Конспект на театралната игра-урок в средна група „Три прасенца. Образователни дейности с деца от средната група за развитието на речта според приказката "Три малки прасенца" схема на урока за развитие на речта (средна група) по темата Как да разработим критерии

ОБРАЗОВАТЕЛНИ ДЕЙНОСТИ С ДЕЦА ОТ СРЕДНАТА ГРУПА ПО РАЗВИТИЕ НА РЕЧТА ПО ПРИКАЗКАТА „Три прасенца”

Цел: Да припомнят с децата съдържанието на приказката „Три прасенца“, да формират умението за самостоятелно свързано преразказване.

Софтуерно съдържание.

Образователни задачи:

Укрепване на способността на децата да преразказват приказки, да възпроизвеждат последователност от действия.

Продължавайте да обогатявате и активизирате речника на децата, да затвърждавате и изяснявате значението на думите;

Звукова култура на речта: за постигане на ясно звуково произношение.

Образователни задачи:

Да се ​​възпитава доброжелателно отношение към героите на приказката.

Задачи за развитие:

Да развива у децата памет, внимание, нагледно-активно мислене и въображение;

Развийте способността да създавате изображения с помощта на жестове и изражения на лицето.

Предварителна работа:четене на английската приказка "Три малки прасенца". Разглеждане на снимки и илюстрации. Драматизация на приказка с помощта на настолен, плосък театър и фланелеграфен театър. Изучаване на физкултура, песнички "Три прасенца", изграждане на макети на къщи.

Курсът на образователните дейности:

ДЕЦАТА ХОДЯТ В ЗАЛАТА НА МУЗИКАТА

възпитател : Момчетата са наши гости, ще ги поканим в нашия „Приятелски кръг“. Каня всички да се срещнем и да кажем здравей в играта „Поздрави“. Ще поздравим по специален начин, с части на тялото - (ръце, рамо, гръб, лакти) и разбира се думата - "Здравей!" - "Исенмесез!"

Така че казахме здравей

възпитател : - Момчета, чувате ли? Тук има някой (зад екрана някой киха и трепери)

възпитател : - Кой е това? Какво трябва да се каже, за да излязат при нас и да не се страхуват от нас.

Иззад паравана излизат три деца в костюми на прасенца.

1 дете в костюм:Тук няма ли вълк?

Деца: Неееее.

възпитател : Какво ти се е случило? И защо си толкова разстроен?

Всички прасенца: „Нямаме къде да живеем, есента дойде в двора, стана студено, а снегът вече падна. Мечтаем да имаме голяма и красива къща, която да е топла и суха. И злият вълк няма да стигне до нас.

възпитател : - Да, момчета, това е проблем, трябва да помогнем на нашите гости. Но като? Как можем да помогнем на малките прасенца?

деца : Можем да ги скрием, да ги оставим в градината, можем да им построим къща.

възпитател : Момчета, каква страхотна работа сте! И от какво можете да строите къщи? Какъв материал?

деца: Къщите могат да бъдат построени от трупи, тухли, плочи, слама.

възпитател: И за да разберем от какъв материал може да се построи най-здравата и топла къща, ви предлагам да отидете на приказка, да си спомните и да ни разкажете позната приказка! „Нека седнем един до друг, но да поговорим добре.“

възпитател „Приказката е лъжа, но в нея има намек, урок за добри хора! Да седнем удобно. Какво заклинание знаете - вълшебни думи?

Всички деца и възпитател: -

„Сим-салабим, затвори очи.

Ако попаднете в приказка, отворете очи."

На екрана има слайд с картина от приказката "Три прасенца"

възпитател : - Момчета, в каква приказка сме?

Деца: Три малки прасенца

Трите малки прасенца : - Що за приказка е това?

деца: Това е английска приказка.

възпитател - Как се казваха братята прасенца?

деца : Наф-Наф, Ниф-Ниф, Нуф-Нуф.

възпитател : Спомняте ли си как прасенцата живееха цяло лято? Какво направиха?

деца: Те се забавляваха, блъскаха се, лежаха в локва, скачаха, играеха...

възпитател : Защо прасенцата решиха да строят къщи?

деца: Дойде есента, стана студено, локвите бяха покрити с лед сутринта ...

възпитател Всички ли прасенцата започнаха да строят къща наведнъж?

Деца: Не!

възпитател : Кой първи започна да строи къща? И от какво е построил къщата?

деца: Първият построил къщата на Наф-Наф от камъни

възпитател : Какво правеха братята му по това време?

деца: Те пееха песни, смееха се, дразнеха се и глупаво се шегуваха с Наф-Наф.

възпитател : Момчета, кажете ми какъв беше характерът на Ниф-Ниф и Нуф-Нуф? И обичат ли да работят?

Отговорите на децата

възпитател : И как се казват тези хора?

Отговорите на децата: Мързели, мързеливи хора.

възпитател : От какво Ниф-Ниф си построи къща?

деца: Ниф-Ниф си построи къща от слама.

възпитател : Силна къща ли имаше?

деца: Не, не силен. Сламата пропуска вятър и студ.

възпитател : От какво е построена къщата на Нуф-Нуф?

деца: Нуф-Нуф построи къща от клонки, клони, пръчки.

възпитател : Мислите ли, че къща от клони ще бъде здрава?

деца: Не, не силен, вълкът го духна с всичка сила и къщата се разби.

възпитател : Предлагам да си спомним как прасенцата избягаха от вълка: „краката им се откъснаха от страх, опашката им трепереше, носовете им бяха сухи, всяка четина трепереше, те пищяха из цялата гора.(децата имитират страх)

възпитател : Как е искал вълкът да измами прасенцата, чиято кожа е сложил?

деца: Вълкът сложил овча кожа.

възпитател : Спомнете си какво казва приказката за вълк, когато падна в котел с вряща вода. С какъв рев излетя от тръбата? И колко пъти си се преобръщал през главата?

деца: Вълк с див вой излетя от тръбата, претърколи се 4 пъти над главата си и избяга.

възпитател : Чия къща е устояла на натиска на злия вълк?

Деца: Къщата Наф-Наф се оказа най-силната.

възпитател : И така, от какъв материал ще строим къща за прасенца?

деца: Трябва да построим къща от тухли. Тухлената къща е най-издръжлива.

възпитател : И преди да започнете да строите къща, ви предлагам да си починете малко. Съгласен ли си?

Отговорите на децата.

Физическо възпитание "Три прасенца".

„В езерото плуват три пълни прасета. (покажи как се плува)

Три сръчни прасета играят скачане.скокове от клек)

Три силни прасета играят баскетбол(покажете как хвърлят топката в коша)

Тримата най-бързи отбелязват гол!"(покажи как се вкарва гол)

възпитател : Момчета, искахме да помогнем на прасенцата, предлагам да се върнем детска градинаи започнете да строите къща. И за да се върнете в детската градина, трябва да кажете вълшебните думи:

Едно, две, три се обръщат

Отново се озовете в залата.

(Внасят се тухлени модули)

възпитател : Ето и тухлите! И как е необходимо да се полагат тухли по време на строителството на къща?

деца: Необходимо е да се поставят тухли върху тухли.

възпитател: Браво момчета! Предлагам да започнем да строим къща за нашите прасенца!

(децата, заедно с учителя, на ритмична музика от тухлени модули, строят къща за прасенца)

възпитател : Момчета, каква професия хората строят къщи?

Деца: Строители.

възпитател: Така че нашата къща е готова.

Прасенца - животни: Благодаря ви момчета, каква красива и издръжлива къща построихте за нас. Сега не се страхуваме от студа и дори вълкът не е страшен. Дори искахме да изпеем песен за вас:

„Можеш да обиколиш половината свят, да обиколиш, да обиколиш

Няма да намериш по-добър дом, няма да намериш, няма да намериш,

Няма звяр в света

Хитър звяр, ужасен звяр,

Няма да пробие през тази врата

В тази врата, тази врата!

(Прасенцата се преместват в къщата)

възпитател: Момчета, на кого помогнахме днес? какво направихме? Успяхме ли? Имате ли нужда да си помагате и да си помагате в живота?

Отговорите на децата


Урок 39. Четене на приказката "Три прасенца"

Цел.Развийте въображението, фантазията, паметта на децата.

Ход на урока

1. Работете върху техниката на говора (събикалки).

2. Четене на приказката „Три прасенца”.

Деца в творчески полукръг.

Изпълняват се дихателни и артикулационни упражнения. Учителят запознава децата със скороговорката „Прах лети през полето от тропота на копита“. Момчетата първо трябва да произнасят скороговорките на шепот, бавно на срички, след това скоростта на произношение се ускорява, но така, че всички изговорени думи да са ясни.

Четене на приказката "Три прасенца".

П е д а г за г-н Момчета, колко от вас знаят английска приказка"Три прасета"?

Учителят чете приказката „Три прасенца” с израз в адаптацията на С. Михалков, след което задава на децата въпроси: „Кой от тримата братя - Ниф-Ниф, Нуф-Нуф или Наф-Наф - ви хареса повече и защо? Кой не ти хареса?" (Вълк.)

От книгата Преподаване със страст автора Соловейчик Симон Лвович

Глава 12. Четене 1 За час работа - час книга Денят на човек е изграден различно, всеки има различни възможности, няма единна поръчка за всеки. Десетки събития и приключения изпълват деня, но без значение какво се случва, са необходими три събития във всеки работен ден и

От книгата Театрална дейност в детската градина. За класове с деца 4-5 години автора Анатолий Шчеткин

Урок 5. Четене на пиесата "Ряпата" от Л. Поляк Цел. Развийте речта на децата; да запознае с поетичния текст на приказката „Ряпа”.Ход на урока1. Упражнения за развитие на речта 2. Четене на пиесата "Ряпата" от Л. Поляк (виж Приложение 1) Учителят разказва на децата как се

От книгата Развитие на творческото мислене. Работим по приказка автора Шиян Олга Александровна

Урок 6. Импровизация на руската народна приказка "Ряпа" Цел. Да се ​​възпитава у децата любов към поетическото слово, да се консолидира материала по темата „Развитие на речта“. Дихателна гимнастика 2. Импровизация на приказката "Ряпа". Децата седят в творчески полукръг. възпитател

От книгата Художникът е във всеки. Как да донесем креативност на децата от Камерън Джулия

Урок 40. Репетиция на пиесата "Три прасенца" Цел. Формирайте ясна, компетентна реч; подобряване на способността за създаване на изображения с помощта на жестове и изражения на лицето. Дихателни и артикулационни упражнения. Работете върху техниката на речта (гласни и съгласни

От книгата Техника ранно развитиеГлен Доман. от 0 до 4 години автор Straube E.A.

Урок 41. Репетиция на пиесата "Три прасенца" Цел. Подобряване на техниката на говора, дишането, артикулацията, гласа. Да се ​​постигне вяра на децата в предложените обстоятелства. Ход на урока 1. Упражнения за дишане, артикулация, глас 2. Игра "Грана" .3. Репетиция за епизода „Бързо ние

От книгата 5 метода на родителство автора Литвак Михаил Ефимович

Урок 42. Репетиция на пиесата "Три прасенца" Цел. Да се ​​затвърдят мизансцените и текста на пиесата "Три прасенца". Ход на урока 1. Дихателно упражнение "Помпа" 2. Репетиция за епизодите „Да построим къща“ и „Бързо ще построим къща.“ Деца в творчески полукръг. Държани

Хлапето знае по-добре от книгата. Тайните на спокойните родители автор Соломон Дебора

Уроци 46. Репетиция на пиесата "Три прасенца" Цел. Развийте въображението, паметта на децата; за подобряване на културата и техниката на речта.Ход на урока 1. Упражнения за дишане и артикулация 2. Упражнение "Ниф-Ниф, Наф-Наф, Нуф-Нуф." 3. Репетиция на епизод от пиесата „Преследването на

От книгата на автора

Урок 47. Репетиция на пиесата "Три прасенца" Цел. Развийте въображението, паметта; за подобряване на културата и техниката на речта.Ход на урока 1. Речева техника Упражнение 2. Репетиция за епизод "Преследване на прасенцата." 3. Репетиция за епизода "Ще изям всички прасета".

От книгата на автора

Урок 48. Репетиция на пиесата "Три прасенца" Цел. Насърчавайте правилното, правдоподобно поведение на децата при предложените обстоятелства. Дихателни и артикулационни упражнения в говорната техника. 2. Песенна репетиция 3. Репетиция на пиесата „Трима

От книгата на автора

Урок 66. Игра "Три малки прасенца" Цел. Дайте възможност на децата да се представят на сцената пред деца от други групи. Подготовка на участниците в представлението за представлението (костюми, реквизит). 2. Среща на зрителите 3. Пиесата „Три прасенца” .4. Обобщаване

От книгата на автора

Четене и първо обсъждане на приказка Първата стъпка е опознаването на приказката. Някои приказки отдавна са познати на децата („Колобок“, „Сестра Альонушка“ и др.), Но те с удоволствие ще ги слушат отново, ако възрастен успее да създаде радостта от срещата с „познати непознати“.

От книгата на автора

Четене По всяко време родителите обичаха да четат на децата и да четат с децата си. Да погледнем назад към собственото си детство: всички си спомняме как са ни четени любимите ни книги. Тогава започнахме да разбираме, че думите са направени от букви, и ние самите се научихме да четем. Любима

От книгата на автора

Четене на изречения Сега трябва да направите още една проста стъпка и да преминете от фрази към прости изречения. За да направите това, въз основа на първото, трябва да съставите втория. речникот 50 до 75 думи броят на възможните

От книгата на автора

Четене на книги На този етап вашето дете ще се научи да чете истински печатни книги с малък печатен текст, съдържащ огромен брой думи на всяка страница.

От книгата на автора

Приказките помагат в образованието, но има много вредни приказки Факт е, че приказки- това са приказки само за нас. Разбираме, че чудеса няма. За децата приказките са най-много реална реалност, за децата в първите години от живота си живеят в приказка. И ние сме магьосници

От книгата на автора

Четене на деца Четенето на глас може да бъде прекрасно изживяване с вашето дете и също така може да помогне на децата да говорят. Докато бебето все още изпробва нещата, съветвам ви да не слагате книги в ръцете му, освен ако не са от плат или дърво. Безсмислено

Зайцева Екатерина Вадимовна, Възпитател, 1 квалификационна категория
Оренбургска област, град Оренбург

Цел: запознаване с приказката "Три прасенца". Помогнете да разберете значението му. Задачи: Образователни задачи: Продължете да се учите да слушате съдържанието на приказката, отговаряйте на въпросите. Развиващи задачи: Развиване на слухово и зрително внимание, творческо въображение. Образователни задачи: Да се ​​култивират способността да се чувства състрадание и съпричастност към героите на приказката, уважение към труда, към приятелството.



Изтеглете сертификат за публикуване
Вашата диплома е готова. Ако не можете да изтеглите дипломата, да я отворите или съдържа грешки, моля, пишете ни по имейл

МБДОАУ "Център за развитие на детето - ЦДГ № 133"

Резюме на урока

Образователна област: "Развитие на речта"

Тема: "Четене на приказката" Три малки прасенца"

група: средна група№ 8 "Слънце"

Подготвено от:

Възпитател 1-ва квалификационна категория

Зайцева Е.В.

Тема: "Три малки прасенца".

Цел: запознаване с приказката "Три прасенца". Помогнете да разберете значението му.

Образователни задачи: Продължете да се учите да слушате съдържанието на приказката, отговаряйте на въпросите.

Развиващи задачи: Развиване на слухово и зрително внимание, творческо въображение.

Образователни задачи:

Да се ​​култивира способност за изпитване на състрадание и съпричастност към героите на приказка, уважително отношение към работата, към приятелството.

План на урока:

Уводна част: 4 мин.

Основна част: 13мин

Финална част 3мин

Продължителност на урока: 20 минути

Ход на урока:

Уводна част, мотивация.

Въпрос: Обичате ли приказките?

Q Искате ли да посетите Баба-приказка?

В: Само че този път не е лесен. Тук имам карта на нея, показваща как се стига до Баба-Приказка.

Тръгваме по пътеката, после през блатото (скачаме до неравностите), сега през хълма.

Идваме при баба.

Поздрави и опознаване.

В: Ние обичаме приказките, какво знаеш, бабо?

B Назовава известни приказки ("Колобок", "Теремок", "Пиле Ряба")

В: Но знаете ли приказката за трите прасета?

Въпрос: Искате ли да слушате с момчетата?

Б и деца: Да!

Главна част.

Учителят чете приказката „Три прасенца”, показва илюстрации към приказката.

След епизода за Наф-Наф показваме каква къща можем да построим.

Минутка по физика "Искам да построя къща"

Искам да построя къща

Така че прозорецът е в него

Така че да има врата в къщата

До него расте бор

Така че оградата стои наоколо

Кучето охраняваше портата

Слънцето беше

Валеше

И лалето цъфна в градината.

В края на приказката пеем заедно песен на прасета и танцуваме.

Кажете ми какъв беше характерът на Ниф - Ниф и Нуф - Нуф? (Отговори на деца).

В: Как се казва някой, който е мързелив?

Д: Мързелив.

Q А този, който се хвали?

Д: Избивач.

В: Това добри качества ли са?

В: Надяваха се, че нещо ще се получи без затруднения - лош навик. Да си представяш и да се хвалиш също не е добре.

В: Кой помогна на прасенцата?

В: Какво направи той?

Отговорите на децата

заключителна част:

В: Браво момчета, баба е приказка, хареса ли ви нашата приказка?

Б: Много. Въпрос: Кой епизод харесахте?

Отговорите на децата

Въпрос: Днес ми хареса... (Ние хвалим всяко дете за...)

В: Време е да се върнем в детската градина.

Б: Благодаря, че ме посетихте, ето някои подаръци.

Връщаме се по същия път. Идваме в детската градина. Раздаваме подаръци. (страници за оцветяване)

елена боева

Урок на тема приказка"Три прасенце» .

Цели и цели.

1. Продължете да се учите да използвате естествен материал.

2. Научете дизайнцяла форма от отделни части.

3. Научете се да работите в групи

4. Да развива внимание, памет, говор, двигателни умения, дишане.

5. Да насърчават взаимопомощта, отговорността за поверената задача.

6. Да култивира упорита работа, доброта по примера на герой приказки.

Оборудване.

Аудио история"Три прасенце» , песен на трима прасенца, слайдове с илюстрации от приказки, сценарий приказки, 3 тави, детайли за моделиране на къща Naf-Nafa, телена рамка, клонки, покрив от гофрирана хартияза моделиране на къща Nuf-Nuf, слама, въже за сглобяване на къща Nif-Nif, кукли (три прасе и вълк) .

Ходът на урока.

1. Организиране на времето... Уводна част.

възпитател.

Днес ви имаме необичайни клас... Необичайно, не защото при нас дойдоха гости, а защото днес ти и аз ще влезем в света приказки.

Преглед на въвеждащия клип "Гостуващ приказки» .

Момчета, които обичате приказки?

Приказкивсички обичат - и възрастни, и деца.

И какво знаеш приказки?

Приказките ни учат, как да действаме и как не, кое е добро и кое е лошо. Приказките осмиват страхливостта, алчност, самохвалство, грубост. V приказкидоброто винаги побеждава злото.

И така, към кой приказкаЩе ви посетим ли днес? Моля, затворете очи.

Песента свири "Три прасенце» .

Познахте ли? Точно така, така е приказка"Три прасенце» Сергей Михалков.

Колко от вас си спомнят това приказка?

Децата вдигат ръце.

Кои са главните герои приказки? Какви са имената им?

Главните герои са трима прасенце: Ниф-Ниф, Нуф-Нуф и Наф-Наф.

Кой друг беше вътре приказка?

От какво е построена къщата на Ниф-Ниф?

Ниф-Ниф построи сламена къща.

Какво се случи с къщата на Ниф-Ниф?

Той беше отнесен от вълк.

От какво Нуф-Нуф построи къщата?

Нуф-Нуф строеше къща от клони.

Какво се случи с къщата на Нуф-Нуфа?

Той също беше издухан от вълка.

От какво Наф-Наф е построил къщата?

Наф-Наф построи къща от камъни.

Чия къща е по-силна?

Къщата на Наф-Наф се оказа по-силна.

Работете по темата. Практическата част.

Предлагам ви да построите къщи за нашите прасенца.

Изложени са кукли прасенца.

Колко къщи трябва да построите?

За да направите това, вие и аз трябва да бъдем разделени на три групи.

Децата са разделени на подгрупи с броене. Играчки прасенцата избират деца.

Първата група ще направи къща за Ниф-Ниф. От какво беше направена къщата му?

Изработен от слама.

И така, какво ни трябва за това?

За да направите това, ще трябва да съберете чист сноп слама и да го завържете отгоре с връв. След това прикрепете вратата и прозореца. За да направите това, ще трябва да премахнете защитния слой от лентата на тези части.

Първата група се залавя за работа.

Втората група ще направи къща за Нуф-Нуф. От какво беше направена къщата му?

От клоните.

Трябва да закачите към телена рамкаклонки, като ги нанизвате отгоре надолу. След това отделете защитния слой от лентата върху детайлите на прозореца и вратата и ги прикрепете към къщата. Поставете покрива от гофрирана хартия отгоре.

Втората група се залавя за работа.

Третата група ще направи къща за Наф-Наф. И от какво беше направена къщата му?

От камъни.

Ще направите къща от заготовки. Ще трябва да определите местоположението на стените и покрива на къщата, да ги свържете един с друг, като за това използвате жлебовете в детайлите. След това отделете защитния слой от лентата върху детайлите на прозореца и вратата и ги прикрепете към къщата.

Третата група се залавя за работа.

Докато децата работят, аудио запис на песента на трима прасенца.

Децата се връщат по местата си.

Браво, добре си свършил работата. Сега нека поиграем малко.

Колко пъти вълк духа върху сламена къща?

3 пъти. Хайде да четем. пързалка

Колко пъти вълкът духа върху къщата, направена от клонки?

Пет пъти. Хайде да четем. пързалка

Може ли вълкът да издуха къщата на Наф-Нафа?

Момчета, защо вълкът не можа да издуха последната къща?

Защото е построена от камъни.

какъв беше той?

Оказа се най-издръжливият.

Нека се опитаме да победим приказка.

Героите са избрани приказки, сюжетът се разиграва.

Заключителна част. В крайна сметка.

възпитател:

Момчета, харесахте приказка? Защо мислиш, че Наф-Наф пусна братята си в къщата си, защото те не му помогнаха? (отговор на децата)... Точно така, той беше мил и не искаше вълкът да яде мързеливия прасенца... И какво прави това приказка?

Упорит труд и доброта.

правилно. Днес свършихте добра работа. Много добре. Нашите урокът приключи.














ОТДЕЛ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ НА АДМИНИСТРАЦИЯТА НА ТИНДСКА ОБЛАСТ НА АМУРСКА ОБЛАСТ. МДОБУ ДЕТСКА ГРАДИНА "РОСИНКА"

П. ВОСТОЧНИ

Четене на приказка"три прасета"

Педагогически съвет

Изготвил: възпитател

младши неравен

група 1 квалификационна категория

Иванова С.С.

2011 г

ноември

Цел.Да формират способността на децата да възприемат образното съдържание на произведението.

Софтуерно съдържание:

  1. Да запознаем децата с английската приказка "Три малки прасенца"
  2. Да формират способността на децата да разбират емоционалното образно съдържание на приказката, нейната идея.
  3. Да се ​​развие образността на речта на децата, способността за избор на определения, сравнения с дадена дума.

Среда за развитие:

Мултимедийна техника, приказка.

Предварителна работа:

Разказване на руски деца народни приказки, драматизирайки ги.

  1. I. Част.

Учителят обръща внимание на децата към корицата на книгата.

Може би ще разпознаем тези приказни герои?

Днес ще ви прочета една английска приказка "Три малки прасенца"

Учителят чете приказка, придружена от слайдшоу.

  1. II. Част.

След като прочете приказка, учителят говори с децата:

Какво е приказното в тази история, защо казваме, че е приказка?

Как си приличат братята? Какво са те? (носове, като ..., опашки, като ...). С какво Наф-Наф е различен от братята си? Как го получи?

Как работиха Nif-Nif и Nuf-Nuf? Как можете да кажете за това? Можем също да кажем, че са работили небрежно, т.е. изобщо не пробвал. (Учителят кани 2 - 3 деца да повторят последната фраза).

Как действа Naf-Naf? Как иначе можеш да кажеш? И можете също да кажете: в потта на челото си, неуморно. (Децата повтарят тези изрази.)

Спомнете си колко уплашени прасенцата, бягащи от вълка: „От страх те ... (краката бяха отнети), всяка четина ... (трепери), носове ... (сухи). Освен това те крещяха на цялата гора.

Учителят моли децата да си спомнят какво казва приказката за вълка: с какъв рев излетя попареният вълк от тръбата? (с дивата природа). От покрива той ... (търкаля се надолу). Колко пъти вълкът се е претърколил над главата си? (четири)

Сега да играем. Сега някой ще разкаже колко се е уплашил малкият Ниф-Ниф, когато вълкът го ударил на вратата на сламената колиба. Само да кажа от лицето на прасето: "Когато се приближих до къщата си..."

И сега някой ще разкаже от името на Ниф-Ниф как за първи път видя жив вълк. (За да помогне на децата да влязат в ролята, учителят показва съответната картинка)

Деца, какви трябва да бъдат прасенцата, за да победят злия вълк? (силен, сръчен, смел, умен, но най-важното - приятелски настроен)

  1. III. Част.

Мислите ли, че тази приказка ви научи на нещо? (отговори на децата)

Обобщаване - бездействието, надеждата, че нещо ще се получи без затруднения, е лош навик.

Учителят насочва вниманието на децата към пързалка, на която прасетата пеят весело песни. Кани децата да изпеят песен на прасета.

Можете да обиколите половината свят

Ще заобиколиш, ще заобиколиш,

Не можете да намерите по-добър дом

Няма да намерите, няма да намерите!

Няма звяр в света

Хитър звяр, ужасен звяр,

Няма да отвори тази врата

Тази врата, тази врата!

Вълкът от гората никога

Никога никога

Няма да се върне при нас тук,

На нас тук, на нас тук!