Kviz o pravilima ceste za djecu predškolske dobi. Scenarij zabave prema prometnim pravilima korištenjem ICT-a za djecu starije predškolske dobi

Zabavni scenarij za djecu srednjih godina predškolske dobi prema prometnim pravilima „Azbuka promet»

Cilj: Jačanje sposobnosti korištenja pravila ceste u raznim praktičnim situacijama
Zadaci:
Njegovati sposobnost ispravnog ponašanja na cesti
Razvijajte brzinu i agilnost
Učvrstiti znanja o prometu, semaforima, znanja o prometnim znakovima
Nastaviti upoznavati djecu s radom prometnih policajaca

Napredak zabave:
Vodeći: Pozdrav dečki, danas ćemo razgovarati o pravilima na cesti. Uostalom, stvoreni su ne samo za vozače vozila, već i za pješake. Svi znamo da nepoštivanje prometnih pravila dovodi do ozbiljnih posljedica.
Ljudi, recite mi tko drži red na cestama?
djeca: inspektor prometne policije
Nakon završetka pjesme, Snjeguljica utrčava u dvoranu.

Bel: Oh, zdravo, gdje sam otišao?
Vodeći: Pozdrav Snjeguljice, ovo je vrtić, a dečki i ja odlučili smo razgovarati o pravilima na cesti.
Bel: Kako zanimljivo, ali kakva su to pravila na cesti?
Vodeći: Pravila ceste utvrđuju redoslijed kretanja vozila i pješaka.
Bel:Što god smisle, ideš sebi i ideš, ali ideš i ideš.
Vodeći: Ne, Snjeguljice, griješiš, ostani s nama pa ćeš se sama uvjeriti.
I da provjerim vaše znanje, evo, držite slike i znakove, trebate odabrati ispravnu sliku za svaki znak.
Igra "Odaberi sliku"
Snjeguljica pokušava podići sliku, ali ne uspijeva, voditeljica moli djecu da pomognu.

Vodeći: Vidite Snjeguljicu, kako su naši dečki spretno sve napravili, a sad poslušajte stihove.

Dijete
Na putu cijeli dan
Snažan pokret,
Nemojte zaustavljati tok
Čak i na trenutak.

Dijete
Da se ne dogodi
opasni sudari,
Postoje pravila
Cestovni promet.

Semafor izlazi na pjesmu V. Leontieva "Semafor"

Semafor: Pozdrav, ja sam semafor, i čuo sam da netko ovdje ne poznaje pravila ceste?
Vodeći: Semafor, naši dečki znaju pravila na cesti, ali Snjeguljica želi naučiti.
Semafor: Pa onda, provjerimo vaše znanje, a Snjeguljica će slušati. Ja ću postavljati pitanja, a vi morate dati točan odgovor.
pitanja:
1. Koji prijevoz prevozi ljude? (putnik)
Semafor: Tako je, predlažem da igrate igru ​​"Autobus"

Mobilna igra "Autobus"
U igri su 3 osobe, vozač stavlja putnike u obruč i prevozi.

2. Koja je vrsta transporta kiper kamion? (na teret)
Semafor: I ovo je točan odgovor.
Štafeta "Pomakni cigle"
Djeca prevoze drvene cigle u kamionima, obilazeći prepreke.

3. Koliko signala ima semafor? (3)
Relej "Prikupi semafor"
Djeca se izmjenjuju skupljajući semafore, zaobilazeći prepreke.

4. Kako se zove dionica puta za promet (kolovoz)
5.Gdje trebate prijeći cestu? (na pješačkom prijelazu)
6. Što su pješački prijelazi? (zemlja, podzemna)
Semafor: Bravo, cestu možete prijeći samo na pješačkom prijelazu.
Bel: Pa što, ali ja sam tamo gdje želim ići.
Vodeći: Snjeguljica, ovo je jako opasno, jer prije pješačkog prijelaza vozač usporava kako bi propustio pješaka. A ako nema pješačkog prijelaza, vozač možda neće imati vremena zaustaviti automobil.
I pričajmo Snjeguljici pjesme o pješačkom prijelazu.

Dijete
prugasti prijelaz
Pješake čekaju različiti:
Mama šeće s kolicima
Žena šeta sa psom

Dijete
Beba nosi igračku
Starac vodi staricu,
Dvije djevojke šetaju
Automobili mirno čekaju.

Mobilna igra "Pješački prijelaz"
Djeca puze kroz tunel (podvožnjak), zatim prelaze zebru.

Bel: Sada ću preći cestu samo na pješačkom prijelazu.
Semafor: Mogu li se djeca voziti u autu bez dječje sjedalice?
Djeca odgovaraju: Ne
Semafor: Tako je, ali ne treba samo sjediti u stolici, već se svakako zakopčati.
Bel: Zašto se kopčati? Ali kako vrtjeti i vrtjeti, prepustiti se?
Vodeći: Obavezno vežite sigurnosne pojaseve kako biste izbjegli ozljede. A ako se vrtite i vrtite, vozač će biti ometen i neće pažljivo pratiti situaciju na cesti, što može dovesti do nesreće.

Dijete
Kod hlača i kod auta
Postoje pojasevi za spašavanje.
Oni su tvoj auto
Čvrsto se vežite!

Bel: I to je istina, ali možete igrati kasnije.
Ples "Bibika" - Barbariki

Semafor: Na kojem semaforu možete prijeći cestu
Djeca odgovaraju: Zelena
Bel: Ali uopće ne gledam u semafor, kad hoću, onda idem.
Vodeći: Snjeguljica, ovo nije u redu, jer se može prijeći samo na zeleno svjetlo, treba stati na crveno, a spremiti se za ići na žuto. Uostalom, kada je crveno svjetlo za pješake, zeleno svjetlo za automobile. To se radi kako automobil ne bi udario pješaka tijekom vožnje. Stoga se automobili i pješaci kreću u zavojima.
Semafor: Znaš li pjesme o meni?

Dijete
Čeka nas semafor.
Osvjetljava prijelaz.
Crveno oko zasvijetli
Želi nas zaustaviti.
Ako crveno - nema šanse.
Crveno svjetlo - ne može ići.

Dijete
Žuto svjetlo - nije jako strogo:
Čekaj, nemamo još načina.
Jarko žuto oko gori:
Sav promet se isplati!

Dijete
Konačno zeleno oko
Otvara nam put.
prugasti prijelaz
Mladi pješaci čekaju!

Semafor: Predlažem da igrate igru

Mobilna igra "Pješak i semafor"
Na zeleno svjetlo djeca hodaju na mjestu, na žuto pale motore. stati na crveno.

Bel: Hvala dečki, sad ću pažljivo pogledati semafore.
Semafor: Dobro je da je Snjeguljica sve shvatila. Gledaj, koji je ovo znak? (pokazuje znak biciklističke staze)

Semafor: A sada ću slagati zagonetke o putokazima, a vi morate pronaći pravi znak.
(djevojkama se daju putokazi u ruke)

Nisam oprao ruke na cesti
Jeo sam voće i povrće.
Razbolio se i vidi predmet
medicinska pomoć.
Znak "Točka prve pomoći"

Vozač kočnice. Stop!
Pred vama je znak zabrana.
Ovaj znak je najstroži
Da ne uđete u nered.
Morate slijediti znak
"Pod ciglom" ne zovi.
Zabrana ulaza

Dječje igralište u blizini kuće
Prema Pravilniku - stambeni prostor.
Vozaču će dati znak -
U dvorištu - budite na oprezu.
Vozite tiho, oprezno
Parkirajte gdje možete.
Znak "Stambena zona"

Znak stop. Što je ovdje?
Vješto kočite vozača
Ne gasi motor, zamrzni se
Sve je dobro? Sljedeći pritisak.
Znak "Kretanje bez zaustavljanja je zabranjeno"

Stanite, gomile ljudi.
Autobus će uskoro doći.
Gradski prijevoz čeka ovdje,
Idu u ured, u dućan, kući.
Idu u školu, vrtić,
Na odmoru idu na paradu.
U uličnom krugu
Gradski prijevoz na veliko poštovanje!
Znak autobusne ili trolejbuske stanice

Duga vožnja, umoran
I želuci su zarežali
Priznali su nam
Oni su već dugo gladni.
Nije prošlo ni pet minuta
Znak visi - ručajte ovdje.
Znak točke za hranu

Semafor: A sada predlažem da igramo igru ​​"Trči u svoj znak"
Pokretna igra “Trči u svoj znak” Djeca su podijeljena u timove od 5-7 osoba, jedno dijete uzima znak u ruke i staje u obruč, a ostala djeca iz tima tvore krug oko njega. Dok svira glazba, djeca hodaju po igralištu (dvorani), kada glazba prestane, djeca trče do svog znaka formirajući krug. Djeca sa znakovima mijenjaju svoje mjesto trčeći u drugi obruč.

Bel: Ljudi, hvala vam puno, shvatio sam da je imperativ poštivati ​​pravila ceste. Sada ću otići i reći svojim prijateljima patuljcima o pravilima na cesti.
Snjeguljica odlazi, djeca se opraštaju od nje.
Semafor: Dečki super ste, vidim da znate pravila ceste, a sad ću ići u drugi vrtić, i podsjećam vas da ne biste zaboravili poštovati pravila.
Ode semafor, djeca se opraštaju od njega.

Vodeći: Dečki, predlažem da svi stanu u krug i otplešu zajednički ples o prijateljima.

Dječji vrtić MADOO br. 36, Verkhnyaya Pyshma, Sverdlovsk Region

Astashkina L.N., Zyryanova E.E. Kviz o pravilima ceste za djecu starije predškolske dobi // Sovushka. 2016. Broj 1..2016.n1-a/ZP15120115.html (datum pristupa: 05.07.2019.).

Zadaci.

  1. Unaprijediti ideje o sigurnom ponašanju na ulicama i cestama;
  2. učvrstiti znanja o značenju semafora i prometnih znakova.
  3. Pročistite svoje razumijevanje transporta.
  4. Razvijati pažnju, brzinu reakcije, koherentan govor
  5. Doprinijeti stvaranju pozitivnog emocionalnog raspoloženja.

Oprema. Prometni znakovi, ilustracije s prikazom prometnih i prometnih znakova, prijenosno računalo, ekran za prikazivanje filma, 2a stolovi sa stolicama, didaktička društvena igra "Sastavi putokaz", zastavice (zelene i crvene) po broju sudionika.
Preliminarni rad. Razgovori o pravilima na cesti, čitanje fikcija, korištenje stolnog računala didaktičke igre, dizajn informativnih štandova.
Sadržaj kviza.
Djeca i roditelji ulaze u dvoranu i sjedaju na stolice.
P: Pozdrav dragi prijatelji!
Drago nam je što Vam možemo poželjeti dobrodošlicu u naš kviz posvećen pravilima na cesti.
Svakim danom sve više automobila pojavljuje se na našim cestama. Velike brzine i promet zahtijevaju od vozača i pješaka veliku pažnju.
Nedjelja: U našem kvizu sudjeluju dvije ekipe: Tim "Pješaci", Tim "Vozači" Mole se sudionici kviza da zauzmu svoja mjesta. (ekipe za sjedenje). broj 2

Prije početka našeg kviza, predstavljam vam naš ugledni žiri…………
Naš će se kviz sastojati od nekoliko blokova s ​​pitanjima. Za svaki točan odgovor tim dobiva bod. Ekipe redom odgovaraju na pitanja, ako je odgovor spreman, član tima podiže ruku i odgovara, u slučaju netočnog odgovora pravo na odgovor prelazi na drugi tim.

Povijesni podaci o prometnim pravilima.

  1. Zagrijati se
  2. Semafori, oznake na cesti
  3. Prometni znakovi
  4. Fizička minuta (igra)
  5. Glazbeni "automulti"
  6. Didaktika "Sakupi putokaz"

Blok broj 1. Zagrijavanje (zagonetke) Točan odgovor 1 bod №3
1. D. Kakav konj, sav u prugama,
Svijetli li na cesti?
Ljudi idu i odlaze
I ne bježi. (PJEŽAČKI PJEŽAČ)
3. D. Hoda pločnikom
Voli prijelaz zebre
I hoda uz bok
Tko je to? (PJEŠAK)
4. R. To će nas prisiliti da idemo tiho,
Okrenite se blizu će se pokazati
I podsjetiti vas što i kako
na putu ste... (Cestovni znak)
Pažnja na ekran!
Što su roditelji strica Fjodora dali poštaru Pečkinu? #4
Što je letio stari Hottabych? #5
Kako je Pepeljuga otišla na bal u palači? #6
Kako je Emelya došla u palaču k kralju? #7
A sada pažnja. Zagonetke #8

Bajna ptica leti
A unutra sjede ljudi.
Govori među sobom. (zrakoplov)

Snažan čovjek na četiri noge
NA Gumene čizme
ravno iz trgovine
Donio nam je klavir. (auto)

Je li to tamo, u izmaglici se topi?
Leti kao ptica na valovima.
Jedra mijenja sat,
Držati nos na vjetru... (Jahta)

Blok broj 2. Semafori, oznake na cesti. Točan odgovor 1 bod№9
Pažnja!
. R. Koje pješačke semafore znate što znače? № 10
Kako izgleda pješački semafor? № 10
2. D. Kako se označava pješački prijelaz na kolovozu ulica i cesta? № 11
3. D. Kojom bojom cestovni službenici obilježavaju prometnicu? Zašto? broj 12
4. R. Gdje pješaci smiju prijeći ulicu? broj 13
5. pitanje. DODATNO! Svakoj momčadi može donijeti 2 boda. #14
Obje ekipe, Pažnja na slajd!
Svima nam je dobro poznat rad Sergeja Mihalkova "Ujka Stjopa policajac".
Predstavljam Vašoj pozornosti ilustracije iz ovog djela. Činjenica je da su crteži za ovo djelo nacrtani i objavljeni u drugačije vrijeme, unatoč činjenici da su na prvi pogled apsolutno isti, imaju jednu vrlo bitnu razliku, molim vas da pažljivo pogledate ove brojke i pronađete tu razliku? ( Boje semafora su obrnute - crvena i zelena)

Blok #3
Igra "Trčeći semafor" br.15
Djeca slijede voditelja na sve strane. S vremena na vrijeme, vođa podiže zastavu, a zatim se okreće. Ako dignete zelenu zastavicu, djeca nastavljaju pratiti voditelja, ako je žuta, skaču na mjestu, ako je crvena, svi se trebaju ukočiti na mjestu i ne pomaknuti se 15-20 sekundi. Tko pogriješi, ispada iz igre. Pobjeđuje najpažljiviji
Blok broj 4. Putokazi. Točan odgovor 1 bod № 16

  1. R. U koje se grupe dijele prometni znakovi? (dopušta, zabranjuje,)
  2. D. Pozor na tobogan! Koji su to znakovi? (autobusna stanica, pješački prijelaz, punkt za hranu) br.17
  3. D. Tko bi trebao znati prometne znakove? (vozači i pješaci) br.18
  4. Ispravite znakove! broj 19

Blok broj 5 "Multi-Autopulti". Točan odgovor je 1 bod.
Točan odgovor je 1 bod. (skladbe su uključene nakon odgovora na dijapozitivu iz crtića) Pitanje je zajedničko za sve skladbe. № 20

pješaci Vozači
Kako se zovu animirani filmovi iz kojih dolaze te kompozicije? Razna pitanja za tim.

1. "Mačak Leopold" (Pedaliranje) br.21

Kojom se vrstom prijevoza kretao mačak Leopold? (bicikl)

2. "Motor iz Romashkova"
№ 22

WHO protagonist, glavni lik? (vlak)

3. "The Bremen Town Musicians" (Pjesma prijatelja) br. 23

Koga su jahali bremenski glazbenici? (na magarcu)

4. "Pa čekaj malo" (Semafor) br.24

O čemu pjeva glavni lik? (o semaforima)

5. "Funtikove pustolovine" (Lijepo je lutati svijetom) br.25.

Tko je glavni lik ove pjesme? (Svinja Funtik)

Blok broj 6 Didaktička igra "Sakupi putokaz". broj 26
Ocjenjivački sud ocjenjuje ispravnost zadatka i brzinu.
Izazov za brzinu i inteligenciju.
Tim "Pješaci" prikuplja bilo koji putokaz servisa.
Tim "Vozači" prikuplja svaki znak zabrane. (Bez pješaka).
V.: Poštovani sudionici i gosti! Naš kviz je došao kraju. Hvala svima na sudjelovanju u našem kvizu.
A sada dajmo riječ žiriju koji će proglasiti pobjednika današnjeg kviza.
Uručenje kapetanima momčadi: potvrda o sudjelovanju i diploma za pobjedničku momčad, žiri će također odabrati najbolje igrače koji će uručiti prigodne ambleme.

Scenarij zabave prema prometnim pravilima za djecu starije predškolske dobi: Cestovne avanture

Cilj: Formiranje stabilnog znanja djece o pravilima ponašanja na ulici, o pravilima na cesti, o raznim vrstama prijevoza.
Zadaci:
razviti pažnju, poboljšati koordinaciju pokreta;
pridonijeti poboljšanju motoričkih sposobnosti;
educirati djecu o kulturi ponašanja na cestama i u javnom prijevozu.
Materijali i oprema: prometni znakovi na tribinama, staza - pješački prijelaz, prstenovi (imitacija volana) za igru, dva obruča, krugovi: crveno žuti, zeleni za igru ​​"Preklopi semafor", zastavice: crveno žute, zelene - za igru ​​i ples, laptop, projektor, prezentaciju za događaj.

Djeca ulaze u dvoranu uz glazbu, sjede na stolicama.

Vodeći. Pozdrav, draga djeco, dragi gosti. Predlažemo da danas prošetate Gradom. I naš će grad biti neobičan - ovo je grad prometnih znakova. Ali da bismo prošetali gradom, naravno, treba nam znanje, a tko će mi reći što trebamo znati i zapamtiti. (Prometni zakoni).
Dakle, jesmo li na putu? I prvo ćemo pješice. kamo ćemo ići Slajd sa slikama kuća, ulica, prometnica)?
(odgovori djece)
Vodeći. Tako je, hodat ćemo nogostupom kojim hodaju pješaci.
1. dijete: Grad u kojem živimo s vama
S pravom možete usporediti s primerom.
Evo ga, abecede, preko pločnika:
Znakovi su obješeni iznad glave.
2. dijete: Abeceda ulica, avenija, cesta
Grad nam cijelo vrijeme drži lekciju.
Uvijek zapamtite abecedu grada
Da vam se ta nevolja ne dogodi.

Pjesma na motiv "Uči u školi"
1. Jako volimo hodati
Skočite, trčite i igrajte se.
Toliko je zanimljivih stvari u našem životu!
Samo djeca trebaju znati
Nikada ne zaboravi
Da postoji opasan put na svijetu!
2. Hodati cestom,
Kako ne bi smetali automobilima,
Da ne bude sudara, momci,
Pa, jednostavno rečeno,
Pa, naravno, ne uzalud
U svijetu postoje prometna pravila!
3. Ova pravila su potrebna,
Ova pravila su važna
Ova pravila su vrijedna poštovanja,
Da ne postane bogalj.
Da ne izgubi život
Poslušajte djeco
Pravila vožnje!

Čuje se truba automobila. Utrčava Brownie Kuzya.
Brownie: Uf, skoro me udario auto.
Voditelj: Bok kako se zoveš?
Brownie: Brownie Kuzya
Voditelj: Gdje ste prešli cestu da vas je zamalo udario auto?
Brownie: Gdje je bilo zgodno, tamo se preselio.
Voditelj: Ljudi, gdje trebate prijeći cestu?
djeca: Na pješačkom prijelazu.
3. dijete: Pješak! Pješak!
Zapamtite prijelaz!
podzemni, zemaljski,
Nalik zebri.
Znajte da je samo prijelaz
To će vas spasiti od nevolje.
Voditelj: Bravo dečki, tako je. Pokažimo Kuzeu gdje treba prijeći cestu (djeca zajedno s Kuzeyem hodaju pješačkim prijelazom (putem)).
Kuzya, razumiješ li gdje trebaš prijeći cestu?
Brownie: Naravno da sam razumio. Na pješačkom prijelazu.
Voditelj: Da bismo učvrstili ovo pravilo, igrat ćemo.

Igra "Pazi, prati kretanje"
(sva djeca se igraju).

Voditelj: Tko će nam pomoći na tom putu? Ovo je naš regulator.

Kada je okrenut prema nama, staza je zatvorena za promet.
Podigao je ruku i, eto, pješak je bio spreman.
A kad stoji postrance, put je otvoren i tebi i meni.
Dijete "Kontroler" pokazuje prometnu signalizaciju kontrolora, djeca su podijeljena na pješake i vozače, izvodit će pokrete. Ako kontrolor prometa stoji ispred - prema pješacima, tada automobili prolaze kolovoz, ako desna ruka podignuti - pješaci su spremni, a automobili se zaustavljaju, ako je ruka ispružena u smjeru vožnje, onda automobili stoje, a pješaci prelaze pješački prijelaz.
Voditelj: Dobro napravljeno. Kuzya, reci mi gdje se toliko žuriš?
Brownie: Pobjegao sam od Baba Yage. Ona želi da živim u njezinoj kolibi, ali ja želim živjeti u selu s ljudima. Yagi je jako dosadno u šumi. I izgubio sam se u gradu. Pomozi mi da dođem do svog sela.
Voditelj: Momci, možemo li pomoći kolaču Kuzi? (odgovori djece)
Onda, sada idemo do autobusne stanice i idemo autobusom.
Voditelj: Koji je ovo znak? (na toboganu je znak "Autobusna stanica", odgovaraju djeca). Sad ćemo vidjeti čija će momčad brže kretati s jedne stanice na drugu.

Igra "Prevozi putnika"
Djeca su podijeljena u dvije ekipe. Odabran je "vozač", drži obruč - ovo je autobus. Na signal "Vozač" prevozi putnike od jednog stajališta do drugog. Tko brže preveze putnike, pobijedila je ta ekipa.

Tijekom igre utrčava Baba Yaga. Pokušava svakoga natjerati. Kuzya se skriva iza djece.

Voditelj: Poštovani, ne možeš se tako ponašati u autobusu.
Baba Yaga. Nisam ja poštovan, nego prava Baba Yaga. moram požuriti. A ti mi smetaš.
Voditelj:. momci. Recimo Babi Yagi kako se ponašati u autobusu. (dječje priče) Baba Yaga, kamo se toliko žuriš?
Baba Yaga. Tražim kolačića Kuzyu. Pobjegao je od mene. Jesi li ga vidio?
Voditelj: Vidjeli smo, samo, on ne želi živjeti s tobom u šumi. Želi živjeti na selu. Pustiti ga da ode.
Baba Yaga. Ne, neću pustiti. Nigdje mi neće pobjeći, u gradu će se izgubiti. Nešto će mu se sigurno dogoditi – udarit će ga auto. Nitko mu neće pomoći.
Voditelj: Dečki će mu pomoći.
Baba Yaga. (vidi Kuzju) Gdje si! Neće pomoći, začarao sam semafor, pomiješao sve znakove.
voditeljica. Naša djeca znaju pravila na cesti, popravit će semafore.

Igra "Sklopi semafor"
Djeca su podijeljena u dvije ekipe po troje. Svaki sudionik trči do "semafora" (dva pravokutnika s tri kruga) i postavlja jedan krug u boji. Tko će brzo i ispravno rasporediti boje semafora.
4. dijete. Ako je upaljeno svjetlo - crveno
Dakle, kretanje je opasno.
Zeleno svjetlo govori
Staza je otvorena za pješake
Žuto svjetlo - upozorenja
Pričekajte da se signal pomakne.
Vodeći. Vidiš, Baba Yaga, naša djeca su razočarala semafor.
Želite li s njima igrati igru ​​pažnje?

Crvena, žuta, zelena igra
Voditelj pokazuje znake zastavice, djeca oponašaju radnje. Ako je zastava crvena, djeca stoje mirno, ako je žuta djeca plješću rukama, ako je zelena djeca slobodno hodaju po dvorani.
Voditelj: Naši momci dobro poznaju semafore. I pripremili su ples.

Ples sa zastavama "Semafor"
na pjesmu "Semafor" iz crtića o autima

Baba Yaga. Znaju semafor, ali ne poznaju putokaze.
Voditelj: I provjerimo.

Igra "Reci Kuze putokazima"
Utakmicu igraju 2 ekipe.
Ispred djece na udaljenosti od 2-3 m postavljeni su putokazi (znakovi na tribinama) u jednom redu. Timovi se počinju izmjenjivati ​​i imenuju znakove za Brownie Kuze.

voditeljica. Uvjerio sam se, Yaga, da naši momci poznaju putokaze. O njima znaju i pjesme. (Djeca uzimaju jedan po jedan znak i redaju se, svako priča o svom znaku).
Pa, sada, svi znakovi,
Stani u red
I sva pravila na cesti
Reci za dečke.
5. dijete: Zabrana ulaza
Znak vozača je zastrašujući,
Automobili nisu dozvoljeni!
Ne pokušavajte brzopleto
Vozite pored cigle!
6. dijete: Znak "pješački prijelaz"
Ovdje je kopneni prijelaz
Ljudi hodaju po cijele dane.
Ti, vozaču, ne budi tužan,
Prođite pješaka!
7. dijete: Nema prometnog znaka za pješake
Kiša i vedro vrijeme
Ovdje nema pješaka.
Jedan znak im govori:
"Ne smijete ići!"
8. dijete: Znak "Autobusno, trolejbusko, tramvajsko i taksi stajalište".
Na ovom mjestu pješak
Prijevoz strpljivo čeka.
Bio je umoran od hodanja
Želi biti putnik.
9. dijete: Znak "Djeca"
Djeca nasred ceste
Za njih smo uvijek odgovorni.
Da im roditelj ne plače,
Budite oprezni vozač!
10. dijete: Znak "Opasno skretanje"
Ovaj znak kuca alarm -
Evo opasnog zaokreta!
Ovdje se, naravno, možete voziti.
Samo budi jako oprezan...
Nemojte nikoga prestići
Ne mijenjajte putnike.
11. dijete: Nema znaka za bicikle
Zapamtite znak, prijatelji,
I roditelji i djeca:
Gdje visi, nemoguće je
Vozi bicikl!
Baba Yaga. Znakovi se tada uče. I, evo, nećete pogoditi moje zagonetke.
voditeljica. Baba Yaga, naša su djeca jako velika, brzo će pogoditi tvoje zagonetke. Razmišljati.
Baba Yaga.
1. Kakva je ovo čudna kuća?
U njemu je puno djece.
Nosi gumene cipele
I hrani se benzinom. (autobus)

2. Ovaj konj ne jede zob,
Umjesto nogu - dva kotača.
Sjednite na konja i uzjašite ga
Samo bolja vožnja. (bicikl)
3. Kakav konj, sav prugast,
Svijetli li na cesti?
Ljudi idu i odlaze
I ne bježi. (pješački prijelaz)
4. Njegov rad je pet kotača,
Ne daje se drugo:
Ispod njega su četiri kotača,
U ruci je još jedan. (šofer)
5. Ovdje transport strpljivo čeka,
Stiže - svi će ući:
Autobus će nam spretno voziti,
Uostalom, ovo mjesto je ... (stani.)

6. Obvezat će nas da vozimo tiho,
Okrenite se blizu će se pokazati
I podsjetiti što i kako
na putu ste... (cestovni znak)

Voditelj: Djeca su vam riješila sve zagonetke. Moraš pustiti Kuzju.
Baba Yaga: Svidio si mi se Dječji vrtić. Smijemo li Kuzey i ja doći u posjet? A ja ću Kuzju otpratiti do sela, obećavam ti. Na rastanku želim dati male darove.

Daje djeci značke "mladi pješaci" i odlazi s Kuzeyem

Voditelj: Tako je naša šetnja Gradom prometnih znakova završila.

Toliko je poteškoća na cestama, nema sumnje.
Ali nemamo ih se razloga bojati,
Jer pravila ceste
Dostupan za pješake i automobile.
I da svi imaju dobro raspoloženje,
Poštujte pravila na cesti!

Svrha igre: Naučite djecu razlikovati prometne znakove za vozače (bicikliste) i pješake.

Učvrstiti znanje djece o znakovima upozorenja: „Željeznički prijelaz“, „Djeca“, „Opasno skretanje“; znakovi zabrane: “Ulaz zabranjen (biciklistu, vozaču)”, “Zabranjeno kretanje biciklima”, “Prolaz zatvoren”; propisni znakovi: "Obvezni smjer kretanja", "Ravno", "Desno", "Lijevo", " Kružni pokreti", "Biciklistička staza"; informativni znakovi: "Parking mjesto", "Pješački prijelaz"; servisni znakovi: "Prva pomoć", "Telefon", "Food point", "Benzina", "Održavanje automobila".

Njegovati pažnju, vještine za svjesno korištenje znanja o pravilima prometa u Svakidašnjica.

Materijal: kartonski krugovi sa slikama prometnih znakova; papirnata omotnica u kojoj je izrezan prozor; štapić.

Napredak igre

Učiteljica u omotnicu ubacuje krug na kojem je nacrtano nekoliko znakova i fiksira ga štapom. Zatim pomiče krug tako da se na prozoru pojavljuju različiti znakovi. Djeca imenuju svaki znak i objašnjavaju njegovu svrhu.

"Pogodi koji znak"

Svrha igre:

Naučite djecu prepoznati putokaze.

Ojačati znanje djece o pravilima na cesti.

Njegovati sposobnost samostalnog korištenja stečenih znanja u svakodnevnom životu.

Materijal: kocke na kojima su nalijepljeni prometni znakovi: znakovi upozorenja, zabrane, informativno - indikativni i servisni.

Napredak igre

Prva opcija

Voditelj redom poziva djecu do stola gdje leže kocke. Dijete uzima kocku, zove znak i prilazi onoj djeci koja već imaju znakove ove grupe.

Druga opcija

Domaćin poziva znak. Djeca pronađu ovaj znak na svojim kockama, pokažu ga i kažu što znači.

Treća opcija

Igračima se daju kockice. Djeca ih pažljivo proučavaju.

"Ulica grada"

Svrha igre:

Pojasniti i učvrstiti znanja djece o pravilima ponašanja na ulici, o pravilima na cesti, o raznim vrstama vozila.

Materijal: raspored ulica; drveće; automobili; lutke za pješake; semafori; prometni znakovi.

Napredak igre

Učiteljica s djecom ispituje raspored ulice, postavlja brojna pitanja. Djeca svoje odgovore prate prikazom na izgledu. Pitanja za djecu:

Koje su kuće u našoj ulici?

Kakav je promet u našoj ulici - jednosmjerni ili dvosmjerni?

Gdje bi pješaci trebali hodati? Gdje bi automobili trebali voziti?

Što je raskrižje? Gdje i kako prijeći ulicu?

Kako se označava pješački prijelaz?

Kako je reguliran promet na ulici?

Koje semafore poznajete?

Koji su putokazi u našoj ulici? Za što su oni?

Čemu služi prijevoz putnika? Gdje ga ljudi čekaju?

Kako se treba ponašati u autobusu?

Možeš li se igrati vani?

Zatim učitelj poziva djecu da se "voze" ulicom, poštujući pravila ceste. Tada jedno od djece igra ulogu pješaka. Pobjednik je onaj tko se dobro (bez grešaka) snađe u ulozi vozača ili pješaka.

"Postavi putokaz"

Svrha igre:

Naučiti djecu razlikovati sljedeće prometne znakove: "Željeznički prijelaz", "Djeca", "Pješački prijelaz", "Divlje životinje" (upozorenje); “Ulaz zabranjen”, “Prolaz zatvoren”, “Promet biciklima zabranjen” (zabrana); "Ravno", "Desno", "Lijevo", "Kružni tok", "Pješačka staza" (propisno); "Parking mjesto", "Pješački prijelaz", "Mjesto medicinske skrbi", "Telefon", "Točka prehrane", "Benzinska postaja", "Točka održavanja" (informacije i indikacije); "Prva pomoć", "Bezinska postaja", "Telefon", "Puno za hranu", "Odmorište", "PTSI pošta" (uslužni znakovi).

Njegovati pažnju, vještine orijentacije u prostoru.

Materijal: prometni znakovi; igralište s prikazom cesta, pješačkih prijelaza, željezničkih prijelaza, upravnih i stambenih zgrada, parkirališta, raskrižja.

Napredak igre

Djeci se nudi:

Razmotrite igralište i ono što je na njemu prikazano;

Postavite odgovarajuće prometne znakove. Na primjer, škola ima natpis "Djeca", kafić ima "Food Point", raskrižje ima "Pješački prijelaz" itd.

Pobjednik je onaj koji u određenom vremenu ima vremena pravilno i brzo rasporediti sve znakove.

"naša ulica"

Svrha igre:

Proširiti znanje djece o pravilima ponašanja pješaka i vozača na ulici.

Učvrstiti ideje djece o namjeni semafora.

Naučiti djecu razlikovati prometne znakove (upozoravajuće, zabranjujuće, propisne, informativne i indikativne) namijenjene vozačima i pješacima.

Materijal: raspored ulice s kućama, raskrižje; automobili (igračke); lutke za pješake; lutke vozačice; semafor (igračka); putokazi, drveće (maketi).

Igra se igra na rasporedu.

Napredak igre

Prva opcija (za pješake)

Uz pomoć lutaka djeca, po uputama učiteljice, igraju razne prometne situacije. Dakle, na kontroliranom raskrižju, na zelenom semaforu, lutke prelaze ulicu, na žutom staju, čekaju, na crvenom nastavljaju stajati.

Zatim lutke hodaju nogostupom ili stranom kolnika do pješačkog prijelaza, označenog informacijskom oznakom „Pješački prijelaz“, i tu prelaze kolnik.

Druga opcija (za vozače)

Učitelj pokazuje prometne znakove: “Regulacija prometa”, “Djeca”, “Pješački prijelaz” (upozorenje); “Ulaz zabranjen”, “Piskanje zabranjeno” (zabranjeno); "Kretanje ravno", "Kretanje udesno" (propisno); "Mjesto autobusnog stajališta", "Pješački prijelaz", "Podzemni pješački prijelaz" (podaci i indeks). Djeca objašnjavaju što znači svaki znak; igrati prometne situacije.

Za točan odgovor dijete dobiva značku. Osvojeni bodovi se računaju prema broju bedževa. Pobjednici su nagrađeni nagradama - automobil, lutka pješakinja, lutka vozačica.

"Možeš - ne možeš, zar ne - krivo"

Ciljevi:

Formirati kod djece ideje i odgovoran odnos prema onome što je moguće i nemoguće na ulici, cesti i u prijevozu.

Materijali za igru:

Kartice s ispravnim i netočnim ponašanjem djece (situacije) na cesti, ulici i u prijevozu (autobus i metro.)

Karte sa nasmijanim suncem i tužnim suncem za svakog igrača.

Napredak igre:

1 opcija.

U igri sudjeluju sva djeca.

Učiteljica djeci daje kartice sa nasmijanim suncem i tužnim suncem. Dosljedno prikazuje kartice s različitim situacijama ponašanja djece na ulici, cesti, u prijevozu. Djeca podižu karticu sa suncem koje odgovara ovoj situaciji, odnosno ovako se možete ponašati u prijevozu ili na ulici (smiješeno sunce) ili ne (tužno sunce), bilo da djeca rade kako treba ili ne.

Pobjednik je onaj koji ne samo da ispravno podigne odgovarajuću kartu, već i objasni zašto ju je podigao.

Opcija 2.

Učitelj djeci dijeli kartice sa situacijama, po 4 kartice za svako dijete. Djeca ih postavljaju ispred sebe. Sunčane karte se stavljaju na sredinu stola. Djeca pregledavaju svoje kartice, uzimaju sunce i stavljaju ga na karticu s odgovarajućom situacijom (veselo ili tužno sunce).

Pobjednik je onaj koji prvi zatvori sve situacije kartama sa suncima i kaže zašto je ovu sliku zatvorio veselim ili tužnim suncem.

"semafori"

Ciljevi:

Dati djeci ideje o namjeni semafora, o njegovim signalima.

Nastavite konsolidirati dječje ideje o boji (crvena, žuta, zelena).

Materijali za igru:

Kartonske šalice u boji (crvena, žuta, zelena); raspored semafora.

Napredak igre:

Učiteljica djeci dijeli šalice žute, crvene, zelene boje. Uzastopno uključuje semafor, a djeca pokazuju odgovarajuće krugove i objašnjavaju što znači svaki signal.

Pobjednik je onaj koji ispravno pokaže sve krugove i ispriča namjenu boja.

"Prometni znakovi za pješake"

Ciljevi:

Učvrstiti znanje i svrhu prometnih znakova.

Materijali za igru:

Znakovi "Pješački prijelaz", "Zabrana pješačkog prometa", "Podzemni pješački prijelaz", "Povišeni pješački prijelaz", "Stanica prve pomoći", "Kliza cesta", "Biciklistička staza", "Zabrana prometa biciklima", "Cestom radovi”, “Željeznički prijelaz bez barijere”, “Opasno skretanje”, “Terobna cesta”. 4-5 znakova po djetetu.

Napredak igre:

U igri sudjeluje cijela grupa ili nekoliko djece.

Učiteljica djeci dijeli 4-5 putokaza. Djeca ih postavljaju ispred sebe.

Učitelj čita pravilo ponašanja pješaka na cesti, a dijete pokazuje odgovarajući prometni znak i objašnjava njegovu svrhu i važnost za pješaka.

Pobjednik je onaj koji ispravno pokaže sve prometne znakove i ispriča o namjeni pojedinog prometnog znaka za pješaka.

"Nauči biti pješak"

Ciljevi:

Nastavite educirati djecu o pravilima sigurnog ponašanja na ulici.

Učvrstiti znanje o prometnim znakovima potrebnim pješacima.

Materijali za igru:

Karte su velike, s raznim situacijama na cestama (prema pravilima ponašanja djece na cesti, ulici i u prijevozu). Šest situacija na svakoj kartici.

Male kartice s prometnim znakovima i pravilima ceste na poleđini i bijelim kartama precrtanim dijagonalno.

Napredak igre:

U igri ne sudjeluje više od šestero djece.

Učitelj djeci dijeli velike kartice (jednu kartu jednom djetetu). Pokazuje karticu s prometnim znakom i čita pravilo ponašanja na cesti ili u prijevozu. Dijete pregledava karticu za stajanje, pronalazi odgovarajuću situaciju i na nju stavlja malu karticu s prometnim znakom ili bijeli karton (ako situacija ukazuje na djetetovo nekorektno ponašanje na cesti ili u prijevozu).

Pobjednik je onaj koji prvi zatvori svih šest situacija na svojoj kartici.

"Crveno i zeleno"

Cilj:

Učiti djecu uspostavljanju veza između predmeta i pojava, djelovanju na signal.

Materijali za igru:

Dvije šalice (zelena i crvena), pisaći stroj.

Napredak igre:

Igra se s jednim djetetom. Učitelj uzima dva kruga - crveni i zeleni - poziva dijete da uzme igračku: automobil i kaže:

Ti, Vasya, vozač, sam ćeš voziti auto. Kad pokažem zeleni krug, auto se može kretati. Ovako (pokazuje). Kada vidite crveni krug, automobil bi trebao stati.

Učiteljica se igra s djetetom. Na zelenom krugu klinac pomiče auto na stolu, na crvenom se zaustavlja.

U sljedećim satima igra se s podskupinom djece.

Koristi se tijekom didaktičkih igara za prikaz ilustracija prijevoza, ulica, kuća.