Energia okolitého sveta. čo je energia? III

Trieda: 2

Forma vykonávania: výskumná hodina.

Typ lekcie: kombinované

Ciele:

  • formovať poznatky o spôsoboch získavania energie rôznymi živými organizmami;
  • rozvíjať u žiakov aktívne postavenie pri získavaní vedomostí a schopnosť využívať dodatočné zdroje informácií na získavanie nových poznatkov;
  • vychovávať rešpekt rôznym zástupcom voľne žijúcich živočíchov.

Vybavenie: Učebnica „Svet okolo. 2. ročník „Samková VA, Romanova NI, pracovný zošit“ Svet okolo nás. 2. stupeň "Zeleeva S.G., Grineva E.A., Samkova V.A., prezentácia do hodiny, aplikácia na kreslenie.

Počas vyučovania

I. Organizačný moment. Psychologický postoj.

Chlapci, dnes na lekcii nie ste len študenti, ale výskumníci vedeckého laboratória. Buďte preto k sebe pozorní, pozorní, priateľskí. Prajem vám úspešnú prácu.

II. Komunikácia témy, účelu a plánu hodiny.

Predstavte si, že vypnete elektrickú energiu. Čo bude nasledovať?

Odpovede detí. (Zhasnú svetlá, nefungujú elektrické spotrebiče). To znamená, že elektrické spotrebiče sú napájané elektrickou energiou.

Potrebuje človek energiu?

Potrebuje energiu len človek?

Zovšeobecnenie učiteľa: energia je potrebná pre všetky živé bytosti. V tejto lekcii dokážeme správnosť tohto tvrdenia.

Témou hodiny je teda „Energia a živé bytosti“. (Snímka 2)

Výskumníci pracujú podľa plánu. Navrhujem, aby sme si vy a ja zostavili pracovný plán lekcie. Súhlasíš? kde začneme?

Odpovede detí.

Pomocné otázky pre triedu. Snímka 2 je záznam plánu:

  • Na čo potrebuje človek energiu?
  • Čo jedia rastliny?
  • Ako zvieratá získavajú energiu.

Téma je určená, plán je spísaný. Poďme do práce.

III. Učenie sa nového materiálu.

1 ... Aký je prvý bod plánu?

Na čo potrebuje človek energiu? ( Deti čítajú )

Definujte hlavné (kľúčové) slovo v tejto vete. Štúdia odpovedí.

energie.(Učiteľ podčiarkne slovo vo vete).

čo je energia? Odpovede detí.

Otázka pre triedu: S akými slovami spájate (spájate) slovo „energia“?

(Aktívny človek). Akému človeku hovoria „energický“? Odpovede detí.

Našiel som tieto slová (Snímka 3):šikovný, šikovný, silný, rýchly, obratný. Súhlasíte so všetkými slovami? Aké slovo tu môže byť zbytočné?

A vysvetľujúci slovník to hovorí ( Snímka 4).

2 konverzácia:

  • Čo potrebuje človek, aby bol energický? Odpovede detí. Človek potrebuje jesť.
  • "Jedol som málo kaše." Poznáte tento výraz? Kedy to hovoria?
  • Ako sa cítite, keď nemôžete dlho jesť alebo jesť? Odpovede detí.

Po jedle sa teda obnoví sila – telo dostane potrebnú energiu.

  • kde sa trávi? Odpovede detí.

Robíme závery: na čo človek potrebuje energiu? (Z tipu učiteľa).

Presvedčme sa o správnosti našich úvah. Prečítajte si text v učebnici na strane 47 (v rámčeku). Sami si to prečítali.

Povedzte mi, je naša úvaha správna?

Môžeme teda odpovedať na prvý bod plánu?

Aký je? Odpovede detí.

3. Prejdime k práci na druhom bode plánu. Poďme si to prečítať.

Aké rastliny poznáte? Odpovede detí.

Opýtam sa hádanku o jednom z nich :( Snímka 5)

Zo zrnka vyrástlo zlaté slnko.

Čo je toto? Slnečnica.

Ako si uhádol?

Ak použijeme túto rastlinu ako príklad, musíme zistiť, čo rastliny jedia.

4 ... Vysvetlenie materiálu s nakreslením aplikácie na dosku.

V priebehu výkladu sa na tabuli objavia obrázky kvetu slnečnice, slnka.

Zelené rastliny sú schopné zachytávať energiu zo slnečných lúčov. Rastliny potrebujú na svoj rast živiny (napríklad cukor a škrob).

Rastliny využívajú slnečnú energiu na vytváranie týchto látok zo vzduchu a oxidu uhličitého. Rastliny absorbujú oxid uhličitý vo vzduchu a uvoľňujú kyslík, ktorý všetko živé potrebuje na dýchanie.

5. Rozhovor o novom materiáli.

Pozrite sa teda na náš výkres a odpovedzte na otázky:

  • Čo je potrebné pre rast rastlín?
  • S pomocou koho rastliny vytvárajú živiny?
  • Čo rastliny absorbujú zo vzduchu?
  • Prečo je kyslík, ktorý rastliny vydávajú, užitočný?

6. Skúsenosti.

A teraz vykonáme vedecký experiment.

Čo mám v ruke? (Zatvorená prázdna nádoba).

Čo poviete na túto banku? Odpovede detí.

Otvorím plechovku a vložím čo, hádajte? Áno, zelená vetvička. Nádobu uzavriem viečkom.

Ďalšia plechovka. Čo poviete na túto banku? (Je bez vrchnáka, naplnená čistou vodou). Položíme do nej aj zelenú vetvičku.

V ktorej nádobe bude rastlina dobrá?

Odpovede detí.

A ak ste vy a ja, ako táto rastlina, umiestnení v uzavretej miestnosti? Odpovede detí.

Ide o to, že v procese života živé organizmy emitujú oxid uhličitý. Preto sa v dusnej miestnosti cítime zle, chceme ísť rýchlo von na čerstvý vzduch.

Aký záver možno vyvodiť z tejto skúsenosti?

Takže teraz môžeme odpovedať na druhý bod plánu?

7. Telesná výchova

Sme slnečnice.
Otočili sme sa k slnku. (Vľavo vpravo)
Sklonili sa - narovnali sa.
Pohupovaný
A usmievali sa na seba

8. Zostáva nám posledný bod plánu. Poďme si to prečítať.

Pozná niekto z vás odpoveď na túto otázku?

Po prvé, poďme zistiť, aké zvieratá poznáte?

Práca s kresbou. Prevrátené strany učebnice (s. 48).

Pozorne si prezrite výkres.

  • Aké zvieratá vidíš?
  • Zamyslite sa nad tým, prečo umelec používa na obrázku šípky?
  • Umelec vyčlenil skupiny zvierat. Uvažujme každú skupinu zvierat samostatne.

Nájdite skupinu v ľavom hornom rohu obrázku - gr. #1. Čo vidíš?

Nájdite skupinu v dolnom rohu obrázku - gr. #2.

Čo umelec zobrazil v pravom hornom rohu kresby? Gr. č. 3.

Čo je zobrazené v pravom dolnom rohu obrázku? Gr. č. 4.

Čo vidíte v strede obrázku?

A teraz - pracujte v skupinách. Rozdelíme skupiny.

Pozorne si vypočujte zadanie:

  • Spojte obrázky medzi sebou podľa šípok (čo nasleduje za čím).
  • Zamyslite sa, čo by ste namaľovali na mieste umelca?

2 minúty na túto úlohu. Čas je preč. (Presýpacie hodiny).

Končíme. Zhrnutie výsledkov.

Môžeme teda odpovedať na otázku, čo jedia zvieratá?

Odpovede detí.

IV. Konsolidácia študovaného materiálu.

Teraz si upevnime to, čo sme sa naučili. Otvorené zošity na strane 32. Prvá úloha. Poďme si to prečítať. Vezmite si ceruzky a zapíšte si chýbajúce slová.

Krížová kontrola: skontrolujte prácu priateľa alebo priateľa. Správne odpovede označte „plus“, nesprávne – „mínus“.

Spoločne kontrolujeme: deti čítajú vety, hodnotia.

V ... Zhrnutie lekcie.

Práca nášho laboratória sa blíži ku koncu:

Na aké otázky z danej témy sme hľadali odpovede v lekcii? Poďme k plánu (snímka 2). (Deti čítajú).

  • Na čo potrebuje človek energiu? Odpovede.

Čo človek potrebuje, aby zostal energický? (Človek musí jesť napr. ..)

  • Čo jedia rastliny? Odpovede.
  • Ako zvieratá získavajú energiu. Odpovede.

Vi. Domáca úloha.

vyberte príklady na podporu záveru, že slnko je zdrojom energie pre živé bytosti.

Vii. Reflexia.

Na lekcii zhodnotíme našu prácu. Dokončite frázu (snímka 6):

  • Dnes som sa v lekcii naučil...
  • Páči sa mi to …
  • Bolo to zaujímavé …
  • Znalosti získané v lekcii budú pre mňa užitočné ...
  • S mojou prácou na lekcii som ... (šťastný alebo nie - prečo)

Ďakujem za vašu prácu na lekcii ( Snímka 7).

Problémová lekcia o svete okolo Vzdelávací systém:"Škola 2 100"

učebnica: A. A. Vakhrushev, O. V. Bursky, A. S. Rautian, svet, "Obyvatelia Zeme", 3. ročník (1-4), 1. časť

učiteľ: Dymčenko Galina Vasilievna

téma:"Čo je energia?"

Trieda: 3 "A"

Dátum: 19.09.2008

Typ lekcie: lekciu štúdia a primárneho upevňovania nových poznatkov

Miesto lekcie: lekcia je treťou v časti „Hmota a energia“ a predchádza štúdiu témy „Transformácia energie“, ktorou sa táto časť končí.

Ciele lekcie:

vyučovanie

Rozšíriť obsah pojmu „energia“ a zároveň pripomenúť históriu ľudského rozvoja rôzne formy energie;

Naučiť, ako správne nájsť zdroje energie a aplikovať koncept „energie“;

Upozorniť žiakov na rozdiel medzi čistou energiou a energiou uloženou v látke;

Viesť prípravné práce k štúdiu nových vecí na tému „Energetická transformácia“.

rozvíjanie

Rozvíjať schopnosť správne aplikovať koncept „energie“,

Schopnosť presne určiť zdroj energie,

Schopnosť rozlišovať medzi energiou vo voľnom stave a energiou uloženou v hmote;

Rozvíjať reč, kognitívnu činnosť, mentálne operácie.

Výchova

Ukážte žiakom, že pojem „energia“ a samotná existencia energie zohráva v živote ľudí dôležitú úlohu;

Podporovať úctu k energii; opatrný prístup k domácim spotrebičom, ktoré fungujú na zdrojoch energie;

Vzbudiť u žiakov chuť nielen učiť sa, ale aj chrániť životné prostredie.

Vybavenie: alkoholový horák, banka s vodou na preukázanie skúsenosti; multimediálna prezentácia na tému „Čo je energia?“ (Príloha č. 2); kartičky pre každé dieťa na motiváciu učiť sa nové veci (karta č. 1), na zamyslenie sa nad vyučovacou hodinou (karta č. 2); samostatná úloha do hry „Nájdite zdroj energie“; digitálne ventilátory; kúsok plastelíny; kocky s viacfarebnými okrajmi.

Počas vyučovania

ja Organizácia času. Pozitívny prístup k lekcii. (Recepcia "Kúsok plastelíny".) Učiteľ: - Nechajte a zverte všetky svoje starosti, obavy, pochybnosti tomuto malému kúsku plastelíny. Vytvarujte si „svoj strach“, ktorý vám bráni v lekcii.

Teraz to rozober a hoď do mojej krabice.

Telesná výchova. Tu sme roztiahli ruky, Akoby prekvapení. A poklonili sa jeden druhému až po zem V páse! Prehnutý, narovnaný, Prehnutý, narovnaný. Dole, deti, nebuďte lenivé, Pokloňte sa, usmejte sa.

II. Inscenácia problémová situácia a aktualizáciu vedomostí. Snímka číslo 1(Titulná strana) Snímka číslo 2(Obrázok spotrebičov, ktoré fungujú na elektrinu alebo benzín a využívajú svalovú silu.)

Chlapci, pozrite sa na obrázky na snímke. Čo je na nich vyobrazené?

Vŕtačky, brúsky, bicykel a motorka.

Prečo si myslíte, že sú takto usporiadané v pároch?

Podľa názvu všeobecné pojmy: vŕtačky, brúsky, vozidlá.

Spomeňte si na náš kúsok plastelíny, prečo sa nám z neho podarilo niečo vyformovať, čo sme naň naniesli?

Pozorne si prezrite, do ktorých dvoch skupín sú postavy rozdelené. Prečo sú takí rozdelení? Podľa akého princípu?

študenti:

Niektoré mechanizmy fungujú s pomocou človeka, to znamená, že musí použiť silu. Elektrická vŕtačka a mlynček na mäso sú poháňané elektrinou, motorka jazdí na benzín.

učiteľ:

Čo je potrebné na uvedenie týchto mechanizmov do pohybu? Ako to povedať jedným slovom?

študenti:

Moc. energie.

Čo majú spoločné auto na benzínový pohon a človek, ktorý obeduje?

Auto aj človek prijímajú (ukladajú) energiu na pohyb.

Môžete použiť výraz ako „ potenciálna energia". Potenciálna energia je latentná (uložená) forma energie.

III. Motivácia a stanovovanie cieľov žiaka.

Formulujte tému našej hodiny. Vyjadrite jeho meno opytovacou vetou.

študenti:

čo je energia?

Snímka číslo 3(Názov témy je „Čo je energia?“.)

Dokončite vety po svojom. Čo očakávate od tejto lekcie, aké vedomosti chcete získať? (Karta číslo 1)

Na konci hodiny zistíme, či ste od hodiny dostali to, čo ste očakávali.

Ale nepochybne je to, čo sa naučíme, veľa, dôležité a zaujímavé na tému lekcie. Aby sme to dosiahli, budeme sa musieť pozrieť mimo stránky tutoriálu.

Snímka číslo 4(epigraf)

Ako epigraf k našej hodine by som rád uviedol nasledujúce riadky českého učiteľa:

<p zarovnať = vpravo> Považujte deň a hodinu za nešťastné,
V ktorej ste sa nič nové nenaučili
A k vzdelaniu si nič nepridal.
Ya.A. Komenský

IV. Zdieľanie vedomostí. Vysvetlenie nového materiálu.

1. Práca na učebnici(úloha 1, s. 7).

Chlapci, prečítajte si návod o probléme, ktorý má vaša kamarátka Lena. Pomôž jej.

Žiaci si prečítajú dialóg v učebnici na str. 7

čo je energia?

Môžeš to Lene vysvetliť? Pokúste sa vyjadriť, čo je energia.

Žiaci ponúkajú vlastné možnosti odpovedí.

Energia je to, čo robí pohyb, prácu.

Žiaci napíšu definíciu do učebnice.

Učiteľ sa vráti k obrázkom na snímke.

Snímka číslo 5(Výkresy ručných a elektrických vŕtačiek.)

Zistili ste, že energia poháňa stroje.

Snímka číslo 6(Na snímke sa objaví slovo „energia“.)

Ale ručnú vŕtačku uvádza do pohybu ľudská energia a elektrickú vŕtačku elektrina. To znamená, že majú rôzne zdroje energie. (Fráza „zdroj energie“ sa nachádza na tej istej snímke.)

Zdroj energie ↓ energia

2. Práca na učebnici(úloha 2, s. 7).

Otvorte návod na strane 7. Nájdite úlohu 2. Viete si predstaviť, čo sa teraz deje!? Teraz, keď listujeme na stránkach našej učebnice, chemická energia zjedeného jedla sa premieňa na energiu pohybu rúk.

Chlapci, čo je potrebné urobiť v úlohe číslo 2?

Je potrebné sa spojiť so šípkami, čo je nevyhnutné pre život tvorov a fungovanie mechanizmov.

Vo svojej odpovedi použite výraz „zdroj energie“.

1. študent:

Pre auto je zdrojom energie benzín.

2. študent:

Pre kravu je zdrojom energie seno.

3. študent:

Pre chlapca je zdrojom energie jedlo.

4. študent:

Pre TV je zdrojom energie elektrina.

Skontrolujte, či ste urobili správne závery. Prečítajte si text na strane 8.

Žiaci čítajú. Učiteľ kladie otázky k textu.

Sformulovali ste správnu definíciu toho, čo je energia?

Správny.

Čo môže byť zdrojom energie?

Zdrojom energie môžu byť: potraviny, benzín, elektrina atď.

Snímka číslo 7("Zdroje energie".)

učiteľ:

Môže však kus dreva slúžiť ako zdroj energie, toto (ukazuje) tableta suchého liehu?

Ukážka skúseností.

Učiteľ zapáli tabletu suchého alkoholu a zohreje vodu (vykoná prácu).

Tepelná energia uložená v tablete suchého liehu sa pri spaľovaní uvoľnila a zohriala vodu v banke.

Ako existuje energia v prírode? Prečítajte si o tom na strane 8.

Energia môže existovať v slobodnom stave. Napríklad v podobe slnečného žiarenia a tepla.

študent:

Alebo môže byť energia uložená v hmote. takze termálna energia uložený v dreve, uvoľňuje sa pri spaľovaní a ohrieva vodu v kotlíku.

Skupinová práca (podľa interaktívnej techniky „Snehová guľa“).

Zloženie skupín je heterogénne. Skupiny - 3. Skupina - 7 osôb.

Etapy práce.

1. Každý pracuje samostatne (1-2 minúty).

2. Pracujte vo dvojiciach (2-3 min.).

3. Pracujte po štyroch (2-3 min.).

4. Diskusia celej skupiny (7 osôb)

Úloha na vykonanie techniky „Snehová guľa“.

učiteľ:

Chlapci, zamyslime sa nad tým, čo sa stane zakaždým, keď spotrebujete energiu? Prechádza z jedného druhu na druhý alebo úplne zmizne? Vo svojej odpovedi použite výraz „potenciálna energia“. Pripomínam, že ide o latentnú (uloženú) energiu.

Snímka číslo 8(Úloha pre skupiny.)

1. Myslíte si, že energia zmizne bez stopy?

2. Na zodpovedanie tejto otázky zvážte situáciu výbuchu v budove.

Skupina 1 - pred výbuchom

Skupina 2 - počas výbuchu

Skupina 3 - po výbuchu

Na konci práce v skupinách ich zástupcovia navrhnú riešenie pre svoju skupinu. Iniciatívna skupina (troch ľudí) pozná odpoveď na položenú otázku a do diskusie sa nezapája.

Odhadované odpovede.

Snímka číslo 9(Budova pred výbuchom)

pred výbuchom

Potenciálna energia je latentná (uložená) forma energie. Pred výbuchom bol sústredený vo výbušninách a paneloch výškovej budovy - ťažkých konštrukciách vyvýšených vysoko nad zemou. Keď vybuchne, premení sa na inú energiu. To znamená, že nezmizne.

Snímka číslo 10(Budova počas výbuchu)

počas výbuchu

Pri výbuchu sa potenciálna energia výbušnín premení na teplo, pohyb a zvuk, ktorý vzniká, keď tony betónu a železa dopadnú na zem. Potom prechádza do inej energie. Nezmizne.

Snímka číslo 11(Budova po výbuchu)

po výbuchu

Keď sa prach po výbuchu konečne usadí, môžeme konštatovať, že potenciálna energia výbušniny a samotnej budovy sa zmenila do inej podoby – väčšinou zbytočná. Napriek tomu sa šetrí energia, len v inej forme.

Takže energia zmizne bez stopy?

Vypočujme si iniciatívnu skupinu. Potvrdí alebo vyvráti vaše domnienky, zhrnie odpovede, vyvodí závery.

1. študent:

Transformácia energie

Akékoľvek zmeny s energiou nastanú, nezmizne bez stopy. Pravda, niečo z toho ide do podoby, ktorá sa už nedá použiť. Potenciálna energia benzínu sa teda premieňa hlavne na energiu pohybu auta, no časť z nej sa mení na hluk a teplo rozptýlené vo vzduchu.

2. študent:

Premrhaná energia

Časť energie zbíjačky sa premieňa na hluk a teplo; táto energia sa už nedá použiť.

3. študent:

Deštruktívna sila

Ak chcete zničiť budovu, môžete ju rozobrať „tehlu po tehle“. Môžete to však vyhodiť do vzduchu - výbuch uvoľní veľa energie a budova bude takmer okamžite zničená. Na troch diapozitívoch sme videli, ako sa niektoré formy energie transformujú na iné a aké katastrofálne následky to môže priniesť. Ako príklad strašnej tragédie v Spojených štátoch môžeme uviesť výbuch teroristov v budovách dvojičiek.

2. študent:

Energia je základom všetkého. Bez nej by bol vesmír studený, prázdny a nehybný. Je známych veľa druhov energie – teplo, svetlo, zvuk, elektrická energia.

Naša iniciatívna skupina vás preto vyzýva, aby ste pamätali na správny a opatrný prístup k energii, ktorá je prospešná pre ľudí, pretože nemôže vzniknúť z ničoho a pri premenách sa stráca vo forme tepla. Pamätajte tiež na pravidlá používania domácich spotrebičov, ktoré fungujú na zdrojoch energie a môžu byť životu nebezpečné.

Úloha číslo 9, s. 11 (Pridať pravidlá používania domácich spotrebičov.)

Telesná výchova "Energia zo zvuku" Aaaaaa ".

Chcem vám pomôcť naplniť sa čerstvou silou. Postavte sa a veľmi zhlboka vydýchnite. Potom z plných pľúc nasajte vzduch a znova vydýchnite. Tentoraz však vydýchnite so zvukom. Počas celého výdychu spievajte dlhé „Aaaaaa“. Predstavte si, že sa pri tom cítite unavení, unavení a znudení. A pri nádychu si predstavte, že spolu so vzduchom vdychujete aj veselé a radostné myšlienky. S každým výdychom spievajte zvuk „Aaaaaa“ hlasnejšie, až do všetkej únavy a nepohodlie vás úplne neopustí.

V. Primárne kotvenie.

Naučiť sa samostatne aplikovať vedomosti.

1. Hra „Nájdi zdroj energie“.

Popis. Deti sú pozvané, aby našli zdroje energie pre živé bytosti a mechanizmy a spojili ich pomocou čiar.

učiteľ:

Aplikujte poznatky získané pri plnení úlohy. Spojte čiarami názvy zvierat a mechanizmov s ich zodpovedajúcimi zdrojmi energie.

Poďme súťažiť v skupinách. Ktorá skupina neurobí ani jednu chybu, vyhrá. Pri výpočte bodov pre skupinu sa berie do úvahy individuálna práca každého z nich.

Individuálna úloha. (Všetci sú na svojom stole.)

Rovnaká úloha je duplikovaná na snímke.

Snímka číslo 12(Úloha pre hru „Nájdi zdroj energie“).

kôň petrolej kuracie uhlie opica ovos lietadlo plyn parná lokomotíva proso plynový sporák elektrina vysávač banány

Žiaci idú na šmýkačku, spájajú potrebné predmety pomocou ukazovátka a hovoria, čo je zdrojom energie.

Zhrnutie hry.

učiteľ:

Chalani z iniciatívnej skupiny si pre vás pripravili otázky.

1. študent:

Mohli by ste nám prosím povedať, z akého predmetu získavajú rastliny potrebnú energiu?

študenti:

Rastliny získavajú potrebnú energiu zo slnka.

2. študent:

A zvieratá?

Potrebnú energiu získavajú z rastlín alebo zvierat, ktoré jedia.

3. študent:

učiteľ:

Poďme sa pozrieť na to, ako baktérie a riasy, ktoré berú energiu Zeme, svojvoľne farbia vodu a pobrežie národného parku v Spojených štátoch.

Snímka číslo 13(Baktérie a riasy, ktoré žijú v horúcich prameňoch bohatých na minerály v Yellowstonskom národnom parku v Spojených štátoch, sfarbujú vodu a pobrežie rozmarným spôsobom.)

A pripravil som aj pre vás zaujímavé otázky v testovacej forme, ktoré sa tak či onak týkajú našej témy. Diskutujeme o probléme v skupine, zdvihneme zodpovedajúceho digitálneho fanúšika. Zhrnutie výsledkov.

№1

Vodné parníky sa objavili v 19. storočí. Prevážali cestujúcich a náklad. Dnes sú využívané ako turistická atrakcia. Po akej rieke chodia?

1. Níl 2. Ganga 3. Mississippi

Výkon motora auta sa meria v jednotkách pomenovaných podľa zvieraťa. Čo je to za zviera?

1. Mravec 2. Kôň 3. Slon

Kto vynašiel žiarovku v roku 1879?

1. Bratia Lumierovci 2. John Lamp 3. Thomas Edison

№4

Kedy bola vynájdená farebná televízia?

1. V roku 1910 2. V roku 1940 3. V roku 1970

Akumulátorová batéria vyrába elektrickú energiu. Čo je zdrojom tejto energie?

1. V dôsledku rozdielu teplôt 2. V dôsledku chemickej reakcie 3. V dôsledku miešania rôznych kvapalín

№6

Ako sa nazýva materiál, ktorý nevedie elektrický prúd?

1. Ión 2. Elektrolyt 3. Izolátor

№7

Aké sú hlavné suroviny používané pri prevádzke jadrových elektrární?

1. Urán 2. Uhlie 3. Zemný plyn

№8

Ako sa volá moderný budík, na ktorom sa čas ukazuje nie pomocou ciferníka a ručičiek, ale iba číslicami?

1. Elektronický budík 2. Analógový budík 3. Digitálny budík

V Japonsku sa v súčasnosti používa vysokorýchlostný vlak Maglev. Dosahuje rýchlosť až 552 km/h, čo z neho robí najrýchlejší vlak na svete. Aká energia ho uvádza do pohybu?

1. Jadrová energia 2. Energia magnetického poľa 3. Elektrická energia

učiteľ:

Chlapci, čo je magnet? Všetci môžeme ukázať, ale vysvetliť!?

študent:

Magnet (grécky - magnetická železná ruda - kameň z Magnézie - staroveké mesto v Malej Ázii) je teleso s vlastným magnetickým poľom.

Telesná výchova "Magnet".

Stanovil som pravidlá hry: podlaha (zem) sa zmení na „magnet“, ktorý priťahuje vaše nohy. Pohybujúc sa pozdĺž "magnetu" ste nútení odtrhnúť si nohy od neho s napätím. Čím bližšie sú nohy k "magnetu", tým silnejšia je príťažlivosť k nemu.

2. Práca na učebnici(úloha 3.str.8)

Od staroveku sa človek naučil používať odlišné typy energie. Ľudstvo neustále hľadá nové zdroje energie.

Pokúste sa zrekonštruovať priebeh histórie, postupnosť, v ktorej sa človek naučil využívať rôzne druhy energie. Prezrite si obrázky v zadaní 3. Očíslujte ilustrácie a v skupinách zhrňte správnosť tohto zadania.

1. študent:

Najprv sa človek naučil využívať energiu pohybu šípu vystreleného z luku – toto je prvé.

2. študent:

Potom sa človek naučil využívať tepelnú energiu z horiaceho ohňa - to je druhá.

3. študent:

Po tretie, človek začal využívať energiu koňa na oranie.

4. študent:

Po štvrté, človek začal využívať energiu naplnenú uhlím.

5. študent:

Tepelná energia sa začala využívať na pohyb vlakov (parné lokomotívy, dieselové lokomotívy, parníky) - toto je piate.

6. študent:

Človek sa naučil ťažiť ropu, vyrábať z nej petrolej, benzín a využívať energiu v nich uloženú – to je šiesta vec.

7. študent:

Človek sa naučil využívať energiu elektriny - to je siedma.

Odpovede: 1 - šíp, 2 - oheň, 3 - kôň, 4 - uhlie, 5 - vlak (parná lokomotíva, dieselová lokomotíva, parník), 6 - olej, 7 - elektrina.

čo je elektrina? Vaša spolužiačka Anna sa zaujíma o túto otázku. Pripravila celý projekt s názvom „Batérie okolo nás“. ( Príloha č.1)

Študentka v krátkosti porozpráva o tom, ako a prečo sa rozhodla skúmať, čo je to elektrina, kde „žije“ a ako sa dostáva do našich domácich spotrebičov, pričom svoj príbeh doplní dia prezentáciou. Anya tiež zostaví batériu, ktorá generuje elektrický prúd z najjednoduchších a najdostupnejších materiálov. (Použite citróny, zemiaky.)

učiteľ:

Chlapci, myslím si, že tento projekt si zaslúži pozornosť nielen na našej školskej konferencii, ale aj na mestskej. Podporme Anyu potleskom a prajeme jej veľa šťastia.

Viete, kde a ako sa vyrába elektrina pre naše mesto?

Vo vodnej elektrárni Volzhskaya. Premieňa energiu prúdu vody na elektrickú energiu.

učiteľ:

Už viete, že mesto Togliatti je mestom nevšedného osudu. Bol akoby trikrát narodený.

1. študent:

Prvé zrodenie bolo vo vzdialenom roku 1737, keď drevená pevnosť Stavropol zdvihla svoje nízke múry nad opustené pobrežie volžskej nivy.

Znovuzrodenie je však spojené s výstavbou vodnej elektrárne Volzhskaya.

Snímka číslo 14(Volzhskaya HPP)

2. študent:

Druhé zrodenie - o viac ako dve storočia neskôr, v roku 1950, keď ticho rokliny Žiguli prelomili prvé explózie - hľadači prišli k zarovnaniu budúceho hydroelektrického komplexu.

3. študent:

Zhiguli Volga je taká silná a mocná, že sa zdalo nemožné sa s ňou vyrovnať. A predsa ľudia, ktorí ovládali techniku, porazili prvky.

4. študent:

V auguste 1955 sa na stavbe hydroelektrárneho komplexu za jeden deň položilo viac ako 19 tisíc metrov kubických betónu, čo sa stalo svetovým rekordom.

5. študent:

Koncom októbra toho istého roku bola Volga uzavretá za 19 hodín 35 minút namiesto 47 hodín, ako sa predpokladalo v pláne. A v decembri dal prúd prvý blok vodnej elektrárne.

6. študent:

Stanica je súčasťou Jednotného energetického systému našej krajiny. Energia z Zhiguli sa prenáša do miest a dedín stredného Ruska, Uralu, Samary, Uljanovska, Saratova a ďalších regiónov.

7. študent:

Volzhskaya HPP pomenovaná po V.I. Lenin je prvým duchovným dieťaťom Kuibyshevgidrostroy. Vlasť vysoko ocenila tento čin. Kuibyshevgidrostroy v auguste 1958 získal Leninov rád.

Chlapci, viete, čo nazývame „elektrickým srdcom mesta“? Potom počúvajte.

Snímka číslo 15(CHP VAZ) Má kapacitu rovnajúcu sa polovici kapacity VE Volžskaja.

8. študent:

Tri sivé železobetónové sviečky zdvihli potrubia kogeneračnej jednotky Togliatti (kombinovaná teplárňa a elektráreň) do výšky 150 metrov, ktorá je právom považovaná za elektrické srdce mesta. Miniatúra "Hostia v Togliatti".

Vypočujte si, na čo sa návštevníci z Togliatti často pýtajú. 1. návštevník: - Prečo ste potrebovali ďalšiu elektráreň? 2. návštevník: - Nestačí vodná elektráreň Volžskaja? 1. obyvateľ Togliatti: - Po prvé, elektrina nikdy nie je zbytočná. 2. obyvateľ Togliatti: - Po druhé, táto elektráreň je tepelná. Poskytuje trajekt do veľkých chemických závodov a vykuruje obytné štvrte mesta.

učiteľ:

Aké ďalšie elektrárne poznáte? Ako vyrábajú elektrinu?

študent:

Snímka číslo 16(Veterné farmy.)

Veterné elektrárne. Princíp činnosti veterných elektrární je jednoduchý: vietor otáča lopatky veternej turbíny a poháňa hriadeľ elektrického generátora. Veterná energia sa premieňa na elektrický prúd.

študent:

Jadrová elektráreň. Premieňa jadrovú (atómovú) energiu na elektrickú energiu.

učiteľ:

Jadrové elektrárne tvoria chrbtovú kosť jadrovej energetiky, ktorá naberá na význame v dôsledku rastúcej spotreby elektriny na jednej strane a obmedzených svetových zásob uhlia a ropy na strane druhej.

Chlapi, čo sa spája s tretím zrodom nášho mesta?

Stavba volžského automobilového giganta.

Správny. V našom závode sa vyrába celá energia.

Číslo snímky 17.18(Výroba energie VAZ.)

Automobilový závod Volzhsky vytvoril vlastnú energetickú službu. Na obrovskom území, cez mnoho tisíc kilometrov potrubí, káblových a nadzemných elektrických vedení, autobusových a vzduchovodov, sa ľuďom dodáva teplo, svetlo, voda a iná energia.

študent:

Nikdy, viac ako 40 rokov, vinou energetikov nenastali extrémne situácie, ktoré by znamenali odstavenie elektrárne. 162 zamestnancov bolo ocenených vládnymi cenami, 7 - má čestný titul "Ctihodný energetický inžinier Ruskej federácie".

Snímka číslo 19(Vzorky vody)

študent:

Osobitná pozornosť bola venovaná ochrane životného prostredia. Energetickí inžinieri nášho závodu dosiahli, že odpadová voda vypúšťaná do Volhy po úprave, vrátane ultrafialového svetla, je čistejšia ako samotná voda v rieke, a pitná voda dodávaný do závodu a do mesta, spĺňa nielen prísne hygienické normy Ruska, ale aj požiadavky Svetová organizácia zdravotná starostlivosť.

učiteľ:

Chlapci, možno si to niektorí z vás v budúcnosti vyberú potrebné pre ľudí povolanie. Energetickí inžinieri VAZ sa už dlho vážne zaoberajú odborným poradenstvom. Vedeli ste, že energetici sú naši šéfkuchári?

študent:

Napríklad už v roku 1985 vybavil energetický inžinier, kandidát technických vied Vladimír Stepanovič Treťjakov počítačovú triedu v sponzorovanej škole 51 (naša škola). Teraz už tým nikoho neprekvapíte, no vtedy bol prvý a nadlho jediný. Dnes sa z mnohých absolventov našej školy stali vynikajúci odborníci a pracujú vo výrobe energie.

Vi. Zhrnutie lekcie. Reflexia.

Aké nové pojmy ste sa dnes naučili v lekcii?

S pojmami energia a zdroje energie.

čo je energia?

Energia je zdrojom pohybu, schopnosti konať prácu.

Čo ste sa naučili o zdrojoch energie?

Dozvedeli sme sa, že každý živý tvor a mechanizmus má svoj vlastný zdroj energie.

Je čas zistiť, čo ste sa na hodine naučili, čo bolo pre vás nové, zaujímavé, možno nezvyčajné.

Vyberte jednu alebo viac viet, v ktorých chcete pokračovať.

Číslo karty 2Tučné

Najlepšia vec dnes ... - Zistil som ... - Ukázalo sa ... - Cítil som ... - Páčilo sa mi to ... - Bol som prekvapený ... - Bolo to zaujímavé ... Ďalšia odpoveď .

Hodnotenie študentov.

Učiteľ slovne hodnotí žiakov, povzbudzuje najaktívnejších žiakov, udeľuje známky.

Vedomostná pyramída.

učiteľ:

Vyjadrime svoj postoj k lekcii zostavením „pyramídy vedomostí“.

Deti tvoria pyramídu z kociek s tvárou určitej farby.

Vyjadrite svoj postoj k lekcii!

Zelená - skvelá nálada, všetko sa mi páčilo, ľahko sa pracovalo, chcel som sa veľa naučiť.

Žltá - dobrá nálada, bolo to zaujímavé, ale bolo tam málo ťažkostí.

Červená - bola nudná, nezaujímavá, veľa ťažkostí.

Vii. Domáca úloha: s.10, úlohy 5.6 (hra); prečítajte si strany 7-8.

Príloha Obsah Príloha č. Obsah Strany Príloha č. 1 Projekt „Batérie okolo nás“ na tému „Svet okolo“, časť „Prírodné vedy“. Témou lekcie je "Čo je energia?" 21-30 Príloha č. 2 Prezentácia na tému vyučovacej hodiny. 31-35 Poznámka: Projekt študenta obsadil II. miesto na V mestskej vedecko-praktickej konferencii „Prvé kroky do vedy“ v sekcii „Prírodopis“.


ČO JE ENERGIA?

Cieľ: naučiť, ako správne nájsť zdroje energie a používať pojem „energia“, správne aplikovať pojem „energia“ v jazyku.

Vybavenie: ilustrácie zobrazujúce zariadenia, ktoré bežia na elektrinu alebo benzín a využívajú svalovú silu, elektrickú baterku (na batériu a v mechanickom zariadení), detské auto (na batériu a v mechanickom zariadení s kľúčom), plagát „Čo je energie“ zo sady „Visual Aids“ po celom svete pre 3. ročník“.

Vznik UUD atechnológia na hodnotenie úspešnosti vzdelávania:Kognitívne UUD

1. Rozvíjame schopnosť extrahovať informácie z diagramov, ilustrácií, textov.

2. Prezentujte informácie vo forme diagramu.

3. Odhaliť podstatu, vlastnosti predmetov.

4. Vyvodiť závery na základe analýzy objektov.

5. Zhrnúť a roztriediť podľa charakteristík.

6. Nechajte sa viesť šírením učebnice.

7. Odpovede na otázky nájdete v ilustrácii.

Komunikatívne UUD

1. Rozvíjame schopnosť počúvať a porozumieť druhým.

2. Vytvorte rečový prejav v súlade so zadanými úlohami.

3 . Formulujte svoje myšlienky verbálne.

4. Schopnosť pracovať vo dvojiciach a skupinách.

Osobné výsledky

1. Rozvíjame schopnosť ukázať náš postoj k hrdinom,

vyjadriť svoje emócie.

2. Vyhodnoťte akcie v súlade s konkrétnou situáciou.

3. Formujeme motivácia k učeniu a cieľavedomá poznávacia činnosť.

Regulačné UUD

Rozvíjame schopnosť vyjadrovať svoje predpoklady na základe práce s učebnicovým materiálom.

2. Vyhodnoťte vzdelávacie aktivity v súlade so zadanou úlohou.

3 . Predpovedajte prácu dopredu (urobte si plán).

4. Vykonajte kognitívnu a osobnú reflexiu.

Počas vyučovania

  1. Motivácia (sebaurčenie) k učebným aktivitám.

Prečítajte si vyhlásenie a vysvetlite, ako mu rozumiete:

"Slnko osvetľuje Zem lúčmi a človek - poznanie"

II. Vyhlásenie problému a aktualizácia vedomostí.

Ilustrácie sú na tabuli usporiadané v pároch:

učiteľ. Chlapci, pozrite sa na kresby na tabuli. Čo je na nich vyobrazené?

deti. Vŕtačky, brúsky, bicykel a motorka.

učiteľ. Prečo si myslíš, že som ich usporiadal do párov?

deti. Podľa všeobecných pojmov: vŕtačky, brúsky, vozidlá.

učiteľ. Pozorne si prezrite, do ktorých dvoch skupín sú postavy rozdelené. Prečo sú takí rozdelení? Podľa akého princípu?

deti. Niektoré mechanizmy fungujú s pomocou človeka, to znamená, že musí použiť silu. Elektrická vŕtačka a mlynček na mäso sú poháňané elektrinou, motorka jazdí na benzín.

učiteľ. Čo je potrebné na uvedenie týchto mechanizmov do pohybu? Ako to povedať jedným slovom?

deti. Sila, energia.

učiteľ. Čo majú spoločné auto na benzínový pohon a človek, ktorý obeduje?

deti. Auto aj človek prijímajú (ukladajú) energiu na pohyb.

Sledujte prácu týchto mechanizmov: ukážka fungovania baterky na batériu a v mechanickom zariadení alebo detskom aute nabatérie a vo výrobe kľúčom. Ako funguje baterka respauto sa pohybuje? (Na úkor energie.)

- Aké zaujímavé veci ste si všimli? (Jeden stroj je poháňaný batériou a druhý je poháňaný továrňou s kľúčom.) Aké fakty vidíte? akú máš otázku?

Práca na učebnici, str. 17.

učiteľ. Chlapci, prečítajte si návod o probléme, ktorý má vaša kamarátka Lena. Pomôž jej.

Žiaci si prečítajú dialóg v učebnici na str. 17.

- Aký bude účel lekcie?

- Čo bude témou hodiny? Formulujte problém hodiny, čo budeme na hodine robiť? (Čo je energia?)

PLÁN:

  1. čo je energia?
  2. Prečo by mal byť chránený?

III. Zdieľanie vedomostí.

1. Práca na učebnici, str. 17.

učiteľ. Môžete Lene vysvetliť, čo je energia?

Pokúste sa vyjadriť, čo je energia.

Študenti ponúkajú svoje vlastné možnosti.

deti. Energia je to, čo robí pohyb, prácu.

Žiaci napíšu definíciu do učebnice. Učiteľ opäť upriami ich pozornosť na kresby na tabuli.

učiteľ. Zistili ste, že energia poháňa stroje.

Učiteľ píše na tabuľu: energie.

učiteľ. Ale ručnú vŕtačku uvádza do pohybu ľudská energia a elektrickú vŕtačku elektrina. To znamená, že majú rôzne zdroje energie.

Učiteľ píše na tabuľu:Zdroj energie.

Písanie na tabuľu:

Zdroj energie

energie

2. Práca na učebnici, str. 17.

učiteľ. Pozrite si obrázky. Ako sa nazývajú zdroje energie pre auto, kravu, človeka a televízor?

1. študent. Pre auto je zdrojom energie benzín.

2. študent. Pre kravu je zdrojom energie seno.

3. študent. Pre človeka je zdrojom energie jedlo.

4. študent. Pre TV je zdrojom energie elektrina.

3. Práca na učebnici, str. 17.

učiteľ. Skontrolujte, či ste urobili správne závery. Prečítajte si text na str. 17.

Žiaci čítajú. Učiteľ kladie otázky k textu.

učiteľ. Sformulovali ste správnu definíciu toho, čo je energia?

deti. Správny.

učiteľ. Čo môže byť zdrojom energie?

deti. Zdrojom energie môžu byť potraviny, benzín, elektrina atď.

učiteľ. Ako existuje energia v prírode?

deti. Energia môže existovať vo voľnej forme alebo môže byť uložená v hmote.

IV. Primárne posilnenie s komentárom vo vonkajšej reči.

Naučiť sa samostatne aplikovať vedomosti.

1. Hra "Nájdi zdroj energie."

Popis. Deti sú pozvané, aby našli zdroje energie pre živé bytosti a mechanizmy a spojili ich pomocou čiar.

učiteľ. Aplikujte poznatky získané pri plnení úlohy. Spojte čiarami názvy zvierat a mechanizmov s ich zodpovedajúcimi zdrojmi energie.

Na stole:

konské seno

žiaci jedlo

opice

počítačový plyn

plynový sporák elektrina

vysávač banány

Žiaci idú k tabuli, spájajú slová šípkami a hovoria, čo je zdrojom energie.

2. Práca na učebnici, str. osemnásť.

učiteľ. Od staroveku sa človek naučil využívať rôzne druhy energie. Ľudstvo neustále hľadá nové zdroje energie.

Pokúste sa zrekonštruovať priebeh histórie, postupnosť, v ktorej sa človek naučil využívať rôzne druhy energie. Pozrite si obrázky na str. 17.

1. študent. Najprv sa človek naučil využívať energiu pohybu šípu vystreleného z luku – to je prvá vec.

2. študent. Potom som sa naučil využívať tepelnú energiu z horiaceho ohňa – toto je druhé.

3. študent. Po tretie, človek začal využívať energiu koňa na jazdu na ňom.

4. študent. Tepelná energia sa začala využívať na pohyb vlakov (parné lokomotívy, dieselové lokomotívy, parníky, motorové lode) – toto je piate.

5. študent. Človek sa naučil ťažiť ropu, vyrábať z nej petrolej, benzín a využívať energiu v nich uloženú – to je šiesta vec.

6. študent. Človek sa naučil využívať energiu elektriny - to je siedma.

učiteľ.

V. Samostatná práca s autotestom oproti štandardu.

Aká je najsprávnejšia definícia energie?

Energia je vlastnosťou živých organizmov, ktorá im pomáha pohybovať sa. Energia je to, z čoho sú vyrobené všetky látky.

Energia je zdrojom pohybu, schopnosti konať prácu.

Energia je zdrojom pohybu, ktorý je súčasťou neživých predmetov a pomáha pri práci.

Zahrnutie a opakovanie vedomostí.

učiteľ. Viete, ako sa vyrába elektrina pre naše mesto?

Reflexia vzdelávacích aktivít na vyučovacej hodine (zhrnutie hodiny).

učiteľ. Aký bol účel lekcie? Dosiahli ste to?

učiteľ. Aké nové pojmy ste sa dnes naučili v lekcii?

deti. S pojmami energie a zdroje energie.

učiteľ. čo je energia?

deti. Energia je zdrojom pohybu, schopnosti konať prácu.

učiteľ. Čo ste sa naučili o zdrojoch energie?

deti. Dozvedeli sme sa, že každý živý tvor a mechanizmus má svoj vlastný zdroj energie.

Domáca úloha; O-s. 17-19 z učebnice,

B-úlohy v pracovnom zošite str.5-6,

T je hádankou o energii.


Asi pred 14 rokmi jedna moja známa, ktorej každý predpovedal chlapca a od prvých dní tehotenstva hovorila, že bude mať dievčatko, nenaprogramovala len pohlavie nenarodeného dieťatka, ale aj farbu vlasov. a oči, ktoré chcela, toto je jej dieťa. Počas tehotenstva počúvala hudbu, ak predtým nemala rada klasickú hudbu, zrazu si uvedomila, že medzi klasickou hudbou sú nádherné diela. Začala sa zaujímať o aromaterapiu, terapiu farbami.

A každý deň pred spaním, alebo keď sa okúpala a pustila hudbu, predstavovala si dieťa, ktoré sa malo narodiť, a rozprávala sa s ním, hovorila o tom, ako si ho predstavovala, hovorila o tom, ako ho miluje a čaká na jeho narodenie s láskou. Jej manžel to najskôr považoval za vrtochy tehotnej ženy, ale aby ju netrápil a nerozčuľoval, trochu sa s ňou pohral. Postupom času som si však uvedomil, že to nie sú vrtochy, ale celkom vážny a múdry postoj k tomu malému človiečiku, ktorý sa čoskoro narodí. Spojenie medzi matkou a dieťaťom je skvelé, nerozlučné a prítomnosť matky je pre dieťa veľmi dôležitá, aby tam matka bola vždy, najmä v prvých rokoch života. Mala by tam byť mama, nie babka, ani cudzinec – opatrovateľka, keď dieťa povie prvé slovo, urobí prvý krok.

A prítomnosť matky zohráva dôležitú úlohu v tom, ako dieťa zvládne reč, a ako bude kráčať životom, pevným krokom a stáť pevne na nohách, alebo to bude neistý človek. Neustále sa niečoho báť a cítiť sa nepotrebne a trpieť komplexom menejcennosti. V prvom rade „počasie v dome“ závisí od ženy (od manželky a od matky). Žena by si mala nájsť čas na všetko. A hlavne si musí nájsť čas na deti, na seba, na manžela. Až potom môžeme povedať, že je to úžasná, šťastná rodina. Nie nadarmo sa medzi všetkými národmi vždy považovala žena - Strážkyňa krbu. Žena dáva život a to je jej posvätná úloha.

Pred spaním si môžete pustiť tichú relaxačnú hudbu. Dobre relaxuje a pripraví vás na spánok. A to je užitočné nielen pre vás, ale aj pre vaše nenarodené dieťa. Muzikoterapia - túto metódu používali už v dávnych dobách naši predkovia, pomocou nej liečili choroby, tlmili pôrodné bolesti, teraz vedci potvrdili účinnosť tejto metódy pri liečbe chorôb a pri obnove organizmu a posilňovaní imunitného systému. Muzikoterapia zlepšuje emocionálny, fyziologický a psychický stav človeka. Hudba stimuluje ľudský organizmus, zvyšuje životnú energiu, uľavuje od bolesti, pomáha pri liečení organizmu. Hudobné vibrácie privádzajú pocity človeka do stavu harmónie, duševného pokoja a pokoja. Spájajú človeka s rytmami Vesmíru, posilňujú spojenie človeka s Počiatkami, so Silami, ktoré vytvorili tento Svet a človeka.

Vedci vo svojich štúdiách potvrdili fakt, že plod počuje zvuky, hudba na ne reaguje, vďaka schopnosti mozgu vnímať a zapamätať si zvuky, cítiť hudbu, rytmus, silu zvuku, vysoké a nízke tóny a to ovplyvňuje jeho vývoj. Tichá, pokojná hudba pôsobí na bábätko upokojujúco, hlasná, rytmická hudba naopak vyvoláva zrýchlenie tepu a vyvoláva aktívne pohyby plodu. Pravidelné počúvanie pokojnej hudby pomáha vášmu bábätku budovať silu nervový systém, mať zdravé srdce, žiť v harmónii so Svetom a Vesmírom, byť si istý svojimi schopnosťami a cítiť sa chránený. Uspávanková melódia má veľmi dobrý upokojujúci účinok na nenarodené bábätko. Hlasná, rytmická hudba zvyšuje jeho nervovú vzrušivosť, agresivitu, emocionálnu nerovnováhu, a to ho v konečnom dôsledku môže viesť ku konfrontácii s týmto svetom a odmietaniu všetkého dobrého a krásneho.

Už v dávnych dobách si všimli, že zvuky určitej frekvencie sú schopné ničiť patogénne mikróby, zmierňovať bolesť, odstraňovať človeka zo stavu agresie a depresie, normalizovať spánok a zmierňovať nespavosť. Starovekí filozofi ako Aristoteles a Platón vo svojich pojednaniach potvrdili, že rytmy Vesmíru a hudby sú v súlade a hudba obnovuje harmóniu nielen v duši človeka, ale aj telo dokáže liečiť, pretože obnovuje stav mysle človeka.

A v našej dobe vedci potvrdili skutočnosť, že melódie, ktoré spôsobujú v človeku stav radosti, pozitívne emócie, prispieva k normalizácii krvného tlaku, pomáha pri liečbe nervových chorôb, tonizuje centrálny nervový systém. Hudba tiež pomáha pri porušení psycho-emocionálny stav zbavuje človeka nespavosti a zlepšuje náladu. A nielen povaha hudby, ale dokonca každý nástroj ovplyvňuje nejakú konkrétnu časť ľudského tela a jeho stav mysle.

Nespavosť

Čajkovského Barcarole, Schumannove sny, Beethovenova Sonáta mesačného svitu (1. časť), Jesenná pieseň, Sentimentálny valčík, Smutný valčík od Sibelia, Ave Maria, Serenáda od Schuberta, Labuť »Saint-Saens.

Podráždenosť

"Sonáta mesačného svitu" od Beethovena, kantáta č. 2 od Bacha.

Napriek

Haydnove symfónie, Bachov taliansky koncert.

Starosť a úzkosť

Symfónia č. 6 (3. časť) od Beethovena, valčíky od Straussa, Mazurka a Chopinove predohry,

„Ave Maria“ od Schuberta, „Uspávanka“ od Brahmsa, „Svetlo mesiaca“ od Debussyho.

Bolesť hlavy

Američan v Paríži od Gershwina, Suite Masquerade od Chačaturjana, Maďarská rapsódia č. 1 od Liszta, Fidelio od Beethovena.

Hypertenzia
Chopinovo Nokturno d mol, Bachov husľový koncert d mol.

Žiarim láskou a šťastím.
Dávam svetlo, dobro a radosť.
Verím v silu vesmíru, ktorého som súčasťou.

Nezanedbávajte také úžasné procedúry na liečenie a udržiavanie tela vo vynikajúcej fyzickej a emocionálnej forme, ako sú masáže a kúpele na nohy. To všetko vám pomôže rýchlo obnoviť telo a nervový systém po pôrode. S výborným zdravím a dobrou náladou sa vy a bábätko naladíte na harmóniu, bude pokojnejšie a pomôže mu to rýchlejšie sa rozvíjať a spoznávať svet, ktorý pre neho bude žiariť všetkými farbami dúhy, pretože bude rásť. v atmosfére lásky, dobroty a radosti.

Nebudem tu popisovať, ako masáž pôsobí na ľudský organizmus a aké oleje sa odporúčajú používať, je to krásne napísané v mojej knihe "Kódexy zdravia". Stručne popíšem, čo potrebuje vedieť tehotná žena, aby si zachovala pevnosť a pružnosť pokožky, aby sa vyhla takzvaným „striám“, ktoré vznikajú priberaním a ktoré sa potom nedajú odstrániť, pripraviť telo na pôrod, aby ste sa po pôrode cítili skvele a zachovali si vynikajúce zdravie.

Pre tehotnú ženu je užitočné vykonávať masáž 1-2 krát týždenne na udržanie elasticity pokožky pomocou olejov z ruže, levandule, pelargónie, šalvie, harmančeka. Je tiež užitočné namazať pokožku týmito olejmi, na tento účel sa oleje môžu pridať do telového krému alebo si môžete vziať ako základ rastlinný olej a pridať do neho aromatické oleje. Pre pružnosť pokožky, ako aj pre zlepšenie pohody a udržanie dobrej nálady sa masáž robí olejmi z ruže, pelargónie, pomaranča, bergamotu, levandule, neroli, santalového dreva.

Na posilnenie zubov si môžete vyčistiť zuby a vypláchnuť ústa harmančekovým a klinčekovým olejom. Tento postup vás ochráni pred zubným kazom.

Užitočné sú aj každodenné kúpele nôh a masáž chodidiel. Je známou pravdou, že choroby tela začínajú nohami. Počas tohto procesu pridajte do vody cyprusový a levanduľový olej. A na masáž použite levanduľový, citrónový, pelargónový, ružový, pačuli, pomarančový, šalviový olej.

Do nemocnice si môžete vziať aj krém s prídavkom šalvie, klinčeka, levandule, bergamotu, ružových olejov.

O úžasných vlastnostiach vody som už písal v jednej z kníh, tieto úžasné vlastnosti môžete cítiť aj na sebe. Do 3-litrovej dózy nalejete vodu a na dózu nalepíte ľubovoľný text s prianím zdravia, lásky, šťastia. Stačí napísať všetko v prítomnom okamihu.

„Som v dobrom zdravotnom stave. Každým dňom som mladšia, štíhlejšia, krajšia. Mám výborný zrak a sluch, cítim sa úžasne. Som veselý, energický človek. Vždy mám dobrú náladu, som vždy pokojný a vyrovnaný. Vytváram si pre seba územie úspechu, lásky a šťastia. Priťahujem k sebe šťastie a žijem tak, že každý deň, hodina, každý okamih je naplnený šťastím a láskou k rodine a priateľom, k svetu okolo mňa, k sebe, k Vesmíru a Veľkému Stvoriteľovi. Som šťastná a milovaná! Pozerám sa na tento svet s úsmevom. Som spokojný so všetkým, čo ma obklopuje. Milujem tento svet, milujem náš spoločný domov – krásnu planétu Zem. Mám sa rád. Prajem si šťastie, veľa šťastia, dobré zdravie a dlhý, dlhý život. Ďakujem vám Svetelné sily vesmíru! Ďakujem svojim anjelom strážnym!"

Tie. píšeš, čo chceš pre seba, svojho milovaného, ​​jediného človeka na Zemi. Môžete tým vyslovovať aj verbálne kódy nad vodou, tiež nabíjate vodu blahodarnými energiami stvorenia a milosti.

Pred spaním je užitočné dať si teplú sprchu alebo kúpeľ s prídavkom vonných olejov, pôsobia relaxačne, pomáhajú rýchlo zmierniť následky stresu, upokojujú sa, obnovujú harmóniu v tele, zlepšujú pohodu a nálada. Vynikajúci účinok poskytujú "Pomarančové a mandarínkové kúpele" s prídavkom medu. Očistia vaše energetické telo a naplnia vás čistou energiou, dodajú vám pocit obnovy a zdravia.

A po pôrode sa môžete kúpať s odvarom paliny, borievky, borovice, cédra, čo pomáha posilniť energetické pole a zdravie. Po kúpeli je vhodné zapáliť si kadidlo, ruže, levanduľu, citrón a ak je to možné, ľahnúť si, alebo sa len pohodlne usadiť do kresla a sedieť 5-10 minút so zavretými očami, budete sa tak cítiť skvele a mať vždy skvelú náladu.

Voňať môžete šampóny, soľ, perličkový kúpeľ, gél s olejmi. Alebo pri kúpeli pridajte do kúpeľa 5-7 kvapiek levanduľového, ružového, bergamotového oleja; 4-5 kvapiek harmančeka, pelargónie, cyprusového oleja; 4-5 kvapiek šalvie, pomaranča, ružového oleja. A pridať môžete aj lupienky kvetov harmančeka, ruže, konvalinky, nechtíka, fialky ..., kúpanie s lupeňmi niektorých kvetov posilňuje imunitu, zdravie, zlepšuje pohodu a náladu, ba dokonca priťahuje pohodu a blahobytu.

Už viete, že rastliny majú silné spojenie s Kozmom a sú akousi anténou na príjem kozmickej energie.

S ohľadom na to môžete vykonať rituál, počas ktorého nabijete akúkoľvek kvetinu v kvetináči, ktorá sa vám páči, a táto kvetina ochráni váš domov, kanceláriu, podnikanie pred deštruktívnou negatívnou energiou. Starajte sa oň, nechajte ho rásť a kvitnúť pre radosť vás a vašich blízkych. A ak kvetina začne bolieť, vädnúť, vädnúť - je to varovanie, že sa okolo vás hromadí silný negatívny energetický potenciál. To je znamenie, že sa možno svojimi myšlienkami, slovami, činmi začnete okolo seba zhromažďovať negatívne energie ktorý na vás vystrekuje v podobe problémov a problémov.

Ak kvetina zomrela, znamená to, že dostala silný energetický útok, ktorý vás chráni pred veľkými problémami a kolapsom. Analyzujte svoje činy, venujte pozornosť tomu, čo a ako hovoríte, čo si myslíte a prečo? Musíte prijať potrebné ochranné opatrenia, určite sa obráťte na psychiku, špecialistu, ktorý pracuje s energiami, je celkom možné, že proti vám niekto intriguje. A je možné, že sa robia magické a energetické útoky. A návštevou odborníka, astrológa, psychika, psychológa, môžete predchádzať problémom, odstraňovať zlo.

Zapnete hudbu a pred začatím rituálu vydymíte miestnosť kadidlom, ak máte zvonček, postavte sa do stredu miestnosti, v ktorej budete viesť rituál a zazvoňte, to pritiahne priaznivé energie a tým zvyšuje účinok rituálu.

Na rituál potrebujete:

Hmota Zelená farba, položíš na stôl, kriedou nakreslíš kruh, do kruhu nakreslíš trojuholník, 3 sviečky, dáš do trojuholníka, kadidlo - bazalka, levanduľa, jablko.

Do stredu trojuholníka vložíte svoj obľúbený kvet do hrnca, zapálite sviečky, potom naberiete soľ a posypete ju pozdĺž kruhovej línie. Rastlina absorbuje energiu rituálu. Navyše, rastliny majú silné spojenie s Kozmom a kvet, ktorý stojí na vašom druhu Oltára, bude počas rituálu pôsobiť ako anténa, cez ktorú bude prúdiť čistá energia Vesmíru. Táto energia vyživí váš kvet a zvýši silu realizácie vašich plánov. A po rituáli umiestnite kvetinu na miesto, kde vždy stála, a bude z nej vyžarovať blahodarné vibrácie pohody a radosti. Postarajte sa o kvetinu, je to váš talizman, nabitý počas rituálu vyžarovaním energie realizácie, pre úspech vašich túžob a plánov. Cielene prispeje k naplneniu vašich túžob a bude vaším strážcom pred problémami a vplyvom iných ľudí.

Zapli ste hudbu, pohodlne sa usadili v kresle alebo kresle, nemôžete vyjsť z kruhu až do konca rituálu, takže si pripravte všetko naraz. Vediete relaxačné sedenie, aby ste upevnili výsledok rituálu.

Znie hudba, relaxujete a robíte vizualizáciu, čím k sebe priťahujete blahodarné energie vesmíru. Pohodlne sa usaďte a zatvorte oči. Pokojne, pomaly sa zhlboka nadýchnite, plynule prechádzajú do výdychu, dýchajte voľne, zhlboka, s každým nádychom sa viac a viac upokojujete, s každým výdychom sa viac a viac uvoľňujete. Odpočívaš, máš sa dobre. Sústreďte sa na prsty na nohách, na každý prst a uvoľnite ich. Sledujte, ako sa relaxácia šíri na chodidlá, po členky až po kolená.

Cíťte, ako vám uvoľnenie stúpa po bokoch, pokrýva vaše brucho, hrudník, vaše dýchanie je pokojné a hlboké. Dlane a prsty sú uvoľnené. Cítite, ako sa vám uvoľňujú dlane a prsty. Vlna uvoľnenia sa zdvihne po vašich rukách a ramenách, krk, tvár, líca, brada, oči, obočie, čelo sú úplne uvoľnené. Pocit príjemného uvoľnenia sa presúva do hlavy a dole po zátylku až ku krku. A cez ramená sa rozprestiera dole na hrudník, brucho, boky, kolená, lýtka, členky. Rozširuje sa na chodidlá. S každým výdychom sa uvoľňujete viac a viac. Odpočívate, ste pokojní. Napĺňa vás pocit harmónie a pokoja.

Predstavte si, že kráčate po parkovej uličke. Rastú na ňom mohutné, krásne stromy. Rastú tu topole a osiky, prídete k stromom, požiadate ich, aby odstránili nečistoty z vášho energetického poľa, očistili dušu od špiny. Poďakujte im a pokračujte v prechádzke. Vyjdete do ďalšej aleje, na ktorej sú rozkonárené obry, duby, brezy bielokmeňové, krásky lipy. Pristupujete k týmto stromom a žiadate ich, aby vás živili čistou energiou, zvyšovali a posilňovali vitalitu, aby ste mohli prechádzať životom energicky a veselo, mohli ste byť veselým a prosperujúcim človekom, ktorý si buduje svoj život podľa Zákonov šťastia a úspechu. . Cítite radosť a cítite príval novej sily. Ďakujete stromom za pomoc. Zhlboka sa nadýchnite a pri výdychu s úsmevom otvorte oči.

Potom prídete k stolu a budete pokračovať v rituáli. Čítate sprisahanie, v tomto čase môžete držať ruky nad kvetinou a plynulými pohybmi zhora nadol ju nasýtiť energiou, čím posilníte spojenie medzi vami a kvetinou.

„Kvet v mojom dome, ty si výtvor prírody
Staňte sa pre mňa ochranou, odstráňte prekážky.
Budem s tebou šťastný, zabudnem na útrapy.
Nechajte zapáliť ohne lásky a úspechu.
Nech je v mojom dome iba šťastie
A peniaze budú prúdiť ako rieka do môjho domu
Prosperita pre mňa. Len plačem od šťastia
Naplnenie túžob je všade a vo všetkom.
Sily vesmíru vstúpia s vami do môjho domu
Môj dom je obklopený energiou šťastia.
Staneš sa mojím štítom, nehynúcou ochranou
Dom bude chránený pred problémami a ťažkosťami.
Rýchlo vyrastie vesmírny zázrak
SOM čistá voda Dám ti napiť
Budem si ťa vážiť, milovať, budem ťa milovať
Verím v teba, verím v tvoju silu."

Po rituáli položíte kvetinu na svoje miesto a staráte sa o ňu, komunikujete s ňou. Kvety majú pamäť a vždy dávajú, priťahujú z Kozmických výšin energiu lásky a prosperity tým, ktorí sa k nim správajú s láskou.

Moje potreby sú posvätné. Každý deň sa mi dejú zázraky.

Moje vedomie je magnet, ktorý ku mne priťahuje všetko, čo považujem za svoje.

Fyzicky cítim svoju spolupatričnosť so životom a so všetkým, čo je.

Mám dosť času urobiť všetko, čo je dnes naplánované.