Fizkul'tinutka за младша група колобок. Творчески урок "път за колобок"

Секундата по-млада група

задачи:

Помогнете за емоционално и активно възприемане на приказка, за участие в разказването на истории;

Преподавайте точно, отговаряйте на въпроси;

Развийте творческа инициатива, интерес към часовете.

Оборудване:

Книга с приказка "Колобок" с цветни илюстрации; играчки от приказки; театър на пръстите; фигури на знаци за фланелеграф.

Удар образователни дейности:

възпитател:Един Колобок дойде да ни посети. Той донесе интересна приказка. ( Показва книга.) Кой знае как се казва?

деца:"Колобок".

възпитател:Чуйте приказката. И който знае думите може да ми помогне. ( Придружаване на разказването на истории чрез показване на театър с пръсти.) Ето такъв джинджифилов човек! Как е пекла баба му? Хайде и ще изпечем меденки за баба.

Физическо възпитание: "Колобок"

Баба не замеси нито руло, нито палачинка,

(ръцете омесват тестото)

Извадих го от фурната

(ръцете нагоре, встрани, надолу)

Без пай, без кифлички,

(завърта торса наляво - надясно, ръцете встрани)

Как го сложих на масата

(клякания)

Той остави баба си и дядо си.

(скачане)

Кой тича без крака?

(пляска)

Това е жълт джинджифилов човечец.

възпитател:Какъв вид джинджифилов човек се оказа?

деца:Кръгла, румена, красива, вкусна, люта.

Разглеждат книгата, учителят препрочита епизодите.

възпитател:Да покажем една приказка. ( Покажете приказка с фланелграф.) Това е къща. Какво е той?

деца:Големи, дървени, кафяви и др.

възпитател:Какво има къщата?

деца:Покрив, прозорец, врата, веранда.

възпитател:Кой живее в къщата?

деца:Баба и дядо.

възпитател:Какво са те?

деца:Любезни, стари.

възпитател:Кого е изпекла баба?

деца:Джинджифилов човек.

възпитател:Какво е той?

деца:Жълт, малък, вкусен...

възпитател:Кого срещна за първи път Джинджифиловият човек, когато избяга от баба си и дядо си?

деца:заек.

възпитател:Какъв заек?

деца:Страхлив, сив, малък.

възпитател:Кого срещна натруфен човек следващия?

деца:Вълк.

възпитател:Какъв вълк?

деца:Сиви, големи, зъбати, ядосани...

възпитател:Кого срещна Колобок тогава, какъв беше той?

деца:Мечка. Голям, кафяв, силен.

възпитател:Кой беше последният, който срещна по пътя на Колобок?

деца:лисица.

възпитател:Каква лисица?

деца:Червенокос, хитър.

възпитател:Какво направи червенокосата хитра лисица?

деца:Ядох Колобок.

Учителят кани децата сами да разкажат история с показ на фланелграф. След това измислете нов край на приказката, като играете на театър с пръсти. (Учителят помага за изграждането на диалози по време на играта.)

Можете също да използвате модули, когато разказвате приказка.

Цел: Продължаване на творческото образование на деца с увреждания чрез сензомоторно развитиеи създаване на условия за формиране на цялостно възприятие и развитие на творческите способности на учениците от групата« Специално дете» №2.

задачи:

    Образователни:

    подобряване на диалогичната форма на речта;

    развиват способността за преразказване на малки приказки съгласувано, последователно и изразително;

    научете да създавате сюжетна композиция, допълнете я с детайли, които обогатяват изображението;

    да се затвърдят знанията за основните цветове, уменията за залепване на елементи различни формии величини.

    поправителен:

    коригира комуникативната сфера, зрително-слуховото, тактилното възприятие, паметта, речта, елементите на логическото мислене;

    развиват фини двигателни умения, фантазия и творческо въображение.

    Образователни:

    генерира интерес към приложението;

    възпитават спретнато и уважениекъм материалите;

    развивайте способността да слушате учителя, да поддържате дисциплина, да изпълнявате определени действия по команда;

    подобряване на способността да се наслаждавате на постигнатия резултат.

методи: разговор, съвместно преразказване на детски приказки с учител, нагледна демонстрация, игрови и практически занимания.

Видимост и оборудване:

    топка;

    настолен театър "Колобок";

    зелен лист хартия;

    заготовки за апликация: ивици жълт цвят, прости силуети на цветя, пеперуди;

    пластилин;

    салфетки, кърпи на масата;

    лепило, четки за лепило.

„Път за Колобок“.

Ход на урока:

Вос-л: И ето ни отново заедно.

Радвате ли се деца?

Поздравяваме се

И ти, и ти, и аз.

Игра „Поздрави“: предаваме топката в кръг, извиквайки нашето име.

Вос-л: Поздравихме се, браво!

Момчета, обичате ли приказките?

Знаете ли приказка за Колобок?

Да си спомним за нея.

(Кратък преразказприказки от деца заедно с учителя, използвайки театър на маса и гатанки).

гатанки: 1) Скок-скок,

Скачащ галоп,

дълго ухо -

Бяла страна. (заек)

2) Кой през студената зима

Скита ядосан, гладен ... (вълк)

3) Аз съм голям и неудобен

Клубни крака и забавни.

Живея в гъста гора,

Много харесвам ароматния мед. (Мечка)

4) Аз съм червенокоса измама

Хитър и сръчен.

ще вляза в бараката,

Ще открадна пилето. (лисица)

Вос-л: Все пак приказката има тъжен край!

Нека измислим друг - щастлив -

Край: нека помогнем на Колобок да избяга от лисицата!

Нека направим забавна пътека през зелената поляна. (Vos-l показва мрежа от зелена хартия). Посечка има, но пътека няма! Как да помогнем на Колобок? (Показва Колобок). Нека бързо направим пътека и той с радост ще се търкаля по нея далеч от Лиза. А ето и нашите помощници (показва и раздава ленти жълта хартия и лепило). Започваме да ги залепваме: поставяме лентата върху кърпата, внимателно я намазваме с лепило, обръщаме я, нанасяме я на мястото й на поляната, заглаждаме я и я потупваме с дланта на ръката „чук -чукам". (Децата се редуват да изпълняват задачата).

Вос-л: И така пътят ни е готов, но ръцете са уморени и искат да си починат; излезте при мен - да играем.

Fizminutka "Колобок".

Баба месеше не руло, не палачинки

(ръцете са стиснати в ключалката, кръгово движениеляво, дясно).

Извадих го от фурната

(ръцете нагоре, встрани, надолу).

Не баница, не търкаляйте

(завъртания на тялото наляво - надясно, ръцете встрани).

Докато го поставям на масата (клякания),

Той остави баба си и дядо си (скачане).

Кой тича без крака? (ръкопляскане с ръце).

Това е жълт кок!

Вос-л: Почихме си страхотно! Влез!

Гледам пътя ни, въпреки това се оказва скучен за нас... Изобщо не е приказно! Да засадим цветя за Колобок! (Вос-л раздава силуети на цветя). Къде растат цветята? Точно така, в тревата, не по пътеката. Тичат и вървят по пътеката - там нищо не расте. Но цветята са в тревата. Засаждаме цветя. Меденкинята чака! Трябва бързо да избягаме от Лиза, а пътят не е готов. Ще украсим цветята с многоцветни кръгове - центрове - ще ги направим от пластилин. Леко притискаме пластилиновия кръг в средата на цветето.

Вижте, пеперудите летят! Сега те ще седнат на най-красивите цветя! Къде имаме най-красивите и най-големите цветя? (Всяко дете показва своето цвете за пеперуда, лепи пеперуди на цветя). Какви цветни ливади! Много добре! Значи веселият Колобок се търкаля от Лисицата!

Аз съм забавен джинджифилов човечец

Натруфен човечец - румена страна.

Не искам да съм с лисицата.

Искам да се върна при дядо и баба си.

Да не настигнем Лиза Колобок! И накъде върви нашият Колобок? У дома! На баба и дядо! Натруфенът се сбогува с вас. И ние също. Довиждане!!!

Групова творческа дейност

"Специално дете"

„Път за Колобок“.

Физическа минута на тема приказки е предназначена да организира минута за здраве в урок за деца в детска градина... При четене могат да се използват различни жанрове: магия, руски народ, за приказни герои.

Целта на минутата по физическо възпитание е да облекчи умората и сънливостта при децата от по-младата и средната група, да възстанови физическата сила на децата в предучилищна възраст.

Невероятни физически моменти

Слушайте, страхотни хора,

Отиваме на сбирката.
Станете възможно най-скоро
И започнете да зареждате. (Разтягане.)
Разтягай се, разтягай се!
Побързай, побързай, събуди се!
Денят е дошъл отдавна
Той чука на прозореца ти.

ряпа

Татко засади ряпа в градината (седна)
И той изля вода от лейка върху ряпата (надигаме се тихо)
Расте, растете, ряпа, и сладка и силна (посягайте на пръсти)
Ряпата порасна за изненада на всички (вдигна закачалките си)
Голямото е страхотно, всеки има достатъчно лакомства (ръцете встрани)

Ряпата е пораснала и е сладка и силна (протягаме се на пръсти)

Иван Царевич

(Правете напади)
Иван Царевич, ето го герой!
Смело влиза в битката,
Той ще замахне с вълшебен меч -
И Змията-Горинич не се интересува.
хвърлих се веднъж и два пъти -
Главата отлетя.
Още един удар - три или четири -
Останалите отлетяха.

Джинджифилов човек

Fidget - Gingerbread Man
Изтърколих се в гората.
Възможно ли е да се задържи
Тези, които искат да избягат? (имитация на въртящ се колобок с ръце)
Баба гледа през прозореца,
Дядо гледа от верандата: (думите са придружени от шоу)
- Видяхте ли момчето? (Не)
Натруфенът не се уморява
Бързо търкаляне напред. (въртене на ръката)
Видях гора отпред
Където дърветата са до небето. (станете на пръсти, протегнете ръка)
Отляво - мишка тичаше,
Отдясно програка жаба.
Свраките пукат неспирно,
Седя на старо дърво... (всички думи са придружени от шоу)
Гледайки дълго в ясното небе,
Уморен от топка хляб.
Той измина дълъг път
И щях да си почивам. (седни)

Котка, петел и лисица

Живее Кити (пръсти разперени)
С петел (ръце изобразени крила)
В края на гората
Но един ден Лисонка (завъртя "опашката")
Промъкнах се до хижата. (направихме покрива с нашите ръце)
Увлечен от петел
За високите планини (протягани на пръсти)
Увлечен от петел
В твоята лисича дупка. (седнаха, скриха главите си)
Смелата котка отиде в гората (ходи на място)
И намерих дупката на Фокс. (седна)
Умният кот спаси приятеля си (погали се по главата)
Пету-Пету-Петушка. (направихме мида с ръцете си)
Жива котка с петел
В края на гората (направихме покрив с ръцете си)
И сега Лисицата (завъртя "опашката")
Не ходи в хижата им. (клати пръста си)

Теремок

Теремок в открито поле
Не беше ниско, не беше високо (седна, изправи се с протегнати ръце)
Там живееха различни животни,
Живеехме заедно, не скърбихме (поклон)
Има мишка (ръцете пред вас на пръсти)
И жабата (седнете)
зайче (скача)
С лисица - приятелка (усука "опашката")
Сив вълк - щракат зъби (показва се с ръце "уста")
Те знаеха много за приятелството. (лък)
Но попаднах на теремок
мечка с косонога (за изобразяване на мечка)
Той смачка теремока
С огромната си лапа. (камера на камера)
Животните бяха много уплашени
Те се разпръснаха възможно най-скоро (бягайки на място)
И тогава отново се събраха
За изграждане на нова кула. (седнал на столовете)

Приказката ще ни даде почивка


Приказката ще ни даде почивка.
Да си починем - и отново на път!
Малвина ни съветва:
- Талията ще стане трепетлика,
Ако се наведем
Ляво - дясно десет пъти.
Ето думите на Палечка:
- Така че гърбът ви е прав,
Изправете се на пръсти
Сякаш посягаш към цветя.
Едно две три четири пет,
Повтори отново:
Едно две три четири пет.
Съветът на Червената шапчица:
- Ако скачаш, бягаш,
Ще живееш много години.
Едно две три четири пет.
Повтори отново:
Едно две три четири пет.
Една приказка ни даде почивка!
Почини си?
Отново на пътя!

Една гъбичка, две гъбички

Гоблинът тръгна по пътеката,
На поляната намерих гъба. (Ходи на място.)
Една гъбичка, две гъбички,
Ето пълна кутия. (Клек.)
Гоблин стене: уморен
От клякане.
Леши се протегна сладко, (Протягане - ръце нагоре.)
И тогава той отстъпи назад,
И след това се наведе напред
И той протегна ръка към пода. (Навежда се напред и назад.)
И ляво и дясно
Обърнах. Е, добре. (Завърта торса надясно и наляво.)
Леши направи загряване
И седна на пътеката. (Децата сядат.)

Крал Грах

(Децата повтарят описаните движения.)
Имало едно време цар на граха
И правех упражнения всеки ден.
Той изви глава
И танцува клекнал.
Хванах ушите си с раменете
И увисна силно,
Той вдигна ръце към небето,
Той грабна слънцето.

Хижа на пилешки бутчета

Има хижа в тъмна гора. (Децата се разхождат.)
Стои назад. (Децата се обръщат.)
В тази хижа има възрастна жена. (Заплашват с пръст.)
Баба Яга е жива. (Заплашват с пръст на другата ръка.)
Нос за плетене на една кука, (Покажи с пръст.)
Големи очи, (Покажи.)
Като горящи въглища. (Те поклащат глава.)
Леле, колко е ядосана! (Тича на място.)
Косата стои неподвижно. (Ръцете горе.)

Пинокио

, (Ръцете нагоре, вдишайте - изпънати)
Веднъж - наведен,
Две - наведени,
Три - наведени. (наклони - един, два, три)
Той разпери ръцете си встрани, (разпери ръцете си встрани)
Очевидно не е намерил ключа.
За да ни вземем ключа
Трябва да се изправите на пръсти. (застана на пръсти)

гном

Гномът вървеше през гората, (Вървя на място.)
Загубих си шапката. (Навеждане напред - "търся загубата.")
Капачката беше трудна
Със златна камбанка. (Пляскане с ръце.)
Кой може да каже на джуджето по-точно, (Скача на място.)
Къде да търсим загубата му? (Ходи на място.)

Кралят тръгна през гората

Кралят тръгна през гората, през гората,
Намерих си принцеса, принцеса.
Да скачаме с теб, да скачаме,
Скочи още веднъж, скочи още веднъж
И ще пляскаме с ръце, ще пляскаме,
И ще потънем с краката си, ще потънем. (Да се ​​удавим.)

Наталия Коврижкина

Цел:

Продължавайте да учите децата да слушат приказка, да обогатяват речникприлагателни: кръгъл, румен, горещ (киф, голям, рошав (мечка, хитър, червен (лисица, сив, дълги уши (зайче).

Засилване на способността за рисуване на кок.

Материал:

снимки с приказката "Колобок", готови контури на колобок за оцветяване, четка, жълт гваш, доставка под четка, салфетка.

Ход на урока:

Учител: момчета, погледнете дъската и ми кажете каква приказка е показана на снимките? (отговор на децата)

Точно така, тази приказка е "Колобок". Сега ще ви припомня тази приказка. (Учителят разказва приказка от картинки)

Учителят задава въпроси за приказката, децата отговарят. След това те отново рецитират приказката с децата.

Физика: КОЛОБОК

Джинджифилов човече, меденник, топъл и румен. (накланя се надясно, наляво)

Скачай и скачай, скачай и скачай, нашият приятел започна, (скачане, бягане на място)

След това той зави надясно, след това зави наляво, (завива надясно и наляво)

След това се завъртя с листо, (360 градуса завъртане)

после се сприятели с катерицата. (клякам)

Търкаля се надолу по пистата, (тичане през групата)

и удари дланите ми. (децата тичат към учителя)

Възпитател: Сега, момчета, вижте кой дойде да ни посети? Това е баба.

Баба: Изпекох колобок, ето какво (показва с ръце). Какъв джинджифилов човечец?

Деца: кръгли, румени, горещи.

Баба: Сложих го на прозореца да се охлади. О, гледам, търкулнах се, избягах от нас. Да, толкова бързо, момче. Те хукнаха да го настигнат. Не настигна. Дядо ми искаше да нарисува портрет за спомен.

Уморен съм. Каква бърза. Момчета, не ми помагайте да нарисувам портрет на колобок.

Възпитател: Е, какво ще нарисуваме портрет на колобок за баба? (отговор на децата)

Пръстна гимнастика "Колобок"

Аз, кифла, кифла, (въртят въображаем кок в ръцете им)

Надраскано по дъното, (остържете с дясната длан върху лявата длан)

Метен в плевнята, (имитирай метене на пода)

Смесва се върху заквасена сметана, (правете кръгови движения с дясната ръка)

В печката сажен, (покажи двете ръце, протегнати напред)

На прозореца е студено. (духне в дланта на ръката си)

напуснах баба си,

Оставих дядо си, (имитация на ходене с палец и среден пръст)

Играх с децата и бях уморен. (пляска)

Възпитател: Кажете на момчетата какъв цвят е кокът? (отговор на децата). Виж, имаш ли жълта боя на бюрото си? (децата показват жълта боя). Да вземем четка в ръцете си, да я потопим в жълта боя и да започнем да рисуваме кокчето. Вижте как ще го направя. (показва се на дъската)

Децата започват да оцветяват, учителят помага на децата в оцветяването. Момчетата подаряват готовите портрети на баба си.




Баба благодари за красивите портрети и ви кани да играете

дидактическа игра "Нахрани колобок"

Момчета, колобокът трябва да се храни: бобът е витамин, трябва да го слагате в устата си един по един.

Децата се редуват да изпълняват задачата: слагат боба в изрязаната дупка – устата. Стихотворението се рецитира:

Яжте, яжте джинджифилов човече,

Нахранихме колобок, той се развесели. Благодаря ви за почерпката и ви казвам благодаря. И какво трябва да отговорите на тази дума?

Точно така, "моля!" Нека всеки каже учтива взаимна дума на колобок.

Децата се редуват да произнасят правилно думата „моля“.

Баба: Благодаря ви момчета за портретите, за игра с мен, но трябва да се прибера там и дядо ми ме чака и ще му покажа портретите на колобок.

Възпитател: Нека се сбогуваме с баба, тя трябва да бърза вкъщи.

Каква дума казваме, когато се сбогуваме?

Точно така, "сбогом!"

Децата се редуват да се сбогуват с баба си.

Свързани публикации:

Интегриран бинарен урок в средната група "Колобок на заден ход"Автори: Никифорова Яна Александровна, възпитател на 1-во тримесечие. кат., Мишукова Снежана Василиевна, музикален директор 1 кв. котка Цел: Да се ​​развива.

Интегриран урок "Колобок търси приятели" в старша групаРезюме на организираните образователни дейности в старша групаКОЛОБОК ТЪРИ ПРИЯТЕЛИ Възпитател: Мариненко Н.Ф. МБДОУ №19.

Интегриран урок в първа младша група "Колобок"Урок в 1 младша група "Колобок". Програмно съдържание: - активирайте прилагателни в речта на децата: сладък, вкусен, кръгъл, тъжен;

Интегриран урок в по-младата група "Колобок"Цел: Да научи децата да участват активно в разказването на приказка, да водят ролев диалог; Цели: 1. Образователни Продължавайте да учите децата да композират.

Интегриран урок в първа младша група №1 на базата на РНС "Колобок"Задачи: Да се ​​затвърдят знанията на децата за горските животни (заек, вълк, мечка, лисица); Да формира способност за извършване на движения, съответстващи на текста;

"Джинджифилов човечец - румена страна". Реферат на ООД за художествено-естетическо развитие в ранна възрастова групаТема: "Джинджифилов човечец - румена страна". Цел: да се научи как да се работи с теста. Задачи: Упражнение в търкаляне на бучка между дланите с кръгови движения;

Страхотно зареждане
Слушайте, страхотни хора,
Отиваме на сбирката.
Станете възможно най-скоро
И започнете да зареждате. (Разтягане.)
Разтягай се, разтягай се!
Побързай, побързай, събуди се!
Денят е дошъл отдавна
Той чука на прозореца ти.

Минутка по физика върху приказна ряпа

Татко засади ряпа в градината (седна)
И той изля вода от лейка върху ряпата (надигаме се тихо)
Расте, растете, ряпа, и сладка и силна (посягайте на пръсти)
Ряпата порасна за изненада на всички (вдигна закачалките си)
Голямото е страхотно, всеки има достатъчно лакомства (ръцете встрани)

Ряпата е пораснала и е сладка и силна (протягаме се на пръсти)

Физическо възпитание по приказката Колобок

Fidget - Gingerbread Man
Изтърколих се в гората.
Възможно ли е да се задържи
Тези, които искат да избягат? (имитация на въртящ се колобок с ръце)
Баба гледа през прозореца,
Дядо гледа от верандата: (думите са придружени от шоу)
- Видяхте ли момчето? (Не)
Натруфенът не се уморява
Бързо търкаляне напред. (въртене на ръката)
Видях гора отпред
Където дърветата са до небето. (станете на пръсти, протегнете ръка)
Отляво тичаше мишка,
Отдясно програка жаба.
Свраките пукат неспирно,
Седейки на старо дърво. (всички думи са придружени от шоу)
Гледайки дълго в ясното небе,
Уморен от топка хляб.
Той измина дълъг път
И щях да си почивам. (седни)

Минутка по физика по приказката теремок

Теремок в открито поле
Не беше нито ниско, нито високо (седна, изправи се с протегнати ръце)
Там живееха различни животни,
Живеехме заедно, не скърбихме (поклон)
Има мишка (ръцете пред вас на пръсти)
И жабата (седнете)
зайче (скача)
С приятелка лисица (усука "опашката")
Сив вълк - щракане със зъби (показано с ръце "уста")
Те знаеха много за приятелството. (лък)
Но попаднах на теремок
мечка с косонога (за изобразяване на мечка)
Той смачка теремока
С огромната си лапа. (камера на камера)
Животните бяха много уплашени
Те бързо разпръснаха t (тичащи на място)
И тогава отново се събраха
За изграждане на нова кула. (седнал на столовете)

Приказката ще ни даде почивка

Приказката ще ни даде почивка.
Да си починем - и отново на път!
Малвина ни съветва:
- Талията ще стане трепетлика,
Ако се наведем
Ляво - дясно десет пъти.
Ето думите на Палечка:
- Така че гърбът ви е прав,
Изправете се на пръсти
Сякаш посягаш към цветя.
Едно две три четири пет,
Повтори отново:
Едно две три четири пет.
Съветът на Червената шапчица:
- Ако скачаш, бягаш,
Ще живееш много години.
Едно две три четири пет.
Повтори отново:
Едно две три четири пет.
Една приказка ни даде почивка!
Почини си?
Отново на пътя! (Децата повтарят описаните движения.)

Физически минути по руски народни приказки

***
Има хижа в тъмна гора. (Децата се разхождат.)
Стои назад. (Децата се обръщат.)
В тази хижа има възрастна жена. (Заплашват с пръст.)
Баба Яга е жива. (Заплашват с пръст на другата ръка.)
Нос за плетене на една кука, (Покажи с пръст.)
Големи очи, (Покажи.)
Като горящи въглища. (Те поклащат глава.)
Леле, колко е ядосана! (Тича на място.)
Косата стои неподвижно. (Ръцете горе.)

Иван Царевич
Иван Царевич, ето го герой!
Смело влиза в битката,
Той ще замахне с вълшебен меч -
И Змията-Горинич не се интересува.
хвърлих се веднъж и два пъти -
Главата отлетя.
Още един удар - три или четири -
Останалите отлетяха. (Напади.)

Котка, петел и лисица

Живее Кити (пръсти разперени)
С петел (ръце изобразени крила)
В края на гората
Но един ден Лисонка (завъртя "опашката")
Промъкнах се до хижата. (направихме покрива с нашите ръце)
Увлечен от петел
За високите планини (протягани на пръсти)
Увлечен от петел
В твоята лисича дупка. (седнаха, скриха главите си)
Смелата котка отиде в гората (ходи на място)
И намерих дупката на Фокс. (седна)
Умният кот спаси приятеля си (погали се по главата)
Пету-Пету-Петушка. (направихме мида с ръцете си)
Жива котка с петел
В края на гората (направихме покрив с ръцете си)
И сега Лисицата (завъртя "опашката")
Не ходи в хижата им. (клати пръста си)