Zábava v strednej skupine na dĺžku života. Téma: "Cesta do krajiny semaforov"

Cieľ: rozšíriť myšlienku zelene, vytvoriť priaznivé emocionálne pozadie.

Úlohy:

  1. Rozšírte predstavy o zelenej, rozvíjajte schopnosť jemne cítiť farbu a vyberte vhodné prídavné mená na jej popis.
  2. Rozvíjajte dialógovú reč. (Úloha reči).
  3. Rozvíjať sluchovú a zrakovú pozornosť (Vývojová úloha).
  4. Rozvíjajte schopnosť navigácie vo vesmíre (Vývoj).
  5. Rozšíriť a zovšeobecniť poznatky o obyvateľoch lesa (Vzdelávacia úloha).
  6. Pokračujte v učení detí, aby zmierňovali emocionálny a telesný stres, rozvíjajte schopnosť rýchlo prejsť z aktívnych aktivít na pasívne.
  7. Podporovať túžbu žiť v mieri a priateľstve, učiť deti radovať sa, keď robia niečo príjemné pre iných (Vzdelávacie).

Vybavenie a materiály: zelené predmety (tyčinky, kocky, čiapky, papierové listy, páska, hračkárske korálky, loptička, loptička, nite, loptičky, gombíky, ceruzka, plastelína, rybia kosť, hadia hračka), magnetofón, zelená látka.

Priebeh vyučovacej hodiny.

Hladká, pokojná hudba znie.

Vychovávateľ:

Zelená hladí tieň na poludnie,

Dáva pokoj mysle a zraku,

A bylinky sú zelené a v lesoch je tma,

Zelená farba v očiach kolíše.

Ahojte chalani! Som Zelená víla a dnes vás pozývam na návštevu mojej čarovnej zelenej krajiny. Chcete sa do toho pustiť? Potom musíte vyskúšať! Navrhujem, aby ste pokračovali v mojej básni a pomenovali všetko zelené, čo poznáte. čo by to mohlo byť? (Odpovede detí)

Každý správne pomenovaný predmet je vstupenkou do mojej krajiny a teraz môžete ísť na nádhernú zelenú lúku.

Cvičenie 1.

Tu sme v zelenej krajine. Uvoľnite sa, uvoľnite ramená, spustite voľné ruky, uvoľnite tvár. V rukách mám čarovnú zelenú škatuľku. Vidíte, čo je v ňom? Je to tak, objektov je veľa a všetky sú zelené. Pozorne sa pozerajte na predmety, dotýkajte sa ich.

Hudba hrá, deti pozerajú asi 30 sekúnd.

Ako sa vám zdá táto farba: pokojná alebo alarmujúca? upokojujúce alebo vzrušujúce? smutné alebo veselé? mäkké alebo tvrdé? (teplé, svieže, čisté, pokojné, mäkké, krásne)

Samozrejme chlapi. Zelená je farba harmónie a rovnováhy. Kombinuje studené a horúce farby. On sám nie je ani studený, ani horúci. Zelená dokáže upokojiť a nastoliť pokoj v duši. Je to úžasný liečiteľ. Zelená pomáha zmierniť zlú náladu, zmierniť úzkosť, znížiť únavu. Nie náhodou sa v prírode, v lese, obklopení zelenou trávou a stromami, cítime lepšie, milšie, silnejšie.

Všetky položky vložíme späť do krabice.

Cvičenie 2.

A teraz sa s vami trochu pohráme. Poprosím vás všetkých, aby ste sa postavili vedľa mňa okolo našej čistiny. Aká je to farba? Prečo je zelená? Vezmeme našu krabičku, vložíme tam rúčku a hádame, aký predmet sme tam tápali. Potom tento predmet vyberieme a položíme kdekoľvek na zelenú lúku. Pozri, zobral som túto zelenú kocku a položil som ju do horného rohu zelenej lúky.

Možnosti odpovede: Zelený písací stroj položím do dolného rohu zeleného štvorca, zelený kvet položím k zelenej kocke, zeleného motýľa položím na zelený kvet, zelenú ceruzku položím pod zelený kvet.

Výborne, chlapci, vidím, že sa dokonale orientujete v priestore, čo znamená, že si môžeme trochu oddýchnuť.

Cvičenie 3.

Sadnite si do trávy, zatvorte oči a počúvajte zelenú básničku.

(zvuky hudby)

V zelenom, zelenom, zelenom lese

Nesiem zelený list ako vlajku.

Zelený kužeľ s remeslom leží,

Niekde znie zelená hudba.

Zelená kobylka v zelenej krajine

Hrá mi zelenú pesničku.

Na ktorého obyvateľa mojej krajiny sa vzťahuje táto báseň?

Samozrejme, kobylka, ale akých ďalších zelených lesných obyvateľov poznáte? (jašterica zelená, vážka, motýľ, had, žaba, húsenica, chrobák, kobylka)

A teraz sa každý z vás premení na akékoľvek zelené stvorenie a keď sa spustí hudba, budete sa pohybovať ako vaši hrdinovia. To znamená, že bude lietať motýľ, skákať kobylky a plaziť sa hady. Ukážte, ako sa váš hrdina bude pohybovať, ale keď sa hudba zastaví, váš hrdina musí zamrznúť na mieste.

(hudba sa niekoľkokrát opakuje)

Ukázal si mi, kto žije v skutočnom zelenom lese. A poviem vám o jednom úžasnom obyvateľovi mojej zelenej krajiny.

Rozprávka "Zelenushka"

Jeden zelenkastý prízrak všetkých vystrašil. Objavilo sa to popoludní aj ráno, na ulici aj v obchode. Ľudia sa zľakli a rozbehli sa na všetky strany. Iní duchovia vyčítali Zelenuškovi: "Nestrašte všetkých v rade, pozrite sa, akú paniku zariaďujete." (Dieťa na obraze Zelenushka dáva svoju odpoveď. Napríklad: Ja ich nevystraším, oni sa boja sami. Nikto sa so mnou nekamaráti, preto straším ľudí. Mám zlú náladu, preto ich straším).

Chlapci, aby Zelenuška nebola taká nahnevaná, naučme ju byť priateľmi. A aby sme boli priateľmi, čo by sme mali robiť? Úsmev, samozrejme! Veď priateľstvo začína úsmevom!

Teraz poďme nakresliť naše úsmevy a predstaviť ich navzájom, našim mamám a otcom. Toto sú nádherné úsmevy, ktoré sme dostali. A teraz sa všetci vraciame do škôlky.

Páčila sa vám lekcia a čo sa vám páčilo najviac?

Komunikácia s Vami bola pre mňa tiež veľmi príjemná a dúfam, že sa určite ešte stretneme!

Starší predškolský vek.

Komplexné otvorená trieda na tému:

"CESTA DO ZELENEJ KRAJINY"

Cieľ : na rozšírenie myšlienky zelene vytvorte priaznivé emocionálne pozadie.

Úlohy:

Rozšírte predstavy o zelenej, rozvíjajte schopnosť jemne cítiť farbu a vyberte vhodné prídavné mená na jej popis.

Rozvíjajte dialógovú reč. (Úloha reči).

Rozvíjať sluchovú a zrakovú pozornosť (Vývojová úloha).

Rozvíjajte schopnosť navigácie vo vesmíre (Vývoj).

Rozšíriť a zovšeobecniť poznatky o obyvateľoch lesa (Vzdelávacia úloha).

Pokračujte v učení detí, aby zmierňovali emocionálny a telesný stres, rozvíjajte schopnosť rýchlo prejsť z aktívnych aktivít na pasívne.

Podporovať túžbu žiť v mieri a priateľstve, učiť deti radovať sa, keď robia niečo príjemné pre iných (Vzdelávacie).

Vybavenie a materiály: zelené predmety (tyčinky, kocky, čiapky, papierové listy, páska, hračkárske korálky, loptička, loptička, nite, loptičky, gombíky, ceruzka, plastelína, rybia kosť, hadia hračka), magnetofón, zelená látka.

Priebeh vyučovacej hodiny.

Hladká, pokojná hudba znie.

Vychovávateľ:

Zelená hladí tieň na poludnie,

Dáva pokoj mysle a zraku,

A bylinky sú zelené a v lesoch je tma,

Zelená farba v očiach kolíše.

- Ahojte chalani! Som Zelená víla a dnes vás pozývam na návštevu mojej čarovnej zelenej krajiny. Chcete sa do toho pustiť? Potom musíte vyskúšať! Navrhujem, aby ste pokračovali v mojej básni a pomenovali všetko zelené, čo poznáte. čo by to mohlo byť?(Odpovede detí)

- Každý správne pomenovaný predmet je vstupenkou do mojej krajiny a teraz môžete ísť na nádhernú zelenú lúku.

Cvičenie 1.

- Tu sme v zelenej krajine. Uvoľnite sa, uvoľnite ramená, spustite voľné ruky, uvoľnite tvár. V rukách mám čarovnú zelenú škatuľku. Vidíte, čo je v ňom? Je to tak, objektov je veľa a všetky sú zelené. Pozorne sa pozerajte na predmety, dotýkajte sa ich.

Hudba hrá, deti pozerajú asi 30 sekúnd.

- Ako sa vám zdá táto farba: pokojná alebo alarmujúca? upokojujúce alebo vzrušujúce? smutné alebo veselé? mäkké alebo tvrdé?(teplé, svieže, čisté, pokojné, mäkké, krásne)

- Samozrejme chlapi. Zelená je farba harmónie a rovnováhy. Kombinuje studené a horúce farby. On sám nie je ani studený, ani horúci. Zelená dokáže upokojiť a nastoliť pokoj v duši. Je to úžasný liečiteľ. Zelená pomáha zmierniť zlú náladu, zmierniť úzkosť, znížiť únavu. Nie je náhoda, že v prírode, v lese, obklopení zelenou trávou a stromami, sa cítime lepšie, láskavejší, silnejší.

Všetky položky vložíme späť do krabice.

Cvičenie 2.

- A teraz sa s vami trochu pohráme. Poprosím vás všetkých, aby ste sa postavili vedľa mňa okolo našej čistiny. Aká je to farba? Prečo je zelená? Vezmeme našu krabičku, vložíme tam rúčku a hádame, aký predmet sme tam tápali. Potom tento predmet vyberieme a položíme kdekoľvek na zelenú lúku. Pozri, zobral som túto zelenú kocku a položil som ju do horného rohu zelenej lúky.

Možnosti odpovede: Zelený písací stroj položím do dolného rohu zeleného štvorca, zelený kvet položím k zelenej kocke, zeleného motýľa položím na zelený kvet, zelenú ceruzku položím pod zelený kvet.

- Výborne, chlapci, vidím, že sa dokonale orientujete v priestore, čo znamená, že si môžeme trochu oddýchnuť..

Cvičenie 3.

- Sadnite si do trávy, zatvorte oči a počúvajte zelenú básničku.

(zvuky hudby)

V zelenom, zelenom, zelenom lese

Nesiem zelený list ako vlajku.

Zelený kužeľ s remeslom leží,

Niekde znie zelená hudba.

Zelená kobylka v zelenej krajine

Hrá mi zelenú pesničku.

- Ktorý obyvateľ mojej krajiny sa spomína v tejto básni?

- Samozrejme, kobylka a akých ďalších zelených lesných obyvateľov poznáte? (jašterica zelená, vážka, motýľ, had, žaba, húsenica, chrobák, kobylka)

- A teraz sa každý z vás premení na akékoľvek zelené stvorenie a keď sa spustí hudba, budete sa pohybovať ako vaši hrdinovia. Tie. motýľ bude lietať, kobylky skákať, hady sa plaziť. Ukážte, ako sa váš hrdina bude pohybovať, ale keď sa hudba zastaví, váš hrdina musí zamrznúť na mieste.

(hudba sa niekoľkokrát opakuje)

- Ukázal si mi, kto žije v skutočnom zelenom lese. A poviem vám o jednom úžasnom obyvateľovi mojej zelenej krajiny.

Rozprávka "Zelenushka"

Jeden zelenkastý prízrak všetkých vystrašil. Objavilo sa to popoludní aj ráno, na ulici aj v obchode. Ľudia sa zľakli a rozbehli sa na všetky strany. Iní duchovia vyčítali Zelenuškovi: "Nestrašte všetkých v rade, pozrite sa, akú paniku zariaďujete."(Dieťa na obraze Zelenushka dáva svoju odpoveď. Napríklad: Ja ich nevystraším, oni sa boja sami. Nikto sa so mnou nekamaráti, preto straším ľudí. Mám zlú náladu, preto ich straším).

- Chlapci, aby Zelenuška nebola taká nahnevaná, naučme ju byť priateľmi. A aby sme boli priateľmi, čo by sme mali robiť? Úsmev, samozrejme! Pretože priateľstvo začína úsmevom!

- Teraz poďme nakresliť naše úsmevy a predstaviť ich navzájom, našim mamám a otcom. Toto sú nádherné úsmevy, ktoré sme dostali. A teraz sa všetci vraciame do škôlky.

- Páčila sa vám lekcia a čo sa vám páčilo najviac??

- Komunikácia s Vami bola pre mňa tiež veľmi príjemná a dúfam, že sa ešte určite stretneme.!


Abstrakt lekcie „Cestovanie do zelenej krajiny“

Cieľ: rozšíriť myšlienku zelene, vytvoriť priaznivé emocionálne pozadie.

Úlohy:

    Rozšírte predstavy o zelenej, rozvíjajte schopnosť jemne cítiť farbu a vyberte vhodné prídavné mená na jej popis.

    Rozvíjajte dialógovú reč.(Úloha reči) .

    Rozvíjajte zrakovú a sluchovú pozornosť(Vývojová úloha) .

    Rozvíjajte schopnosť navigácie vo vesmíre(vývoj) .

    Rozšíriť a zovšeobecniť poznatky o obyvateľoch lesa(Vzdelávacia úloha) .

    Pokračujte v učení detí, aby zmierňovali emocionálny a telesný stres, rozvíjajte schopnosť rýchlo prejsť z aktívnych aktivít na pasívne.

    Podporovať túžbu žiť v mieri a priateľstve, učiť deti radovať sa, keď urobia niečo príjemné pre iných(vzdelávacie) .

Vybavenie a materiály: zelené predmety(tyčinky, kocky, čiapky, papierové listy, páska, hračkárske korálky, loptička, loptička, nite, loptičky, gombíky, ceruzka, plastelína, rybia kosť, hadia hračka) , magnetofón, zelené plátno.

Priebeh vyučovacej hodiny.

Hladká, pokojná hudba znie.

Vychovávateľ:

Zelená hladí tieň na poludnie,

Dáva pokoj mysle a zraku,

A bylinky sú zelené a v lesoch je tma,

Zelená farba v očiach kolíše.

Ahojte chalani! Som Zelená víla a dnes vás pozývam na návštevu mojej čarovnej zelenej krajiny. Chcete sa do toho pustiť? Potom musíte vyskúšať! Navrhujem, aby ste pokračovali v mojej básni a pomenovali všetko zelené, čo poznáte. čo by to mohlo byť?(Odpovede detí)

Každý správne pomenovaný predmet je vstupenkou do mojej krajiny a teraz môžete ísť na nádhernú zelenú lúku.

Cvičenie 1.

Tu sme v zelenej krajine. Uvoľnite sa, uvoľnite ramená, spustite voľné ruky, uvoľnite tvár. V rukách mám čarovnú zelenú škatuľku. Vidíte, čo je v ňom? Je to tak, objektov je veľa a všetky sú zelené. Pozorne sa pozerajte na predmety, dotýkajte sa ich.

Hudba hrá, deti pozerajú asi 30 sekúnd.

Ako sa vám zdá táto farba: pokojná alebo alarmujúca? upokojujúce alebo vzrušujúce? smutné alebo veselé? mäkké alebo tvrdé?(teplé, svieže, čisté, pokojné, mäkké, krásne)

Samozrejme chlapi. Zelená je farba harmónie a rovnováhy. Kombinuje studené a horúce farby. On sám nie je ani studený, ani horúci. Zelená dokáže upokojiť a nastoliť pokoj v duši. Je to úžasný liečiteľ. Zelená pomáha zmierniť zlú náladu, zmierniť úzkosť, znížiť únavu. Nie náhodou sa v prírode, v lese, obklopení zelenou trávou a stromami, cítime lepšie, milšie, silnejšie.

Všetky položky vložíme späť do krabice.

Cvičenie 2.

A teraz sa s vami trochu pohráme. Poprosím vás všetkých, aby ste sa postavili vedľa mňa okolo našej čistiny. Aká je to farba? Prečo je zelená? Vezmeme našu krabičku, vložíme tam rúčku a hádame, aký predmet sme tam tápali. Potom tento predmet vyberieme a položíme kdekoľvek na zelenú lúku. Pozri, zobral som túto zelenú kocku a položil som ju do horného rohu zelenej lúky.

Možnosti odpovede: Zelený písací stroj položím do dolného rohu zeleného štvorca, zelený kvet položím k zelenej kocke, zeleného motýľa položím na zelený kvet, zelenú ceruzku položím pod zelený kvet.

Výborne, chlapci, vidím, že sa dokonale orientujete v priestore, čo znamená, že si môžeme trochu oddýchnuť.

Cvičenie 3.

Sadnite si do trávy, zatvorte oči a počúvajte zelenú básničku.

(zvuky hudby)

V zelenom, zelenom, zelenom lese

Nesiem zelený list ako vlajku.

Zelený kužeľ s remeslom leží,

Niekde znie zelená hudba.

Zelená kobylka v zelenej krajine

Hrá mi zelenú pesničku.

Na ktorého obyvateľa mojej krajiny sa vzťahuje táto báseň?

Samozrejme, kobylka, ale akých ďalších zelených lesných obyvateľov poznáte?(jašterica zelená, vážka, motýľ, had, žaba, húsenica, chrobák, kobylka)

A teraz sa každý z vás premení na akékoľvek zelené stvorenie a keď sa spustí hudba, budete sa pohybovať ako vaši hrdinovia. To znamená, že bude lietať motýľ, skákať kobylky a plaziť sa hady. Ukážte, ako sa váš hrdina bude pohybovať, ale keď sa hudba zastaví, váš hrdina musí zamrznúť na mieste.

(hudba sa niekoľkokrát opakuje)

Ukázal si mi, kto žije v skutočnom zelenom lese. A poviem vám o jednom úžasnom obyvateľovi mojej zelenej krajiny.

Rozprávka "Zelenushka"

Jeden zelenkastý prízrak všetkých vystrašil. Objavilo sa to popoludní aj ráno, na ulici aj v obchode. Ľudia sa zľakli a rozbehli sa na všetky strany. Iní duchovia vyčítali Zelenuškovi: "Nestrašte všetkých v rade, pozrite sa, akú paniku zariaďujete."(Dieťa na obraze Zelenushky dáva svoju odpoveď. Napríklad: Ja sa nebojím, oni sa boja sami. Nikto sa so mnou nekamaráti, preto straším ľudí. Mám zlú náladu, tak ich straším) .

Chlapci, aby Zelenuška nebola taká nahnevaná, naučme ju byť priateľmi. A aby sme boli priateľmi, čo by sme mali robiť? Úsmev, samozrejme! Veď priateľstvo začína úsmevom!

Teraz poďme nakresliť naše úsmevy a predstaviť ich navzájom, našim mamám a otcom. Toto sú nádherné úsmevy, ktoré sme dostali. A teraz sa všetci vraciame do škôlky.

Páčila sa vám lekcia a čo sa vám páčilo najviac?

Komunikácia s Vami bola pre mňa tiež veľmi príjemná a dúfam, že sa určite ešte stretneme!

Lekcia farebnej terapie:

„Cestujte do zelenej krajiny“.

Úlohy: upevniť vedomosti o zelenom, spoznať zeleninu v hádankách o nej, poskytnúť vedomosti o vlastnostiach vody, naučiť sa počúvať rozprávku a pochopiť jej obsah, liečiť deti pomocou zelene.

Vybavenie: košík zeleniny, misku s vodou, morskú soľ, žehličku a drevené palice, papierové zelené listy, zelené plátno na lúku, kvety v kvetináčoch.

Vychovávateľ: Deti, dnes pôjdeme s vami do zelenej krajiny. V tejto krajine bude všetko zelené. Aby ste sa do toho dostali, musíte mať na každom z vás niečo zelené. Prieskum detí – kto má čo má zelené.

Deti kráčajú po zelenej ceste do zelenej krajiny.

1. zastávka „Zelenina“.

Deti si prezerajú zelenú zeleninu: cuketu, kapustu, uhorku, papriku, hrášok a jablko.

Otázka pre deti: - Čo je v košíku nadbytočné?

Odpoveď detí: - jablko, lebo je to ovocie.

1. Ako som si obliekol sto košieľ,

škrípal mi na zuboch

2. V lete - na záhrade,

Čerstvé, zelené.

A v zime v sude,

Silné, slané.

Hádajte, dobre urobené,

Ako sa voláme….

3. Tu je pod - obrovský dom,

Usadili sa v ňom bratia.

Každý brat je blázon,

A táto podložka je….

4. Kto leží uprostred záhrady,

Kto sa nerád hrá na schovávačku.

Tu je Emelya - prostáčik

Zelené - ... ...

5. Čo je ako semafor

Červená, žltá, zelená

Deti hádajú.

Idú na 2. zastávku „Vodnaja“.

Spolu s deťmi vyrábame zelenú vodu z morskej soli.

Po experimentoch sa uskutoční relaxačné cvičenie „Zelené listy“.

Viseli sme na stromoch

Vietor fúkal, lietal

A ticho si sadli na zem,

Vietor sa opäť rozbehol

A zdvihol všetky listy.

Točil, lietal

Ticho si sadli na čistinku.

Na vyzdobenej zelenej lúke deti čítali Zelenú rozprávku.

Dievča si oblieklo ZELENÉ slnečné šaty so ZELENÝM vreckom a išlo sa do lesa. A v lese bolo všetko ZELENÉ - ZELENÉ. A stromy boli ZELENÉ a kríky boli ZELENÉ a tráva bola ZELENÁ, dokonca aj voda v malej mláke bola ZELENÁ.

Dievča veľmi chcelo chytiť ZELENÚ žabu a vidieť, koľko prstov má na labkách. A tak sa rozhodla: "Ak žaba uvidí moje ZELENÉ slnečné šaty so ZELENÝM vreckom, vôbec sa ma nebude báť."

A tak to aj bolo. ZELENÁ žaba vyliezla zo ZELEnej mláky, v ktorej sa odrážali ZELENÉ listy stromov a ZELENÉ steblá trávy a vôbec sa nezľakla dievčaťa v ZELENÝCH šatách.

Kwa! - bol prekvapený - aký smiešny ZELENÝ strom vyrástol blízko mojej mláky!

Integrovaná lekcia pre stredne pokročilé deti predškolskom veku... Abstrakt „Cesta do krajiny kvetov“


Ostanina Viktoria Aleksandrovna, vychovávateľka, MDOU DS KV "Raduga" JV "Strieborné kopyto"
Popis materiálu: Ponúkam Vám prehľad integrovanej hodiny pre deti stredného predškolského veku. Táto kognitívna lekcia umožní deťom upevniť si vedomosti o poľných kvetoch, ich hodnotách pre ľudí a naučí ich vidieť krásu okolo seba.
Cieľ: vytváranie podmienok pre rozvoj kognitívneho záujmu detí.
Úlohy:
- upevnenie názvov poľných a divokých kvetov, ich liečivých vlastností;
- upevnenie vedomostí o farbách dúhy;
- rozvoj pamäti, predstavivosti a obrazového myslenia detí;
- bežecké cvičenie;
Materiály a vybavenie: Kostým škriatka, kniha rozprávok, biela paleta, sedem farieb na umiestnenie na paletu, obojstranná páska, obrázky znázorňujúce divoké a lesné kvety, obrázky o nekazení prírody (v červenom ráme), kvety s hádankami, chodník , whatman, Farba na prsty, tanierik, obruč, umelé kvety (podľa počtu detí), dva košíky, malé železné zvončeky podľa počtu chlapcov, motýľové masky podľa počtu dievčat, hudobná aparatúra, zvukový záznam pokojnej hudby, modré stužky 1 m. podľa počtu detí, vzduchové balóny podľa počtu detí.
Prípravné práce:
- Zoznámenie sa s poľnými kvetmi a ich užitočnými a škodlivými vlastnosťami;
- Učenie básní o kvetoch. Príloha č.3.
- Zoznámenie sa s hrami "Nechva", "Zvony"

Priebeh udalosti

Deti sa zhromaždili v sále. Sála je vyzdobená obrázkami rôznych poľných kvetov. Na centrálnej stene visí biela paleta.
Vedúci: Ahojte chalani. Dnes sme sa zhromaždili v tejto miestnosti, aby sme venovali trochu času zaujímavému rozhovoru o kvetoch. Okolo nášho materská škola veľa krásnych kvetov. Vaše mamy a otcovia, starí rodičia, nám pomohli urobiť naše stránky takými jasnými a krásnymi. Tu je počet kvetov, ktoré rastú na záhonoch. Povedzte mi chlapci, rastú kvety iba na záhonoch?
Odpovede detí.
Vedúci: Správny. Kvety rastú na poliach a lúkach a dokonca aj v lese. Ako inak môžete nazvať divoké kvety?
Odpovede detí.
Vedúci: Presne tak chlapi. Poľné kvety.
Zaklopanie na dvere.
Moderátor pristúpi k dverám, otvorí obálku na podlahe.
Vedúci: Zvláštne, nikto tam nie je, len niekto nechal list. Chlapci, môžeme si prečítať list?
Odpovede detí.
Vedúci: Počúvajte chlapci: „Chlapci, súrne potrebujem vašu pomoc. Krajina kvetov je v nebezpečenstve! Trpaslík“.
Oh, chlapci, Dobrý strýko Gnome potreboval našu pomoc. Povedal som vám príbeh o strýkovi Gnomovi?
Odpovede detí.
moderátor: Nie? Potom počúvajte.
(Otvorí knihu a číta)

…… Kedysi dávno žil milý strýko Gnome v čarovnej krajine kvetov. Vedel, ako sa každý kvietok volá, pozorne sledoval, aby oblaky polievali všetky kvietky ... .... Aby slniečko včas vyšlo a kvietky svojimi lúčmi zohrialo. Kvety mu odpovedali rovnakým spôsobom a neprestali trpaslíka potešiť svojou rozmanitosťou a farbou. Spievali mu piesne vo svojom nezvyčajnom jazyku a kvitli pestrými farbami. Gnóm veľmi rád kreslil a bol vynikajúcim snílkom, takže v jeho krajine bola široká škála kvetov. Namaľoval ich svojimi farbami a ožili, len čo trpaslík dokončil kresbu!
Zatvorí knihu.
Vedúci: Zaujímavý príbeh?
Odpovede detí.
Vedenie(opäť číta z knihy): V krajine kvetov sa stali nejaké problémy. Zlý čarodejník ukradol strýkovi Gnomeovi všetky farby a kvety stratili svoje čaro a zvädli. Gnome zavolal chlapcov na pomoc a oni vrátili magickú paletu strýka Gnoma. Tentoraz opäť problémy. Chlapci, môžeme pomôcť strýkovi Gnomeovi? Vrátime mu paletu?
Odpovede detí.
Vedúci: Je dobré, že ste všetci takí odvážni. Na ceste vás však nečakajú ľahké úlohy. Koniec koncov, v palete strýka Gnoma je sedem farieb dúhy. Vymenujte ich.


Deti volajú farby dúhy.
Vedúci: Takže každý náš test bude vo farbe dúhy. Ale zbierať paletu strýka Gnoma. Musíme sa dostať do čarovnej krajiny kvetov, preto musíme pevne zavrieť oči a povedať čarovné slová:
"Kvety sú kvety,
Magické listy
Jeden dva tri,
Zavolaj mi, aby som ťa navštívil!"
Deti zatvoria oči a hovoria čarovné slová.


Vedúci: Tu sme v čarovnej krajine! Dobrodružstvo začína!

Červená farba.


Vedúci: Ak chcete získať červenú farbu pre našu paletu ... ... teraz si to prečítam v knihe rozprávok, musíte uhádnuť všetky hádanky o kvetoch.
Deti hádajú hádanky. Pozrite si prílohu č. 1.
Vedúci: Výborne, chlapci, uhádli všetky hádanky. Takže máme červenú farbu!
Moderátor priloží k palete červenú.
Vedúci: Farba je vpredu oranžová.
oranžová farba.


Vedúci: Ak chcete získať túto farbu, musíte tvrdo pracovať a zbierať všetky kvety, ktoré vyrástli na trávniku.
Hra "Zbierajte kvety"
Materiály: obruč, umelé kvety, dva košíky.
Priebeh hry:
Všetci hráči sú rozdelení do dvoch tímov. Sú postavené v 2 stĺpoch. Hneď ako začne hrať hudba, hráči striedavo vybehnú na improvizovaný trávnik (obruč s kvetmi), vezmú 1 kvet, utekajú späť a vložia ho do košíka. Len čo kvety na lúke skončia, hudba stíchne.
Vedúci: Výborne chlapci, s úlohou sa vyrovnali. Oranžová je naša farba!

žltá.


Vedúci: Chlapci, aké žlté kvety poznáte?
Odpovede detí.
Vedúci: Výborne, pomenovali mnohé žlté kvety: masliaky, púpavy, tansy, ľubovník bodkovaný, kapsička pastierska, prvosienka, podbeľ, ba aj rumanček, pretože má dve farby – bielu a žltú. Je to práve harmanček, ktorý nám pomôže získať žltá... Nemáme veľký harmanček, na listy ktorého je potrebné umiestniť obrázky liečivých rastlín, akonáhle sú všetky listy harmančeka bez chýb vyplnené, získate požadovanú farbu.
Hra "Harmanček"
Materiály: veľký harmanček, stôl, stojan, obrázky kvetov (liečivé), magnetky.
Priebeh hry:
Deti si prezerajú obrázky liečivých kvetov, ktoré ležia na stole, a následne pomenujú ich liečivé vlastnosti, pripevnia pomenovanú kvetinu na lupeň harmančeka.
Vedúci: Výborne, chlapci, veľa vedomostí vo vašich šikovných hlavičkách! Získajte žltú.
Moderátor priloží k palete žltú farbu.
Vedúci: Vpredu je zelená.
Zelená farba.


Vedúci: Chlapci, kvety sa nezaobídu bez svojich živých priateľov, hmyzu. Koniec koncov, je to hmyz, ktorý opeľuje kvety, čo znamená, že im pomáha rásť. Práve hmyz nám pomôže zarobiť na zelenú – farbu všetkého živého. V čarovnej knihe rozprávok sú hádanky o hmyze. Musíte ich uhádnuť.
Moderátor číta hádanky z knihy a deti ich hádajú. Príloha č.2.
Vedúci: A my sme sa s touto úlohou vyrovnali. Modrá je odoslaná do palety.
Moderátor pripája modrá farba na palete.
Modrá.


Vedúci: Hádajte hádanku, chlapci:
„Modrý zvonček visí,
Nikdy nezvoní.
(Zvonček)"
Odpovede detí.
Vedúci: presne tak, je to zvonček. Poďme si zahrať hru chlapci.
Hra "Zvony"
Materiály: Zvončeky podľa počtu chlapcov, motýľové masky podľa počtu dievčat, hudobná aparatúra, zvuková nahrávka pokojnej hudby.
Priebeh hry:
Chlapci držia v rukách zvončeky a zvonia a vyslovujú slová:
„Zvonček je modrý,
Hraj sa so mnou
Zavolaj mi tvoj zvonček
Skromný lúčny kvet!"
Len čo doznejú slová, zahrá pokojná hudba a poletujú motýle. Hudba končí a motýľ musí vziať zvonček za rukoväť. Ak motýľ alebo zvonček zostane bez páru, opustí hru.
Vedúci: Koľko motýľov! A zvony zvonia. Získajte modrú, ktorú si zaslúži.
Prezentujúci pripojí farbu k palete.

Modrá farba.


Moderátor: Modrá nám dá veľmi krásna kvetina nazývaný chrpa. Ukazuje obrázok. Spoznali to chlapci?
Odpovede detí.
Vedúci: Vypočujte si príbeh o chrpe:
Moderátor otvorí knihu a číta.
…… „Nevädza je očarujúca doktorka. Neexistuje žitné pole, na ktorom by nerástli pôvabné a roztomilé nevädze. Kvitnú od mája do septembra. Latinský názov - Centauréa - vznikol z gréckeho prídavného mena kentaureus, teda patriaci kentaurovi. Mýtus hovorí, že týmito kvetmi sa kentaur Chiron vyliečil z jedu hydry, ktorá ho uštipla. Nevädza patrí do čeľade Asteraceae a používa sa v medicíne ako dekongestívum. V ľudovej terapii sa oči liečia infúziou kvetov v snehovej vode. Chrpa škodí aj zvieratám – kravám, koňom. Ak sa zahryznú do chrpy, môžu dokonca zomrieť.
Ak chcete získať modrú farbu na palete, musíte hrať hru "Nechva". Keďže na poli rastú nevädze, hra bude spojená aj s poľom, respektíve s kosačkami, ktoré na poliach kosia trávu.
Hra "Nevädza"
Priebeh hry: vyberte tri kosačky. Budú „Kosiť trávu a zbierať v nej nevädze. Všetky ostatné deti sú chrpa. Pokojná hudba hrá a deti - nevädze kvitnú: V podrepe začínajú zborovo rozprávať (báseň G. Zelenkina "Nevädza") a postupne vstávajú a naťahujú ruky:
„Rozpúšťa chrpa
Okvetný lístok so strapcami

Ako modré svetlo
Kvet zahreje oči."
Len čo deti dohovoria slová, hudba stíchne a kosačky vyjdú so slovami:
„Som kosec, kosec, kosec
Kosím trávu, kosím, kosím
A vyberiem si kyticu pre seba!"
Po týchto slovách sa kosci snažia strhnúť z chrpa stuhy pripevnené na páse. Hra sa niekoľkokrát opakuje.
Vedúci: Výborne, chlapci, hrali sme dobre a dostali sa do modra.
Pripevnite ho k palete.
Vedúci: No ideme ďalej, čakáme na posledný test.
Fialová.


Vedúci: Chlapci, toto je najťažšia skúška a bez láskavého Gnóma sa nezaobídeme. Zavolajme strýkovi Gnomeovi. Jednohlasne zakričme: "Dobrý Gnome, poď pomôcť chlapom!"
Deti nahlas volajú po trpaslíkovi.


Trpaslík vstupuje do smutnej hudby.
trpaslík: Ahojte chalani. V mojom magická krajina Kvety majú problémy! viete o tom?
Odpovede detí.
Vedúci: Dobrý deň, milý Gnome. Prečítali sme si váš list a smelo sme vyrazili na cestu. Pozrite si našu paletu farieb. Splnili sme množstvo úloh a zarobili sme si takmer na všetky farby. Ale potrebujeme vašu pomoc s touto poslednou úlohou. Veď ho poznáte len vy, v mojej knihe sa o ňom nič nepíše.
trpaslík:Áno, poznám túto úlohu. Chlapi, asi to nezvládnete ... ...
Vedúci: Gnome, najprv nám povedz, čo je to za úlohu, a potom budeme buď šťastní, alebo naštvaní.
trpaslík: Ak chcete získať poslednú farbu
Musíme sa naučiť básne o kvetoch.
Povedzte nám ich nahlas
A vezmite si fialovú farbu!
Deti čítajú poéziu.
Vedúci: Vidíš, ocko Gnome, aj tu sa chlapci s úlohou vyrovnali. Ale ... v mojej knihe nie je žiadna fialová ...
trpaslík: Možno si vyzeral zle?
Vedúci: Teraz sa na to pozriem bližšie.
Moderátor otvorí knihu a obracia strany.
Vedúci: Fialová farba rozhodne neexistuje, ale sú tam tieto slová: "Nestačí, aby deti vedeli poéziu, treba ich naučiť pravidlá!" Strýko Gnome, čo to znamená?
trpaslík: Neviem, bohužiaľ.
Dôvody moderátora: pravidlá cestnej premávke deti poznajú pravidlá správania sa v prípade požiaru tiež ...... A aké pravidlá sú spojené s kvetmi? Deti, pomôžte! Možno poznáte pravidlá, ktoré môžu byť užitočné v krajine kvetov?
Odpovede detí.
Vedúci: Presne tak chlapi! Nazvime ich jeden po druhom.
Deti pomenúvajú pravidlá správania sa v lese, na lúke.
Pozri prílohu č.4.

Vedúci: Výborne chlapci. tu je, posledná fialová!
Pripevňuje sa k palete.
Vedúci: Teraz je vaša magická paleta hotová! Môžete voľne maľovať a všetky vaše kvety ožijú ako predtým. A je čas, aby sme sa s chalanmi vrátili domov...
trpaslík:Ďakujem vám chlapci. Veľmi si mi pomohol. Aká škoda, že nemôžeš zostať so mnou v krajine kvetov. Prídeš ma ešte raz navštíviť?
Odpovede detí.
trpaslík: Aby ste sa na cestách veľmi nenudili, rada by som vám predstavila farebné balóniky. Veľmi sa podobajú na moje farby! Ďakujem vám, uvidíme sa čoskoro!
Trpaslík odchádza.


Vedúci: Naozaj sa musíme dostať domov. Zatvorte oči a povedzte čarovné slová: „Kvety sú kvety,
Magické listy
Jeden dva tri,
Priveď nás domov!"
Vedúci: Otvor oči, tu sme doma. Páčil sa vám náš výlet?
Odpovede detí.
Vedúci:Čo vám najviac utkvelo v pamäti?
Odpovede detí.
Vedúci: Dúfam, že teraz si určite spomeniete, že kvety sú dary prírody a nemali by ste ich zbierať! Dobudúcna!

Použité knihy:
Internetový zdroj https://yandex.ru/images/search?text=field+flowers+photo+and+names
Internetový zdroj
http://domovenok-as.ru/volshebnyi-korob/detskie-zagadki/zagadki-pro-nasekomyh-dlja-detei.html

Dodatok 1. Hádanky o kvetoch.

Žitný smeruje do poľa.
Tam, v žite, nájdeš kvet.
jasne modrá a nadýchaná,
Škoda, že nie je voňavý.
(knapweed)
V záhrade sú kučeravé vlasy -
Biele tričko,
Srdce zo zlata.
Čo to je? (harmanček)
Biely hrášok
Na zelenej nohe. (Konvalinka)
bielim sa nadýchanou guľou na čistom poli,
a zafúkal vetrík - steblo zostalo.
(púpava)
Zelené kura
Pokryté páperím
stávam sa hrdým
Šarlátový kohút! (Mak)
Tento kvet je modrý
Pripomína vám a mne
O oblohe - čistá, čistá,
A žiarivé slnko
(Nezabudni na mňa)
V záhrade sú kučeravé vlasy -
Biele tričko,
Srdce zo zlata.
Čo to je? (harmanček)
Modrý zvonček visí
Nikdy nezvoní.
(zvonček)
Aj v noci mravec
Váš dom nebude chýbať:
Cesta-cesta až do úsvitu
Svetlá sú osvetlené.
Na veľkých stĺpoch v rade
Biele lampy visia. (Konvalinka)
Stúpam vyššie a vyššie
Vyleziem až na strechu!
Nech nemám ruky a nohy -
Niet divu, že ma volajú... (Bindweed)
Podľa legendy môj kvet
Otvára poklady.
Hovorí sa, že raz za rok
Zázraky sa dejú.
Ale budem úprimný:
Ja vlastne nekvitnem!
(Paradina)
Na poli pri rokline
Malá červená kaša.
(ďatelina)
Žlté kvety -
Lakované líčka
Päť korol,
A listy sú premenlivé. (maslák)
Vyrástol z cibule,
Ale nie je to dobré pre jedlo.
Na svetlom skle
Ten kvet je podobný. (tulipán)

Príloha 2. Hádanky o hmyze.

Vyzerajú malé, samozrejme,
Ale do domu sa ťahá všetko, čo sa dá.
Nepokojní chlapci -
Celý ich život je spojený s prácou. (Mravce)
Na voňavom kvete
Lietajúci kvet si sadol. (motýľ)
Na veľkom farebnom koberci
Letka sa posadila -
Otvorí sa, potom sa zatvorí
Maľované krídla. (motýle)
Na steblo trávy blízko vašich nôh
Zablikalo svetlo
Ale nehorelo to dlho -
Odletel s vetrom. (motýľ)
Kto má celý chrbát v bodkách?
Kto sa pasie na listoch?
Koho sa pýtame
Vstať do neba
A donesieš nám odtiaľ chlieb? ( Lienka)
Varí siete ako rybár,
A nikdy nechytá ryby. (pavúk)
Unavený z chrobáka
hojdacia sieť,
Áno, neexistuje spôsob, ako uniknúť. (web)
Kto je nad nami
Hore nohami
Nebojí sa chodiť
A nebojí sa pádu? (lietať)
V zelených uniformách
V tráve na lúkach
Hudobníci žijú
Dlhé nohy. (Kobylky)
Kto je v každom kvete stretol
Znižuje proboscis,
A potom do úľa
Beží ako strela
A skrýva niečo v rohu? (včela)
Nepýtal si povolenie,
Vyletel a pohrýzol ho! (komár)

Príloha č.3. Básničky o kvetoch.

Harmančeky
Z. Alexandrovej

Malé slnko na mojej dlani, -
Biela sedmokráska na zelenej nohe.
Žlté srdiečka s bielym lemom...
Koľko ich je na lúke, koľko ich je pri rieke!
Harmanček odkvitol – prišlo leto.
Kytičky sú pletené z bielych margarétok.
V kameninovom džbáne, dóze alebo pohári
Veľké sedmokrásky sa veselo túlia.

Naše remeselníčky sa pustili do práce
Všetky vence sú upletené z bielych margarétok.
A koza Timka a jalovica Mashka
Mám rád veľké chutné sedmokrásky.
PÚPAVKA
Oľga Vysocká
Vypadlo slnko
Zlatý lúč.
Púpava rástla
Po prvé, mladý.
Má úžasné
Zlatá farba.
On je veľké slnko
Malý portrét.
Takže opäť s príchodom leta
Rozkvitnite s púpavou...
Harmančeky
Ekaterina Serova
Elegantné šaty,
Žlté brošne,
Ani škvrna
Na pekných šatách.
Veľmi vtipné
Tieto sedmokrásky -
Práve sa chystám hrať
Ako deti, v tagoch.
BELL
V módnom modrom klobúku
Zvonček je zlomyseľný.
Kto sa nestretne -
Nakloní sa k zemi.
PÚPAVKA
Púpava rozosmiala všetkých -
Vliezol do nadýchaných letných šiat,
Ako kolotoč sa točil,
Sundress sa rozpŕchli.
HAMANČEK
Harmanček veľkooký,
Kamaráti s ďatelinou a kašou.
Hrať pod holým nebom,
Uteká do lesa, ale do poľa.
LESNÁ FIALKA
I. Butrimová

Kvapka rosy padla na jemný list,
Červený východ v ňom svieti slnkom.
Lesná fialka absorbovala rosu,
A neha východu slnka a krása lesa.
Vyžaruje magický nektár
Lesy moskovského regiónu sú božským darom.
A čmeliak, lietajúci, cítiť sa rád
Krásna lesná fialková vôňa.
A taký zázrak nemožno porovnávať s ničím,
Len sa oň treba starať a milovať ho.

Príloha č.4. Pravidlá správania sa v prírode.

1. Okolitá príroda musí byť chránená!
2. Nezbierajte kvety. Po prvé, prírodnú krásu nemôžete pokaziť, po druhé prospievajú ľuďom a zvieratám a po tretie môžu byť pre človeka jedovaté. Letná vychádzka - exkurzia do MŠ. Stredná skupina