Екологичен урок в младша група пролет. Интегриран урок по екология в първа младша група „Пролетта дойде, донесе топлина на всички! Тема: "Засаждане на ряпа"

Интегриран урок по екология във втория по-млада група.

Тема: "Пътуване до пролетната гора"

Цел:

1. Да се ​​затвърдят знанията на децата за животните и птиците, за пролетните цветя; помнете с децата първите признаци на пролетта.

4. Да култивира любов, уважително отношениекъм природата и да проявяваме грижа и внимание към всичко живо.

Повишете интереса към пролетното пробуждане на природата, желанието да й се възхищаваме.

Форми на работа:

подгрупова работа

различни етапи на играта - преход от един обект към друг.

Предварителна работа:

научаване на песен за слънцето.

Ход на урока:

възпитател:деца минават, вижте колко гости имаме днес. Да им кажем здравей.

деца:Здравейте

възпитател:Деца, днес ще отидем на пътешествие с вас. Пътуването не е лесно, но вълшебно. Където ни очакват много интересни неща. Но за да тръгнем на пътешествие, трябва да кажем вълшебни думи.

„Всички деца се събраха в кръг,

Ти си мой приятел и аз съм твой приятел

Да се ​​държим здраво за ръце

И нека се усмихнем един на друг."

Нека се усмихнем един на друг, за да не се страхуваме всички в гората.

"Обърнах. Spun (музикални звуци, деца се въртят)

И ние се озовахме в гората"

Ето ни в гората.

Здравей гора. Гъста гора Пълна с приказки и чудеса! Отворете всичко, не го крийте, виждате, че сме наши!

Деца, но по някаква причина гората е тъжна и тъмна. О, чуваш ли, изглежда, че някой плаче. Да се ​​приближим и да видим кой плаче. (Ела по-близо).

Кой си ти? и защо плачеш?

Лесовик:казвам се Лесовичок. Аз съм господарят на гората. Имах неприятности в гората. Пролетта дойде, но гората не се събужда и аз не мога да се справя с нея. И сега в моята гора е тъмно, студено и тъжно.

възпитател:Не плачи Лесовичок, нашите деца ще ти помогнат да събудиш гората. Вярно, деца. Нека помогнем на Лесовик.

деца:Да!

възпитател:И за да събудим гората, трябва да помним знаците на пролетта. Лесовичок, знаеш ли знаците на пролетта?

Лесовик:Забравена.

възпитател:... Деца, нека напомним на Лесовичка за знаците на пролетта.

деца:(слънцето загрява, снегът се топи, има потоци, размразени петна, денят стана по-дълъг, нощта е по-къса, облечете се с леки дрехи, духа топъл вятър, летят птици),

възпитател:Много добре! Точно така! слънцето пригрява, снегът се топи, появиха се потоци, размразени петна, духа топъл вятър и птички долитат.

възпитател:Деца, ние сме кръстили знаците на пролетта, но в гората всичко също е студено и тъмно. Защо мислиш?

деца:Слънцето си отиде.

възпитател:Точно!. Слънцето си отиде. Слънцето спи с нас и не иска да се събужда. И за да се събуди слънцето, нека изпеем песен с вас. ( песен)

възпитател: Ох, гледайте деца! Слънцето се събуди. То чу нашата песен и се събуди. И гората веднага стана светла и топла. ( птича музика). Децата чуват, сякаш птиците са се събудили.

възпитател:Ето ни, какви добри хора! Слънцето се събуди и птиците се събудиха. Деца, трябва да продължим напред. Застанете един след друг, потеглихме.

така можем - отгоре, отгоре, отгоре.

възпитател: И така стигнахме до поляната с теб.

Лесовик: тук момчета ми помогнете да събудя животните.

възпитател:Лесовичок, разбира се, че ще помогнем. За това имаме играта "Сгънете картината". Деца, трябва да съберете снимки на половинките и да назовете кои животни сте събудили. Нека се разделим на две групи и да съберем снимки. (има два пъна и на тези пънчета децата събират снимки на половинките).

възпитател:Деца, кого събудихме?

деца:Мечка, таралеж.

възпитател:Точно така, браво! Деца, какви други диви животни познавате?

деца: вълк, лисица, заек, катерица.

възпитател: Много добре! Така че ти и аз си спомнихме диви животни. Е, нашето пътуване продължава.

Крака крачка - отгоре, отгоре. Горна част,

на голямата писта отгоре, отгоре, отгоре.

Е, по-забавно е отгоре, отгоре, отгоре, отгоре,

така можем - отгоре, отгоре. Горна част.

.възпитател: О, децата са друга поляна.

Лесовик : Тоцветна поляна.

възпитател:О, къде са цветята?

Лесовик: Цветята по никакъв начин не могат да се събудят, защото забравих как се казват.

възпитател:Не се притеснявайте Лесовичок, ще ви напомним.

Деца, за да събудите цветята, трябва да решите една гатанка. Слушайте.

„Капки слънце рано сутрин

Появи се на поляна.

Това е в жълт сарафан

деца:Глухарче.

Лесовик:Спомних си, спомних си глухарчето.

възпитател:Точно така, глухарче.

Лесовик: Задръжте, ще споделя с вас тези цветя (подава на децата едно цвете).

възпитател:... Деца, какъв цвят са?

деца:жълт.

възпитател:Точно така, жълто. Даша, колко цветя имаш? (един)

А ти имаш Ваня? (един)

Колко цветя има Соня? (един)

Всички имате едно цвете и ако се приближим един до друг и протегнем ръце напред (децата образуват тесен кръг и протегнат ръце едно към друго), колко цветя има общо?

деца:много.

възпитател:правилно, много.

възпитател:деца, нека сега да помиришем нашите цветя, как миришат.

Fizminutka - дихателни упражнения: "Мирис на цветя."

възпитател: през носа поемаме спокойно дъх, задържаме дъха си и бавно издишваме "А-а-а!" Много добре! Деца, нека оставим всичките си цветя на поляната и тя ще се превърне в най-слънчевата поляна в тази гора. (децата слагат цветя на поляната).

възпитател:Деца, вижте каква красива поляна получихме. А как изглежда поляната?

деца:На слънце.

възпитател:Точно на слънце.

« Слънцето пусна златен лъч

Глухарчето порасна първо, младо

Има прекрасен златист цвят

Той е малък портрет на голямото слънце."

възпитател:Деца и какво друго пролетни цветяти знаеш?

деца:кокичета, майка и мащеха.

възпитател:Точно!.

Децата ще видят колко е красива, лека и топла мазнината в гората. Помогнахме на Лесович да събуди гората. Сега е време да се върнем детска градина.

Лесовик: Много ви благодаря момчета. Ела да ме посетиш. Винаги се радвам да те видя. За това, че ми помогнахте, ще ви почерпя с ядки. Катерицата ми ги даде.

възпитател:Благодаря на горското стопанство. Довиждане!

Деца, и за да се върнем в детската градина, нека си спомним вълшебните думи,

„Всички деца се събраха в кръг,

Ти си мой приятел и аз съм твой приятел

Да се ​​държим здраво за ръце

И нека се усмихнем един на друг."

"Обърнах. Spun (музикални звуци, деца се въртят)

И се озовахме в детската градина "

Резултат:Харесваше ли ви да пътувате? Деца, колко добри дела направихме днес. Слънцето се събуди, птиците се събудиха, животните и цветята също се събудиха. Ти си страхотен! А сега ще отидем в групата и ще ви почерпя с ядки.

Реферат на GCD във 2-ра младша група за формиране на екологична култура чрез запознаване с външния свят на тема: "ПТИЦИТЕ"

Цел.

За да разберем как да правим уроци по Екология във 2-ра младша група, за решението привлякохме нашите експерти с богат опит и ето някои други решения на този проблем, които успяхме да намерим, надяваме се това да ви бъде полезно.

Резюме на урок по екология във 2-ра младша група

На музиката. Композиция.(Пеене на птици), Учителят с децата влиза в залата.
Възпитател: Деца, днес ще отидем на пътешествие с вас, но какво мислите къде ще отидем с вас?
Учителят чете стихотворение за гората и нейните обитатели.

Светът, създаден от Бог
Много интересно!
Гледайте го сега
ние ще бъдем с вас.

Създателят се заселил в гората
Заек, катерица и лисица.
Върви по пътеката към гората,
вижте горските обитатели!

Ето заека на всички зайци
Изведен на тревата:

Катерица на клон - галоп!
Кой не я познава?!
Пъргаво малко животно

Таралежът шумоли с листа,
Изолира норката;
Под трепетликата има гъба,
Той го изтръгва.

Защо си сладко
Мечка, кажи ми?
Но мечката не чува въпроса,
Той вече яде малини.

Възпитател: Ето го прекрасна гора! И кой ни поздравява? Могат ли децата да отгатнат гатанката?

Живее в хралупа
Да гризе ядки? (Катерица)

Възпитател: да, момчетата в нашата гора живеят катерици. А катерицата къде живее? (В хралупата) И на кое дърво катерицата си направи къща? Деца, каква катерица? (Тя е малка, бърза, скача по клоните, катерицата има пухкава опашка) -Катерицата събира ядки, гъби, шишарки. И къде крие резервите си катерицата? (Тя се крие от в нейната кухина), абсолютно прави момчета.
Време е ние децата, да отидем по-далеч, а пред нас е нечия къща.Кой живее в нея, познайте?

Дълги уши
Бързи крака
Сиво, но не и мишка
Кой е това? (Зайче)

Деца и кой заек? (Дълги крака на зайче, дълги уши)
Момчета, какво яде заекът? (Моркови, зеле) Точно така, деца.
А сега ще побързаме.
Каква къща предстои? Кой живее в него, кажи ми?

За да разберем как да правим уроци по Екология във 2-ра младша група, за решението привлякохме нашите експерти с богат опит и ето някои други решения на този проблем, които успяхме да намерим, надяваме се това да ви бъде полезно.

Пирметова Елинора Мисрихановна
позиция:възпитател
Образователна институция: МБДОУ "ДС" Журавушка"
Местоположение:Ямало-Ненецки автономен окръг Нов Уренгой
Име на материала: методическо развитиекласове
тема:Резюме на урока по екология във втора младша група "Вълшебница вода"
Дата на публикуване: 29.01.2018
Глава:Предучилищно образование

Конспект на урока по екология във втория

младша група "Вълшебница вода"

2. Разказът на възпитателя за стойността на водата, свойството на водата. Опит с вода.

3. Екологична игра „Обикновена и цветна вода“.

4. Игра на открито "Водичка водичка".

5.Преглеждане на водни презентации на интерактивна бяла дъска

Видове детска стая дейности:

Развийте чувство за красота чрез слушане на звуците на природата и

разглеждане на картини по време на учебната дейности.

Софтуерно съдържание. „Да привлече вниманието на децата към свойството на водата

как - прозрачност и ролята на водата в живота ни. Въведете свойства

вода, в която може да промени цвета си. За кого е и за какво е

необходими. Да възпитава уважение към водата. Насърчавайте да разбирате речта

възрастен и активно да реагира на него. Развийте речевата дейност.

Научете децата да различават и назовават водни животни и птици.

Материал: гваш различни цветове... чаши вода за деца на

Предварителна работа. Изучаване на играта на открито „Водичка

вода“, разговор за водата, експерименти.

Удар класове: Децата застават в полукръг пред учителя.

Възпитател: Момчета, събудихте ли се вече?

Възпитател: Да проверим (говори с децата):

Носът диша (вдишване)

Устата яде (хм, хм)

Дръжки пляскат (пляскат, пляскат)

Крака тропат (отгоре, отгоре).

Възпитател: Сега всъщност се събудихме.

- Кой ти помогна да се събудиш? (разбира се, малко вода)

Учителят намира на стола красива кутия... Побеждава ситуацията.

Възпитател: Тази сутрин някой ни доведе групатази врата

кутия с изненада. Да видим какво има в кутията?

Не можем да живеем без (вода).

(вади „Капката“, децата я разпознават).

затвориха очи (отива магическа трансформация, отвори очи

(Учителят слага главата Децата слагат шапките на магьосниците

Момчета и чаровница... Днес ще пътуваме малко с вас и

ще научим много интересни неща за водата.

Възпитател: И за какво е вода?

- Пийте, мийте ръцете си, плувайте, мийте, мийте пода, гответе храна, вода

Възпитател: Точно така, момчета. Много добре.

- Не можем да живеем без вода. Водата е много различна... Тя

как чаровницазнае как да се превръща в дъжд, роса, лед, сняг. Водата е

реки, езера, морета.

И в тази чаша чиста вода

можеш да пиеш и кое не?

Възпитател: водата няма мирис, цвят и вкус

Възпитател: Който има нужда вода?

За хора, птици, животни, риби, растения, насекоми.

Възпитател: Момчета, нека се разходим из гората и да слушаме кой е вътре

Възпитател: Затваряме очи и казваме вълшебни думи - ще се обърна

Ще се въртя, ще се въртя и вътре вълшебна земяще намеря себе си

Възпитател: Днес аз съм магьосница, а вие сте моите помощници.Ваша задача

погледни и познай тайната й.

Възпитател: Искам да се науча на магия

Възпитател: Вземам празен буркан, виж, че е празен, в него няма нищо

налива вода виж момчета водата се излива сега завиваме капака

и кажете вълшебни думи и вижте какво получаваме вода от нас

превръща се в цвят става цяла.

Възпитател: Искате да знаете тайна, но просто не казвате на никого нашата

тайна Отговори на децата.

Възпитател: момчета, намазах капака на буркана с гваш и

Водата става зелена

Възпитател: Браво, момчета направиха всичко.

уморихме се да сме магьосници.Сега ще си починем малко и

да играем на играта „Водичка водичка“.

Възпитател: Възпитател: Какво има в чашата?

Възпитател: Какво вода?

Сега ще се заемем с цвета на водата. (Учителят взема първи

чаша с чиста вода, друга с червена).

Възпитател: В коя чаша червена вода? Защо? Че сме в него

И в тази чаша чиста вода, прозрачен, безцветен. Каква вода

можеш да пиеш и кое не?

(На масата има чаши преварена вода.)

Възпитател: А сега вижте, че водата е чиста? Отговорите на децата

: Възпитател: сега слагаме лъжица във водата и виждаме лъжица?

Възпитател: сега оцветяваме водата в различни цветове.

И водата вече е напълно непрозрачна.

Възпитател: Е, всички момчета, вълшебната стая е затворена за вас и мен

трябва да се върнем в детската градина.Затваряме очи и казваме „Ще се въртя

Обръщам се, обръщам се и се озовавам в д/градината. Какво правите, момчета

Харесваше ми да съм магьосник Отговори на деца

Екиншитогава byndagy Kyymdastyrylgan onu Kyzmetinin conspectisi Резюме на организираните образователни дейности във втора младша група

Bilim take salas / Образователна зона:обществото Пн / Тема:Основи на екологията Өtpelі taқyryp / Междусекторна тема:Дърветата през пролетта

Taқyryby / Тема: Пролетта е червена 1.Turbielik - образователен:Да възпитаваме уважение към пробуждащата се природа.

2.Damytushylyқ - развиващ сеРазвийте връзка реч: способността е разбираема за другите да изразяват мислите си, да формират интерес и внимание към явленията на пролетната природа, да забелязват смяната на сезоните, техните особености, промени: слънцето е ярко, топло, сняг, ледени висулки се топят, потъмняват, текат потоци, появяват се листа, насекоми. 3.Ogytu - обучение:Консолидирайте знанията за смяната на сезоните, помогнете да запомните имената на пролетните месеци; да даде представа за промените, настъпващи в ранна и късна пролет в природата. Pedagogicalsқ tehnologlar / педагогически технологии: Resurstarmen kamtamasyz etu / Ресурсна подкрепа: Демонстрационен материал, мнемонична таблица. Двуезичен компонент: Spring-koktem

Kyymdastyrylgan onu Kyzmetinin barysy 1.Ұyymdastyrushylyk kezeңi / организационен момент

Слушам. Не чуваш ли нищо? Кой вървеше толкова тихо през прозореца? Кой дойде толкова тихо?

Е, разбира се, не слон,

И, разбира се, хипопотамът

Не можех да отида тихо така.

И никой от вас не чу

Като излязло листо от пъпка,

И ти не можа да чуеш

Като зелени стръкчета трева

Събувам зелените си обувки

Тихо излезе от земята

И кокичето тихо си тръгна.

И тишината е навсякъде.

Звучи, значи:

Дойде най-тихият пролет... Слушайте, покажете интерес

2. Негізі бөлімі / основна част

Така тя дойде при нас пролет. пролет... Каква е тя?

В. Сега намерете роднини за думата « пролет » .

На какво мирише пролет?

Какви звуци чуваме през пролетта?

Играта "Дай ми дума".

О беда! О беда!

Снегът се топи, водата е навсякъде.

Не си обувай ботушите,

На снега… (размразени пластири)

Сняг в гората. Има много снежни преспи.

Но се чува трелът на синигера.

От покрива до пътя.

Капе силно... (капки)

По реката се чува пукот и гръм.

Това означава ледоразбивач.

На реката има лед

Това означава (леден дрейф)

Още първия ден пролетта,

Много, много първото.

На ръба на бор

Разцъфнал (върба)

Какви чудеса се случват през пролеттакогато слънцето загрее?

Работя върху мнемонична таблица.

Играта "Преди-между-отзад".

Да се пролетта дойде по-бързо, децата й викат и играят « Веснянка » ... Да играем и ще играем.

пролет?

пролет?

Всеки сезон има свои три месеца. Име пролет (приближаваме се до дъската).

V. Март се нарича популярно "Проталник", защо? (поставете черен квадрат)

Април - "снежен човек"защо? (син квадрат)

Може - "трева"защо? (зелен квадрат).

Кой месец закъснява?

Какво мога да кажа "пролет"?

Играта е мобилна « Веснянка » .

Слънчице, слънце

Златно дъно.

Гори, гори ясно

За да не излиза.

В градината течеше поток,

Долетяха сто топа

И поносите се топят, топят се, И цветята растат нежни, радостни, звънтящи, топли

Снегът се топи, потоци текат, пристигат прелетни птици, цъфтят цветя.

С разтопен сняг, цветя.

Шум на поток, капки, пукане на лед, чуруликане на птици.

(децата седнаха на столове)

Лунички, лунички, пролет.

Поток, дъжд, ден, градина.

Трева, локва, размразено петно, капки.

Облак, слънце, небе, сутрин.

март април май.

Хранят се с вредни насекоми и техните ларви.

(върви в кръг, държейки се за ръце) (бягане в кръг)

("Летя"кръгъл)

(клякам)

(протяга се на пръсти, ръце нагоре)

3.Korytyndy / финална част

Рефлективно - коригираща игра "Отбери листо на цветето".

Какъв знак пролетта е най-важна, от какви поличби зависят всички останали?

Който пролет през март, през май?

Кои птици пристигат последни?

Как да кажа с една дума какво се случва през пролеттас дървета и храсти?

(пеперудите летят към деца)Изпълнете задачата. (слънцето загрява) (рано - късно). (водни птици) (сокопоток)

задачи:

Образователни:

1. Изясняване и обобщаване на представите на децата за характерните особености на пролетта, разширяване на знанията на децата за пролетта;

2. Разгъване и активиране на речника по темата;

Образователни.

1. Да възпитава чувство на любов към родната природа;

2. Да възпитава доброта, уважение към околната среда;

Развиващи се.

1. Развийте слухово и зрително внимание, мислене и памет

децата, научете ги да избират и запомнят това, от което се нуждаят от потока от информация;

2. Научете се да разбирате преносното значение на гатанките.

3 .Продължавайте да развивате съгласуваната реч на децата;

Изтегли:


Визуализация:

Резюме на урока по екология в по-младата група "Пролетта дойде"


Цел: разширете представите на децата за пролетта, нейните знаци.

задачи:

Образователни:

1. Изясняване и обобщаване на представите на децата за характерните особености на пролетта, разширяване на знанията на децата за пролетта;

2. Разгъване и активиране на речника по темата;

Образователни.

1. Да възпитава чувство на любов към родната природа;

2. Да възпитава доброта, уважение към околната среда;

Развиващи се.

1. Развийте слухово и зрително внимание, мислене и памет

Деца, научете ги да избират и запомнят това, което им трябва от потока от информация;

2. Научете се да разбирате преносното значение на гатанките.

3 .Продължавайте да развивате съгласуваната реч на децата;

Методически техники:Разказът на учителя, гатанки, разглеждане на илюстрации, въпроси към децата, детски отговори на въпроси; игрова дейност.

Оборудване: обръчи за игрови дейности, макет на слънце мултимедийна презентация по темата.

Предварителна работа:

✓ наблюдения в природата;

✓ четене стихотворения за пролетта ;

✓ разглеждане на снимки и илюстрации за пролетта;

✓ отгатване на гатанки.

възпитател : Момчета, нека застанем един до друг, в кръг,

Да кажем "Здравей!" взаимно.

Не ни мързи да кажем здравей:

Здравейте всички!" и "Добър ден!"

Ако всички се усмихнат -

Добро утро ще започне.

Добро утро!!! (поздравете гостите)

възпитател : Момчета, обичате ли да идват гости при вас?

Деца: Да.

възпитател: Чудя се кой ще ни дойде на гости днес? Да седнем на столове и да чакаме. Затворете очи и слушайте кой е!

(децата затварят очи и на екрана се появява бухал)

възпитател: Това е мъдра леля бухал. Момчета, какво знаем за пролетта и нейните знаци?

Кога идва пролетта?

Деца: След зимата.

Отдавна чакаме пролетта, така че каква пролет? (Дългоочакван)

Слънцето през пролетта (какво прави?)

Сняг (какво прави?): Скриване

(Какво?) На улицата се появяват локви

Брукс през пролетта (какво правят?) Мрънкат

Листа по дърветата (какво правят?): Цъфти

В горите в нивите и ливадите (какво?) Цветя

Напролет тревата расте (каква?): Зелена

(пролетна снимка)

възпитател: През пролетта цялата природа се събужда от зимен сън, ледът се топи по езерата и потоците, по клоните се появяват пъпки. През пролетта слънцето се издига по-високо и грее по-ярко. В гората се появяват размразени петна. От покривите висят ледени висулки, а когато слънцето загрее повече, висулките започват да се топят, пролетните капки звънят. По улиците се появяват много локви. В горите, в нивите и ливадите се разгръщат пролетни цветя майка и мащеха, кокиче. Насекомите се събуждат след дълга зима. Приключва зимният хибернация на животните. Възрастните животни линеят, сменят зимната козина с лятна. Зайчето сменя бялото си палто със сиво. През пролетта мигриращите птици се връщат, за да строят гнезда, да снасят яйца и да излюпват пилета. Природата оживява след хибернация.

възпитател: Момчетата ще покажат как природата се събужда през пролетта(Вземам модела на слънцето, изображението на слънцето е на екрана)
звукозапис от П. Чайковски "Април"
- Топъл лъч падна на земята --- (децата са клекнали, главата и ръцете са наведени)
И той стопли семето в нея
-От семе се излюпи кълнове, - (стават, ръцете им са вдигнати нагоре, разперени са встрани)
От кълновете израсна красиво цвете!
-Цветето лежи на слънце, --- (децата вдигат глави и
замествайки всяко венчелистче за топлина, завъртете след слънцето)
Обръща глава, за да следва слънцето.

(децата седят на столове)
възпитател : Кой знае колко пролетни месеца имаме?

Отговорите на децата: три

възпитател: През пролетта имаме три месеца. Повторете в хор: "Март, април, май - не ги забравяй!"

бухал: Какви са наблюдателни тези момчета. Всички около тях виждат, всички около тях забелязват какво се случва на улицата през пролетта. Но знаят ли как да слушат пролетта? Да го проверим, да затворим очи и да слушаме. Тогава ни кажете какво сте чули.

(Звучи музикалният запис „Звуци и гласове на природата”: шумът на дъжда, шумоленето на листата, шума на дъжда, капките, гласовете на птиците).

(След като слушат, децата разказват какви пролетни звуци са чули).

Възпитател: Кой пее това?

Деца: Птици

възпитател: Те са щастливи, защо са щастливи.

деца: Защото е топло, светло, слънцето грее ярко.

бухал: Имам кутия, но не обикновена, а вълшебна. Ако отгатнете правилно гатанката, тогава в полето ще се появи птица. Искате ли да го проверите? След това седнете на столовете и слушайте внимателно.(на екрана се появява кутия).

1. Лети към нас с топлина,

Дълъг път.

Извайва къща под прозореца

От трева и глина (Мартин)

2. На шестия е дворецът.

В двореца има певец

Как му беше името? (Стършел)

3. Черен, пъргав,
Викове: "Крак"
Враг на червеите.
(топ)

(След всяка правилно отгатната гатанка на екрана се появяват птици).

възпитател: Тези птици се наричат ​​вестници на пролетта.

(децата стоят в обръчи, разпръскват се на свободни парчета по команда)

Игра "Ден - Нощ"

Представете си, че ние, топовете, излитаме от гнездата си (пригответе обръчи - гнезда), те вървят важно по размразените пътеки, какво търсят? (червеи). Да си почистим перата, да полетим от клон на клон. И така, настъпи нощта, време е отново да летим към гнездата.

(децата сядат)

бухал: През пролетта и зверовете са се променили

възпитател: Какво им се случи

Деца: Сменени кожени палта

възпитател: Носим кожени палта през зимата, а през пролетта?

Деца: Якета

бухал: Какво зайче беше през зимата

Деца: (бяло)

Възпитател: Защо?

деца: (Понеже снегът е бял), зайчето крие толкова много от хищниците

възпитател: Какво стана пролетта (сиво)

бухал: Какво се случва с дърветата?

деца: Пъпките набъбват, появяват се първите листа

възпитател: Снегът се стопи, какво видяхме на тревата и в цветната леха?

Деца: Боклуци, клонки

бухал: Приятели, как можете да замърсявате природата, да хвърляте боклук?

деца: Не (показва се знак)

възпитател: Как трябва да се отнасяме към природата?

деца: Трябва да се грижим за него, да се грижим за него, да не чупим клони, да засаждаме дървета и цветя, да хвърляме боклука в кофата за боклук, в кофата за боклук.

възпитател: Някой забрави да почисти боклука на поляната, така че тъй като сме грижовни и внимателни, предлагам да подредим нещата на поляната.

Провежда се състезателна игра „Да почистим боклука на поляната”.
На пода има два обръча, всеки от които съдържа кубчета „смет“, торбички, пръчки, хартийки и т. н. По сигнал на водещия децата събират „боклуци“ всяко в своя кош.

бухал: Момчетата, които обичах да ви посещавам, вие сте любопитни, внимателни и най-важното е, че се грижите добре за околната среда.

И аз ви подарявам семена от цветя, за да зарадва с красота вашата леха и околните пролетни цветя. Довиждане, приятели!

Възпитател и деца:Благодаря

възпитател : Деца, за кое време на годината говорихме днес?

Какви признаци на пролетта познавате? Коя задача ви хареса най-много? Защо? Какво ще кажете на родителите си за нашата игра днес?

- (През пролетта става по-топло, слънцето нагрява силно земята, появяват се цветя и трева, снегът се топи, птици летят от топли страни)

(Отговори на деца).

възпитател: Днес ме зарадвахте със знанията си и най-вече се радвам на успехите на Егор, Соня и Оля, бяхте внимателни и активни. Дано следващия път останалите момчета проявят любопитството си.

Време е да се подготвим за улицата, ще посеем семена от цветя в нашата цветна леха.


Урок в по-младата група на тема: Пролет

Предлагам на вашето внимание синопсис образователни дейностиза деца на 2-3 години. Този синопсис ще бъде полезен за възпитатели на по-млади групи. Урокът може да се проведе в групови стаи, музикални зали.Тази разработка систематизира представите на децата за сезона – пролетта, затвърдява способността за наблюдение на природните явления и установяване на най-простите връзки между тях. Урокът развива мисленето, вниманието, фини двигателни уменияпръсти, артистични и творчески способности на детето.Възпитава уважение към природата, точност при изпълнение на работата.
В час децата рецитират поезия наизуст, а запомнянето на поезия е мила и много интензивна, полезна гимнастика за мозъка, развиваща паметта, вниманието. речник, дори най-простото детско стихотворение съдържа много думи, които не използваме често Ежедневието... А самите речеви структури в един поетичен текст са много по-сложни и интересни, отколкото в ежедневието. Детето, многократно рецитирайки стихотворение, активира цял слой сложен речник, речта му става по-богата и по-сложно организирана. Този урок включва игри с пръсти- това е драматизация на всякакви римувани истории, приказки с помощта на пръсти. Детето развива постоянство, способността за слушане, повишава се речевата активност и се развива паметта. Дихателни упражненияв този урок има положителен ефект върху работата на дихателната, сърдечно-съдовата, нервната
телесни системи.

Синопсис на директно организирани дейностив по-малката група на ДГ „На гостуване на пролетта“

задачи:
Систематизирайте представите на децата за сезона – пролетта. Укрепване на способността за наблюдение на природните явления и установяване на най-простите връзки между тях.
Образователна: за затвърждаване и изясняване на представите за знаците на пролетта; научете се сами да намирате признаци на пролетта в снимките; разширете речника; научете се да се движите в съответствие с думите на играта и детски стихчета;
Развиващи: развиват мисленето, вниманието, фините двигателни умения на пръстите; артистични и творчески способности, чувство за ритъм, способност за промяна на силата на гласа - говори тихо - високо;
Възпитателна: възпитавайте уважение към природата, точност при работа.

Материал за урока:направени от картон големи кръгове от жълт цвят (слънчеви лъчи), памучни топки (сняг), голяма картина с изображение на поток, облаци; снимки на дървета, цветя, трева, слънце, велосипед, снежинки, шейни, снежен човек, хартиени лодки; изображение на слънцето, лъчи с велкро;
листове хартия с храсти за апликации, бял пластилин; салфетки, дъски за скулптура.
Ход на урока:
възпитател:
Днес е необичаен ден
искам да те изненадам.
Голямо приключение
Сега ще тръгваме.

Кажете ми кое време на годината е? (Пролет.) Точно така, пролет.
Пролетта дълго се бореше със зимата. Зимата не искаше да си тръгва. Пролетта ни изпрати своите помощници - слънчеви зайчета, а от зимата наваля сняг. Слънчевите лъчи спряха на масата ни. Да духаме на снежните топки, за да се преобърнат до зайчетата и да се разтопят. И пролетта ще дойде по-бързо.

Дихателни упражнения "Удар на снега"
Духаме силно, после по-тихо, продължително - за кратко, издувайки бузите, без да издуваме бузите.


възпитател:
Браво момчета! Справихме се добре, всички снежни топки се стопиха! А сега нека помолим слънцето да стопли земята и пролетта идва по-бързо!
„Гимнастика с пръсти“.
Протегнахме длани
И те погледнаха към слънцето.
Подари ни топлината на слънцето
Да си силен.
Нашите малки пръстчета
Те не искат да чакат нито минута.
Дръжки за пляскане


Горни крака
Скочи скачай като зайчета
Те скачат на моравата.
"Знаци на пролетта"
Момчета, познавате ли добре знаците на пролетта? Помогнете ми да ги намеря. Правете снимки, изобразяващи пролетни знаци (слънце, трева, цветя, велосипед, хартиени лодки и др.) Добавяме снимки към пролетните снимки, подходящ за зимата: снежинки, шейни, снежен човек.
(Децата на голямата картина подреждат картини, изобразяващи слънце, трева, цветя, птици, велосипед).




възпитател:
Обичаш ли слънцето? (Деца, да!) Колко хубаво, когато свети, настроението ни става по-добро. Да подарим на слънцето песен.
Децата изпълняват песента "Слънцето" (текст на Е. Макшанцева, Е. Котишева, музика. Е Макшанцева), като изпълняват движения в съответствие с текста.


възпитател:
Това е нашето слънце. (Изображение на слънцето без лъчи) Само че не е смешно, липсва му нещо. (Деца: лъчи!) Точно така, той няма лъчи. Да дадем слънчеви лъчи.
(Децата прикрепват слънчевите лъчи към слънцето с велкро)




Вижте, слънцето се усмихва. Благодарим ти, че му помагаш, че му даваш лъчи! И слънцето много хареса как изпя песента и те кани да свириш.
Играта "Слънце и дъжд".
Слънцето гледа през прозореца,
свети в стаята ни.
Пляскаме с ръце -
Много сме доволни от слънцето.
Продуктивна дейност "Да дадем пролетни вербочки"
възпитател:
Момчета, нека дадем пролетни върбови храсти! Нашите храсти вече са голи и ще ги украсим с върби. (Научете децата да откъсват малки парченца пластилин, да ги търкалят между дланите си и да използват метода на натиск, за да ги сплескат с пръст отгоре, като ги прикрепят към лист хартия, върху който е изобразен храст)



възпитател:
Браво, момчета, имате много красиви храсти от върба. Знаеш ли пролетни стихове? (Децата рецитират поезия)
възпитател:
А сега каним всички на танци.
Танц "Розови бузи"

1) Бебета, бебета,
Розови бузи
И с нас, и с нас
Шумни ръкопляскания!


2) Бебета, бебета,
розови бузи..
И ние имаме юмруци
Като чукове.

3) Бебета, бебета,
Розови бузи!
И с нас, и с нас
Забавление в градината.

4) Бебета, бебета,
Розови бузи!
И с нас, и с нас
Уста с ключалка!


възпитател:
Няма по-трудни задачи,
Ние успяхме да направим всичко.
Зимата се сбогува с нас
Позволявайки на пролетта да дойде.

Приключението свърши
Връщане назад
В нашето красиво, в нашето добро
В любимата ни детска градина
Излиза учителка, с пролетен костюм, благодари на децата, че са доближили пристигането й и дава на децата лакомство - сладки петли на пръчка.

общинско бюджетно предучилищно заведение образователна институциядетска градина от общоразвиващ тип номер 50

Междуобщински кореспондентски семинар

„Формиране на екологично-естетическо отношение на детето към околния свят“

Подготвен от учителя

Апатити - 2013г

Интегриран урок по екология в първа младша група

"Пролетта дойде, донесе топлина на всички!"

Програмни задачи:

1. Образователни:

Познание

Да запознае децата с промените в природата; да формират идеята, че през пролетта слънцето не само грее, но и топли; да се запознаят със свойствата на водата;

Комуникация

Обогатете речника на децата със съществителни имена (локва, струйка, ледени висулки, листа, трева); научете се да разбирате речта; отговори на въпросите на учителя.

Художествено творчество

Засилване на способността за търкаляне на колбаси с прави движения между дланите

2. Развиващи се

Развийте координацията на речта с движението; насърчават разбирането

"Пролет"; развиват паметта, вниманието

3. Образователни

Култивирайте познавателен интерес; интерес към моделирането, точност в работата

Работа с речник:сняг, пролет, ледени висулки, локви, струйка, трева

Методи и техники:художествена дума, игрова техника, повторение, показване, моделиране, ИКТ

Предварителна работа:

1. Показване на илюстрации и фотографии, изобразяващи пролетни пейзажи.

2. Наблюдение на времето.

3. Четене на стихотворения за пролетта.

4. Лото "Сезони"

5. Игра на открито "Весело врабче".

Оборудване DVD плейър, звуково слайдшоу от снимки на пролетна природа, нарисувано врабче на пръчка, кукла бибабо - мечка, картичка "Пролет" с изображения: локви, потоци, ледени висулки, клони с млади листа, трева, модел на синя хартиена локва, поток макет от синя хартия, плоска къща с изображение на ледени висулки, макет на обемна висулка или истинска висулка, лист хартия А3 с картина на къща, бяла глина, дъски според броя на децата, изкуствена рибена кост, модел на дърво с листа.

Ход на урока:

Учителят движи врабчето на пръчка и му дава глас.

Врабче: Пиле - Чирик! Чик-Чирик!

Възпитател: Момчета, вижте, врабче дойде при нас! Какво, малко врабче, толкова ли забавно туиташ?

Врабче: Защото пролетта дойде.

Възпитател: Децата не знаят какво е пролетта, ще им кажете ли?

Врабче: Ще ти кажа и ще ти покажа. Да тръгваме.

Децата седят на високи столчета.

Главна част:

Слънцето е горещо

Снегът се топи навсякъде.

В двора звънят капки

И поток тече в нивите.

Всичко наоколо става зелено

Птиците пеят весело.

дойде пролетта,

Донесе топлина на всички.

Слайдшоу

Възпитател: Момчета, нека да играем с врабчето

Игра на открито "Весело врабче"

Врабче от бреза

Скочи на пътя! (Децата скачат)

Няма повече замръзване

Мацка - чурулика! (Децата скачат и чуруликат)

Тук бълбука в браздата

Бърза струйка, (Децата казват "ЖЖЖЖЖ!")

Лапите не са студени-

Скок-скок-скок! (Децата скачат)

Деретата ще изсъхнат

Скочи, скочи, скочи! (Децата скачат)

Насекомите ще излязат -

Пиле - чуруликане! (Децата цвърчат)

Учителят изобразява рева на мечка. Взема кукла мече бибабо изпод дървото.

Възпитател: Кои са тези момчета?

Отговорите на децата: плюшено мече.

Възпитател: Мечо, защо ръмжиш толкова силно?

Мечка: Цяла зима спах в бърлогата си. И ти ме събуди. Защо?

Възпитател: Време е да се събудим! Пролетта дойде!

Мечка: Не знам какво е пролетта. Кажи ми какво се случва през пролетта.

Учителят води децата до картата.

Възпитател: Момчета, нека кажем на мечката какво се случва през пролетта. Какво има, Лиза? (показва)

Отговор: локва

Възпитател: Какво е, Соня?

Отговор: струйка.

Възпитател: Какво е, Костя?

Отговор: ледени висулки

Възпитател: Какво е, Саша?

Отговор: листа

Възпитател: Какво е, Даша?

Отговор: трева

Възпитател: През пролетта снегът се топи, появяват се локви, потоци, ледени висулки по покривите, листа по дърветата.

Мечка: Искам да се поразходя и да видя всичко!

Възпитател: Тогава да отидем на разходка с нас.

Децата минават през груповата стая и виждат локва.

Мечка: Локва! Трябва да го прекрачим.

Възпитател: Деца, прекрачвайте локвата, за да не се намокрят краката ви.

Децата прекрачват.

Мечка: И ето една струйка. Нека го прескочим.

Децата прескачат.

Мечка: А ето и една бреза! Вижте, листата вече са се появили върху него.

Децата спират близо до дърво и гледат листата.

Мечка: Виж, там има къща, а на покрива има ледени висулки. Да отидем да видим.

Децата идват в къщата.

Мечка: Колко ледени висулки! ще взема един. (взема ледена висулка). О, студено! Усещам. Колко дълго! Вижте, ледената висулка се топи. Децата наблюдават капките.

Възпитател: Висулките се топят, защото слънцето грее, висулките са горещи. Скоро всички ледени висулки ще се стопят.

Мечка (жалко) Толкова исках да покажа на приятелите си ледените висулки!

Възпитател: Мечо, момчетата сега ви заслепяват ледени висулки от глина, те няма да се стопят.

Децата сядат на масите.

Част 2 (Моделиране)

Възпитател: Момчета, ще взема парче глина и ще разточвам наденицата (показва). Вижте какъв вид висулка получих: дълга, тънка. Ще го залепя на покрива на нашата къща (фиксира висулката към чаршафа с боядисаната къща). Сега вие скулптурирате. И залепете ледените висулки.

Децата разточват наденичките и ги фиксират върху лист.

Възпитател: Деца, какво изваяхме с вас?

Отговори: ледени висулки

Възпитател: Виж мече, колко ледени висулки са ти ослепили децата.

Мечка: Браво! Получи се прекрасно. Сега ще покажа на приятелите си ледените висулки. Трябва да тръгвам. Довиждане.