Samoupravljanje u vrtiću. Mini-projekat "Dan roditeljske samouprave" metodološka izrada na temu

Bilo koji pedagoški sistem bez učešća roditelja neće biti održiva. Važno je pronaći oblik komunikacije sa roditeljima u kojem je moguće međusobno razumijevanje i međusobna pomoć u rješavanju problema odgoja i razvoja. U praksi vrtića broj 1 "Krijesnica" koriste se različiti zanimljivi oblici interakcije sa roditeljima.

Novo efektivna forma partnerstvo sa porodicom bio je Dan samouprave u vrtiću, kada roditelji preuzimaju ulogu vaspitača. Za vrtić je to već dobra tradicija. Mamama i tatama se sviđa ideja - svaki put kada se s velikim entuzijazmom prionu poslu.

Roditeljima se daje mogućnost da učestvuju u organizaciji, a zatim samostalno sprovode kontinuirane edukativne aktivnosti, režimske trenutke (jutarnje vježbe, šetnje, obroci i sl.).

Zajedno sa nastavnikom izrađuje se sažetak, pripremaju se potrebni atributi i materijali. Nastavnik daje preporuke o upotrebi različitih metoda i tehnika za odabrani režimski trenutak.

I sada je sve spremno. Za roditelje dolazi trenutak istine: kakav je osjećaj biti negovatelj? Kakva su njihova djeca van kuće?

Dragi roditelji!

proglašavamo dan samouprave!!!

Pozivamo roditelje da postanu edukatori!

Cilj:
Uključivanje roditelja u obrazovni proces u predškolskim obrazovnim ustanovama kroz inovativnu formu.

Zadaci:

    Poboljšati pedagošku kulturu roditelja.

    Proširiti ideje roditelja o profesionalnim aktivnostima zaposlenih u predškolskim obrazovnim ustanovama.

    Ojačati partnerstvo između predškolske ustanove i roditelja.

    Pripremite roditelje koji učestvuju za Dan samouprave - pružite informacije o obrazovne aktivnosti, dati preporuke o korištenju različitih metoda i tehnika dirigiranja režimskih trenutaka, aktivnosti, šetnje.

    Uključite djecu srednjih, viših, pripremnih grupa da učestvuju u manifestaciji „Dan Vlade“.

Učesnici: nastavnici, roditelji, djeca.
Raspodjela dužnosti:
nastavnici- priprema učesnika za Dan samouprave (uvodi roditelje u dnevnu rutinu, kompleks jutarnjih vežbi, organizaciju GCD i režimskih trenutaka, zajedničke aktivnosti (didaktičke i igre na otvorenom).
Roditelji- provoditi jutarnji prijem, jutarnje vježbe, rutinske trenutke, šetnju, didaktičke i igre na otvorenom, kontinuirane edukativne aktivnosti, kulturne prakse u popodnevnim satima.
Djeca- učestvuju u manifestacijama "Dan samouprave".

Za pripremu „Dan Vlade“ organizujte događaje:
- priprema učesnika obrazovnog procesa;
- da upozna roditelje sa aktivnostima nastavnika;
- održavaju individualne sastanke sa roditeljima o edukativnim aktivnostima;
- dodijeliti uloge između roditelja;
- uputi roditelje-učesnike o zaštiti života i zdravlja djece, o sigurnosti, pravilima zaštite od požara;
- izraditi akcioni plan u kojem će roditelji rasporediti svoje obaveze da učestvuju u različitim osjetljivim trenucima.

Održavanje "Dana samouprave".
Od početka radnog dana u pedagoške aktivnosti su aktivno uključeni vaspitači - podstuke (roditelji učenika srednjih, viših, pripremnih grupa). Roditelji imaju jedinstvenu priliku da posjete mjesto vaspitača i sagledaju život vrtića "iznutra".

U savremenim uslovima, zadatak modernizacije predškolskog vaspitanja i obrazovanja je razvijanje partnerskih dijaloga u sistemu „vrtić – porodica“ sa ciljem aktivnog uključivanja roditelja (zakonskih zastupnika) u život vrtića. Samo u bliskoj saradnji, na međusobnom razumijevanju nastavnika i roditelja, mogu se postići visoki rezultati.

Neki roditelji vjeruju i otvoreno izjavljuju da odgoj i obrazovanje djece treba

uključiti se u vrtić, odnosno na kraju vrtića dobiti u potpunosti

dijete pripremljeno za školu. Drugi roditelji pasivno posmatraju rad

vrtić. Drugi pak žele da aktivno učestvuju u edukaciji -

obrazovni proces, ali nemaju vremena za to. I samo neki roditelji

aktivna interakcija sa vrtićem.

GEF DO navodi da rad sa roditeljima treba imati diferenciran pristup, uzeti u obzir društveni status, mikroklima porodice, zahtjevi roditelja i stepen zainteresovanosti roditelja aktivnosti predškolske obrazovne ustanove, unapređenje kulture pedagoške pismenosti porodice. Prelazak na nove oblike odnosa roditelja i nastavnika učiniće pedagoški proces slobodnijim i fleksibilnijim. Upotreba netradicionalne forme rad sa roditeljima polaznika vrtića doprinosi efikasnijoj interakciji između vaspitača i roditelja, njihovom profesionalnom zbližavanju.

"Asterisk"), odlučeno je da se održi "Dan roditeljske samouprave". Ovakvi dani

postali su tradicionalna manifestacija koja se svake godine održava u našoj predškolskoj obrazovnoj ustanovi.

Dan roditeljske samouprave prilika je da sagledate i doživite život vrtića iznutra, okušate se kao vaspitačica ili pomoćnik vaspitača, komunicirate sa svojim djetetom u neobičnom okruženju.

Svrha događaja bio je razvoj kokreativnih procesa u djete-roditeljskom timu i kreativnih sposobnosti djece i roditelja u zajedničke aktivnosti.

Od 9. do 12. oktobra vaspitači Druzyakina E.V., Shepeleva Yu.A. bili na svojim radnim mjestima, ali su u isto vrijeme bili samo posmatrači onoga što se dešava. Službene dužnosti su ovih dana dodeljene majci Vove Staseviča (Tatjana Pavlovna), baki Vlada Azarenkova (...), majci Daše Popove (...).

Kako bi se pripremili za „Dan Vlade“, slijedeće

posao:

    razvijena je odredba događaja;

    pripremljeni su učesnici obrazovnog procesa;

    roditelji su upoznati sa aktivnostima nastavnika;

    održani individualni sastanci sa roditeljima o edukativnim aktivnostima;

    raspoređene uloge između roditelja;

    roditelji-učesnici su upoznati sa zaštitom života i zdravlja djece, o sigurnosti, pravilima zaštite od požara.

Događaj je pokazao da:

    proširile su se ideje roditelja o profesionalnim aktivnostima zaposlenih u predškolskoj obrazovnoj ustanovi, formiralo se razumijevanje značaja ove profesije i uvažavanje rada vaspitača;

    jačanje partnerskih odnosa između vrtića i roditelja;

    povećana je pedagoška kultura roditelja (imaju predstavu o osobinama razvojne psihologije djeteta, imaju elementarna znanja o tome kako se organizovati slobodno vrijeme djeca);

    došlo je do zbližavanja i ujedinjenja nastavnika sa roditeljima po pitanjima vaspitanja dece.

Na kraju svakog dana : naši đaci su bili zdravi, siti, organizovani, sretni od svakog zanimljivog dana provedenog u vrtiću.

A to znači da je Dan roditeljske samouprave uspeo!

Odgajatelji: Druzyakina E.V., Shepeleva Yu.A.

Tako je bilo!


Larisa Vinnik

Od 21. do 23. marta održano je u vrtiću dan samouprave. Roditelji 2 junior grupa sa zadovoljstvom pristao da učestvuje u ovom događaju. dan samouprave- odlična prilika za roditelji uronite u svakodnevnicu vrtića! Shvatite, osjetite kako živi dječji tim. Okušajte se u tome da budete učitelj. Roditelji sami provodi direktno edukativne aktivnosti - primjena, jutarnje vježbe, hodanje, čitanje fikcija. Ova deca dan zapamćene - neobične, pozitivne emocije iz prisustva roditelji.

Dan samouprave proveli smo u bašti,

U tome roditeljski dan došao da nas poseti

Skočio, majke su se igrale sa nama

O, kako je super, ponosni smo na vas mame!

Zahvalni smo svima roditelji koji su se okušali u ulozi vaspitača. Vysotskaya Natalya Gennadievna, Prokopyeva Elena Vladimirovna, Ivanova Natalya Alexandrovna, Chusova Anastasia Ivanovna.


Povezane publikacije:

Dan otvorenih vrata za roditelje U skladu sa godišnjim planom ustanove za školsku 2015-2016. godinu, u cilju unapređenja pedagoške kulture roditelja; stvaranje uslova.

Zdravo dragi roditelji. Veoma nam je drago što vas vidimo na našem današnjem događaju. Danas ste naša djeca i mi živimo s vama.

16. februara u pripremnoj grupi broj 6 "Cheburashka" održan je još jedan dan roditeljske samouprave. Kao i obično na ovakav dan,

Slobodno vrijeme za roditelje i djecu "Porodični dan""Porodični dan" Slobodno vrijeme za roditelje i djecu srednje grupe (Roditeljima se unaprijed dijele pozivnice.) Uz mirnu muziku u sali.

Savjet za roditelje "Majčin dan" Dan majki u Rusiji se počeo slaviti relativno nedavno. službeni praznik odobrena je 1998. godine na prijedlog Alevtine Aparine.

Savjet za roditelje "Ukusni rođendan" MKDOU d/s br. 10 "Sunce", Privolzhsk Majstorska klasa "Ukusni rođendan" Dizajniran za nastavnike i roditelje edukator: Balashova.

Praznik za djecu i roditelje "Majčin dan" Ved-aya: - Zdravo, dragi gosti! Naš sastanak posvećen međunarodni dan majke, počećemo sa uvodom. Sve ste vi naše majke.

Scenario praznika uz učešće roditelja "Majčin dan" Scenario praznika uz učešće roditelja "Majčin dan" Starosna grupa: Senior Svrha: razvijanje vještina saradnje djece i roditelja.

“...Iako sam baka (moja unuka ide u pripremnu grupu), povereno mi je da provedem u pripremne grupečasovi likovne umetnosti. Činjenica da sam bio oduševljen je da ne kažem ništa. Bio sam samo sretan jer Dugi niz godina radila je u školi i predavala časove umjetnosti. Ali još više sam srećna što su časovi bili uspešni i što sam bolje upoznao divnu učiteljicu Anu Valerijevnu Yazovu. Sve što vam je potrebno za nastavu je obezbeđeno u učionici. Djeca u učionici umeju da slušaju i čuju, vješto koriste vizuelnih materijala imaju potrebna znanja i vještine. Izražavam duboku zahvalnost cijelom timu za razvoj najboljih kvaliteta i najviših osjećaja kod naše djece. Baka Julijane Karimove, Galina Nikolajevna Pučenkina.

“Pokušao sam održati čas na Dan samouprave. Veoma strašno. Zaboravljaju se riječi, zbunjuju imena djece. Zadovoljan brigom o djeci. Svi pokušavaju, pamte, ne stide se, odgovaraju na pitanja. Veliko hvala Tatjani Aleksejevni na pomoći i podršci. Prije nastave su savladali mikroskop, djeca su veoma zainteresovana, veoma je prijatno provoditi vreme sa njima. Hajdemo još ovakvih događaja! Osipova Victoria.

“Sinoć je stigao prijedlog za održavanje jutarnje vježbe s djecom, cijelo veče sa djetetom koje su smišljali i uvježbavali vježbe, odbacivali nešto teško. Ujutro, kada smo došli u vrtić, ispostavilo se da su vežbe u muzičkoj sobi. Punjenje je prošlo dobro. Generalno, svidjelo mi se i, nadam se, djeca su trčala i čučala sa zadovoljstvom. Takve dane možete organizirati s učestalošću jednom u dva mjeseca. Sergeeva Svetlana.

“U vrtiću je bio Dan samouprave. Svakako je bilo veoma zanimljiv eksperiment, te je teško implementirati i teško predvidjeti. Kod nas često za sve grijehe krivim prosvjetne radnike, ali probajte sami, barem sat vremena da sjedite sa djecom. Već ćutim o održavanju nekakvog časa na kojem treba stalno privući pažnju djece. Za mene je to bio edukativni eksperiment. Dobro je što je u blizini bila naša učiteljica Lala Yurikovna, koja je bila i kao posmatrač i kao asistent i kao savjetnik. Zaista poštujem rad prosvjetnih radnika. Alfiya Spirina.

„Dan samouprave mi je dao priliku da posmatram djecu, da vidim kako se ponašaju u grupi, u kakvim su odnosima jedni prema drugima. I vidjela sam da su nam djeca jako ljubazna, simpatična, spremna da pomognu jedni drugima i nastavnicima, što je jako lijepo. Nakon sat vremena u ulozi vaspitača, shvatila sam da nije lako organizovati veliki broj dece. Ali u isto vrijeme, bilo mi je jako drago da su nam djeca i sama dosta organizovana, ne moraju ih podsjećati da moraju oprati ruke prije jela, da moraju šutjeti dok jedu, da moraju hodati. duž hodnika u parovima i još mnogo toga. Dan samouprave pomaže u jačanju odnosa između vrtića i roditelja, poniranju u svakodnevni vrtićki život njihove djece. I ovo je dobro za našu djecu. Bilo im je drago vidjeti svoje roditelje, koji su bili uvučeni u obrazovni proces. Djeca počinju više vjerovati učiteljima, otvaraju se, osjećaju se vrijednima i značajnima za vrtić. I želim da napomenem da je u našoj grupi neka vrsta kućni namještaj, svi su već postali porodica i prijatelji jedni drugima. I to je zasluga, prije svega, prosvjetnih radnika. Uostalom, većinu vremena djeca provode u vrtiću i on postaje drugi dom. Selivanova Natalia Sergeevna

„Na Dan samouprave ponuđeno mi je da neko vrijeme zauzmem mjesto stalno zaposlene u Votchal Larise Anatolyevne i vodim časove fizičkog vaspitanja sa nekoliko dječjih grupa. Ovaj prijedlog je za mene bio potpuno neočekivan i, naravno, nije postojao plan nastave. Larisa Anatoljevna, majstor svog zanata, priskočila je u pomoć. Predložila mi je da se prisjetim sportova kojima sam se bavila u mladosti i da nastavu vodim u duhu određenog sporta. Djeci je ponuđena košarkaška tema. Od općih vježbi, poput rotacije ruku, pregiba i sl., prešli su na posebne, poput driblinga, bacanja u ring. Po mom skromnom mišljenju, djeci se svidjelo, barem su bili radoznali.

Što se mene tiče, dobio sam misu pozitivne emocije komunikacijom sa spontanim otvorenim malim ljudima. Njihov naboj živahnosti za cijeli dan prenio je na mene. Budući da sam bio u ulozi nastavnika fizičkog vaspitanja, ne u teoriji, nego u praksi, osjetio sam sav titanski rad svakog prosvjetnog radnika. Susrevši se, gotovo jedan na jedan, sa velikim brojem nezaštićene aktivne djece, snažno osjećate kakav teret odgovornosti pada na pleća odgajatelja, koliko im je teško da vide svakoga, čuju svakoga i drže sve pod kontrolom. Po mom mišljenju, takve aktivnosti su korisne za roditelje i zanimljive za djecu. Hvala upravi, nastavnom osoblju i cijelom osoblju na kompetentnoj politici uključivanja roditelja u obrazovni proces u vrtiću. Sadykov Almaz»

«Na Dan samouprave ne samo roditelji, već i deca starijeg predškolskog uzrasta Predloženo je da bude u ulozi odraslih i da vodi nastavu. U pripremnoj školskoj grupi br. 5, Mitya je pristao da vodi čas fizičkog vaspitanja. Prilično je hrabro i samouvjereno zapovijedao djeci, nudeći im razne zadatke. I što je iznenađujuće, momci su ga poslušali i sa zadovoljstvom izvršili zadatke koje je predložio Mitya. Svi su veoma uživali u ovom događaju. Mislim da je ovo vrlo korisno, i što je najvažnije, demonstrativno iskustvo. Stoga smatram da Dan samouprave treba da postane tradicija u našem vrtiću i da se održava redovno. Instruktor za fizička kultura Votchal Larisa Anatolyevna.

Opštinska autonomna predškolska obrazovna ustanova

d/s br. 53

Vaspitač: A.N. Usacheva

Novosibirsk, 2018

PROJEKTNI PASOŠ

Vrsta projekta: orijentisan na praksu.

Vrsta projekta: kratkoročni

Menadžer projekta:Aneta Nikolaevna Usacheva, učiteljica.

Lokacija: MADOU d/s br. 53

Cilj projekta : Pedagoško obrazovanje roditelja uz njihovo uključivanje u vaspitno-obrazovni proces u predškolskim obrazovnim ustanovama kroz inovativne oblike rada.

Ciljevi projekta:

Uključiti roditelje da učestvuju u vaspitno-obrazovnom procesu u predškolskoj ustanovi;

Doprinijeti unapređenju pedagoške kulture roditelja;

Proširite razumijevanje roditelja pedagoška djelatnost zaposleni u predškolskim obrazovnim ustanovama;

Formirati tradiciju predškolskog obrazovanja;

Ojačati partnerstvo između ECE-a i roditelja.

Očekivani rezultati:

Formiraće se aktivna pozicija roditelja za učešće u obrazovnom procesu predškolskih obrazovnih ustanova;

Pedagoška kultura roditelja će se povećati;

Proširiće se ideje roditelja o pedagoškim aktivnostima predškolskog osoblja;

Učitelji, roditelji, djeca će učestvovati u formiranju novih tradicija u predškolskoj ustanovi;

Uspostavit će se bliži odnosi između ECE-a i roditelja.

Faza 1 - pripremna.

  • Provedite anketu među roditeljima učenika grupe na temu „Da li je lako biti učitelj?“
  • Napravite inicijativnu grupu među roditeljima koji učestvuju u projektu.
  • Odrediti datum održavanja Dana samouprave u srednja grupa"Lisice".
  • Upoznati roditelje učesnike sa kalendarskim i tematskim planiranjem za izabrani datum Dana samouprave.
  • Dodijelite uloge roditeljima koji učestvuju.
  • Planirati organizaciju aktivnosti vaspitača i instruktora fizičkog vaspitanja.
  • Upoznati roditelje učesnike sa uputstvima za zaštitu života i zdravlja djece.

Faza 2 - osnovna

  • Etapa podrazumeva održavanje "Dana samouprave" u skladu sa planom obrazovni proces.

Faza 3 - finalna

  • Objava na web stranici DOO
  • Izrada knjige "Dan samouprave"
  • Sumiranje rezultata projekta.
  • Proizvod projektnih aktivnosti na web stranici predškolske obrazovne ustanove;

Raspored realizacije projekta

Vrijeme: sedmica

Učesnici: vaspitač, nastavnik fizičkog vaspitanja, profesor muzike, roditelji, deca

Inicijativa grupa:

Punjač – Šumejko Alena Andrejevna

doručak- Chebykina Natalya Yurievna

fizička kultura– Mezheritskaya Ana Viktorovna i Mezheritskiy Aleksandar Viktorovič

Razvoj govora - Julija Vladimirovna Risovets

Matematika – Vorobieva Irina Borisovna

Sonchas –Tindetnikova Ksenia Sergeevna

Večera –Volkova Anna Sergeevna

Tematski razgovor na temu Drugog svjetskog rata- Budanaeva Julia Valerievna i psiholog Khrapitskaya Natalya Aleksandrovna

Crtanje – Orlova Marija Igorevna

Upoznavanje roditelja učesnika sa kalendarom i tematskim planiranjem za 28.04.2018.

Individualne konsultacije sa svakim učesnikom Dana samouprave o održavanju režimskih trenutaka, organizovanju GCD.

Prisustvo roditelja tokom edukativnih aktivnosti sa decom.

Vaspitač, instruktor fizičkog vaspitanja, članovi inicijativne grupe. Mini savjet sa učesnicima Dana samouprave, brifing o zaštiti života i zdravlja djece.

Rezimirajući

Ovaj projekat je bio veoma važan za sve: za mene kao grupnog edukatora, za roditelje i za decu. „Vaspitači“ iz reda roditelja imali su priliku da se urone u vaspitno okruženje, da osete važnost i odgovornost pedagoški proces i iznutra pogledati aktivnosti vaspitača i svih zaposlenih u vrtiću. Mogli su da posmatraju svoje dete, vide kako se ponaša dečiji tim kakve odnose ima sa drugom decom. Takva povezanost vrtića i porodice je korisna, posebno za djecu, i pretvara roditelje u prve asistente.

Prilog 1

Dragi roditelji!

Pozivamo vas da odgovorite na pitanja u ovoj anketi. Dobivene informacije pomoći će vam u realizaciji različitih oblika saradnje vaše porodice i predškolske ustanove.

Hvala vam na saradnji!

1. Prezime, ime i godine djeteta.

2. Ko odgovara na upitnik (otac, majka)?

4. Šta vam je najteže u radu nastavnika?

5. Koje kvalitete nastavnik treba da ima?

6. Smatrate li to potrebnim zajedničke aktivnosti u vrtiću?

8. Koje oblike rada vrtića sa roditeljima poznajete?

9. Da li biste se okušali kao edukator i učestvovali na Danu samouprave?

10. Koju vrstu aktivnosti biste željeli obavljati?

11. Koju pomoć trebate pripremiti?

Dodatak 2. Analiza upitnika "Da li je lako biti nastavnik?"

U anketi je učestvovalo 19 osoba, 3 tate i 16 mama.

Na pitanje „Šta smatraju najtežim u radu nastavnika?“ Većina ispitanih roditelja smatra da je najteže pripremiti se i voditi svakodnevnu nastavu, kao i organizaciju veliki broj djeca,

Na pitanje "Koje kvalitete nastavnik treba da ima?" gotovo svi imaju iste odgovore - biti prijateljski nastrojen prema djeci, brižan, odzivan, spreman da sasluša dijete, roditelje, voli svoju profesiju, pomaže savjetima u odgoju i razvoju djeteta.

Na pitanje „Da li smatrate da je potrebno provoditi zajedničke aktivnosti u vrtiću?“, svi intervjuisani roditelji su odgovorili sa „Da“.

Na pitanje "Koje oblike rada vrtića sa roditeljima poznajete?", odgovori su bili - roditeljski sastanci; ispitivanje; razgovori; projektna aktivnost; treninzi; interesni klubovi; otvorene časove itd.

Na pitanje „Da li biste se okušali kao vaspitač i učestvovali na Danu samouprave?“, većina roditelja je odgovorila da želi da pokuša.

Na pitanje „Koju vrstu aktivnosti biste željeli obavljati?“ roditelji su birali lakše aktivnosti, kao što su vježbanje, hodanje, fizičko vaspitanje.

Na pitanje "Koja vam je pomoć potrebna u pripremi?" Odgovori roditelja bili su individualne konsultacije sa nastavnicima, mini savjet sa učesnicima Dana samouprave.

Na osnovu rezultata ankete izvučeni su sljedeći zaključci:

Roditelji su zainteresovani i spremni da učestvuju u predloženom obliku rada – održavanju Dana samouprave u grupi.

Dodatak 1. Izvođenje jutarnjih vježbi (Shumeyko Alena Andreevna)

Kompleks igre "Putovanje kroz more-okean"

Uvodni dio: "Idemo na mol."

Hodanje u krug (napred-nazad, na mestu), unakrsni korak, nazad napred, na prstima, na petama, na medveđi način (na spoljnoj strani stopala). Promjena vrste hodanja na znak tambure ili pljeskanje rukama. Lagano trčanje (može biti na licu mjesta)

"Gdje je brod?"

I.P .: glavni stav, ruke na pojasu, gledati naprijed.

Performanse:

1 - okrenite glavu udesno.

2 - povratak na I.P.

3 - okrenite glavu ulijevo.

4 - povratak na I.P.

Ponovite: 3 puta u svakom smjeru.

2. "Prtljaga"

Performanse:

1 - stisnite ruke u šake.

2 - podignite obje ruke u stranu.

3 - ruke dole.

4 - povratak na I.P.

Ponovite: 4 puta.

3. "jarbol"

IP: stojeći, stopala u širini ramena, ruke dole.

Performanse:

1-2 – lijeva ruka na pojasu; nagib lijeva strana; desna ruka ide gore.

3-4 - desna ruka na pojasu; nagib desna strana; lijeva ruka ide gore.

Ponovite: 4-5 puta.

4. "gore-dolje"

IP: sjedeći na podu, savijene ruke, oslonjene na laktove.

Performanse:

1 - podignite obje noge gore.

2 - povratak na i. P.

Dodatak 2. Izvođenje igre-lekcije iz fizičke kulture (Mezheritskaya Anna Viktorovna i Mezheritskiy Alexander Viktorovich)

Jedan dva tri četiri pet -

Idemo ponovo na kampovanje.

I tako nas vuče ka slobodi

Tražite avanturu.

Samo slabi prijatelji,

Ne možete ići na naše putovanje.

Prvo vježbaj

Trči i takmiči se.

Pogledaj nas sve

Mi smo vrhunski sportisti!

1. Počinjemo sa zagrijavanjem prije planinarenja!

Hodamo u krug: na prstima, na petama, "kao medvjed". Talasi rukama, rotacija glave, čučanj, skakanje.

2. Sada prvo zaustavljanje. Radit ćemo nekoliko vježbi kako bismo testirali vašu snagu i izdržljivost. Nagibi u stranu, napred, nazad. Stojimo na jednoj nozi i zadržavamo dah. Sjedenje opruženo do čarapa (noge spojene, ravne). Podignite noge na 30 stepeni, oslanjajući se na ruke.

3. Sada treniramo da savladamo razne prepreke.

puzati preko mosta preko planinske rijeke (puzimo na klupi potrbuške, pomažemo samo rukama)

savladati vijugavu stazu (preskakanje užeta s desne i lijeve strane)

hodajte uskim planinskim putem (hodajte uz klupu uz bočnu stepenicu)

maskiraju se u paukove (hodamo na rukama i nogama)

prerušite se u otrovne žabe (skačemo iz sedećeg položaja).

4. Sada ćemo se podijeliti u 2 tima da saznamo koji je tim jači i brži.

Skakanje s loptom između nogu. Prvi baca loptu između nogu ostatka tima. Posljednji hvata i trči naprijed da izbaci loptu.

Ispostavilo se da su sva djeca ovdje jaka i hrabra! Možete ići na kampovanje sa ovim momcima! Bravo, a sada treba da idete u grupu da pojedete turistički doručak!

Aneks 3. Izvođenje gimnastike nakon spavanja (Leonova Natalia Nikolajevna)

U krevetima.

1. I. p .: Sjedeći, prekrižite noge na turskom. Gornji prst desna ruka pokazati putanju njegovog kretanja, pratiti svojim očima. Prva kap je pala - kap!

Uradite isto sa drugom rukom.

A drugi je dotrčao - kapa!

2. I.p.: isto. Gledajte gore očima bez podizanja glave.

Gledali smo u nebo

Kapljice "kap-kap" pjevale,

Mokra lica.

3. I.p.: isto. Obrišite lice rukama, ustanite.

Obrisali smo ih.

Blizu kreveta

4. I.p.: oko. With. Pokažite ruke, pogledajte dole.

Cipele, vidi, mokre su.

5. I.p.: o.s. Podignite i spustite ramena.

Pokrenimo ramena zajedno

I otresite sve kapi.

6. I.p.: o.s. Trči na mestu. Ponovite 3-4 puta

Bežimo od kiše.

7. I.p.: o.s. Čučnjevi.

Hajde da sednemo ispod grma.

Vježba disanja

8. "Žaba". I.P. - glavni štand. Zamislite kako žaba pravi brze, oštre skokove. Lagano sjednite, uzdahnite, odgurnite se i skočite s obje noge naprijed. Dok izdišete, izgovarajte "K-v-ah-ah-ah" dugo.

Hodanje stazom "Zdravlje"

Aneks 4. Crtanje. Tema: "Salut nad gradom"

Dodatak 5. Razvoj govora. Tema: "Odjeća", radne sveske strana 54

Prilog 6. Tematski razgovor na temu Drugog svjetskog rata