Резюме на урок за емоционално развитие в старшата група на детската градина. Резюме на урока за корекция и развитие на емоционално-волевата сфера на по-възрастните деца в предучилищна възраст „Ние сме забавни, мили и смели Класове по емоции с деца в предучилищна възраст

Анастасия Пянкова
Резюме на открит урок по емоционално развитие в старша група "В царството на емоциите"

„В царството на емоциите»

Цел: помогне Старшидецата в предучилищна възраст се учат да управляват своите емоциипредотвратяване на нормалното психоемоционалниблагополучие и комуникация с връстници.

Задачи:

Създайте позитив емоционален микроклимат в групата,

да активира децата за предстоящите дейности;

Свалям, отлитам емоционалени мускулно напрежение, намаляване на тревожността, неувереността в себе си;

продължи развиват емоционалната сфера на детето, неговата способност за размисъл, фина моторика, въображение и творческа изява на децата в предучилищна възраст;

Изграждане на комуникационни умения и подобряване на речника на децата.

Обогатете представите на децата за мотивационна подготовка за училище;

Методическо подпомагане:

CD с музика за релакс;

Многоцветни торбички от плат,

Пиктограми, различни емоционални състояния;

Методи и техники:

релаксация;

психогимнастика;

психологически игри и упражнения;

визуални и дихателни упражнения.

литература:

1. Кряжева Н. Л. Светът на децата емоции... Деца 5-7 години. Ярославъл: Академия развитие, 2001.-160-те .: ил.

2. Минаева В. М. Развитие на емоциите при деца в предучилищна възраст. Класове... игри. -АРКТИ, 2003.-48.

3. Маралов В. Г., Фролова Л. П. Корекция на личните предучилищно развитие... - М .: ТК Сфера, 2008 .-- 128 с.

4. Филипова Ю. В. Комуникация. Деца 7-10 години. - Ярославъл: Академия развитие, 2002.-144 .: ил.

5. Аз-ти-ние. Социалното емоционално развитие на децата в предучилищна възраст / Съст.: О. Л. Князева. - М .: Мозайка-Синтез, 2003.-168с.

Ход на урока:

възпитател:

2. Ритуалът на влизане. (звучи спокойна музика)

Днес отиваме в приказна страна, наречена « Царството на емоциите» и ще ни помогне да влезем в него "Вълшебно цвете"... Децата са поканени да застанат около вълшебното цвете, за да не си пречат, да протегнат ръце над него, да затворят очи и да помолят цветето да ни пусне в приказната страна.

Поемете дълбоко въздух и издишайте напълно. Вълшебното цвете ни пренася през морето "радост", дава ни сила, увереност. Вдишайте и издишайте отново. Всеки, който вече е усетил силата на вълшебно цвете в себе си, може отворени очи, поемете дълбоко въздух и издишайте, изправете раменете си.

Нашето вълшебно цвете ни доведе до « Царството на емоциите» , тук ни очакват различни игри и задачи. Без да си пречат, децата се отдръпват и сядат в кръг на столове.

Вижте каква красива чанта са ни оставили жителите на една приказна страна. Това е торба с настроения, той ще ни каже какво емоции, а настроението е сред обитателите на приказното кралства.

възпитател: Да видим какво има вътре.

емоцияможе да се изразява)

Тази чанта не е обикновена, тя е със задача. 1. "Мимична гимнастика"

И вече можете да покажете настроението си с изражението на лицето си, вашето емоции?

Сега ви предлагам да практикувате своето емоции? Ще ви дам задачи, а вие ще ги изпълните.

Упражнението „Ние тренираме емоции»

1. Намръщи се като

есенен гръмотевичен облак;

като ядосан човек;

като зла магьосница.

2. Усмихвайте се като

котка на слънце;

като най-щастливият човек на света;

като летен слънчев ден;

като хитра лисица.

3. Ядосвайте се, така че

като дете, откраднато от любима играчка;

като човек, който е бил ударен.

4. Изплаши се как

заек, който вижда вълк;

като коте, което лае на куче;

като дете, изгубено в гората.

5. Уморете се като

татко след работа;

като човек, който вдига тежък товар;

като мравка, която носи голяма сламка.

6. Отпуснете се като

пътник, изминал дълъг път;

като дете, което е работило усилено;

като уморен войн след победа.

7. Смейте се най-щастливият смях.

8. Изненада, сякаш си видял чудо.

възпитател:

Детето го изважда от вълшебната торбичка без да гледа. Малка чанта с определен цвят. Звучи музиката, която характеризира този цвят.

Какъв цвят е торбичката? Какво мислиш, че е настроението му? (детето, разчитайки на цвят и музика, определя коя емоцияможе да се изразява)

2. Тази чанта също не е обикновена, той ми каза, че днес Настя седеше сама в съблекалнята. (ПЪРЗАЛКА)виж, какво е настроението й? (отговори на децата)

Тогава Максим дойде при нея и настроението й се промени (ПЪРЗАЛКА)

Защо мислите, че се е случило такова чудо? (Отговори на деца)

възпитател:

Е, браво! Да извадим следващата торба.

Детето го изважда от вълшебната торбичка без да гледа. Малка чанта с определен цвят. Звучи музиката, която характеризира този цвят.

Какъв цвят е торбичката? Какво мислиш, че е настроението му? (детето, разчитайки на цвят и музика, определя коя емоцияможе да се изразява)

Тази чанта не е обикновена, тя е 3. "торбичка-познай"

(робот с пиктограми на радост, изненада, гняв, тъга, страх. Последователно децата изтеглят една пиктограма и задават следните въпроси)

Какво настроение е изобразено тук?

По какви признаци го познахте?

Какво ви помогна да различавате настроенията? (изброява различни черти на лицето)

Браво момчета, можете да различавате добре настроенията, но ние разпознаваме настроението не само по изражението на лицето, но и по интонацията на гласа. Нека се опитаме да кажем фразата "Маша яде каша"с различни емоции, което означава използване на подходящите изражения на лицето и интонация. (Последователно децата изтеглят една пиктограма и изпълняват задачата)

възпитател:

Е, браво! Да извадим следващата торба.

Детето го изважда от вълшебната торбичка без да гледа. Малка чанта с определен цвят. Звучи музиката, която характеризира този цвят.

Какъв цвят е торбичката? Какво мислиш, че е настроението му? (детето, разчитайки на цвят и музика, определя коя емоцияможе да се изразява)

Тази чанта не е обикновена, тази е 4. Чанта с игра.

Обитатели « Сфери на емоции» обичат да играят игри и имат любима игра Психогимнастика "Слънцето и облакът"... който сега ще играем с вас (звуци за запис на аудио).

Представете си, че седим на зелена морава - седнете на пода.

Слънцето грее, лицето ни топли - вдигнете глава, затворете очи.

Слънцето залезе зад облак, стана хладно - да се свие на топка, за да се стопли.

Слънцето излезе иззад облак. Горещо - за отпускане - размразено на слънце.

Тревата на поляната е висока - коленичи.

Да погалим тревата, колко е мека, нежна - Завъртете горната част на тялото отляво надясно и назад. Движете се едновременно с тялото ръце: този, който върви първи - дланта нагоре, вторият - дланта надолу.

Сега нека нарисуваме слънцето - тялото е изправено. Ръцете, свити в полукръг, нарисувайте кръг във въздуха 3 пъти. Тялото се обръща надясно, ръцете повтарят същото движение, тялото се обръща наляво, ръцете повтарят същото движение.

Упражнението "Три настроения"

Момчета, жители кралствата казахаче имат различни настроения, зависи от мислите, когато мислите са чиста светлина, те се чувстват спокойни, добри, уверени. По това време настроението им е като небето, а мислите им са ясни и чисти. (светва в звездното небе).

Когато хрумнат страхотни идеи, жители царството се радва, настроението е изненадано - може да бъде прекрасно, радостно и мислите да станат ярки, блестящи (светлините в звездното небе блестят).

Но се случва жителите да са ядосани, тъжни, обидени, чувстват се зле - мислите стават мътни, сиви (звездното небе угасва).

Имаме ли тъжно, лошо настроение?

Какво правим, за да преодолеем тъгата? (отговори на децата)

Упражнението "Вълшебна торба с оплаквания"

Момчета, представяте ли си, оказва се, че тези чанти, които сте избрали за себе си, не са прости, а вълшебни. Всички ваши оплаквания, гняв, капризи, лошо настроение могат да бъдат вложени в него. След това трябва да завържете чантата плътно и всичките си отрицателни емоциите ще останат в него... Да опитаме?

А сега ще сложим малките ви чанти в една голяма и ще я завържем също, така че нашият негатив емоцииостана там завинаги и никога повече не ни посети, нали, момчета? Нека винаги имаме само добро настроение и само положително емоции! Съгласен ли си с мен? възпитател:

Е, момчетата са наши класът е към края си... Хареса ти това, което правихме днес професии? Какво точно ти хареса?

(Отговори на деца)

И ви предлагам да играете още една игра за сбогом. Ти си готов?

Прощална игра:

И ето играта за сбогуване...

НАС време за завършване на класа,

И се надяваме, че е така,

Много положителни емоции -

За всички нас, донесени!

И аз и ти, дойде редът

Играй играта "ОБРАТНО".

ще кажа думата: ВИСОКО,

И вие ще отговорите: НИСКА.

ще кажа думата: ДАЛЕЧ,

И вие ще отговорите: ….

ще кажа думата: ТАВАН,

И вие ще отговорите: ….

ще кажа думата: ИЗГУБЕН,

И ти казваш: …

Ще ти кажа думата: страхливец,

Вие ще отговорите: СМЕРА.

СЕГА НАЧАЛО ще кажа -

Е, ти, отговори: …КРАЙ!

Урокът е насочен към развитието на емоционалната сфера на по-възрастните деца в предучилищна възраст: способността за разпознаване и изразяване на емоции, емоционални състояния в израженията на лицето, развитие на саморегулация чрез слушане на музикални произведения, създаване на комфортен психологически микроклимат в групата, запазване на здравето на учениците чрез психогимнастика, формиране на положително отношение към другите, баланс на емоциите.

Изтегли:


Визуализация:

Обобщение на урока за емоционалното развитие на децата

по-стара група в предучилищна възраст:

Пътуване до страната "Емоции".

Цел: Развитие на емоционалната сфера на по-възрастните деца в предучилищна възраст.

задачи:

Засилване на способността за разпознаване и изразяване на емоции, емоционални състояния в израженията на лицето.

Развиване на саморегулация на учениците чрез слушане на музикални композиции.

Създайте комфортен психологически микроклимат в групата, весело и радостно настроение;

Поддържане на здравето на учениците чрез психогимнастика и релаксация.

да формира положително отношение към другите, баланс на емоциите;

да формира приятелски и равноправни отношения между връстниците;

упражнявайте в способността да поддържате разговор, участвайте в групов разговор.

Състав на групата:

Възраст на участниците: 5 - 6 години.
Брой деца в група: 6-8 човека
Продължителност на урока: 30 минути.

Материал за урока:

"Вълшебна топка";

Икони и снимки на емоции: страх, радост, гняв и др.

Магнитна дъска; Емоционални хора;

Хартия за рисуване, моливи;

Детски столчета според броя на децата;

Огледало;

Малка пясъчник, пясъчни рамки; четки;

Използвани технологии в урока:

CD музикален съпровод: Магнетофон и CD с тиха музика; Аудиозапис "Радост" от селекцията на T.D. Зинкевич-Евстигнеева; музи. Е. Григ „Шесия на джуджетата“ или „В пещерата на планинския крал“;

Здравоспасяващи технологични елементи

Игри с пясък.

Психогимнастика.

Методически техники:разговор, групово обсъждане на различни чувства; въпроси за деца; икони на емоционални състояния; Преглед; показване; обяснение; практически дейности на децата.

Предварителна работа:

- запознаване с основни емоции: страх, радост, гняв, тъга

- слушане на музика

- провеждане на психологически игри и упражнения

Ход на урока:

Поздравления. "Вълшебна топка".

- Здравейте момчета. Радвам се да те видя!

Деца, какво е в ръцете ми?(отговори на децата) Но това не е обикновена плетеница, а магическа. Предавайки "магическата топка", нека се поздравим.

Психологът подава кълбото конец на детето, той навива конеца около пръста си и нежно нарича седящото до него дете по име или произнася „вълшебната учтива дума“, след което подава топчето на друго дете и т.н.

- Момчета, днес ще отидем на пътешествие с вас. А в коя държава ще отидем, ще ми кажеш, след като ти прочета стихотворението.

Зверовете имат чувства
В риби, птици и хора.
Без съмнение засяга всички
Ние сме в настроение.
Кой се забавлява!
Кой е тъжен?
Кой се уплаши!
Кой е ядосан?
Разсейте всички съмнения
Азбуката на настроението.

(кратко обсъждане на стихотворението, повтаряне на имената на емоциите)

Настроението ни зависи от нашите действия, от това какво правим и как. От своя страна нашето настроение влияе на настроението на хората около нас и те изпитват различни емоции.

Момчета, знаете ли какво са емоциите? (отговори на децата)

- Какво мислиш, че ще правим днес? за какво ще си говорим?(отговори на децата)

- Момчета, сега ще отидем на пътешествие в страната на „Емоциите“. За да пътуваме, имаме нужда от транспорт. С какъв транспорт пътувахте? Нека построим страхотен влак. Застанете един след друг, вземете този пред този, който стои до колана. Нашият влак ще може да се движи с помощта на магически думи:

Нашият вълшебен влак
Той води всичките си приятели напред...

(Децата произнасят думите и вървят в кръг, имитират ремаркета)

1 спирка. „Поляната на радостта“ (звучи аудиозапис "Радост" от селекцията на Т.Д. Зинкевич-Евстигнеева)

Кого виждате на тази поляна? (Човек-радост)

Какво е настроението му?

Деца, какво е радост?"(отговори на децата)

Например:

"Радостта е, когато всички са щастливи, всички се забавляват."

„Има голяма радост, има и малка. Малко е, когато един човек го има, а голямо е, когато всички го имат."

"Радостта е, когато всички имат празник."

„Радостта е, когато никой не плаче. Никой".

"Радостта е, когато няма война."

"Радостта е, когато всички са здрави."

„Радостта съм аз, защото майка ми казва: „Ти си моята радост“.

- Какво правиш, когато се забавляваш?(Отговори на децата.)

Етюд "Кой как се радва"Децата стоят в кръг. Психологът ги кани да изобразят, да покажат без думи колко са щастливи, когато срещнат майка си, когато срещат гости на рождения си ден, когато се разхождат заедно с родителите си или когато отидат в зоопарка или цирка.

Изразителни движения: прегръдки, усмивки, смях, възклицания на радост.

Упражнение „Нарисувай емоция“

Сега си представете, че сме художници и трябва да нарисуваме картина на тема – „Радост“. Вземете листа и моливи и оставете всеки да нарисува радостта както си иска.

(След това децата се канят да седнат в кръг и да говорят за това, което са нарисували. След това психологът, заедно с децата, залепват рисунките върху голям лист хартия - провежда се изложба (дискусия, избор на най-оригиналните рисунка, отговори на въпроса „Какво е радост?“ И най-интересните истории).

Психогимнастика "Поток от радост"(звучи спокойна музика)

Децата седят на пода в кръг, държат се за ръце, отпускат се.

момчета, мислено си представете, че във всеки от вас се е настанил мил, весел поток. Водата в потока е чиста, прозрачна, топла. Поточето е много малко и много палаво. Не може да седи дълго време на едно място. Нека поиграем с него и мислено си представим как чиста, прозрачна, топла вода тече през ръцете ви един към друг в кръг.

Децата мислено предават радост един на друг.

2 стоп. "Островът на тъгата"

Какво е тъга?

Момчета, кой живее на този остров? (Човек-тъга)

Вижте това момче. Какво е изражението на лицето му... Какво се е случило с устата му? Вежди? Какво е изражението в очите? Каква е тази емоция?(отговори на децата)

- Как позна? (на лицето, очите, веждите са събрани, устните са надолу)

Момчета, вие също вероятно имате тъжно настроение? Кажи ни.(детски приказки)

На острова може да живее не само човек, но и животно. И сега ви предлагам да изобразите животно.

Играта "Мило животно".Застанете в кръг и се хванете за ръце. Сега ще проверя как можете да дишате заедно. Ще се превърнем в едно голямо, мило животно.(Започва спокойна музика.)Да чуем как диша.

Сега нека дишаме заедно. Вдишайте - всички заедно направете крачка напред. Издишайте - отстъпете назад.

Нашето животно диша много равномерно и спокойно. Сега нека си представим и чуем как бие голямото му сърце. Почукайте - направете крачка напред. Почукайте - отстъпете назад.

3 стоп. "Пещерата на страха"

Стигнахме до пещерата.(Психологът включва музика.)

Упражнение "Страшни звуци"(звучи музика. Е. Григ „Процесия на джуджетата“ или „В пещерата на планинския крал“)

- Познайте какви звуци чуваме?(отговори на децата)

- Чуваме много звуци, някои от които са страшни. Ще слушаме звуци и ще гадаем кои са плашещи, страшни и кои са успокояващи или радостни.(обсъждане на деца)

Звукът винаги ли е бил страшен? Звукът на влака също ви звучи страшно, но ако си спомните пътуването с влак на почивка, което беше забавно и интересно, тогава страхът си отива.

Какъв човек живее тук. (Човек - Страх)

Как позна?(отговори на децата)

Игра "Не се страхувам от истории на ужасите, ще се превърна в когото искаш"

Децата вървят в кръг, хванати за ръце, и произнасят тези думи в хор. Когато шофьорът (първоначално може да е психолог) назове някакъв страшен герой (Кошчей, вълк, лъв и т.н.), децата трябва бързо да се „превърнат“ в него и да замръзнат. Водещият избира най-ужасния и той става шофьор и продължава играта.

Упражнение "Страхът има големи очи"

Сега нека си поиграем със страха. Представете си, че имате голям, огромен страх.(Децата разперват широко ръце встрани).Всички, които се страхуват, имат големи очи от страх.(Изобразете големи, кръгли очи с ръце.)Но сега страхът намалява.(Децата движат ръцете си.)

И след това изчезва напълно.(Свиват рамене и вдигат ръце в недоумение.)

Погледнете се и се уверете, че никой друг няма големи очи и затова никой от вас не се страхува от нищо, тъй като страхът е изчезнал. Усмихнете се един на друг.

4 стоп. "Планината на гнева"

Кой живее на тази планина? (Мъж-Гняв)

Как позна?

Какво се случва с устата? Покажи! Устата е отворена, зъбите са свързани. Устата може да бъде изкривена в злия човек.

Какво се случва с веждите? Покажи! Веждите са спуснати, между тях има гънки. Носът се сбръчка.

Какво се случва с очите? Покажи! Очите станаха тесни като цепки.

- Деца, в какви случаи изпитват такива емоции?(да измислят житейска ситуация с децата).

Упражнение "Огледало"

Децата се насърчават да изобразяват гнева пред огледалото.

Децата седят на столове в полукръг. Водещият задава въпрос, който децата трябва да тъпчат, ако искат да отговорят с „да“. Ако "не", тогава краката са на мястото си.

Ще ви кажа, когато майките се ядосват и ще познаете дали го казвам правилно.

Майките се ядосват, когато закъсняват за работа.

Майките се ядосват, когато ядат сладолед.

Майките се ядосват, когато им викат.

Майките се ядосват, когато получават подаръци.

Майките се ядосват, когато закъснеят с детето си на детска градина.

Майките се ядосват, когато кажат „лошо“ за майките.

Майките се ядосват, когато вземат личните им вещи, без да искат разрешение.

Майките се ядосват, когато са обичани.

Браво момчета. Познахте какви събития обича Гневът.

Упражнение „Завършете изречението“.

Помислете внимателно и завършете изречението „Радвам се, когато ...“ (записват се изявленията на децата).

Ядосвам се, когато ... и т.н.

- Момчета, вижте какви са емоциите и какви пиктограми отговарят на тях. (снимки и пиктограми)

Пиктограмите са схематично представяне на емоциите.

Отражение. Чат с деца:

И сега е време да се върнем в детската градина.

Какво научихте в клас днес?(отговори на децата)

Какво ви хареса най-много?(отговори на децата)

Браво момчета! Бяхте приятелски настроени, активни, справихте се с всички задачи!

На мен също много ми хареса пътуването ни. Пожелавам ви добро настроение и да си казвате само добри и мили думи.

Наистина искам да знам какво настроение ви остава след нашето пътуване. И ви предлагам да нарисувате настроението си върху пясъка с четка!

И за да се запомни нашата среща, нека направим снимка за спомен.

Това завършва нашия урок. Благодаря! Чао.


"Нашите емоции"

Резюме на интегриран урок за развитието на емоционалната сфера на по-големите деца в предучилищна възраст чрез музика и психология.

Софтуерно съдържание:

Цел: Развиване и обогатяване на емоционалната сфера на децата със средствата на две дисциплини: музика и психология.

Да се ​​консолидират съществуващите знания за различни емоционални състояния: радост, гняв, скръб, изненада и др., да се идентифицират и разграничат по схематични изображения.

Научете се да разпознавате музиката, да свързвате нейното съдържание и настроение със собствените си преживявания и емоции.

Обогатете речника на децата, развийте техните комуникативни умения.

Научете децата да идентифицират емоционалното си състояние.

материали:

Използване на ИКТ: мултимедия, магнетофон, слайдове;

Магнитна дъска за екран за настроение;

Схематични изображения: гняв, радост, тъга, изненада и др .;

Фонограми на музикални композиции: Детски албум PI Чайковски „Болестта на куклата“, песен от анимационния филм „Приключението на прасето Фунтика“;

Атрибути на герои от приказки и разкази;

Кукла с изражение на лицето на различни емоции;

Маски, изобразяващи различни емоции;

Магнитна дъска за настроение;

Звездички за оценка на знанията на децата.

Предварителна работа:

Запознаване с произведения на изкуството:

Приказката за принцеса Несмеяна

А. Толстой "Златният ключ"

Ход на урока:

Предварително в залата се внася магнитна дъска, върху която са разположени цветни маски, отразяващи различни емоционални състояния на децата. (предварителна диагностика)

В залата влизат деца.

Психолог: Здравейте момчета. Радвам се да ви видя днес в нашата зала. Много гости дойдоха днес в нашата детска градина. Да им кажем здравей.

Лос. глава: Здравейте момчета! Музиката ни кани в прекрасния свят на приказките. Погледнете екрана. Какво виждате на него?

(децата виждат маски, изобразяващи различни емоционални състояния). Момчета, знаете ли, че всяка маска има своя специфична музика и ние трябва да я отгатнем.

Свири се музиката на П. И. Чайковски "Болестта на куклата". Децата избират пиктограма със съответната емоция (тъга).

Психолог: Момчета, как разбрахте, че това е тъга?

Кои са признаците, по които можете да разберете дали човек е тъжен?

Отговорите на децата: главата му е наклонена надолу, очите са тъпи, веждите и ъглите на устата са надолу и т.н.

Отговорите на децата: меланхолия.

Лос. Водещ: Децата гледат и какви са тези предмети? чии са те?

Привлича вниманието на децата към атрибутите на принцеса Несмеяна: корона, шал.

Психолог: Нека момчета да я изобразим. (децата изобразяват емоциите на този герой).

Слънцето грее извън прозореца

В двора се разхождат деца.

Не се смея, както винаги

Сълзи се леят от кофа.

Тя не е доволна от играчките

Сега има нужда от приятелки.

Тя е тъжна сега сама,

Какво да прави с копнежа???

Отговори на децата: Децата предлагат да се сприятелят с нея и да се забавляват с нея със забавна игра.

Тийзър

Хмурилка живее тук (децата се мръщят),

Тийзърът живее тук (посочва език).

Тук живее Смешилка (широко отворени очи, протегнати напред ръце, разтворени пръсти, отворена уста).

Това е носа на Бибка !!! (показалеците са събрани на върха на носа)

Къде ти е усмивката??? (децата отговарят с усмивка на въпроса на учителя).

Лос. ръководител: Нека да чуем следната музика и да изберем маска.

Песента от анимационния филм Приключението на малкото прасенце Фунтик "Доброта" се изпълнява В. Шулжик.

Деца: Това е забавна музика.

Психолог: Нека и ние да изобразим радост и забавление. (децата се преструват на радост)

Как да изразим радостта си? Кои са признаците, по които можете да разберете, че човек е щастлив?

Лос. Водещ: Точно така, познахте.

Битът на барабаните - какво чудо!

Нощно небе, звезди навсякъде

А в центъра на залата е магьосник:

В тюрбан, наметало. За хората е

Превръща коприната в топки за миг

И подарява на децата.

Нашият приятел се качи на сцената

Изведнъж той извади панделка от шапката си,

Той започна да дърпа по-бързо, по-бързо

Врабче пърха за лентата,

Магьосникът прокара ръка по шапката,

Цветята паднаха като планина

Цялата сцена Различни цветове Цвят,

И магьосникът ни изпраща поздрави !!!

Лос. водач: Момчета, нека зарадваме и магьосника, като свирим на музикални инструменти, което ще създаде радостно и весело настроение на всички наоколо.

Оркестър "Каприз" V.A. Гаврилин

Лос. Водещ: Момчета, предлагам ви да чуете още една музика.

Музиката "Баба Яга" от М.П. Мусоргски.

Децата избират пиктограма със съответната емоция (гнев, гняв).

Психолог: Как разбрахте дали е гняв или гняв? Кои са признаците, по които можете да разберете, че човек е ядосан?

Отговорите на децата: веждите му са сплетени, ядосан поглед, устата му е здраво стиснала, тялото му е опънато, ръцете му са стиснати в юмрук, движенията са резки и резки.

Лос. Водещ: Какво можете да кажете за музиката? Каква е тя?

Деца: Ядосан, страшно.

Лос. водач: Момчета, погледнете предметите и ми кажете на кого биха могли да принадлежат? (нагледно помагало) (метла, ступа).

Деца: Баба Яга ..

Психолог: Нека се опитаме да я изобразим.

Момчета, мисля, че Баба Яга е зла, защото живее съвсем сама в гората, в колибата си ???

Лос. Водещ: Нашите деца са страхотни актьори, весели хора и мечтатели.

Игра "Да поиграем на приказка"

Децата са помолени да използват изражения на лицето и жестове, за да изобразят различни герои от детските творби: радостен Пинокио, тъжен Пиеро, трудолюбив Пепеляшка, симпатичен доктор Айболит, зла Баба Яга, добродушна котка Леополд, горда Снежна кралица, алчно мечешко дете, изненадано мече Гена и крокодилът Гена.

Психолог: Сега момчета. Отидете до екрана за настроение и поставете икона, която съответства на текущото ви настроение.

Справихте се добре днес, бяхте активни, справихте се с всички задачи правилно, а ние ви подаряваме тези прекрасни звезди за спомен. (Учителите раздават звездички на децата с думите „Добра работа“, „Добро момиче“ и т.н.). Кажете сбогом на момчетата.

Съставител: Blizhenskaya N.V. - учител-психолог

Сорокина Ж.П. - музикален директор

За развитието на емоционалната сфера при децата е разработена поредица от игрови дейности. Те са част от работата за развитие на емоционалната сфера на по-голямото дете в предучилищна възраст. В класната стая децата изпитват емоционални състояния, вербализират преживяванията си, запознават се с опита на своите връстници, както и с културното наследство на човечеството (литература, живопис, музика).

Стойността на такива дейности е както следва:

кръгът от разбираеми емоции се разширява при децата;

започват да разбират по-дълбоко себе си и другите;

те са по-склонни да имат емпатични прояви по отношение на другите.

Цел на класовете:

да запознае децата с емоциите;

учат децата да различават емоциите от схематичните изображения;

научете се да разбирате своите чувства и чувствата на другите хора и да говорите за това;

продължават да учат децата да предават дадено емоционално състояние с помощта на различни изразни средства;

продължете да се учите да слушате и разбирате музикални произведения4

развиват емпатия.

УРОК 1. РАДОСТ.

1. Слушане на пиесата на П. И. Чайковски "Нова кукла".

Въпроси към децата: - За какво си мислехте, когато слушахте музика?

  • - Какво почувствахте?
  • - Какво искаш да направиш с такава музика?
  • 2. Повторно слушане на музика.

Децата са поканени да си представят, че им е подарена нова кукла и да танцуват на тази музика. В края на музиката обърнете внимание на децата какви са били лицата им, как се движат. Обяснете, че така са изразили радостта.

3. Разговор.

Подчертайте, че всички деца по време на танца изразиха радостта си по свой начин. По време на разговора доведете децата до извода, че степента на изразяване на радост зависи от човека, неговите характеристики и от самото събитие.

4. Рисуване на тема „Радост”.

Поканете желаещите да разкажат за своята рисунка.

Измислете заглавие за албум, който може да се направи от детски рисунки след час.

  • 5. Отговорите на децата на въпроса:
    • -Какво е радост?
  • - Радостта е, когато всички са щастливи. Има голяма радост, има и малка. Малко е, когато човек има, а голямо е, когато всеки има.
  • - Радостта е, когато има празник.
  • - Радост - когато никой не плаче. Никой.
  • - Радост - когато няма война.
  • -Сърцето на баба ми боли. И когато не боли, се радваме заедно.
  • - Радостта съм аз! Защото мама казва "Ти си моята радост!"
  • 6. Хоровод.

Децата са поканени да застанат в хоровод и всички заедно да се зарадват на хубавата песен „Вървим весело заедно...“ (музика В. Шаински, текст на М. Матусовски).

УРОК 2. ПЛАНИНА.

1. Слушане на две музикални пиеси от С. Майкапар "Тревожна минута" и "Медитация".

Въпроси за деца:

  • - Каква е същността на тези пиеси?
  • - Приличат ли си един на друг?

Децата са поканени да характеризират първото музикално произведение, а след това второто.

Разговор за приказките: "Теремок", "Хижата на Заюшкин", "Откраднато слънце", "Вълкът и седемте ярета".

Препоръчително е да запомните:

  • -Кога са изпитали скръб героите от тези приказки?
  • -Как се справяха с мъката?
  • 3. Четене на откъси от приказката на К. И. Чуковски „Скръбта на Федорин“.

4. Драматизиране на ситуацията „Кучето го няма”.

Едно дете играе ролята на собственик на изчезналото куче, а децата го успокояват, всяко по свой начин.

След драматизация попитайте детето, което играе ролята на собственик:

  • - Как се почувствахте, когато се успокоихте?
  • - Кой те успокои най-добре?

УРОК 3. ГНЕВ.

1. Четене на откъси от произведението на К. И. Чуковски "Мойдодир", където авторът описва гнева на Умивалника и Крокодила.

Въпроси за деца:

  • - Защо се ядосват умивалникът и крокодилът?
  • - Как авторът описа гнева на Крокодила?

Разглеждане на илюстрациите на художника А. М. Алянски, които изобразяват ядосан умивалник и крокодил.

Децата са поканени да разкажат как художникът предаде гнева на героите.

2. Драматизация на откъс от приказката на Лев Толстой „Три мечки”.

Децата разиграват епизод, в който се описва как мечките се ядосват, когато научат, че някой е използвал вещите им.

Вниманието на децата се привлича как по различен начин мечето, мечката и мечката изразяват гнева.

  • 3. Историите на децата за ситуации, в които са били ядосани, ядосани, ядосани.
  • 4. Упражнение "Огледало".
  • 5. Привличане на гняв.

Поканете децата да нарисуват гнева си с цветно петно.

Разгледайте рисунките с децата. Обърнете внимание на цветопредаването на гнева, отбележете приликите и разликите в образите на гнева от децата.

УРОК 4. СТРАХ.

1. Игра "Гъски-лебеди".

Децата се разхождат из стаята, преструвайки се, че са на цъфтяща поляна. Когато водещият бие алармата, децата се крият зад столове.

2. Упражнение „Намери пиктограмата“.

Децата избират пиктограма на страх от предварително подготвените.

Сравнете избора на децата с чувствата, които са изпитали, когато се крият от гъските.

Обмислете заедно с децата пиктограмата, която са избрали, обърнете внимание на веждите, очите, устата.

3. Обсъждане с децата на поговорките „Страхът има големи очи“. Обърнете внимание на прякото и скрито значение на поговорката.

Въпроси за деца:

Били ли сте някога толкова уплашени, че причината за страха да ви се струва много по-ужасна, отколкото всъщност беше?

4. Слушане на музикалната пиеса "Тревожна приспивна песен" от Н. Мясковски.

Въпроси за деца:

  • - Какъв е характерът на това произведение?
  • - Начертайте страха на хартия.
  • 5. Четене на откъс от приказката на С. Михалков „Три прасенца” (епизод, описващ как прасенцата бягат от вълк и треперят от страх).

Въпрос към децата:

Защо Наф-Наф не се страхуваше от ужасния вълк?

Рисуване на тема „Наф-Наф не се страхува от ужасния вълк“.

Помислете за рисунките на децата. Обърнете внимание на характеристиките на образа на смело прасе.

УРОК 5. ИЗНЕНАДА.

1. Четене на откъс от приказката на А. Пушкин "Приказката за цар Салтан ..." (за удивителните чудеса на острова с принц Гуидон).

  • - Какви чудеса описва авторът?
  • - Защо всички тези чудеса изненадаха и привлякоха толкова много хората?

Децата са поканени да съставят писмо, което може да бъде изпратено до принц Гуидън, за да разкажат в него за невероятните неща, които децата са срещнали, или за невероятните случаи, които са им се случили.

2. Упражнение "Огледало". Поканете децата да се погледнат в огледалото, представете си, че там се отразява нещо приказно и се изненадайте.

  • - Какво е общото в начина, по който изобразявахте изненадата?
  • 3. Игра "Фантазия".

Децата са поканени да продължат началото на невероятни приключения:

  • - Един слон дойде при нас...
  • - Озовахме се на друга планета...
  • - Изведнъж всички възрастни изчезнаха ...
  • - Магьосникът промени всички табели по магазините през нощта ...
  • 4. Проучване „Времето се промени“.

Децата са поканени да си представят как внезапно, неочаквано за всички, дъждът свърши и яркото слънце излезе. И това се случи толкова бързо, че дори врабчетата бяха изненадани.

Какво се случи с вас, когато си представихте такава неочаквана промяна на времето?

След това децата избират подходящата пиктограма.

УРОК 6. ИНТЕРЕС.

  • 1. Разговаряйте с децата за това кога се интересуват какви игри са интересни за игра.
  • 2. Играта "Чудесна чанта".

Чудите ли се какво има в тази чанта?

Децата усещат предмета, отгатват го и след това го изваждат.

3. Руска народна приказка "Теремок".

Децата са поканени да се приближат до Теремку, от името на героя от приказката, която им хареса, да попитат с интерес: "Кой живее в Теремочка?"

  • 4. Проучване "Любопитно".
  • - Мъж вървеше по улицата и носеше в ръка спортна чанта, от която стърчеше нещо. Момчето забеляза това и много искаше да знае какво има в чантата. Мъжът вървеше с дълги крачки и не забеляза момчето. И момчето просто се "залепи" за минувача: тогава от едната страна ще тича до него, после от другата и, изпъвайки врата, наднича в полуотворената торба. Изведнъж мъжът спря, остави чантата на земята и влезе в телефонната кабина. Момчето клекна до чантата, дръпна леко ципа и надникна вътре в чантата. Там лежаха само две обикновени ракети. Момчето разочаровано махна с ръка, стана и бавно тръгна към дома си.

УРОК 7. СРАМ. ВИНА. 1. Четене на децата на историята "Вината е моя" (от книгата на Л. П. Успенская, Н. Б. Успенски).

„Юра много обича малката си сестра Юлия, никога не я обижда, помага й във всичко и винаги й помага в беда.

Веднъж Юлия искаше да опита сладкото. Тя бръкна в сладкото с лъжица и случайно бутна буркана. Бурканът се счупи и сладкото се разля на пода.

Леля Рая дойде и пита:

  • - Е, признай си, кой от вас разби сладкото?
  • - Аз съм виновен - каза Юра.

И Джулия погледна леля Рая и започна да плаче.

Въпроси за деца:

Защо Юра каза лъжа на леля Раджа?

Мислите ли, че леля Рая е наказала децата?

  • 2. Помислете за картата на виновното дете (от играта „В света на емоциите“), обърнете внимание на изразителните движения: главата е наклонена напред, веждите са повдигнати и изместени, ъглите на устата са надолу.
  • 3. Проучване „Срам“.

Момчето Коля случайно счупи ключа на телевизора. Страхуваше се, че майка му ще го накаже. Коля каза, че малкият му брат е обърнал ключа. Братът беше наказан. По-големият брат се почувства много засрамен.

Следните дейности са насочени към:

продължете да запознавате децата с основните емоции (радост, скръб, гняв, страх и изненада):

да затвърди знанията и уменията, придобити в предишни уроци;

разширяване на представите на децата за емоциите, като ги каните да сравняват; продължават да развиват емпатия, въображение.

УРОК 8 ГНЯВ и ИЗНЕНАДА.

1. Четене на откъс от стихотворение на Н. Екимова. Облаци се носеха по небето

И ги погледнах.

И два подобни облака

Исках да го намеря.

Погледнах нагоре дълго време

И дори ми прецака окото

И това, което видях, тогава ти

Сега ще ти кажа всичко. Изведнъж страхотно небе

Плашилото лети

И с огромен юмрук

Заплашва ме гневно.

О, уплаших се, приятели,

Но вятърът ми помогна:

Толкова се взриви, че гробът

То излетя.

Малък облак

Плава над езерото

И изненадан облак

Отваря уста:

Кой е там на повърхността на езерото

Пухкав такъв?

Толкова рошава, мека?

Лети, лети с мен! От толкова време играя

И искам да ти кажа

Тези два подобни облака

не можах да го намеря.

2. Рисуване на облаци,

Поканете децата да нарисуват облаци. На единия лист изобразете ядосан облак, а на другия - изненадан.

3. Изложба на рисунки.

Заедно с децата поставете рисунките така, че гневните облаци да се отделят от облаците, които са изненадани.

Обърнете внимание на децата колко различно са изобразили гнева на облаците. И изненаданите облаци също са различни един от друг.

Намерете най-ядосания облак и най-изненадания.

4. Играта "Облаци".

Децата са разделени на две групи. Първата група изобразява ядосани облаци, втората е изненадана, гледайки ядосаните облаци. След това децата сменят ролите.

5. "Кажи фразата."

Децата по желание произнасят всяка фраза от името на изненадания или ядосан облак.

УРОК 9. РАДОСТ, СТРАХ, ИЗНЕНАДА.

1. Четене на разказа "Жива шапка" от Н.Носов.

Въпроси за деца:

  • -Какво почувстваха Вова и Владик, когато шапката започна да пълзи?
  • -Какво почувстваха момчетата, когато намериха котка под шапката си?
  • -Какво чувство е заменило изненадата?
  • -Как изразиха радостта си момчетата?
  • 2. Рисуване на епизоди от разказа на Н. Носов „Жива шапка”.

Децата са поканени да изобразят епизод по техен избор: момчетата се уплашиха, когато видяха коте под шапка; момчетата бяха възхитени.

3. Обсъждане на детски рисунки.

Детските рисунки са подредени и разгледани по теми.

Обръща се внимание на това колко различно децата изобразяват страха, изненадата и радостта на момчетата, какви цветове се използват за предаване на различни емоции.

4. Детски приказки.

Децата се насърчават да си спомнят случаи от живота си, когато първо са били уплашени, след това изненадани и след това възхитени.

5. Упражнение "Огледало".

Предлага се да се изобрази емоцията, която ще бъде наречена пред огледалото. И за да улесните изобразяването на посочената емоция, можете да поканите децата да си припомнят съответните епизоди от прочетената история или от собствените си спомени.

УРОК 10. Забавление „В царството на Снежната кралица“.

Целта на урока: да се затвърдят знанията за емоциите;

продължете да развивате способността да усещате настроението в музиката;

развиват емпатия.

1. Герда търси Кай.

Момичето, което играе ролята на Герда, разказва на децата какво се е случило с Кай и какъв път трябва да се поеме, за да се помогне на Кай.

2. Среща с принцесата.

Принцесата обещава да покаже пътя, ако децата отговарят правилно на въпросите. Тя предлага да назовете емоцията, която съответства на музикалното парче.

Музикални откъси:

  • - С. Рахманинов "Полка" (радост);
  • - Л. Бетовен "Към Елиза" (тъга);
  • - М. Глинка "Руслан и Людмила", увертюра (изненада);
  • -Д.Кобалевски "Петър и вълкът" - откъс (страх);
  • -Л. Бетовен "Сюита до минор" (гнев).

Принцесата показва пътя.

3. Среща с малък разбойник.

Крадецът постави условие децата да демонстрират емоциите, които възникват у хората и животните в различни ситуации6

  • -Покажи скръбта на животните, които живеят в моите клетки.
  • -Покажи страха от елена, когато го гъделичках с остър кинжал.

Покажете колко изненадана беше Герда, когато видя моята менажерия.

  • -Покажете колко се ядоса майка ми, когато съборих врящия котел на крака й.
  • - Покажи колко тъжно бях, когато се сбогувах с Герда, единствената ми приятелка.

Разбойникът показва пътя и се сбогува с Герда и децата.

4. Среща със снежинки на входа на Двореца на Снежната кралица.

В двореца на Снежната кралица снежинки се въртят и не позволяват на Герда да мине, молят нея и децата да играят с тях.

5. Играта "Снежинки".

Герда дава на децата снежинки, в центъра на които са схематично изобразени различни емоции. Децата разказват как се чувства тяхната снежинка. Снежинките пуснаха Герда в двореца.

6. Среща с Кай.

Герда се среща с Кай. Но, за да го разочароват, децата трябва да използват парчета лед (изрязан лист хартия с изображение на емоция), за да съберат най-ужасната емоция за кралицата - радостта.

7. Връщане у дома.

Кай е разочарован. Герда благодари на децата за помощта. Герда и Кай се сбогуват с момчетата.

име:Резюме на урок за психокорекция на емоционалното развитие на по-възрастните деца в предучилищна възраст на тема "Страна на емоциите"
номинирани:Детска градина, Методически разработки за предучилищни образователни институции, Педагог-психолог, 6-7 години, подготвителна група

Длъжност: учител-психолог
Място на работа: МБДОУ No248
Местоположение: Красноярска територия, град Красноярск

Резюме на урок за психокорекция на емоционалното развитие на по-възрастните деца в предучилищна възраст по темата "Земя на емоциите"

Цел:да се актуализират знанията на децата в областта на емоциите и чувствата, да се усъвършенстват уменията им в областта на отразяването и идентифицирането на собствените и чуждите емоции, да се осигури запазване на психичното здраве на учениците, тяхното психологическо и психосоматично благополучие. съдействие за създаване на положително емоционално настроение във всяко дете и положителен емоционален климат в групата, психокорекция прояви на агресивност, импулсивност, страх, несигурност при по-големи деца в предучилищна възраст.

задачи:да допринесе за формирането на положителни черти на характера при децата, да научи децата в предучилищна възраст на техниките за саморелаксация, да развие способността да разграничават емоционалните състояния на човек по външната му проява и изразяване чрез изражения на лицето, пантомима, интонация, да формират при децата уменията за самоконтрол на собственото си емоционално състояние.

Възраст на децата: 6-7 години. Оптималният брой участници е 6-8 души.

материали:декорация на музикална зала - дъждовни капки с изображение на емоции, цветни моливи, листове А4, снимки с изображения на различни емоции по лицата на хората, картини с костенурка, чадър, музика: релакс, C. Saint-Saens "Лебед" , кълбо конци, огледало, лаптоп.

Ход на урока:

Психолог:Здравейте момчета!

деца:Здравейте!

Психолог:Пожелавам добро утро на всички

Не говоря прости думи

Говоря, защото знам:

Добро утро - напред за деня! (О. Верникова)

Психолог:Деца, какво е настроението ви днес?

Упражнение "Моето настроение"

Упражнението може да се прави както в началото, така и в края на сесията.

Цел:да определи с помощта на асоциации състоянието на настроението на членовете на групата, да направи заключение за качеството на извършената психокорекционна групова работа.

В кръг момчетата продължават фразата: "Моето настроение е подобно на ..., а твоето?" Например: "Моето настроение е като бял пухкав облак в спокойно синьо небе, но твоето?"

В края на историята можете да обобщите настроението на групата, какво е то – тъжно, спокойно, смешно, забавно и т.н.

Упражнение „Предайте усмивка и добро настроение“

Децата, които са в кръг, се хващат за ръце, гледат в очите на съседа отдясно и му дават усмивка. Така се върти усмивката.

Психолог:Момчета, искам да ви предложа нещо. Каня ви да отидете с мен на пътешествие в Страната на емоциите, съгласни ли сте?

деца:Да!

Психолог: След минута ще помоля всички в нашата група да си затворят очите и ще ви взема със себе си на въображаемо фантастично пътешествие. Когато го завършим, ще отворите очите си и ще нарисувате някои от нещата, които се случват по време на пътуването. Сега бих искал да се разположите възможно най-удобно и да затворите очи.

Упражнение „Неочаквано пътуване“.Такива фантазии изискват разказ с подходящ глас. Историята върви бавно, с много паузи, за да се даде възможност на участниците да си представят нещата, които ги моля да направят в историята.

Цел:психотерапевтичен разговор, интроспекция.

Психолог:Когато затворите очи, има пространство, в което се намирате. Това е вашето пространство. Със затворени очи можете да усетите това пространство, тялото и въздуха около вас са в него. Това е приятно място, защото е вашето пространство. Обърнете внимание какво ще се случи с тялото ви. Ако усетите напрежение в която и да е част от тялото си, не се опитвайте да се отпуснете. Просто го празнувайте. Гледайте цялото си тяло
от глава до пети. Как трябва да дишате? Поемете дълбоко въздух или дишайте плитко и бързо? Бих искал да поемете няколко дълбоки вдишвания сега. Издишайте силно: "Хаааааа." Глоба.

Сега ще ви разкажа една малка история и ще ви поканя на въображаемо пътешествие. Представете си, че вървим заедно. Представете си в ума си какво ви казвам и забележете как ще се чувствате, докато го правите. Обърнете внимание дали ще ви е приятно да направите това малко пътешествие или не. Ако не ви харесва нито една част от пътуването, не е необходимо да го продължавате. Просто слушайте гласа ми, последвайте ме, ако искате, и гледайте какво се случва. Искам да си представиш, че се разхождаш из гората. Около вас има дървета и пеещи птици. Слънчевите лъчи преминават през листата. Много е приятно да се разхождаш из такава гора. Наоколо има цветя и диви растения. Вървите по пътека.
От двете му страни има камъни и от време на време виждате да тича малко животно, вероятно заек. Продължавате напред и скоро забелязвате
че пътят води нагоре. Сега разбираш, че се изкачваш на планина.
Когато стигнете до върха на планината, сядате на голяма скала за почивка. Оглеждаш се около себе си. Слънцето грее, птици летят около теб. Точно през долината се издига друга планина. Виждате, че в планината има пещера и искате да отидете в тази планина. Виждате, че птиците летят лесно там и искате да станете птица. Изведнъж, тъй като това са вашите фантазии,
но в сънищата всичко се случва, осъзнаваш, че можеш да се превърнеш в птица.
Започвате да опитвате крилата си и се уверявате, че можете да летите.
Излиташ и летиш лесно на другата страна. (Пауза, за да оставите време за полет). От другата страна кацате на камък и веднага се трансформирате обратно в човек. Изкачваш се на планина и търсиш вход на пещерата,
и виждаш малка врата. Приближаваш се до нея и се оказваш в пещера. Когато влезете вътре в пещерата, вие се разхождате, разглеждайки стените,
и изведнъж забелязвате проход-коридор. Вървите по коридора и скоро виждате много врати, всяка с изписано име. Идваш до вратата с името си. Стоиш пред вратата си. Знаеш, че скоро ще го отвориш и ще се окажеш от другата страна. Знаете, че това ще бъде вашето място, вашият дом. Това може да бъде място, което ще запомните, място, което ще разпознаете отново, място,
мечтаете за място, което харесвате или не харесвате, място, което никога не сте виждали, място вътре или извън пещера. Ти това
няма да разбереш, докато не отвориш вратата. Но каквото и да е,
това ще бъде вашето място. И така, завърташ копчето и прекрачваш прага. Огледай се на твое място. Изненадан ли си? Огледайте се добре. Ако не виждате нищо, представете си го веднага. Вижте какво има наоколо. Кой е тук? Има ли тук познати или непознати? Има ли животни тук? Или тук няма никой? Как се чувстваш на това място. Обърнете внимание как се чувствате. Чувствате ли се добре или не се чувствате добре? Огледайте се, разходете се. (Пауза).
Когато се огледате, ще отворите очи и ще се озовете отново в общата ни стая.

Бих искал, когато отвориш очи, да вземеш хартия, моливи
и нарисува къде си бил, твоето място. Моля те,
не говорете, докато рисувате. Ако трябва да кажете нещо, моля, направете го шепнешком. Ако ви липсва желаният цвят, отидете тихо и вземете това, от което се нуждаете, или го вземете назаем от някого. Начертайте мястото, което си представяте, възможно най-добре. Ако желаете, можете да отразите чувствата си по отношение на това място с помощта на цвят, различни форми, линии. Определете къде е най-добре да се изобразите на това място, къде и как – с помощта на форма, цвят и символи.
Може да не знам нищо за вашето място, като гледам снимката ви, но трябва да сте готови да ми обясните. Разчитайте на това, което сте видели, когато сте отворили вратата, дори и да не ви е харесало. Ще имате около 10 минути. След като се почувствате готови, можете да започнете.

Дискусия:участниците в майсторския клас говорят за това, което е показано на техните рисунки, за чувствата си.

Психолог:Ето, момчета, стигнахме до вас от Страната на емоциите.

Игра: "Вълшебна топка"

Цел:формиране на емпатия, визуализиране на невидима връзка между хората.

Децата седят в кръг, подават топка един на друг, като последователно викат добра дума и навиват конец около пръста си.
Психолог:Тази тема ни свърза. Всеки от нас е необходим на този свят. Вижте, имаме верига от мили, искрени думи. Промени ли се настроението ви от тези думи? Например на сърцето ми беше приятно и топло. А ти? Нека навием нашата добра топка и да я запазим в група. И ако някой изведнъж стане тъжен или се нуждае от добри думи, трябва да държите топката в ръцете си - той веднага ще си припомни всички мили и искрени думи.

Психолог:Деца, но въпреки факта, че си говорихме само добри думи, в Страната на емоциите има и такива емоции като страх, негодувание, лошо настроение, безразличие.

Разговор с деца "Как можете да разберете настроението на човек?"

Психолог:Винаги ли сте в добро настроение? Погледнете тези снимки и ми кажете, с какво се различават?

- Защо хората са тъжни?

- Ако се чувстваш зле, тъжен, как се държиш?

- А ако майка ти е в лошо настроение, откъде знаеш?

- Какво е лицето на тъжен човек?

- Как да се развесели?

- Как можете да попитате за причината за лошото си настроение?

Как да разберете дали човек е в добро настроение? от какво се получава?

- Как времето влияе на настроението на човек?

- Ако вкъщи има гости, весела атмосфера, а вие сте в лошо настроение, ще го покажете ли на другите? Мислите ли, че това ще ги засрами?

Психолог:Да се ​​хванем за ръце и да се погледнем в очите, да кажем думите: "Нека всички имат добро настроение!"

Приказка "Полезен страх"

Цел:тренирайте психомоторните функции, коригирайте страховете.

В една къща живееше малка сива мишка с дълга опашка. Всичко беше добре за мишката: беше топло и го хранеха с вкусна храна. Всички, но не всички. Малката мишка имаше една голяма неприятност, наречена Страх. Повече от всички котки, мишката се страхуваше от тъмното.

Щом настъпи нощта, той започна да тича из къщата и да търси къде е по-светло. Но жителите на къщата изключиха светлината през нощта. Така мишката тичаше до сутринта.

Минаха седмици и месеци, а мишката продължаваше да тича и да тича всяка вечер. И той беше толкова уморен, че един ден седна на вратата и заплака. Едно куче мина и попита:

- Защо плачеш?

- Искам да спя - отговаря мишката.

- Тогава защо не спиш? – изненада се кучето.

- Не мога, имам Страх.

Какво е страх? – не разбра кучето.

- СТРАХ, - извика още повече мишката.

- Какво прави той?

- Цяла нощ не го оставя да спи, държи си очите отворени.

- Това е късмет, - завиждаше кучето, - щях да имам твоя Страх.

- Вие? - Мишлето спря да плаче. - Защо ти е нужен?

- Остарях. С настъпването на нощта очите се затварят. И не мога да спя по никакъв начин: аз съм куче пазач. Моля те, мишле, дай ми страх.

Мишлето се зачуди: може би на самия него му трябва такъв Страх? Но той реши, че ще бъде по-полезен на кучето, и му го даде.

Оттогава мишката спи спокойно през нощта, а кучето продължава да защитава фермата.

Игра "Представете своя страх"

Психолог- голям пазач и деца- малки мишки. Всяка мишка дава своя Страх (говори за това от какво се страхува), а „кучето“ вместо Страх дава на „мишките“ нещо вкусно.

Разговор "Съберете се заедно"

Психолог:Всички често се тревожим, не можем да се концентрираме върху нещо, тревожим се, тревожим се. Затова трябва да се научите да си помагате.

Веднага щом почувствате, че сте ядосани, има желание да ударите някого, да хвърлите нещо, можете да използвате много прост начин да докажете силата си: прегърнете лактите си с длани и притиснете ръцете си плътно към гърдите си - това е позата на сдържан човек.

Техника "Костенурка"

Цел:учат методи за саморегулация в различни житейски ситуации, учат да преодоляват двигателната скованост.

Психолог:Момчета, седнете и се преструвайте, че сте костенурка. Необходимо е силно, силно да напрегнете всички мускули - те трябва да станат твърди, като черупка.

Психолог нпроверява, докосва дръжката, краката, гърба, корема, пръстите и т.н. момчета. "Еха! Колко са трудни! Можете ли да го направите още по-трудно?! Направо стават още по-трудни! Ти си истинска костенурка с твърда черупка!" Трябва да държите детето в напрежение за 10 секунди ... непрекъснато да проверявате напрежението на различните части на тялото и да го успокоявате, насърчавате.

И сега - слънцето изгря и костенурките се стопляха под лъчите му. Сега са горещи, така че махнаха черупките си и станаха меки-меки като масло.

И след това проверяваме дали всички части на тялото стават меки. Оставете бебето да се "отцеди" от стола или дивана. Възхищавайте се на това колко е мек и го насърчавайте да се отпусне още повече.

Обърнете внимание на мускулите на шията и лицето !!! Обикновено те се забравят и е особено важно да ги напрягате и отпускате.

Затова по време на проверката не забравяйте да докосвате често бузите и челото си и ги насърчавайте да се напрягат и отпускат.

„Но какво ще кажете за лицето ни? Също и с черупка? О, трябва да бъдеш още по-твърд!"

Игра "Няма трафик"

Днес ще отидем в приказката на Г.-Х. Грозното пате на Андерсен. ще те заведа там. Но първо искам да знам дали сте внимателни, деца.

Застанете в кръг, нека изиграем игра на внимание „Без движение“. Повтаряте всички движения след мен и няма да повторите забраненото движение - ръце на колана (2-3 пъти).

Играта "Мухи - не лети"

Цел:учат да различават и изразяват емоции (страх, негодувание), развиват умения за съпричастност, насърчават децата да проявяват съчувствие към болните, които са били обидени, да ги защитават, да насърчават себеизразяването чрез визуална дейност.

Психолог:Още едно предизвикателство. Сега ще проверим кой от вас е най-внимателен. Когато назовавам предмети и животни, които могат да летят, ще размахвате ръцете си като с криле. И когато назова нещо, което не лети, ще скриеш ръцете си зад гърба си. (Пеперуда, пчела, гъба, оса, славей, дърво, лодка, самолет, хеликоптер, катерица, чадър, врабче, калинка, мравка.)

Вие, деца, бяхте много внимателни, така че е време да отидем на приказката. Стъпете под вълшебния ми чадър и ще се озовете в двора за птици. (Психологът отваря чадъра си, завърта го под музиката.)

Тук сме.

Психогимнастика "Птичи двор"

Гъски (напрежение). Първи при нас излязоха гъските. Започнаха да съскат, защото видяха грозното патенце. Вратът беше изтеглен, раменете бяха повдигнати, крилцата бяха изтеглени назад и изсъскаха - шшшш... Вратът е напрегнат, гъските са ядосани. Крилата-ръцете са напрегнати, дърпайки ги назад. Как съскат! Какво зло!

(Релаксация) Гъските прогониха патето и се успокоиха. Започнаха да махат с криле свободно, шията беше права, отпусната, мека.

Турция (замръзва). Щом патето избяга от гъските, той се натъкна на помпозна и ядосана пуйка. Пуйчето се надули от гняв и суета, хвърли глава назад и я дръпна в раменете си, намръщи се, присви очи и извика: „Точки“.

(Разбъркване) Пуйката поклати глава: „Топка, точки, точки, махай се!“ Патето се уплашило и избягало.

Петел (тичащ, движещ се из стаята). Горкото патенце още не беше дошло в съзнание след нападението на пуйчето, когато над него прелетя петел, който започна да тича из двора, да размахва силно криле и да вика силно: „Ку-ка-ре-ку!”. Почти изкълнах патица!

Котка (замръзване, напрежение). Горкото патенце! Тъкмо се успокоих, когато видях котка, която иска да я изяде! Тя застана на меките си лапи, изви гръб, напрегна се, приготви се за скока.

(Разбъркване) Тогава, едва чуто, котката започна да пълзи до патето, мекото става нейни лапи. Промъква се тихо. Исках само да го хвана, но тогава кучето се събуди и излая: "Уу-у-у-у!" Котката се изплаши и се качи на оградата.

Патици (напрегнато, ритмично). Помпозните патици се връщаха от реката. Покажете как вървят, като вървят бавно (ходят едно след друго, в полуклек).

(Релаксация) Уморени след дълго пътуване, седнахме, направихме крилцата отзад, облегнахме се на тях и нека движим лапите си, отпуснете се. Помръднаха лапите си, видяха патенце и извикаха: „Кук-к-к, колко грозно! Изобщо не като нас! ".

Това беше последната надежда на патето. Избягал от двора и започнал да живее сам. И в края на приказката той се превърна в красив лебед.

Застанете около езерото. Спуснете първо дългия си врат, след това едното крило, след това другото. Да пляскаме с криле във водата. Какви красиви лебеди сме! Покажете, че сте щастливи да видите патето.

Упражнение „Предаваме емоциите на страх, негодувание“

Психолог:Сега можете да си починете. Грозното патенце се е превърнало в красив лебед, от който всички са във възторг.

Сега всеки от вас на свой ред ще изобрази красив лебед, а ние ще му кажем за нашето отношение: „Колко си красива, снежнобяла! Каква дълга шия! Колко гордо я държите! Какви прекрасни крила!"

А сега нека послушаме музиката на К. Сен-Санс „Лебедът“ и да се опитаме да се движим по начина, по който се движат истинските лебеди. (Децата се движат на музика)

Помните ли как в началото всички прогониха патицата и го нарекоха грозен? Колко обидно беше!

Застанете в кръг, един по един, който ще изобразява уплашено пате, а други - ядосани птици от двора на птиците: „Само котката да те изяде! Колко си грозен и грозен, изобщо не приличаш на нас! Долу двора, не искаме да сме приятели с теб!“

Горкото патенце, уплашено е, сви се целият, покри главата си с криле. Какво ще стане с него сега?

Разговор за правилата на поведение

Психолог:Деца, мислите ли, че можете да унижавате и обиждате някого, ако не е като другите?

- Можете ли да съдите за човек по външния му вид?

- Красивите хора винаги ли са добри и мили?

- И ако детето не е като всички останали, но не е виновно за това (и така страда). Как се отнасяте към децата с увреждания?

- Какво означава да си милостив? (сладко сърце.) След като птиците нападнаха патето, той беше много разстроен.

Да се ​​смилим над него, да го заведем в нашето приятелско семейство, да кажем сладки думи, така че патето гордо да вдигне главата си и да не го крие от страх и негодувание (трениране със смяна на ролите).

Вижте, деца, от мили думи всички вие станахте прекрасни лебеди, които имат не само красив външен вид, но и добро сърце и душа.

Огледална техника

Цел:формиране на отношение към себе си, самочувствие

Психолог:Нека, красиви горди птици, да се погледнем във водата на езерото ( психолограздаване на малки огледала на децата). Вижте какви прекрасни очи имат лебедите, те блестят от доброта като звезди. Какви тънки шии имат, какви силни и меки крила! Летете, лебеди, над езерото, нека всички видят какви красиви и мили птици сте. (Децата се движат по музиката на К. Сен-Санс „Лебедът”.)

Сега застанете под чадъра, ще ви заведа на детска градина (децата се "връщат").

Ритуал за край на класа

Упражнение „Благодаря, че бяхте с мен днес“

Библиография:

  1. Белобрикина О.А. Реч и комуникация. - М., 2000 г.
  2. Н. В. Клюева, Ю. В. Касаткина "Ние учим децата да общуват" - Ярославл: Академия за развитие, 1996 г

3. Крюкова С.В., Слободняк Н.П. "Изненадан съм, ядосан, уплашен, хваля се и се радвам" - М .: "Генезис", 1999 г.

4. Оуклендер В. Прозорци в света на детето. –М., Издателство: Независима фирма „Клас” 2005г.

5. Панфилова М.А. „Игротерапия на общуването: тестове и коригиращи игри”. - М .: Издателство GNOM и D, 2001