Svet okolo strednej skupiny dhow. Abstrakt GCD na zoznámenie sa s vonkajším svetom v strednej skupine „Hmyz

Súhrn lekcie o svete okolo s deťmi strednej skupiny materských škôl na tému „Zoznámenie sa s kanárom“.

Súhrn tejto lekcie bude užitočný pre učiteľky stredných skupín materských škôl, ktoré vedú kurzy o svete okolo seba podľa programu Veraksa. Abstrakt je zaujímavý tým, že deti sa zúčastňujú hry na hranie rolí s dospelým a počas hry sa učia nové informácie. Aktivita povzbudzuje deti k tomu, aby mali domáce zvieratá a starali sa o ne, čo prispieva k ich morálnemu rozvoju.
Cieľ: Aby mali deti predstavu o ozdobnom kanárikovi. Ukážte vlastnosti obsahu dekoratívnych vtákov. Formovať túžbu pozorovať a starať sa o dekoratívne vtáky a všetko živé.
Materiál: Prezentácia s fotografiami, fragmentmi video filmu o kanároch; prázdna vtáčia klietka, ostriež, napájačka, kŕmidlo.

Priebeh hodiny:


Zapínam deťom zvukový záznam piesne „Vtáčí trh“ (Vtáčí trh, vtáčí trh, robíme dobre!
Pedagóg: Chlapci, dnes tiež pôjdete pre vtáka, nie na vtáčí trh, ale do obchodu s domácimi zvieratami. Pozrite sa na tento obrázok, poznáte tohto vtáka? Ako sa to volá?
Deti: Kanárik.
Pedagóg: Choďte teda do obchodu s domácimi zvieratami pre kanárika a ja sa tu stretnem - s predajcom obchodu s domácimi zvieratami. Ahojte chlapi!
Deti: Ahoj!
Pedagóg:Žije tu množstvo dekoratívnych vtákov. Aký druh vtáka by ste chceli získať?
Deti: Povedzte nám, prosím, o kanárikovi.
Pedagóg: V mojom obchode s domácimi zvieratami je veľa vtákov. Veľmi často ich obdivujem a počúvam, ako úžasne spievajú. Kanáriky sú spravidla veľmi malé vtáky žltá farba, boli do našej krajiny privezené z inej krajiny, ktorá sa nazýva Kanárske ostrovy, pre ktorú bol vták pomenovaný tak - kanárik.
Ukazujem deťom obrázky kanárika, videoklip „Krásna pieseň kanárika“ (kanárik spieva piesne).
Pedagóg: Chcete mať chlapca doma? Viete, kde v byte býva?
Vediem didaktickú hru „Čí je to dom?“ (z obrázkov na stole si deti vyberajú bývanie pre psa, rybu, škrečka a kanárika)

Pedagóg: Máte pravdu, kanárik žije v klietke. Čo si myslíte, že je potrebné, aby u vás doma žil vták? (odpovede detí)
Pedagóg: Samozrejme, aby vták mohol žiť vo vašom dome, musíte sa oň náležite starať. Viete, ako sa správne starať o kanárika?
Deti: Nie
Pedagóg: Vnútri sú vtáky držané v klietke. Klietka by mala byť taká, aby na ňu slnko dobre dopadalo, aby tam vietor nefúkal (nie je prievan). Prečo nemôže vták žiť v prievane?
Deti: Môže ochorieť.
Pedagóg: Máte pravdu, vtáky, rovnako ako ľudia, tiež ochorejú.
Pedagóg: Teraz, priatelia, oddýchneme si s vami. Predstierajme, že sme krásni kanárici, pozrime si video a po vtákovi to zopakujeme (telesná výchova, robte ako vták)
Ukazujem deťom klietku kanárikov, bidlá v nej).
Pedagóg: Chlapci, prečo vtáky v klietke potrebujú bidlá?
Deti: Sedieť na nich.
Pedagóg: Všetko je správne. A toto je paleta, tu sa naleje piesok. Piesok by sa mal meniť 2-3 krát týždenne. A prečo potrebujete vymeniť piesok v palete?
Deti: Aby bola klietka čistá. A čím by ste mali kanárika kŕmiť?
Pedagóg: Kanárske ostrovy majú veľmi radi semená. Kanár potrebuje po celý rok zelené jedlo: listy šalátu, sadenice ovsa. Ovocie a zelenina sú pre kanáriky veľmi dobré. Aké ovocie poznáš?
Deti: Pomaranče, mandarínky, jablká, banány, kivi, hrušky atď.
Pedagóg: Dobre! Kanáriky milujú jablká, hrušky, banány. A zo zeleniny jedia čerstvé uhorky, mrkvu, repu. (V priebehu príbehu ukazujem deťom prezentáciu o kanárovej výžive).
Pedagóg: Do žľabu sa naleje jedlo (ukazujem skutočný žľab pre klietku) a do napájadla sa naleje voda (pijanku ukážem deťom).
Deti:Čo nám ešte môžete povedať o kanárikovi?
Pedagóg: Ak chcete mať kanárika, mali by ste vedieť, že kanárik sa bojí hlasných zvukov, hluku, najmä keď si zvyká na nové miesto.
Deti:Čo keď kanárik ochorie?
Pedagóg: Ak kanárik ochorie, musíte ho vziať na veterinárnu kliniku. Vieš čo to je?
Deti: Veterinárna klinika je špeciálna nemocnica pre zvieratá.
Pedagóg: Máš pravdu. Musíte však tiež vedieť, že skôr, ako si kanára vezmete domov, musíte ho ešte vziať k veterinárovi, aby ho nechal zaočkovať, pretože kanáriky, podobne ako ľudia, môžu tiež ochorieť. Teraz, chlapci, chcem skontrolovať, či ste pripravení mať kanára. Odpovedz na moje otázky. Kam dáte kanárika do domu?
Deti: V klietke.
Pedagóg: Ako sa o ňu budete starať?
Deti: Klietku vyčistíme, nakŕmime.
Pedagóg: Dobre. Teraz si zahráme hru „Nakŕmte kanárika“ a uvidíme, či si spomeniete, čo potrebujete na kŕmenie vtáka. (Z kariet na stole si deti vyberajú iba tie výrobky, ktoré môžu a mali by byť kŕmené vtákovi).
Pedagóg: Si skvelý! A čo je ešte veľmi dôležité, aby ste získali kanára?
Deti: Je veľmi dôležité nechať ju očkovať! A nemôžete robiť hlasný hluk!
Pedagóg: Chalani ste super! Teraz ste skutočne pripravení mať vtáka. A ak si kúpite kanára s rodičmi, snažte sa oň dobre starať!

Niekoľko rokov pracujem na MBDOU č. 1 „Berezka“ na problém „Výchova k ekokultúre a environmentálnemu povedomiu detí predškolského veku pomocou herných foriem aktivít“.
Vybral som si tento smer, pretože jednou z hlavných úloh výchovy a vzdelávania je formovanie ekologickej kultúry a environmentálneho povedomia, ktorého základom sú spoľahlivé znalosti ekológie a praktické zručnosti zamerané na ochranu prírody.
Na implementáciu tohto problému bol v roku vypracovaný dlhodobý plán práce stredná skupina zoznámiť sa so svetom okolo vás, ktorý zahŕňa také sekcie Programu vzdelávania a odbornej prípravy v materská škola/ vyd. M.A. Vasilyeva, V.V. Gerbova, T.S.Komarova, as:

Dlhodobé plánovanie tried v sekcii „Dieťa a svet“:

Predmetné prostredie. Fenomény verejného života.
Prírodné prostredie. Environmentálna výchova
v strednej skupine materskej školy

SEPTEMBER

Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

II týždeň Bývame v meste Posilniť a rozšíriť znalosti detí o meste, rozvíjať zvedavosť; pestujte opatrný a starostlivý prístup k svojmu mestu
III týždeň Prechádzka mestom Rozšírte vnímanie rozmanitosti u detí prirodzený fenomén, rozvíjať znalosti detí o doprave. Kultivujte odozvu.
IV týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Poďme na návštevu (moja rodina) Upresnite deťom znalosti rodinných väzieb, rozvíjajte reč, pestujte lásku a úctu k svojim blízkym
V týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova „Ulica je plná prekvapení“ (Ako sa správať na ulici) Naučiť deti pravidlám správania sa na dvore a na ulici, upevňovať predstavy o sezónnych zmenách v prírode, vzdelávať zručnosti o svojom zdraví.
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

II týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Čo sme my? Naučte deti vidieť znaky podobností a rozdielov; rozvíjať reč, kultivovať k sebe pozorný postoj
III týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova „Domáce zvieratá“ (ktorý žije s nami) Posilniť znalosti detí o domácich zvieratách; rozvíjať schopnosť zvýrazňovať znaky podobnosti a odlišnosti, kultivovať ľudský prístup
IV týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Čo sme my? Naučte deti pomenovať časti tváre, rozvíjajte schopnosť určovať emocionálny stav, vzdelávajte starostlivosť
V týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Jeseň padá zlato Naučte sa samostatne nachádzať znaky jesene, rozvíjajte znalosti o vzťahoch prírody a príčinných následkov
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

Ja týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Do lesa na huby a bobule Oboznámiť deti s niektorými vlastnosťami dreva; rozšíriť vnímanie detí lesné huby a bobule; vychovať rešpekt do prírody
II týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Ako sa zvieratá pripravujú na zimu? Rozšírte predstavy detí o životnom štýle lesných dverí a sedavých vtákov na jeseň, rozvíjajte reč, rozvíjajte lásku k prírode.
III týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života A opäť v záhrade Naučte deti klasifikovať predmety podľa typických vlastností, rozvíjať reč, kultivovať zdvorilosť
IV týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Kde je zelenina v obchode Naučte sa rozlišovať zeleninu podľa vzhľadu, rozvíjajte znalosti o zelenine, pestujte dobrú vôľu
V týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Čo je za čo? (Pomáhame mame variť) Naučte sa rozpoznávať zeleninu a ovocie, rozvíjajte znalosti o jedle, pestujte zvedavosť
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

Ja týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Ovocie na pultoch obchodov Naučiť sa rozlišovať medzi ovocím a záhradnými bobuľami, rozvíjať znalosti o ovocí a bobule, pestovať schopnosť reagovať
II týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Všetky zamestnania sú dobré (ľudské profesie) Naučiť správne pomenovať povolania ľudí, rozvíjať znalosti detí o profesiách, podporovať rešpekt k ľuďom akejkoľvek profesie
III týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Odkiaľ pochádza chlieb? Oboznámiť deti s tým, ako sa za starých čias pestoval chlieb; rozvíjať znalosti detí o chlebe, podporovať úctu k chlebu
IV týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Zima v meste Naučte sa samostatne nachádzať známky zimy, analyzovať, porovnávať, vyvodzovať závery, rozvíjať schopnosť pozorovať, pestovať lásku k prírode
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

II týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Zima spieva - aukety, chlpatý lesný pokoj (exkurzia do zimného parku) Naučiť hovoriť o zimných javoch v živote prírody, rozvíjať reč, vychovávať zvedavosť
III týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Obyvatelia lesov - šelmy Naučte deti hovoriť o príprave lesných zvierat a vtákov na zimu, analyzovať, vyvodzovať závery, rozvíjať reč, vzdelávať pozorovanie
IV týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Obyvatelia dvora Naučte sa nachádzať podobnosti a rozdiely medzi domácimi zvieratami z dediny a divými zvieratami, rozvíjajte reč, vzdelávajte zvedavosť
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

Ja týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života O tých, ktorí môžu lietať (vtáky) Naučte sa nachádzať znaky podobností a rozdielov medzi vtákmi; rozvíjať reč, kultivovať starostlivosť
II týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Obyvatelia hydinárne Naučte sa nachádzať znaky podobností a rozdielov medzi vtákmi; rozvíjať reč, kultivovať starostlivý postoj k prírode
III týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Obyvatelia vody - ryby Naučte sa hovoriť o rybách, rozvíjajte schopnosť pozorovať a rozvíjajte schopnosť reagovať
IV týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Ideme do zoo Naučiť deti hovoriť o zvieratách našej a inej krajiny; rozvíjať reč, kultivovať kultúru správania
V týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Deň obrancov vlasti „prázdnin“ Rozprávajte o armáde, rozvíjajte túžbu brániť vlasť a rozvíjajte pocit hrdosti na svoju vlasť
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

II týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Prázdniny Pokračujte v oboznamovaní sa s sviatkom 8. marca - Medzinárodným dňom žien .. Vzbuďte túžbu potešiť mamičky a staré mamy darčekom. Zvyšujte lásku a starostlivosť o matku a babičku.
III týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Ako hostiť Naučte deti správať sa na večierku správne, ako prijímať hostí, rozvíjať logické myslenie a pestovať rešpekt k ľuďom.
IV týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Počasie a nálada Naučte deti pozitívnej a podporujúcej komunikácii s rovesníkmi a pomôžte im pochopiť, aká je úloha hostiteľa pri prijímaní hostí.
V týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Tvoja obľúbená zábava Zistite spolu s deťmi ich preferencie v hrách a aktivitách, porovnávajte zvedavosť, pestujte priateľskosť
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

II týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Cez okno preletela jar Naučiť sa nachádzať charakteristické znaky jari, rozvíjať schopnosť analyzovať, porovnávať, vyvodzovať závery, vychovávať zvedavosť
III týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Ako sa správať pri stole Naučte deti používať zdvorilosť a poďakovať za poskytnutú službu. Rozvíjajte schopnosť dobre sa starať o všetky veci, kultivujte skromnosť
IV týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Budeme chrániť, chrániť prírodu Naučiť sa správať v prírode správne, vytvoriť si predstavu o tom, ktoré činy prírode škodia, kazia ju a ktoré prispievajú k obnove. Vychovať v deťoch environmentálne povedomie detí.
V týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života O tých, ktorí môžu lietať Naučiť hovoriť o vtákoch, aktivovať názvy vtákov v reči, určiť farbu, tvar a veľkosť vtákov. Kultivujte emocionálne pozitívny vzťah k vtákom
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

Ja týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Jarné prebúdzanie prírody (Exkurzia v lesoparku) Naučte sa nájsť charakteristické znaky jari; rozvíjať schopnosť pozorovať, opisovať a vytvárať najjednoduchšie vzťahy príčin a následkov; podporovať rešpekt k prírode
II týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Šesťnohé mamičky Rozširovať znalosti detí o charakteristikách, rozvíjať schopnosť vidieť znaky podobností a rozdielov; pestovať rešpekt ku všetkému živému
III týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Ročné obdobia Upevniť predstavy detí o hlavných znakoch všetkých ročných období, rozvíjať schopnosť samostatne ich nájsť a vyjadriť ich rečou, vzdelávať pozornosť.
IV týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Jar v dedine (výsadba rastlín) Rozbaliť predstavy detí o živote domácich zvierat na jar, o práci ľudí v dedine na jar. Pestovať lásku k rodnej krajine
V týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Opakovanie Podporte príbeh vtákov prichádzajúcich na miesto, upevnite znalosti o stromoch. Kultivujte emocionálne pozitívny vzťah k vtákom

Použité knihy:

1. Avdeeva N.N., Knyazeva O.L., Sterkina R.B. Zabezpečenie: Výučba o základoch bezpečnosti detí, živote starších detí predškolský vek/ N.N. Avdeeva R.B., O.L. Knyazeva, R.B. Sterkin. - M.: LLC Vydavateľstvo AST-LTD. - 1998- 160 s.
2. Vakhrushev A.A., Kochemasova E.E., Akimova Yu.A., Belova I.K. Ahoj svet! Svet pre predškolákov. Pokyny pre pedagógov, učiteľov a rodičov- M.: Balass, 2006.- 304 s.
3. Knyazeva O. L. Ja, ty, my: Sociálno-emocionálny rozvoj detí od 3 do 6 rokov: Učebno-metodická príručka pre učiteľov predškolských vzdelávacích inštitúcií / O.L. Knyazeva, R.B. Sterkin. - M.: Education, 2004.- 93 s.: Chorý.
4. T.A. Nosková Program. Ekologická výchova detí predškolského veku. Praktická príručka pre pedagógov a metodikov predškolskej vzdelávacej inštitúcie. - Kirov: „LONA -PLUS“ - 2008 - 232 s.

Nominácia: zhrnutie lekcie o zoznámení sa s ostatnými v strednej skupine.

Zhrnutie hodiny o kognitívnom vývoji v strednej skupine.
Téma:„Zaujímavé objavy“

Cieľ. Osvojenie si metód a prostriedkov predstavivosti na základe riešenia kognitívnych úloh v hre.

Úlohy.

Vzdelávacie. Pokračujte v učení detí, aby vyzdvihovali vlastnosti a vlastnosti prírodné materiály(piesok, hlina).

Rozvíja sa. Rozvíjajte schopnosť uvažovať, podložiť svoje závery na základe výsledkov experimentovania.

Vzdelávacie. Podporujte zvedavosť, kognitívne aktivity.

Zariadenie. Hračkou je dedko Kuzma. Pieskové a hlinené predmety, 2 podnosy. Lyžice podľa počtu detí, piesok a hlina, tégliky s pieskom a hlinou, uzavreté viečkom, do ktorého otvoru je vložená gumová žiarovka. Voda, nádoby. Vlhčené utierky.

Prípravné práce Oboznámenie detí s rôzne materiály, didaktické hry na zoznámenie sa s predmetmi z rôznych materiálov.

Priebeh hodiny.

Starý otec Kuzma prišiel navštíviť deti z dediny a priniesol rôzne veci ( presýpacie hodiny, sklenené predmety, hlinené hračky, riad ...). Pozýva ich do sveta úžasných objavov.

Deti prídu k stolu, na ktorom sú predmety z piesku a hliny na rôznych táckach, skúmajú ich a pomenujú ich.

Prečo si myslíte, že sú tieto položky na rôznych táckach?

- Na jednom z predmetov vyrobených z hliny a na druhom z piesku.

- Čo je to piesok?

- Načo to je?

- Na čo je hlina?

- Na čo je hlina?

- Vyrezávať hračky, riady ...

Deti sedia okolo stola s vybavením na experimentálne činnosti.

- Vezmeme si lyžicu piesku a potom hlinu a uvidíme, ako sa budú sypať.

Deti vykonávajú experiment samy. Učiteľ ich dovedie k záveru, že piesok sa naleje, to znamená, že je voľne tečúci, ale hlina sa neleje veľmi dobre.

- Čo je lepšie?

- Prečo piesok tečie lepšie?

- Pozrime sa na piesok cez lupu.

Deti skúmajú a diskutujú o tom, čo videli.

- Piesok pozostáva zo zrniek rôznej farby a rovnakej veľkosti.

- Teraz sa pozrime na ďalší prírodný materiál cez lupu - hlinu.

- Hlina pozostáva z hrudiek a prášku. Prášok sú veľmi malé častice, ktoré sa navzájom lepia, takže hlina sa naleje horšie ako piesok. Nájdeme diagram vtipných ľudí, na ktorých je nakreslený piesok (hlina).

Demonštračný zážitok. Ukazujem, čo sa stane s pieskom (hlinkou) v banke, keď na ňu pôsobí prúd vzduchu z hrušky upevnenej v otvore vo veku nádoby.

Deti usudzujú: pohyby pieskom, hlina - veľmi málo.

Telesná výchova „Veľkonočný koláč“.

Deti vykonávajú pohyby s textom.

Lopatovali sme piesok

V diere sa zbierala hlina.

Varené, miesené,

Jemne vyvaľkané.

Vyrobené koláče

Pre seba aj pre hostí.

Deti si sadnú k stolom a pokračujú v experimentovaní s pieskom a hlinou.

Skúste zapichnúť palicu do piesku.

- Ako sa dostala do piesku?

Skúste zapichnúť palicu do hliny.

- Ako sa dostala do hliny?

- Nie veľmi ľahké.

- Prečo si myslíš?

- Vzhľadom na hrudky sa ťažko lámu.

- Nalijeme vodu do piesku.

- Kam šla?

- Išiel do piesku, absorbovaný. Veľmi dobre sa vpíja do piesku.

- Teraz nalejeme vodu do hliny.

- Kde je voda?

- Na povrchu hliny.

- Ako hlina umožňuje priechod vody?

- Veľmi zlé, voda ílom prechádza ťažko.

- Prečo si myslíš?

- Pretože je oveľa ťažšie namočiť malé čiastočky prachu, ktoré sú tesne vedľa seba.

- Kde bolo jednoduchšie zasadiť vetvy: do suchého alebo mokrého piesku?

- Vetva ľahko vstúpila do suchého piesku, ale lepšie sa udržuje vo vlhkom piesku.

Rovnaký experiment sa vykonáva so suchou a mokrou hlinkou.

- Do ktorej hliny bolo jednoduchšie zasadiť vetvy: suché alebo mokré?

- Za mokra tam vetva dobre vstúpila.

- Urobili sme správne závery! Výsadba rastlín je jednoduchšia vo vlhkej pôde. Preto je na jar v krajine alebo v záhrade dôležité mať čas zasadiť všetky plodiny do vlhkej pôdy, aby rýchlejšie stúpali a poskytovali dobrú úrodu.

- Navrhujem vyvaliť loptu z mokrého piesku.

- Ktorá lopta sa ukázala: silná alebo nie?

- Lopta sa láme, nie je silná.

- Čo sa s ním stane, keď bude piesok suchý?

- Rozpadne sa.

- Správne, piesková guľa nie je silná.

Deti valcujú loptu z mokrej hliny, vyskúšajte to na silu.

- Ako dopadla hlinená guľa?

- Odolný, nerozbije sa.

- Hlina je samozrejme viskózny materiál a jej častice sú navzájom veľmi tesne spojené. Keď produkt z hliny zaschne, bude ešte silnejší. A pre väčšiu silu sú tieto výrobky sušené v špeciálnych peciach a potom sú natreté. Nie nadarmo sa o hline hovorí: „Ak sa stretneš na ceste, nohy sa ti hneď zaseknú.“

- Takže naše objavy sa skončili. Vysušíme si ruky vlhkými obrúskami.

Deti ďakujú dedkovi Kuzmovi za nové, zaujímavé informácie o známych prírodných materiáloch. Dedko Kuzma im dáva vreckové kalendáre a lúči sa.

Nominácia: lekcia zoznámenia sa s vonkajším svetom v strednej skupine.

Pozícia: vychovávateľ najvyššej kvalifikačnej kategórie
Miesto práce: MBDOU DS č. 71 „Pochemuchka“
Poloha: Región Belgorod, mesto Starý Oskol

Abstrakt otvorená trieda o zoznámení sa s vonkajším svetom v strednej skupine materskej školy.

Téma: Profesijný lekár (lekár)

Cieľ: Zoznámenie sa s profesiami (vodič, predavač, kaderník, tréner, školník, lekár (lekár)); rozšíriť znalosti o práci dospelých, naučiť sa rešpektovať prácu dospelých, uplatňovať svoje znalosti v hre; zoznámiť sa s prácou lekára (lekára); aktivujte pasívny slovník.

Materiály: obrázky s obrázkami profesií, domy vyrobené z mäkkých modulov, dáždnik, telefón; biely plášť a čiapka, okuliare, stetoskop pre lekára; obálka s obrázkami - omaľovánky.

Slovník: profesia, veterinár, ORL, oftalmológ, detský lekár.

Priebeh hodiny:

I. PPN
- Chlapci, dnes sa vydáme na cestu do mesta Masters. Toto mesto má veľmi prísne pravidlá: nemôžeme byť neposlušní a hovoriť nahlas. Sledujte a počúvajte pozorne, aby ste si nenechali ujsť zábavu.
- Mám čarovný dáždnik (otvára elegantný dáždnik). Poďme všetci spoločne pod to (deti prechádzajú pod slnečníkom).
- Tu sa ocitáme v nádhernom meste. Pozrite sa, ako sú domy svetlé! (domy sú vyrobené z mäkkých modulov).
- Chcete vedieť, kto žije v týchto domoch? (Deti odpovedajú)
- Dozviete sa, ak uhádnete moje hádanky (ako hádate hádanky, učiteľ zavesí na domy obrázky s vyobrazením pomenovanej profesie):
Ráno otočím volantom,
Pretože skoro ráno
Ľudia chodia do práce.
A niekto ich musí nosiť (vodič)
Stojím za pultom
Predam produkty:
Mlieko, tvaroh, kefír,
Maslo, chlieb, sušienky, syr.
Zbalím, zvážim.
Usmejem sa a dám zmenu. (Predavač)
Sponky do vlasov, nožnice, hrebene,
Účesy, trendové účesy,
Laky, farby na vlasy ...
Prepáč, čo sa stalo?
Nemáte radi svoju prácu?
Onedlho to zopakujem! (Kaderník)
Na svete nie je žiadna milšia osoba
Cvičím zvieratá
A levom a tigrom v klietkach
Idem smelo do toho, deti!
Leo je poslušný, a preto
Leo dostane cukríky! (Tréner)
Čistím ulice
Milujem čistotu
Verím, že som veľmi šťastný
Všetko umyte a vyčistite
Na dvore aj v práci
Nenájdete škvrnu (domovník)
Ak niekto nie je zdravý,
Zavolajte ... ... ... (Lekári)
- Počkaj, zlatko, neplač!
Predpísaný liek ... ... ... (doktor)

(Zaveste obrázok lekára (lekára) na najväčší dom)

II. Hlavná časť hodiny.

- V tomto dome žije doktor, chlapci. Navštívime ho. (učiteľ sa skryje za domom a zmení sa na lekára)
- Ahojte chlapci! (deti odpovedajú)
- Som veľmi rád, že ste ma prišli navštíviť! Som lekár, hovoria mi aj lekár.
- Nechaj ma počúvať, pozri sa na svoje brušká, krk. Máte teplotu? (počúva stetoskopom, hladí ho po bruchu, pozerá do krku).
- NS! Áno, ste všetci zdraví! Ako dobre! Zdravé deti ku mne chodia veľmi zriedka.
- Profesia lekára (lekára) je veľmi potrebná a dôležitá! Lekári pomáhajú ľuďom byť zdraví a silní ako vy.
- Lekári sú rôzni. Ľudia ako ja sa správajú k ľuďom: k deťom i k dospelým. A potom sú tu ďalší lekári. Hádajte, koho liečia:
„Dobrý doktor Aibolit,
Sedí pod stromom.
Príďte sa k nemu liečiť
Krava aj vlk,
Chrobák aj červ,
A medveď.
Uzdrav všetkých, uzdrav sa
Dobrý doktor Aibolit! "

(odpovede detí)

- Áno, chlapci! Títo lekári ošetrujú zvieratá. A hovoria im VETERINÁRI. (pošlite obrázok s obrázkom veterinára)
- Lekári (lekári), ktorí liečia ľudí, majú rôzne mená.
Lekár, ktorý ošetruje oči, sa nazýva očný lekár. (pošlite zodpovedajúci obrázok)
Lekár, ktorý ošetruje hrdlo, sa nazýva ORL (zverejnite obrázok)
Lekár, ktorý lieči deti z prechladnutia, sa nazýva PEDIÁTOR (zverejnite obrázok)
- A tu som, len taký lekár! Ošetrujem deti.
- Lekári (lekári) počas pracovného času sú na klinike a v nemocnici. Matky alebo otcovia a možno aj babičky vás vezmú na kliniku. Lekári vás vyšetria a v prípade potreby dohodnú schôdzku alebo odporučia.
V nemocnici lekári ošetrujú ľudí: podávajú injekcie, procedúry, operácie.
- Keď niekto ochorie doma, lekára volajú domov. Kto vie, ako zavolať lekára? (Telefonicky)
- Aké číslo mám vytočiť? (číslo 103)
- Správne, číslo 103.

Zazvoní telefón

- Prepáčte, chlapci, zvoní mi telefón, potrebujem odpovedať, niekto potrebuje moju pomoc.
- Ahoj ahoj. Je vaše dieťa choré? On teplo? Bolí vás v krku a točí sa vám hlava? Hneď odchádzam!
- Chlapci, musím ísť k chorému dieťaťu.
- Som rád, že ste boli v meste Masters a prišli ste ma navštíviť. Aby ste nezabudli na naše stretnutie, dám vám túto obálku. Otvorte ho vo svojej skupine! Zbohom! (Deti sa lúčia)

Ukončite lekára. (učiteľ sa prezlečie a vráti sa k deťom)

III. upevnenie materiálu.

- Chlapci, je dobré, že ste tu všetci. Lekár (lekár) šiel k chorému dieťaťu a nechal vám obálku s prekvapením.

Je načase, aby sme sa vrátili. Rozlúčime sa s mestom Masters a vráťme sa k našej skupine a potom uvidíme, aké prekvapenie tu je.

(ukazuje obálku)

Učiteľ otvára dáždnik, všetky deti, ktoré prechádzajú pod nimi, stoja vedľa svojich stolov.

Fyzická minúta

- Chlapci, lekári odporúčajú, aby deti častejšie cvičili. A teraz sa trochu rozcvičíme.
Hrali sme v profesii (chôdza na mieste)
O chvíľu sme sa stali pilotmi (rovné ruky do strán)
Leteli sme lietadlom (kruh okolo vás)
A vodiči sa stali (kráčajúc na mieste)
Volant je teraz v našich rukách (ruky pred nami „držte volant“)
Ideme rýchlo, jednoducho super! (pobehujú okolo seba)
A teraz sme na stavbe. (chôdza na mieste)
Rovnomerne kladieme tehly (ruky pred nami sú ohnuté v lakťoch)
Jedna je tehla a dve a tri (zdvihnite ruky hore)
Staviame dom, pozri! (spojte rovné ruky nad hlavou)
Hra skončila! (ruky dole)
Je čas, aby sme si sadli za lavice! (sadnúť si k ich stolom)

Učiteľ otvára obálku:

- Čo je to tu? Och, toto sú obrázky lekára! Ale nie sú farebné. Vyfarbi ich, urobme ich farebnými a krásnymi. A napriek tomu nakreslite dieťa k lekárovi, ak je váš lekár PEDIÁTOR, alebo akékoľvek zviera, ak je VETERINÁR (deti berú omaľovánky, ceruzky a kreslia).
- Chlapci, urobili ste to veľmi dobre dobré kresby... Poďme na výstavu.

Keď sú všetky kresby na tabuli, deti sa na ne pozrú a povedia im, akú prácu majú radi. Krátka diskusia.

IV. Zhrnutie lekcie.

- Dobre, chlapci! Užili ste si náš výlet? (Deti odpovedajú)
- Kde sme dnes boli? (Deti odpovedajú)
- Čo sme videli v meste Masters? (Deti odpovedajú)
- Povedzte mi, prosím, čo budeme nazývať jedným slovom: vodič, predavač, kaderník, tréner, lekár - je to ...? (Profesie)
- Stále sa chcete vrátiť do mesta Masters? (Deti odpovedajú)
- Koho by ste chceli navštíviť? (Deti odpovedajú)
- Dobre! Nabudúce pôjdeme navštíviť ...

Mestská autonómna škôlka vzdelávacia inštitúcia

"Materská škola č. 74"

Plán - program na zoznámenie sa s vonkajším svetom

stredná skupina

pre akademický rok 2017-2018.

Vychovávatelia: Gracheva N.V.

Berezniki

2017

SEPTEMBER

OOD

Kooperatívna činnosť

Nezávislá činnosť

Doplnenie rozvojového prostredia

2 týždeň

Téma: Cieľová prechádzka « Čo je to ulica. "

Obsah softvéru:Formujte elementárne predstavy o ulici; upriamiť pozornosť detí na domy, budovy na rôzne účely, chodník, vozovku. Upevniť znalosti o názve ulice, na ktorej sa materská škola nachádza; povzbudiť chlapcov, ktorí pomenujú ulicu, na ktorej žijú. Vysvetlite, aké dôležité je, aby každé dieťa poznalo svoju adresu.

Literatúra:

1. Cieľová prechádzka na prechod pre chodcov.

2. Hádanie hádaniek o doprave.

1. Obhliadka fotografií s výhľadom na mesto.

2. Úvaha o albume „Berezniki“.

1. Fotografie s výhľadom na mesto.

2. Album „Berezniki“.

3 týždne

Téma:„Čo nám jeseň priniesla?“

Obsah softvéru

1. Rozviňte predstavy detí o zelenine a ovocí. Upevnite znalosti o sezónne zmeny v prírode. Aby ste mali predstavu o výhodách prírodných vitamínov.

Literatúra: OA Solomennikova „Lekcie o FEEDE“, s.28

1. Čítanie a inscenovanie ruštiny ľudová rozprávka„Repa“.

2. Kreslenie a modelovanie zeleniny a ovocia.

1. Skúmanie ilustrácií zobrazujúcich zeleninu a ovocie.

2. Hry s atrapami zeleniny a ovocia.

1. Ilustrácie zobrazujúce zeleninu a ovocie.

2. atrapy zeleniny a ovocia.

SEPTEMBER

OOD

Kooperatívna činnosť

Nezávislá činnosť

Doplnenie rozvojového prostredia

4 týždne

Téma. « Naše D / S sú také dobré - lepšiu záhradu nenájdete “.

Obsah softvéru:Upresniť znalosti detí o materskej škole. (Veľká krásna budova, v ktorej je veľa útulných skupín, sú tu dve sály (hudba a šport), priestranná kuchyňa, kde kuchári pripravujú jedlo, lekárska ordinácia, kde pomáhajú deti. Škôlka pripomína veľká rodina kde každému na sebe záleží.) Rozširovať znalosti o ľuďoch rôznych profesií pracujúcich v materskej škole.

Liter. O.V.

Dybina „Triedy na základe s obalom. ",

1. Spomienka na poéziu o materskej škole (jednotlivo).

2. Exkurzie do kancelárií pracovníčok materských škôl.

1. Prezeranie obrázkov zobrazujúcich život materskej školy.

2. Skúmanie fotografií zamestnancov materských škôl na ich pracoviskách.

3. Rolová hra „Materská škola“

1. Obrázky zobrazujúce život materskej školy.

2. Fotografie zamestnancov materských škôl na ich pracoviskách.

3. Atribúty hry na hranie rolí „Materská škola“

OKTÓBER

Trieda

Kooperatívna činnosť

Nezávislá činnosť

Doplnenie rozvojového prostredia

2 týždeň

Téma.„Dom pre kefu“.

Obsah softvéru: dať deťom predstavu o lese ako ekosystéme, ukázať vzťah živočíšnych organizmov v prírode.

Liter. Pozri vývoj.

1. Konverzácia „Kde žijú veveričky?“

2.D / a „Čí ste deti?“

3.D / a „Divoké zvieratá“

1. D / a „Hádaj, kto to je?“

2. Prezeranie albumu „Dom divokých zvierat“.

1. D / a „Čie deti ste?“

2. D / a „Divoké zvieratá“

3. D / a „Hádaj, kto to je?“

4. Album „Dom divokých zvierat“.

3 týždne

Téma.„Cesta do minulosti stoličky.“

Obsah softvéru: Upevniť znalosti o účele predmetov do domácnosti (stolička, stolička, kreslo); Vytvorte retrospektívny pohľad na objekty. Naučte sa identifikovať niektoré vlastnosti predmetov (časti, tvar).

Liter. O.V. Dybina „Triedy na základe s obalom. ",

1. Konverzácia „História kresla“

2. Čítanie rozprávky „Tri medvede“.

3. Hádanie hádaniek o nábytku.

1. Zobrazenie albumu „Nábytok“

2. D / a „Čo je nadbytočné?“

1. Album „Nábytok“

2. D / a „Čo je nadbytočné?“

OKTÓBER

Trieda

Kooperatívna činnosť

Nezávislá činnosť

Doplnenie rozvojového prostredia

4 týždeň

Téma. « Pomôžme Dunnovi formovať riad. “

Obsah softvéru: Rozviňte predstavy detí o vlastnostiach prírodných materiálov. Naučte sa porovnávať vlastnosti piesku a hliny. Vytvorte si myšlienku, že hlinu je možné použiť na vyrezávanie hračiek a riadu. Posilniť schopnosť sochárstva z hliny.

Liter. O.A.

1. Čítanie rozprávky „Fedorinov smútok“ od K. I. Chukovského.

2. Experimenty s mokrým a suchým pieskom.

1. Zobrazenie albumu „Riad“

2. Zváženie hračiek Dymkovo a Filimonov.

1. Album „Riad“

2 plastelíny

NOVEMBER

Trieda

Kooperatívna činnosť

Nezávislá činnosť

Doplnenie rozvojového prostredia

1. týždeň

Téma.„Nádherná taška“ - skúmanie ovocia a zeleniny.

Obsah softvéru: predstavte názvy ovocia, naučte sa ich opisovať, rozvíjajte logické myslenie, rozvíjajte potrebu vytvárať niečo vlastnými rukami; upevniť znalosti o farbách; pestovať nezávislosť, túžbu priniesť postave radosť.

Liter. Pozri vývoj.

1. Čítanie básní o zelenine a ovocí.

2. Hádanie hádaniek o zelenine a ovocí.

3. D / a „V záhrade, na poli, v záhrade“

3. D / a „Hovor jedným slovom“

1. Zohľadnenie prírodnej zeleniny.

2. Posúdenie albumov „Zelenina“, „Ovocie“.

1. D / a „V záhrade, na poli, v záhrade“

2. D / a „Zavolajte jedným slovom“

3. Album „Zelenina“

4. Predstavte prírodné ovocie.

4 týždeň

Téma.„Povedz nám o svojich obľúbených predmetoch.“

Obsah softvéru: Posilniť schopnosť detí nachádzať v životnom prostredí predmety umelo vytvoreného sveta. Naučte sa opisovať objekty, vyslovovať ich meno, detaily, funkcie, materiál.

Liter. O.V. Dybina „Triedy na základe s obalom. ",

1.D / a „Popíšte predmet“

2. Hádanie hádaniek o hračkách.

3. Čítanie básní A. Bartoša „Hračky“

1. Skúmanie hračiek.

2. Úvaha o albume „Toys“

1. Pridajte album „Hračky“

2. Do rohu knihy umiestnite ilustrované knihy básní A. Bartoša „Hračky“

NOVEMBER

Trieda

Kooperatívna činnosť

Nezávislá činnosť

Doplnenie rozvojového prostredia

5 týždeň

Téma.„Moja mama je úžasná lekárka.“

Obsah softvéru: Formovať koncepty o dôležitosti práce lekára a sestry, ich podnikania a osobné kvality... Vytvorte s nimi emocionálny vzťah.

Liter. O.V. Dybina „Triedy na základe s obalom. ",

1. Individuálne a skupinové rozhovory s deťmi o profesii ich rodičov.

2. Čítanie básní o rôznych profesiách.

3. Hádanie hádaniek o profesiách.

4. Rozvojové loto „Kto má byť“

1. Rolová hra „Nemocnica“

2. Pri pohľade na album „Profesie“

1. Rozvoj lotto „Kto má byť“

2. Album „Profesie“

3. Pridajte atribúty pre hru na hrdinov „Nemocnica“

DECEMBER

Trieda

Kooperatívna činnosť

Nezávislá činnosť

Doplnenie rozvojového prostredia

2 týždeň

Téma.„Cesta do minulosti oblečenia.“

Obsah softvéru:Uveďte koncept, že človek vytvára objekty pre svoj život; rozvíjajte spätný pohľad na tieto položky (naučte sa orientovať v minulosti a prítomnosti odevných predmetov)

Liter. O.V. Dybina „Triedy na základe s obalom. ",

1. Konverzácia „História oblečenia“

2.D / a „Povedz mi, aké oblečenie“.

3. Hádanie hádaniek o oblečení.

1. Zobrazenie albumu „Oblečenie“

2. D / a „Čo je nadbytočné?“

1. Album „Oblečenie“

2. D / a „Čo je nadbytočné?“

3 týždne

Téma: " Stádo hýl na vetvách horského popola “

Obsah softvéru

1. Rozšíriť porozumenie detí o rozmanitosti vtákov.

2. Naučiť sa zvýrazňovať charakteristické rysy hýl.

3. Rozvíjajte zvedavosť.

4. Pestovať túžbu pozorovať vtáky prichádzajúce na miesto a kŕmiť ich.

Literatúra: OA Solomennikova „Lekcie o FEEP“, s. 48

1. Pozorovanie vtákov.

2. Kŕmenie vtákov.

3. P / a „Vrabci a auto“

1. Úvaha o albume „Birds“.

2. Kresba a modelovanie vtákov.

1. Album „Vtáky“.

JANUÁR

Trieda

Kooperatívna činnosť

Nezávislá činnosť

Doplnenie rozvojového prostredia

3 týždeň

Téma.„Petržlen ide do práce.“

Obsah softvéru: Naučte sa zoskupovať objekty podľa účelu (splnenie potreby pracovných akcií); podporovať túžbu pomáhať dospelým.

Liter. O.V. Dybina „Triedy na základe s obalom. ",

1. Príbeh učiteľa o tom, čo sú nástroje a na čo sú potrebné.

1. Úvaha o albume „Nástroje práce“

1. Album „Nástroje práce“

FEBRUÁR

Trieda

Kooperatívna činnosť

Nezávislá činnosť

Doplnenie rozvojového prostredia

2 týždeň

Téma.„Na čo slúžia tieto veci?“

Obsah softvéru:Vytvoriť predstavu detí o predmetoch, ktoré uľahčujú prácu ľuďom; naučte sa, ako s nimi vyslovovať názvy nástrojov, ich časti, akcie; vykonať klasifikáciu nástrojov. Podporovať pozitívny prístup k práci dospelých a rešpektujúci prístup k veciam.

Liter. Pozri vývoj.

1. Hádanie hádaniek o nástrojoch.

2. Rozhovor o profesii stolára.

1. Zváženie nástrojov s vysvetlením ich účelu.

2. Skúmanie ilustrácií zobrazujúcich rôzne nástroje.

1. Pridajte rôzne nástroje.

2. Ilustrácie rôznych nástrojov.

3 týždne

Téma."Tajomstvo zdravia"

Obsah softvéru:naučiť deti samostatne monitorovať svoje zdravie, poznať jednoduché metódy samoliečby, byť schopné poskytnúť si elementárnu pomoc; upevniť znalosti detí o výrobkoch osobnej hygieny: kefa na vlasy, mydlo, uterák, Zubná kefka, žinka, vreckovka a zručnosti v ich používaní; vychovávať deti k starostlivosti o svoje zdravie.

Liter. Pozri vývoj.

1. Rozhovory o zdraví.

2. Čítanie básní o športe a športovom vybavení.

3. D / a „Užitočné - škodlivé“.

1. Preskúmanie športového vybavenia.

2. Prezeranie albumov “ Zimné výhľadyšport “.

1. Odoslať športové vybavenie.

2. Albumy „Zimné športy“.

4 týždne

Téma.„Obrancovia vlasti“.

Obsah softvéru:dať deťom znalosti o armáde, utvoriť si prvé predstavy o druhoch vojsk, oobrancovia vlasti; obohatiť slovná zásoba používanie nových podstatných mien a prídavných mien: parašutista, tanker, pilot; pestovať pocit hrdosti na svoju armádu, vzbudiť túžbu byť ako silní, odvážni bojovníci, lásku k vlasti, k príbuzným, pestovať láskavosť, schopnosť byť priateľmi.

Liter. Pozri vývoj

1. Učenie sa fyzických minút „Stať sa silným a obratným.“

2 Hádanie hádaniek o vojenskom vybavení.

3. hra C / r „Pohraničná stráž“

1. Zváženie albumu so zástupcami rôznych odvetví armády.

2.Skúmanie ilustrácií, obrázkov s vojenskými profesiami.

1. Album so zástupcami rôznych typov vojsk.

2.Ilustrácie, obrázky s vojenskými profesiami.

5 týždňov

Téma."Moji priatelia".

Obsah softvéru: Vytvorte pojmy „priateľ“, „priateľstvo“; podporovať pozitívne vzťahy medzi deťmi a povzbudzovať ich, aby robili dobré veci. Naučte sa navzájom spolupracovať, vcítiť sa, prejavovať starostlivosť a pozornosť.

Liter. O.V. Dybina „Triedy na základe s obalom. ",

1. Učenie sa prísloví, prísloví o priateľstve,

2. Čítanie rozprávok a príbehov o priateľstve, priateľ.

3. Hra „Komplimenty“

1. Kresba na tému „Môj milovaný priateľ“.

1. Zvukový záznam piesne V. Shainského „Keď sú so mnou moji priatelia“.

MAREC

Trieda

Kooperatívna činnosť

Nezávislá činnosť

Doplnenie rozvojového prostredia

2 týždeň

Téma.„Naša Maslenitsa“.

Obsah softvéru: Oboznámiť deti s históriou, tradíciami ruského ľudu a ruskými ľudovými hrami.

Vytvorte pozitívny emocionálny postoj.

Pokračujte v obohacovaní slovnej zásoby (masopust, bifľovanie, zábava atď.).

Liter. Pozri vývoj.

1. Čítanie ruského folklóru (príslovia, jazykolamy, riekanky, chorály).

2. Ľudová hra „Vorotz“.

3. Počúvanie ruských ľudových piesní.

1. Úvaha o ilustrácii masopustu.

2. Pri pohľade na album „Rusi kroje».

1. Ilustrácia masopustu

2. Album „Ruské ľudové kroje“.

3 týždne

Téma."Moje mesto".

Obsah softvéru:Pokračujte v upevňovaní názvu rodného mesta (dediny), v zoznamovaní s jeho pamiatkami. Rozvíjajte pocit hrdosti na svoje mesto (dedinu)

Liter. O.V. Dybina „Triedy na základe s obalom. ",

1. Prezeranie albumu „Berezniki, my Berezniki ...“

1. Opravte názov rodného mesta, znalosť adresy domova.

2. Rozvíjať pozornosť, pamäť.

3. vzbudiť v deťoch pocit lásky k svojmu mestu.

1. Album „Berezniki, my Berezniki ...“

2. Pohľadnice s výhľadom na mesto Berezniki.

4 týždne

Téma.„Sťahovavé vtáky“.

Obsah softvéru: Rozšíriť porozumenie detí o vtákoch, ich spôsobe života a vzhľad, pokračujte v diferenciácii konceptov „zimovania“ - „sťahovavých“ vtákov.

Rozvíjajte myslenie, súvislú reč, sluchovú a zrakovú pozornosť, jemnú motoriku. Rozviňte a aktivujte slovnú zásobu na tému.

Liter. Pozri vývoj.

1. Pozorovanie vtákov.

2. Hádanie hádaniek o vtákoch.

1. Úvaha o albume „Birds“

2. Skúmanie ilustrácií zobrazujúcich sťahovavé vtáky.

1. Album „Vtáky“.

2. Ilustrácie zobrazujúce sťahovavé vtáky.

APRÍL

Trieda

Kooperatívna činnosť

Nezávislá činnosť

Doplnenie rozvojového prostredia

2 týždeň

Téma.„Vesmír“.

Obsah softvéru:Zovšeobecnenie detských predstáv o vesmíre, zoznámiť deti s históriou sviatku Dňa kozmonautiky, podať prvotné informácie o planétach slnečnej sústavy. Aktivácia detského slovníka slovami: priestor, planéta, astronaut.

Liter. Pozri vývoj.

1. Rozhovor o vesmíre.

2. Hádanie hádaniek o vesmíre.

3. Vonkajšia hra „Kozmonauti“

1. Úvaha o planétach slnečnej sústavy.

2. Kresba hviezdnej oblohy.

1. Hračky planét slnečnej sústavy.

3 týždne

Téma: Na návšteve u milenky lúky

Obsah softvéru

1. Rozšíriť porozumenie detí o rozmanitosti hmyzu.

2. Upevniť znalosti o štruktúre hmyzu.

3. Pestovať rešpekt k životnému prostrediu.

4. Rozvinúť schopnosť uhádnuť hádanky o hmyze.

Literatúra: OA Solomennikova „Lekcie o FEEDE“, s.59

1. Úvaha o albume „Hmyz“, „Bezpečnosť v prírode“.

1. Album „Hmyz“, „Bezpečnosť v prírode“.

4 týždne

Téma.„Ekologický chodník na jar“.

Obsah softvéru: Rozviňte predstavy detí o sezónnych zmenách v prírode. Ukážte objekty ekologického chodníka na jar. Vytvoriť rešpektujúci prístup k okolitej prírode. Poskytnúť základné predstavy o vzťahu medzi človekom a prírodou.

Liter. O.A.

Solomennikova „Zoznámenie sa s prírodou v d / s“,

1. Hádanie hádaniek o ročných obdobiach.

2. Opakovanie básní o jari.

3. Práca s kalendárom prírody.

1. Úvaha o albumoch „Jar“, „Stromy“.

1. Album „Jar“, „Stromy“.

2. D / a „Ročné obdobia“

SMIEŤ

Trieda

Kooperatívna činnosť

Nezávislá činnosť

Doplnenie rozvojového prostredia

1 týždeň

Téma.„Zvieratá z horúcich krajín“.

Obsah softvéru: Upevnenie myšlienok o zvieratách horúcich krajín a ich charakteristikách, menách mláďat.

Opakovanie schémy na vypracovanie príbehu-popisu zvieraťa.

Rozvoj schopnosti porovnávať zvieratá podľa základných charakteristík.

Rozvoj koherentnej reči, dobré motorové zručnosti, pozornosť.

Podpora kognitívneho záujmu o faunu horúcich krajín.

Liter. Pozri vývoj.

1. Rozhovor o zvieratách horúcich krajín.

2.D / a „Čí ste deti?“

3.D / a „Zvieratá z horúcich krajín“

1. D / a „Hádaj, kto to je?“

2. Úvaha o albume „Zvieratá horúcich krajín“.

1. D / a „Čie deti ste?“

2.D / a „Zvieratá z horúcich krajín“

3. D / a „Hádaj, kto to je?“

4. Album „Zvieratá z horúcich krajín“.

3 týždne

Téma."V krajine hmyzu."

Obsah softvéru: Objasniť znalosti detí o hmyze, ich charakteristických vlastnostiach, adaptabilite na životné podmienky; naučiť sa vyjadrovať mimikou, gestami a plasticitou ich pohybu; rozvoj pozornosti. Konajte podľa algoritmu založeného na schéme. Konajte podľa slovných pokynov;
pestovať úctu k hmyzu, lásku k prírode.

Liter. Pozri vývoj.

1. Hádanie hádaniek o hmyze.

2. Kontrola hmyzu na prechádzku.

1. Úvaha o albume „Hmyz“.

2. Skúmanie ilustrácií zobrazujúcich hmyz.

1. Album „Hmyz“.

2. Ilustrácie zobrazujúce hmyz.

SMIEŤ

Trieda

Kooperatívna činnosť

Nezávislá činnosť

Doplnenie rozvojového prostredia

4 týždeň

Téma.„Cesta do lesa“.

Obsah softvéru: rozšíriť porozumenie lesa deťom; pestovať lásku k rodnej krajine, lesným zvieratám; obohatiť a aktivovať slovnú zásobu detí; formovať schopnosť prenášať pravidlá bezpečného správania do hry za účasti dospelého; vytvoriť návyk na zdravý životný štýl;

Liter. Pozri vývoj.

1. Rozhovor o divých zvieratách.

2. Hádanie hádaniek o divých zvieratách, oh zdravým spôsobomživot.

3. P / a „Zajace a vlk“.

1. D / a „Zistiť, kto to je?“

2.D / a „Kde je koho dom?“

3. Úvaha o albume „Wild Animals“.

1. D / a „Zistiť, kto to je?“

2.D / a „Kde je koho dom?“

3. Album „Divoké zvieratá“.

Literatúra:

1. Program výchovy a vzdelávania v materskej škole. Upravil M.A. Vasilyeva, V. V. Gerbovoy, T.S. Komarova. - M. Mosaic-Synthesis, 2006.

2. Dybina O.V. "Zoznámenie sa s predmetom a sociálnym prostredím." (Stredná skupina). M.: Mozaika-Sintez, 2014.-80 s.

3. Solomennikova O.A. „Triedy pre formovanie elementárnych pohľady na životné prostredie... Poznámky z prednášky. - M.: Mozaika-Sintez, 2009.- 80 s.