Na čo sú ruky? Zhrnutie hodiny beletrie v seniorskej skupine

Vera Permyakova
Zhrnutie lekcie pre fikcia v seniorská skupina... Opakovanie príbehu E. Permyaka „Na čo sú ruky?“

Ciele:

Učiť deti prerozprávať blízko k textu malý text podľa rolí, prenášať priamu reč.

Zlepšiť schopnosti detí v intonačnej expresivite reči.

Rozvinúť zmysel pre jazyk.

Pestovať lásku k umelecké slovo.

Priebeh hodiny

Chlapi, dnes, keď ste sa zobudili, než ste si pretreli oči (s rukami)

A keď si umyli zuby, než zubná kefka držané?

S čím ste si dali na raňajky šálku čaju?

Čím boli zapínané gombíky?

Koľko dôležitých vecí máme ruky... Počúvaj príbeh E.. Permyak o chlapcovi Peťovi a ťažkej otázke, ktorú mu položil jeho starý otec.

Čítanie príbeh.

Páčilo sa ti to príbeh?

O koho ide? príbeh? Akú otázku položil dedko svojmu vnukovi?

Odpovedala na to Peťa? Peťa odpovedala celý večer. Čo ešte povedal, čo si myslíte?

Ako by ste odpovedali, keby sa vás to starý otec opýtal?

A ak je dedko Petya spýtal sa: „Za aké ruky sú potrebnéčo by odpovedal na túto otázku?

Opakované čítanie.

Fyz. moment (na túto tému)

Prerozprávanie detí podľa rolí... Chlapci, odpovedala Petya svojmu starému otcovi správne?

(Správne, iba odpovede boli detinské, všetky ruky posudzoval podľa svojich vlastných rúk, a nie podľa práce.)

Ako chápete, čo je? "Pôrod ruky» ? A ako sa môže celý svet držať za ruky? (Robotníci ruky; ruky to všetko urobiť: stavajú domy, uzdravujú ľudí, šijú šaty, pečú chlieb, vyrábajú autá)

Chlapci, chceli by ste svoje zvolali ruky"Pôrod"?

Pre to ruky treba cvičiť v práci každý deň.

Súvisiace publikácie:

Synopsa lekcie o valeológii v logopedickej skupine „Na čo sú oči“ Súhrn lekcie z valeológie v logopedická skupina„NA ČO POTREBUJETE OČI?“ Účel: Pokračovať vo vytváraní záujmu o osobu. Úlohy:.

Abstrakt o vývoji reči v skupine seniorov. Prerozprávanie príbehu L. Tolstého „Mačiatko“ Téma: Opakovanie príbehu L. Tolstého „Mačiatka“ Ciele: Nápravné a vzdelávacie: - formovať u detí zručnosť stavať súvislý monológ.

Synopsa hodiny GCD z valeológie v druhej juniorskej skupine „Na čo potrebujeme nosy?“Účel: vytvorenie základov u detí zdravým spôsobomživot, potrebu udržať si svoje zdravie. Úlohy: 1. Vzdelávacie: - formovať.

Zhrnutie hodiny beletrie v stredná skupina Téma: „Literárny kvíz“ Obsah programu: S pomocou rôznych.

Zhrnutie hodiny beletrie v strednej skupine „Literárny kvíz“ Zhrnutie hodiny beletrie v strednej skupine Téma: „Literárny kvíz“ Obsah programu. Učebné úlohy:

Zhrnutie hodiny beletrie v seniorskej skupine „Spomienka na báseň P. Voronka„ Neexistuje lepšia vlasť “ PLÁNOVÉ PREZENTÁCIE hodiny beletrie v seniorskej skupine kombinovanej orientácie

Súhrn lekcie o čítaní a rozvoji reči

Téma: E. Permyak „Na čo sú ruky?“

Trieda: 4


Účel lekcie: orientovať žiakov na rešpektujúci prístup k práci ľudí, ukázať hodnotu pracovná činnosť V živote človeka

Ciele lekcie:

Vzdelávacie:

    zoznámiť sa s prácou E. Permyaka,

    naučiť sa hodnotiť činy hrdinov,

    systematizovať znalosti v sekcii „O práci a starostlivosti“;

Nápravné a vývojové:

    rozvíjať schopnosť analyzovať text,

    naučte sa vstúpiť do konverzácie v lekcii,

    vštepiť schopnosť porovnávať a zoskupovať slová v závislosti od ich významu;

    oprava a rozvoj koherentnej ústnej reči

    korekcia a vývoj osobné kvalityštudenti, emocionálno-vôľová sféra

Vzdelávacie:

    podporovať úctu k profesiám, k pracujúcim ľuďom,

    rozvíjať schopnosť spolupracovať so spolužiakmi.


Trvanie lekcie
: 40 minút

Počas vyučovania:

Ja ... Organizačná fáza.

1. pozdravujem

Začnime lekciu čítania.

Všetci sa na mňa pozreli

Usmiali sa a potichu si sadli.

Správne si sadli

Chrbát sa narovnal.

2. Psychologický prístupštudenti na hodinu.

Oči sa pozerajú a vidia

Uši počúvajú a počujú

Najprv premýšľam a potom hovorím

Pamätám si, že nie som v triede sám

Viem, ako počúvať názory ostatných.

3. Kontrola domu. späť.

II .Hlavné pódium.

1. Zoznámenie sa Nová téma

Aká je časť tutoriálu, s ktorou pracujeme?

Aké diela si pamätáš? Prečo?

Dnes sa stretneme s novým spisovateľom z tejto sekcie, ktorý sa volá E. Permyak, a jeho príbehom „Na čo sú ruky?“- E.A. Permyak napísal múdre knihy pre čitateľov všetkých vekových skupín. Dobrí ľudia spisovateľ sympatizuje s pracovitými, čestnými, láskavými a skromnými ľuďmi, teší nás svojou schopnosťou, schopnosťou konať dobro vo veľkom aj v malom.

Spisovateľ povedal: „Len práca robí malého človeka veľkým, iba práca by mala deťom prinášať radosť a radosť, pretože práca sa stáva a nevyhnutne stane radosťou človeka.“ (Na stole)

E. Permyak venoval veľa príbehov a rozprávok téme práce a pracujúcich ľudí.

Prečítajte si názov príbehu, ktorý si dnes prečítame.

2. Práca na téme hodiny

    Čítanie príbehu od učiteľa

Pozorne počúvajte príbeh

    Čítanie príbehu učenie

3. Fyzické minúty “ To je jablko "

To je jablko! (Vstali.)

To (ruky do strán.)

Sladká šťava je plná. (Ruky na opasku.)

Natiahnite ruku (natiahnite ruky dopredu.)

Vyberte jablko. (Ruky hore.)

Vietor začal kývať vetvičkou (Na vrchole sa hojdáme rukami.)

Je ťažké získať jablko. (Vytiahli sme sa.)

Vyskočím, natiahnem ruku (vyskočil).

A rýchlo vyberiem jablko! (Tlieskajte rukami nad hlavou.)

To je jablko! (Vstali.)

To (ruky do strán.)

Sladká šťava je plná. (Ruky na opasku.)

4. Konverzácia o obsahu.

hlavné postavy

Aký príbeh?

Aké slová nie sú jasné?

Učiteľ: Uvažujte o ilustrácii, ako ste predstavili starého otca a Petyu?

Charakteristické

Dedko

Peter

Nálada

Priateľský

Priateľský

Stav duše

Úzkosť

Zamyslený

Spomienky

Múdry

Súvisí s hrou

(deti vyplnia tabuľku s učiteľom na tabuli).

Nájdite a prečítajte si v hlavnej časti príbehu to, čo autor nazýva starý otec a Petya(selektívne čítanie).

(Petya a jeho starý otec boli veľkí priatelia.)

Akú hlavnú otázku položil starý otec svojmu vnukovi?

(A prečo, Petenka, potrebujú ľudia ruky?)

Prečítajte si, ako vnuk odpovedal na otázku.

(Hrať loptu, držať lyžicu, hladiť mačku, hádzať kamienky do rieky.)

- Prečo starý otec položil rovnakú otázku svojmu vnukovi? Čo chcel dedko počuť?

Odpovede detí na úlohu práce v živote každého človeka.

Môžeme myslieť na pokračovanie rozhovoru medzi Petitom a dedkom?

Deti prídu s pokračovaním rozhovoru (pracovať v pároch).

Vypočujme si, čo si urobil.

(Počúvanie detí).

5. Čítanie záverečnej časti príbehu (nezávislé, nahlas).

“…Petya odpovedala dedkovi celý večer. Odpovedal správne. Súdil všetkých ostatných iba podľa vlastných rúk, a nie podľa rúk práce, ktorými sa drží celý život, celý svet ... “

Vráťme sa k charakteristikám hrdinov. Aký duševný stav mal váš starý otec, keď hovoril so svojim vnukom? Čo je Petenka?

(Dedko bol znepokojený, pretože sa bál, že jeho vnuk je lenivý človek.)

(Petya sa zamyslel, pretože si uvedomil, že ruky sú potrebné nielen na hranie, ale aj na niečo viac, nevyhnutné, čo môže pomôcť sebe aj druhému človeku. Bez práce nebudete perfektne študovať a nestanete sa dobrým človekom.)

6. Úvaha „Celý svet neustále pracuje“

7. Čítanie príbehu so zadaním, práca vo dvojiciach.

Čítanie podľa rolí (2 krát)

III ... Konečná fáza.

1. Kotvenie

S akým spisovateľom ste sa dnes stretli?

O kom a o čom písal E. Permyak vo svojich knihách?

Prečo má príbeh názov „Na čo sú ruky?“

Čo tento príbeh učí?

2. Domáca úloha

    P.

    Naučte sa a vysvetlite príslovia o práci

    Pôrod kŕmi a oblečie.

    Kto miluje prácu, nesedí nečinne.

    Rybu z rybníka len tak ľahko nevyberiete.

    Pre tých, ktorí utečú z práce, je to ťažké.

Mimochodom, práve dnes sme mali hodinu s predškolákmi. Podľa programu - Chukovsky. Ale čítame to na hodinách gramotnosti, učíme sa úryvky. Viete, ktorá odpoveď ma obzvlášť teší, aj keď je nesprávna?
- Toto je báseň Čajkovského!
Čajkovskij, rozumiete? to znamená, že dieťa niekde počulo meno skladateľa a možno dokonca počulo jeho brilantné diela?
Dokonca čakám na túto nesprávnu odpoveď. Hneď na tablete zapnem malý úryvok z Luskáčika alebo Labutieho jazera, niečo, čo počujem. A opakujem, xy od xy.
V jednej skupine mám chlapca, ktorý si veľmi dobre pamätal, že existuje taký spisovateľ - Chukovsky. A stále nemám čas dokončiť hovorenie „kto je autorom tohto diela?“ - ako už strieľa: „Korney Ivanovič Chukovskij.“ A často to udrie, áno. Ako som povedal, program :)
Nebuďte preto leniví a prečítajte si dieťaťu nielen názov rozprávky, ale aj autora. Aj keď je rozprávka ľudová, povedzte to aj tak, je to ruská (tatárska, nenetská ...) ľudová rozprávka. Pretože ten chlapec mi odpovedá na Koloboka - „Korneiivanychchukovsky!“

Ďalší autor, ktorého malé príbehy Odporúčam vám čítať a diskutovať s deťmi - Evgeny Permyak.
A mám hneď dobrú správu - v roku 2014 vydavateľstvo Nigma znova vydalo zbierku Permyakových príbehov s výstižným názvom „Dedko prasiatko“. Je to skutočne prasiatko, dokonca aj poklad, sklad múdrosti. Rozprávky a príbehy, vďaka ktorým budete myslieť na dobré a večné nielen svoje dieťa, ale aj o seba.

Na základe jedného z týchto príbehov navrhujem dnes viesť lekciu.

Na čo sú ruky?

Petya a jeho starý otec boli skvelí priatelia. Hovorili o všetkom. Raz sa dedko opýtal svojho vnuka:

- A na čo, Petenka, potrebujú ľudia ruky?

- Hrať loptu, - odpovedal Petya.

- A čo ešte? - spýtal sa dedko.

- Držať lyžicu.

- hladkať mačku.

- Hádzať kamienky do rieky ...

Petya odpovedala dedkovi celý večer. Odpovedal správne. Súdil všetkých ostatných iba podľa vlastných rúk, a nie podľa rúk práce, ktorými sa drží celý život, celý svet.

Požiadajte dieťa, aby vám povedalo, o čom príbeh počulo. Položte si úvodné otázky:
- kto sú hlavné postavy?
- na čo sa dedko pýtal?
- čo odpovedala Petya?

Porozprávajte sa so svojim dieťaťom o frázach, ktorým môže mať problémy s porozumením:
- skvelí priatelia (skutoční, dobrí priatelia)
- biele svetlo (Zem, svet so všetkým, čo na ňom existuje)
- pracovné ruky, pracovníci (ruky pracujúcej osoby)

Vzdelávací moment:

- ukážte svojmu dieťaťu obrázky alebo plagát s profesiami. Požiadajte, aby povedali, aké ruky sú potrebné pre kuchára, lekára, učiteľa. Povedzte o svojej profesii a profesiách rodiny a priateľov.

- Ak ste pred pár rokmi mali šťastie v fixnej ​​cene na nákup rezaných kariet z troch častí „profesie“ - je čas ich získať. ak nie, skúste si ich vyrobiť sami - obrázky iba rozrežte na tri časti.

Položte svojmu dieťaťu otázku - na čo teda ľudia potrebujú ruky? byť užitočný, vykonávať dôležitú a potrebnú prácu.
Opýtajte sa dieťaťa - aké sú výhody jeho rúk? akú inú prácu by mohli robiť jeho ruky?

Rozvoj predstavivosti:

A ktoré ruky sa nazývajú zlato?(ruky šikovného človeka, ktorý vie, ako niečo šikovne urobiť, drotár atď.)

A nechýbajú ani čarovné ruky! a teraz sa vaše ruky stanú mágiou!

Pomôžte svojmu dieťaťu krúžiť v ruke. Predstavte si, na čo môžete zmeniť „odtlačok prsta“? v turecku? do stromu s bujnou korunou? v koši húb? ku koralovému útesu? Pozvite svoje dieťa, aby myšlienku zrealizovalo farbami, ceruzkami, plastelínou alebo papierom.

Belkina Milan
Lekcia z čítania príbehu „Na čo sú potrebné ruky“ od E. Permyaka

Úlohy: 1) Oboznámte študentov s príbeh.

2) Rozvíjajte schopnosti vedomého, správneho, expresívneho čítanie, čítanie podľa rolí.

3) Správne myslenie, vizuálna pamäť.

4) Podporujte rešpektujúci prístup k rodinné hodnoty, pracujúcim ľuďom, do pracovných rúk obslužného personálu vo vzdelávacej inštitúcii.

Zariadenie: počítač, multimediálny projektor, prezentácia do lekciu, Slovník S. Ozhegova, obálky s prísloviami.

Počas vyučovania:

I. Organizačný moment:

Tak sa pozri, kamoš. Ste pripravení začať? lekciu?

Všetko je na svojom mieste, všetko je na svojom mieste dobre:

Pero, kniha a diár?

Sedia všetci správne?

Pozerajú všetci pozorne?

Každý chce dostávať

Len odhad "5".

II. Kontrola domácich úloh.

Čo sa pýtalo domov? ( Krátke prerozprávanie text V. Suteeva "Loď").

Otázka na rozprávač príbehov: Je dobré vysmiať sa tým, ktorí nevedia, ako niečo urobiť? (Opýtajte sa ostatných detí na ich názor. Zhrňte, čo bolo povedané.)

III. Aktualizácia základných znalostí.

Dnes na lekciu budeme sa aj naďalej zoznamovať s prácou E. Permyak... Spoznáte nové príbeh.

Pozrite sa na túto fotografiu. (ukazuje fotografiu spisovateľa).

Správa učiteľa: Evgeny Andreevich Permyak žil 80 rokov... Pre deti napísal stovky príbehy a rozprávky, v ktorom potvrdzuje veľký význam práce.

Čo "práca", chlapci? (Odpovede detí)... Obráťme sa na slovník S. Ozhegova.

Práca - 1) práca, povolanie. 2) úsilie dosiahnuť čokoľvek.

Spisovateľ prehovoril: „Len práca by mala prichádzať k deťom radostná a šťastná, pretože práca sa stáva a určite stane radosťou človeka.“

IV. Učenie sa nového materiálu.

1) Rozhovor so študentmi.

Pozrite sa na tento obrázok. Koho na ňom vidíte? (Obrázok starého otca a vnuka)... Čo robia? (Majú priateľský rozhovor)... Čo robí vnuk? (On skúma svoje malé ručičky) ... Čo možno predpokladať z obrázku na text?

Ako sa vola príbeh? (Odpovede detí)

2) Hlásenie úloh príjemcovi lekciu: 1) Pochopte obsah textu. 2) Aktívne sa zúčastnite práce. 3) Naučte sa čítať text expresívne podľa rolí.

A na konci lekciu skus odpovedat otázka: „Za aké ruky sú potrebné

3) Primárne čítanie príbehu učiteľ so zastávkami (produktívny čítanie) ... A) Očakávanie. (Po druhej vete sa zastavím a pýtam sa žiakov:

Čo si myslíte, že môžu dedko a vnuk hovoriť? Uveďte príklad od rodinný život ktorý má starého otca. (Študenti uvádzajú príklady).

B) Pokračovanie čítanie textu na slová: „Hádzať kamienky do rieky“.

Čo iné by mohol vnuk odpovedať dedkovi? (Odpovede študentov).

V) Čítanie záverečná časť príbeh.

4) Kontrola vnímania textu žiakmi.

Páčilo sa ti to príbeh? Čo nové ste sa dozvedeli z práce spisovateľa?

5. Fyzické minúty.

Zdvihnite ruky hore, a potom ich vynecháme.

A potom ich oddelíme a rýchlo stlačíme k sebe.

(ruky položte pred hruď dlaňami k sebe)

A potom rýchlejšie, rýchlejšie

(pohyby rúk ako beh rýchlym tempom)

Tlieskajte, tlieskajte zábavnejšie (tlieska).

6. Práca s učebnicou. (Strana 113.)

Nezávislý študenti čítajúci príbeh(Bzučanie čítanie) .

(Vpredu čítaním dané študentom cvičiť: zvýraznite pre seba slová, ktorým význam nerozumiete)

Vysvetlenie nových slov:

Na stole: bolesť - shim priatelia - mi, čas - ísť - va - ri - va - či už, posúdený - odôvodnené... (Práca vpravo čítaním a zdôrazňuje slovami).

Čo to slovo znamená? "Súdený" v texte? (S odkazom na slovník S. Ozhegova - "Súdený"- odsúdený, vyčítaný, obvinený.

7. Čítanie text študentov v reťazci (Požiadavka na dodržanie intonácie v hlase, keď návrhy na čítanie).

8. Skúmanie ilustrácií... Konverzácia zapnutá obrázky:

Čo vidíte na obrázkoch? Čí to je ruky? (Strana 114.) Mať zámočnícky pracovník utiahnutie matice; od vodiča, ktorý otáča volantom; od kuchára, ktorý robí polievku.

9. Otázky a úlohy k textu.

Nájdite a čítajte v texte:

Akú hlavnú otázku položil starý otec svojmu vnukovi?

Prečítajte si, ako vnuk odpovedal na otázku?

Prečo starý otec položil rovnakú otázku svojmu vnukovi?

Čo chcel dedko počuť?

Môžeme uvažovať o pokračovaní rozhovoru medzi Petitom a dedkom?

V Konsolidácia študovaného materiálu.

Expresívne čítanie príbehu podľa rolí... Čo znamenajú interpunkčné znamienka? (.) i) Ako čítame takéto vety?

Pracovať v pároch. Cvičenie: zbieraj príslovia. Manželia majú na stole obálku s prísloviami rozrezanými na 2 časti.

1. Rybu z rybníka ľahko nevyberiete.

2. Práca človeka živí a lenivosť kazí.

(Študenti vysvetlia význam prísloví)

VI Úvaha.

Čo nové sa dnes dozviete na lekcia čítania... Páčili sa vám hrdinovia? príbeh? Odpoveď na otázka: Za aké ruky sú potrebné?

Výsledky lekciu... Známky do práce. Domáca cvičiť: strana 114. Prečítajte si príbeh, Odpovedz na otázku. Naučte sa akékoľvek príslovie.

Súvisiace publikácie:

Na čo slúžia hodiny hudby v materskej škole? Na čo slúžia hodiny hudby? materská škola... Hudobné hodiny zahrnujú všetky časti mozgu do komplexnej práce, zaisťujúcej vývoj.

Priama vzdelávacia aktivita „Na čo sú básne?“ Priame vzdelávacie aktivity. Na čo je poézia? Organizačná forma: podskupina. Integrácia vzdelávacích oblastí:

Konzultácia „Na čo sú hodiny s logopédom?“ Logopéd je kvalifikovaný odborník zaoberajúci sa zisťovaním porušení výslovnosti zvuku v reči a ich opravou. Rodičia nie sú vždy.

Stručný prehľad integrovanej hodiny v podmienkach federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu „Prečo potrebujeme ruky“ v seniorskej skupine na tému: „Prečo potrebujeme ruky“ (seniorská skupina) Účel: rozvoj tvorivých schopností detí prostredníctvom oboznámenia sa s netradičným.

Zhrnutie GCD „Na čo sú ruky“. Kognitívne výskumné aktivity v strednej skupine Abstrakt priamo vzdelávacie aktivity„Na čo sú ruky?“