Пролетта дойде при Лев Толстой. Кратки истории за пролетта

Албина Латипова
абстрактно образователни дейностиза развитието на речта "Пролетта дойде, водата потече"

Втора група ранна възраст.

Темата "Пролетта дойде, водата потече" Л. Н. Толстой

цели:

Научете децата да слушат литературно произведение без визуален съпровод;

Научете се да разбирате въпроса за съдържанието на произведението и да отговорите на него;

Развийте вниманието, паметта и речево дишане;

Чуйте кратко стихотворение;

Развивайте интерес към четенето.

Ход на урока

1. Уводна част.

Учителят чете стихотворение.

Слънцето, стоплящо земята,

Кара лед от нашата пързалка.

Снежната жена се топи

И леене на сълзи в потоци!

2... Главна част

Учителят задава на децата въпрос:

Кое време на годината е?

Деца: Пролет

възпитател:

Точно така, пролет. Пролетта дойде при нас. Кажете ми, момчета, има ли сняг на улицата?

Деца: не (той се стопи).

Възпитател: Снегът се топи, потоци текат. Чуйте какво се случи с децата край потока. Четене на разказа "Пролетта дойде, водата потече" от Лев Толстой.

„Пролетта дойде, водата потече. Децата взеха дъските, направиха лодка и пуснаха лодката през водата. Лодката отплава и децата тичаха след нея, викаха и не видяха нищо пред себе си и паднаха в локва "

Обсъждане на прочетената история.

Какво направиха децата? (взеха дъска и направиха лодка).

Къде изпратиха лодката децата? (пуснете лодката на водата).

Какво правеше лодката? (лодката плаваше)

Ами децата? (деца тичаха след нея)

Какво стана с децата? (те изкрещяха, избягаха и паднаха в локва)

Забавляваха ли се децата? (забавно)

Възпитател: О, но някой ни чука. Нека да разгледаме.

(Учителят въвежда куклата Маша пролетни дрехи, тя има лодка в ръцете си).

Възпитател: Деца, поздравете Маша.

Деца: Здравей, Маша!

Възпитател: Вижте, Маша се разхождаше. Да видим как е облечена? (обмисли).

Възпитател: Вижте, якето на куклата, какво е то?

Деца: Светлина, пролет.

Възпитател: Какъв цвят?

Децата отговарят.

Възпитател: Има ли топла шапка на главата на куклата?

Деца: Светлина, пролет.

Възпитател: Какъв цвят?

Децата отговарят.

Възпитател: А какво е на краката ви?

Деца: обувки.

Възпитател: Какъв цвят?

Възпитател: Точно така, куклата е облечена през пролетта, навън стана топло с идването на пролетта и ние започнахме да се обличаме по-леко.

3. Заключителната част.

възпитател:

Деца, вижте, куклата ни донесе лодки.

Тук имаме вода в леген. Да пуснем нашите лодки във водата. Нашите многоцветни лодки плуват по водата. Чия лодка ще плава по-бързо? (покажи как се духа).

Играта продължава, докато всички деца не играят.

Възпитател: А сега ще вземем нашите лодки и ще отидем на разходка. Ще ги пуснем на улицата.

Свързани публикации:

Резюме на GCD за развитие на речта в подготвителната група „Пролетта ни дойде на гости“Резюме на непрекъснати образователни дейности в подготвителна групаОбразователна област - развитие на речта „Тя дойде да ни посети.

Обобщение на образователните дейности на деца от втора група в ранна възраст "Пролетта дойде!"Програмно съдържание: да се изяснят представите на децата за сезонните промени в природата, прелетните птици; фиксирайте имена в речта на децата.

Обобщение на образователните дейности на децата от 2-ра група ранна възраст в края на 2014-2015 г. на тема „Пролетта дойде! “ Софтуер.

Резюме на образователни дейности по развитие на речта "Притежателни прилагателни"Резюме на урока в подготвителния логопедична група... Тема: Притежателни прилагателни. Цели: Корекционно-възпитателна: усъвършенстване.

Открит урок за предучилищни образователни институции

за запознаване с художествената литература

в средната група

тема: Преразказ на историята "Пролетта дойде" (според Лев Толстой)

Държи се от - възпитател Власова Ирина Тимофеевна

Москва, GOU D / S № 2526
Цел- преподаване на последователен последователен преразказ на текста с визуална подкрепа под формата на графични диаграми, които показват последователността на събитията.
Основни задачи:

- Образователни: учат да възприемат произведения с естествена история по холистичен и емоционален начин; научете децата да отговарят на въпроси с изречения от 2-3 думи; продължете да се учите да образувате съществителни с умалителни суфикси.

-Разработване: развиват зрителна и слухова памет, мислене, граматическа, диалогична и съгласувана реч при децата.

- Образователни : култивиране на любов към природата, умение да слушате събеседника.


Методически техники:

Четене на произведение, разговор, преразказ, игра с топка „Наречи го нежно“, разглеждане на илюстрация, четене на стихотворение, момент изненада, подаръци за деца.


Оборудване:

Картина от А. К. Саврасов. "Пролет", референтни картинки, схеми, топка, играчка - заек, торба за подарък, парче дъска, съд с вода, празен съд, подаръци - дървени лодки (според броя на децата), портрет на писателя Лев Толстой.


Предварителна работа:

Разглеждане на илюстрации на тема "Пролет".

Запознаване със схематични изображения за разказа.

Наблюдения в природата.


Лексикален материал:

H O D Z A N I T I Z:


  1. Организиране на времето.
Развитие на речеви слух, произволно внимание, мислене.

учител:Деца, чуйте стихотворението. Кое време на годината пише?

Пролетта идва при нас

С бързи стъпки

И наносите се топят

Под краката й.

Черни размразени петна

в полетата се виждат.

Вижда се много топло

крака до пружината. (И. Токмакова)


  1. Подготовка за възприемане на текста.Създаване на фона на възприемането на текста.
Изненадващ момент.

Учител (неусетно чука зад паравана):

О, момчета, според мен някой дойде да ни посети ...

Учителят поглежда зад екрана.

- Нещо, че го е неудобно да излезе... Но нека познаем кой е:

Дълги уши,

сив корем.

Кой е този, познай...

Е, разбира се, това е ... (ЗАЙЧЕ)
- Точно така, деца. Това е зайче. (Показва зайче зад екрана)

- Вижте как зайчето се радва, че шубката му е сменена с нова.

Изглежда иска да ми каже нещо...

(Учителят поднася зайчето до ухото му.)

Казва, че ти е донесъл подарък в красива чанта.

(Учителят показва на децата торба с подаръци)

Да видим какво има в него?

(Учителят отваря сандъка и изважда картината на А. К. Саврасов "Пролет")

Момчета, кажете ми кой сезон се показва? (пролет)

Ако на децата им е трудно да отговорят, тогава учителят помага на децата с навеждащи въпроси.


  1. Четене на история.Развитие на произволното внимание.
- Момчета, ще ви го прочета разказ „Пролетта дойде“.И тя е написана от Лев Николаевич Толстой.

(Учителят показва портрет на писателя)Лев Николаевич е руски писател. Той е живял и работил преди повече от 100 години. Но книгите му все още се четат от възрастни и деца: за войната, за животните, доброто и злото... Толстой пише много произведения за деца, включително разкази... Той дори отваря училище в Ясная поляна, за да учи децата да четат и пишат ... И той сам преподава там. И така, слушаме история за природата ...

Пролетта дойде.

Пролетта дойде, водата потече. Децата взеха дъските, направиха лодка и пуснаха лодката през водата. Лодката заплува, а децата хукнаха след нея, не видяха нищо пред себе си и паднаха в локва ...


  1. Работа с речник.
- Момчета, изразът "Пролетта дойде" как можете да кажете друго?

(Пролетта дойде.)

Знаете ли какво представляват дъските? (Това са парчета дърво, това са дървени ленти)

- правилно. Това е парче дърво, от което можете да направите всякаква форма, например тази. ( Демонстрация.)

Учителят „демонстрира” на децата глаголите „изтече” и „пусна”.

Глаголът "тече" ... Малък съд се взема под ъгъл и в него се излива вода. В това време учителят коментира, че водата е потекла.

Глаголът "стартиране" ... Взима се ръчно изработена лодка и се спуска във водата. По това време учителят казва, че така децата пуснаха лодките.


  1. Разговор за съдържанието... Развитие на диалогичната реч.
Децата отговарят с пълна оферта. Учителят изяснява отговорите, поставя справочните схеми на дъската.

Кое време на годината е? (Пролетта дойде.)

- Какво направиха децата? (Децата направиха лодки.)

От какво направиха лодката? (Лодката беше направена от дъски.)

Откъде започнаха лодката? (Лодката беше пусната във водата.)

Дали лодката плаваше или стои във водата? (Лодката плаваше.)

Какво правеха децата? (Децата тичаха.)

Как завърши историята? (Децата паднаха в локва.)


  1. Игра с топка „Наречи го с любов“.Усъвършенстване на способността за образуване на съществителни с умалителни суфикси.
-Момчета, дайте да си поиграем с топката „Именете нежно“.

Лексикален материал:

дъска - дъски,

лодка - лодки,

водата си е вода.

локва - локви.


  1. Препрочитане на историята.Развитие на дълготрайна слухово-речева памет.
Момчета, пак ще ви прочета историята.
8. Преразказ по план с визуална подкрепа под формата на графични схеми... Развитие

съгласувана реч. Формиране на умение за работа по алгоритъма.
- А сега нека ни разкажем как дойде пролетта.

Преразказване на историята от всички деца последователно и индивидуално.
9. Резултат.

- С каква работа се запознахте днес?

(С творбата "Пролетта дойде")

- Кой го е написал? (Написано е от Лев Николаевич Толстой)

Днес всички сте страхотни момчета, а зайчето ви е подготвило изненада.

Учителят показва на децата дървени лодки и ги кани да бъдат пуснати във водата.

Използвани книги:
1. Резюме на уроци за обучение на децата да преразказват с помощта на схеми за подкрепа. Средна група... Учебно ръководство. Лебедева Л.В., Козина И.В., Кулакова Т.В. и др. Център за педагогическо образование, Москва, 2008 г.
ПРИЛОЖЕНИЕ

Подкрепете снимки за историята "Пролетта дойде"

1.

Бургсдорф Екатерина Владимировна
позиция:възпитател
Образователна институция:ЧДОУ № 226 АД "Руски железници"
Местоположение:Град Северобайкалск
Име на материала:Директно образователни дейности
тема:Преразказ на разказа „Пролетта дойде“ (по Лев Толстой) в средната група
Дата на публикуване: 25.12.2017
Глава:Предучилищно образование

Частна предучилищна образователна институция

„Детска градина No 226” отворено акционерно дружество

"Руските железници"

Резюме на GCD (OO Развитие на речта)

Тема: Преразказ на приказката "Пролетта дойде"

(по Л. Н. Толстой)

в средната група

Възпитател 1-ва квалификационна категория

Екатерина Владимировна Бургсдорф

Северобайкалск

Интегриране на образователни области:когнитивно развитие, реч

развитие, физическо развитие

Форма на провеждане:пряко образователни дейности

Форма на организация на децата:подгрупа

Предварителна работа:разглеждане на илюстрации на тема "Пролет".

Наблюдения в природата.

Гол-резултат:децата са в състояние последователно да преразказват текста с

визуална поддръжка под формата на графични диаграми, показващи

поредица от събития.

Да формира способност за цялостно и емоционално възприемане

работа; отговаряйте на въпроси с изречения от 2 - 3 думи;

образуват съществителни с умалително

наставки; съставете история с помощта на мнемонична таблица.

Развийте конструктивна практика, фини двигателни умения.

Развивайте интерес към историята.

Оборудване и материал

Демо материал:Демонстрационна картина с изображение

пружини, сюжетни снимки, схеми, топка, мека играчка мече, ракла,

парче дъска, съд с вода, празен съд, презентация „Цъфти

Раздаване:изрежете снимки "лодка" по броя на децата,

оригами лодки по брой деца.

TCO средства: лаптоп, проектор, екран

Методи и техники

Глаголен: (слушане на стихотворение от И. Токмакова , четене на история

„Пролетта дойде“ от Л.Н. Толстой, разговор, преразказ).

Визуално: (разглеждане на портрета на Л.Н. Толстой, плочи, картини с

образът на пролетта, като се има предвид демонстрацията на глаголите "тече",

"Стартиране" )

Игра: (Д/ и „Съберете лодка“, игра с топка „Именете нежно“,

физическа минута "Пролет", изненадващ момент - появата на мечка )

Ходът на образователните дейности директно

Организиран момент. Игра с пръсти"Хайде да играем с химикалки"

извършвайте движения в съответствие с текста.

Разтрийте силно дланите си

Ще завъртя всеки пръст

Кажи здравей на всички

Няма да заобиколя никого

Ще си играя с невенчета

Разтрийте ги заедно

Тогава ще си намокря ръцете

Ще си омеся нежно раменете

След това ще си измия ръцете

Ще си сложа пръста в пръста си

ще затворя ключалката

И ще се стопля

ще протегна пръсти

Нека тичат като зайчета

Едно-две, едно-две, хомотът свърши,

И тъй като играта свърши

Настъпи тишина.

Каня децата да чуят стихотворението на И. Токмакова и да отговорят

Въпрос: Кое време на годината пише?

Пролетта идва при нас

С бързи стъпки

И наносите се топят под краката й.

Черни размразени петна

Вижда се в полетата.

Вижда се много топло

Крака до пружината.

Изненадващ момент.

Момчета, вижте и ми кажете кой ни дойде на гости? (Мече)

Какво донесе със себе си? (шоу на гърдите)

Да видим какво има в него? (Демонстрация на картината "Пролет" на

голям екран)

Момчета, кажете ми кое време на годината се показва? (пролет)

Четене на история. (Докато чета, излагам сюжетни снимки)

Пролетта дойде, водата потече. Децата взеха дъските, направиха лодка, тръгнаха

лодка по водата. Лодката отплаваше, а децата тичаха след нея, викаха, нищо

не се видяха пред нас и паднаха в локва.

Момчета, изразът "пролетта дойде" как можете да кажете друго?

(Пролетта дойде)

Знаете ли какво представляват дъските? (отговори на децата)

Това е парче дърво, от което можете да направите всякаква форма.

(Демонстрирам таблета, давам възможност на децата да го докоснат)

Приканвам лелите да разкажат какво означава "изтече", "пусна".

Уточнявам, като демонстрирам глаголите: вземам еднократни чаши и под

наклон преливам вода от една в друга чаша. това го коментирам

изтече вода.

Взимам купа с вода, ръчно изработена лодка и я слагам във водата.

(Каня децата да духат на лодката). Коментирам, че така децата

пуснете лодките.

Кое време на годината е? (Пролетта дойде)

Какво направиха децата? (Децата направиха лодка)

От какво направиха лодката? (Направиха лодка от дъска)

Къде изпратиха лодката децата? (Лодката беше пусната на вода)

Лодката плаваше ли или стоеше неподвижно? (Лодката отплава)

Какво правеха децата? (Децата бягаха)

Как завърши историята? (Децата паднаха в локва)

В какво настроение изпаднаха децата? Защо? (Отговори на деца)

А сега момчета, каня ви в центъра на залата да играете (Държа се под

музикален съпровод физическа минута "Цвете" 2-3 пъти)

Цветето спеше и изведнъж се събуди (децата клякат, спят)

Не исках да спя повече, (Ставай, напред-назад)

Преместен, опънат, (Ръцете нагоре, протегни.)

Издигна се и полетя. (Ръцете нагоре, скачане нагоре.)

Слънцето ще се събуди само сутрин

Пеперудата кръгове и къдрици. (Вихър.)

Момчета, вижте (привличам вниманието на децата към части от изображението

лодки, подредени на маси) какво е това? (отговори на децата). Предлагам на децата

събирайте лодки.

Д / и "Сглобете лодка" "(Децата събират лодки от 3 части около масите)

Браво момчета! Справихте се страхотно!

Момчета, нека да играем с топката на играта „Назови нежно“, отидете

център, образуват кръг.

Игра с топка "Име с любов"

Борд - борд, лодка-лодка, река-река, дъжд-дъжд, вятър-бриз,

дърво-дърво, вода-вода, локва-локва, трева-трева, слънце-слънце,

цвете-цвете.

Страхотни хора сте!

А сега, момчета, ви каня на моите столове.

Препрочитане на историята.

Момчета, пак ще ви прочета историята. Схемите ще ми помогнат за това. (В

докато чета историята, излагам схемите).

Преразказ по план с визуална подкрепа под формата на графични диаграми.

Сега нека ви разкажем как дойде пролетта (преразказ

история от всички деца по верига и поотделно)

Всички сте страхотни хора днес! Плюшеното мече е подготвило изненада за вас. Но

първо, нека научим меччето да идентифицира пролетта на снимката, ние

нека назовем всички знаци на пролетта. Ще ви помогнем ли? (да)

(Показвам на екрана дърво, на което няма нито едно листо. Деца

те наричат ​​знаците на пролетта и листата и цветята се появяват на дървото)

Много добре! Вижте колко признаци на пролетта сте кръстили

дървото цъфна с толкова красиви цветя.

С каква работа се срещнахме днес? (С работата

"Пролетта дойде""

Кой го е написал? (Написано е от Лев Николаевич Толстой)

Плюшено мече дава на децата хартиени лодки.

литература:В Лебедева, I.V. Козин „Обучение на деца в предучилищна възраст да преразказват“.

Средна група. LLC "Център за педагогическо образование", 2015г

Модифициран материалЛ.В.Лебедева, И.В. Козина преразказ

разказът "Пролетта дойде" от Л.Н. Толстой.

© Компилация, предговор, дизайн. Издателство за детска литература, 2011г

* * *

Уважаеми читателю!

Изминаха сто и осемдесет години от издаването на „АБВ” на Лев Николаевич Толстой. Тя стана първата книга за много поколения руски деца, която се научи да четат и пишат.

В онези древни времена не всяко дете можеше да ходи на училище: имаше малко училища за селски деца. И Лев Николаевич, който вече е известен писател, решава да създаде държавно училище в имението си Ясная поляна. Писателят знаеше, че обучението ще върви по-бързо, ако децата се интересуват. Работейки върху четири сборника, наречени „Руски книги за четене“, Толстой събира пословици, поговорки, приказки, басни и епоси. Самият Лев Николаевич пише разкази за природата и работата, за далечни страни, за животните и самите деца - любопитни, които обичат да играят и помагат на родителите си. Езикът на тези книги е прост и ясен.

Нашата книга не включва всички произведения, написани и събрани от Толстой за деца. Всички те биха съставили впечатляващ обем, защото в чернови на писателя са оцелели 629 произведения! Подбрахме най-интересните, тези, които станаха любими на много читатели. Ще научите за преданото приятелство на могъщ лъв и малко куче, прочетете за смелата Филипка, която преодоля всички препятствия и постигна целта си - започна да учи в училище. Тук ще намерите както преписи на басните на древногръцкия писател Езоп, така и руски народни приказки, и разказите на самия Лев Николаевич. Те ще ви запознаят с големият святлитература, ключът към която е умението за четене.

Обърнете внимание на илюстрациите! В тази книга сме комбинирали най-добрите цветни рисунки на такива книжни дизайнери като В. Лосин, Н. Устинов, Е. Рачев, В. Бритвин и др.

Четете с удоволствие!

Истории от "Новая азбука"

ПНастя дойде след училище. Една майка беше вкъщи. Настя седна на масата, взе книга и прочете историята. Мама се зарадва.

* * *

АЗ СЪМднес ще прочета цялата приказка от книгата, не ми е трудно.


* * *

Скотката на покрива падна, стисна крака. Една птица седна до котката.

"Не седи близо, птиче, котките са хитри."

* * *

Пптицата свила гнездо в храсталака. Децата намериха гнездото и го свалиха на земята. Виж, Вася, три птици! На следващата сутрин децата дойдоха, а гнездото вече беше празно. Беше жалко.




ДА СЕяде беше даден сапун. Тя изми лицето и шията си. Лицето, шията и ръцете на Катя бяха бели.



ИмайтеМиша беше шейна. Маша и Петя се качиха на шейната. — Донеси шейната, Миша. А Миша няма сили.



ПКатя излезе сутринта за гъби, взе Маша. Маша беше малка. По пътя имаше река. Катя взе Маша на гърба си. Тя събу чорапите си и тръгна по водата.

- Седи здраво, Маша, но не ме тръсни за врата. Пусни си ръцете, иначе ми е задушно.

И Катя събори Маша.




БНастя имаше кукла. Настя извика куклата на дъщеря си. Мама даде на Настя всичко необходимо за куклата си. Куклата имаше поли, пуловери, шалове, чорапи, дори гребени, четки, мъниста.



ИмайтеВари беше шкурка. Кожата живееше в клетка и никога не пееше. Варя дойде при чих.

- Време е ти, шкуре, да пееш.

- Пусни ме на свобода, ще пея цял ден.

* * *

ИмайтеКрушата нямаше кукла, взе сено, направи си сноп сено и беше нейната кукла; тя я нарече Маша. Тя взе тази Маша в ръцете си.

- Спи, Маша! Спи, дъще! Купувайте, купувайте, купувайте!

* * *

тАня знаеше буквите. Тя взе книгата и куклата и даде книгата на куклата, като училище.

- Учи, кукла, букви! Това е". Това е "Б". Бъда. Вижте, запомнете.


* * *

хДецата вървяха през гората да берат гъби, пълниха кошници. Децата излязоха на поляната, седнаха на купчината и преброиха гъбите. Вълци виеха зад храстите. Децата забравиха за гъбите, хвърлиха гъбите в сеното и се прибраха.

* * *

ШМиша яде през гората. Близо до дъба растеше гъба. Гъбата беше стара, никой не я взе. Но Миша беше щастлив и внесе гъбата в къщата. Ето една гъба, най-добрата! И гъбата гниеше, никой не я яде.




ИмайтеРозите бяха кученца на двора, на сеното. Розата я няма. Децата дойдоха, взеха кученцето и го отнесоха до печката. Розата дойде, не намери кученцето и извика. Тогава намерих кученцето и извиках до печката. Децата свалиха кученцето и го дадоха на Розка. И Розка занесе кученцето на мястото му в устата.





нотидоха си децата на таралежа на тревата.

- Вземи го, Вася, на ръце.

- Боли ме.

- Е, сложи си шапката на земята, а аз ще скоча върху шапката.

Шапката беше малка и децата си тръгнаха, но не взеха таралежа.

БИмаше битка между буболечка и котка. Котката започна да яде и буболечката дойде. Котка Бръмбар с лапа на носа, Бръмбар за котка за опашката. Котка в очите на буболечката. Котешка буболечка - до врата.

Мина леля, понесе кофа с вода и започна да налива вода върху котката и Бръмбара.


* * *

МАлчик игра и счупи неволно скъпа купа. Никой не е виждал. Бащата дойде и попита:

- Кой счупи?

Момчето се разтрепера от страх и каза:

татко каза:

- Благодаря ви, че казахте истината.


* * *

САша беше страхливец. Имаше гръм и гръм. Саша се качи в килера. Там му беше тъмно и задушно. Саша не можеше да чуе дали гръмотевичната буря е отминала. Седни, Саша, дълго време в килера, че си страхливец.




БПетя и Миша имаха кон. Влязоха в спор: чий кон?

Започнаха да си разкъсват коня.

- Дай ми - моя кон!

– Не, ти ми даваш – конят не е твой, а мой!

Майка дойде, взе коня, а конят не беше никой.

ДА СЕМомичетата дойдоха да посетят Маша, за да пият чай. Маша беше домакиня и седна на масата за чай, за да почерпи гостите. Но домакинята беше малка. Тя взе чайника - дръжката беше гореща. Маша изпусна чайника от ръцете си и го счупи и изгори себе си и другите.



Фтиня дядо край реката. Дядо имаше лодка и мрежа. И дядо ми имаше двама внуци: Петя и Гриша. Гриша беше на седем години, а Петя на пет. Веднъж Петя и Гриша излязоха рано на реката. Знаеха, че дядо има мрежа на реката. Качиха се в лодката. Гриша се качи на волана, а Петя гребе. Дълго плаваха по реката, не знаеха къде е мрежата; но намериха мрежа, взеха рибата и я дадоха на дядо ми.




нако Бръмбарът имаше кост през моста. Вижте, сянката й е във водата.

На Бръмбара му хрумна, че във водата няма сянка, а Бръмбар и кост. Тя пусна костта си, за да вземе тази. Тя не го взе, но неговата собствена отиде на дъното.




Имайтедецата имаха собствени легла. Веднъж стадо свине дойде в леглата им.

- Деца, побързайте! Нека бъгът!

- Бъг, бързо лай прасетата, изгони ги от хребетите!

* * *

ИмайтеИмам шест пилета и ги храня сутрин. Викам: мацка, мацка. Поръсвам зърно по земята и по кокошките.

* * *

Имайтебаба имаше внучка. Преди внучката беше малка и спеше, но самата баба печеше хляб, правеше с тебешир хижата, праше, шиеше, преда и тъчеше за внучката си; а след това бабата остаряла и легнала на печката и заспала. А внучката пекла, прала, шила, тъкала и предала на бабата.


* * *

ПСпомням си, бях малък, леля ми даде парцал, игла и конец. И си направих чанта. Чантата беше лоша, но се гордея, че сама уших това нещо.

* * *

МАма, купи ми конец, ще изплета чорапите на леля. Чорапите на леля са стари. Виждат се токчета.




СТарик засади ябълкови дървета. Казано му е да:

- Защо ви трябват тези ябълкови дървета? Чакай дълго от тези ябълкови дървета и няма да изядеш ябълка от тях.

Старецът каза:

- Няма да ям - други ще ядат, ще ми кажат благодаря!



ББеше зима, но беше топло. Имаше много сняг. Децата бяха на езерото. Взеха снега, сложиха куклата. Ръцете ми бяха студени. Но куклата излезе хубава. В устата на куклата имаше тръба. Очите на куклата бяха въглени.

* * *

нима сняг по земята, скреж по гората. Побързайте с шейната. Скочете на шейната, преместете шейната и я търкаляйте надолу.





Ппролетта дойде, водата потече. Децата взеха дъските, направиха лодка и пуснаха лодката през водата. Лодката отплава, а децата хукнаха след нея, викаха и не видяха нищо пред себе си и паднаха в локва.

Сяде гъски във водата. Кръговете ставаха все по-широки и по-широки по водата и след това стана гладка. Водата беше бистра и краката се виждаха.


* * *

дединиците остаряха. Веднъж се качи на печката и не можа. Внукът беше в хижата. Намери го смешно. Жалко, внуче. Не е толкова лошо, че дядото е стар и слаб, но е лошо, че внукът е млад и глупав.

* * *

дхраната беше скучна вкъщи. Внучката дойде и изпя песен.




ЛАсточка строеше гнездо. Бързата влетя в гнездото и седна. Лястовичката повика другите лястовици и изгони бързея.

Общинска предучилищна образователна институция

детска градина номер 8 "Слънце"

155040 Ивановска област, ул. Тейково 1-ва Комовская, 9 Тел.: 2-22-95

Електронна поща: [защитен с имейл]

абстрактно

класове за развитие на речта

за по-малки деца предучилищна възрастпо темата:

Четене на разказ от Л.Н.Толстой "Пролетта дойде, водата потече"

Приготвен от:

Възпитател 1 квалификация

Лебедева Надежда Андреевна

Тейково, 2016г

Цел: да научи да слуша литературно произведение по схематични рисунки.

Софтуерно съдържание:

Образователни:

развиващи се:

  • развиват внимание, памет;
  • развива речта на децата;

образователен:

  • развиват интерес към четенето.

Планирани резултати:

проявява интерес към заобикалящия го природен свят, отговаря на прости въпроси, участва активно в игри.

Прилагане на федералните държавни образователни стандарти:интегриране на придобитите умения и способности на детето чрез образователни области"Социално - комуникативно развитие"," Развитие на речта "," Когнитивно развитие ".

методи: игриво, визуално, словесно.

приеми: въпроси за деца, потапяне в игрова ситуация, обяснение, игри с думи.

Предварителна работа:наблюдение на промените в природата по време на разходка, разглеждане на дидактически картини на тема "Пролет", рисуване "Капки", разговор "Дрехите на хората през пролетта"

Оборудване : хартиени лодки, леген с вода, играчка плюшено мече, кошница, магнитна дъска, дидактически картинки на тема "Пролет", схематични рисунки по текста на творбата.

Ход на урока:

В.: Момчета, слушайте, някой чука и плаче. Ще отида да погледна, а ти ме чакай. (Излиза и се връща с плюшено мече)

В.: Тази мечка дойде при нас. Казва, че цяла зима спал в бърлогата си, изведнъж потекла вода и го събудила.

В.: Какво мислиш, че се е случило? (детски отговори)

В.: Кое време на годината е? (детски отговори)

В.: Да, момчета, пролет е. Чуйте кратко стихотворение за пролетта.

(стихотворение от Г. Ладонщиков "Пролет")

Слънцето, стоплящо земята,

Кара лед от нашата пързалка.

Снежната жена се топи

И леене на сълзи в потоци.

В.: Момчета, какво става през пролетта? (Отговорите на децата: снегът се топи, слънцето грее,течет потоци)

В.: Всички се радват на пролетта, особено децата. Нека да разгледаме снимката.

В.: Кого виждаме тук? (детски отговори)

В.: Какво правят децата? (детски отговори)

В.: А сега ще ви прочета какво се случи с децата край потока. Но първо ще си поиграем малко с мечката, иначе беше тъжен.

Физическо възпитание:

Малките живееха по-често

Те си извиха глави
Като това, като онова

(главата се обръща наляво-надясно)

Малките търсеха мед,

Дървото се люлееше приятелски

Като това, като онова

(наклони на торса надясно и наляво)

И тогава те танцуваха

Вдигнати заедно лапите

Като това, като онова

(вдигнете се на пръсти, вдигнете ръцете си нагоре).

В.: Седнете на столовете и слушайте историята. (Чета историята на Лев Толстой « Пролетта дойде, водата потече. ”Докато чета, прикачвам снимки-диаграми към магнитната дъска).

Пролетта дойде, водата потече. Децата взеха дъските, направиха лодка и пуснаха лодката през водата. Лодката заплува, а децата хукнаха след нея, викаха, не видяха нищо пред себе си и паднаха в локва.