich zlepšujú koordináciu pohybov, posilňujú väzivovo-kĺbový aparát, v dôsledku čoho sa zlepšuje pružnosť chrbtice, rozvíja sa hrudný kôš, zlepšuje sa držanie tela, zvyšuje sa krvný obeh, posilňujú sa cievy srdca a mozgu.

Základné princípy používania neštandardných zariadení

  1. Zariadenie je možné použiť na telesnú výchovu a samostatné aktivity detí.
  2. Začnite cvičenia od najjednoduchších, postupne prejdite na zložitejšie a diverzifikujte pohyby.
  3. Je dôležité cviky striedať, aby záťaž v pohyboch po sebe nepadala na rovnaké svalové skupiny.
  4. V procese vykonávania cvičení je potrebné starostlivo sledovať zdravotný stav detí, aby sa predišlo preťaženiu.
  5. Na podporu samostatnosti a aktivity je vhodné vyzvať deti, aby si cvičenia vymýšľali samy.
  6. Na základe ich fyzických možností a úrovne motorických schopností.

Urob si sám neštandardné vybavenie na telesnú výchovu v materskej škole z odpadového materiálu

Takže Oksana Vladimirovna, učiteľka MADOU č. 203 "Kombinovaná materská škola", Kemerovo
Tento materiál je určený pre inštruktorov telesnej výchovy, opatrovateľov a rodičov.
Cieľ: výroba neštandardných zariadení z odpadového materiálu vlastnými rukami na telesnú výchovu a ich používanie v triede a v hrách
Úlohy: vzbudiť záujem o neštandardné vybavenie, zapojiť učiteľov a rodičov do jeho výroby; rozvíjať kreativitu, predstavivosť pri používaní neštandardného vybavenia; motivovať deti k tomu pohybová aktivita, prostredníctvom používania neštandardného vybavenia pri samostatných činnostiach
„Zdravie a šťastie našich detí vo veľkej miere závisí od nastavenia telesnej kultúry v škôlke a rodine...“

Vybavenie ponúkané vašej pozornosti je vyrobené ručne, aby doplnilo prostredie na vývoj predmetu. Na prvý pohľad sú to len ručné práce, ktoré robím ja a moji rodičia, no sú to nenahraditeľní pomocníci pri práci. Záujem detí o rôzne inovácie spôsobuje u detí pozitívne emócie a celkovo tonizuje telo. Spoločná výroba zariadení aktivuje rodičov, nastaví ich na spoluprácu s učiteľmi.
Výroba takýchto pomôcok si nevyžaduje veľké výdavky. Používal som hlavne rôzne odpadový materiál: všetko, čo sa určite nájde v každom dome z kategórie nepotrebných vecí. Minimálne náklady a čas! Výsledkom sú veľmi nápadné manuály, ktoré upútajú pozornosť. Pomáhajú rozvíjať svaly rúk, nôh, koordináciu pohybov, presnosť, obratnosť, pozornosť.
Neštandardné vybavenie by malo byť:
Bezpečný
Najefektívnejšie
Pohodlné použitie
Kompaktný
Univerzálny
Technologicky vyspelé a ľahko použiteľné
Estetické
"činky"


Materiál: plastové fľaše, drevená palica na spájanie fliaš k sebe, farebná páska alebo elektrická páska, hrášok (alebo iný materiál na ich plnenie).
Úlohy: naučiť, ako vykonávať ORU s predmetom, rozvíjať silu rúk, pestovať lásku k športu
"Činky - sladkosti"


Materiál: plastové fľaše, plniaci piesok, látky a stuhy na zdobenie „cukríkov“
Úlohy: naučiť, ako vykonávať ORU s predmetom, rozvíjať silu ruky, rozvíjať fyzické vlastnosti
"Hádzanie tašiek"


Materiál: hustá tkanina, plnivo - piesok (hrach alebo iný materiál)
Úlohy: na rozvoj sily rúk, na tréning vonkajších riadiacich systémov, ATS, na hádzanie a hry vonku, ako aj na rozvoj jemnej motoriky.
"Vlajky"



Materiál: saténová látka rôznych farieb, na hriadeľ - špíz na grilovanie
Úlohy: naučiť, ako vykonávať OSU s predmetom, hry vonku
"Pigtails"




Materiál: vlnené alebo bavlnené nite.
Úlohy: sa používajú na outdoorové aktivity, na hry vonku
"Vtipné ceruzky"



Materiál: výbavu tvoria farebné ceruzky, nádoba z čokoládového vajíčka, syntetická šnúra
Úlohy: prispievajú k prevencii plochých nôh, masáž chodidiel. Zlepšenie krvného obehu v prstoch, rukách a predlaktiach
Prípady použitia: masáž dlaní (rotácia valca ceruzky medzi dlaňami), masáž končekmi prstov, masáž chrbta a vnútri dlane. Masáž chodidiel.
"Viacfarebné čiapky"


Materiál: plastové fľaše rozrezané na polovicu. Samolepiaca páska v rovnakej farbe ako korok. Aby deti nezabudli, nenechajte sa zmiasť, akú farbu potrebujú zbierať.
Úlohy: rozvíjať obratnosť, koordináciu pohybov, obratnosť a presnosť.
Prípady použitia: rozsypte zátky na podlahu a premiešajte. Na povel: „Raz, dva, tri“ deti zbierajú špunty, každá svojej farby. Kto zbiera prvý, je fajn chlapík!
Bilbock


Úlohy: rozvíjať oko, koordináciu malých pohybov, trénovať predlaktie a ruky
Materiál: plastové fľaše, pásky. čokoládové vaječné kapsuly, samolepiaci papier, elektrická páska
Prípady použitia: Šnúrka alebo páska je priviazaná k rukoväti plastovej fľaše a druhý koniec je pripevnený k nádobe na čokoládové vajíčka. Deti nádobu vyhodia a chytia ju fľašou. Ak sa chytili - dobre!
"Mäkké loptičky"


Úlohy: rozvíjať detské oči, zručnosť, vychovávať vôľové vlastnosti, pozornosť, rýchlosť reakcie, schopnosť regulovať a koordinovať pohyby, formovať sebaovládanie.
Materiál: použité ponožky, pančušky
Úlohy: rozvíjať jemnú motoriku, koordináciu pohybov, bdelosť, presnosť
"Cesty na prevenciu plochých nôh"







Materiál: hustá tkanina, rôzne materiály na masáž chodidiel (kamienky, čiapky, gombíky, použité fixky, počítacie tyčinky, cereálie a mnoho iného)
Úlohy: vykonávať prevenciu plochých nôh; posilniť imunitu, rozvíjať pozornosť, myslenie, inteligenciu.
"Švihadlo z viečok"




Materiál: viacfarebné vrchnáky, dve rúčky z 5 litrových fliaš, šidlo, šnúra
Úlohy: naučiť deti skákať cez švihadlo, rozvíjať schopnosť skákania, obratnosť, pozornosť
Použitie: na skákanie a aj tento návod môže slúžiť ako na hod na cieľ, ak je lano spojené do kruhu
"Magické prstene"


Úlohy: naučiť sa vykonávať ORU s predmetom, rozvíjať obratnosť, koordináciu pohybov, používať v ATS, hrách vonku
Materiál:čokoládové tobolky na vajíčka, šnúra, šidlo
"Sultáni, stuhy"





Materiál: farebné stuhy, igelitové tašky, prstene, gumičky
Úlohy: naučiť, ako vykonávať ORU s predmetmi, rozvíjať pozornosť, obratnosť
Prípady použitia: dovolenky, tanec, hry vonku alebo len tak pre dobrú náladu
"Brezové polená"



Materiál: linoleové potrubie, farba
Úlohy: naučiť deti prekračovať, skákať, prechádzať predmety
"rolky"



Materiál: Vypchaté hračky, vrkoč a palica
Úlohy: rozvíjať jemnú motoriku prstov a zručnosť.
"Maséri"