Príprava na školu 5 6 rokov. Príprava detí na školu: program a úlohy

Latipova Aisylu
Rozvíjacia lekcia s deťmi vo veku 5-6 rokov

Metodický vývoj triedypre starších predškolákov: "A dokážeme veľa!"

Popis: Rozvoj povolania"A dokážeme veľa!", určené pre staršie deti predškolskom veku... Vedie ho učiteľ-psychológ s cieľom pripraviť deti na školu. Vývoj triedy môžu využiť pedagógovia, učitelia doplnkového vzdelávania.

Cieľ triedy: rozvoj kognitívna činnosť detí predškolského veku v štádiu prípravy na školu prostredníctvom herných činností.

Úlohy:

1. Naučte deti hravou formou riešiť zadané úlohy.

2. Propagovať rozvoj kreativita, predstavivosť, pozornosť, reč dieťaťa, rozvoj pocity súdržnosti.

3. Pestovať záujem o budúci školský život, prebúdzať záujem o vlastnú osobnosť, formovať pozitívny záujem o učenie.

Vek detí: deti 5-6 rokov

vyhliadka triedy: kombinovaný.

Metódy: verbálny, vizuálny, praktický (cvičiť, hrať sa).

Prípravné práce: pripraviť nasledovnú vzdelávaciu a metodickú podporu triedy:

Papierové palčiaky s rôznymi ozdobami

Kresby bicykla, listov, čižiem, klobúkov, kníh, dáždnika, kladiva a klinca

Mäkká hračka

Vybavenie:

Doska, ceruzky pre deti

Priebeh lekcie:

I. Úvodná časť

I.1. pozdravujem "Ahojte všetci s vrkôčikmi"

Kto má sestry, kto dnes jedol sladkosti, kto sa dnes správal dobre a kto zle, kto blond vlasy... (Deti namiesto odpovede "Áno" hovoria "ahoj").

II. Hlavná časť

II.1. Cvičenie "Pomenujte to jedným slovom"

Cieľ: kognitívny vývoj

Vykonávanie: skontrolujte, či máte náladu pracovať. Teraz vás budem nazývať slovami, vašou úlohou je pomenovať ich jedným slovom (deti odpovedajú postupne)

Viera, nádej, Elena, láska

Január, marec, júl, september

A, B, C, C, H

pondelok, nedeľa, štvrtok

Stôl, sedačka, stolička, posteľ

Papuče, čižmy, topánky, čižmy

Vôl, medveď, ježko, líška

Kurča, volavka, holub, lastovička

Púpava, karafiát, harmanček, ďatelina

Kladivo, skrutka, píla, skrutkovač

II.2. Cvičebná hra "rukavice"

Cieľ: rozvoj schopnosť komunikovať s rovesníkmi, vyjednávať spoločnú vec. Nadväzovanie emocionálnych kontaktov v skupine

Vykonávanie: pre hru je potrebné vystrihnúť palčiaky z papiera, počet párov sa rovná počtu párov účastníkov hry. Každý pár palčiakov má ozdobu, ktorá je na rozdiel od ostatných palčiakov. Moderátor ich rozmiestni po celej miestnosti. Na povel sa deti rozptýlia po miestnosti, nájdu si svoj pár, vezmú si ceruzky (tri farby a snažia sa čo najrýchlejšie namaľovať palčiaky, pričom sa vopred dohodli, ktorými farbami bude ozdoba namaľovaná, aby palčiaky boli rovnaké. ) Víťazom je dvojica detí, ktorá najrýchlejšie vyfarbí svoje palčiaky rovnakým spôsobom.

II.3. Telesná výchova "Kobylky"

1. Telesná výchova. bocian

(Vyrovnaný chrbát, ruky na opasku. Deti plynule a pomaly dvíhajú buď pravú resp ľavá noha, ohnutý v kolene a tiež jemne znížený. Dávaj si pozor.)

Bocian, bocian dlhonohý,

Ukáž mi cestu domov. (Bocian odpovedá.)

Pečiatkujte pravou nohou

Pečiatka ľavou nohou

Opäť - pravou nohou,

Opäť - ľavou nohou.

Potom - pravou nohou,

Po - ľavou nohou.

A potom prídeš domov.

II.4. Cvičenie "Ako môžete použiť ...".

Cieľ: rozvoj predstavivosti, kreatívne myslenie.

Vykonávanie: facilitátor pomenuje predmet a vyzve deti, aby povedali, ako sa dá použiť. Príklad: noviny - čítaj, píš, postav čln, polož ho na podlahu, použi ako hračku, roztrhaj mačke, urob jej na hlavu čiapku, len ju roztrhni atď.

II.5. Cvičenie "Čo to slovo znamená?"

Cieľ: rozvoj myslenia, reč

Vykonávanie: pred vami maľované predmety. Predstavte si človeka, ktorý nepozná význam žiadneho z týchto slov. (môžeš zasadiť hračku a povedať jej to)... Skúste mu vysvetliť význam každého slova, napr. "topánky"- nepremokavé topánky na chôdzu po vode a v blate.

III. Záverečná fáza

III.1. Reflexia triedy: Ktoré cvičenie sa vám páčilo najviac, čo sa vám nepáčilo.

Výsledky úlohy deti, ich činnosť, odpovede to ukazujú, cieľ dosiahnutú triedu.

Zverejňujeme deväť zadaní s listami na tlač - na prípravu do školy zo zošitov japonskej série KUMON, ktoré používajú deti v 46 krajinách sveta. Dnes naučíme dieťa čísla a čísla, sčítanie a odčítanie na jednoduchých príkladoch. Jednoduché a zábavné!

Najprv však rada pre rodičov: ako naučiť dieťa správne držať pero a ceruzku.

Ako správne držať pero

Existuje niekoľko spôsobov, ako naučiť svoje dieťa správne držať pero alebo ceruzku. Tu je jeden z nich. Pre dieťa, ktorého prsty ešte nie sú dostatočne silné, aby správne držalo ceruzku, je to ťažké. Naučte ho to postupne, aby nestratil záujem o písanie.

1. Pomôžte svojmu dieťaťu umiestniť index a palce v pravom uhle, ako je znázornené na obrázku. Položte ceruzku na hornú časť priehlbiny medzi tieto prsty a súčasne na ohnutý prostredník.

2. Teraz nech vaše dieťa stlačí ceruzku medzi palcom a ukazovákom.

3. Skontrolujte porovnaním s nákresom, či vaše dieťa drží ceruzku správne.

Aktivity pre predškolákov

1. Nakreslite čiaru od 1 do 5 cez všetky čísla v poradí a zavolajte ich nahlas.

2. Napíšte číslo 4 a pomenujte ho.

3. Nájdite a obkreslite tvary, ktoré vyzerajú ako vzor.

Na tejto stránke musí dieťa nájsť medzi inými tvarmi kruhy rôzne veľkosti... Ak je pre neho ťažké vyrovnať sa s úlohou, opíšte dieťaťu kruh. Povedzme napríklad, že kruh je ako lopta.

4. Zadajte chýbajúce čísla do tabuľky a potom ich doplňte.

5. Odčítajte. Vyriešte každý príklad!

6. Nakreslite čiaru od šípky (↓) k hviezdičke (*), ktorá spojí všetky valce.

7. Vyfarbite si pohár na ústnu vodu a tubu na zubnú pastu.

V tejto úlohe zafarbíte pohár na ústnu vodu a tubu na zubnú pastu. Keď dieťa dokončí prácu, povedzte: „Chlapec je skvelý na umývanie zubov pred spaním! A dnes si tiež umyješ zuby."

8. Dokončite sčítanie.

Logické myslenie sa u detí začína formovať už v ranom veku, ale silnie až bližšie k školskému obdobiu (6-7 rokov). Hlavným typom myslenia vo vývoji logiky je figuratívne myslenie, ktoré by sa malo rozvíjať najpriamejšie.
Duševný rozvoj dieťa je veľmi dôležitý a významný proces, v ktorom môžu pomôcť úlohy na obrázkoch.

Deti, ktoré sú vo vývinovom štádiu 6-7 rokov, majú niekoľko úloh:
znalosť okolitého sveta;
Vnímanie vzorov, ktoré charakterizujú predmety a javy;
Schopnosť rozlišovať bežné a štandardné znaky predmetov.

Etapy rozvoja logického myslenia u detí vo veku 6-7 rokov

1. Asimilácia... Bábätko ako špongia musí vstrebať čo najviac a čo najrýchlejšie. Osvojiť si základy logiky – kvantitatívne a kvalitatívne charakteristiky predmetov a naučiť sa tieto poznatky aplikovať v Každodenný život- prvoradá úloha.

2. Implementácia... Malý človek by mal byť schopný formulovať svoje myšlienky do slov, pridávať a vyjadrovať celé verbálne úvahy.

3. Výmena. Táto fáza je presným opakom vyššie uvedenej fázy. Je potrebné vedieť nahradiť vizuálne vnímané predmety a javy mentálnymi operáciami.

Požiadavky na rozvoj aktivít

Pre normálny štandard detský rozvoj Vo veku šiestich až siedmich rokov by malo byť dieťa schopné reprodukovať tieto činnosti:

1. Skombinujte určité predmety do skupín, určte vzory, rozdeľte predmety a javy podľa rôznych kritérií a tiež pokračujte v logických reťazcoch samostatne, bez vonkajšej pomoci a vonkajších podnetov.

2. Nájdite ďalšiu položku v rade a jasne vysvetlite dôvod, prečo bola vybraná tá alebo oná vec.

3. Tiež bez nabádania zvonku poskladajte kompletné kompletné príbehy na základe navrhnutých obrázkov.

4. Rozdeľte predmety do skupín, vysvetlite dôvod a znamenie tohto rozdelenia.

Typy hier a aktivít pre rozvoj dieťaťa vo veku 6-7 rokov

Existuje veľké množstvo hier, ktoré rozvíjajú detskú logiku, ktoré možno rozdeliť do niekoľkých kategórií:

1) Grafické hry... Zamerané na rozvoj dobré motorové zručnosti ruky a základná príprava rúk na písanie.
2) Hodiny matematiky... V podstate ide o rébusy a hádanky, ktoré prispievajú k rozvoju ústneho a písomného počítania, ako aj abstraktného myslenia.
3) Hodiny reči... Vďaka nim slovná zásoba rýchlo pribúda.
4) Hádanky a stolové hry... Pomáhajú formovať ich myšlienky, strategicky ich zoskupovať a na základe nich vyvodzovať závery.

Možnosti rozvoja logických hier a aktivít pre deti vo veku 6-7 rokov

Aby sa malý človiečik vyvíjal primerane svojmu veku, rodičia mu musia venovať náležité množstvo času, cvičeniu a riešeniu najrôznejších problémov formou hier a zábavy.

Lekcia I. "Urobil som plán"
Pointou hry je, že rodič myslí na ten či onen predmet. Úlohou dieťaťa je uhádnuť tento predmet pomocou navádzacích otázok. Podstatou hry je naučiť sa správne formulovať a vyjadrovať svoje myšlienky a správne zostavovať otázky.

Lekcia II. "porovnať"
Malému účastníkovi sa ponúka viacero predmetov a javov, ktoré sú si v niečom podobné, no v niečom iné, naopak. Úlohou dieťaťa je presne určiť všetky podobnosti a rozdiely v týchto veciach.


Odporúčania pre staršiu generáciu

Dieťa do ničoho nenúťte. Túto lekciu mu musíte vedieť podať tak, aby to chcel urobiť sám.
Preto čím viac pozitívneho a energie bude vychádzať z dospelých, tým ochotnejšia bude chuť hrať hry alebo sa naučiť niečo nové a nepoznané z rozvojových aktivít.

Video „Rozvojové aktivity pre deti vo veku 6-7 rokov“

Pravdu majú tí rodičia, ktorí uvažujú o príprave svojich detí na školu už v ranom veku – koniec koncov, je oveľa lepšie, ak dieťa príde do prvej triedy so zručnosťami čítať, písať, počítať! Napriek tomu sa zdá nesprávny prístup, keď dospelá generácia verí, že ruský jazyk, matematiku a iné predmety by mali vyučovať iba učitelia základných škôl: hovorí sa, že program je pre každého jeden a nech sa zrealizuje, keď príde čas.

Odborné strediská, ateliéry, krúžky ponúkajúce hodiny na prípravu do školy sú žiadané a obľúbené v celej republike všeobecne a v našom meste zvlášť. Okrem toho, že sa predškoláci učia čítať, písať a počítať, často študujú rytmus, logiku, ekonómiu, anglický jazyk- a prísť do školy už pripravený, mať náskok pred tými, ktorí takéto hodiny nenavštevovali do 6-7 rokov.

Výhody takéhoto predškolského zariadenia vzdelávacie programy je zrejmé: deti si zlepšujú inteligenciu, krátkodobú a dlhodobú pamäť, rozvíjajú sa esteticky, duchovne a fyzicky. Robia tiež prvé kroky k realizácii svojho osobného potenciálu, získavajú potrebné – a to nielen hrové a oddychové – skúsenosti z komunikácie s rovesníkmi, pripravujú sa na dodržiavanie denného režimu, režimu v škole.

Kedy by sa malo dieťa začať učiť čítať?

Podľa mnohých moderných pedagógov by sa moderné deti mali naučiť čítať nízky vek bez čakania na prijatie do prvého ročníka. Keď hovoríme konkrétne, odborníci odporúčajú zoznámiť deti s abecedou od 3 do 4 rokov: obaja rodičia môžu v tejto veci pôsobiť ako „mediátori“ a štúdioví učitelia predškolská výchova... Prečo by bolo čítanie užitočné pre dieťa v takom útlom veku? Vtedy sa u bábätiek formujú sklony k logickému a priestorovému mysleniu a tiež k pamäti. Na všetko spomenuté má čítanie blahodarný vplyv a netreba to ani dokazovať. Okrem toho rozširuje obzory, učí vás komunikovať a vyjadrovať svoje názory slovom. Čo stojí za to hovoriť o zoznámení sa so základom pripraveného žiaka prvého stupňa? ..

Čo musia vedieť rodičia budúceho prváčika

Začať treba tým, že podľa zákonov sa prvákom môže stať dieťa, ktoré má k 1. septembru najmenej 6,5 roka a najviac 8 rokov. Samozrejme, že existujú špeciálne prípady ktoré sú riešené v individuálne(napr. chlapcovi alebo dievčaťu chýba pár dní do 6,5 roka a pod.). Výhodu pri zápise do školy majú tí, ktorí sú k nej geograficky viazaní. Ak chcú rodičia dať svojho syna alebo dcéru inému vzdelávacia inštitúcia, potom toto právo dostanú až po prijatí chalanov, ktorí bývajú neďaleko. Prihlásiť sa môžete v 2 etapách. Prvý štartuje 15. decembra. Aj vtedy môžete požiadať o prijatie. Ak v škole pribudnú ďalšie miesta, potom môže otvoriť druhý stupeň, no zoznamy by mali byť zostavené do konca augusta. Oficiálnym termínom ukončenia prijímania prvákov je však 5. september. Zoznam dokumentov potrebných na prijatie chlapca alebo dievčaťa - rodný list, pas žiadateľa (rodiča alebo opatrovníka), SNILS dieťaťa. Stáva sa, že škola môže požiadať o dodatočné potvrdenie o zápise dieťaťa.

Ako zistíte, či je vaše dieťa plne pripravené na školu?

Stáva sa, že chlapec alebo dievča vo veku 6-7 rokov už ovláda čítanie, písanie a počítanie. Rodičov to, samozrejme, teší a niektorí veria, že tento „základ“ stačí do prvej triedy. Okrem toho je však mimoriadne dôležité, aby bolo dieťa pripravené na školu morálne aj psychologicky, a ako sa hovorí, v každodennom živote. Štúdium a pobyt v triede nie je len o získavaní nových vedomostí. Tou je samozrejme schopnosť správať sa v tíme a dodržiavať potrebné pravidlá. Pred nástupom do školy sa deti musia naučiť vytrvalosti – očakávajú ich predsa hodiny trvajúce aspoň pol hodiny. Prirodzene, že dieťa, ktoré sa nevie prebaľovať a prezúvať alebo to robí „z ruky“ a pod bedlivým dohľadom rodičov, môže mať v škole vážne ťažkosti. Okrem toho by sa budúci prváčik mal vedieť orientovať vo vesmíre, rozumieť času podľa hodín.

Pre väčšinu rodičov sa aj postupné dospievanie ich bábätka stáva hroznou skúškou a niekedy aj úplným prekvapením. Päťročné dieťa je už nezávislou a plne formovanou osobou, ktorá je celkom schopná určiť svoje vlastné potreby alebo túžby. Má svoj vkus a vie sa postarať sám o seba. A mnohí rodičia by mali vedieť, čo by malo dieťa zvládnuť vo veku 5 rokov.

Fyziológia a psychológia

Deti v tomto veku začínajú rýchlo rásť. V tomto prípade dochádza k rozvoju svalov a dieťa nezískava nadváhu... Rodičia však musia starostlivo sledovať stravu svojho dieťaťa, aby jeho telo dostalo energiu potrebnú na rast a vývoj. Jedlo pre päťročné dieťa by mala byť vysoko kalorická a zároveň vyvážená. Skúste zo svojho jedálnička vylúčiť nezdravé jedlá z rýchleho občerstvenia. Používajte viac zeleniny a polievok, doprajte dieťaťu domáce rezne či dusené ovocie – prospeje mu to. Odstavte svoje dieťa od hrozného zvyku maškrtiť každú polhodinu – to môže byť zlé pre jeho neskorší život.

Pre päťročného muža to nebude špeciálna práca naučiť sa novú zručnosť ako svoju vlastnú fyzický vývoj... Ak máte túžbu zvyknúť svojho syna alebo dcéru na šport, potom je tento konkrétny vek skvelý čas na zvládnutie jazdy na dvojkolesovom bicykli, lyžovanie alebo jazdu na koni. Ak sa vám podarí zaujať dieťa športom, možno ho bude milovať na celý život.

Psychologicky päťročné dieťa úplne a neodvolateľne prekoná. Stane sa pokojnejším a vyrovnanejším. Päťročné dieťa je celkom schopné stráviť nejaký čas osamote so sebou a celkom adekvátne reagovať na požiadavky alebo námietky ľudí okolo seba. Rodičia by však mali pamätať na to, že trpezlivosť detí nie je neobmedzená. Dieťa bude naštvané a urazené, ak zabudnete na niečo zo svojho sľubu alebo nesplníte jeho požiadavku.

Odborníci hovoria, že práve v tomto vekovom období sa kladú prvotné základy charakteru dieťaťa, ktoré mu zostanú už v r. dospelý život... Rodičia môžu ovplyvňovať dieťa a snažiť sa mu vštepiť tie vlastnosti a schopnosti, ktoré považujú za najcennejšie zručnosti pre človeka. Často sa však rodičia snažia realizovať svoje vlastné túžby a sny vo svojich deťoch. Toto je neodpustiteľná chyba, ktorá môže ovplyvniť dospelý život vášho dieťaťa tým najnegatívnejším spôsobom.

Čo by malo vedieť dieťa vo veku 5 rokov?

Rodičia päťročného bábätka budú prekvapení, keď si všimnú, že zaoberať sa vlastným dieťaťom v tomto veku je zaujímavá a veľmi vzrušujúca činnosť, pretože bábätko začína siahať po vedomostiach a zaujímať sa o všetko na svete. Stačí mu jednoducho zvládnuť nové zručnosti, bez ohľadu na to, do ktorej oblasti činnosti patria: duševná alebo fyzická.

Čo by teda malo vedieť dieťa vo veku 5 rokov? Väčšina detí, ktoré dosiahli tento vek, dokáže celkom ľahko napísať nejaké písmená a prečítať tie najjednoduchšie vety. Môžu vykonávať základné aritmetické operácie, ako je sčítanie a odčítanie. Pochopenie toho, čo sa deje, im začína dobre fungovať. Psychológovia tvrdia, že existuje obrovské množstvo špeciálnych techník a predmetov, ktoré vám prezradia, čo by malo dieťa vo veku 5 rokov zvládnuť a ako konkrétne je vaše bábätko vyvinuté.

Pre rodičov chlapcov

Od troch rokov deti začínajú chápať, že chlapci a dievčatá sú malí Iný ľudia, S rôzne potreby, vlastnosti tela a mierne odlišné úrovne vývoja. Odborníci tvrdia, že až dospievania, muži sú vo vývoji o niečo horšie ako dievčatá v rovnakom veku. A to nie je v tejto vekovej kategórii výnimkou. Veľa rodičov má teda veľmi špecifickú otázku, čo by malo dieťa vedieť v 5 rokoch?

Chlapec v tomto veku prestáva venovať veľkú pozornosť hračkám. Oveľa zaujímavejšie sa preňho stávajú rolové hry, v ktorých často vystupuje ako dospelá postava. Pre tých rodičov, ktorí si na svoje detstvo nepamätajú v dobrom, patrí k takejto zábave hranie sa v nemocnici, na stavbe alebo na vojne. Chlapci by už mali byť schopní rozdeliť si úlohy medzi sebou v súlade s vlastnými schopnosťami a želaniami.

Ak hovoríme o telesnej výchove a športe, potom už vo veku piatich rokov môže dieťa liezť, skákať po dĺžke, hádzať ľahké predmety do diaľky a vykonávať jednoduché bojové príkazy. A ak sa rodičia najaktívnejšie podieľajú na tom, čo by malo dieťa v 5 rokoch zvládnuť, chlapec bude plávať aj bicyklovať. Tak toto je vek akcie!

doktor Komarovský

Pokiaľ ide o to, čo by malo zvládnuť 5-ročné dieťa, známy pediater Evgeny Olegovič Komarovsky vyjadruje určité myšlienky o všeobecnom vývoji detí, ich fyzickom a mentálny stav... Práve vďaka takýmto prvotným údajom možno vyvodiť určitý záver. On to tvrdí hlavnú úlohu dva faktory zohrávajú pri formovaní určitých zručností u dieťaťa úlohu: rodičia dieťaťa a jeho vlastná ašpirácia. Navyše, druhý faktor je niekedy dôležitejší ako prvý.

Materská škola a päťročné dieťa

V podstate takmer každý rodič B materská škola schopný učiť, identifikovať, odhaliť potenciál a schopnosti bábätka. Ako sa ukázalo, v mnohých inštitúciách je špecialista - psychológ, ktorý musí vykonať určité testy, aby určil schopnosti päťročných detí. Takéto akcie sú určené na pochopenie v rôznych oblastiach a sú založené na vykonávaní určitých úloh dieťaťom. Odborníci vypracovali hrubý zoznam otázok a úloh.

Škola a päťročné dieťa

Z celého pôsobivého zoznamu toho, čo by malo dieťa vo veku 5 rokov zvládnuť, má osobitné miesto príprava na školu nadobudnutím určitých zručností. A potom príde moment, že nie všetci rodičia vedia, prečo by vôbec mali pripravovať svoje dieťa pred nástupom do prvej triedy. Veria, že dieťa sa už v škole naučí všetko potrebné. Toto absolútne nie je správny prístup k tejto problematike a päť rokov je presne ten vek, kedy by ste sa mali začať pripravovať do školy.

Čo by malo bábätko vedieť a vedieť? Po prvé, dieťa sa musí naučiť a vedieť povedať svoje priezvisko a meno, adresu bydliska a tiež svoje telefónne číslo. Musíte ho naučiť porozumieť najbežnejším druhom rastlín a zvierat. Musí poznať a rozlišovať farby, športy a rozumieť významu tých najjednoduchších povolaní.

Musíte naučiť svoje dieťa o pravej a ľavej strane, o rozdieloch medzi krajinou a mestom, o ovocí a zelenine, o písmenách a zvukoch.

Je žiaduce, aby dieťa bolo schopné:


Súhrnná tabuľka

Na zobrazenie úplnejšieho obrazu o tom, čo by malo 5-ročné dieťa zvládnuť, najlepšie poslúži stôl. Jasne preukáže všetky potrebné zručnosti a materiály, ktoré vám môžu pomôcť pri realizácii úloh.

Orb požadovaných zručností

Čo by malo dieťa zvládnuť

Potrebné manuály a materiály

Matematika

poznať umiestnenie predmetov,

geometrické tvary, čísla.

Porovnajte počet položiek.

Kartičky s číslami od 0 do 10; hra na štúdium geometrických tvarov.

Logické myslenie

Nájdite rozdiely a podobnosti.

Zložte vystrihnutý obrázok.

Dokončite úlohu 5 minút bez rozptyľovania.

Zložte pyramídu bez pomoci.

Karty zo série „Nájsť ďalšiu položku“; hádanky; Krasnoukhovov hlavolam; hra „Chyť rybu“.

Rozvoj reči

Vytvorte frázy (6-8 slov).

Zadajte podstatné meno v množnom čísle.

Vedieť, čo sú povolania.

Písmená abecedy - hádanky; farebné písmená abecedy; čisté frázy; rýmy; hra „Zbierajte slovo“.

Svet

Rozlišujte medzi bobuľami, zeleninou, ovocím; zvieratá, rastliny; ročné obdobia

Karty "Študijné farby", "Nábytok" atď.

Domáce zručnosti

Zapnite gombíky a zipsy, zaviažte šnúrky.

Nakreslite čiary bez toho, aby ste zdvihli ruku z listu.

Rozlišujte pravú a ľavú stranu.

Šablóny, plastelína, korálky, stolná hra„Povedz mi o svojom meste“ atď.