Originálna akcia v detskom domove. Mimoškolská aktivita „Rodina je začiatok všetkého“

Mimoškolskú činnosť pre ročníky 8-9. Téma: "Svet mojej rodiny"

Forma konania: hodina s prvkami tvorivej činnosti

Popis. Hodina s prvkami tvorivej činnosti, zameraná na formovanie hodnotového vzťahu adolescentov k rodine a zodpovedného prístupu k vytváraniu ich budúcej rodiny.
Cieľ: Formovanie hodnotového postoja k rodine
Úlohy:
určiť dôležitosť rodiny v živote každého človeka;
podporovať zodpovedný prístup k vytváraniu vašej rodiny v budúcnosti;
pomáhať dospievajúcim pri vytváraní vlastných predstáv o moderných morálnych hodnotách rodiny;
Účastníci:žiakov sirotinec- žiaci 8.-9
Vybavenie: zdobený stojan "Svet mojej rodiny", multimediálny projektor, notebook, prezentácia, prázdne strany na knihu "Svet mojej rodiny", farebné ceruzky alebo fixy, lepidlo, farby, voda, vlhčené obrúsky.

Plán


II. Hlavná časť.

2) Rebus "O rodine"
3) Diskusia v skupinách "Druhá polovica"

4) Cvičenie "Photoshop"
III. Záverečná časť.
1) Reflexia
2) Zhrnutie

Priebeh udalosti
I. Úvodná časť. Úvod.
1) Oboznámenie sa s témou podujatia.
Pedagóg-psychológ: Ahojte priatelia a hostia našej dnešnej akcie. Naše ďalšie stretnutie bude venované téme, ktorá sa týka každého človeka.
Chlapci, žiadam vás, aby ste venovali pozornosť stojanu a pokúsili sa sami určiť tému našej hodiny. (Žiaci hovoria, že to bude o rodine)
Pedagóg-psychológ: Presne tak chlapi! Ale nebudeme sa baviť len o rodine, ale o tom, ako svoju budúcu rodinu reprezentujete, čo bude pre vás dôležité. A v rámci nášho rozhovoru spolu vytvoríme knihu „Svet mojej rodiny“. Pri každej spoločnej úlohe sa v našej knihe objaví nová strana.
II. Hlavná časť.
1) Diskusia v skupine "Rodina je ..."
Pedagóg-psychológ: Aká by mala byť rodina? Na túto otázku neexistuje jediná odpoveď. Každý má svoj vlastný názor na rodinu. Každý z nás však skôr či neskôr začne premýšľať o tom, aká by mala byť jeho vlastná rodina.
Prirodzene, nikto nechce mať rodiny so škandálmi, hádkami, rozbitým riadom. A každý sníva o rodine so vzájomným porozumením, rešpektom k sebe, láskou, dôverou, bez večných hádok a urážok.
Chlapci, aby ste vyplnili prvú stranu, pozývam vás, aby ste sa zamysleli - čo pre každého z vás znamená slovo "rodina" a zapíšte si svoje myšlienky do našej knihy. (Žiaci vyplnia prvý list knihy „Rodina je toto“)
2) Rebus "O rodine"
Pedagóg-psychológ: Skvelí chalani! Splnili ste prvú úlohu! A aby sme naplnili druhú stranu, musíme prebudiť naše logické myslenie. Navrhujem, aby ste odpovedali na otázku: "Na čom je postavená rodina?", A preto vyriešime niekoľko jednoduchých hádaniek (rébusy sú zobrazené na snímke)
Pedagóg-psychológ: Výborne! Teraz prosím vyplňte druhú stranu, pridajte na steny domu, na čom by mala byť rodina ešte postavená. (Študenti vypĺňajú druhú stranu)
Konfucius napísal: "Štát je veľká rodina a rodina je malý štát a spočíva na láske." Samozrejme, základom rodiny sú city, láska k sebe navzájom. Keby nebolo lásky medzi mužom a ženou, nebola by ani rodina. Láska je základom rodiny. Rodina potrebuje harmóniu aj pocit tepla. Hlavnou črtou sily rodiny je vzájomné porozumenie manželov. Ak si manželia rozumejú, podvolia sa jeden druhému, urobia kompromis, je to v poriadku. Musí byť prítomná aj dôvera. Nedôverčiví manželia sa navzájom vyvedú z rovnováhy, to rodinu rýchlo zničí.
3) Diskusia v skupinách „Druhá pol a"
Pedagóg-psychológ: Chlapci, nie je žiadnym tajomstvom, že ste teraz vo veku, keď sa človek prvýkrát stretne s pocitom zamilovanosti. Určite ste sa zamysleli nad tým, aké vlastnosti by mala mať vaša polovička.
Poprosím vás, aby ste sa rozdelili na dve skupiny, chlapcov a dievčatá, a zapísali si tieto vlastnosti. Chlapci zaznamenávajú kvality dievčat a dievčatá kvality mladých mužov. (Žiaci vypĺňajú tretiu a štvrtú stranu knihy)
Pedagóg-psychológ: Chlapci, mimochodom, povedzte mi, kto by mal byť podľa vás hlavou rodiny? (účastníci by mali dospieť k záveru, že v rodine by mala existovať rovnosť, dôvera a manželia by mali robiť kompromisy)
4) Cvičenie "Photoshop"
Pedagóg-psychológ: Chlapci, zatvorte oči a predstavte si, že vaša rodina sa už objavila. Aká je? Kto je v tvojej rodine?
Teraz si vyberte z ponúkaných fotografií tú, ktorá sa najviac približuje vašim predstavám a povedzte nám o svojej rodine. (Žiaci vykonajú cvičenie a nalepia fotografie na stránky knihy)
Pedagóg-psychológ: Dobre! Dúfam, že budete mať také priateľské a šťastné rodiny, aké si ich predstavujete.
III. Záverečná časť.
1) Reflexia.
Pedagóg-psychológ: Chlapci, povedzte mi, bola naša lekcia užitočná?
Doplňte prosím vetu „Uvedomil som si, že...“
2) Zhrnutie
Pedagóg-psychológ: Chlapci, asi viete, čo je to rodokmeň. Toto je znázornenie rodinných väzieb, vášho pôvodu. Ale keďže dnes hovoríme o vašej budúcej rodine, navrhujem vám, aby ste pre svoju budúcu rodinu nakreslili stromček. Kresliť budeme prstami, tak si namáčajte palce alebo ukazováky do farby a vložte odtlačky listov na našu stránku. A pamätajte, čím viac listov na strome rozkvitne, tým bohatšia, priateľskejšia a šťastnejšia bude vaša budúca rodina. (Účastníci vyplnia poslednú stranu)
Pedagóg-psychológ: Na záver našej hodiny chcem povedať, že vytvárať rodinu je umenie a toto umenie by mal ovládať každý. Áno, ľudské šťastie je len ťažko možné bez rodiny. Nie najviac vzrušujúca práca ani priatelia nemôžu dať to, čo môže dať rodina.

rodina - najväčšiu hodnotu vytvorilo ľudstvo po celú dobu svojej existencie. Práve rodina bola a zostáva centrom výchovy mladej generácie. Príklad staršej generácie: rodičia, blízki ovplyvňujú formovanie životnej skúsenosti detí. Len emocionálne vyrovnaný a milujúcich rodičov formovať v dieťati láskavý a starostlivý postoj k ľuďom.

Ciele:

1. Vytvorte atmosféru vzájomného porozumenia, priateľstva medzi rodičmi a deťmi
2. Odhaliť podstatu pojmov „konflikt“, „kompromis“, vypracovať pravidlá na predchádzanie konfliktom.
3. Podporovať kultúru komunikácie a rešpektu k rodinným vzťahom.
4. Rozvíjať schopnosť správne budovať vzťahy v rodine.
5. Formovanie zručností zdravého životného štýlu.

Ciele témy:

1. Rozšíriť vedomosti školákov o zlozvykoch.
2. Pestovať negatívny postoj k ľudskostiam.
3. Forma u žiakov hodnotový postoj do rodiny, prispievať k formovaniu schopnosti budovať svoje vzťahy s dospelými a rovesníkmi,
4. Podporovať u rodičov formovanie pozitívnych postojov pri komunikácii s dieťaťom, schopnosť porozumieť a prijať ho také, aké je.
5. Formovať schopnosť nájsť adekvátne spôsoby riešenia konfliktných situácií.

Základné pojmy: rodina, šťastie, láska, morálka, konflikt, neslušné slová, výchova, kompromis

Prípravné práce:

1. Urobte prieskum medzi študentmi: "Váš postoj k neslušným jazykom."
2. Naučte sa poéziu.
3. Pýtanie sa študentov: "Ako sa cítim o sprostých jazykoch?"
4. Diskusia k téme a forme podujatia.
5. Vytváranie skupín, definovanie úloh.
6. Identifikácia vedúcich skupín (zodpovedných). Pomoc od triedneho učiteľa.
7. Výber a výber materiálu k téme.
8. Diskusia o priebehu akcie s vedúcimi.
9. Príprava účastníkov.

Vybavenie: papier, ceruzky, krížovky, tablety.

miesto: trieda.

Predpokladané výsledky:

Preukázanie úcty k starším ľuďom;
formovanie negatívneho postoja k sprostým jazykom;
aktívna účasť rodičov na živote triedy;
osvojenie si metód sebavýchovy, sebaovládania;
prejav samostatnej tvorivej činnosti.

Predbežná príprava

V rámci prípravy na podujatie je potrebné zostaviť zoznam výrokov filozofov, spisovateľov, básnikov o dobre a zle, o láske a jej mieste v živote každého človeka. Dva až tri týždne pred podujatím sú študenti rozdelení do dvoch skupín, z ktorých každá dostane špecifické zadanie. Prvá skupina vyberá materiál o sprostých jazykoch, druhá príslovia a múdre výroky. Žiaci sú náhodne rozdelení do skupín. Učiteľ si materiál vyberie sám. Dekorácia na tabuľu. Pozvanie rodičov, psychológa.

Priebeh lekcie

I. Aktualizácia témy

učiteľ. Dobrý deň, priatelia! Dnes sme sa stretli, aby sme sa porozprávali o našom postoji ku všetkému, čo nás obklopuje, o postoji najbližších ľudí, o dôvodoch nepochopenia rôznych generácií a o cestách, ktoré nás privedú k správnemu rozhodnutiu.

Rodina je to, čo zdieľame pre všetkých,
Postupne: slzy a smiech,
Vzostup a pád, radosť, smútok,
Priateľstvo a hádky, tlač ticha.
A steny sú drahé, dom tvojho otca -
Srdce v ňom zostane navždy.

Definujme hlavné pojmy, o ktorých sa dnes bude diskutovať. Učiteľ ponúka vylúštenie krížovky, ktorej kľúčové slovo je „vzdelávanie“.

1. Pocity nezištnej náklonnosti srdca. Odpoveď je láska.
2. Dohoda s niekým vzájomnými ústupkami. Odpoveď je kompromis.
3. Pocit a stav úplnej najvyššej spokojnosti, blaženosti. Odpoveďou je šťastie.
4. Hlava rodiny (láskavo). odpoveď: otec.
5. Ako môžeme jedným slovom nazvať ťažké situácie v rodine. Odpoveď: konflikt.
6. Najbližší ľudia k rodičom. Odpoveď: deti.
7. O kom hovorí toto štvorveršie?

Čo by bolo svetlom v srdci a v dome,
Odpovedzte na jej láskavosť láskavosťou.
Nech vždy cíti lásku a teplo
Osoba, ktorá drží dom.

odpoveď: mama.

8. Pamätajte na príslovie: ... a práca zomelie všetko. Odpoveďou je trpezlivosť.
9. Používanie obscénnych výrazov. Odpoveď: neslušné slová.
10. Povedzte jedným slovom, v čom sú všetky tieto pojmy: podpora, tlak, kontrola, ochrana, hodnota, zadok. odpoveď: rodina.

II. Hlavná časť

učiteľ. Podľa slovníka S.I. Ozhegova, dom je obytný dom, rovnako ako ľudia v ňom žijúci, rodina, ich domácnosť. A čo pre každého z nás znamená „domov“, z čoho pozostáva? Od staroveku ruské ženy strážili svoj domov pomocou kúzla (sprisahanie pre blaho rodiny):

V mojom dome sú 4 rohy,
V každom rohu sú 3 chlapi,
Dobre, pohodlie, pokoj naživo,
Strážia môj dom pred nepriazňou osudu,
Dievča chodí z rohu do rohu,
Na zemi sa rozprestiera jej kosa,
Meno dievčaťa je Láska,
Tu je uložená moja strecha.

Láska, šťastie, porozumenie- základy života pre každú rodinu. Zrátané a podčiarknuté: v dome zdravá myseľ, pretože "bolo by to zdravie a všetko ostatné bude nasledovať." Kde začína každý dom? - S láskou. „Milovať znamená žiť životom toho, koho milujete“ (L. Tolstoj).

učiteľ. Aký druh lásky existuje? Čo je to rodičovská láska? Väčšina je presvedčená, že láska je dobrá. Ak hovoríme o nevidomých rodičovská láska, často v človeku rozvíja sebectvo, narcizmus, tolerantnosť a končí spravidla čiernou nevďačnosťou detí voči rodičom. Láska nie je len dobrá, ale môže byť aj zlá.

študent: láska

Keď bez vášne a bez práce
Moje dni plynuli bezfarebne,
Prišla ako búrka
A zniesol ma zo zeme.
Vzala mi moju vieru
A inšpirácia vzplanula
Dal mi neskutočné šťastie
A slzy, slzy bez čísla ...
Suchými, drsnými slovami
Niekedy ma to trápilo pri srdci
A zasmiala sa na svojich slzách
A posmieval sa melanchólii;
A niekedy aj horúcim slovom
A s pohľadom nežných očí
Viedol som smútok - a v lesku
Nový
Zažiarilo v mojej duši!
Všetko som zabudol, dýcham len ona,
Celý svoj život som jej odovzdal
moc,
Neodvážim sa ju požehnať
A nemôžem ju preklínať.
(A.Apukhtin)

učiteľ. Mama je „teplá“, hrá úlohu strážcu krbu a otec je pevný, nie krutý, ale prísny, vďaka čomu má dieťa pocit, že svet nie je nebezpečný a vytvára sa optimistická osobnosť. Dieťa čerpá svoju silu zo sily otca, ktorá sa stáva základom pre sebavedomé a úspešné správanie. V prípade neúspechu takéto deti chodia po pomoc a rady k otcovi, aby analyzovali situáciu, a k matke pre emocionálnu podporu, hlavné je, aby bola uspokojená potreba podpory a vedenia dieťaťa. Tínedžer, ktorý stratil neustálu komunikáciu so svojím otcom, stráca istotu, že je milovaný, chránený a pochopený. Základom rodičovstva je rodičovská pevnosť. „Aby bola výchova detí úspešná, je potrebné, aby sa vychovávajúci ľudia neustále vzdelávali“ (LN Tolstoj). Sme večným, neodvolateľným dlhom voči rodičom, ktorých láska nás sprevádza celý život. Preto ich vrúcne milujte, rešpektujte, starajte sa o nich, neubližujte im svojimi slovami a činmi. A ak sa stalo, že ste ich neúmyselne urazili, potom neváhajte požiadať o odpustenie. Vrásky na tvárach vašich mamičiek a otcov sa objavujú preto, že ste ich nejakým spôsobom rozrušili.

šťastie:"Šťastný je ten, kto je šťastný doma", "V živote je len jedno nepochybné šťastie - žiť pre druhých" (Leo Tolstoy).

učiteľ. Inscenácia "Recept na šťastie".

Vezmite pohár trpezlivosti, nalejte doň plné srdce lásky, pridajte dve hrste štedrosti, posypte láskavosťou, špliechajte trochu humoru a pridajte čo najviac viery. Všetko to dobre premiešame. Rozložte ho na kúsok svojho života a ponúknite ho každému, koho na svojej ceste stretnete (I. Beljajevová).

Súťaž o prísloviach

učiteľ. Začiatok príslovia mám na jazyku a koniec v klbku. Kto dostane loptu, hovorí príslovie.

Celá rodina je spolu a duša je na mieste.
Rada a láska sú na druhej strane.
Šťastie je šialené - plné dier.
(Čo nájdete a čo stratíte.)

Byť šťastný neznamená nikoho obťažovať.
Kde je láska, tam je Boh.
Tiché a hladké, ale Božia milosť.

Rodinné konflikty a ako ich riešiť

učiteľ. Porozprávame sa o rodine, rodinných konfliktoch a spôsoboch ich riešenia, budeme reflektovať, vysvetľovať, aby pojmy „kompromis, spolupráca“ prešli vašimi myšlienkami a boli prijaté vašim srdcom, aby sa zmenili na presvedčenia a presvedčenie o dobrých a krásnych skutkoch. Konflikt je situácia, v ktorej sa stretávajú rôzne uhly pohľadu. Všetky problémy, všetky malé hádky možno zoskupiť do troch veľkých skupín: Prvým dôvodom je prítomnosť opačného uhla pohľadu. Druhým dôvodom je neschopnosť členov rodiny kontrolovať svoje správanie. Ako sa prejavuje schopnosť ovládať svoje správanie? Kričanie, vzájomné osočovanie, búchanie päsťami, obscénne reči, to všetko je neschopnosť ovládať sa. Tretím dôvodom je neochota robiť kompromisy. Kompromis znamená, že niekto musí dnes ustúpiť, vy sa poddáte a zajtra sa podvolí vám. Takéto problémy nemožno vyriešiť bez ústupkov. To je najťažší dôvod neochoty ustupovať jeden druhému v rodine. Aký je teda spôsob riešenia konfliktov? Pokojne, nekričme, nehádajme sa, lebo hádka je jednoduchšia, no ťažšie zmieriteľná. „Takmer vždy musíme ľutovať, že hádka nebola zastavená hneď na začiatku“ (LN Tolstoj). Prečo sa podľa vás rodičia a deti často hádajú.

Diskusia.Žiaci a rodičia vyjadrujú svoj názor.

učiteľ. Aj v prosperujúcej rodine sa občas vyskytnú hádky a konflikty. Ako sa im vyhnúť, čo nie je potrebné a čo treba v týchto situáciách robiť?

Skupinová práca: dva okrúhle stoly rodičov (ktorí budú dnes deťmi), dva okrúhle stoly detí (ktoré dnes vystupujú ako prísni rodičia), okrúhly stôl hostí, psychológ, sociálny učiteľ, dvaja rodičia, dve deti vystupujú ako oponenti. Deti a rodičia dostávajú karty s problémové situácie... Pracujte až 3 minúty. Prehrávanie situácií, diskusia. Deti a rodičia dokončia vety, potom si na žiadosť moderátora vymenia letáky. Deti si čítajú, čo napísali ich rodičia, a dospelí, čo napísali deti. Po každom skupinovom vystúpení dostanú slovo súperi.

Úlohy pre deti
(rodičia sú prísni)

Rodičovské úlohy
(bezprostredné deti)

Otvorili ste denník a videli ste, že vaše dieťa má dvojku. Musíte zistiť dôvod a rozhodnúť sa.

Máš dvojku, musíš rodičom vysvetliť prečo a prečo. Budú prisahať.

Vaše dieťa sa učí najlepšie, ako vie, ale nechce pomáhať s ničím v domácnosti. Dali ste dieťaťu pokyn, aby upratalo dom, ale ono sa hralo na počítači a neurobilo to. aká je tvoja reakcia?

Vaša izba je neporiadok. Tvoja mama ťa požiadala, aby si vypadol, ale prišiel kamarát, ty si sa hral na počítači. Ako to vysvetliť mame alebo otcovi?

Nespoznávate svoje dieťa. Stal sa hrubým, agresívnym a niekedy dokonca krutým.

Cudzinci dávajú pozor na vašu hrubosť, sťažujte sa mame (otcovi), že používate vulgárne výrazy. Choď domov.

Teraz sa každý na seba pozrel zvonku a naučil sa svoje činy, slová, možno aj ich správanie. „Otcovia“ a „deti“ musia vynaložiť veľa úsilia, aby sa naučili porozumieť a rešpektovať jeden druhého.

Zlý jazyk a zdravie

učiteľ. Naše hodnoty sú to, v čo veríme od detstva. Už malé deti sa môžu ľahko naučiť, čo je správne a čo nie, a rozhodovať sa na základe rodinných hodnôt. Každá rodina má svoje. S výchovou zdravého tínedžera po všetkých stránkach ale súvisí množstvo všeobecne uznávaných otázok. Zamyslite sa nad faktami! Viac ako 20 v posledných rokoch počet detí s mentálnou retardáciou a fyzický vývoj narástla 10x, viac ako 80% novorodencov je chorých, len každý 10 absolvent školy je zdravý. 54 % mladých ľudí narodených v 80. rokoch nie je schopných vyštudovať stredná škola... Jedným z dôvodov je naša verbálna promiskuita. Dnes školáci, mladí ľudia, dospelí muži a ženy hovoria obscénne. "Mat" pochádza z televíznych obrazoviek. Biblia hovorí: "Podľa svojich slov budeš odsúdený, podľa svojich slov budeš ospravedlnený." Pravoslávna cirkev vždy zakazovala nadávky a ohováranie. Táto neresť je priamo úmerná tomu, ako veľmi je človek duchovne vyvinutý.

študent:

Ach, ako sa máme? dobré slová sú potrebné!
Viac ako raz sme sa o tom s vami presvedčili,
Alebo možno nie sú dôležité slová činu?
Skutky za skutkami a slová za slovami.
Žijú s každým z nás.
Duše sú chvíľu držané na dne,
Vysloviť ich práve v tú hodinu,
Keď ich ostatní potrebujú!

učiteľ. Analýza výsledkov dotazníkového prieskumu medzi žiakmi triedy: "Váš postoj k neslušným jazykom."

Študent 1.Človek je súčasťou Kozmu, kde je všetko, čo sa deje, úzko prepojené, je zdrojom energie. Slovom človeka je aj energia, ktorá sa môže šíriť priestorom. Dobré slovo dobro nasýti priestor pozitívnou, tvorivou energiou, niekomu pomôže, obscénne, špinavé slovo priestor upcháva, človek môže pri kontakte s negatívnou energiou ochorieť.

Študent 2. Veľmi dobre to vyjadril vo svojich básňach M. Matušovský:

Sú slová horšie ako pušný prach
Než škrupina nad zákopovými priekopami.
Radím ľuďom, keď sa hádajú
Buďte opatrní so slovami.
Svet je postavený na tomto základe,
A dosť, všeobecne, vážne:
Akékoľvek unáhlené slovo
Budete to ľutovať skôr alebo neskoro.
Buďte trpezliví so slovami
Neberte do úvahy nesprávnu interpretáciu.
Veď z nich zostávajú rany,
Ako z malých, ale ostrých úlomkov.

Študent 1. Výskumníci reči tvrdia, že tie obscénne majú prvotne ruské korene. V starovekom Rusku nebolo mate nič iné ako kúzlo, formulka proti zlí duchovia... Prostredníctvom nadávok ľudia vstúpili do komunikácie so zlými duchmi, akoby sa naladili na ich vlnu a povolali ich do svojho života. Všetci však vedeli, že nie je možné nadávať deťom sprostosti, budú ich trápiť démoni. V dome nemôžete prisahať: v tomto obydlí budú žiť démoni. V lese sa tiež nedalo nadávať: na brehu rieky alebo jazera by sa mohol uraziť škriatok, vodný muž. Kde by mohol človek nadávať, vyhodiť všetok svoj hnev? Zostalo len jedno pole. Odtiaľ pochádza výraz „bojové pole“. Význam frázy je pole nadávok. Ak sa pozriete na históriu pôvodu a význam slova "mat" v jeho pôvodnej verzii, potom to znamená "krik" - silný hlas v onomatopoickom zmysle. A imitáciou boli zvuky zvierat "ma" a "ja" - v období párenia. V staroveké Rusko považovalo sa za neslušné byť ako dobytok a vykrikovať dobré sprostosti o tom, čo patrí do sféry intímne vzťahy... Najdôležitejším a vedecky dokázaným faktom je, že partner je zdraviu nebezpečný, prispieva nielen k zníženiu inteligencie, vyvoláva zločiny, vytvára ilúziu povoľnosti, duchovne nás okráda, ponižuje a uráža, ale tiež absorbuje verbálnu špinu, mrzačí. ľudských osudov, vedie k predčasnému starnutiu a predčasnej smrti.

Študent 2. Vedci dokázali, že nadávky ovplyvňujú dedičnosť človeka, v dôsledku čoho dochádza k mutáciám, ktoré s každou generáciou vedú k degenerácii človeka. Vedci zaznamenali, že nadávky spôsobujú mutagénny efekt podobný tomu, pri ktorom dochádza k ožiareniu o sile tisícok röntgenov. Experiment s komunikáciou sa uskutočňoval mnoho rokov na semenách rastliny Arabidopsis, takmer všetky zomreli. Tí, ktorí prežili, sa stali genetickými mutantmi. Je zaujímavé, že mutagénny účinok nezávisí od sily slov, môžu byť vyslovené nahlas alebo šeptom.

Študent 1. Uskutočnil sa aj opačný experiment. Vedci „blahoslavení“, t.j. čítať modlitby nad semenami zabitými rádioaktívnym ožiarením 10 000 röntgenmi. A teraz pokazené gény, roztrhané chromozómy a vlákna DNA zapadli na svoje miesto a spojili sa. Modlitba prebúdza rezervné schopnosti genetického aparátu a kliatba ničí aj vlnové programy, ktoré zabezpečujú normálne fungovanie tela. Štúdie ukázali, že zarytí nadávky žijú oveľa kratšie ako tí, ktorí nenadávajú. Pretože do ich buniek prichádzajú veľmi rýchlo vekové zmeny a prejavujú sa rôzne choroby. Neslušné reči navyše negatívne ovplyvňujú nielen zdravie tých, ktorí nadávajú, ale aj tých, ktorí sú nútení počúvať nadávky. Zdravotný stav obyvateľstva je podľa záveru odborníkov WHO z 10 % určený úrovňou rozvoja medicíny ako vedy a stavom lekárskej starostlivosti, z 20 % dedičným faktorom, z 20 % stavom životným prostredím a o 50 % životným štýlom. Nedostatok spirituality je hlavným dôvodom duševnej aj fyzickej patológie. Len duchovný rozvoj človeka môže poskytnúť ochranu pred rôznymi chorobami. Čo je to spiritualita? Aké vlastnosti musíte v sebe rozvíjať?

(Odpovede chlapci.) Do obrovských rozmerov musíte v sebe rozvíjať: lásku, láskavosť, pochopenie krásy, usilovať sa o poznanie, rozvíjať zmysel pre zodpovednosť za svoje myšlienky a činy. Tí, ktorí používajú vulgárne výrazy, majú dva spôsoby: po prvé, vediac, že ​​je to zlé, pokračujú v používaní vulgárnych výrazov, čím zapínajú program sebazničenia. A druhá cesta je cesta duchovného rastu, sebazdokonaľovania, cesta krásy. Zákon slobodnej vôle dáva právo vybrať si cestu. Skúste sa však aspoň mesiac zaobísť bez nadávok a pozorne sledovať zmeny vo svojom živote.

učiteľ. Ako rozumieš prísloviam?

Dobré slovo lieči a zlé ochromuje.
Zlý neverí, že existuje dobro.
Dobrá sláva leží, ale tenká beží.
Dobro je ctené, ale zlo nie je uprednostňované.
ďakujem za milé slová.
Láskavé slovo toho jarného dňa.
Milé slovo jazyk nevysuší.

Diskusia o prísloviach žiakmi a rodičmi

Rodičia sa striedajú pri volaní milých a sladké slováže volajú svoje deti. Chlapci pomenúvajú slová, ktorými sa navzájom oslovujú v triede, pri komunikácii s dospelými v rodine, v škole ...

Záver

Slovo o slovách

A chcem v bielom svete,
Aby sa slovo opäť stalo skutkom.
Takže pre veľvyslancov
a pre somárov,
Medzi vodcami
V kruhu prorokov
Perfektný zmysel
Nádherné slová
Oslobodený od nerestí.
K svätému slovu
česť -
Nevyvolal ani slovo
Pomsta.
Takže kladne
Áno
Hovorené
navždy.
Takže pred budúcou odpoveďou
Vždy som dodržal slovo: nie!
Takže za cenu všetkých slobôd
Ľudia si zachovali svoju dôstojnosť.
Aby sa svet stal jasnejším a širším
A do sporu sa opäť nepustil.
Naveky vládnuť svetu
Nádej,
viera
A láska!
(Michail Dudin)

učiteľ.Žijeme medzi ľuďmi. Nezabúdajte, že každá naša túžba sa odráža v ľuďoch okolo nás. Skontrolujte svoje činy otázkou pre seba: robíte zlo, nepríjemnosti ľuďom? Urobte všetko preto, aby sa ľudia okolo vás cítili dobre. Poďme všetci spolu formulovať zásady rodinných vzťahov:

Trpezlivosť.
Pozornosť.
Vzájomná pomoc a zdvorilosť.
Vždy vo všetkom konaj podľa svojho svedomia.
Rešpektujte názor toho druhého, aj keď s ním nesúhlasíte.
Vždy robte to, čo chcete, aby sa s vami zaobchádzalo.
Postarajte sa o všetko živé: o ľudí aj zvieratá, iba vtedy môžete byť láskaví.
Snažte sa neporušovať biblické prikázania.
Neurážajte nikoho slovom ani skutkom.
Všetky vzťahy by mali byť postavené iba na dôvere.
Robte dobro a ono sa vám to vráti.

Ďakujeme všetkým za účasť na našej akcii. Všetko najlepšie!

Použité knihy

  1. Biblia.
  2. Derekleeva N.I. Príručka triedneho učiteľa. Základná škola... 5-11 ročníkov. M .: VAKO, 2004. S. 272 ​​​​(Pedagogika. Psychológia. Manažment).
  3. Mayorova N.P., Chepurnykh E.E., Shurukht S.M. Vyučovanie životných zručností v škole: Príručka pre triednych učiteľov/ Ed. N.P. starostovej. SPb .: Vydavateľstvo "Školstvo - kultúra", 2002. S. 288 (príloha).
  4. Verejné školstvo// Sociálno-pedagogický časopis. Číslo 7. 2007. S. 153–158.

Anna Gapurdžanová
Udalosť v sirotinec"Rodina je hlavná vec v živote človeka"

„Väčšina hlavná vec je rodina"

Cieľ: Formovanie u detí predstavy o rodina

Úlohy:

Vzdelávacie: Rozšírte význam pojmu « rodina» .

Rozvíjanie: Rozvíjať reč, myslenie. Rozvoj kreativity, predstavivosti.

Vytvorte si predstavu o úlohe rodiny v živote človeka.

Posilniť rodinné väzby žiakov.

Naučte sa pracovať v tíme, dodržiavať pravidlá vzájomného rešpektu a porozumenia.

Rozvíjať kognitívnu činnosť, myslenie, tvorivú predstavivosť.

Prípravné práce:

Cyklus tried na rodinná výchova (podľa programu sirotinec)

Učiť sa poéziu zo scenára,

Kreslenie na tému „Naša rodina

Výroba bábiky-amulety "čistenie", « rodina» , "Bábika zdravotná sestra"

Vychovávateľ:

Téma našej hodiny je lyrická:

Miesto osobného vo všeobecnom poradí,

Na posilnenie primárnej bunky,

Budeme komplexne diskutovať rodina.

Chcem začať našu lekciu s básne:

Ako vzniklo slovo " rodina"?

Kedysi o ňom zem nepočula.

Ale povedal som Eve pred svadbou Adam:

Teraz som pre teba Položím sedem otázok.

Kto mi bude rodiť deti, povedz, miláčik?

A Eva ticho odpovedala: "SOM"

Kto ich vychová, moja kráľovná?

A Eva poslušne odpovedala: "SOM"

Kto pripraví jedlo, radosť moja?

A Eva stále odpovedala: "SOM"

Kto bude šiť šaty, prať bielizeň,

Pohladí ma, ozdobí môj domov?

Odpovedz na otázky, môj priateľ!

I. I. - Eva potichu povedala,

Povedala slávna sedem"SOM".

Takto sa to objavilo na zemi rodina.

dieťa:

Rodina je takáčo zdieľame pre všetkých

Kúsok po kúsku: a slzy a smiech,

Vzostup a pád, radosť, smútok,

Priateľstvo a hádky, tlač ticha.

Rodina je takáže s tebou navždy.

Každý to má muž má rodinu.

Rodina je veľký dar.

Chlapci, a čo je podľa vás rodina? (odpovede detí)

Teraz Christina prečíta báseň, aby zhrnula vaše tvrdenia.

RODINA

Rodina je šťastie, láska a šťastie,

rodina- toto je letný výlet do krajiny.

Rodina je sviatok, rodinné rande,

Darčeky, nákupy, príjemné míňanie.

Mať deti, prvý krok, prvé bľabotanie,

Sny o dobre, vzrušení a úcte.

Rodina je práca, starať sa jeden o druhého,

rodina- to je veľa domácich úloh.

Rodina je dôležitá!

Rodina je ťažká!

Ale je nemožné žiť šťastne sám!

Buďte vždy spolu, starajte sa o lásku,

Chcem, aby sa o mne hovorilo priatelia:

Aký dobrý je váš rodina!

Pozrime sa do minulosti. Doteraz nikto nevie, ako a prečo prvý rodina... Vykopávky uskutočnené v jaskyniach, kde si starí ľudia zriadili svoje náleziská, ukázali, že žili v malých skupinách. Nie je však jasné, či už v tých dňoch ľudské skupiny na« rodiny» v súčasnom zmysle – otec, matka a deti. Ale aj v tom čase sa ženy starali o svoje potomstvo. Je možné, aby takíto ľudia žili v kmeni všetci spolu? rodina?

(Odpovede detí)

Tak čo to všetko je rodina? Obráťme sa na definície prevzaté zo slovníkov.

Slovník Ozhegov S.I.:

1. Ide o skupinu blízkych príbuzných žijúcich spolu;

2. Spájanie ľudí spojených spoločnými záujmami.

Ushakov D.N.:

Rodina – skupina ľudí, ktorú tvoria rodičia, deti, vnuci a blízki príbuzní žijúci spolu.

Ktorá z týchto definícií sa viac zhoduje so slovom rodina? prečo?

Rodina je pre každého z nás najdôležitejšia vec v živote. rodina- sú to blízki a drahí ľudia, ktorých máme radi, s ktorými si berieme príklad, na ktorých nám záleží, ktorým prajeme dobro a šťastie.

Každý z nás potrebuje miesto, kde nemusíš predstierať, kde sa nenecháš oklamať, kde sa cítiš pokojne a dobre, kde si oddýchneš. Miesto ako toto je domov rodina.

Čo to slovo znamená « rodina» v tvojom? (Deti odpovedajú v kruhu na definíciu « rodina» )

rodina- koľko záhad obsahuje, delí sa dvomi slová: « sedem» a "Som"... Hovorí « rodina» - to sedem ako ja... číslo sedem nie je deliteľné, považuje sa za špeciálne a pripomína to « rodina» je tiež jedno a nedeliteľné.

(odpovede detí)

Existuje ďalší zdroj prenosu životná skúsenosť... Sú to ruské príslovia – zrnká ľudovej múdrosti.

Učiteľ upevní na tabuľu "Usmievavý".

Poďme z toho von "Usmievavý" vyrobme si veselé slnko, ktoré vás rozžiari a zahreje rodiny... Nech vám jeho lúče pomôžu aby bola rodina šťastná.

A k tomu nám pomôžu príslovia a porekadlá.

Vychovávateľ: "Dobrý dom drží krok s prácou" ,„Slnko maľuje zem a ľudská práca»

Vychovávateľ: Súhlasíš?

Základom priateľského rodiny- kompetentné rozdelenie úloh, práv a povinností. Ako to, že?

Vychovávateľ:

Pozorovania ukázali, že v šťastnom rodiny, kde je vzťah medzi manželmi výborný, o tom, komu akú prácu robiť, nemôže byť ani reči. K rozdeleniu povinností manžela a manželky tam dochádza prirodzene, akoby „automaticky“, a preto niet sporu o tom, kto je za akú zodpovednosť. rodina musí spĺňať.

Budeme mať prvý lúč "pracovitosť"

A tvrdá práca prinesie do domu prosperitu a pohodu.

Nasledujúce príslovia taký: "Keď vstúpite rodina harmónia - nie je potrebný žiadny poklad" ,„V nepriateľskom rodina nikdy nie je dobrá

Čo sa stalo "Fret"?

Schopnosť vychádzať so sebou a s ľuďmi je tou najcennejšou vlastnosťou muž.

Každý Ľudské má právo žiť šťastne rodina... Ako povedal veľký ruský spisovateľ L. N. Tolstoj "Šťastný je ten, kto je šťastný doma"... Nájdite slová – vlastnosti, ktoré podľa vás zodpovedajú šťastiu rodina.

Klamstvá, láska, úcta, smútok, láskavosť, radosť, útecha, hrubosť, nenávisť, zdravie, vzájomná pomoc, starostlivosť.

Deti si vyberajú.

Vychovávateľ: Súhlasím s vašou voľbou. Všetky tieto vlastnosti súvisia rodinné hodnoty ktoré je potrebné chrániť a uchovávať. Chceli by ste v takom bývať rodina?

Dá sa zavolať rodina spokojný s týmito slovami? (označte negatívne vlastnosti) prečo?

Navrhujem pripojiť lúč k nášmu emotikonu "Vzájomný rešpekt" pretože bez takej dôležitej kvality, rodina nebude môcť žiť šťastne.

Otvárame nasledujúce príslovia. "Nemôžeš pomáhať iným - ty sám budeš stratený", "Vezmite to spolu, nebude to ťažké"

Čo to hovorí? (odpovede detí)

Vzájomná pomoc je skvelá vec. Ktorý pár je podľa vás najideálnejší. Koná vždy hladko a rýchlo? Toto sú vaše ruky, chlapci. Toto ti ponúkam cvičenie: budete pracovať ako jeden pár rúk a ukážete nám zázraky vzájomnej pomoci. Hráči majú zviazaný pár rúk a voľnými rukami musia zavinúť bábiku a zviazať ju mašľou. (hrajú dva páry).

Dávame nášmu emotikonu lúč "Vzájomná pomoc".

Otvárame nasledovné príslovia: "Priateľsky - nie s nadváhou, ale oddelene - aspoň to vzdaj!",,Súhlasím rodina - prosperita v dome, spory v rodina - byť pre všetko stratený»

o čo im ide?

To je pravda, o priateľstve rodina... A náš Priateľský k rodine? Poďme spievať pieseň o našom priateľstve rodina... Všetci spolu spievame pieseň

Niekde v tomto svete

náš rodinné životy

Nepozná smútok a problémy

Tvrdí sa, že je priateľský.

Čítame spolu knihy

Chodíme spolu do kina

Cez sviatok spievame a tancujeme

Nájdeme veci cez pracovné dni.

La la la la la la la

Priateľský s nami rodina!

Tanya perie bielizeň,

Lída zametá podlahu

Sasha umýva riad,

Myslieť na futbal.

Christina polieva kvety

Danil vysávanie kobercov

Práca je diskutovaná v okamihu,

Každý je zvyknutý pracovať

Dáme "Usmievavý" lúč "priateľstvo"

Ďalšie príslovie "Zábava nie je prekážkou", « Najlepšia dekorácia- dobrá nálada"

Dobrá nálada pomôže v práci aj na dovolenke. A čím viac rodina- viac Majte dobrú náladu! navrhujem komiksová súťaž "Nosiť loptu bez použitia rúk"

Dávame lúč "zábava" (zmysel pre humor).

A posledné príslovia: „Pracovný čas – hodina zábavy“», "Je to dobrá zábava, keď je veľa dobrého smiechu."

Zábava nie je len zábava, ale aj spoločné hobby všetkých členov. rodiny... Pomáhajú ľuďom zjednotiť sa a lepšie si porozumieť.

Odporúčam vám zúčastniť sa kvízu.

RODINNÝ KVÍZ

1. Povedz po latinsky « rodina» . (Priezvisko.)

2. Ako viete, grécka bohyňa Aténa bola bohyňou múdrosti a za jej vtáka bola považovaná sova. Ale bohyňa Hera, manželka Zeusa, bola považovaná za patrónku rodiny vo všeobecnosti a materstvo zvlášť. Hádajte, ktorý vták bol považovaný "Vták Hera"? (Bocian.)

3. Čo hovoria o tých, ktorí prezrádzajú vnútorné rodinné problémy a hádky?

(Vyperte špinavú bielizeň na verejnosti.)

4. Tu je ruské príslovie: „Žiť pre seba znamená tlieť, pre rodiny -…(Chýba sloveso, ale pre ľudí - svietiť. „Pomenujte chýbajúce sloveso. (Spáliť.)

5. Podľa legendy Rusko strážia traja sestry: Viera, nádej a láska a ich matka. Ako sa volá matka troch sestier?

(Sophia, teda Múdrosť.)

6. Prvé, najstaršie dieťa v rodina - prvorodený... A ako sa volalo tretie dieťa v Rusku v r rodina? A ten posledný?

(Tretiak, poškriabaný.)

7. Ako znie ruština "ovocie" príslovie o tom, kto zdedil zlé, neslušné správanie po otcovi alebo matke?

("Jablko nikdy nepadá ďaleko od stromu".)

8. Z akej ruskej hračky je tento citát encyklopédie: „Stelesňuje myšlienku silného rodiny prosperita, plodenie, nesie myšlienku jednoty“

(O matrioške.)

9. V akom veku je podľa legislatívy Ruskej federácie možné uzavrieť manželstvo bez súhlasu rodičov?

(Od osemnástich rokov.)

10. Ako sa volá priezvisko ženy pred sobášom?

(Dievča.)

("palec".)

12. Aký je najrodinnejší geometrický útvar?

(Kruh. Blízky rodinný kruh, v kruhu rodiny.)

13. Poučenie rodičov jedným slovom – toto.

(Objednať.)

14. Dieťa môjho otca, nie môj brat. Kto je to?

(Moja sestra.)

15. Ktorá rastlina predstavuje súrodenca aj adoptívneho príbuzného?

(Podbeľ.)

16. Je tam list rodina, v ktorom podľa mnohých veršov "Tridsaťtri sestier"... Čo to je rodina?

(Abeceda.)

Dávame ešte jeden lúč "Rodinné koníčky".

Tak sme dostali slnko, podelili sme sa o teplo. Z čoho pozostáva? (deti čítajú)

Ťažká práca

Porozumenie

Vzájomná pomoc

Zábava

Rodinné záľuby

A prajem ti takú tvoju budúcnosť rodiny zohrievalo a chránilo teplo vašich sŕdc, vašu dušu a také láskavé slnko.

Je dobré počkať doma

Ponáhľali sa k dverám na zvonček,

Otvorené, pobozkané

Zahrial si ruky, však?

Je dobré dať si čaj

S koláčmi a džemom

Presunuté smútky

Dobrý rozhovor, však?

Je dobré, že na svete

Voňal ako sneh, slnko, vŕba,

Aby deti všade vedeli

Že nebude vojna, nie?

Je dobré byť milovaný

Ako prvá snežienka,

A potom, potom akékoľvek

Nebojíme sa problémov, však!

Naša lekcia sa skončila. Naozaj chcem, aby všetko, čo ste sa dnes naučili, zostalo s vami, aby sa váš domov zahrial teplom, pohodlím a láskou.

Ďakujem vám všetkým za účasť, za vašu aktivitu.

Náčrt podujatia s deťmi z detského domova o formovaní zdravého životného štýlu

Popis materiálu: Ponúkam Vám súhrn preventívnych opatrení pre dospievajúcich (11-17 rokov) na formovanie zdravého životného štýlu. Tento materiál bude užitočný pre psychológov a učiteľov. Ide o súhrn vzdelávacích a preventívnych aktivít zameraných na prevenciu drogových závislostí, fajčenia tabaku a alkoholizmu prostredníctvom podpory duševného zdravia; zoznámiť sa s definíciou psychického zdravia podľa jeho znakov, odporúčaniami na jeho zachovanie.

Cieľ: poskytnúť predstavu o tom, čo je duševné zdravie, o možnostiach vplyvu ľudí naň, oboznámenie sa s metódami posilňovania a udržiavania zdravia.
Úlohy:
- psychologická výchova, upevňovanie koncepcie psychického zdravia;
- orientovať žiakov na zdravý imidžživot;
- rozvíjanie záujmu o vlastné zdravie, sústredenie detí.
Metodické techniky: relaxácia, rozhovor-dialóg, reflexia.
Podklad: poznámka „Zachovajme si zdravie“; List A4, listy, ceruzky podľa počtu účastníkov, guma.
Potenciálni účastníci: tínedžerov.
Počet účastníkov: 6-12 ľudí.
Čas lekcie: 45 minút.

Priebeh preventívneho sedenia

1. Oboznámenie sa s pravidlami správania sa na školení:
Je zakázané
- navzájom sa prerušovať,
- vzájomne sa rušiť,
- navzájom sa urážať.
Môcť
- uistite sa, že keď budete hovoriť, nebudete prerušovaní,
- robiť všetko, čo nikomu neprekáža,
- pevne dúfať, že ťa nikto neurazí.

2. Cvičenie "Praj mi ..."
Účel: vytvoriť priaznivú náladu, vytvoriť vzťah dôvery medzi účastníkmi.
Čas: 3 minúty.
Technika: Počnúc prvým účastníkom musíte ísť za každým, pozdraviť ho a vyjadriť mu svoje želania na dnešný deň. Ten, ku ktorému sa priblížil prvý účastník, by mal pristúpiť k ďalšiemu, a tak ďalej, kým každé z detí nedostane prianie na tento deň.
Pokyn: „Začnime dnešnú lekciu tak, že si povieme, želania si navzájom na tento deň. Prvý účastník, ktorého som vybral, bude musieť za niekým prísť, pozdraviť ho a povedať mu svoje želanie, to isté robí to isté a tak ďalej.“

3. Cvičenie - spoločné kreslenie. "Myšlienka vášho zdravia"
Účel: rozvíjať skupinovú interakciu.
Čas: 5 minút.
Technika: Každý začne kresliť svoju kresbu, no nedokončí ju. Na povel sa kresby odovzdávajú v kruhu a každý člen skupiny ho dopĺňa. Keď sa kresba vráti majiteľovi, povie, čo sa mu páči, čo nie, aby to chcel prerobiť, pridať.
Pokyn: „Prvý z vás musí začať kresliť kresbu na hárok A4 v poradí, potom ohnúť nakreslenú časť a odovzdať hárok ďalšiemu účastníkovi a tak ďalej, kým každý nenakreslí svoju časť. Bude to zaujímavejšie, ak nebudeš nakuknúť."

4. Konverzácia-dialóg: "Čo je to psychické zdravie?"
Účel: vytvoriť koncept psychického zdravia
Čas: 7 minút.
Technika:
Dnes budeme hovoriť o zdraví všeobecne a najmä o psychickom zdraví.
Ako chápete, čo je zdravie?
Deti predpokladajú, čo je zdravie.
Podľa definície Svetová organizácia zdravie, zdravie je stavom fyzickej, duševnej a sociálnej pohody, a nie jednoducho neprítomnosťou choroby alebo fyzických defektov.
Psychické zdravie je stav duševnej pohody (pohodlia), primeraný postoj k okolitému svetu, absencia bolestivých duševných javov (fóbie, neurózy).
Psychicky zdravý človek: neprežíva strach, keď na to nie je skutočný dôvod; nebojí sa prevziať zodpovednosť za svoje činy; uprednostňuje samostatné myslenie.
Za znaky duševného zdravia sa považujú: optimizmus, prevládanie negatívnych emócií, sebavedomie, sebaúcta, zachovanie obvyklého zdravotného stavu, schopnosť tvorivosti.
Známky zdravého človeka:
- odolnosť tela voči pôsobeniu škodlivých faktorov (choroby, zlá ekológia atď.);
- ukazovatele rastu a vývoja zodpovedajúce veku osoby;
- funkčný stav a rezervné kapacity organizmu;
- absencia akejkoľvek choroby;
- úroveň morálno-vôľových a hodnotovo-motivačných postojov.
Od čoho môže závisieť vaše zdravie? (o výžive, nálade, hygiene)
Deti, vymenujte najčastejšie situácie vedúce k strate ľudského zdravia.
A prečo človek potrebuje zdravie?
Deti ponúkajú svoje možnosti.
Zdravie potrebujeme na:
- sebazáchovy. Keď človek vie, že ten či onen čin priamo ohrozuje život, tak tento čin nevykoná;
- príležitosti na sebazdokonaľovanie. „Ak budem zdravý, budem môcť zaujať isté miesto medzi ľuďmi, budem môcť vystúpiť na vyššiu úroveň spoločenského rebríčka“;
- schopnosť manévrovania. „Ak budem zdravý, môžem zmeniť svoju úlohu v komunite a svoje miesto vlastným spôsobom“;
- dosiahnutie najvyššieho možného komfortu. „Som zdravý, nebojím sa fyzického a duševného nepohodlia“;
- potešenie z udržiavania vlastného zdravia. "Pocit zdravia mi prináša radosť, preto sa snažím tento pocit zažiť."
Psychické zdravie odborníci definujú ako stav duševnej pohody, ktorý sa vyznačuje absenciou bolestivých psychických prejavov a pri ktorom je správanie v činnosti jedinca adekvátne okolitej realite. V modernej spoločnosti existuje možnosť ovplyvňovať duševné zdravie ľudí pozitívne aj negatívne.
Otázky na diskusiu:
- pomenovať, čo nám ničí zdravie;
- prečo by sme mali byť psychicky zdraví ľudia?

5. Hra-cvičenie „Tri kvality“.
Účel: rozvoj skupinovej interakcie, asimilácia získaných vedomostí.
Čas: 3 minúty.
Technika: Všetci účastníci na hárkoch uvádzajú vlastnosti zdravého človeka (každá vlastnosť na samostatnom hárku). Potom sú všetky listy zložené do jednej nádoby. Prvý vodič vyberie jeden papier, pomenuje kvalitu napísanú na tomto papieri a podá ho tomu, komu je táto kvalita podľa jeho názoru vlastná. Hra pokračuje, kým sa neminú všetky listy. Na konci je zhrnuté, kto má viac listových kvalít – teda majiteľ zdravej psychiky.

6. Zvukovomotorická gymnastika, zvuková terapia.
Účel: tvorba priaznivá atmosféra, minúty zdravia zvuky.
Čas: 2 minúty.
Technika: Naše telo pozostáva z buniek. Bunka ľudského tela je akumulátorom energie, ktorý je schopný ju nielen vytvárať a vysielať do okolitého priestoru, ale aj naladiť sa na rezonanciu so systémami na príjem energie zvonku. Pre každý orgán si môžete zvoliť vlastný zvuk, na ktorý bude reagovať zvýšením svojej energie. To je osobná úloha každého jednotlivca – vedieť počuť svoje telo a nájsť s ním vzájomný jazyk... Napriek tomu existujú zvuky, ktorých energiu ľahko vnímajú všetky organizmy.
Napríklad:
S-S-S - tento zvuk rozoznieva lebku a mozog, uvoľňuje cievne kŕče, reguluje vnútrolebečný tlak a zmierňuje napätie a bolesti hlavy.
A-A-A - tento zvuk povzbudzuje bunky a tkanivá hrdla, aby konali v jedinom rytme. Zlepšujú sa hlasové údaje, lieči sa bolesť hrdla, ochorenia štítnej žľazy.
AO - zvuk medzi "A" a "O", ako napríklad zaoblené "A" - lieči orgány hrudnej dutiny. Je veľmi užitočný pri kašli, najmä pre ľudí trpiacich bronchospazmom a srdcovými chorobami.
UE - postihuje brušné orgány.
MMM - zlepšuje funkcie kostrového systému.
AOUM je univerzálny zvuk zlepšujúci zdravie, ktorý harmonizuje psychiku.
Existuje mnoho ďalších zvukov a ich kombinácií, ktoré blahodarne pôsobia na organizmus. Hľadajte ich sami.
Je potrebné dávkovať zvuky. Nespievajte dlhšie ako päť minút. Začnite s 1 minútou 2-3 krát denne, postupne predlžujte čas. Spievajte zvuky po plytkom nádychu, ktorý vykonáva žalúdok a chrbát, pričom vnímajte vibrácie v mieste, na ktoré je naladená vaša pozornosť. Najprv budete mať pocit, že spievate len hrdlom. Potom sa objaví pocit chrastenia orgánu, na ktorý je upriamená pozornosť. Ďalším krokom je, aby váš orgán spieval. Zvuk bude silnejší a silnejší. Pri správnom speve budete počuť spievať celý priestor okolo vás. V tomto prípade nebudete špecificky zaťažovať.

7. Cvičenie "Vymazať moju bolesť"
Účel: emocionálna reakcia, preklad záporu citový stav v pozitívnom.
Čas: 10 minút.
Technika: Na papier nakreslite svoju bolesť vo forme nejakej škvrny a potom vezmite gumu a vymažte to, čo ste namaľovali. Počas toho opakujte nahlas tieto slová: „Bolesť zmizne. Moje (vymenujte tie časti tela, kde pociťujete bolesť) sú úplne zdravé. Cítim sa skvele!" Čoskoro budete cítiť, že bolesť je preč, len zmizla pod gumou.

8. Relaxácia "Kúzelný les"
Účel: zmierniť emocionálny stres.
Čas: 3 minúty
Technika: "Tropický ostrov", "Kúzelný les".
1. Pohodlne sa usaďte v I.P. Zatvorte oči a predstavte si, že vidíte tropický ostrov, čarovný les. Môže to byť miesto, ktoré ste kedysi navštívili, videli na obrázku alebo akékoľvek nakreslené vašou fantáziou.
2. Ste jediný človek na tomto mieste. Obklopujú vás rastliny, stromy, kvety, zvieratá, vtáky. Aké zvuky počujete, aké pachy cítite?
3. Vidíte čistú pláž a vodu. Aké je počasie v lese?
4. Vezmite si so sebou úžasné pocity, ktoré ste práve zažili. Môžete sa k nim kedykoľvek vrátiť.

Reflexia- Deti sa podelia o svoje dojmy a povedia, čo považujú za potrebné k téme hodiny.

Zoznam použitej literatúry:
1. Fopel K. Ako naučiť deti spolupracovať? Psychologické hry a cvičenia: Praktická príručka: Per. z nemčiny: V 4 zväzkoch. Zväzok 1. - M .: Genesis, 1998. - 160 s., Ill.;
2. Tréningy s dorastom: programy, poznámky z hodiny / autor-komp. Yu.A. Golubev [a ďalší]. - Ed. 2., rev. - Volgograd: Učiteľ. - 196 s.;
3. M. Kurtysheva Ako udržať psychické zdravie detí. - SPb.: Peter, 2005 .-- 252s.

Dodatok

Poznámka „Zachovajme si zdravie“
Začnite deň s veselým, optimistickým myslením v mojich predstavách to rozsvietim na jasnom slnečnom svetle. Ak ráno vstanete a budete premýšľať o tom, koľko vecí musíte počas dňa urobiť, aké sú náročné a že nie všetko je vo vašich silách, tak sa deň zmení na skutočnú skúšku.
Užite si všetko počas dňa: od šálky kávy, spevu vtákov, vône dažďa a iných maličkostí, ktoré tvoria život.
Robte tie najvšednejšie denné aktivity s radosťou. Robte čokoľvek s energiou, odhodlaním a nadšením.
Majte pozitívny vzťah ku všetkémučo robíš, čomu v živote čelíš.
Poučte sa zo zlých skúseností užitočné(lekcie). Neber to ako trest. Nevnímajte zlé skúsenosti ako večné zatratenie. Vedzte, že smolu skúsenosti sú na nezaplatenie, pretože vám dáva príležitosť zlepšiť sa.
Nehrabte sa vo svojich zlyhaniach tak, že ich pomocou fantázie zväčšíte do gigantických a nevzhľadných rozmerov.
Buďte priami a úprimní(úprimný) v každej situácii.
Učiť sa obhajovať svoje záujmy bez drzosti a agresivita.
Učiť sa povedz nieľudí, ktorí vás chcú využiť pre svoje osobné záujmy. Nenechajte sa vtiahnuť do problémov iných ľudí.
Nestrácajte čas, námahu a energiu na podnikanie, ktoré pre vás nie je dôležité. Naučte sa identifikovať svoje priority. Najprv urobte to hlavné.
Neklaďte si nedosiahnuteľné ciele. Stanovenie nedosiahnuteľného cieľa zvyšuje napätie a úzkosť v tele.
Nenechajte sa odradiť, ak vám niečo nevyjde tak, ako by ste chceli. Skľúčenosť sa považuje za najväčší hriech.
Hľadaj vo svojom živote cieľ, jeho význam. Vo všeobecnosti sa život pre človeka začína až vtedy, keď je založený Destinácia.
Je vždy myslieť si, že sa zlepšuješ. Predstavte si seba ako zdravého, energického.
Nikdy nepovažujte žiadnu chorobu za nevyliečiteľnú. To si musíš byť istý telo je silnejšie ako akákoľvek choroba.
Pomôže vám pozitívny prístup a sila Ducha zbaviť sa mnohých neduhov. Ak je vaša predstavivosť pevne zakorenená v predstave seba samého ako silného a zdravý človek, vaše šance, že sa ním skutočne stanete, sa stonásobne zvýšia. Nalaďte sa na to najlepšie - a udržíte si zdravie na mnoho rokov!

Téma."Moja budúca rodina"
Cieľ. Formovanie predstáv žiakov o rodine, jej funkciách a význame v živote človeka.
Úlohy:
oboznámiť žiakov s definíciou rodiny; koncept " psychologická klíma rodiny“;
ukázať (na príklade) dôsledky porušení rodinné vzťahy;
vychovávať vlastnosti potrebné na vytvorenie šťastnej, plnohodnotnej rodiny v budúcnosti.

Priebeh lekcie

Organizácia času.
Skôr ako pristúpite priamo k lekcii, navrhujem vám hru „Vidím, počujem, cítim“. Vypočujte si pravidlá hry: hrá sa v kruhu, prvý účastník povie slovo „vidieť“ a pomenuje, čo vidí (tu a teraz), druhý účastník – slovo „počujem“ a pomenuje, čo počuje atď. Každý účastník musí postupne vysloviť tieto tri slová. Takto ste sa pri hraní, bez vedomia seba, aktívne zapájali do práce.
Dnes vám dávam do pozornosti tému lekcie „Moja budúca rodina“. Táto lekcia vám pomôže urobiť si predstavu o rodine, o jej význame v živote človeka. Budete schopní mentálne ísť do budúcnosti a predstaviť si v nej svoju budúcu rodinu a seba.
Bez rodiny by sa nezaobišiel ani jeden národ, ani jedna civilizovaná spoločnosť. Pre každého človeka má rodina začiatok. Myslím, že sa nepomýlim, ak poviem, že takmer každý z vás premýšľal o tom, akú rodinu bude mať v budúcnosti. Prosím, zdvihnite ruku, kto o tom premýšľal. Veľa hovoríme o rodine, ale čo je rodina? (na tabuľu píšem slovo „rodina“).
- Chlapci, na stole pred vami sú karty a fixky. Úloha je nasledovná: každý účastník si musí na kartičku zapísať asociáciu, ktorá vznikne, keď počujete slovo „rodina“. Napíšte jedno slovo na jednu kartu. (Na konci práce každé dieťa postupne prejde k tabuli a priloží kartičku vedľa slova „rodina“ s vysvetlením svojho výberu).
- Venujte pozornosť tým slovám, ktoré sa najčastejšie vyskytujú medzi vašimi odpoveďami. To je zrejme to hlavné, čo môžeme pojmu „rodina“ pripísať. Súdiac podľa vašich odpovedí, tento koncept je veľmi rozsiahly, ale existuje oficiálna definícia rodiny a nie je. Obrátil som sa na odpoveď vo filozofickom slovníku. Uvádza nasledujúcu definíciu rodiny.
„Rodina“ je bunka (malá sociálna skupina) spoločnosti, najdôležitejšia forma organizácie osobného života, založená na manželskom zväzku a rodinných väzbách, tzn. o mnohostranných vzťahoch medzi manželom, manželkou, rodičmi a deťmi, bratmi a sestrami a inými príbuznými, ktorí spolu žijú a vedú spoločnú domácnosť. (Šmykľavka)
- Kto má otázky týkajúce sa tejto definície? Ako vyplýva z definície, rodina je komplexný fenomén, vyžaduje od človeka psychické náklady, neustálu prácu na sebe. A predsa sa väčšina ľudí prikláňa k názoru, že žiť s rodinou je lepšie ako bez rodiny. Co si myslis? Prečo si to myslíš?
Záver: rodina - najlepšie miesto obnoviť vynaloženú silu, miesto, kde každý môže ukázať svoje osobné úspechy, kde vás chápu a akceptujú takého, aký ste.
Má však takúto situáciu každá rodina? Od čoho, od koho to závisí, či bude v rodine teplo alebo zima, útulno alebo nie?
Vzťahy v rodine, od ktorých závisí blaho jej členov, sa nazýva psychologická klíma rodiny.
Je uvedený príklad- Prečítal som si list dievčaťa (diapozitív). Prebieha diskusia o prečítanom texte:
- aká je psychologická klíma tejto rodiny?
- Je táto rodina šťastná?
- Aký je dôvod nešťastia tejto rodiny?
A teraz vás žiadam, aby ste si prečítali príslovie (slide) - "Čo je poklad, ak je rodina v poriadku".
- Ako rozumiete tomuto prísloviu? (Odpovede detí)
Záver: ak sa rodina navzájom miluje a rešpektuje, potom je šťastná a bez pokladu.
V.A. Suchomlinsky povedal, že rodina je prostredie, kde sa človek musí naučiť konať dobro. Venujte pozornosť stojanu, na ňom vidíte papier na kreslenie s nakresleným sudom. Asi každého napadlo – čo s tým má spoločné sud a slová Suchomlinského. Vysvetlím. Sudy je potrebné naplniť niečím užitočným, potrebným. Navrhujem naplniť náš sud vlastnosťami, ktoré sú potrebné pre všetkých členov rodiny, aby v ňom vládlo dobro (ako povedal Sukhomlinsky), mier a harmónia.
Zadanie: každý z účastníkov ide postupne k stojanu a „vloží“ (nahlas povie) požadovanú kvalitu do suda, zafixuje ju „obručou“ (napíše na ňu pomenovanú kvalitu).
Po dokončení úlohy sme teda dospeli k záveru, že ak tieto vlastnosti majú všetci členovia rodiny (uvádzam vlastnosti, ktoré chlapci zaznamenali), potom sa to dá nazvať šťastným. Ale pamätajte, že šťastie rodiny závisí aj od toho, či dokážeme v našich blízkych vidieť to dobré, či im povieme milé slová. V každom človeku je veľa dobrého, len to treba chcieť vidieť. Ponúkam vám hru s názvom Komplimenty. Hra sa hrá za sprievodu piesne B. Okudžavu „Compliments“.
Naša lekcia sa blíži ku koncu. Aké nové veci ste sa v tejto lekcii naučili? Čo si mal rád? s čím nesúhlasíš?
Spodná čiara. Dnes sme sa s vami rozprávali o tom, čo je rodina, či je potrebná a prečo. Dozvedeli ste sa, aká je psychologická klíma rodiny a kto ju vytvára. Získali ste potrebné vlastnosti na vybudovanie šťastnej a silnej rodiny. Dúfam, že vám táto lekcia pomohla predstaviť vašu budúcu rodinu a seba v nej.
Milí chlapci, ste na pokraji života. Aká bude zajtra rodina? Ľudstvo robí predpovede a vy musíte vytvoriť rodinu. Pred vami je veľa ciest. Či cesta, ktorú si zvolíte, povedie k šťastiu, závisí predovšetkým od vás. Lev Tolstoj povedal: "Šťastný je ten, kto je šťastný doma." Keď skončím lekciu, hovorím vám: „Prosím, buď šťastný“!