Урок за посещение на моидодира. Конспект на организираните образователни дейности в първа младша група „моидодир на посещение на деца

Королева Татяна Викторовна, възпитател, държавна бюджетна образователна институция на средно училище № 10 SPDS "Альонушка"

Цел: формиране на знания у децата за здравето, за здравословен начинживот.

Интеграция на образователните области:

  1. Развитие на речта
  2. Физическо развитие
  3. Социално и комуникативно развитие
  4. Развитие на речта

За да активирате в речта на децата думите, обозначаващи хигиенни предмети, да разширите речника.

2. Физическо развитие

Разработете общ и фини двигателни умения, двигателна активност, способността на децата да се движат в съответствие с текста.

3. Социално и комуникативно развитие

Развивайте способността на децата да общуват с връстници и възрастни.

Оборудване и материали:

Модел на Moidodyr, диаграма на алгоритъма за миене на ръце, карти с изображения на хигиенни предмети, кукла, магнетофон.

Предварителна работа: четене на произведението на К.И. Чуковски "Мойдодир" , А.Л. Барто "Мръсното момиче" , "Какво е добро и кое е лошо"

Напредък на дейността:

Педагог:

Момчета, за да сте здрави, красиви, щастливи, трябва да спазвате правилата на здравословния начин на живот. Почукване на вратата. Влиза в Замарашка. За какво говориш? Правила? Здравословен начин на живот? Това не е за мен! Скучно е! Добре съм си.

Педагог:

Момчета, имаме гости. Замарашка дойде при нас. И ние, за да го разберем, трябва да се обадим на Moidodyr.

Учителят по телефона се обажда на Moidodyr да посети момчетата.

Мойдодир, ти си нашето добро!
Елате при момчетата
Обяснете, научете, обяснете
Разрешете нашата дилема!

Звучи музика и влиза Moidodyr.
- Кой не е мил или къпал цял ден!
Кой е мръсното, немито прасе тук!
Срам и позор, срам и позор за неизмитите мръсни хора!

Добър ден момчета! Кой е мръсен тук?

Пепеляшка:

Не си мия ръцете и лицето. За какво? Не обичам да правя това! Мразя правилата! Добре съм така!

Moidodyr:

Тогава е време да отворя моя вълшебен сандък... Едно, две, три ... Наведете гърдите! И какво имам тук. (Звучи водна музика).

Moidodyr:

Излива се вода. Момчета, покажете на Замарашка как миете химикалките си със сапун и вода.

Стихотворение за деца "Вода, вода!"

Децата изпълняват движенията на детската рима зад учителя и Мойдодир.

Педагог:

Водата и сапунът са наши добри приятели. Те ни помагат да бъдем чисти и красиви, прогонват всички микроби от нас.

Moidodyr:

И аз имам в гърдите си за теб интересни загадки, слушайте и предполагайте.

Загадки:

1. враг на немити, мръсни момчета,
Хавлии дългогодишен приятел! (Сапун)

2. Бяло, добро
Мека, приятна.
Вземете душ, когато отида
Винаги го взимам със себе си. (Кърпа за баня)

3. Всички замърсявания, микроби, хранителни части,
Като камшик
Почиства четката за зъби ……… (Четка)

4. Не й се хапе,
Тя трябва да се почеше по главата. (Гребен)

5. Всички да си мият главата
Мирише вкусно, ароматно
Ще бъдете чисти и приятни. (Шампоан)

6. Еластична лента-пух
Отидох на разходка отзад,
Вървял, вървял
Гърбът стана чист. (Гъба)

7. Сутрин, вечер,
Почиства, почиства,
А следобед му липсва
Почивка в чаша. (Четка за зъби)

Браво, познахте всички загадки. Всички тези хигиенни елементи са от съществено значение, за да бъдат чисти и красиви.

Moidodyr:

Сега нека играем на игра "Какво липсва?"

Дидактически игри "Какво липсва?"

Хигиенните предмети са изложени на масата. Децата затварят очи, един предмет се крие. На думи "Едно, две, три - какво се казва загубеното?" децата казват, че е изчезнал.

Moidodyr:

В гърдите ми има интересни, вълшебни карти. Гледаш, слушаш и помниш.

Дидактическа игра "Запаметяване"

Винаги измивайте ръцете си със сапун и вода преди хранене!
- Дойдох от улицата, измийте си ръцете!
- Всеки ден мийте зъбите си с паста за зъби и четка!
- След хранене изплакнете устата си с чиста вода!

След сън срешете косата си с гребен!
- Преди лягане винаги се къпете, краката, главата ми с шампоан!

Педагог:

Е, ако, момчета, следвате всички съвети на Moidodyr, ще бъдете красиви, здрави, щастливи. Ще се забавлявате и ще се радвате.

Игра на открито "Ако се забавлявате ..."

Децата под музика изпълняват движения зад учителя и Мойдодир.

Moidodyr:

Момчета, в гърдите ми, докато танцувахме, всички хигиенни предмети бяха смесени. Помогнете ми да ги разделя.

Дидактическа игра „Необходимо - ненужно“

Moidodyr:

Браво момчета! Помогна ми. Направихме всичко както трябва.

Пепеляшка:

Благодаря ви Moidodyr, благодаря ви момчета. Наистина ми беше приятно да ви посетя. Разбрах всичко, ще спазвам тези, като там ... ... правилата на здравословния начин на живот. Измийте, срешете, плувайте, измийте зъбите си. Искам да бъда като момчета, красива, здрава и щастлива.

Moidodyr:

Браво, Замарашка. Много се радваме, че сте разбрали всичко. Спазвайте всички правила за здравословен начин на живот, измийте лицето си, измийте ръцете си, срешете косата си и елате отново при нас. Сбогом, мамка му!

Пепеляшка:

Сбогом, момчета.

Moidodyr:

И е време да се сбогувам с вас, момчета. Не забравяйте съвета ми, следвайте ги. Желая ти здраве, щастие, доброта. Довиждане, приятели. Ще има проблеми, обадете ми се. Чао. (Moidodyr тръгва към музиката).

Педагог:

Момчета, за какво говорихме днес. За здравето, за здравословния начин на живот.

ГОУ СКШ No1 „Черемхово

Клас: 4 "А"

Педагог : Илина Татяна Дмитриевна

Тема : "Посещение на момчетата Moidodyr."

Форма на провеждане : игра за разговори

Цели:

- Обобщете и консолидирайте знанията за личната хигиена.

Коригирайте устната реч чрез четене на стихотворения и отгатване на загадки.

Насърчавайте учениците да бъдат чисти и подредени.

Методи и техники: история на учителя, гатанки, разговор, стихотворения, изненадващ момент, дидактическа игра.

Оборудване: колет, писмо, герой-Мойдодир, театър на сенките, карти с измиване.

Ход на урока:

1. Орг. момент.

В класа има черна дъска, на която са изписани темата на урока, речникови думи и поговорката „Чистотата е гаранция за здраве“. Илюстрации: " Четка за зъби“,„ Сапун “,„ четка за коса “,„ кърпа “.

2. Актуализиране на знанията

Децата седят на бюрата си. Учителят се обръща към децата:

Момчета, прочетете темата на днешния урок.

Какво мислите, че ще говорим днес?

Нека поговорим за хигиената. Това е първата дума в днешния речник на дъската. Какво означава?

Хигиена - да, това е чистотата на тялото, облеклото.

Следва работа по думите: изворна вода, срам.

(Почукайте на вратата, пощальонът влиза, подава пратката, писмото)

Какво мислите да отворите първо? Разбира се, писмо. Нека да разберем какво има в него. И от кого е. (чете).

Стихотворение от Й. Тувим "Писмо до всички деца по много важен въпрос."

„Скъпи мои деца,

Пиша ви писмо:

Моля ви да се миете по -често

Ръцете и лицето ти.

Няма значение каква вода:

Сварен, ключ

От реката или от кладенеца,

Или просто дъжд!

Измиването е задължително

Сутрин, вечер и следобед.

Преди всяко хранене

След сън и преди сън!

Разтрийте с гъба и кърпа,

Бъдете търпеливи, няма значение!

И мастило и конфитюр

Измийте сапуна и водата

Скъпи мои деца,

Много, много ви моля

Мийте почистващо средство, мийте по-често-

Не понасям мръсен трик!

Няма да се ръкувам с мръсни хора

Няма да ходя да ги посещавам.

Измивам се много често

Сбогом, Мойдодир! "

И така, момчета, разбрахме от кого е това писмо. Вероятно пакетът също е от Moidodyr. Да видим какво има в него. (Изважда голям лист от кутията, чете)

Скъпи момчета, заедно с писмото ви изпращам колет. Той съдържа интересни загадки. Който ги отгатне правилно, ще получи подаръци - отговори. Загадките са написани на листа, а отговорите на подаръците лежат по -долу. (Загадките се четат на глас. Този, който познае, получава подарък).

1. Гладка, ароматна, измива се чисто

Необходимо е всеки да има

Какви са тези момчета? (сапун)

Костен гръб, четина на гърба

Прескочих палисадата, изхвърлих цялата мръсотия. (Четка за зъби)

До 25 зъба

За къдрици и кичури

И под всеки зъб

Поставете коса в ред (гребен)

Излъган в джоба си и нащрек

Ревя, плача и се изцапвам

Те ще имат потоци от сълзи сутрин,

Няма да забравя за носа (кърпичка)

Раиран килим

Ходи по лицето и ушите

Избърсва се на сухо

Така че лицето да блести. (кърпа за баня).

Измива косата ни чиста

За да няма ивици

Пени те от водата dun, dun

И в бутилка ……… .. (шампоан)

Браво момчета. Сега нека си починем и полетим като мехурчета от шампоан (2 минути)

Кацнахме добре на бюрата си.

3. Основната част.

-R Момчета вижте, все още има диск в пакета, но не го забелязах.

Да видим какво има на него. Тук имаме компютър, сега ще го включим. И ти гледай и ми кажи, кого си видял там?

Moidodyr: - Здравейте, момчета, реших да дойда сам, да проверя как знаете правилата на поведение и спазвате ли ежедневието.

Педагог : Ами Мойдодир, браво, че дойде на гости. Точно навреме сте. Тъкмо започваме да повтаряме правилата. (Децата наричат ​​правилата „Moidodyr“)

- Преди да влезете, трябва да поискате разрешение. (Дотер С.)

-Необходимо е да се следи за чистотата на ръцете, лицето, шията, да се измива добре ._ (Ханов Ф.)

-Косата трябва да се поддържа в ред, разресвана спретнато. (Карпова Н.)

-Обувките трябва да се почистват всеки ден. (Дусметов С.)

-Рокли и ризи трябва да се поддържат чисти и гладени през цялото време. (Иванова В.)

Винаги трябва да имате кърпичка със себе си. (Зайцева В.)

-Когато кихате, трябва да се обърнете и да покриете лицето си с ръка или носна кърпичка. (Карпова Н.)

-Ако случайно сте стъпили на крак или сте натиснали някого, трябва да се извините. (Иванова В.)

-Трябва да използвате само собствени хигиенни предмети: четка за зъби, гребен, носна кърпичка.

Moidodyr: Браво момчета, добре знаете правилата. Но винаги ли ги спазвате. Бях в твоето училище и видях колко кокетно и красиво е наоколо. Но не всеки има кърпички. И имате ли? Е, браво. Спазвате ли ежедневието?

Възпитател: Разбира се, момчетата дори ще ви разкажат стихотворение за това. (Иванова В.)

Дневен режим.

Кой знае как да живее по часовник

И оценява всеки час

Това не е необходимо сутрин

Събудете се 10 пъти.

И той няма да говори

Че е твърде мързелив, за да стане

Правете упражнения, измийте ръцете си

И оправете леглото.

Той ще има време да се облече навреме,

Измийте и яжте

И преди да звъни камбаната

Да седнеш на бюро в училище.

Мойдодир : Много добре! И вие наблюдавате това. Правиш ли гимнастика?

Деца - Да! (7 момчета четат)

Нека момчетата заедно с читателите да направят някои упражнения и да ни кажат какво казват?

Кой спи сладко в леглото?

Крайно време е да станете.

Побързайте да зареждате,

Няма да ви чакаме! (Комарова К.)

Отворен прозорец -

Нямаме нужда от студ!

Разхождаме се малко

И разтърси съня. (Дотер С.)

Но да се събуди напълно

Трябва да посегна

Не бързайте да започнете

Дишайте равномерно през носа! (Салников А.)

Ще взема голяма топка

Вдигнете го над главата си

Ще извия гърба си и ще хвърля топката назад. (Ханов Ф.)

За да придадете на краката си работа

Нека клякаме заедно. (Изгорен С.)

Вася взе обръча му

Държи обръча зад гърба си (Берсенев В.)

А сега децата

Време е да се измием! (Дусметов С.)

Обсъждане на гимнастика. (отговори на децата)

Лексикална работа: вана, корито, вана .

Мойдодир : Наистина, необходимо е, необходимо е да се измие. Чуйте откъс от стихотворението „Мойдодир“.

Необходимо е, необходимо е да се измие

Сутрин и вечер:

И не чисти коминочистачи-

Срам и позор! Срам и позор!

Да живее ароматният сапун.

И кърпата е пухкава.

И прах за зъби

И гребен за зъби!

Хайде да се измием, пръскаме.

Плувайте, гмуркайте се, салта

Във вана, в корито, във вана,

В реката, в потока, в океана, -

Както в банята, така и във ваната

По всяко време и навсякъде

Вечна слававода!

(Картинен разговор)

Педагог: И сега играта "Подредете картината по ред" (Измиване)

(работа в групи с карти). Разгледайте снимките и ми кажете откъде да започнем да мием с вас? (снимки на дъската)

А Нели знае стихотворение за това как щъркел се измива.

„Щъркелът се измива“ М. Стелмах

На водата, под върбата

Щъркелът ходи бос

Защото тази птица

Измивах се сутрин.

Той докосва лозата с човката си,

Разтърсва роса върху себе си,

И под сребърен душ,

Измива шията чиста, чиста.

И той не хленчи: "О, беда!"

О, студена вода!

Мойдодир : Много добре! Интересно хумористично стихотворение. Браво момчета. И загадките бяха отгатнати и вие добре знаете правилата и научихте интересни стихотворения. Сигурен съм, че няма да има скраб във вашия клас. Вие сте истински приятели на Moidodyr. Ще ви посетя по -късно, а сега трябва да отида при другите деца. Довиждане! (Листа)

4. Отражение.

Е, момчета, нека не забравяме съвета на Moidodyr. И ние ще ги поправим в поговорки.Чистотата е ключът към здравето.

Имате символи на червено и жълт цвят... Да - червено, не - жълто.

Кой счита урока за полезен? Кой смята нашето занимание за интересно? Вземете жетоните и нека се усмихнем и се похвалим. Нека предадем тази усмивка на Moidodyr.

5. Резултат. Домашна работаотидете в библиотеката, за да вземете книга и да прочетете стихотворението на К. Чуковски „Мойдодир“.

Много добре. Урокът приключи.

„Посещение на Мойдодир“

Цели: Формиране на здравословен начин на живот, насаждане на умения за лична хигиена.

Задачи:

    Да запознае учениците с правилата за лична хигиена.

    Убедете учениците в необходимостта от опазване на здравето, подобряване на здравето и спазване на правилата за лична хигиена.

    За възпитаване на точност, хигиенни умения, сила на волята.

Ходът на урока.

(Урокът е придружен от презентация)

Здравейте момчета! Днес в нашия урок ще си припомним правилата за лична хигиена. Кой може да ми каже какво е лична хигиена?

Личната хигиена е грижа за тялото ви, поддържайки го чист.

- От какво е изградено човешкото тяло? С какво е покрито тялото ни?

Учителят кани децата да изследват кожата на ръцете си. Обръща внимание на факта, че кожата е гладка, еластична, способна да се разтяга при движение.

Защо човек се нуждае от кожа? Кожата предпазва тялото ни от болести. И когато тичате, скачате по време на разходки или на часове по физическо възпитание, се нагорещявате, тогава върху кожата ви се появяват мъниста пот. По кожата винаги има тънък слой мазнина - себум. Ако кожата не се мие дълго време, тогава върху нея се натрупват мазнини и пот, които задържат частици прах и мръсотия. От това кожата става мръсна, груба, тя престава да защитава тялото ни. Мръсното тяло може да бъде вредно за здравето. Освен това мръсните, небрежни хора винаги са неприятни за околните. Ето защо е необходима грижа за кожата ежедневни грижи... Знаеш ли как да се грижиш?

Сега ще ви прочета Приказката за микробите.

Някога е имало микроби - носители на различни болести. Те обичаха мръсотията повече от всичко друго. Колкото по -мръсни бяха, толкова по -приятни бяха и толкова повече ставаха. Някой остави на масата немити чинии, трохи, парчета хляб. Има муха. А на лапите му има стотици микроби. Особено ако е долетяла от боклука. Мухата отлетя, а микробите останаха да лежат на масата, в чиния, на лъжици и си мислят: - Колко добре, че мухите са мръсни по света. И имаше разрастване на микробите. И можете да получите на ръцете си и в устата на човек. И там вече е хвърлен камък към болестта!

- Какво ни помага да победим микробите?

Точно така, вода и сапун. Мислите ли, че готвачът измива ръцете си, преди да приготви храна? А какво ще кажете за лекаря преди операцията?

Какво ви трябва, за да измиете правилно ръцете си?

Сапун, вода, чиста кърпа.

Да, сапунът и водата са истински приятели. Те помагат да се убият микробите. Кога трябва да миете ръцете си?

След почистване на стаята, тоалетна, игра, ходене, разговори с животни, работа в градината, пътуване с транспорт, преди хранене.

Как трябва да миете ръцете си правилно? (на децата се дават инструкции как да си мият ръцете правилно. Вижте Приложението)

И сега ви каня да си поиграете малко с гатанки.

Гладко, ароматно измива чисто.

Необходимо е всеки да го има.

Какво е? (за правилните отговори на децата се присъждат награди: носна кърпичка, четка и др.)

Качих се в джоба си и пазачът реве, плаче и се цапа.

Те ще имат потоци от сълзи сутрин и няма да забравя за носа.

Какво е това?

Всеки трябва да има носна кърпичка. Използвайте го винаги, уверете се, че е винаги чист. Трябва да кашляте и да кихате в кърпичка, особено когато сте болни. Той трябва да е индивидуален.

Бяло-бял прах между зъбите хоп-хоп.

Зъбите блестяха, бузите зачервени?

Какво е?

Пастата за зъби премахва остатъците от храна от зъбите и освежава дъха. Нека да слушаме по -нататък.

Костен гръб, бяла четина

Скочих в зъбите -

Изгоних всички микроби.

Какво е?

Всеки също трябва да има своя четка за зъби. Трябва да се сменя на всеки 2-3 месеца.

До 25 зъба за къдрици и гребени.

И под всеки зъб косата ще падне подред.

Гребенът също трябва да бъде индивидуален. Когато използвате гребен на някой друг, можете да се разболеете.

Песента казва - два бродирани края:
„Измийте се малко, отмийте мастилото от лицето си.
В противен случай ще ме изцапаш за половин ден. "

Браво момчета!

И сега ще проведем тест с вас. Нека проверим как си спомняте всичко?

Тест. (Вижте прикачения файл)

- Ще завършим урока, като решим тази кръстословица.

    Какво не може да се купи?(Здраве)

    Откъде да започнем всяка сутрин?(Зарядно устройство)

    Дейност, която ви помага да станете силни и здрави?(Спорт)

    Какво помага за бързото пързаляне по лед?(Кънки)

    Транспорт на колела за лятно шофиране.(Велосипед)

    Много малко разпространение на болести?(Микроб)

    Основният човешки асистент орган на зрението ли е?(Очи)

Отражение

Какви нови неща научихте в час днес?

Всяка сутрин всички деца трябва да се измият: измийте лицето, ушите, ръцете, шията. Трябва също да се измиете след ходене. Преди да си легнете, не забравяйте да измиете краката си, за да отмиете натрупаната мръсотия и пот. Цялото тяло трябва да се мие поне веднъж седмично във вана, душ или сауна. И за да премахнете мазнините и замърсяванията от кожата, трябва да се измиете с топла вода и сапун. Всеки от вас трябва да има своя собствена кърпа, четка за зъби, гребен.

Приложение

1. Представете си, че сте дошли летен лагер... Най -добрият ви приятел, който дойде с вас, забрави чантата си с неща у дома и ви моли да помогнете. Маркирайте го. Кои от следните елементи не си заслужават да бъдат споделени, дори с най-добър приятел?

Сапун, четка за зъби, кърпа за ръце, кърпа, паста за зъби, шампоан, чехли, кърпа за тяло, четка за коса.

2. Оля, Вера и Таня не могат да решат колко пъти на ден трябва да миете зъбите си. Кое от момичетата според вас е правилно. Отбележете отговора, който ви се струва правилен.

а) зъбите трябва да се мият вечер, за да се запази свежестта на дъха.
б) зъбите трябва да се мият сутрин, за да се запази свежестта на дъха.
в) зъбите трябва да се мият сутрин и вечер.

3. Вие сте назначени да дежурите. Трябва да следите как вашите приятели спазват хигиенните правила. Кога бихте ги посъветвали да си мият ръцете?

а) преди да прочетете книга;
б) преди да посетите тоалетната;
в) след посещение на тоалетната;
г) след игра с котка;
д) след игра на баскетбол;
ж) преди ядене;
з) преди да отидете на разходка.

4. Колко често бихте посъветвали приятелите си да се къпят? Маркирайте го.

а) веднъж седмично;
б) веднъж на всеки две седмици;
в) веднъж месечно.

5. Вашият приятел си е наранил пръста. Какво го съветвате? Маркирайте го.

а) поставете пръст в устата си;
б) измийте кожата около раната с топла вода и сапун;
в) намажете раната с йод и покрийте с чиста салфетка;
г) намажете кожата около раната с йод и покрийте с чиста салфетка.

Как да измиете ръцете си правилно

Намокрете добре ръцете си.

Вземете сапун.

Как да измиете ръцете си правилно

Намокрете добре ръцете си.

Вземете сапун.

Пънете ръцете си от двете страни.

Изплакнете ръцете си с чиста вода.

Изсушете ръцете си с кърпа.

Как да измиете ръцете си правилно

Намокрете добре ръцете си.

Вземете сапун.

Пънете ръцете си от двете страни.

Изплакнете ръцете си с чиста вода.

Изсушете ръцете си с кърпа.

Как да измиете ръцете си правилно

Намокрете добре ръцете си.

Вземете сапун.

Пънете ръцете си от двете страни.

Изплакнете ръцете си с чиста вода.

Изсушете ръцете си с кърпа.

Как да измиете ръцете си правилно

Намокрете добре ръцете си.

Вземете сапун.

Пънете ръцете си от двете страни.

Изплакнете ръцете си с чиста вода.

Изсушете ръцете си с кърпа.

Как да измиете ръцете си правилно

Намокрете добре ръцете си.

Вземете сапун.

Пънете ръцете си от двете страни.

Изплакнете ръцете си с чиста вода.

Изсушете ръцете си с кърпа.

Как да измиете ръцете си правилно

Намокрете добре ръцете си.

Вземете сапун.

Пънете ръцете си от двете страни.

Изплакнете ръцете си с чиста вода.

Изсушете ръцете си с кърпа.

Как да измиете ръцете си правилно

Намокрете добре ръцете си.

Вземете сапун.

Пънете ръцете си от двете страни.

Изплакнете ръцете си с чиста вода.

Изсушете ръцете си с кърпа.

Време: 20 минути

Задачи:

1. "Когнитивно развитие"

2. "Развитие на речта"

5. "Физическо развитие"

Изтегли:


Визуализация:

Тема: Уроците на Мойдодир.

Насочване към възрастта: 4-5 години

Време: 20 минути

Задачи:

1. "Когнитивно развитие"

Допринасят за формирането на познавателен интерес към творчеството на К. И. Чуковски

Насърчаване на развитието на паметта, вниманието, логическото мислене

2. "Развитие на речта"

Насърчаване на обогатяването и съживяването речникдеца, развийте съгласувана реч, базирана на доказателства

3. " Социално-комуникативнаразвитие "

Насърчавайте положително емоционално отношениедеца на героите на приказките, един на друг.

2. Да се ​​развие познавателен интерес, умствена дейност.

4. "Художествено и естетическо развитие"

Стимулирайте развитието на творчеството, фантазията, въображението при децата.

5. "Физическо развитие"

Насърчаване на развитието на речевата координация с движения, артикулационни, фини и общи двигателни умения.

Да възпитате желание да бъдете чисти, подредени, здрави, да бъдете внимателни към себе си и вашето здраве.

Материали:

Чанта с предмети: сапун, кърпа, паста за зъби и четка, шампоан, мъниста, химикалки, машина, лъжица.

Акварели, четки, буркани с вода, листове А5, салфетки.

Топка за играта.

Мръсна кукла, кърпа, купа с вода.

Модел на Moidodyr, изработен от различни материали.

Писмо от Мойдодир, стихотворения за играта, фрагмент от аудиозапис на приказката „Мойдодир“.

Предварителна работа:

Четене на приказката "Мойдодир" от К. И. Чуковски.

Разглеждане на илюстрации

Слушане на аудио записи

Решаване на проблемни ситуации

Учене на физически минути по темата

Конструкция на Moidodyr от различни материали.

Методи: Познавателно-продуктивна дейност, визуално-практическа, игра, словесна, дискусия.

Ход на урока: В: Момчета, днес се събрахме, за да поговорим за здравето. На каква дума изглежда думата"здраве" ? (Здравейте). Когато се поздравяваме, си пожелаваме много здраве. Да поздравим гостите и помежду си (комуникационна игра с топка „Здравей“: подаване на топката един към друг с думитездравей Настя, здравей Саша, здравей ...!Топката се връща на учителя, той казва:Здравейте момчета!)

Днес ще говорим за това, което трябва да знаете, за да сте здрави. И кой ще ни помогне в това, сега ще се досетите сами (звучи началото на приказката на Чуковски "Мойдодир"). Кажете ми, откъс от коя творба чухте? Кой е написал тази приказка? За какво става дума?

Така че Moidodyr дойде на нашия урок днес (учителят показва модел, създаден от децата и учителя в хода на предварителната работа и го оставя до края на урока), той ще ни погледне и ще изслуша какво знаем и можем направете, за да сте здрави. И така, какво трябва да направите, за да растете здрави? (Отговори на децата).

Браво, знаеш. А сега нека поиграем една интересна игра, наречена „Топ - пляскане.“ Игра: Ще ви разкажа малки стихотворения, а ако сте съгласни - пляскайте, а ако не - тъпчете.

1. За да растете и да се закалявате, трябва да се занимавате със спорт.

2. Не бъдете много мързеливи да си миете зъбите всеки ден.

3. За да не ви болят зъбите - яжте карамелени бонбони.

4. Ако излизате на разходка през зимата, трябва спешно да свалите шапката и шала.

5. Плодове и зеленчуци преди ядене старателно, много старателно.

6. Лягайте навреме, ставайте, спазвате ежедневието.

7. Ето още един съвет от простата ми ръка преди хранене.

8. От майка си бързо бягаш, не я оставяй да ти реже ноктите.

9. Носна кърпичка, четка за коса трябва да са ваши. Запомнете това, не използвайте непознати.

10. Ако на улицата има локви и кал, със сигурност трябва да паднете там.

Как можете да назовете с една дума всички онези действия, които определено трябва да извършите? (Измийте зъбите си, измийте лицето си, срешете, подстрижете ноктите)Хигиена !!!

За да практикуваме хигиената си, се нуждаем от хигиенни предмети. А какви са хигиенните предмети, Moidodyr ще ни помогне да разберем (учителят взема торба с хигиенни предмети от Moidodyr, децата отгатват предмета чрез докосване, изваждат го, определят дали е хигиенно, обясняват целта .

О, момчета, кой дойде при нас? Това е куклата Зина. Харесва ли ви видът на нашата кукла? (Не) Мръсна, разрошена. Той иска да бъде приятел с нас. Ще бъдем ли приятели с такова мръсно момиче? Нека й помогнем да се постави в ред. (Децата измиват, подсушават, разресват куклата) И за да бъде Зина винаги чиста и красива, ще й подарим подарък: ще рисуваме кърпи!

Производителни дейности, индивидуална помощ.Деца рисуват кърпи.

Браво деца. Мойдодир прошепна в ухото ми, че всичко му харесва и остави малко съобщение за вас:

Скъпи мои деца!

Пиша ви писмо:

Моля ви да се миете по -често

Ръцете и лицето ти.

Няма значение каква вода:

Сварен, ключ,

От реката или от кладенеца,

Или просто дъжд!

Измиването е задължително

Сутрин, вечер и следобед -

Преди всяко хранене

Преди лягане и след лягане!

Разтрийте с гъба и кърпа,

Бъдете търпеливи - няма значение!

И мастило и конфитюр

Измийте вода и сапун.

Скъпи мои деца!

Много, много ви питам:

Измивайте по -често, измивайте по -често -

Не понасям мръсен трик.

Няма да се ръкувам с мръсни хора.

Няма да отида да ги посетя!

Измивам се много често

Довиждане! Мойдодир.

Резултат: Нека повторим какво трябва да направите, за да сте здрави и да изглеждате добре? А Moidodyr остава с нас в групата и ще следи за чистотата.


Първоначално образователна институцияв Генералното консулство

RF в Мумбай (Индия)

Посещение на Мойдодир

Изготвено от началния учител Борисова Т.В.


Цел: идентифициране на най -много ефективни формии методи за формиране на здравословен начин на живот сред учениците в процеса на извънкласни дейности .

Задачи:

1. да формират у учениците определено количество знания, идеи за здравословен начин на живот;

2. научете децата да поемат лична отговорност за здравето си.

Извънкласната дейност има за цел да младши ученикизучава:

  • Ø да покаже активност, инициативност, предприемчивост, контакт, независимост, дисциплина, критичност и справедлива енергия;
  • Ø да разбират и познават преди всичко себе си и собствените си възможности;
  • Ø да слушате и чувате, да можете да признаете или разрешите конфликтна ситуация;
  • Ø нормални междуличностни отношения;
  • Ø защитавайте вашата гледна точка във всяка ситуация;
  • Ø вземат правилното решение, тоест определят конкретни действия, тяхната последователност и ред, насочени към поддържане на собственото им здраве.

Днес, приятели, отиваме на игра на пътешествие. Каним всички да участват в него, да играят, да се шегуват, да се смеят, а също и да помислят внимателно за всичко, което отнемете и чуете. И така, започваме нашето пътешествие. Нашият автобус тръгва. Момчета, седнете възможно най -скоро, всички, които обичат реда и чистотата. Не забравяйте да носите със себе си усмивка и добро настроение!

(Изпълнение на песента "Smile")

Първата ни спирка е на гара Грязнулка. Тук живеят хора, които не се грижат за чистотата и реда. Спряха да си мият лицето, да си мият зъбите и да поддържат чистота в апартаментите си. Момчетата и момичетата не бързат към мивката или докосват сутрин, за да се измият. Ноктите им са подрязани с черно кадифе. Затворете очи, представете си тези момчета. Какво друго можете да ни кажете за тях?

(Момчетата слушат отговорите.)

Най -странният човек на гарата беше момче, за което Л. Яхнин разказа в стихотворението си „Много вярна история“:

(Експресивно рецитиране на стихотворението от 5 ученици.)

v Имаше странно момче по света -

Събудих се сутринта

И побягна по -скоро във ваната

Измийте лицето си. Аз не лъжа.

v По някаква причина си измих ръцете със сапун,

И разтрих лицето си с кърпа ...

Изми всички пръсти на ръцете си,

Бузите все още са в дупки.

Вярваш или не.

v Мама забрани на сина си

Затвори крана в банята.

Вярваш или не.

v Това момче беше упорито,

Не исках да слушам майка си.

Изми се сутрин

И, разбира се, той се разболя.

Вярваш или не.

v Тогава различни

Най -добрите лекари

И диагнозата беше следната:

„Ако момчето е мръсно -

Той винаги ще бъде здрав. "

Вярваш или не.

Момчета, мислите ли, че можете да се разболеете от това, че сте чисти? Лекарите поставиха ли правилната диагноза?

(Начертаване на отговорите според референтните схеми:

„_________________, защото _____________“,

„______________, защото _______________“.)

Учениците на тази станция спряха да се грижат за косата си, спряха да я подстригват. Можете ли да си представите в кого са се превърнали!? И защо трябва да се грижите за косата си? Как трябва да се направи това?

(Води се разговор с децата. В края говори подготвено дете.)

v Учените са установили, че косата трае средно от 2 до 5 години. За една година те успяват да растат с 12-15 см. За да поддържат косата здрава, гъста, те трябва да се грижат и най-вече да се разресват ежедневно. Четкането премахва прах и мръсотия от косата. Главата трябва да се мие веднъж седмично с гореща вода и сапун. И за да не се налага никой да преживява историята, която се е случила с едно момче, косата трябва да се подстригва редовно.

(Експресивно четене на стихотворението на Е. Успенски „Странна история“ наизуст от 4 ученици.)

v Момчето не иска да се подстриже,

Момчето пълзи от стола,

Писъци и наводнения

Почивайки на краката си.

v Той е в залата за мъже и жени

Целият паркет е залит със сълзи.

Фризьорът е уморен

И момчето не я подстрига.

И косата расте.

v Измина една година

Друг минава ...

Момчето не идва да се подстриже,

И косата расте

И косата расте.

v израствам, израствам,

Сплетени са на косички ...

Е, синко - каза майката, -

Трябва да си купя рокля.

Разхождаше се момче с рокля

Момчето стана момиче.

И сега ходи с майка си

Навийте се в женската стая.

Учениците на гара Грязнулка се отнасят много лошо с вещите си. Техните портфейли, книги и тетрадки са в ужасно състояние. А самите деца са небрежни: дрехите им са смачкани, мръсни, лицата и ръцете им винаги са с мастило.

(Експресивно четене на стихотворението: В. Лифшиц „Слоб“ наизуст.)

v Той няма нужда от тротоара,

Разкопчаване на яката

Чрез канавки и локви

Той върви право напред.

Той не иска да носи портфолио,

Влачейки го по земята.

Коланът се плъзна в лявата страна

От крака е откъснат клин.

v Признавам, че е неприятно.

Какво правеше той? Къде беше той?

Как се появиха петна по челото

Лилаво мастило?

Защо върху панталоните има глина?

Защо капачката е палачинка

И яката е разкопчана?

Кой е този ученик?

За нас е странно и неприятно да виждаме лоши ученици, но сред вас, момчета, няма такива момчета и момичета. Защото всички добре знаем следните правила:

(Четене на правилата от добро четене момчета. Разговор.)

  • Чистотата е ключът към здравето.
  • Мръсотията и небрежността в дрехите са пренебрегване на вашето здраве.
  • Нечистотата е неуважение не само към себе си, но и към хората наоколо.

Внимание! Чувате ли сигнала за заминаване? Пътуването ни продължава. Следващата спирка е град Лентяйск.

(Изпълнение на песента "Антошка")

Гара "Грязнулка" и град "Лентяйск" са близо една до друга. Хората, които живеят в тях, са приятелски съседи, защото имат много общо. С какво си мислите, че си приличат?

По правило мързеливите хора са мръсни хора. Мързеливите ученици се отегчават в час и, разбира се, се справят зле. Те не искат да изпълняват никакви задачи, не обичат да пишат чисто в тетрадки, да четат книги. Те не култивират навика да работят, помагайки на родителите си по домакинските задължения. Мързеливите деца искат да живеят така, както е мечтал един ученик за това.

(Експресивно четене на поемата наизуст. Б. Заходър „Петя мечтае“.)

v Ако дойде сапун

На сутринта в леглото си

И моят собствен сапун би бил -

Ще е добре!

v Ако само книги и тетрадки

Научих се да съм добре

Знаех всичките им места -

Това би било красота!

v Иска ми се тогава животът да дойде!

Знай, ходи и си почивай!

И тогава мама спря b

Казвайки, че съм мързелив ...

(Провежда се състезание: „Приготви се за училище.“)

v Някои момчета и момичета забравят добро и много важно правило: всяко нещо трябва да има свое място. Трябва да се приучите към това от детството. Такъв навик помага да учиш добре, да имаш време да направиш много добри неща за един ден.

(Хорово четене на правилата, последвано от разговор.)

ПОРЪЧКАТА ТРЯБВА ДА СЛЕДВА ВЪВ ВСИЧКО:

  1. И. ПОРТФОЛОТО НЕ ТРЯБВА ДА ПЛАЩА НА ЕТАЖА,
  2. II. БЕЛЕЖКИТЕ И КНИГИТЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПОСТАВЯТ В СПЕЦИФИЧНА ПОРЪЧКА.

ТОГАВА НЯМА ДА ТЪРСИТЕ НИЩО - ВСИЧКО Е ПОД РЪЦЕ!

(Изразително четене на поемата наизуст. И Демянов „Защо кратък ден?“.)

v Защо кратък ден?

Търсихте колан сутрин.

И след това ластиците, а след това и ботушите!

Вземете всичко от вечерта -

Няма да има какво да търсите!

Ще прогониш мързела от себе си -

И денят ще бъде по -дълъг!

v Ако сте прекарали дълго време в леглото,

Ако нямате време да научите уроците си,

Ако сте отказали да помогнете на мама,

Значи сте сериозно болни от мързел.

Мързелът може да се зарази един от друг,

Мързелът е лепкав като лепило или смола

И има само едно лекарство - да работи,

Така че мързелът не намира своя път към вас.

(Постановка на творбата на К. Чуковски "Мойдодир".)

Внимание! Внимание!

Влизаме в града на „Чистота и ред“.

Огледай се. Представете си: улиците, по които минаваме, са чисти и умни, спретнати и весели жители!

(Изпълнение на песента "Щурец".)

Забележете колко красиво изглежда училищната сграда, колко прекрасни ученици има!

(Чука се на вратата. Доктор Айболит влиза в залата: може да е училищна медицинска сестра, по -възрастен ученик.)

Здравейте, обичате ли чистотата и реда? Какви поговорки и поговорки знаете за това?

(Има конкурс за най -добър познавач, а след това играта „Събери поговорка“.)


(Този, който е точен, е приятен за хората)



Чисто




да бъде



на живо


(Да живееш чисто означава да си здрав.)

Защо казват това? Какво научихте днес, какво научихте?

Помисли за това. Обичате ли чистотата и реда? И ако сред вас има мързеливи и мръсни ... знайте:

Никога не е късно да се подобрите, станете по -добри!

(Измита Грязнуля излиза. Производството на "Мойдодир" приключва.)

И сега каня на сцената:

_________________, _________________, ________________, ___________.

Вижте тези момчета! Можете да се взирате в тях, можете да вземете пример от тях! Сега те ще отговарят за чистотата и реда в класната стая. Тази позиция може да бъде наречена по различни начини. Основното е различно: в рамките на една седмица тези момчета ще бъдат за външен видтехните съученици и след това предават щафетата най -много, най -много.

И нека всеки клас, родно училище да бъде град на „Чистота и ред“!

(Изпълнение на песента "Blue Carriage".)